Προς το περιεχόμενο

ΕΙΣΦΟΡΑ ΕΛΓΑ 2% ΣΕ ΜΗ ΑΓΡΟΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ! ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΑ ΑΓΡΟΤΗΣ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕ ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ Ε1 ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΓΕΩΡΓΟΥΣ Ή ΜΗ ΓΕΩΡΓΟΥΣ...ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΙΣΦΟΡΑ ΕΛΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ!!! ΕΝΩ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΛ 1068/05,04,2011!!!

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ? ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΝΟΗΣΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ?

ΕΣΤΕΙΛΑ 5 ΑΓΡΟΤΩΝ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΩ ΜΕ ΒΑΣΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΛΓΑ? ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΕΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΩΡΑ ?

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΨΗ...? ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΛΑΜΙΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν δηλώνεται και εισόδημα απο άλλη πηγή δεν τους θεωρεί κατά κύριο επάγγελμα αγροτές το taxis

ΕΜ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ....ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΛΛΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.... ΤΗΝ ΚΑΤΣΑΜΕ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΠΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΟΤΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΝΟΙΚΙΟ ΑΠΟ ΑΠΟΘΗΚΗ 2000€ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ?

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΒΓΕΙ ΠΟΛ. ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΟΥΝ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚ ΝΕΟΥ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ!!!!

ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΒΓΕΙ ΠΟΛ. ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΟΥΝ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚ ΝΕΟΥ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ!!!!

ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣ

Eπισης νομιζω πως δε θεωρει τους συνταξιουχους ΟΓΑ , κατα κυριο επαγγελμα αγροτες.\

Αργοτερα θα σας πω ακριβως σε ποιο κωδικο στοΕ1 δηλωνουμε τον κατα κυριο επαγγελμα αγροτη. ειμαι σπιτι και δεν εχω δηλωση μαζι μου/.στη δευτερη σελιδα του Ε1 επανω που αναφερει οτι αφαιρουμε 1500 ευρω για΄αυτους που εισεπραξαν εξιδωτικες αποζημιωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης νομιζω πως δε θεωρει τους συνταξιουχους ΟΓΑ , κατα κυριο επαγγελμα αγροτες.\

Αργοτερα θα σας πω ακριβως σε ποιο κωδικο στοΕ1 δηλωνουμε τον κατα κυριο επαγγελμα αγροτη. ειμαι σπιτι και δεν εχω δηλωση μαζι μου/.στη δευτερη σελιδα του Ε1 επανω που αναφερει οτι αφαιρουμε 1500 ευρω για΄αυτους που εισεπραξαν εξιδωτικες αποζημιωσεις.

ΣΥΑΝΔΕΛΦΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΕΞΙΣΩΤΙΚΕΣ...

ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Μήπως έχουμε κάτι νεότερο στο θέμα αυτό;

Ή θα καταλήξουν όλοι(κατα κυριο επαγγελμα και μη) να πληρώσουν το ΕΛΓΑ

και σιγα μην τρέχουμε για συμπληρωματικές προς νέα εκκαθάριση μετά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΑΝΔΕΛΦΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΕΞΙΣΩΤΙΚΕΣ...

ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ

Ο κωδικός είναι για τους κατα κύριο επάγγελμα αγρότες άσχετα αν παίρνουν εξισωτικές ή οχι.

Στο ταξισνετ πάντως δεν κάνει διαφορά και να βάλεις το ποσό εκει, υπολογίζει πάλι. Προφανώς ελέγχει το εισόδημα και αποφασίζει ανάλογα αν είσαι κατα κύριο επάγγελμα αγρότης ή οχι

Υ.Γ. : Ο τρόπος ελέγχου εισοδήματος μπορεί να γίνεται με τους νέους ορισμούς κατά κύριο επάγγελμα αγρότη σύμφωνα με τον ν.3874 και ΚΥΑ 134430. Δεν είχα χρόνο να δοκιμάσω τα ποσά μέσω ταξισνετ, όποιος το διασταυρώσει ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειτε την ΠΟΛ 1068/5.4.2011 : ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ ΓΕΝΙΚΉ ΕΙΣΦΟΡΆ 2% ΕΛΓΑ, ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΚΑΘΑΡΟΥ ΓΕΡΓΙΚΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ

ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ , ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΚΟΥ, ΠΟΥ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΕΚΑΣΤΟΤΕ

ΙΣΧΥΟΝ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΟΡΙΟ....ΚΛΠ

και ρωτάω: ο συνταξιοούχος του ΟΓΑ, που δηλώνει και γεωργικο εισόδημα, θεωρείται αγρότης ή όχι;

κι αν εισπράττει κι ένα ενοίκιο [γαιών ή σπιτιού], θα πληρώσει ΕΛΓΑ ;

πάντως, σε μια δήλωση που έστειλα, συνταξιούχου αγρότη, με αγροτικά εισοδήματα, και ένα ενοίκιο σπιτιού, και φυσικά ποσό πάνω από το αφορολόγητο, που κατελόγισε ΕΛΓα στην εκκαθάριση, κι άντε τώρα να του εξηγήσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα καλα;

Επειδη ειχα και εγω την απορία, εκανα μια μικρη ερευνα , μεσα σε 70 εκκαθαριστικα φετινων δηλώσεων. Πρόσεξα λοιπον οτι σε οσους εχουν παρει επιδότηση απο το ΟΠΕΚΕΠΕ και εχουν εισοδημα κατω των 15.000,00 ευρώ, δεν εχουν βαλει σε κανενα ΕΛΓΑ. Επισης στους κατοικους εξωτερικού εχουν βαλει ΕΛΓΑ. Στις ελιες συγκεκριμμενα εβαλαν 2% επι του αντικειμενικου γεωργικού εισοδήματος σε οσους υπολογισαν ΕΛΓΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...

δειτε την ΠΟΛ 1068/5.4.2011 : ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ ΓΕΝΙΚΉ ΕΙΣΦΟΡΆ 2% ΕΛΓΑ, ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΚΑΘΑΡΟΥ ΓΕΡΓΙΚΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ
ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ
ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ , ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΚΟΥ, ΠΟΥ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΕΚΑΣΤΟΤΕ
ΙΣΧΥΟΝ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΟΡΙΟ....ΚΛΠ

ΠΑΙΔΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΦΕΤΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΕΛΓΑ 2% ΑΠΟ ΜΗ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειτε την ΠΟΛ 1068/5.4.2011 : ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ ΓΕΝΙΚΉ ΕΙΣΦΟΡΆ 2% ΕΛΓΑ, ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΚΑΘΑΡΟΥ ΓΕΡΓΙΚΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ

ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ , ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΚΟΥ, ΠΟΥ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΕΚΑΣΤΟΤΕ

ΙΣΧΥΟΝ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΟΡΙΟ....ΚΛΠ

ΠΑΙΔΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΦΕΤΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΕΛΓΑ 2% ΑΠΟ ΜΗ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΕΣ?

ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...