Προς το περιεχόμενο

Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ονομα αρχείου: Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.

Το αρχείο ανέβηκε από: vaghelis

Το αρχείο καταχωρήθηκε: 06 Μάι 2011

Αρχείο ανανεώθηκε: 13 Μάρ 2012

Κατηγορία αρχείου: ΦΠΑ

Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το αρχείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι συγνωμη θα πρεπει να μπαινω καθε δευτερολεπτο στη κεντρικη σελιδα.Ηρεμια κε διαχειριστα!!!!

Πρίν κάνεις τον κόπο φίλε μου να γράψεις τη πρώτη σου δημοσίευση για το αν είναι έγκυρο ή όχι το σημείωμα, καλό θα ήταν να ψάξεις. Αλλά γιατί να ψάξεις άλλωστε; Οι περισσότεροι εδω μέσα θέλουν μασημένη τροφή. Τώρα σχετικά με το ειρωνικό σου σχόλιο το αντιπαρέρχομαι, γιατί αν γράψω θα γράψω πολλά και θα απευθυνθώ σε πολλούς και δεν το θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρο 2<BR style="FONT-WEIGHT: bold">Υπόχρεοι σε υποβολή

Το «Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» υποβάλλεται από υποκείμενους οι δηλώσεις των οποίων υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 13 έως 17 του ν.3296/2004, όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν με τις διατάξεις του άρθρου 79 του ν.3842/2010, εφόσον επιλέγουν να φορολογηθούν σύμφωνα με τις διατάξεις αυτές και εφόσον προκύπτουν διαφορές αυτοελέγχου ή/και διαφορές μετακύλισης.

Άρα για τις περιπτώσεις εκείνες που δεν προκύπτουν διαφορές αυτοελέγχου ή και διαφορές μετακύλισης δεν θα υποβληθεί ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν κάνεις τον κόπο φίλε μου να γράψεις τη πρώτη σου δημοσίευση για το αν είναι έγκυρο ή όχι το σημείωμα, καλό θα ήταν να ψάξεις. Αλλά γιατί να ψάξεις άλλωστε; Οι περισσότεροι εδω μέσα θέλουν μασημένοι τροφή. Τώρα σχετικά με το ειρωνικό σου σχόλιο το αντιπαρέρχομαι, γιατί αν γράψω θα γράψω πολλά και θα απευθυνθώ σε πολλούς και δεν το θέλω.

Τον τελευταίο καιρό πολλά παρόμοια έντυπα έχουν κάνει την εμφάνισή τους γι αυτό έκανα και την πρώτη δημοσίευση.Είναι άλλωστε τόσο απίθανο να έβγαινε το έντυπο και να μην υπήρχε άμεσα εδώ ή μήπως είναι απίθανο να ήταν άλλο ένα έντυπο ραδιο-αρβύλα? Άλλωστε πιο πριν που ειχα μπει στη κεντρική σελίδα δεν υπήρχε.Δε νομίζω το σχόλιό μου να είναι πιο ειρωνικό από το δικό σας. Αυτά και ηρεμία ο εχθρός είναι απέναντι κι όχι ανάμεσά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε λοιπόν το πολυαναμενόμενο έντυπο.

Τώρα να δούμε πότε θα το φορτώσει και η Singular γιατί για κάμποσους μέχρι τώρα στο ψιλοπερίπου ξέραμε τι θα πληρώσουν αν είχαν μετακύλιση.

Και μην ανοίξουμε το θέμα με μασημένες τροφές κτλπ...smile.gif

Πάντως βγήκε πριν τελειώσουν οι δηλώσεις μπράβο... laugh.gif Είχα βάλει στοίχημα ότι δεν βγαίνει πριν τον Ιούνιο...laugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν κάνεις τον κόπο φίλε μου να γράψεις τη πρώτη σου δημοσίευση για το αν είναι έγκυρο ή όχι το σημείωμα, καλό θα ήταν να ψάξεις. Αλλά γιατί να ψάξεις άλλωστε; Οι περισσότεροι εδω μέσα θέλουν μασημένη τροφή. Τώρα σχετικά με το ειρωνικό σου σχόλιο το αντιπαρέρχομαι, γιατί αν γράψω θα γράψω πολλά και θα απευθυνθώ σε πολλούς και δεν το θέλω.

Karolos mon ami , επέστρεψες απο τον γάμο της χρονιάς στο Λονδίνο ; Πως τα πέρασες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια διαφορά..

Ο vaghelis

που ανέβασε το έντυπο .. φέρει ταμπέλα Διαχειριστής..

άρα αν ήταν κάποιο δικό του σκαρίφημα θα μας είχε ενημερώσει ως προς την πιθανότητα μεταβολών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό πολλά παρόμοια έντυπα έχουν κάνει την εμφάνισή τους γι αυτό έκανα και την πρώτη δημοσίευση.Είναι άλλωστε τόσο απίθανο να έβγαινε το έντυπο και να μην υπήρχε άμεσα εδώ ή μήπως είναι απίθανο να ήταν άλλο ένα έντυπο ραδιο-αρβύλα? Άλλωστε πιο πριν που ειχα μπει στη κεντρική σελίδα δεν υπήρχε.Δε νομίζω το σχόλιό μου να είναι πιο ειρωνικό από το δικό σας. Αυτά και ηρεμία ο εχθρός είναι απέναντι κι όχι ανάμεσά μας.

1) Οι διαχειριστές δεν ανεβάζουν ποτέ έντυπα ο,τι να ναι αλλά μόνο τα επίσημα έντυπα. Μάλλον δεν πρόσεξες ότι το έντυπο το ανέβασε διαχειριστής.

2) Η ΠΟΛ. 1098/2011 ανέβηκε πρώτα στον κόμβο και έπειτα ανεβάσαμε το έντυπο ξεχωριστά. Μάθε να κοιτάζεις πρώτα την κεντρική σελίδα και μετά το φόρουμ.

Κατά τ΄ άλλα είμαι πολύ ήρεμος φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 οπως ειπατε δεν προσεξα οτι το ανεβασε διαχειριστης 2.ισχυουν οσα εγραψα στη προηγούμενη δημοσίευσή μου.3.ήμουν απο ώρα στο φορουμ και διάβαζα δημισιεύσεις σε διάφορα θέματα, οπότε δεν ξανακοίταξα στη κεντρική σελίδα για κάτι νεότερο.4. δεν καταλαβαίνω το θυμό σας στην αρχική σας δημοσίευση.

ΚΑΙ

5.δεν θα επυθυμούσα να συνεχίσω την αντιπαράθεση αυτή τόσο λόγω της προσφοράς σας σε αυτό το χώρο, τόσο λόγω της εμπειρίας σας στο χώρο, τόσο λόγω της μακροχρόνιας ενασχόλησής σας με το επάγγελμά όσο και λόγω του σεβασμού και εκτίμησης που τρέφω για το πρόσωπό σας, που με κάνουν να πιστευύω οτι τέτοιες δημοσιεύσεις μόνο αστοχείς μπορούν να χαρακτηριστούν και μη αντιπροσωπευτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ο διαχειριστης απο την Αρτα?

Ο ένας εκ των δύο.. για τον Βαγγέλη δεν ξέρω..

Πάντως εγώ πριν γράψω ακούω ένα ηπειρώτικο μοιρολόι by Πετρολούκας .. με ηρεμεί..

Αυτοί με τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το ΦΠΑ της προιγούμενης χρήσης δεν μας είπαν τίποτα.... κι αν θεωρείται κλεισμένο το 2010 αν δεν πλήρωσες το 250άρη

Ν.3888/2010

Άρθρο 9 παρ.3

. Ο επιτηδευματίας που επιθυμεί να ρυθμιστούν οι ανέλεγκτες υποθέσεις του σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος Κεφαλαίου, υποχρεούται να καταβάλλει το είκοσι τοις εκατό (20%) του ποσού της συνολικής οφειλής που αναγράφεται στο Εκκαθαριστικό Σημείωμα, το οποίο δεν μπορεί να είναι κατώτερο από πεντακόσια (500) ευρώ, εκτός αν το ποσό της συνολικής οφειλής είναι κατώτερο από το ποσό αυτό. Η καταβολή από τον επιτηδευματία του αναφερόμενου στο προηγούμενο εδάφιο ποσού συνεπάγεται την ανεπιφύλακτη και αμετάκλητη αποδοχή του περιεχομένου του Εκκαθαριστικού Σημειώματος, καθώς και των όρων και των προϋποθέσεων που ορίζονται με τις διατάξεις του παρόντος Κεφαλαίου για την περαίωση των ανέλεγκτων υποθέσεων, η οποία και επέρχεται με την εξόφληση της συνολικής οφειλής που αναγράφεται στο Εκκαθαριστικό Σημείωμα. Η κατά το πρώτο εδάφιο καταβολή δεν μπορεί να γίνει μετά την ημερομηνία που καθορίζεται με την υπουργική απόφαση που εκδίδεται κατ' εξουσιοδότηση του άρθρου 13. Μετά την παρέλευση της ημερομηνίας αυτής δεν επιτρέπεται η υπαγωγή φορολογικών υποθέσεων στις ρυθμίσεις του παρόντος Κεφαλαίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Πάντως αγαπητοί συνάδερφοι,

αυτό που θέλει προσοχή στη ΠΟΛ 1098 κατά την ταπεινή μου άποψη , εκτός του ότι πρέπει αυτό το σημείωμα να είναι το πιο συμπυκνωμένο έντυπο που έχω δει ποτέ , είναι η παράγραφος 3 του άρθρου 3:

«3. Εφόσον η διαχειριστική περίοδος έληξε ή λήγει εντός του 2011, η υποβολή του «Ειδικού Σημειώματος Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» πραγματοποιείται με την τελευταία κατά περίπτωση δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος ή Εκκαθαριστικής Δήλωσης Φ.Π.Α.»

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ν.3888/2010

Άρθρο 9 παρ.3

. Ο επιτηδευματίας που επιθυμεί να ρυθμιστούν οι ανέλεγκτες υποθέσεις του σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος Κεφαλαίου, υποχρεούται να καταβάλλει το είκοσι τοις εκατό (20%) του ποσού της συνολικής οφειλής που αναγράφεται στο Εκκαθαριστικό Σημείωμα, το οποίο δεν μπορεί να είναι κατώτερο από πεντακόσια (500) ευρώ, εκτός αν το ποσό της συνολικής οφειλής είναι κατώτερο από το ποσό αυτό. Η καταβολή από τον επιτηδευματία του αναφερόμενου στο προηγούμενο εδάφιο ποσού συνεπάγεται την ανεπιφύλακτη και αμετάκλητη αποδοχή του περιεχομένου του Εκκαθαριστικού Σημειώματος, καθώς και των όρων και των προϋποθέσεων που ορίζονται με τις διατάξεις του παρόντος Κεφαλαίου για την περαίωση των ανέλεγκτων υποθέσεων, η οποία και επέρχεται με την εξόφληση της συνολικής οφειλής που αναγράφεται στο Εκκαθαριστικό Σημείωμα. Η κατά το πρώτο εδάφιο καταβολή δεν μπορεί να γίνει μετά την ημερομηνία που καθορίζεται με την υπουργική απόφαση που εκδίδεται κατ' εξουσιοδότηση του άρθρου 13. Μετά την παρέλευση της ημερομηνίας αυτής δεν επιτρέπεται η υπαγωγή φορολογικών υποθέσεων στις ρυθμίσεις του παρόντος Κεφαλαίου

Δηλαδή αν κάποιος είχε πληρώσει 10,000 ευρώ για αυτοπεραίωση και δεν πλήρωσε τα 250 δεν έχει περαιώσει?? δεν πάμε καλα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΕΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΑΝΤΩΣ, ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΒΑΖΑΝΙΖΟΥΝ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ, ΑΓΝΩΣΤΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...