Προς το περιεχόμενο

Για όσους λογιστές αισθάνονται γουρούνια.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά (για τους Αθηναίους λέω), νομίζω πως πρέπει να βρεθούμε. Συμφωνώ εξαιρετικά στην τοποθέτηση για δράση τώρα, στην αρχή δηλαδή των παρατάσεων. Σάββατο 7 Μαίου τι λέτε ?

Να μην κάνουμε ανοργάνωτες κινήσεις.

Να συνενοηθούμε ο καθένας από το Νομό του να κάνουμε την ίδια μέρα και ώρα την ίδια δράση.

Μένει μονάχα να λάβουμε μια πρόταση από όποιανδήποτε Νομό

Από όποιους συναντηθούν πρώτοι.

Την πρόταση τους να την βγάλουν εδώ και να αποφασίσουμε να κάνουμε την ίδια μέρα και ώρα την ίδια δράση.

Οχι στην Αθήνα αυτό και την άλλη μέρα στη Σπάρτη αυτό και ου΄τω καθεξής.

Να ορίσουμε ημερομηνία ώρα και δράση.

Να την δώσουμε στις Ομοσπονδίες να την σπρώξουν και αυτές.

Δεν μας ενδιαφέρει ποιός θα σπρώξει περισσότερο.

Μας ενδιαφέρει να γίνει ταυτόχρονα ώστε να χαρακτηριστεί ως μαζικό κίνημα.

Εμείς εδώ στα Χανιά συνεδριάζουμε τελικά Πέμπτη 21:00.

Αλλος Νομός έχει κανονίσει τίποτα;

Υ.Γ. Theopan σβήνω τις παρατηρήσεις σου όχι γιατι διαφωνούμε αλλά γιατί κάνουμε μια προσπάθεια που πρέπει να την σεβαστείς. Μην πηγαίνεις σε μνημόσυνο να λες ανέκδοτα. Το ελαφρυντικό είναι ότι φυσιολογικά δεν καταλαβάινεις τι παιρνάμε. Δεν ξέρεις ακριβώς τις συνθήκες της εργασίας μας και για αυτό έχεις αυτήν την τοποθέτηση. Αν θες άνοιξε post αλλού ώστε να συζητηθεί το θέμα σου ώστε να μπορούμε να συζητήσουμε το πρόβλημα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν μπορεί να οργανωθεί καλύτερα να μην κάνουμε τίποτα.

Απλά να τσεκάρουμε επιτέλους αν μπορούμε διαδυκτιακά να έχουμε μια οριζόντια συνενόηση.

Αν δεν μπορούμε δεν πειράζει. Να τελειώσει γρήγορα να δουλέψουμε όπως δουλεύουμαι χρόνια τώρα.. Μην σπαταλήσουμε τον πολύτιμο χρόνο μας για πράγματα που έχουμε δει ότι αποτυγχάνουν.

Για μένα, μονάδική ελπίδα, είναι η οριζόντια συνενόηση μέσω διαδικτύου σε συνεργασία με τα συνδικαλιστικά μας όργανα.

Αυτό προσπαθώ να δώ αν δουλέψει. Για όλα τα άλλα δεν έχω χρόνo (πιά) να διαθέσω.. (παλαιότερα είχα..) Το είπα και στον Χαλκιδάιο... Οσο περνούν τα χρόνια τόσο βρωμάνε τα συνδικαλιστικά μας πουκάμισα. Δεν πρόκειτε να το πάρω πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σοβαρό επιχείρημα ξέχασα να το αναφέρω στην αρχική επιστολή.

Την επόμενη ημέρα του Πάσχα έληγε ο ΦΠΑ.

Το Υπουργείο ενημερώθηκε από τις Συνδικαλιστικές μας Παρατάξεις και από την Ολομέλεια της ΠΟΦΕΕ ότι θέλαμε να κάνουμε Πάσχα.

Το Υπουργείο αποφάσισε να μην δώσει παράταση ώστε να ξεκουραστούμε με τις οικογένειες μας χωρίς άγχος και ενώ έχει δώσει άλλες φορές παρατάσεις για λιγότερο σημαντικά θέματα.

Είναι βέβαιο σας λέγω πως μας θεωρούν γουρούνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή , το πρόβλημα είναι οι συνδικαλιστικές μας οργανωσεις σε όλα τα επίπεδα και αυτό το γνωρίζουμε όλοι μας.

Η μή συμμετοχή των συναδέλφων σε αυτές , είναι απλές δικαιολογίες και αυτο το ξέρει και ο αγαπημένος μου Χαλκιδέος.

Το προβλημα των συνδικαλιστικών οργανωσεων είναι οι κομματικες διαφορές τους και οι προσωπικες κόντρες των κεφαλών των συλλόγων.

Αυτα είναι γνωστα δεδομένα τα οποία δεν μπορουν να αμφισβητηθούν.

Το θέμα είναι να κουνησουμε τα νερά , το θεμα ειναι να βοηθησουμε για να παρει μπροστά το όχημα .

Προσωπικά δεν απογοητευομαι εύκολα και θα προσπαθήσω με καθε τρόπο να βοηθήσω αν και είμαι απο αυτούς που εχουν ελαχιστες δηλώσεις να στείλουν και δεν πιέζομαι απο τις προσθεσμίες σε τεραστιο βαθμο .

Το θεμα ομως δεν ειναι οι προθεσμίες και οι παρατασεις, το θεμα ειναι να οργανωθούμε και να πιεσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΗΚΩ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ 20 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ. ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΒΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΛΑΤΕΣ , ΟΤΑΝ ΤΑ ΜΕΓΑΛΟΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕ 50 ΕΥΡΩ, ΕΧΟΝΤΑΣ 5 ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ , ΦΟΙΤΗΤΕΣ , ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥΣ, ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ, ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ 200 ΠΕΛΑΤΕΣ?

ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥΣ...

ΕΝΤΑΞΕΙ , ΠΟΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΣΩΣΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΜΩΣ 200 ΠΕΛΑΤΕΣ?

ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ. ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΝΕ. ΛΙΓΟΣΤΕΨΤΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ , ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΠΙΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΩΡΕΣ , ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΚΙ ΑΝΕΒΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ , ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΕΠΙΠΕΔΑ.

ΓΝΩΡΙΖΩ ΦΑΤΑΟΥΛΕΣ , ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΨΟΥΝ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ , ΚΑΤΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΕ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ.

ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ?ΣΑΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΑΣ ΤΗΝ ΠΑΘΟΥΝ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΝΑ ΕΞΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΕΙ Ο ΚΛΑΔΟΣ.

Αυτό πιο πολύ φθόνο μου βγάζει πάρα συναδελφικότητα ........ :)

Και δεν είναι πάντα μαύρο ή άσπρο .......

Κωστή εμείς όπως σου είπα θα βρεθούμε παρασκευή στη πόλη μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μέχρι σήμερα ρόλος των συνδικαλιστικών οργανώσεων (πλην δακτυλοδεικτούμενων και μεμονομένων εξαιρέσεων) σαφώς και είναι γνωστός.

Ωστόσο οι εξελίξεις έχουν ξεπεράσει κάθε ηγεσία. Αρα πάμε παρακάτω....

Προς ορμώμενους εξ Αθηνών : Αφου δεν μπορούμε Σάββατο, τι λέτε για Κυριακή 8 Μαίου περί τις 3 μεσημέρι και σε περιοχή (υπάρχει σοβαρός λόγος) περί Καλλιθέα, Φάληρο, Πειραιά κλπ. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρυσα η καθε συναντηση διαφερει και κρινεται εκ του αποτελεσματος παντα.

εμενα δεν μου αρεσει να κρινω εκ του αποτελεσματος, δεν μου αρεσει να κρινω εκ του ασφαλους ....

μου στερει τον αυθορμητισμο, μου στερει την ελπιδα, μου στερει τα λαθη που δικαιουμαι να κανω , μου στερει την αποτυχια που δικαιουμαι να εχω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα καταφέρουμε και συμφωνούν οι συνάδελφοι από Χανιά θα βγάλουμε μια απόφαση.

Θα την στείλουμε εδώ και στην Ομοσπονδία για να δούμε αν μπορούμε να κινητοποιηθούμε ταυτόχρονα σε όλους τους Νομούς με μια συγκεκριμένη δράση.

Ειναι φυσιολογικό να μην τα καταφέρουμε.

Αν τα καταφέρουμε μπορεί και να χεστεί η φοράδα στο αλώνι.

Να μην προσπαθήσουμε;

Εκτός και αν βέβαια έχω λάθος.

Εχουμε 0,5% πιθανότητα επιτυχίας άρα υπάρχει ελπίδα.

Κωστή δεν κανεις λάθος, γιαυτό προχωρα αυτό που λές. Εαν ο Ελευθεριος Βενιζελος δεν σκεπτοταν με αυτον ακριβώς τον τροπο, Ελλάδα θα ήταν μονο η Πελοπ. και η Στερεά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα αραγε γιατι , εκτος απο τους 5-6 που μαζεψαν την τρελλα τους και επιχειρησαν να πανε στο υπουργειο, δεν ηταν και καποιοι απο τους αρχικους εμπνευστες της προσφατης επιστολης , ή εστω απο αυτους που την υπεγραψαν ?

κι οχι μονο.....

τοσες προτασεις γινανε , γιατι κ.Βακρινε κ.λ.ποι δεν σας ειδαμε πουθενα να υποστηριζετε κατι αλλο , παρα μονο εμφανιζεστε οταν κατι εχετε εσεις να προτεινετε?

Απορια εκφραζω, με την ελπιδα να με διαψευσετε , ετσι γιατι ειναι αδικο να βγαζω μονη μου συμπερασμτα .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να αναλαβουμε δραση να οργανωθουμε. Να παρουμε την κατασταση στα χερια μας διοτι δυστυχως οι κυριοι του υπουργειου νομιζουν πως εχουν να κανουν με μοσχαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να αναλαβουμε δραση να οργανωθουμε. Να παρουμε την κατασταση στα χερια μας διοτι δυστυχως οι κυριοι του υπουργειου νομιζουν πως εχουν να κανουν με μοσχαρια.

αν καταλαβα καλα εισαι Θεσσαλονικη

οριστε λοιπον

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=79496&pid=400194&st=140entry400194

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα αραγε γιατι , εκτος απο τους 5-6 που μαζεψαν την τρελλα τους και επιχειρησαν να πανε στο υπουργειο, δεν ηταν και καποιοι απο τους αρχικους εμπνευστες της προσφατης επιστολης , ή εστω απο αυτους που την υπεγραψαν ?

κι οχι μονο.....

τοσες προτασεις γινανε , γιατι κ.Βακρινε κ.λ.ποι δεν σας ειδαμε πουθενα να υποστηριζετε κατι αλλο , παρα μονο εμφανιζεστε οταν κατι εχετε εσεις να προτεινετε?

Απορια εκφραζω, με την ελπιδα να με διαψευσετε , ετσι γιατι ειναι αδικο να βγαζω μονη μου συμπερασμτα .......

Διότι δυστυχώς δόθηκαν οι παρατάσεις το πρωί και όλοι νομίζουν ότι βολεύτηκαν . Όταν σε μια εβδομάδα αρχίσουμε πάλι να σφιγγόμαστε θα σκούζουμε πάλι.

Ένας από τους 6.

Το καλό είναι ότι γνώρισα από κοντά 5 αξιόλογα παιδιά που ότι λένε το κάνουν.

Πλέον σε ότι συγκεντρώσεις συναντίσεις κλπ. θα δίνω το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι δυστυχώς δόθηκαν οι παρατάσεις το πρωί και όλοι νομίζουν ότι βολεύτηκαν . Όταν σε μια εβδομάδα αρχίσουμε πάλι να σφιγγόμαστε θα σκούζουμε πάλι.

Ένας από τους 6.

Το καλό είναι ότι γνώρισα από κοντά 5 αξιόλογα παιδιά που ότι λένε το κάνουν.

Πλέον σε ότι συγκεντρώσεις συναντίσεις κλπ. θα δίνω το παρόν.

αργησες , αλλα εμαθες smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχική διάγνωση :

Προβοκατόρικη και

Επιθετική

Συμπεριφορά.

Μετά τις ενδεικνυόμενες εξετάσεις (ακτινογραφίες, διασταυρώσεις και επαληθεύσεις) τελική διάγνωση :

Προσπάθεια

Οργανωτικής

Υπονόμευσης

η οποία υπερκαλύπτει την ενδιάμεση πιθανότητα για :

Μονομερή,

Εμπαθή,

Θυμική και

Ηλικιακή προσέγγιση.

Με λίγα λόγια : ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΜΗ ΕΠΙΔΕΧΟΜΕΝΗ ΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗΣ.

Συνιστώμενη θεραπεία : Δεν απαντάται διεθνώς, τουτέστιν δεν υφίσταται τέτοια και συνεπώς προτείνεται αποκλειστικά συντηρητική αγωγή έως εξαλείψεως των εκδηλώσεων της ασθένειας ή της εξαφάνισής τους ή, τελικά, των γενεσιουργών αιτιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΗΚΩ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ 20 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ. ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΒΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΛΑΤΕΣ , ΟΤΑΝ ΤΑ ΜΕΓΑΛΟΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕ 50 ΕΥΡΩ, ΕΧΟΝΤΑΣ 5 ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ , ΦΟΙΤΗΤΕΣ , ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥΣ, ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ, ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ 200 ΠΕΛΑΤΕΣ?

ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥΣ...

ΕΝΤΑΞΕΙ , ΠΟΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΣΩΣΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΜΩΣ 200 ΠΕΛΑΤΕΣ?

ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ. ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΝΕ. ΛΙΓΟΣΤΕΨΤΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ , ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΠΙΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΩΡΕΣ , ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΚΙ ΑΝΕΒΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ , ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΕΠΙΠΕΔΑ.

ΓΝΩΡΙΖΩ ΦΑΤΑΟΥΛΕΣ , ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΨΟΥΝ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ , ΚΑΤΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΕ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ.

ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ?ΣΑΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΑΣ ΤΗΝ ΠΑΘΟΥΝ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΝΑ ΕΞΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΕΙ Ο ΚΛΑΔΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα κ μια δοση χιουμορ δεν βλαπτει

Και βέβαια δεν βλάπτει.

Εξάλλου γελάσαμε με αυτά.

Απλά Τάσο μην μαζεύονται πολλά και μπερδέυουν στο θέμα. Αυτό. Τίποτα παραπάνω. Μια δόση είπες και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα αραγε γιατι , εκτος απο τους 5-6 που μαζεψαν την τρελλα τους και επιχειρησαν να πανε στο υπουργειο, δεν ηταν και καποιοι απο τους αρχικους εμπνευστες της προσφατης επιστολης , ή εστω απο αυτους που την υπεγραψαν ?

Είμουνα από τους πρώτους που δήλωσα συμμετοχή, αλλά στο τέλος την απέσυρα,γιατί αν ήθελα να πιώ καφέ στο Σύνταγμα υπάρχουν και άλλες ώρες Χρύσα...

18 άτομα δήλωσαν συμμετοχή, και για μένα είναι απαράδεκτο. Μία φορά πριν χρόνια το κάναμε, και είμασταν το λιγότερο γραφικοί.

Σημασία έχουν οι κινητοποιήσεις που προάγουν αποτέλεσμα. Θεωρείς εσύ ότι μπορεί κάποιος να πάρει σοβαρά μια συγκέντρωση 18 ατόμων;Ισα ίσα που αποδεικνύουμε πόσο μαλάκες και ακίνδυνοι είμαστε.

Θεωρώ απαράδεκτο να βγάζουμε τα μάτια μας μεταξύ μας. Ο καθένας να καταθέσει ότι μπορεί και όπως μπορεί. Και όπως λέει και ο +λάκης πρέπει να οργανωθούμε και να συντονιστούμε. Αν μας ενδιαφέρει φυσικά το αποτέλεσμα, και όχι η εκτόνωση...

Υστ. Εγώ προσωπικά δεν βολεύτηκα με καμμία ημερομηνία, άλλοι δήλωσαν ότι βολεύτηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ήταν η συνέλευση εδώ στα Χανιά για την εκτίμηση της κατάστασης και στην οποία - όπως σας είχα πει - υπέβαλα μια πρόταση για δράση μέσω μιας οριζόντιας συνενόησης των Συλλόγων με κοινοποίηση στην Ομοσπονδία και αποδέκτη της το Υπουργέίο Οικονομικών.

Μια επιστολή πιο ήπια από την αρχική εδώ (για να υιοθετηθεί πιο έυκολα νόμιζα).

Δεν έχει και πολύ νόημα να την ανεβάσω αφού αποφασίσθηκε να μην προχωρίσουμε.

Ηταν αδύνατο να καταφέρουν να ξεφύγουν οι περισσότεροι συναδέλφοι από την πίεση που δέχονται και ήρθαν μονάχα καμιά εικοσαριά.

Και το μεγαλύτερο μέρος αυτών που ήρθαν ήταν καλυμένο από τις σταδιακές παρατάσεις που πιστεύουν ότι θα καταφέρει η Ομοσπονδία.

Δεν διαπίστωσαν ανάγκη για δράση τουλάχιστον την συγκεκριμένη στιγμή.

Να πω την αλήθεια δεν χειρίστικα τόσο καλά όσο θα ήθελα αυτό που πίστευα για την δύναμη της διαδυκτιακής οριζόντιας συνενόησης μεταξύ των συλλόγων και την δυνατότητα πίεσης - μέσα από αυτό - Ομοσπονδιών και Υπουργείου. Ανακυκλωθήκα και εγώ στο παρατασιολόγιο, υποτάχτηκα και εγώ στο να κοιτάξω το γραφείο μου, ξέφυγα από αυτό που ήθελα ...

Κλέινω το θέμα λοιπόν από τα Χανιά..

Δεν μπορούμε...

Σταδιακά ένα περίεργο αίσθημα με περιτρυγύριζει...

Σαν να μάζεψα τα χαρτιά μου και τα έβαλα σε μια ντουλάπα και τώρα στο άδειο μου γραφείο νιώθω μια ηδονική ξεκούραση...

Τώρα που το σκέφτομαι με έχει κατακλύσει εντελώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη GIANNIS

Σήμερα ήταν η συνέλευση εδώ στα Χανιά για την εκτίμηση της κατάστασης και στην οποία - όπως σας είχα πει - υπέβαλα μια πρόταση για δράση μέσω μιας οριζόντιας συνενόησης των Συλλόγων με κοινοποίηση στην Ομοσπονδία και αποδέκτη της το Υπουργέίο Οικονομικών.

Μια επιστολή πιο ήπια από την αρχική εδώ (για να υιοθετηθεί πιο έυκολα νόμιζα).

Δεν έχει και πολύ νόημα να την ανεβάσω αφού αποφασίσθηκε να μην προχωρίσουμε.

Υπερπροσπαθεια, υπερκοπωση , υπερανταση , αυπνιες.Κατω απο τετοιες συνθηκες δεν μπορω να δουλεψω.Πηρα την αποφαση να παρατησω το επαγγελμα , γιατι αισθανομαι οτι κατι δεν παει καλα με την υγεια μου , σωματικη και ψυχικη. Πολλοι συναδελφοι αισθανονται το ιδιο.Τελικα καταφεραν να μας <ισοπεδωσουν> χωρις καμμια αντιδραση .

Συναδελφοι καλημερα και .....καλο κουραγιο που ελεγε πριν ενα χρονο ενα φιλαρακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Sofi-7

Νομίζω αυτό που βλέπουμε είναι τουλάχιστον γελοίο.

Από το Υπουργείο παίζουν με τις παρατάσεις σε δόσεις για να πιέσουν τον πολίτη και ΑΓΝΟΟΥΝ την ψυχολογική πίεση που ασκούν στον Λογιστή.

Τον λογιστή που τον έλεγαν και "συνεργάτη" τους, μην πω καμιά βαριά κουβέντα.

Γνωρίζουν ότι για ότι καθυστέρηση υπάρχει φταίνε μονάχα αυτοί. Μας λένε να δουλεύουμε μέχρι τα μεσάνυχτα και μας ορίζουν ημερομηνίες χωρίς να έχουν δώσει τα απαραίτητα εργαλεία – προϋποθέσεις για να εργαστούμε.

Δηλαδή μας εξομοιώνουν με τα γουρούνια.

Ναι αυτό ακριβώς κάνουν.

Θα το βρουν μπροστά τους.

Είναι μονόδρομος να σηκώσουμε ανάστημα.

Οι ενημερωτικές επιστολές και συζητήσεις δεν έχουν πια νόημα.

Και έγινε ότι ήταν δυνατό…

Όλες οι Ομοσπονδίες πίεσαν με επιστολές άσχετα αν τελικά δεν έχουν την απαραίτητη ισχύ όπως καλά αντιλαμβανόμαστε όλοι.

Στην Ολομέλεια της ΠΟΦΕΕ στην Αθήνα, ο Καπελέρης και ο Σταματόπουλος άκουγαν τους εκπρόσωπους 30 και πλέον Συλλόγων να εξηγούν την δραματική κατάσταση που βιώνουν οι λογιστές και τους έλεγαν «μην ανησυχείτε... συνεργάτες μου»

Έπρεπε, οι απαράδεκτοι, να δώσουν παράταση 30/6 - κατ' ελάχιστον- σε όλες τις δηλώσεις. Κι αν νομίζουν, οι ανίκανοι, ότι χρειάζεται η σταδιακή παράταση για να μην ερχόταν την τελευταία στιγμή οι πολίτες να υποβάλλουν δηλώσεις ας έκλειναν το σύστημα στις 30/6. Ας είχαν τα κότσια να κλείσουν το σύστημα οι γελοίοι..

Να πουν 30/6 και καμία παράταση.

Και να το κάνουν για πρώτη φορά. Να γίνουν άντρες πρώτη φορά.

Θα το βρουν μπροστά τους.

Είναι μονόδρομος να σηκώσουμε ανάστημα.

Τώρα.

Όχι όταν λήξει και η επόμενη παράταση.

Τώρα που μόλις δώθηκε. Ετσι για να τους φανεί και ως έκπληξη των απαράδεκτων.

Όλοι οι Σύλλογοι να καλέσουν τα μέλη να κλείσουν τις Δ.Ο.Υ.

Και από εδώ να συντονιστούμε και ημέρα και ώρα.

Να στέιλουμε επιστολές στους Συλλόγους και στις Ομοσπονδίες.

Καλώ τους συναδέλφους να βρούμε τα «κλειδιά» του Κώστα Μόντη:

« Το χειρότερο δεν είναι

Που μ’ έκλεισαν σ’ αυτήν την φυλακή

Και πήραν τα κλειδιά κι έφυγαν,

Μα που δεν ξέρω ως που φτάνει η φυλακή μου,

Που δεν ξέρω το περίγραμμά της,

Για να κάνω επιτέλους

Σαν άνθρωπος κι εγώ

Μια απόπειρα αποδράσεως»

Κώστας Μόντης «Η φυλακή»

Na geiasei to stoma sou an8rwpe mou,ki elega mono egw ais8anomai etsi......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις μερες μας και με την κριση που μαστιζει την κοινωνια μας ο καθενας (φυσιολογικο) κοιταει την παρτυ του και μονο. Κοιταει πως θα τα βγαλει περα και ισως να μην τον νοιαζει τοσο (δικαιολογημενα ως ενα βαθμο) τι κανει ο κλαδος γενικοτερα σε τι δρασεις θελει να προβει κ.τ.λ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...