Jump to content
  • 0

ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ & ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ


Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΥ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΓΥΜΟΝΟΥΣΑΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ?

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ , ΑΔΕΙΕΣ , ΑΣΦΑΛΙΣΗ Κ.Τ.Λ.

ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΓΓΥΜΟΝΟΥΣΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΣΟ ΤΗ ΙΔΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙ

ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to post
Share on other sites

11 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Με το άρθρο 142 του ν.3655/2008(ΦΕΚ 58 Α/ 3-4-2008) οι εργαζόμενες μητέρες οι οποίες είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και απασχολούνται σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις με σχέση εξαρτημένης εργασίας, ορισμένου ή αορίστου χρόνου, με πλήρη ή μερική απασχόληση δικαιούνται ειδική άδεια προστασίας μητρότητας χρονικής διάρκειας έξι (6) μηνών.

ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

Η άδεια αυτή χορηγείται στις εργαζόμενες μετά τη λήξη της άδειας μητρότητας(τοκετού-λοχείας), της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, καθώς επίσης και στις εργαζόμενες που αμέσως μετά τα ανωτέρω διαστήματα κάνουν χρήση της ετήσιας κανονικής άδειας , εφ’ όσον αυτό είναι απαραίτητο με βάση της ετήσιες προθεσμίες για τη χορήγησή της. Το δικαίωμα αυτό ασκείται εντός 60 ημερών από τη λήξη των ανωτέρω αδειών.

ΠΟΙΟΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ

Δικαιούχοι της ειδικής άδειας προστασίας μητρότητας είναι και οι εργαζόμενες που κατά την ημέρα δημοσίευσης του νόμου δηλαδή την 3-4-2008 βρίσκονταν σε άδεια μητρότητας (τοκετού- λοχείας) ή σε ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια.

Μετά τη λήξη της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας η εργαζόμενη δικαιούται να κάνει χρήση του μειωμένου ωραρίου όπως αυτό ισχύει.

ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΟ ΟΡΙΖΕΤΑΙ Η ΕΙΔΙΚΗ

Η άδεια αυτή είναι με αποδοχές που είναι ίσες με τον κατώτατο μισθό όπως ορίζεται κάθε φορά με βάση την ΕΓΣΕΕ και φορέας καταβολής είναι ο ΟΑΕΔ.

ΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ

Ο ΟΑΕΔ υποχρεούται να αποδίδει στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τις προβλεπόμενες εισφορές για τον κλάδο σύνταξης, παρακρατώντας την προβλεπόμενη εργατική εισφορά που βαρύνει τον εργαζόμενο μαζί με την εργοδοτική εισφορά που βαρύνει τον ΟΑΕΔ.

εαν καταλαβα καλα μαλλον αυτο ψαχνεις.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Με το άρθρο 142 του ν.3655/2008(ΦΕΚ 58 Α/ 3-4-2008) οι εργαζόμενες μητέρες οι οποίες είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και απασχολούνται σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις με σχέση εξαρτημένης εργασίας, ορισμένου ή αορίστου χρόνου, με πλήρη ή μερική απασχόληση δικαιούνται ειδική άδεια προστασίας μητρότητας χρονικής διάρκειας έξι (6) μηνών.

ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

Η άδεια αυτή χορηγείται στις εργαζόμενες μετά τη λήξη της άδειας μητρότητας(τοκετού-λοχείας), της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, καθώς επίσης και στις εργαζόμενες που αμέσως μετά τα ανωτέρω διαστήματα κάνουν χρήση της ετήσιας κανονικής άδειας , εφ’ όσον αυτό είναι απαραίτητο με βάση της ετήσιες προθεσμίες για τη χορήγησή της. Το δικαίωμα αυτό ασκείται εντός 60 ημερών από τη λήξη των ανωτέρω αδειών.

ΠΟΙΟΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ

Δικαιούχοι της ειδικής άδειας προστασίας μητρότητας είναι και οι εργαζόμενες που κατά την ημέρα δημοσίευσης του νόμου δηλαδή την 3-4-2008 βρίσκονταν σε άδεια μητρότητας (τοκετού- λοχείας) ή σε ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια.

Μετά τη λήξη της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας η εργαζόμενη δικαιούται να κάνει χρήση του μειωμένου ωραρίου όπως αυτό ισχύει.

ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΟ ΟΡΙΖΕΤΑΙ Η ΕΙΔΙΚΗ

Η άδεια αυτή είναι με αποδοχές που είναι ίσες με τον κατώτατο μισθό όπως ορίζεται κάθε φορά με βάση την ΕΓΣΕΕ και φορέας καταβολής είναι ο ΟΑΕΔ.

ΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ

Ο ΟΑΕΔ υποχρεούται να αποδίδει στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τις προβλεπόμενες εισφορές για τον κλάδο σύνταξης, παρακρατώντας την προβλεπόμενη εργατική εισφορά που βαρύνει τον εργαζόμενο μαζί με την εργοδοτική εισφορά που βαρύνει τον ΟΑΕΔ.

εαν καταλαβα καλα μαλλον αυτο ψαχνεις.

Πάνω σε αυτό το οποίο το γνωρίζω νομοθετικά απο το 2008 αλλά δεν μου έχει τύχει κάτι ανάλογο,αλλά μιας και αναφέρθηκε, θέλω να επιβεβαιώσω ότι ο εργοδότης δεν έχει κάποια επιβάρυνση, Σωστά ??

Απλά παραμένει ένας υπάλληλος για την επιχείρηση ''ανενεργός'' με ειδική άδεια μητρότητας. Δεν έχει κάποια επίπτωση η επιπρόσθετη υποχρεώση, εφόσον ο ΟΑΕΔ τα αναλαμβάνει όλα (επίδομα + εισφορές) ...ορθά το κατανοώ ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Πάνω σε αυτό το οποίο το γνωρίζω νομοθετικά απο το 2008 αλλά δεν μου έχει τύχει κάτι ανάλογο,αλλά μιας και αναφέρθηκε, θέλω να επιβεβαιώσω ότι ο εργοδότης δεν έχει κάποια επιβάρυνση, Σωστά ??

Απλά παραμένει ένας υπάλληλος για την επιχείρηση ''ανενεργός'' με ειδική άδεια μητρότητας. Δεν έχει κάποια επίπτωση η επιπρόσθετη υποχρεώση, εφόσον ο ΟΑΕΔ τα αναλαμβάνει όλα (επίδομα + εισφορές) ...ορθά το κατανοώ ?

Mεσα στο 6μηνο του οαεδ ο εργοδοτης δεν εχει καμια υποχρεωση.Ολα τα αναλαμβανει ο ΟΑΕΔ . Δωρα επιδοματα κ.τ.λ

Link to post
Share on other sites
  • 0

Mεσα στο 6μηνο του οαεδ ο εργοδοτης δεν εχει καμια υποχρεωση.Ολα τα αναλαμβανει ο ΟΑΕΔ . Δωρα επιδοματα κ.τ.λ

Άρα οκ είμαστε, σύμφωνοι .. Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση !

Link to post
Share on other sites
  • 0

Επεισης τυγχανει προστασιας απολυσης 15 μηνες απο την ημερομηνια γεννησης του παιδιου.

σε περιπτωση που η επιχειρηση κλεισει μεσα σε αυτο το διαστημα?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Με το άρθρο 142 του ν.3655/2008(ΦΕΚ 58 Α/ 3-4-2008) οι εργαζόμενες μητέρες οι οποίες είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και απασχολούνται σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις με σχέση εξαρτημένης εργασίας, ορισμένου ή αορίστου χρόνου, με πλήρη ή μερική απασχόληση δικαιούνται ειδική άδεια προστασίας μητρότητας χρονικής διάρκειας έξι (6) μηνών.

ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

Η άδεια αυτή χορηγείται στις εργαζόμενες μετά τη λήξη της άδειας μητρότητας(τοκετού-λοχείας), της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, καθώς επίσης και στις εργαζόμενες που αμέσως μετά τα ανωτέρω διαστήματα κάνουν χρήση της ετήσιας κανονικής άδειας , εφ’ όσον αυτό είναι απαραίτητο με βάση της ετήσιες προθεσμίες για τη χορήγησή της. Το δικαίωμα αυτό ασκείται εντός 60 ημερών από τη λήξη των ανωτέρω αδειών.

ΠΟΙΟΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ

Δικαιούχοι της ειδικής άδειας προστασίας μητρότητας είναι και οι εργαζόμενες που κατά την ημέρα δημοσίευσης του νόμου δηλαδή την 3-4-2008 βρίσκονταν σε άδεια μητρότητας (τοκετού- λοχείας) ή σε ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια.

Μετά τη λήξη της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας η εργαζόμενη δικαιούται να κάνει χρήση του μειωμένου ωραρίου όπως αυτό ισχύει.

ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΟ ΟΡΙΖΕΤΑΙ Η ΕΙΔΙΚΗ

Η άδεια αυτή είναι με αποδοχές που είναι ίσες με τον κατώτατο μισθό όπως ορίζεται κάθε φορά με βάση την ΕΓΣΕΕ και φορέας καταβολής είναι ο ΟΑΕΔ.

ΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ

Ο ΟΑΕΔ υποχρεούται να αποδίδει στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τις προβλεπόμενες εισφορές για τον κλάδο σύνταξης, παρακρατώντας την προβλεπόμενη εργατική εισφορά που βαρύνει τον εργαζόμενο μαζί με την εργοδοτική εισφορά που βαρύνει τον ΟΑΕΔ.

εαν καταλαβα καλα μαλλον αυτο ψαχνεις.

πολυ χρησιμο αυτο, αλλα περιοριζεται μονο στο 6μηνο του οαεδ.

οι λοιπες υποχρεωσεισ του εργοδοτη κατα τη διαρκεια της εγγυμοσυνης?

π.χ η υπαλληλος λαμβανει αναρρωτικη αδεια για μεγαλο διαστημα ανω του μηνος.

ο εργοδοτης θα πληρωσει για τον πρωτο μηνα κανονικα εισφορες , μισθοδοσια κτλ?

απο οτι γνωριζω οι μερες της αναρωτ. αδειας λογω επιπλοκων στην εγγυμοσυνη λογιζονται κανονικα σαν εργασιμες για τον υπολογισμο επιδοματος αδειας κτλ.

παρακαλω τα φωτα σας

Link to post
Share on other sites
  • 0

πολυ χρησιμο αυτο, αλλα περιοριζεται μονο στο 6μηνο του οαεδ.

οι λοιπες υποχρεωσεισ του εργοδοτη κατα τη διαρκεια της εγγυμοσυνης?

π.χ η υπαλληλος λαμβανει αναρρωτικη αδεια για μεγαλο διαστημα ανω του μηνος.

ο εργοδοτης θα πληρωσει για τον πρωτο μηνα κανονικα εισφορες , μισθοδοσια κτλ?

απο οτι γνωριζω οι μερες της αναρωτ. αδειας λογω επιπλοκων στην εγγυμοσυνη λογιζονται κανονικα σαν εργασιμες για τον υπολογισμο επιδοματος αδειας κτλ.

παρακαλω τα φωτα σας

Ο εργοδότης υποχρεούται νακαλύψει τις πρώτες 30 ημερολογιακές ημέρες δηλ. θα πληρώσει τομηνιάτικο αφού αφαιρέσει (την επιδότηση των 30 ημερών που έλαβε από το ΙΚΑ) από την πρώτη άδεια.

Εν ολίγοις η άδεια εγκυμοσύνης αντιμετωπίζεται σαν οποιαδήποτε ασθένεια όσον αφορά τον εργοδότη.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο εργοδότης υποχρεούται νακαλύψει τις πρώτες 30 ημερολογιακές ημέρες δηλ. θα πληρώσει τομηνιάτικο αφού αφαιρέσει (την επιδότηση των 30 ημερών που έλαβε από το ΙΚΑ) από την πρώτη άδεια.

Εν ολίγοις η άδεια εγκυμοσύνης αντιμετωπίζεται σαν οποιαδήποτε ασθένεια όσον αφορά τον εργοδότη.

καλησπερα ,δηλαδη αν η αδεια κυοφοριας ξεκινα το δεκεμβριο του ενος ετους και η αδεια λοχειας ληγη μεσα στον μαρτιο του επομενου ετους η υποχρεωση του εργοδοτη περιοριζεται στο παραπανω δεν οφειλει τιποτα σε ΔΠ για το Νεο ετος?οι ημερες που πανε στον κωδικο 08 στο ικα εχουν μπει στο προηγουμενο ετος αν αυτο παιζει ρολο.ευχαριστω για μια αμεση απαντηση

Link to post
Share on other sites
  • 0

Τα Δωρα, οι αδειες και τα επιδοματα αδειας ,σου ωφειλονται κανονικα απο τον εργοδοτη σαν να δουλευες, οσο βρισκεσαι σε αδεια λοχειας.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Οταν η εργαζόμενη παίρνει το Επίδομα κύησης 56μερες πριν τοκετού ο εργοδότης έχει κάποια υποχρέωση σε εισφορές;

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...