Jump to content

Σύσταση εταιρείας παροχής λογιστικών υπηρεσιών


Recommended Posts

Παιδιά η ερώτηση είναι η εξής:

3 φυσικά πρόσωπα, τα δύο μέλη του Οικονομικού Επιμελητηρίου με άδεια Α' Τάξης το τρίτο με Άδεια Γ' Τάξης.

Μπορούν να συστήσουν εταιρεία παροχής λογιστικών υπηρεσιών η οποία να έχει άδεια από το Οικονομικό Επιμελητήριο?

Εάν ναι υπάρχουν προυποθέσεις στην διαχείρηση της εταιρείας?

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια χορηγείται μόνο σε φυσικά πρόσωπα . Αρθρο 4 παρ. 9 του Π.Δ. 339/1998

Ναί αλλά η εταιρία μπορεί να σύσταθει, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Αδεια ασκήσεως επαγγέλματος χορηγείται μόνο στα φυσικά πρόσωπα. Η εταιρεία λοιπόν δε μπορεί να πάρει άδεια ακήσεως επαγγέλματος. Για τη λειτουργία όμως μιας εταιρείας απατείται άδεια απο το Ο.Ε.Ε. . Οταν τα μέλη αυτής έχουν άδεια άσκησης επαγγέλματος απο το ΟΕΕ τότε με τα δικαιολογητικά που αναφέρονται στο άρθρο 15 και που υποβάλλονται στο ΟΕΕ , χορηγείται στο νομικό πρόσωπο άδεια λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Guest Νέος Συνάδελφος

Αφού όλα τα μέλη έχουν άδεια κατόπιν αίτησής σου στο ΟΕΕ το γραφείο θα πάρει αρ. αδείας αλλά όχι κάποιας τάξης. Απλά αρ. αδείας λογιστικού γραφείου.

Το γραφείο δεν υπογράφει πουθενά μόνο του αλλά πάντα θα υπάρχει η υπογραφή ενός φυσικού προσώπου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...