Jump to content

Υπόδειγμα Συμφωνητικού Παροχής Λογιστικών Υπηρεσιών

Recommended Posts

Καλημέρα,

λοιπόν για να βάλουμε λίγο σε σειρά τα πράγματα:

στο παρόν θέμα υπάρχουν 3 συμφωνητικά!

Το πρώτο προέρχεται (μάλλον) από την ΕΦΕΕΘ

Το δέυτερο από το ΛΣΑ

και ένα τρίτο που ανέβασα εγώ...

δείτε, μελετήστε,κρίνετε και προτείνετε!

• 1 month later...
<,ΕΠΙΣΚΕΠΤΗ > ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΣΑΙ ΣΥΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΜΑΣ ΛΕΣ ΑΝΕΚΔΟΤΑ

???

- H' ΣΕ ΛΆΘΟΣ ΕΝΌΤΗΤΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΗΚΕ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΌΤΑΣΗ

- Η' ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΕ ΜΑΣ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ (ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ :lol: )

• 1 year later...
..και σε συνέχεια αυτής της επικοδομητικής συζήτησης, σας παραθέτω με την σειρά

μου και εγώ ένα πρότυπο σύμβασης (για βιβλία Β' κατήγορίας)

Η σύμβαση αυτή είναι προϊόν ανάλογων συμβάσεων λογιστικών γραφείων από το εξωτερικό, προσωπικών εμπειριών και κάποιον νομικών συμβουλών.

Δεν πιστεύω ότι ακόμα έχει πάρει την τελική μορφή του, όμως και με την συνδρομή

τον συνδελφων αυτού του forum πιστεύω ότι μπορεί να καταλήξει κάπου...

Θα ήθελα πάλι τις απόψεις και παρατηρήσεις σας....

Υ.Γ.

1)Η σύμβαση που παρατέθηκε εξ' αρχής έχει κάποια στοιχεία που δείχνουν

οτι ξεκίνησε απο την ΕΦΕΕΘ πάντως όπως και να έχει εμένα δεν με καλύπτει.

πολύ καλη δουλεια συνάδελφε...πραγματικά μπράβο.

• 5 years later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ?

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΩΝ ΑΝΩ ΤΩΝ 500 ΕΥΡΩ? 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ?

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΩΝ ΑΝΩ ΤΩΝ 500 ΕΥΡΩ? 

δε νομιζω οτι σε καλυπτουν αυτα, για των 500 ευρω υπηρξε μια δημοσιευση πριν καιρο στη κεντρικη σελιδα απο καποιο συλλογο

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

11.05.15_YD_500.pdf

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

Αναφορικά με τους φορολογούμενους αναφέρω τα σχετικά στην απόδειξη που τους εκδίδω (κ φυσικά υπογράφουν). Θα μπορούσατε να κάνετε κ εσείς το ίδιο είτε με σφραγίδα επί χειρόγραφης απόδειξης (στο πίσω μέρος) είτε με προεκτύπωση σε μηχανογραφημένη απόδειξη.

"'-Το παρόν επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης, μέσω της οποίας οι υπογράφοντες δηλώνουν ότι έχουν εξουσιοδοτήσει το λογιστικό γραφείο, όπως έχει προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την σύννομη διαχείριση των εντύπων Ε1 και κατά περίπτωση των εντύπων Ε2, Ε3 (όπως έχουν ενημερωθεί από τα αρχεία της  Δ.ΗΛΕ.Δ.) και πάντα στα πλαίσια των πληροφοριών που παρήχθησαν , από τους υπογράφοντες  και εύλογα έλαβε υπόψη το λογιστικό γραφείο"

"ως νόμιμος εκπρόσωπος της επιχείρησης "……" με ΑΦΜ ……. δηλώνω ότι κατά την προηγούμενη διαχειριστική χρήση:

1) Το σύνολο των παραστατικών της επιχείρησης αξίας καθαρής άνω των 500,00€, που αφορούν σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών, έχουν εξοφληθεί (ολικώς ή και μερικώς)  μέσω του τραπεζικού συστήματος. Το ίδιο ισχύει και για πράξεις που έλαβαν χώρα σε προγενέστερες χρήσεις.

2) Το σύνολο των δαπανών που πραγματοποιήθηκαν κατά την προηγούμενη χρήση, τις οποίες έθεσα υπόψη του λογιστή μου και ως εκ τούτου έχουν καταχωρηθεί στα τηρούμενα βιβλία απεικόνισης συναλλαγών, αποτελούν πραγματικές και παραγωγικές  δαπάνες. Στον βαθμό που δεν ισχύουν τα παραπάνω, αποδέχομαι ρητά και ανεπιφύλακτα την σύννομη φορολογική αναμόρφωση η οποία και έγινε στην φορολογική δήλωση της επιχείρησης που εκπροσωπώ για την προηγούμενη διαχειριστική χρήση

3) Τα στοιχεία εσόδων που έχουν τεθεί  υπόψη στο λογιστικό γραφείο για περαιτέρω επεξεργασία δεν προέρχονται από δραστηριότητες που αντιβαίνουν σε ποινικές ή απαγορευτικές διατάξεις νόμων. 

4)  Οι εργαζόμενοι και οι διοικούντες στην επιχείρηση «.....» με ΑΦΜ 123456789 χρησιμοποίησαν τις συνδέσεις κινητής τηλεφωνίας που τους παρέχονται, αποκλειστικά για τους σκοπούς της επιχειρηματικής δραστηριότητας, την αύξηση της παραγωγικότητας τους και την παροχή υψηλού επιπέδου υπηρεσιών προς πελάτες και συνεργάτες. Πάντως ακόμα και αν χρησιμοποιήθηκαν εν αγνοία μου για προσωπική χρήση, η αξία αυτής της χρήσης δεν ξεπερνά σε καμία περίπτωση τα 300€ το έτος.

5) Έχω θέσει υπ’ όψιν του λογιστικού γραφείου όλα τα απαραίτητα στοιχεία που αφορούν την παρακράτηση φόρων αλλά και την απόδοση έμμεσων φόρων και, τέλος,  ότι έχω καταβάλει το σύνολο των εισφορών που αφορούν το προσωπικό που απασχόλησα κατά την προηγούμενη διαχειριστική χρήση."

• 5 months later...