Προς το περιεχόμενο

Για όσους λογιστές αισθάνονται γουρούνια.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α΄.. όλα κι όλα.. στο τάβλι είναι όλα καλά..

Υπάρχουν κανόνες...

Ξεκάθαρα βγαίνουν ιι νικητές όπως και οι ηττημένοι..

Οχι τώρα που αντιδικούμε με τον Στέφανο ποιος είναι ο κερδισμένος και μάλιστα να επιδιώκουμε και ο ένας και ο άλλος να είμεθα με τους ηττημένους διότι πολύ απλά είναι ντροπή το ανάποδο.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κωστα σε εκτιμω παρα πολυ και ως συναδελφο και ως ανθρωπο ασχετα εαν εχουμε μιλησει ελαχιστα.

Επετρεψε ομως να εχω την δικη μου αντιληψη περι των πραγματων χωρις βεβαια να θεωρω εκ των προτερων οτι ολα ειναι κομματικοποιημενα, εγω μιλησα για την γενικοτερη νοοτροπια που επικρατει παντου. Σαφως και δεν ειναι ολοι ιδιοι σε μια κοινωνια, αλλα δυστυχως δεν τολμουν να βγουν μπροστα.Αναφερεις οτι εχουν γινει αυτα που γραφω, να το δεχτω και συγνωμη που εχω αγνοια στο θεμα αυτο, το αποτελεσμα ομως Κωστα ποιο ειναι?

Σε ολα τα πραγματα αυτο που μετραει ειναι το αποτελεσμα, αυτη την φιλοσοφια εχω εγω τουλαχιστον, και δυστυχως αποτελεσμα δεν βλεπω Κωστα μεχρι τωρα τουλαχιστον.

Μιλαμε τοσο καιρο για παρατασεις ενω ξεραμε ολοι το νομοθετικο πλαισιο περι ευθυνων κτλ κτλ. Δεν προετοιμαστηκαμε ομως με ευθυνη και δικη μας και του Υπουργειου και τωρα τρεχουμε για επιπλεον παρατασεις ...και οχι αδικα να σημειωσω εδω. Εχουμε ευθυνη και εμεις για αυτη την κατασταση Κωστα δεν εχει μονο το Υπουργειο, δεν απαιτησαμε εξ αρχης απο τον Απριλιο του 2010 ενα ευλογο και ικανο διαστημα για τις δηλωσεις.

Φταιμε σε πολλα αλλα για να τα παραδεχτουμε πρεπει να εχουμε θαρρος και να ασκησουμε κριτικη πρωτα σε εμας, συμπεριλαμβανομενου και του εαυτο μου. Ειμαι νεος με ορεξη και παθος για αυτον τον χωρο, επιθυμω το καλυτερο για ολους χωρις να εχω ανταγωνισμο με κανεναν, και θα κανω τα παντα απο εδω και περα να βοηθησω με οτι δυναμεις εχω την αναβαθμιση του κλαδου μας. Ελπιζω ειδικα και νεα παιδια στο χωρο να θελησουν να το κανουν αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε τοσο καιρο για παρατασεις ενω ξεραμε ολοι το νομοθετικο πλαισιο περι ευθυνων κτλ κτλ. Δεν προετοιμαστηκαμε ομως με ευθυνη και δικη μας και του Υπουργειου και τωρα τρεχουμε για επιπλεον παρατασεις ...και οχι αδικα να σημειωσω εδω. Εχουμε ευθυνη και εμεις για αυτη την κατασταση Κωστα δεν εχει μονο το Υπουργειο, δεν απαιτησαμε εξ αρχης απο τον Απριλιο του 2010 ενα ευλογο και ικανο διαστημα για τις δηλωσεις.

Για να σε ιντριγκάρω και να προσπαθήσω να σπρώξω λίγο πιο πέρα στο πρόβλημα σε ενημερώνω ότι απαιτήσαμε ως Ομοσπονδία και αρκετοί Συλλόγοι μεμονομένοι από τον Απρ 2010 για παρατάσεις.

Τσέκαρε το από την ιστοσελίδα της ΠΟΦΕΕ.

Τι να λείπει...

Τι να λείπει...

Απ το βρήκα τι λείπει:

Φταιμε σε πολλα αλλα για να τα παραδεχτουμε πρεπει να εχουμε θαρρος και να ασκησουμε κριτικη πρωτα σε εμας, συμπεριλαμβανομενου και του εαυτο μου. Ειμαι νεος με ορεξη και παθος για αυτον τον χωρο, επιθυμω το καλυτερο για ολους χωρις να εχω ανταγωνισμο με κανεναν, και θα κανω τα παντα απο εδω και περα να βοηθησω με οτι δυναμεις εχω την αναβαθμιση του κλαδου μας. Ελπιζω ειδικα και νεα παιδια στο χωρο να θελησουν να το κανουν αυτο.

Κι ας με μαλώσει ο Her.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητω συγνωμη για την αγνοια Κωστα, δεν εχω λογο να το αμφισβητησω καθολου, δεν χρειαζεται να το δω...αλλα και παλι ακουστηκαμε?

Προφανως οχι, αρα πρεπει να δουμε τι φταιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί είναι το ερώτημα Γιώργο.

Όλα όσα χρειάζονται κυρίως για παρατάσεις γίνονται άμεσα από Ομοσπονδίες και Συλλόγους.

Όλα όσα ζητήσει κάποιος γίνονται από Ομοσπονδίες και Συλλόγους.

Άκου τι δεν γίνεται από Ομοσπονδίες και Συλλόγους.

Αν δεν είναι παράταση ή θέματα επιπέδου Πιστοποίησης ή Κώδικάς Δεοντολογίας ή Σεμινάρια δεν κινητοποιούνται.

Αν δεν ζητήσει κάποιος την επίλυση ενός συγκεκριμένου θέματος δεν λύνεται.

Και το ποιό σπουδαίο:

Η έλλειψη επικοινωνίας-σύνδεσης των Συλλόγων και των Ομοσπονδιών με την βάση τους, τους αφαιρεί το μεγαλύτερο τους όπλο: Την ισχύ που παράγει η Ενεργή Συμμετοχή (και όχι η Συμμετοχή του απλώς ψηφίζω και εξαφανίζομαι)

Αυτό επιφέρει το εξής αποτέλεσμα: Για να πετύχουν κουτσά στραβά τον σκοπό τους - αφού δεν έχουν το μεγάλο τους όπλο δηλ την συμμετοχή της βάσης – αναγκάζονται να κινούνται υποτακτικά, φιλικά και συνεργατικά με το Υπουργείο. Με αυτήν την στρατηγικά κουτσά - στραβά πετυχαίνουν τον σκοπό τους αλλά ως εκεί.

Ένας «δύσκολος» θα πει ότι επιπλέον με το να μην υπάρχει σύνδεση μεταξύ Συλλόγων ή Ομοσπονδιών με την βάση τους οι ηγεσίες διατηρούν επί μακρόν τις θέσεις τους με τα όσα οφέλη προκύπτουν μέσω των γνωριμιών.

Όμως εγώ δεν πείθομαι σε μεγάλο βαθμό. Θεωρώ ότι ισχύει κατά ένα μέρος αλλά θα πιστεύω ότι θα ήθελαν και την καρέκλα αλλά και την ισχύ της συμμετοχής. Προσωπική μου άποψη η οποία δεν έχει και τόσο σημασία.

Ποίοι τους αφαίρεσαν τον δικαίωμα στην ισχύ αυτή;

΄ Ξέρω – ξέρω…

Αν τους έδιναν και αυτήν την ισχύ θα τρώγανε με χρυσά κουτάλια..

Ωραία..

Αφήστε τους λοιπόν μόνους χωρίς ισχύ να δουλέψουν όπως μπορούν και να κάνουν ότι προλαβαίνουν (προσέξτε το και αυτό)

Μην απαιτούμε να έχουν ισχύ όταν τους την έχουμε αφαιρέσει…

Και γω δεν προτείνω να τους δώσουμε αυτήν την ισχύ αγόγγυστα..

Όχι..

Όχι..

Να είμαστε ταυτόχρονα και ενεργοί, να αντιδρούμε, να συμμετέχουμε ενεργά

Όλα τ’ άλλα σενάρια έχουν αποτύχει…

Αν τους αφήσεις μόνους δουλεύουν όπως είπαμε αναποτελεσματικά.

Αν τους δώσεις ισχύ χωρίς να ΕΠΙΒΛΕΠΕΙΣ ενεργά θα είναι και επικίνδυνοι…

Αν όμως τους δώσεις την ισχύ της συμμετοχής σου, συνοδεία της συνεχής σου επίβλεψης, της ενεργής σου διαμαρτυρίας στα λάθη τους αλλά και της επικρότησης των θετικών τους ενεργειών, τότε ναι… υπάρχει ελπίδα..

Πιστέψτε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεπτικο σου - χωρις να στο προσαπτω- μου θυμιζει τις αρχες της Συμμετοχικης Δημοκρατιας, μια τελειως παρεξημενη εννοια για αλλους και επικινδυνη για καποιους αλλους.

Συμφωνω οτι για να επιτυχεις αυτα που θες πρεπει να συμμετεχεις σε κατι...αλλα σε τι ακριβως...με ποιους κανονες και με τι ορους.

Ειμαι της αποψης Κωστα οτι ολα πρεπει να γινουν απο την αρχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και εγώ δεν είμαι σίγουρος για όλα αυτά, δηλαδή από που αρχίζει η λύση και που τελειώνει.

Αυτό εξάλλου είναι και το νόημα της συζήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκιναμε με το εξης δεδομενο :

Η πολιτικη ηγεσια θελει να μας θεωρει συνεργατες. Οταν κλεινεις μια συνεργασια εισαι παρων σε μια συζητηση οπου εκει τιθονται ολα τα επιμερους θεματα γυρω απο την συνεργασια αυτη και ειτε απορριπτονται ειτε βελτιωνονται ειτε παραμενουν ως εχουν. Αφου κλεισεις την συνεργασια παραχωρεις στον συνεργατη σου ολα τα μεσα για να επιτευχθει το δυνατο καλυτερο αποτελεσμα και τα δυο μερη να μεινουν ικανοποιημενα.

Προφανως κατι τετοιο στις λεπτομεριες του σκεπτικου μου δεν εγινε - εκτος και εαν εχω αγνοια παλι -

Αρα φταινε και τα δυο μερη, το ενα διοτι τελικα δεν παραχωρησε ολα τα απαραιτητα μεσα στην πληρη ετοιμοτητα τους και το αλλο διοτι οι εξελιξεις εδειξαν οτι δεν εισακουστηκαν οι προτασεις του. Επομενως εδω υπαρχει ενα μεγαλο θεμα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα μου ξαναπείς ότι σε μαλώνω, θα σταματήσω να γράφω.....

Ένα να θυμάσαι, απ' αγαπά ο Θιός, παιδεύει...............

Άκου τι δεν γίνεται από Ομοσπονδίες και Συλλόγους.

Αν δεν είναι παράταση ή θέματα επιπέδου Πιστοποίησης ή Κώδικάς Δεοντολογίας ή Σεμινάρια δεν κινητοποιούνται.

Αν δεν ζητήσει κάποιος την επίλυση ενός συγκεκριμένου θέματος δεν λύνεται.

Κάτσε ρε Κωστή, άμα ζητήσω δλδ να βρούμε τρόπο να πετάξουμε έξω όσους λειτουργούν χωρίς άδεια, θα γίνει..???

Δλδ, όλα τα κάνουν οι σύλλογοι και οι ομοσπονδίες, οι μόνοι φταίχτες είναι οι συνάδελφοι που δεν συμμετέχουν ή δεν ζητάνε επίλυση συγκεκριμένων πραγμάτων...????????

Πρέπει κάποιος να ζητήσει να οργανωθεί ο κλάδος, να προσεγγιστούν οι συνάδελφοι, να μπουν όλοι κάτω από την αιγίδα του τοπικού συλλόγου, ο οποίος σύλλογος θα λειτουργεί αντικειμενικά και προς όφελος του κλάδου....????

Εδώ δεν έχουμε τα αυτονόητα τόσα χρόνια που λειτουργούν οι σύλλογοι και η ομοσπονδία......

Λες να φταίει ότι δεν το ζήτησε κάποιος....?????

Μήπως, λέω τώρα εγώ, μήπως τα εκάστοτε προεδρεία έχουν άλλα πράγματα να ασχοληθούν και αυτά είναι too much....??????

Και το ποιό σπουδαίο:

Η έλλειψη επικοινωνίας-σύνδεσης των Συλλόγων και των Ομοσπονδιών με την βάση τους, τους αφαιρεί το μεγαλύτερο τους όπλο: Την ισχύ που παράγει η Ενεργή Συμμετοχή (και όχι η Συμμετοχή του απλώς ψηφίζω και εξαφανίζομαι)

Αυτό επιφέρει το εξής αποτέλεσμα: Για να πετύχουν κουτσά στραβά τον σκοπό τους - αφού δεν έχουν το μεγάλο τους όπλο δηλ την συμμετοχή της βάσης – αναγκάζονται να κινούνται υποτακτικά, φιλικά και συνεργατικά με το Υπουργείο. Με αυτήν την στρατηγικά κουτσά - στραβά πετυχαίνουν τον σκοπό τους αλλά ως εκεί.

Ένας «δύσκολος» θα πει ότι επιπλέον με το να μην υπάρχει σύνδεση μεταξύ Συλλόγων ή Ομοσπονδιών με την βάση τους οι ηγεσίες διατηρούν επί μακρόν τις θέσεις τους με τα όσα οφέλη προκύπτουν μέσω των γνωριμιών.

Όμως εγώ δεν πείθομαι σε μεγάλο βαθμό. Θεωρώ ότι ισχύει κατά ένα μέρος αλλά θα πιστεύω ότι θα ήθελαν και την καρέκλα αλλά και την ισχύ της συμμετοχής. Προσωπική μου άποψη η οποία δεν έχει και τόσο σημασία.

Στα λόγια μου έρχεσαι σιγά σιγά....... :)

Επιλέγουν,

1. είτε Ενεργή συμμετοχή, η οποία μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα και να χάσουν θέσεις (γιατί θα χαλάσουν τα ποσοστά)

2. είτε απλή συμμετοχή, η οποία μάλλον θα μας κρατήσει στις θέσεις μας και θα φτάσουμε όπου φτάσουμε..............

Μη σου πω λοιπόν ότι έχουν κίνητρο να κρατάνε εκτός της ενεργής συμμετοχής τους συναδέλφους...... άμα το δούμε λίγο πονηρά και κακοπροαίρετα......

Ποίοι τους αφαίρεσαν τον δικαίωμα στην ισχύ αυτή;

Ξέρω – ξέρω…

Αν τους έδιναν και αυτήν την ισχύ θα τρώγανε με χρυσά κουτάλια..

Ωραία..

Αφήστε τους λοιπόν μόνους χωρίς ισχύ να δουλέψουν όπως μπορούν και να κάνουν ότι προλαβαίνουν (προσέξτε το και αυτό)

Μην απαιτούμε να έχουν ισχύ όταν τους την έχουμε αφαιρέσει…

Πως το έλεγε ο Λεβέντης, θα τρελαθώ θα πηδηχτώ από το παράθυρο.................!!!!!!!!!!!

Ώρα σου είναι να μας πεις ότι αυτοί είναι τα θύματα, οι κακομοίρηδες.................

Άμα δεν τους αρέσει, να μην ξαναβάλουν υποψηφιότητα.....

Κωστή, όποιος δεν κάνει σωστά τη δουλειά που πρέπει να κάνει, δεν παραμένει στην καρέκλα του, πάει σπίτι του και κοιτάζει τη δουλειά του. Έτσι απλά.....

Η συμμετοχή στα κοινά τρώει (φαντάζομαι) απίστευτο χρόνο, αλλά αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση δικαιολογία για την κατάντια του κλάδου.....

Και γω δεν προτείνω να τους δώσουμε αυτήν την ισχύ αγόγγυστα..

Όχι..

Όχι..

Να είμαστε ταυτόχρονα και ενεργοί, να αντιδρούμε, να συμμετέχουμε ενεργά

Όλα τ’ άλλα σενάρια έχουν αποτύχει…

Αν τους αφήσεις μόνους δουλεύουν όπως είπαμε αναποτελεσματικά.

Αν τους δώσεις ισχύ χωρίς να ΕΠΙΒΛΕΠΕΙΣ ενεργά θα είναι και επικίνδυνοι…

Αν όμως τους δώσεις την ισχύ της συμμετοχής σου, συνοδεία της συνεχής σου επίβλεψης, της ενεργής σου διαμαρτυρίας στα λάθη τους αλλά και της επικρότησης των θετικών τους ενεργειών, τότε ναι… υπάρχει ελπίδα..

Πιστέψτε με.

Εγώ λέω να μην τους δώσουμε τίποτα, γιατί πάλι θα βρουν τρόπο να καταχραστούν αυτά τα προνόμια για ιδίο όφελος..... Ή πιστεύεις ότι δεν μπορούνε....????

Ανθρώπους θέλουμε μέσα στα προεδρεία και στα συμβούλια με ήθος και αξιοπιστία.....

Αν είχαμε το Κίμωνα μέσα (λέω ένα όνομα εντελώς τυχαία, μη παρεξηγηθώ) που θα ήξερα ότι θα τα έκανε πουτάνα άμα έβλεπε λαδιά, ολιγωρία ή άλλα foul, την ίδια μέρα θα πήγαινα να γραφόμουνα στο σύλλογο, γιατί θα ήξερα ότι αξίζει...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σύλλογοι Κωστή έχουν χάσει την αξιοπιστία τους, αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα....

Βλέπεις ότι όλοι οι δικηγόροι έχουν το σύλλογό τους σε εκτίμηση, όλοι οι μηχανικοί το ΤΕΕ.....

Οι σύλλογοι των λογιστών πρέπει να αποκτήσουν κύρος για να προσελκύσουν συναδέλφους, να αιτιολογήσουν επαρκώς το λόγο ύπαρξής τους, πέρα από τις αιτήσεις παρατάσεων....

ΥΓ: πχ, σαν ομοσπονδία, στην παρούσα κατάσταση, δεν θα έκανα σε καμία περίπτωση αίτηση για παράταση...... Άρνηση υποβολής μέχρι να διορθωθεί το σύστημα και να παραλαμβάνει ομαλά.... Διαπόμπευση σε όλα τα ΜΜΕ........ Μέχρι να πάρουνε το μήνυμα που πρέπει................ Και γιατί όχι, δικαστήρια εναντίον του υπουργείου όπου και όταν χρειαζόταν......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα μου ξαναπείς ότι σε μαλώνω, θα σταματήσω να γράφω.....

Ένα να θυμάσαι, απ' αγαπά ο Θιός, παιδεύει...............

Καλά.. :P

Κάτσε ρε Κωστή, άμα ζητήσω δλδ να βρούμε τρόπο να πετάξουμε έξω όσους λειτουργούν χωρίς άδεια, θα γίνει..???

Ναι. Για αυτό προχωρούν στην πιστοποίηση. Μην ανοίξουμε θέμα για την ποιότητα των λύσεων. Ομως έχει τεθεί ένα θέμα βρίσκουν μια λύση για αυτό το θέμα.

Μην ανοίξω το θέμα αν είμαστε ικανοποιημένοι με αυτό. Εγώ δεν το έθεσα έτσι. το έθεσα ότι όταν πιέζονται ασχολούνται με το θέμα, όπως μπορούν.

Δλδ, όλα τα κάνουν οι σύλλογοι και οι ομοσπονδίες, οι μόνοι φταίχτες είναι οι συνάδελφοι που δεν συμμετέχουν ή δεν ζητάνε επίλυση συγκεκριμένων πραγμάτων...????????

Ελα ρε συ... Αυτό λέω την τρέλα μου; Βγάζω λάδι τους Συλλόγους και τις Ομοσπονδίες; Συνεχώς λέω ότι χρειάζονται πίεση από την βάση Αυτό. τίποτα άλλο.

Πρέπει κάποιος να ζητήσει να οργανωθεί ο κλάδος, να προσεγγιστούν οι συνάδελφοι, να μπουν όλοι κάτω από την αιγίδα του τοπικού συλλόγου, ο οποίος σύλλογος θα λειτουργεί αντικειμενικά και προς όφελος του κλάδου....????

Εδώ δεν έχουμε τα αυτονόητα τόσα χρόνια που λειτουργούν οι σύλλογοι και η ομοσπονδία......

Λες να φταίει ότι δεν το ζήτησε κάποιος....?????

Αρα, περιμένουμε την τρίτη παρουσία....

Μήπως, λέω τώρα εγώ, μήπως τα εκάστοτε προεδρεία έχουν άλλα πράγματα να ασχοληθούν και αυτά είναι too much....??????

Αφησέ τους λάσκα λοιπόν ..

Στα λόγια μου έρχεσαι σιγά σιγά....... :)

:huh:

Επιλέγουν,

1. είτε Ενεργή συμμετοχή, η οποία μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα και να χάσουν θέσεις (γιατί θα χαλάσουν τα ποσοστά)

2. είτε απλή συμμετοχή, η οποία μάλλον θα μας κρατήσει στις θέσεις μας και θα φτάσουμε όπου φτάσουμε..............

Μη σου πω λοιπόν ότι έχουν κίνητρο να κρατάνε εκτός της ενεργής συμμετοχής τους συναδέλφους...... άμα το δούμε λίγο πονηρά και κακοπροαίρετα......

Αυτή είναι γνώμη σου και τη σέβομαι.

Πως το έλεγε ο Λεβέντης, θα τρελαθώ θα πηδηχτώ από το παράθυρο.................!!!!!!!!!!!

Ώρα σου είναι να μας πεις ότι αυτοί είναι τα θύματα, οι κακομοίρηδες.................

Ελα ρε συ !!! Πάλι τα ίδια !! :angry: .

Άμα δεν τους αρέσει, να μην ξαναβάλουν υποψηφιότητα.....

Κωστή, όποιος δεν κάνει σωστά τη δουλειά που πρέπει να κάνει, δεν παραμένει στην καρέκλα του, πάει σπίτι του και κοιτάζει τη δουλειά του. Έτσι απλά.....

Η συμμετοχή στα κοινά τρώει (φαντάζομαι) απίστευτο χρόνο, αλλά αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση δικαιολογία για την κατάντια του κλάδου.....

Στέφανε είπα την σκέψη μου για αυτό.

Εγώ λέω να μην τους δώσουμε τίποτα, γιατί πάλι θα βρουν τρόπο να καταχραστούν αυτά τα προνόμια για ιδίο όφελος..... Ή πιστεύεις ότι δεν μπορούνε....????

Ανθρώπους θέλουμε μέσα στα προεδρεία και στα συμβούλια με ήθος και αξιοπιστία.....

Αν είχαμε το ΧΧΧΧΧ μέσα (λέω ένα όνομα εντελώς τυχαία, μη παρεξηγηθώ) που θα ήξερα ότι θα τα έκανε πουτάνα άμα έβλεπε λαδιά, ολιγωρία ή άλλα foul, την ίδια μέρα θα πήγαινα να γραφόμουνα στο σύλλογο, γιατί θα ήξερα ότι αξίζει...............

Βλέπω αντίφαση στην αρχή και στο τέλος της παραγράφου.

Το δέυτερο μέρος είναι και μένα ο στόχος μου αλλά και η πηγή της απογοήτευσης μου διότι κολλάνε.

Συμφωνήσαμε σε κάτι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σύλλογοι Κωστή έχουν χάσει την αξιοπιστία τους, αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα....

Βλέπεις ότι όλοι οι δικηγόροι έχουν το σύλλογό τους σε εκτίμηση, όλοι οι μηχανικοί το ΤΕΕ.....

Οι σύλλογοι των λογιστών πρέπει να αποκτήσουν κύρος για να προσελκύσουν συναδέλφους, να αιτιολογήσουν επαρκώς το λόγο ύπαρξής τους, πέρα από τις αιτήσεις παρατάσεων....

Μπρε συ κουμπαράκι πρέπει όμως για να γίνει αυτό να τονε χτυπήσεις την πόρτα τους, να μπεις μέσα, να πεις τη γνώμη σου, αν σε αγνοήσουν να επιμείνεις, και να βοηθήσεις για αυτό...

Απου τη καθέκλα δε γίνεται πράμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύλλογοι , ξεσύλλογοι, τα περαστσικά ανδρίκελα της εξουσίας, που σουβλίζαν αρνιά, ενώ εμείς στέλναμε ΦΠΑ, δεν είναι σε θέση με ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ να εξηλεωθούν,..,.....ΟΠου και να κρυφτουν θα τους βρουν....

Οι παραμύθες, μας έτρχε το ΔΝΤ, και χρειάζομαστε κρατικά εσοδα, με κάτι ΠΕΡΙΣΠΟΥΔΑΚΤΟΥΣ επιστήμονες ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ, που με τις αποφάσεις τους, στραγγαλίσαν την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, υπόγραψαν το ξεπούλημα της χωρας αυτής, σε κάτι κατακάθια χαρτογιακάδες, δε θα περάσει έτσι απλά, για τα ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ Που διαπράχθησαν συσσωρευμένα και κατ` εξ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ εκ προθέσεως........

Κάτσε να τελειώσουν και οι σκατούλες πατημένες ΦΟΡΟΕΙΣΠΡΑΚΤΙΣΜΟΥ, ενός ανοργάνωτου κρατισμού μιζέριας και φτωχομπινεδιαρισμού, ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΟΙ ΜΥΝΗΣΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ, για τον εξευτελισμό του επαγγέλματος, της γουρουνοποίησης,και η ΑΚΑΘΟΡΙΣΤΗ παπαρολογία, που τσαμπουνάνε

Οσο για τις εντεταλμένες μαριονέτες;, που επωνομάζονται Σώματα Διώξεων , και Ασφλείας κλπ κουαφέξαλα, που δε τους έφτανε το 3,60, και το κόσμο ξεφτυλίζανε, εις το όνομα της ΑΟΡΑΤΟΥ φοροδιαφυγής, όταν΄σε λίγο , τίποτε δε θα κουνιέτε και ας πάνε το συντελεστή ΦΠΑ στο 85%,. άς πάνε να ΞΑΝΑΠΟΥΛΗΣΟΥΝ τη μαγκιά , εκεί που τους παίρνει,,,, γιατί σε λίγο δεν θα υπάρχει το κράτος ΑΥΤΟ,που τους προστατεύει, γιατι ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΠΑΡΑΠΑΙΕΙ, και είναι θέμα χρόνου πλέον...

Προσωπικά κάνω διακοπή επαγγέλματος, και πάω αγρότης με ΟΓΑ, γιατί δε θα ΣΤΗΡΙΞΩ ΠΛΕΟΝ , μέ΄τα απο 20 χρόνια, ΑΛΛΟ αυτόν τον ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟ, για 30 αργύρια....

Μετά θα κάθομαι και θα βλέπω την κατάληξη τη θλιβερή, μιάς χώρας, που κάποτε ρίχναμε γλέντια τρελλά....ΦΙΛΙΑ>.........χα.αχ.χα.χα..αχ.χα.χα.χα.

Ρεζίλια, θα τρώω ρεβύθια....χα.α.χα.χ..αχ.αχ.χα Να δεις τι σου χω για μετά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδηποτε πιο υγιες ειναι να μυριζεις τη μυρωδια της γης, των λουλουδιων, της φυσης τελος παντων,

παρα την μποχα που αναδυει η χαρτουρα των βρωμονομων τους.

οσο για τους φορους που περιμενουν μου βρωμαει φουσκα χρηματιστηριακου τυπου.

και για αυτους που περιμενουν επιστροφες, και για αυτους που περιμενουν να εισπραξουν.

οι φυλακες τι χωρητικοτητα εχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε το ιδιο συνυπευθυνοι ολοι μας, οσο στηριζουμε το συστημα τους,

και το στηριζουμε καθε μερα με ολους τους τροπους.

συστημα φτιαγμενο για βολικους, βολεμενους, δουλοπρεπεις, μικροπρεπεις, υποτελεις, δηλαδη για ελεγχομενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΑΤΑΤΑ ΜΟΥ. ΠΗΓΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ Ε3 ΣΥΖΥΓΟΥ ΕΓΓΑΜΗ.ΞΕΧΑΣΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΑΛΛΩ ΑΡΧΙΚΑ ΣΑΝ ΥΠΟΧΡΕΟ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ.ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΥΠΕΒΑΛΛΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.

ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝ ΤΟ TAXIS ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΑΡΧΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΑΤΑΤΑ ΜΟΥ. ΠΗΓΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ Ε3 ΣΥΖΥΓΟΥ ΕΓΓΑΜΗ.ΞΕΧΑΣΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΑΛΛΩ ΑΡΧΙΚΑ ΣΑΝ ΥΠΟΧΡΕΟ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ.ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΥΠΕΒΑΛΛΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.

ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝ ΤΟ TAXIS ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΑΡΧΙΚΑ?

Με το παλιό σύστημα (μου είιχε συμβεί.. αφηρημάδα.. ) είχα στείλει email και μου το επαναφέραν, δυστυχώς τώρα με τις αλλάγες του συστήματος δεν γνωρίζω.. προσπάθησε να επικοινωνήσεις μαζί τους τηλεφωνικά ή με email και .... ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!:( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα-Kαλα, ετσι που τα τσακώνεστε

Δε μας λες και ποιος είσαι, όχι τίποτα άλλο, να ξέρω από που θα φάω τις σφαλιάρες......??????

Συνέχιζε εσύ γλωσσοκοπάνα και οπου ναναι θακουσουνε τσι φωνες σου απο το μεϊντάνι. Σαν το πετειναρακι τζαμπικόνεσε χωρις να σκεπτεσε. Δυο μετρα δίπλα σου ειμαι. Ασε που θα τρως τις σφαλιάρες και διερωτάσε μα ποιος ειναι αυτός ο μεγαλυτερος απο τον πατερα μου, που με δέρνει και δεν μπορω να αντιδρασω κιόλας. Ρε κολόπαιδα , ετσι ειναι ο συγκρητισμός. Οι Κρήτες πρεπει να ειναι μια γροθιά. Αλλά πιθανόν ενας εκ των δυο δεν ειναι Κρητικός και δεν το ξέρει. Κολοπαιδααααααααααα!!!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχιζε εσύ γλωσσοκοπάνα και οπου ναναι θακουσουνε τσι φωνες σου απο το μεϊντάνι. Σαν το πετειναρακι τζαμπικόνεσε χωρις να σκεπτεσε. Δυο μετρα δίπλα σου ειμαι. Ασε που θα τρως τις σφαλιάρες και διερωτάσε μα ποιος ειναι αυτός ο μεγαλυτερος απο τον πατερα μου, που με δέρνει και δεν μπορω να αντιδρασω κιόλας. Ρε κολόπαιδα , ετσι ειναι ο συγκρητισμός. Οι Κρήτες πρεπει να ειναι μια γροθιά. Αλλά πιθανόν ενας εκ των δυο δεν ειναι Κρητικός και δεν το ξέρει. Κολοπαιδααααααααααα!!!!! :P

Κρητικός δεν θα είναι λογικά, ο Στέφανος. :P:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχιζε εσύ γλωσσοκοπάνα και οπου ναναι θακουσουνε τσι φωνες σου απο το μεϊντάνι. Σαν το πετειναρακι τζαμπικόνεσε χωρις να σκεπτεσε. Δυο μετρα δίπλα σου ειμαι. Ασε που θα τρως τις σφαλιάρες και διερωτάσε μα ποιος ειναι αυτός ο μεγαλυτερος απο τον πατερα μου, που με δέρνει και δεν μπορω να αντιδρασω κιόλας. Ρε κολόπαιδα , ετσι ειναι ο συγκρητισμός. Οι Κρήτες πρεπει να ειναι μια γροθιά. Αλλά πιθανόν ενας εκ των δυο δεν ειναι Κρητικός και δεν το ξέρει. Κολοπαιδααααααααααα!!!!! :P

Είπαμε, το αστείο μια φορά.... Τη δεύτερη καταντά μ@λ#κία.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχιζε εσύ γλωσσοκοπάνα και οπου ναναι θακουσουνε τσι φωνες σου απο το μεϊντάνι. Σαν το πετειναρακι τζαμπικόνεσε χωρις να σκεπτεσε. Δυο μετρα δίπλα σου ειμαι. Ασε που θα τρως τις σφαλιάρες και διερωτάσε μα ποιος ειναι αυτός ο μεγαλυτερος απο τον πατερα μου, που με δέρνει και δεν μπορω να αντιδρασω κιόλας. Ρε κολόπαιδα , ετσι ειναι ο συγκρητισμός. Οι Κρήτες πρεπει να ειναι μια γροθιά. Αλλά πιθανόν ενας εκ των δυο δεν ειναι Κρητικός και δεν το ξέρει. Κολοπαιδααααααααααα!!!!! :P

Εσύ καλά τα λές σάικα και στο παρόν θέμα μπορεί να έχεις δίκιο.

Μα μην ξεχνάς πως εκτός από συντοπίτες είναι και ξεχωριστές προσωπικότητες.

Κι ύστερα έχομε και παγκοσμιοποίηση. Κι όπως είπε κι η Θάτσερ "Δεν υπάρχουν κοινωνίες, υπάρχουν μόνο άτομα".

Κι ύστερα πως να 'ναι οι κρήτες μια γροθιά;

Γίνεται να 'μαι εγώ μια γροθιά με το Μητσοτάκη και τη Ντόρα ή παλιώτερα με τον Πατακό, το Ζωιτάκη και το Σπαντιδάκη;

Γίνεται ο εργάτης να ΄ναι μια γροθιά με τον εργοδότη του επειδή είναι από τον ίδιο τόπο;

Υπερβολή θα μου πεις και δεν ταιριάζει στη διαφορά του Κωστή με το Στεφανή μα για σκέψου το και θα δεις πως έχω δίκιο.

Έκαστος κατά διάνοια....

Στεφανή ένα θα σου πώ.........

Στην αρχαία Ελλάδα η συμμαχία της Δήλου μετατράπηκε σε Αθηναϊκή ηγεμονία αφού πρώτα οι λοιποί σύμμαχοι προτίμησαν να μην στέλνουν καράβια και στρατό παρά μόνο να πληρώνουν μια εισφορά σε χρήμα στους Αθηναίους κι αυτοί να αποφασίζουν μόνοι τους και να τους προστατεύουν κι από τους εχθρούς.

Κι οι Αθηναίοι δέχθηκαν και μαζεύοντας το παραδάκι έφτιαξαν δικό τους στόλο όσο οι άλλοι κοίταζαν τη δουλειά τους. Κι όταν αυτοί αποφάσισαν να αποχωρήσουν από τη συμμαχία γνώρισαν τη δύναμη και την καταστολή των Αθηναίων.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπρε συ κουμπαράκι πρέπει όμως για να γίνει αυτό να τονε χτυπήσεις την πόρτα τους, να μπεις μέσα, να πεις τη γνώμη σου, αν σε αγνοήσουν να επιμείνεις, και να βοηθήσεις για αυτό...

Απου τη καθέκλα δε γίνεται πράμα...

Και για πες μας εσύ που έχεις μεγαλύτερη εμπειρία στα συνδικαλιστικά, που χτύπησες τη πόρτα, που μπήκες μέσα και είπες τη γνώμη σου....

Τι κατάλαβες...???? Τι αντιστάσεις βρήκες...???? Τι διαπλοκές...?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για πες μας εσύ που έχεις μεγαλύτερη εμπειρία στα συνδικαλιστικά, που χτύπησες τη πόρτα, που μπήκες μέσα και είπες τη γνώμη σου....

Τι κατάλαβες...???? Τι αντιστάσεις βρήκες...???? Τι διαπλοκές...?????

Στεφανε, επειδη προβληματιζομαι και γω ...

δεν νομιζεις οτι αν ο Σταυρουλακης και καθε Σταυρουλακης δεν χτυπουσε μονος την πορτα, θα ηταν αλλιως τα πραγματα?

Απεξω ειμαστε χιλιαδες....αλλοιμονο αν πιστευαμε οτι ολοι ειμαστε διεφθαρμενοι και δολοπλοκοι και συμφεροντολογοι ...

Και πολλοι δεν ξεκινησαν ετσι , αλλα η μακροχρονια παραμονη τους στις εξουσιες, μιας και δεν υπηρχε ενδιαφερον και ουσιαστικος ελεγχος απο τους υπολοιπους , ισως να τους καταντησαν ετσι.

Εδω μεσα βλεπω πολλους που θα ηθελα να ασχολουνται ενεργα με τα κοινα, οπως εσενα, τον Διομηδη, τον Κιμωνα, τον Στελιο και αλλους πολλους.....

μηπως η αποχη ολων αυτων και αλλων πολλων ειναι που μας αδικει και μας φερνει σε αυτη την ακτασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε Κωστή, άμα ζητήσω δλδ να βρούμε τρόπο να πετάξουμε έξω όσους λειτουργούν χωρίς άδεια, θα γίνει..???

Δλδ, όλα τα κάνουν οι σύλλογοι και οι ομοσπονδίες, οι μόνοι φταίχτες είναι οι συνάδελφοι που δεν συμμετέχουν ή δεν ζητάνε επίλυση συγκεκριμένων πραγμάτων...????????

Πρέπει κάποιος να ζητήσει να οργανωθεί ο κλάδος, να προσεγγιστούν οι συνάδελφοι, να μπουν όλοι κάτω από την αιγίδα του τοπικού συλλόγου, ο οποίος σύλλογος θα λειτουργεί αντικειμενικά και προς όφελος του κλάδου....????

Εδώ δεν έχουμε τα αυτονόητα τόσα χρόνια που λειτουργούν οι σύλλογοι και η ομοσπονδία......

Λες να φταίει ότι δεν το ζήτησε κάποιος....?????

Μήπως, λέω τώρα εγώ, μήπως τα εκάστοτε προεδρεία έχουν άλλα πράγματα να ασχοληθούν και αυτά είναι too much....??????

Στα λόγια μου έρχεσαι σιγά σιγά....... :)

Επιλέγουν,

1. είτε Ενεργή συμμετοχή, η οποία μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα και να χάσουν θέσεις (γιατί θα χαλάσουν τα ποσοστά)

2. είτε απλή συμμετοχή, η οποία μάλλον θα μας κρατήσει στις θέσεις μας και θα φτάσουμε όπου φτάσουμε..............

Μη σου πω λοιπόν ότι έχουν κίνητρο να κρατάνε εκτός της ενεργής συμμετοχής τους συναδέλφους...... άμα το δούμε λίγο πονηρά και κακοπροαίρετα......

Πως το έλεγε ο Λεβέντης, θα τρελαθώ θα πηδηχτώ από το παράθυρο.................!!!!!!!!!!!

Ώρα σου είναι να μας πεις ότι αυτοί είναι τα θύματα, οι κακομοίρηδες.................

Άμα δεν τους αρέσει, να μην ξαναβάλουν υποψηφιότητα.....

Κωστή, όποιος δεν κάνει σωστά τη δουλειά που πρέπει να κάνει, δεν παραμένει στην καρέκλα του, πάει σπίτι του και κοιτάζει τη δουλειά του. Έτσι απλά.....

Η συμμετοχή στα κοινά τρώει (φαντάζομαι) απίστευτο χρόνο, αλλά αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση δικαιολογία για την κατάντια του κλάδου.....

Εγώ λέω να μην τους δώσουμε τίποτα, γιατί πάλι θα βρουν τρόπο να καταχραστούν αυτά τα προνόμια για ιδίο όφελος..... Ή πιστεύεις ότι δεν μπορούνε....????

Ανθρώπους θέλουμε μέσα στα προεδρεία και στα συμβούλια με ήθος και αξιοπιστία.....

Αν είχαμε το Κίμωνα μέσα (λέω ένα όνομα εντελώς τυχαία, μη παρεξηγηθώ) που θα ήξερα ότι θα τα έκανε πουτάνα άμα έβλεπε λαδιά, ολιγωρία ή άλλα foul, την ίδια μέρα θα πήγαινα να γραφόμουνα στο σύλλογο, γιατί θα ήξερα ότι αξίζει...............

Μα βρε συ Στέφανε, κάποιος πρέπει να τον ψηφίσει τον κάθε Κώστα,Κίμωνα... Αν εσύ και άλλοι που νοιάζεστε πραγματικά για τον κλάδο μένετε έξω από τους συλλόγους, αφήνετε τους "μαιντανούς" να κανονίζουν ποιός και που θα είναι. Έτσι πάνε τα πράγματα, αν θέλουμε να αλλάξουμε τα πρόσωπα, πρέπει να δραστηριοποιηθούμε. Από μόνα τους δεν αλλάζουν. Εγώ δεν πιστεύω ότι όλοι λειτουργούν για ίδιο όφελος. Άλλοι είναι συντηριτικοί, άλλοι κουρασμένοι κ.ο.κ. Και ξέρεις κάτι, εγώ προσωπικά έχω χάσει πολλά επειδή δεν το βούλωνα. Και φίλους, και δουλειά, και... Και δεν είδα κανένα από όλους αυτούς που "κόπτονται" για ένα καλύτερο αύριο και δεν αφήνουν κουβέντα να πέσει χάμω, να με έχει στηρίξει... Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Εκτός αν ανήκω και εγώ σε αυτούς που δρούν για ίδιο όφελος... :unsure:

Να δω τώρα που θέλει να μας πιστοποιήσει και το ΙΚΑ, τι θα κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...