Προς το περιεχόμενο

ΕΛΕΟΣ! ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΛΑΘΟς ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό συμβαίνει αν το εισόδημα της συζύγου είναι κάτω από 6000. Αν είναι πάνω, γίνεται επιμερισμός.

Πάντως δοκίμασα τα ποσά στην DATA και στο πρόγραμμα του RAM. (έκδοση Ε).

Παρατήρησα τα εξής στο τυπωμένο εκκαθαριστικό και των δύο.

Η DATA βγάζει όπως λέει ο συνάδελφος -498,58, το RAM -501,11.

Όμως έχουμε τις εξής διαφορές

DATA RAM

φόρος κλίμακας 3493,88 3493,88

μειώσεις φόρου 583,38 583,38

φορος που αναλογει 2910,50 2910,49

φόρος που παρακρ μισθ 2746,71 2746,78

υπο. φορ +163,79 +163,71

ωφέλεια λόγω αποδ.υποχρ 583,38 583,38

>> συζ 437,74 437,73

εκκαθ.φορ υποχρ +163,79 +163,71

εκκαθ φορ συζ -662,37 -662,37

τελικο -498,58 -501,11

σωστό: -498,66

Αυτό που βλέπω είναι ότι η DATA κάνει σωστά τις πράξεις (πρόσθεση -αφαίρεση, όχι κάτι πολύπλοκο) ενώ το άλλο πρόγραμμααφ' ενός βάζει λάθος δεδομένα (π.χ. φόρος που παρακρατήθηκε) και κάνει λάθος σε προσθαφαιρέσεις.

Υπ' όψιν: δεν έχω καμμία σχέση με την DATA και έχω ένα σωρό ράμματα για την γούνα της όσον αφορά τον μηδενικό ποιοτικό έλεγχο της εσωτερικά και την επιμονή της να αφήνει εμάς να βρίσκουμε τα λάθη των προγταμματιστών της, αλλά εδώ φαίνεται ότι κάνει σωστή δουλιά.

Επίσης, επειδή είχα αρχικά και εγώ ένα σωρό αμφιβολίες, έλεγχα για κάθε δήλωση που έστελνα ηλεκτρονικά την εκκαθάριση του TAXIS με αυτή της DATA και δεν βρήκα διαφορές.

μου χάλασε την στοίχιση! το πρώτο νούμερο αντιστοιχεί στην στήλη της data και το δεύτερο του RAM....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσες εκκαθαρίσεις έκανα με την Data που χρησιμοποιώ, είναι ακριβώς όσο μου βγάζει και η εκκαθάριση του Taxis.

Δες μήπως κάτι καταχώρησες λάθος.

Εγώ,

κάνω την δήλωση χειρόγραφα στο Ε1, τα μεταφέρω στο πρόγραμμα και στο τέλος, τυπώνω το έντυπο με τους κωδικούς πριν την υποβολή στο Taxis και το ίδιο έντυπο από Data και τσεκάρω με φωσφορούχο, κωδικούς+ποσά για να είμαι απόλυτα σίγουρη τι εκκαθαριστικό βγάζω. Με τριπλό τσεκάρισμα αποκλείεται να κάνεις λάθος.

Τσέκαρε το έτσι για να δεις που βγαίνει το λάθος........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό πρέπει να είναι 501,11 ευρώ επιστροφή.

Το πρόγραμμα της Prosvasis το έχω δοκιμάσει εδώ και 14 χρόνια (από το 1997) και το χειρότερο είναι να έχω 1 λεπτό διαφορά στην εκκαθάριση της, με εκείνη του Υ.Ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς η διαφορά οφείλεται στην λάθος βεβαίωση του φόρου (διαφορά μεγαλύτερη του 1,5%)..

Αν είναι αυτό η data είναι λάθος .. γιατί δέχεται τον αναλογούντα της βεβαίωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σύζυγος παίρνει πίσω την προκαταβολή 662,37.Κάνοντας με το χέρι του συζύγου, πλήρώνει 163,79 άρα επιστροφή 498,58.Θα κάνω και μια επιβεβαίωση με την data..

αυτη η απαντηση και βαση λογικης ειναι σωστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Αγαπητοί συνάδερφοι … μη το παλεύεται το θέμα …

Πάρτε δεδομένα για τεστ στο Αcademia έσοδα έξοδα:

Έγγαμος

003 1

301 86525,57

302 21450,46

727 2437,26

728 2437,26

051 170,00

052 365,00

047 380,00

811 5280,00

073 1735,03

081 1000,00

313 24618,72

315 24249,44

314 2079,08

316 2047,89

Βάλτε τώρα :

Α) 049 17000,00 θα έχει φόρο 256,35 ωφέλεια του συζύγου: 96,49 (δεν υπολογίζεται)

Β) 049 19000,00 θα έχει φόρο 256,35 ωφέλεια του συζύγου: 296,48 (δεν υπολογίζεται)

Γ) 049 19000,00 θα έχει φόρο 256,35 ωφέλεια του συζύγου: 396,48 (δεν υπολογίζεται)

Βάλτε τώρα :

Δ) 049 22000,00 ( εδώ κάτι αρχίζει και γίνεται … σωστό ή λάθος; )

Φόρος -339,39 ωφέλεια του: 562,95 της: 33,54

Και όλα αυτά στην 2,90,27 και με ενημερωμένους οδηγούς !!!

Είναι αυτή εκκαθάριση;

Πόσα ακόμη update θα πρέπει να δεχτεί αυτή η εκκαθάριση;

Τα σχόλια δικά σας …

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Mπάμπης Κ.

Στο Γ) παράδειγμα εκ παραδρομής έγραψα 19000,00 αντί για 20000.00

Αναμένω σχόλια και εντυπώσεις !!!

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα άλλα δύο προγράμματα τα έχουν πληρώσει ???

Καντε μια επαληθευση με τον παλιό τρόπο ,

τον χειρόγραφο.

Οι λογιστές πλεόν φίλε μου πατουν ένα κουμπί κ γίνεται η δηλωση , ο Ισολογισμός ,το Ε3 , ο αυτοέλεγχος η εκκαθάριση το εκκαθαριστικό κτλ

Μόλις παρέλαβα ένα καινούργιο προγραμματάκι στο όποίο πατάς ένα κουμπί και εμφανίζονται καινούργιοι πελάτες . Το χρυσοπλήρωσα αλλά αξίζει , και τρέχα εσύ να μαθαίνεις νομους κ παπαριές για να κάνεις χειρόγραφη εκκαθάριση , ΕΛΕΟΣ κυριε λογιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λογιστές πλεόν φίλε μου πατουν ένα κουμπί κ γίνεται η δηλωση , ο Ισολογισμός ,το Ε3 , ο αυτοέλεγχος η εκκαθάριση το εκκαθαριστικό κτλ

Μόλις παρέλαβα ένα καινούργιο προγραμματάκι στο όποίο πατάς ένα κουμπί και εμφανίζονται καινούργιοι πελάτες . Το χρυσοπλήρωσα αλλά αξίζει , και τρέχα εσύ να μαθαίνεις νομους κ παπαριές για να κάνεις χειρόγραφη εκκαθάριση , ΕΛΕΟΣ κυριε λογιστα...

Και το όνομα του προγράμματος αυτού; Γιατί το καλό πρέπει να διαφημιζεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί Συνεργάτες,

Σχετικά με το θέμα πιθανού λάθους στον υπολογισμό τηςεκκαθάρισης φόρου το οποίο έθεσε σήμερα στις 10:19 το μέλοςτου forum Tax Heaven «logioannina» θα θέλαμε νασας πληροφορήσουμε ότι σύμφωνα με τα δεδομένα που παραθέτει για τον υπολογισμότου φόρου εισοδήματος και αφού αυτά επιβεβαιώθηκαν και με την υπηρεσία του Τaxisnet σας ενημερώνουμε ότιτο ποσό του φόρου που προκύπτει είναι απόλυτα σωστό.

Συγκεκριμένα:

Στον υπόχρεο ύστερα και από την αφαίρεση του ποσού απόωφέλεια δαπανών αναλογεί χρεωστικός φόρος 163,72.

Στη σύζυγο, επειδή το ποσό του εισοδήματος ύστερα και απότις μειώσεις των εισφορών των ασφαλιστικών ταμείων είναι αφορολόγητο τηςεπιστρέφεται η περσινή προκαταβολή 662,37.

Κατά συνέπεια 662,37 – 163,72 = 498,65 δηλαδή όσο ακριβώςυπολογίζεται από το AcademiaFinancials Έσοδα – Έξοδα

Σχετικά με τα διαφορετικά αποτελέσματα που προκύπτουν, στηνπαραπάνω περίπτωση, μέσα από τη χρήση άλλων προγραμμάτων δεν είμαστε σεθέση γνωρίζουμε πως έχουν προκύψει. Σίγουρα όμως τα αποτελέσματα αυτά δενσυμφωνούν με το Taxisnet.Το πρόβλημα λοιπόν δεν βρίσκεται στους υπολογισμούς της Data Communication αλλά στουςυπολογισμούς των, όποιων, άλλων προγραμμάτων με τα οποία έγιναν οι συγκρίσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί Συνεργάτες,

Σχετικά με το θέμα πιθανού λάθους στον υπολογισμό τηςεκκαθάρισης φόρου το οποίο έθεσε σήμερα στις 10:19 το μέλοςτου forum Tax Heaven «logioannina» θα θέλαμε νασας πληροφορήσουμε ότι σύμφωνα με τα δεδομένα που παραθέτει για τον υπολογισμότου φόρου εισοδήματος και αφού αυτά επιβεβαιώθηκαν και με την υπηρεσία του Τaxisnet σας ενημερώνουμε ότιτο ποσό του φόρου που προκύπτει είναι απόλυτα σωστό.

Συγκεκριμένα:

Στον υπόχρεο ύστερα και από την αφαίρεση του ποσού απόωφέλεια δαπανών αναλογεί χρεωστικός φόρος 163,72.

Στη σύζυγο, επειδή το ποσό του εισοδήματος ύστερα και απότις μειώσεις των εισφορών των ασφαλιστικών ταμείων είναι αφορολόγητο τηςεπιστρέφεται η περσινή προκαταβολή 662,37.

Κατά συνέπεια 662,37 – 163,72 = 498,65 δηλαδή όσο ακριβώςυπολογίζεται από το AcademiaFinancials Έσοδα – Έξοδα

Σχετικά με τα διαφορετικά αποτελέσματα που προκύπτουν, στηνπαραπάνω περίπτωση, μέσα από τη χρήση άλλων προγραμμάτων δεν είμαστε σεθέση γνωρίζουμε πως έχουν προκύψει. Σίγουρα όμως τα αποτελέσματα αυτά δενσυμφωνούν με το Taxisnet.Το πρόβλημα λοιπόν δεν βρίσκεται στους υπολογισμούς της Data Communication αλλά στουςυπολογισμούς των, όποιων, άλλων προγραμμάτων με τα οποία έγιναν οι συγκρίσεις .

για το θέμα του ΜΠΑΜΠΗΣ Κ. #32 καμιά απάντηση? Γιατί απ'ότι βλέπω έχει δίκιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λογιστές πλεόν φίλε μου πατουν ένα κουμπί κ γίνεται η δηλωση , ο Ισολογισμός ,το Ε3 , ο αυτοέλεγχος η εκκαθάριση το εκκαθαριστικό κτλ

Μόλις παρέλαβα ένα καινούργιο προγραμματάκι στο όποίο πατάς ένα κουμπί και εμφανίζονται καινούργιοι πελάτες . Το χρυσοπλήρωσα αλλά αξίζει , και τρέχα εσύ να μαθαίνεις νομους κ παπαριές για να κάνεις χειρόγραφη εκκαθάριση , ΕΛΕΟΣ κυριε λογιστα...

:) :)

Τα διδυμα και τα ματια σου εσύ ,

μονο ετσι θα αλλαξουν τα πραγματα,

το κεφάλι ψηλά και αγάντα φίλε , αγάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το όνομα του προγράμματος αυτού; Γιατί το καλό πρέπει να διαφημιζεται....

Υπάρχει ρήτρα κ δε μπορώ να αποκαλύψω το όνομα του προιόντος , το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι είναι κινέζικο. Σύντομα περιμένω αναβάθμιση κ με ενα κουμπί θα διώχνει κ τους τζαμπατζήδες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ρήτρα κ δε μπορώ να αποκαλύψω το όνομα του προιόντος , το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι είναι κινέζικο. Σύντομα περιμένω αναβάθμιση κ με ενα κουμπί θα διώχνει κ τους τζαμπατζήδες .

:lol: :lol:

Την αναβαθμιση την θέλω και εγω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Αγαπητέ συνάδερφε ... μάλλον θα πρέπει να πληρώνουμε πλέον δικαιώματα χρήσης κινέζικου λογισμικού , γιατί απ' ότι βλέπω, το εγχώριο λογισμικό ... έχει κάνει τον πελάτη , “tester” και περιμένει να του πει που είναι τα λάθη , αν τα ανακαλύψει και αν τα κάνει γνωστά στην εταιρεία. Και ίσως τα διορθώσει κάποια στιγμή !!!

Το ελαφρύναμε όμως το θέμα, αν και μου άρεσε ομολογώ. Ξεχάστηκα για λίγο.

Αλλά τα προβλήματα πολλά και παραμένουν.

Ένα είναι σίγουρο κατά την ταπεινή μου άποψη ότι είμαστε γενικά εκτεθειμένοι με τέτοιου είδους «δυσλειτουργίες» όπως τις ονομάζει η εταιρεία και όχι μόνο με την εκκαθάριση του φόρου που ανέφερα ήδη , αλλά και με πολλές δεκάδες άλλα προβλήματα που δεν θα αναφέρω τώρα, άλλοτε μικρά και ενίοτε μεγάλα και σοβαρά !!!

Και το πιο λυπηρό;

Πολλά για αυτά σε αντιμετωπίζουν με μια ελαφρότητα - για να μην την χαρακτηρίσω αλλιώς- άνευ προηγουμένου !!! Πχ όταν το πρόγραμμα τερματίζεται απρόοπτα σε κάποιες περιπτώσεις ( “application terminated” ) σου απαντούν «μη το κάνεις έτσι» . Δηλαδή φταίει ο χρήστης, γιατί πάτησε κάποιο πλήκτρο !!! και όχι η εφαρμογή !!!

Ο χρήστης ενός λογισμικού κύριοι , μπορεί να πατήσει όποιο πλήκτρο του πληκτρολογίου του θέλει !!!

Η εφαρμογή είναι αυτή που θα πρέπει να κάνει αυτό που πρέπει και που είναι φτιαγμένη να κάνει

και όχι ότι να'ναι !!! "ακούγοντας" τον χρήστη !!!

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Φυσικά δε ξεχνώ,

ότι περιμένουμε ακόμη μια απάντηση (και ακόμη ένα update) για την «δυσλειτουργία» της εκκαθάρισης που αναφέρω πιο πάνω.

Φοβάμαι βέβαια , όπως πολύ εύστοχα αναφέρει πιο πάνω ένας συνάδερφος , το τι θα χαλάσει μετά από ένα τέτοιο update. Γιατί αυτό το θέμα, είναι πολύ γνώριμο το τελευταίο διάστημα !!!

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Μετά απ' οσα έχω δεί, άντε να εμπιστευτώ το "ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΦΠΑ"

το πιο "βαρύ" έντυπο που έχω δει τα 20 χρόνια που ασχολούμαι με τα λογιστικά !!! με πολύπλοκους και ατελείωτους υπολογισμούς !!!

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ RAM!

Ζευγάρι με εισόδημα και τεκμήρια μόνο στη σύζυγο (ο σύζυγος μηδενικά στοιχεία, μόνο 2500 τεκμήριο διαβίωσης) αποδείξεις που βάζω στο 049 δεν τις υπολογίζει καθόλου...σαν να μην υπάρχουν....αντίθετα όταν συμβαίνει το αντίθετο τις υπολογίζει κανονικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους. Τα πργράμματα ποιοί τα φτιάχνουν. Δεν θέλω να πιστεύω άτομα σαν τα υψηλόβαθμα στελέχη υπουργείων.

Το μόνο που ξέρουν είναι να ζητούν χρήματα για ετήσια. Για να δικαιολογήσουν τα χρήματα που παίρνουν 'πετούν' πότε-πότε μία δήθεν αναβάθμιση του τύπου 'προστείθεται στους πελάτες και πεδίο με τον αριθμό του τηλεφώνου του'.Όταν τους έχεις πραγματικά ανάγκη 'πἀπαλα'.

Δύο είναι οι σίγουροι τρόποι.

1. Χειρόγραφα κλασικά για όσους έχουν εμπιστοσύνη στον ευατόν τους.

2. Εκκαθάριση από τάξις.

Αλήθεια , τα χρήματα επιστροφής στους φορολογούμενους από που θα τα δώσουν;. Μιλάμε για μεγάλα ποσά φέτος λόγω αποδείξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί επιτέλους κανείς δε λέει το πιο απλό? Ας δώσει το Υπουργείο ΔΩΡΕΑΝ στους πολίτες την εφαρμογή για την εκκαθάριση .

Κ από την άλλη επιτέλους κ οι λογιστές ας κάνουμε φορολογικές δήλωσεις σύμφωνα με την δήλωση και όχι σύμφωνα με την εκκαθάριση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...