Προς το περιεχόμενο

ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πχ ρίξτε μια ματια σε αυτο

"Σε όλες τις πιο πάνω περιπτώσεις που καταβάλλονται αναδρομικές αποδοχές,

πρόσθετες αμοιβές, αποζημιώσεις και συντάξεις, με βάση νόμο, δικαστική απόφαση

ή συλλογική σύμβαση, καθώς και όταν καταβάλλονται καθυστερημένες αποδοχές, λόγω

έκδηλης οικονομικής αδυναμίας του εργοδότη ή λόγω πτώχευσής του, από το καθαρό

ποσό τους αφαιρείται ποσοστό 20%, το οποίο δεν θεωρείται εισόδημα, σύμφωνα με

τη διάταξη της περ. δ' της παρ. 4 του άρθρου 45 του Ν.2238/1994, το υπόλοιπο

καθαρό ποσό που απομένει προστίθεται με τις καθαρές αποδοχές ή συντάξεις του

έτους στο οποίο το ποσό αυτό έχει καταβληθεί και το άθροισμα δηλώνεται ως

ενιαίο ποσό εισοδήματος από μισθωτές υπηρεσίες.

Ο πιο πάνω ειδικός τρόπος φορολογίας των αναδρομικών αποδοχών, συντάξεων,

πρόσθετων αμοιβών, αποζημιώσεων και καθυστερημένων αποδοχών λόγω έκδηλης

οικονομικής αδυναμίας του εργοδότη, θεσπίστηκε με τις διατάξεις των άρθρων 34,

παρ. 14 και 35, παρ. 13 του Ν.1884/1990. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ.σε αυτο.......

1039077/660/Α0012/9.4.2008

Φορολόγηση αναδρομικών συντάξεων.

ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ

ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

Αθήνα, 9 Απριλίου 2008

Αριθ. πρωτ.: 1039077/660/Α0012

ΘΕΜΑ: Φορολόγηση αναδρομικών συντάξεων.

1. Με την παράγραφο 1 του άρθρου 46 του ν.2238/1994 (Κ.Φ.Ε.) χρόνος απόκτησης του εισοδήματος από μισθωτές υπηρεσίες θεωρείται ο χρόνος που ο δικαιούχος απέκτησε δικαίωμα είσπραξης του. Ειδικά, προκειμένου για αποδοχές και συντάξεις, που καταβάλλονται σε έτος μεταγενέστερα από το έτος στο οποίο ανάγονται σε μισθωτούς ή συνταξιούχους, με βάση νόμο, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση χρόνος απόκτησης τους θεωρείται ο χρόνος στον οποίο εισπράττονται από τους δικαιούχους.

2. Τα ποσά των συντάξεων που αναφέρετε στην αίτησή σας προέρχονται από αναπροσαρμογή της σύνταξής σας, από 1.1.2006, με βάση τις διατάξεις του ν.3518/21.12.2006 (ΦΕΚ Α 272) που αφορά όμως την αναδιάρθρωση των κλάδων του ΤΣΜΕΔΕ και ρυθμίζει άλλα ασφαλιστικά ζητήματα. Συνεπώς, δεν χορηγούνται ποσά συντάξεων άμεσα με βάση νόμο, έτσι ώστε να έχει εφαρμογή το δεύτερο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 46 του ν.2238/1994 (παράγραφος 1 του παρόντος).

3. Από τα παραπάνω προκύπτει ότι ορθώς το ΤΣΜΕΔΕ εξέδωσε βεβαιώσεις συντάξεων, αναγράφοντας τα ποσά των συντάξεων κατΆ έτος, ώστε να προβείτε σε συμπληρωματική δήλωση για ολόκληρο το ποσό των συντάξεων έτους 2006. Τέλος, επισημαίνεται ότι η φορολόγηση των αναδρομικών συντάξεων στα έτη που ανάγονται ή στο έτος είσπραξης με τη μείωση του 20%, δεν υπόκειται στη διακριτική ευχέρεια του φορολογούμενου καθόσον αυτό ρυθμίζεται από τις διατάξεις του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα παραπάνω κρτητικοπούλα μου "σαριμαρίνα" έχουν διευκρινιστεί και ξαναγραφεί παλιότερα..

μάλιστα o κος γενικός "soulis" έχει δώσει όλες τις εγκυκλίους

διότι ως γνωστό, όποια πέτρα και να σηκώσεις στο υπουργείο o 'soulis" βρίσκεται από κάτω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι..

Άρθρο 46 ως έχει..

Χρόνος απόκτησης του εισοδήματος

1. Χρόνος απόκτησης του εισοδήματος από μισθωτές υπηρεσίες θεωρείται ο χρόνος που ο δικαιούχος απέκτησε δικαίωμα είσπραξης του. Ειδικά, προκειμένου για αποδοχές και συντάξεις, που καταβάλλονται σε έτος μεταγενέστερο από το έτος στο οποίο ανάγονται σε μισθωτούς ή συνταξιούχους, με βάση νόμο, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση, χρόνος απόκτησής τους δύναται να θεωρείται και ο χρόνος στον οποίο εισπράττονται από τους δικαιούχους. Σε περίπτωση επιλογής φορολόγησης κατά το χρόνο είσπραξής τους εφαρμόζονται οι διατάξεις της περίπτωσης δ΄ της παραγράφου 4 του άρθρου 45.

Άρθρο 45 ως έχει..

...

4. Δεν θεωρείται εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες και δεν υπόκειται σε φόρο:

...

δ) Ποσοστό 20% (είκοσι τοις εκατό) από τις κάθε είδους καθαρές αποδοχές, πρόσθετες αμοιβές, αποζημιώσεις και συντάξεις που καταβάλλονται αναδρομικά σε έτος μεταγενέστερο από το έτος στο οποίο ανάγονται, σε συνταξιούχους ή μισθωτούς με βάση νόμο δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση, καθώς και από δεδουλευμένες καθαρές αποδοχές που εισπράττει καθυστερημένα ο δικαιούχος, σε έτος μεταγενέστερο από το έτος στο οποίο ανάγονται, λόγω έκδηλης οικονομικής αδυναμίας του εργοδότη του και εφόσον έγινε επίσχεση της εργασίας από τους μισθωτούς ή αν ο εργοδότης κηρύχτηκε σε κατάσταση πτώχευσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εγραψα οτι εγραψα ως προς τον soulis αλλα ως προς το fotisx ζητώντας του να μου δωσει να διαβάσω κάτι που να ορίζει οτι το ποσοστό του 20% μεταφέρεται στον 659.

εγω δεν γνωρίζω καποια εγκύκλιο που να το ορίζει αυτο και πιθανότα τα κάνω λάθος.

εδωσα στον fotisx 2 παραδειγματα γραπτων (πολυ παλαιότερων) που προσδιορίζουν κάτι περι των αναδρομικών συντάξεων και ζήτησα να μου δωθεί η νεότερη πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 659 ηταν το θέμα μου.......οχι το 80% , το 20% ή το 100%!

ζητώ συγγνώμη αν δεν εξέφρασα σωστα την απορία μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο αρθρο 45 που δημοσιευσα και εγω και ο soulis αναγράφει λοιπον οτι ".......δεν αποτελει εισόδημα"

η απορία μου ειναι λοιπον πως ενα ποσό που δεν αποτελεί εισόδημα, μπορει να αναγραφεί στον κωδικό 659 που ο τιτλος του ειναι "εισοδήματα που αποκτήσατε....μπλα....μπλα...μπλα"

έγινα τώρα αντιληπτή το τι με απασχολεί??

ο ρημάδης ο 659!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...

Σε περίπτωση που φορολογούμενος δεν έχει πληρωσει τις εισφορές του στον ΟΓΑ για το 2010( οικονομικο 2011) και έτσι δεν μπορώ να τις βάλω στο Ε1, μπορώ όταν θα τις πληρώσει να υποβάλλω ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε1;

Υπάρχει κάποιος νόμος η ΠΟΛ σχετικά με αυτό;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή συνάδελφισσα, αφού λοιπόν συμφωνούμε οτι ο φορολογούμενος επιλεγει πότε να τα βάλει για φορολόγηση, είπα οτι μπορείς να τα βάλεις είτε στον 659 είτε στον 781 και οτι εγώ επιλέγω τον 659. Εαν θέλεις μπορείς να τα βάλεις στον 781 που όπως λέει και το βιβλιαράκι οδηγιών όλα αυτα τα χρόνια <Επίσης, γράψτε και τα ποσά που δεν θεωρούνται εισόδημα (π.χ. ............)>, απο εκεί και πέρα δεν θα έλθω σε αντιπαράθεση με κανέναν. Ειμαστε όλοι λογιστές και προσπαθούμε για το καλύτερο, ανταλάσσοντας απόψεις μέσα απο το Forum. Αν δεν σου αρέσει το post μου αγνόησε το, και πήγαινε στον επόμενο, όπως κάνω εγω που διαβάζω πολλά εδω μέσα και εννοείται οτι δεν συμφωνώ σε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδερφε, μου λές σε παρακαλώ που μπορώ να διαβάσω γι αυτο που αναφέρεις (659) ?

Μαρίνα αυτό το γράφει ο Μελάς, στο Δήλωσε έξυπνα.

Επειδή όμως όλοι έχουμε μπερδευτεί και χθες αναγκάστηκα πάλι να μελετήσω την περίπτωση , μέσα από το νόμο, διαβάστε με προσοχή την λεπτομέρεια που θα γράψω. Πρώτα – πρώτα η επιλογή με το 20% ήταν πάντα και όχι φέτος. Κάθε χρόνο γίνεται αυτό που λέει το βιβλιαράκι και ο Μελάς αλλά φέτος όχι σε ολες τις περιπτώσεις. Στην περίπτωση που τα αναδρομικά δίνονται όπως το κάνει το ΙΚΑ και τα άλλα ασφαλιστικά ταμεία στον νέο συνταξιούχο, δηλαδή τα αναδρομικά δεν έρχονται μετά από δικαστική απόφαση, συλλογική σύμβαση ή ανωτέρα βία ή οτιδήποτε άλλο που ανάγκασε την καταβολή των αναδρομικών να γίνει στο 2010 , τότε υποχρεωτικά τα αναδρομικά θα πάνε με συμπληρωματική δήλωση στον χρόνο που αφορούν. Τα αναδρομικά των ταμείων σε νέους συνταξιούχους , όπως ανάφερα πριν δεν δόθηκαν το 2010 για λόγους εξανάγκης αλλά για λόγους βαρεμάρας των υπαλλήλων που βγάζουν τις συντάξεις. Αυτό τελικά και εγώ το ξεμπέρδεψα χθες βράδυ , διότι είχα μια σοβαρή υπόθεση αναδρομικών με μεγάλα ποσά . Έτσι αναγκαστικά και λίγο μπερδεμένος στην αρχή , έπρεπε να ξαναδιαβάσω το νόμο λέξη προς λέξη. Τελικα τα αναδρομικα ΙΚΑ κλπ ταμειων που μπηκαν στο εκκαθαριστικό του 2010 θα πανε υποχρεωτικα με συμπληρωματικη στο ετος που αφορούν. Συνήθως το 2009.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο αρθρο 45 που δημοσιευσα και εγω και ο soulis αναγράφει λοιπον οτι ".......δεν αποτελει εισόδημα"

η απορία μου ειναι λοιπον πως ενα ποσό που δεν αποτελεί εισόδημα, μπορει να αναγραφεί στον κωδικό 659 που ο τιτλος του ειναι "εισοδήματα που αποκτήσατε....μπλα....μπλα...μπλα"

έγινα τώρα αντιληπτή το τι με απασχολεί??

ο ρημάδης ο 659!!

Μαρίνα..

Το άρθρο 45 λέει ότι δεν αποτελεί εισόδημα από μισθωτές (όχι γενικά) και δεν υπόκειται σε φόρο..

άρα είναι εισόδημα που απαλλάσσεται της φορολογίας οπότε ο 659 μια χαρά κολλάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρίνα..

Το άρθρο 45 λέει ότι δεν αποτελεί εισόδημα από μισθωτές (όχι γενικά) και δεν υπόκειται σε φόρο..

άρα είναι εισόδημα που απαλλάσσεται της φορολογίας οπότε ο 659 μια χαρά κολλάει..

αρα καταλήγουμε στο οτι ειναι ενα λογικό συμπερασμα η χρήση του 659 και δεν ορίζεται απο κάπου.

προσωπικά , συνήθως επέλεγα την φορολόγηση των αναδρομικών στην χρονιά που αφορούσαν (με συμπληρωματική δήλωση) γιατι τις περισσότερες φορές βόλευαν τον φορολογούμενο,αλλα και τις φορές που επέλεξα την φορολόγηση τους στην χρήση που εκδόθηκε η βεβαίωση με την μείωση του 20%, αυτό το 20% δεν το έβαζα στον 659.

κάτι έμαθα και φέτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρίνα αυτό το γράφει ο Μελάς, στο Δήλωσε έξυπνα.

Επειδή όμως όλοι έχουμε μπερδευτεί και χθες αναγκάστηκα πάλι να μελετήσω την περίπτωση , μέσα από το νόμο, διαβάστε με προσοχή την λεπτομέρεια που θα γράψω. Πρώτα – πρώτα η επιλογή με το 20% ήταν πάντα και όχι φέτος. Κάθε χρόνο γίνεται αυτό που λέει το βιβλιαράκι και ο Μελάς αλλά φέτος όχι σε ολες τις περιπτώσεις. Στην περίπτωση που τα αναδρομικά δίνονται όπως το κάνει το ΙΚΑ και τα άλλα ασφαλιστικά ταμεία στον νέο συνταξιούχο, δηλαδή τα αναδρομικά δεν έρχονται μετά από δικαστική απόφαση, συλλογική σύμβαση ή ανωτέρα βία ή οτιδήποτε άλλο που ανάγκασε την καταβολή των αναδρομικών να γίνει στο 2010 , τότε υποχρεωτικά τα αναδρομικά θα πάνε με συμπληρωματική δήλωση στον χρόνο που αφορούν. Τα αναδρομικά των ταμείων σε νέους συνταξιούχους , όπως ανάφερα πριν δεν δόθηκαν το 2010 για λόγους εξανάγκης αλλά για λόγους βαρεμάρας των υπαλλήλων που βγάζουν τις συντάξεις. Αυτό τελικά και εγώ το ξεμπέρδεψα χθες βράδυ , διότι είχα μια σοβαρή υπόθεση αναδρομικών με μεγάλα ποσά . Έτσι αναγκαστικά και λίγο μπερδεμένος στην αρχή , έπρεπε να ξαναδιαβάσω το νόμο λέξη προς λέξη. Τελικα τα αναδρομικα ΙΚΑ κλπ ταμειων που μπηκαν στο εκκαθαριστικό του 2010 θα πανε υποχρεωτικα με συμπληρωματικη στο ετος που αφορούν. Συνήθως το 2009.

πέρυσι αντιμετώπισα μια ζόρικη περίπτωση αναδρομικών που η ΔΟΥ την δεχόταν μόνο με συμπληρωματικη του 2009.

στην κουβέντα που είχα με την προισταμένη θυμάμαι οτι μου είπε οτι στο οικ.2011 θα υπηρχαν αλλαγες στο θεμα των αναδρομικων συντάξεων γι αυτο παρέπεμψα στην σελίδα 19 του βιβλιου οδηγιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή συνάδελφισσα, αφού λοιπόν συμφωνούμε οτι ο φορολογούμενος επιλεγει πότε να τα βάλει για φορολόγηση, είπα οτι μπορείς να τα βάλεις είτε στον 659 είτε στον 781 και οτι εγώ επιλέγω τον 659. Εαν θέλεις μπορείς να τα βάλεις στον 781 που όπως λέει και το βιβλιαράκι οδηγιών όλα αυτα τα χρόνια <Επίσης, γράψτε και τα ποσά που δεν θεωρούνται εισόδημα (π.χ. ............)>, απο εκεί και πέρα δεν θα έλθω σε αντιπαράθεση με κανέναν. Ειμαστε όλοι λογιστές και προσπαθούμε για το καλύτερο, ανταλάσσοντας απόψεις μέσα απο το Forum. Αν δεν σου αρέσει το post μου αγνόησε το, και πήγαινε στον επόμενο, όπως κάνω εγω που διαβάζω πολλά εδω μέσα και εννοείται οτι δεν συμφωνώ σε όλα.

Συνάδερφε, γιατι πίστεψες οτι δεν μου άρεσε το post σου??

Κάθε άλλο!

απλά επιθυμώ να γνωρίζω τις διατάξεις που ορίζουν το κάθε τι.

το αν βέβαια θα το ακολουθήσω............ειναι άλλο θέμα.!!! :P

καλημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε, γιατι πίστεψες οτι δεν μου άρεσε το post σου??

Κάθε άλλο!

απλά επιθυμώ να γνωρίζω τις διατάξεις που ορίζουν το κάθε τι.

το αν βέβαια θα το ακολουθήσω............ειναι άλλο θέμα.!!! :P

καλημερα

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ.

ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ:

ΤΟΚΟΥΣ ΑΠΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΛΗΘΗΣΑΝ(859,22) ΣΤΟ ΕΤΟΣ 2010.

ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20%.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ 659?????????

ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια πολυ μικρη επιφυλαξη σελ.2 κωδικος 291 & η παρακρατηση σελ.4 κωδικος 293

νομίζω οτι δεν θα πρέπει να έχεις επιφύλαξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτι δεν θα πρέπει να έχεις επιφύλαξη!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΝ ΤΟΚΩΝ ΑΠΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΔΑΝΕΙΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ

ΚΑΙΑ ΥΤΑ ΕΚΕΙ ΠΑΝΕ???????291 ΚΑΙ 293?????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ....

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΝΕΙ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ:

ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ:291 ΚΑΙ 293 ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΙΤΟΣ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που στο 2010 του χορηγούνται ΕΚΑΣ και για το 2010 και για το 2009 και για το 2010 , θα κάνω παρακράτηση 20% για το ΕΚΑΣ ΤΟΥ 2009;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΤΟΝΙΑ

Γεια σας και καλό μήνα σε όλους.

Σε περίπτωση που φορολογούμενος δεν έχει πληρωσει τις εισφορές του στον ΟΓΑ -ΕΞΟΔΟ για το 2010( οικονομικο 2011) και έτσι δεν μπορώ να τις βάλω στο Ε1, μπορώ όταν θα τις πληρώσει να υποβάλλω ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε1;

Υπάρχει κάποιος νόμος η ΠΟΛ σχετικά με αυτό;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και καλό μήνα σε όλους.

Σε περίπτωση που φορολογούμενος δεν έχει πληρωσει τις εισφορές του στον ΟΓΑ -ΕΞΟΔΟ για το 2010( οικονομικο 2011) και έτσι δεν μπορώ να τις βάλω στο Ε1, μπορώ όταν θα τις πληρώσει να υποβάλλω ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε1;

Υπάρχει κάποιος νόμος η ΠΟΛ σχετικά με αυτό;

Ευχαριστώ

Αφου θα πληρωσει τις εισφορες τωρα, δλδ 2011 θα μπουν στην δηλωση του οικ.2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσεως (για το θέμα της επιλογής έτους φορολόγησης των αναδρομικών)

Πότε επιλέγει ο φορολογουμενος το έτος που θα φορολογηθεί (μιλάω για τους συνταξιούχους)

Και εξηγούμε

Στο άρθρο για την υποβολή του Ε7

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/12209

μεταξύ άλλων, έχει τους εξής κωδικούς

24 Αναδρομικά σύνταξης που επιλέγονται να φορολογηθούν στο έτος Είσπραξης (80% υπαγόμενα σε φόρο με τις γενικές διατάξεις και 20% απαλλασσόμενο)

25 Αναδρομικά σύνταξης που επιλέγονται να φορολογηθούν στο έτος που ανάγονται

Άρα θα πρέπει ο φορέας- ασφαλιστικό ταμείο να αναγράψει τα αναδρομικά είτε με κωδικό 24 είτε με κωδικό 25.

και άρα δεν μπορεί ο συνταξιούχος φορολογούμενος να επιλέξει κατά την υποβολή της δήλωσης τι τον συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συνεχίζω

Μήπως τελικά προαποφασίζει το ασφαλιστικό ταμείο με την βεβαίωση που χορηγεί ?

Τα μειώνει κατά 20% (στο ε7 που υποβάλει τα βάζει με κωδικό 24) και ο φορολογούμενος τα δηλώνει το έτος είσπραξης ή τα βάζει στην βεβαίωση χωρίς μείωση (και στο ε7 τα δηλώνει με κωδ 25 ) και ο φορολογούμενος υποβάλει συμπληρωματικές δηλώσεις προηγούμενου ή προηγούμενων ετών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που στο 2010 του χορηγούνται ΕΚΑΣ και για το 2010 και για το 2009 και για το 2010 , θα κάνω παρακράτηση 20% για το ΕΚΑΣ ΤΟΥ 2009;

θα με ενδιέφερε και μένα η απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...