Προς το περιεχόμενο

Τριγωνική πώληση και έκδοση παραστατικών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι μία βοήθεια

Η ¨Α¨εταιρία αποστέλλει εμπορεύματα στην ¨Β¨ με εντολή του "Γ".

Τι παραστατικά εκδίδονται ?

Η "Α" δελτίο αποστολής στα στοιχεία του 'Β" με σημείωση στις παρατηρήσεις κατ' εντολή του "Γ" ή στα στοιχεία του "Γ" με σημείωση στις παρατηρήσεις αποστολή και παράδοση στον "Β" ?.

Το τιμολόγιο εκδίδεται απ' ευθείας στον "Γ". ? Εκδίδεται τιμολόγιο πώλησης ή ΤΔΑ ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H A θα κόψει Δ.Α. στην Β' και θα γράψει στο δελτίο κατ'εντολή τη εταιρίας Γ (με όλα τα στοιχεία της)

Το δελτίο κόβεται με τα στοιχεία του Β' τα στοιχεία του Γ αναγράφονται σε κάποιο σημείο του Δελτίου.

Στην συνέχεια τιμολόγιο στον Γ με αναφορά στο σχετικό Δ.Α.

καλά Βιβλίο Κ.Β.Σ δεν έχεις .? Εχουν αρκετά παραδείγματα τα βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν μου λες Κώστα.. την ίδια απάντηση δίνω κι εγώ..

αλλά πες μου ένα πρόγραμμα που να μετασχηματίζει ΔΑ προς Β σε Τιμολόγιο σε Γ.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Προμηθευτής μου του εξωτερικού παραδίδει κατ' εντολήν μου εμπορεύματα απ' ευθείας σε πελάτη μου αναγράφοντας πάνω στο invoice όλα τα στοιχεία του. Ο πελάτης μου έχει όλα τα φορτωτικά έγγραφα και αρνείται να μου εκδόσει δελτίο ποσοτικής παραλαβής προκειμένου να τιμολογήσω. Ο συνάδελφος λογιστής μου λέει ότι το πρόβλημα το έχουν αυτοί και να προχωρήσω στην έκδοση του τιμολογίου χωρίς δελτίο ποσοτικής .

Εχει κανείς κάποια ιδέα ή κάποιο αντίστοιχο προηγούμενο ως προς το χειρισμό της κατάστασης?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποχρέωση έκδοσης ποσοτικής παραλαβής σε τριγωνική παράδοση από εξωτερικό έχει καταργηθεί με τις προτελευταίες αλλαγές του ΚΒΣ..

καλά κάνει και δεν σου εκδίδει .. ζήτα ένα αντίγραφο του invoice και τιμολόγησε του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη FROZEN

Συνάδελφοι μία βοήθεια

Η ¨Α¨εταιρία αποστέλλει εμπορεύματα στην ¨Β¨ με εντολή του "Γ".

Τι παραστατικά εκδίδονται ?

Η "Α" δελτίο αποστολής στα στοιχεία του 'Β" με σημείωση στις παρατηρήσεις κατ' εντολή του "Γ" ή στα στοιχεία του "Γ" με σημείωση στις παρατηρήσεις αποστολή και παράδοση στον "Β" ?.

Το τιμολόγιο εκδίδεται απ' ευθείας στον "Γ". ? Εκδίδεται τιμολόγιο πώλησης ή ΤΔΑ ?

Ευχαριστώ

www.taxheaven.gr/laws/circular/view/circular/589/print/pdf

Η διάταξη αυτή φτιάχθηκε όταν ο πιο δυνατός υπολογιστής ήταν ο Commodore.

Πρακτικά, για να ικανοποιηθεί κι ο Σούλης από πάνω, :D μηχανογραφικά εκδίδουμε το δελτίο στο όνομα του Γ, και στον τόπο παράδοσης και στις παρατηρήσεις κάνουμε την αναφορά στον Β.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη FROZEN

Καλημέρα

Προμηθευτής μου του εξωτερικού παραδίδει κατ' εντολήν μου εμπορεύματα απ' ευθείας σε πελάτη μου αναγράφοντας πάνω στο invoice όλα τα στοιχεία του. Ο πελάτης μου έχει όλα τα φορτωτικά έγγραφα και αρνείται να μου εκδόσει δελτίο ποσοτικής παραλαβής προκειμένου να τιμολογήσω. Ο συνάδελφος λογιστής μου λέει ότι το πρόβλημα το έχουν αυτοί και να προχωρήσω στην έκδοση του τιμολογίου χωρίς δελτίο ποσοτικής .

Εχει κανείς κάποια ιδέα ή κάποιο αντίστοιχο προηγούμενο ως προς το χειρισμό της κατάστασης?

Ευχαριστώ

ΠΟΛ.1106/29.06.2010

2. Οι διατάξεις της παραγράφου 5 της Α.Υ.Ο. 1041614/324/0015/ΠΟΛ.1100/4.4.1995 (ΦΕΚ Β΄ 305), αντικαθίσταται ως ακολούθως :

«5. Για τη διακίνηση εντός της Ελληνικής Επικράτειας αγαθών αποσταλέντων λόγω πώλησης, από επιχείρηση εγκατεστημένη σε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τα οποία τελικά θα παραδοθούν κατ’ εντολή και για λογαριασμό του πελάτη (αρχικού «εισαγωγέα»)

σε τρίτο πρόσωπο εντός της Ελλάδας, συνοδευτικά στοιχεία αποτελούν διαζευκτικά:

α) Το δελτίο αποστολής του αρχικού εισαγωγέα προς τον τελικό παραλήπτη, το οποίο εκδίδεται κατά τις διατάξεις του άρθρου 11 του Κ.Β.Σ. και καλύπτει τη διακίνηση από το σημείο εισόδου στη χώρα μας μέχρι το σημείο παράδοσης.

β) Το δελτίο αποστολής της μεταφορικής ή διαμεταφορικής επιχείρησης, το οποίο εκδίδεται, κατ’ εντολή και για λογαριασμό του αρχικού «εισαγωγέα», σύμφωνα με τα οριζόμενα στην εγκύκλιό μας Σ. 384/17/ΠΟΛ.31/30.1.1987. Στο δελτίο αποστολής των παραπάνω περιπτώσεων α΄ και β΄ αντί της αναλυτικής περιγραφής του είδους και της ποσότητας των αγαθών, μπορεί να αναγράφεται το είδος και η ποσότητα της συσκευασίας, εφόσον από τα συνοδευτικά παραστατικά του αλλοδαπού – αποστολέα, προκύπτει η ανάλυση του είδους και της ποσότητας. Με βάση τα δελτία αυτά, εκδίδεται τιμολόγιο (όχι τιμολόγιο – δελτίο αποστολής), από τον αρχικό «εισαγωγέα», στον πελάτη του (παραλήπτη – τρίτο), μέσα στην προθεσμία που ορίζεται από τις σχετικές διατάξεις του άρθρου 12 του Κ.Β.Σ.

γ) Το συνοδευτικό παραστατικό του αλλοδαπού αποστολέα (π.χ. τιμολόγιο κ.λπ.), εφόσον προκύπτει η ανάλυση του είδους και η ποσότητα των αγαθών, καθώς και τα στοιχεία του τελικού παραλήπτη – τρίτου (ονοματεπώνυμο ή επωνυμία, επάγγελμα και

διεύθυνση). Στην περίπτωση αυτή ο παραλήπτης – τρίτος, υποχρεούται, εντός εύλογου χρονικού διαστήματος, να ενημερώσει τον αρχικό εισαγωγέα για την παραλαβή, προκειμένου ο τελευταίος να εκδώσει (στην περίπτωση πώλησης), τιμολόγιο – δελτίο αποστολής, εντός της προβλεπόμενης από τον Κ.Β.Σ. προθεσμίας. Στην περίπτωση που παραλαμβάνονται αγαθά από τρίτο για αγορά ή πώληση για

λογαριασμό του «εισαγωγέα» ή άλλου τρίτου, εφόσον από το συνοδευτικό παραστατικό του αλλοδαπού - αποστολέα, δεν προκύπτει η ανάλυση του είδους και η ποσότητα των αγαθών, ο παραλήπτης – τρίτος, κατά την παραλαβή των αγαθών, εκδίδει δελτίο ποσοτικής παραλαβής, κατά τα ειδικότερα οριζόμενα στις διατάξεις του άρθρου 10 (παρ.1) του Κ.Β.Σ., αντίτυπο του οποίου αποστέλλεται στον προμηθευτή (αρχικό «εισαγωγέα»),προκειμένου να εκδώσει στην περίπτωση πώλησης τιμολόγιο (όχι τιμολόγιο – δελτίο αποστολής), μέσα στην προθεσμία που ορίζεται από τις σχετικές διατάξεις του άρθρου 12 του Κ.Β.Σ.».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν μου λες Κώστα.. την ίδια απάντηση δίνω κι εγώ..

αλλά πες μου ένα πρόγραμμα που να μετασχηματίζει ΔΑ προς Β σε Τιμολόγιο σε Γ.. :)

Mπορείς να καταχωρήσεις το δελτίο με προμηθευτή απ'ευθείας τον Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.taxheaven.gr/laws/circular/view/circular/589/print/pdf

Η διάταξη αυτή φτιάχθηκε όταν ο πιο δυνατός υπολογιστής ήταν ο Commodore.

Πρακτικά, για να ικανοποιηθεί κι ο Σούλης από πάνω, :D μηχανογραφικά εκδίδουμε το δελτίο στο όνομα του Γ, και στον τόπο παράδοσης και στις παρατηρήσεις κάνουμε την αναφορά στον Β.

μόνο για ανα ικανοποιηθεί ο soulis . Διότι κατ τα τ΄άλλα είναι λάθος αυτή η διαδικασία.

Επιπλέον υπάρχουν προγράμματα που μπορούν να εκδόσουν σύμφανα με την παραπάνω διαδικασία .

τι τα θές όμως σε λίγο καταργείτε ο ΚΒΣ, οπότε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Καλημέρα.

ο Α πούλησε σε εμένα (Β) εμπόρευμα το οποίο το παρέδωσε κατευθείαν στον Γ που είναι ο πελάτης μου.

Έχω το ΔΑ από τον Α στον Β (εμένα) με παράδοση τον Γ. Πρέπει να τιμολογήσω σε 30 μέρες από αυτό το ΔΑ τον Γ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Σε περίπτωση που ο Έλληνας πελάτης μου αποστέλνει ο ίδιος μεταφορική στην Ισπανία για να παραλάβει τα εμπορεύματα , από τον προμηθευτή μου , αλλάζει κάτι στην διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

πελάτης μου (Α) παραλαμβάνει εμπορεύματα τρίτων (Β) με σκοπό την πώλησή τους.

όταν γίνει η πώληση εκδίδουμε εκκαθάριση με την ανάλογη προμήθεια.

ο πελάτης μου μπορεί αυτά τα εμπορεύματα να τα δώσει σε άλλον επιτηδευματία (Γ) για πώληση?

αν ναι, επιβάλετε κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ του (Α) και (Β) και να αναφέρει τους όρους?

επίσης αν μπορεί να γίνει, την εκκαθάριση θα την εκδώσει ο (Γ) προς τον (Β)?

έχω πολλές επιφυλάξεις για το αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πελάτης μου (Α) παραλαμβάνει εμπορεύματα τρίτων (Β) με σκοπό την πώλησή τους.

όταν γίνει η πώληση εκδίδουμε εκκαθάριση με την ανάλογη προμήθεια.

ο πελάτης μου μπορεί αυτά τα εμπορεύματα να τα δώσει σε άλλον επιτηδευματία (Γ) για πώληση?

αν ναι, επιβάλετε κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ του (Α) και (Β) και να αναφέρει τους όρους?

επίσης αν μπορεί να γίνει, την εκκαθάριση θα την εκδώσει ο (Γ) προς τον (Β)?

έχω πολλές επιφυλάξεις για το αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο....

υπάρχει η ανάλογη εμπειρία..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω πρώτα απ όλα με ποιό τρόπο παραλαμβάνει (και πού) ο πελάτης σας εμπορεύματα τρίτων και στη συνέχεια με ποιό τρόπο τα διακινεί;

Δώστε μας περισσότερες πληροφορίες γιατί πραγματικά δεν έχω καταλάβει με τι παραστατικά μπορεί να γίνονται οι παραπάνω διακινήσεις που περιγράφετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω πρώτα απ όλα με ποιό τρόπο παραλαμβάνει (και πού) ο πελάτης σας εμπορεύματα τρίτων και στη συνέχεια με ποιό τρόπο τα διακινεί;

Δώστε μας περισσότερες πληροφορίες γιατί πραγματικά δεν έχω καταλάβει με τι παραστατικά μπορεί να γίνονται οι παραπάνω διακινήσεις που περιγράφετε...

ο πελάτης μου (Α) παραλαμβάνει με Δ.Α. απο τον (Β) με σκοπό διακίνησης : πώληση για λογαριασμό μου

όταν ο πελάτης μου τα πουλάει ,εκδίδουμε εκκαθάριση με βάση τα στοιχεία πώλησης και την ανάλογη προμήθεια.

ο πελάτης μου (Α) μπορεί να δώσει τα εμπορεύματα του (Β) σε τρίτο (Γ)?

και αν ναι, ποια στοιχεία εκδίδουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Συνάδελφοι τη βοήθεια σας σε σχέση με τριγωνική πώληση!! - τι κάνουμε όταν εμπλέκεται ιδιώτης;; (Η δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;  )

 

Η ¨Α¨εταιρία αποστέλλει εμπορεύματα στην ¨Β¨ με εντολή του "Γ".
Τι παραστατικά εκδίδονται στην εξής περίπτωση αν:

 

Ο "Α" είναι ιδιώτης , εγώ είμαι η "Γ" εταιρεία , και ο "Β" είναι δικός μου πελάτης.

 

Ποια βήματα ακολουθώ;

 

1)Εκδίδω εγώ η "Γ" Δελτίο Αποστολής δικό μου για λογ/σμο του ιδιώτη που δεν ειναι υποχρεος απεικόνησης συναλλαγών με παραλήπτη την Β εταιρεία και στις παρατηρήσεις βάζω πως εντολέας είμαι πάλι εγώ η Γ εταιρεία;

 

2)Εκδίδω ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ απο τον ιδιώτη Α αφού δεν μπορεί αυτός με αναφορά στο σχετικό Δ.Α.

 

3) Εκδίδω ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΩΛΗΣΗΣ προς τον Β , με αναφορά στο αρχικό δελτίο αποστολής ;

 

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι τη βοήθεια σας σε σχέση με τριγωνική πώληση!! - τι κάνουμε όταν εμπλέκεται ιδιώτης;; (Η δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;  )

 

Η ¨Α¨εταιρία αποστέλλει εμπορεύματα στην ¨Β¨ με εντολή του "Γ".
Τι παραστατικά εκδίδονται στην εξής περίπτωση αν:

 

Ο "Α" είναι ιδιώτης , εγώ είμαι η "Γ" εταιρεία , και ο "Β" είναι δικός μου πελάτης.

 

Ποια βήματα ακολουθώ;

 

1)Εκδίδω εγώ η "Γ" Δελτίο Αποστολής δικό μου για λογ/σμο του ιδιώτη που δεν ειναι υποχρεος απεικόνησης συναλλαγών με παραλήπτη την Β εταιρεία και στις παρατηρήσεις βάζω πως εντολέας είμαι πάλι εγώ η Γ εταιρεία;

 

2)Εκδίδω ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ απο τον ιδιώτη Α αφού δεν μπορεί αυτός με αναφορά στο σχετικό Δ.Α.

 

3) Εκδίδω ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΩΛΗΣΗΣ προς τον Β , με αναφορά στο αρχικό δελτίο αποστολής ;

 

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω να βοηθήσω αν και είμαι πολύ νέα συνάδελφος γράφοντας πως εκδίδουμε στοιχεία απο αγρότες ε.κ. που δεν εκδίδουν οι ίδιοι παραστατικά.

 

Έστω έμπορος Β αγοράζει απο αγρότη ε.κ. Α και πουλάει σε σε τρίτο Γ.

 

Ο Β εκδίδει ΔΑ με παραλήπτη τον Γ, τόπο αποστολής την δ/νση του Α και τόπο προορισμού την δ/νση του Γ.

Στο σκοπό διακίνησης αναγράφουμε Αγορά απο τον Α και πώληση στον Γ.Ο Β εκδίδει Τιμ. Αγοράς προς τον Α και τιμολόγιο πώλησης προς τον Γ με αναφορά στο εκδιδόμενο ΔΑ.

 

Δεν είναι ακριβώς η περίπτωση σου αλλά είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης τριγωνικής διακίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω να βοηθήσω αν και είμαι πολύ νέα συνάδελφος γράφοντας πως εκδίδουμε στοιχεία απο αγρότες ε.κ. που δεν εκδίδουν οι ίδιοι παραστατικά.

 

Έστω έμπορος Β αγοράζει απο αγρότη ε.κ. Α και πουλάει σε σε τρίτο Γ.

 

Ο Β εκδίδει ΔΑ με παραλήπτη τον Γ, τόπο αποστολής την δ/νση του Α και τόπο προορισμού την δ/νση του Γ.

Στο σκοπό διακίνησης αναγράφουμε Αγορά απο τον Α και πώληση στον Γ.Ο Β εκδίδει Τιμ. Αγοράς προς τον Α και τιμολόγιο πώλησης προς τον Γ με αναφορά στο εκδιδόμενο ΔΑ.

 

Δεν είναι ακριβώς η περίπτωση σου αλλά είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης τριγωνικής διακίνησης.

Σε ευχαριστώ συναδέλφισσα.

Το ποιο λογικό είναι αυτό και το συνοδευτικό στοιχειο Δελτιο Αποστολής νομίζω οτι αποδυκνύει τα πραγματικά περιστατικά όπως και σε κάθε αλλη περίπτωση τριγωνικής πώλησης.

Η συναλλαγή που με ενδιαφέρει αφορά ανακυκλωσιμα υλικά απο ιδιώτη και μοιάζει με την αγορά αγροτικών προιόντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Σε τριγωνική συναλλαγή με έκδοση ΔΑ (ή όπως αλλιώς τα λέμε πλέον!)από τον πωλητή απευθείας στον παραλήπτη και κοινοποίησή ενός αντιτύπου στον εντολέα,μπορεί ο εντολέας να εκδώσει τιμολόγιο πώλησης προς τον παραλήπτη και αντί να παραλάβει αντίστοιχο τιμολόγιο από τον πωλητή να εκδώσει εκκαθάριση προς αυτόν;

ΙΣΧΥΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΡΙΓΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τριγωνική συναλλαγή με έκδοση ΔΑ (ή όπως αλλιώς τα λέμε πλέον!)από τον πωλητή απευθείας στον παραλήπτη και κοινοποίησή ενός αντιτύπου στον εντολέα,μπορεί ο εντολέας να εκδώσει τιμολόγιο πώλησης προς τον παραλήπτη και αντί να παραλάβει αντίστοιχο τιμολόγιο από τον πωλητή να εκδώσει εκκαθάριση προς αυτόν;

ΙΣΧΥΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΡΙΓΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ;

Υπάρχει κάποια άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...