Προς το περιεχόμενο

επικαρπια και συμπληρωση κατοικιας στο ε1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους,

θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση. το 2010 η μητέρα μου, μου έκανε γονική παροχή το σπίτι που μένουμε μαζι. Κράτησε την επικαρπία και μου έδωσε την ψιλή κυριότητα. εκτός από Ε9 πρέπει να συμπληρώσω και Ε2 ? Στον πίνακα 5 του Ε1 έπρεπε να συμπληρώσω κάτι ?

εχω ήδη υποβάλλει ι ηλεκτρονικά τη δήλωσή μου - μόνο το Ε1 και συμπλήρωσα τον κωδικό 811" με φιλοξενία παρά της μητρός μου".

είμαι λάθος? η μητέρα μου κάνει και Ε2 και Ε9 , σωστά ??

1000 ευχαριστώ

Eσύ σωστά 801 φιλοξενούμενος, Ε9,Ε2 πίσω σελίδα (ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΗΘΗΚΑΝ)

Η μητέρα Ε1 πιν.5, Ε9 Ε2 πίσω σελίδα (ΆΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΗΚΑΝ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους,

θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση. το 2010 η μητέρα μου, μου έκανε γονική παροχή το σπίτι που μένουμε μαζι. Κράτησε την επικαρπία και μου έδωσε την ψιλή κυριότητα. εκτός από Ε9 πρέπει να συμπληρώσω και Ε2 ? Στον πίνακα 5 του Ε1 έπρεπε να συμπληρώσω κάτι ?

εχω ήδη υποβάλλει ι ηλεκτρονικά τη δήλωσή μου - μόνο το Ε1 και συμπλήρωσα τον κωδικό 811" με φιλοξενία παρά της μητρός μου".

είμαι λάθος? η μητέρα μου κάνει και Ε2 και Ε9 , σωστά ??

1000 ευχαριστώ

Σωστά

Κανονικά θα έπρεπε & εσύ να υποβάλεις Ε2 συμπληρώνοντας στη δεύτερη σελίδα τον πίνακα ΙΙ .

Δε νομίζω όμως ότι θα έχεις πρόβλημα με τη μη υποβολή του.

Τουλάχιστον να συμπληρωθεί για τη μητέρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά

Κανονικά θα έπρεπε & εσύ να υποβάλεις Ε2 συμπληρώνοντας στη δεύτερη σελίδα τον πίνακα ΙΙ .

Δε νομίζω όμως ότι θα έχεις πρόβλημα με τη μη υποβολή του.

Τουλάχιστον να συμπληρωθεί για τη μητέρα σου.

Αυτό πως γίνεται στην ηλεκτρονική υποβολή??? δηλ. δεν μου δέχεται με τίποτα το Ε2 με συμπληρωμένο μόνο το πίνακα ΙΙ της 2ης σελίδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΟΙΚΕΙ ΚΑΤΑ 50% ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 50%ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΧΩΡΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΜΕΣΑ. ΣΤΟ Ε1 ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ 5

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ??????

Είναι και δική μου απορία. Μήπως απλά βάζουμε στο ποσοστό συνιδιοκτησίας 50%, οπότε από τα συνολικά τ.μ. θα προκύψει το τεκμήριο;

Πιστεύω ότι δε χρειαζεται να τσεκάρουμε τον 203 της δωρεαν παραχωρημενης/μισθωμενης γιατί σύμφωνα με τις οδηγιες για τον πινακα 5: "Ένδειξη μισθωμένη κατοικία ή δωρεάν παραχωρούμενη. Συμπληρώνεται όταν μισθώνεται κύρια κατοικία ή δευτερεύσουσα/ες κατοικία/ες ή σας έχει παραχωρηθεί κύρια ή δευτερεύσουσα/ες κατοικία/ες ανεξάρτητα από την επιφάνειά τους. Δε συμπληρώνεται όταν πρόκειται για ιδιόκτητες κατοικίες. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΓΟΝΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΚΑΡΠΙΑ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ Ε2 ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ 1ο ΟΡΟΦΟ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΟΥΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ Ν.1599 ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΟ ΟΙΚΗΜΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΧΩΡΗΘΗΚΕ ΔΩΡΕΑΝ, ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ Ο ΓΟΝΙΟΣ.

ΣΤΟ Ε1 ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΩΣ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΩΣ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ 1η ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΚΑΙ 2η ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ Ο 1ος ΟΡΟΦΟΣ. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΤΟ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 1η ΚΑΙ 2η ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΙΣΘΩΜΕΝΗ 'Η ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΟΥΜΕΝΗ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

αφού ο γονιός δε μένει στο ισόγειο και στον 1ο όροφο, γιατί να πρέπει να δηλώσει 1η ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ & 2η ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΤΟΝ 1ο ΟΡΟΦΟ;

το τσεκάρισμα του ΝΑΙ για την 1η & 2η ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ για το ΜΙΣΘΩΜΕΝΗ 'Η ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΟΥΜΕΝΗ, αναφέρεται μόνο σε αυτά που μένουμε και όχι σε αυτά που παραχωρούμε, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΝΙΚΟΣ

αφού ο γονιός δε μένει στο ισόγειο και στον 1ο όροφο, γιατί να πρέπει να δηλώσει 1η ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ & 2η ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΤΟΝ 1ο ΟΡΟΦΟ;

το τσεκάρισμα του ΝΑΙ για την 1η & 2η ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ για το ΜΙΣΘΩΜΕΝΗ 'Η ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΟΥΜΕΝΗ, αναφέρεται μόνο σε αυτά που μένουμε και όχι σε αυτά που παραχωρούμε, σωστά;

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Ο ΕΠΙΚΑΡΠΩΤΗΣ ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΟΡΟΦΟ ΟΠΟΥ ΜΕΝΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πως γίνεται στην ηλεκτρονική υποβολή??? δηλ. δεν μου δέχεται με τίποτα το Ε2 με συμπληρωμένο μόνο το πίνακα ΙΙ της 2ης σελίδας

Φέτος δεν έχω στείλει έως σήμερα καμία για να σου απαντήσω

Πέρυσι όμως είχα στείλει αρκετές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, προσπαθώ να υποβάλω δήλωση και μου βγάζει σφάλμα που δεν ξέρω πώς να διορθώσω. Ελπίζω να μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Τι ισχύει: το σπίτι στο οποίο κατοικεί ο πατέρας μου ανήκει σε εμένα, αλλά εγώ δε μένω εκεί

Τι κάνω : Στο Ε1 του πατέρα μου, στον πίνακα 5.1α έχω σημειώσει:

--τη διεύθυνση,

--click στο "Δωρεάν παραχώρηση (203)"

-- τετραγωνικά

-- 0 στο ποσοστό συνιδιοκτησίας

-- 12 στους μήνες.

Δεν έχω βάλει τίποτα στο 7.10

Όταν προσπαθώ να κάνω υποβολή της δήλωσης, μου βγάζει κόκκινο στο 231 και στο 214.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ότι φταίει είναι ότι όταν κάνω click στο κίτρινο κουτί για να διαλέξω κατοικία, μου εμφανίζει το όνομα του πατέρα μου στο πεδίο "ονοματεπώνυμο κυρίου ακινήτου". Δε θα έπρεπε να είναι το δικό μου όνομα εκεί? Κι αν ναι, πώς το αλλάζω?

Ευχαριστώ

Άννα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ισχύει: το σπίτι στο οποίο κατοικεί ο πατέρας μου ανήκει σε εμένα, αλλά εγώ δε μένω εκεί

Τι κάνω : Στο Ε1 του πατέρα μου, στον πίνακα 5.1α έχω σημειώσει:

--τη διεύθυνση,

--click στο "Δωρεάν παραχώρηση (203)"

-- τετραγωνικά

-- 0 στο ποσοστό συνιδιοκτησίας

-- 12 στους μήνες.

Βρήκα την απάντηση (τηλ. στο ΓΓΠΣ), την παραθέτω εις περίπτωση που έχει κι άλλος το ίδιο πρόβλημα:

Τελικά, στην περίπτωση της δωρεάν παραχώρησης, το "ποσοστό συνιδιοκτησίας" εννοείται ως "ποσοστό χρήσης" κι έπρεπε να είναι 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη επισκεπτης

Πατέρας με ανήλικη κόρη (μάλλον ενηλικιώθηκε το 2010) κατοικεί και χρησιμοποιεί και το σπίτι ως έδρα επαγγέλματος.Η κόρη ζει μόνιμα στο εξωτερικό αλλά τη δηλώνει προστατευόμενο

Το ακίνητο ανήκει στην κόρη 100% πλήρη (το πήρε από γιαγια) και ο πατέρας έχει το δικαίωμα ισόβιας συνοικήσεως(στο ε9 είχε δηλωθεί 100% πλήρη στην κόρη χωρίς αναφορά στον πατέρα)

Στον πιν.5 του Ε1 θα βάλει ιδιοκατοίκηση κανονικά?

ΑΧ!ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ!

έχω παρόμοια περίπτωση , κάποια άποψη από κάποιον συνάδελφο ;

προστατευόμενο μέλος στο οποίο η κατοικία του ανήκει με πλήρη κυριότητα και οι γονείς έχουν το δικαίωμα ισόβιας συνοικήσεως.

τι γίνεται στον πίνακα 5 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκέπτης

Κάποια άποψη ;

Το τέκνο σπουδάζει και του δόθηκε με γονική παροχή μέσα στο 2010

Το τεκμήριο θα υπολογισθεί στον πατέρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω παρόμοια περίπτωση , κάποια άποψη από κάποιον συνάδελφο ;

προστατευόμενο μέλος στο οποίο η κατοικία του ανήκει με πλήρη κυριότητα και οι γονείς έχουν το δικαίωμα ισόβιας συνοικήσεως.

τι γίνεται στον πίνακα 5 ;

Στο όνομα του πατέρα σαν ιδιοκατοίκηση

Υπάρχει κάποια διαφορετική άποψη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 years later...

Διαμέρισμα 100 τ.μ. Ο πατέρας έχει την επικαρπία και η κόρη τη ψιλή κυριότητα.

Στο διαμέρισμα μένει η κόρη με το σύζυγό της. 

Η κόρη το δηλώνει στον 5.1 σαν δωρεάν παραχωρημένη κατοικία  και ο πατέρας στο Ε2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Διαμέρισμα 100 τ.μ. Ο πατέρας έχει την επικαρπία και η κόρη τη ψιλή κυριότητα.

Στο διαμέρισμα μένει η κόρη με το σύζυγό της. 

Η κόρη το δηλώνει στον 5.1 σαν δωρεάν παραχωρημένη κατοικία  και ο πατέρας στο Ε2?

Ναι σε όλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...