Προς το περιεχόμενο

Ευθύνες και κυρώσεις λογιστή


επισκέπτη GUEST

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω άδεια Α' τάξης αλλά είμαι σχετικά άπειρη στον χώρο καθώς απλά πήρα το πτυχίο πριν την αλλαγή του νόμου και είχα προνοήσει να γραφτώ στο επιμελητήριο. Αυτό που μου προέκυψε είναι να βάζω την υπογραφή μου σε μια ανώνυμη εταιρεία αλλά καθώς είμαι άπειρη σίγουρα δεν έχω την δυνατότητα να κάνω τους ελέγχους που πρέπει.

Αναρωτιέμαι που μπορώ να μάθω περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις ευθύνες που έχει ένας λογιστής που υπογράφει και τι κυρώσεις έχει σε περίπτωση "μαγειρέματος" κάποιων εγγραφών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια,δεν έχεις ιδέα και θέλεις να νοικιάσεις την άδεια σου?

υπάρχουν 50.000 πράγματα που πρέπει να ξέρεις.τι να λέμε τώρα.

Εγώ που έχω τις γνώσεις δεν έχω την άδεια λόγω του νόμου

που εσένα σου τη χάρισε και μάλιστα χωρίς εμπειρία.

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δικά μου χαιρετίσματα.

Δημήτρης, κάτοχος άδειας Γ΄Ειδικής.

Αυτός ο κόσμος είναι σίγουρα άδικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα, μα κανένα σύστημα δεν είναι τέλειο!!!!

Απλά υπάρχουν καλύτερα και χειρότερα....

Σίγουρα η παρούσα φάση είναι δύσκολη, αλλά είναι μεταβατική,

που πιστεύω οτι οδηγεί σε κάτι καλύτερο, (όπως π.χ. η κατοχύρωση του

επαγγέλματος)

Επι του προκείμενου θέματος στην λογιστική βιβλιοθήκη θα βρεις υλικό σχετικά με το επάγγελμα του λογιστή φοροτέχνη (στο site) μελέτησε το ...και εδω είμαστε πάλι...

Πάντως εν γένει θίγεις ένα μεγάλο θέμα!!!

Μια πρώτη προσέγγιση/λύση θα ήταν η ύπαρξη ιδιωτικού συμφωνητικού συνεργασίας.... (αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα προς το παρόν αλήθεια πόσοι

συνάδελφοι συνάπτουν τέτοια συμφωνητικά με τους πελάτες τους;;;;:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επι του προκείμενου θέματος στην λογιστική βιβλιοθήκη θα βρεις υλικό σχετικά με το επάγγελμα του λογιστή φοροτέχνη (στο site) μελέτησε το ...και εδω είμαστε πάλι...

Ok. Θα ψάξω εκτενέστερα και θα επανέλθω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια,δεν έχεις ιδέα και θέλεις να νοικιάσεις την άδεια σου?

υπάρχουν 50.000 πράγματα που πρέπει να ξέρεις.τι να λέμε τώρα.

Εγώ που έχω τις γνώσεις δεν έχω την άδεια λόγω του νόμου

που εσένα σου τη χάρισε και μάλιστα χωρίς εμπειρία.

Καλημέρα.

Και τα δικά μου χαιρετίσματα.

Δημήτρης, κάτοχος άδειας Γ΄Ειδικής.

Αυτός ο κόσμος είναι σίγουρα άδικος.

Όντως ο κόσμος είναι γεμάτος αδικία.

Κάποιοι δουλεύουν σαν σκυλιά 12 & 14 ώρες την ημέρα και αμείβονται με λιγότερα από 200 ευρώ τον μήνα. Ενώ κάποιοι άλλοι είναι σε γραφείο 8ωρο ή 10ωρο και αμείβονται με τουλάχιστον 600 ευρώ τον μήνα.

Άνθρωποι πεθαίνουν από την πείνα ενώ άλλοι πετάνε φαγητό στα σκουπίδια.

Μανάδες που βλέπουν τα παιδιά τους να λιώνουν από τα ναρκωτικά ενώ οι "δικαστές" τα παίρνουν και αφήνουν ελεύθερους τους εμπόρους.

Υπάρχουν παιδιά που η επιβίωση τους εξαρτάται από το αν θα τους "υιοθετήσει" κάποιος παιδεραστής.

Σίγουρα ο κόσμος είναι γεμάτος αδικίες. Εσείς που είστε τόσο ευαίσθητοι στο θέμα της αδικίας φαντάζομε κάνετε ότι περνάει από το χέρι σας για να τις εξαλείψετε. Και είμαι 100% σίγουρη ότι εσείς δεν ασκήσατε ποτέ κάποιο παραπάνω δικαίωμα που σας δίνει ο νόμος επειδή αυτό θα ήταν "άδικο" απέναντι στους άλλους... π.χ. δουλεύετε 12ωρα και 14ωρα και τα μισά χρήματα τα δίνετε σε αδικημένους συνανθρώπους σας.... ή αν στο μέλλον βγει νόμος που θέτει ακόμα αυστηρότερα κριτήρια για την άδεια που ήδη έχετε και εσείς δεν τα καλύπτετε θα παραιτηθείτε των κεκτημένων σας προκειμένου να μην υπάρχουν αδικημένοι...

Εκτός αν θυμάστε τις αδικίες μόνο όταν αισθάνεστε εσείς οι αδικημένοι.

Τι να σας πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο περιοδικό ΛΟΓΙΣΤΗΣ τέυχος Απριλίου 2002 σελίδα 459 υπάρχει άρθρο συναδέλφου που αναφέρει τις ευθύνες και τις υποχρεώσεις των λογιστών-φοροτεχνίκων από ΟΛΕΣ τις δημόσιες υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην αρπαζεστε κανενας νομος δεν ειναι τελειος γιατι απλα δεν εχει φτιαχτει απο καποιον που ειναι τελειος.ουτε εγω εχω αδεια ακομα και δουλευω 12ωρα με ψιχουλα. τι να κανουμε. ευελπιστω να κανω αποσβεση στα 30 μου............ B)

ο νομος ειναι νομος και η αδικια αδικια,

μαγκια ομως οποιον βλεπουν μακρια και προλαβαινουν τους νομους.

πρέπει ομως να προσεχοθν ποθ βαζουν την υπογραφη τους.

αδικα θα μπλεχτουν, δεν αξιζει........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Accountant-

Εχεις δικιο guest αλλα και οι αλλοι εχουν λιγο δικιο!

Εμπασει περιπτωσει ηθελα να ρωτησω κατι, οι εξετασεις για την αλλαγη ταξεων καταργηθηκαν,θα καταγηθουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο περιοδικό ΛΟΓΙΣΤΗΣ τέυχος Απριλίου 2002 σελίδα 459 υπάρχει άρθρο συναδέλφου που αναφέρει τις ευθύνες και τις υποχρεώσεις των λογιστών-φοροτεχνίκων από ΟΛΕΣ τις δημόσιες υπηρεσίες.

Μήπως θα σου ήταν εύκολο να το ανεβάσεις στο site γιά όσους είμαστε νέοι και δεν έχουμε το συγκεκριμένο τεύχος του Λογιστή ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ο κόσμος είναι γεμάτος αδικία.

Κάποιοι δουλεύουν σαν σκυλιά 12 & 14 ώρες την ημέρα και αμείβονται με λιγότερα από 200 ευρώ τον μήνα. Ενώ κάποιοι άλλοι είναι σε γραφείο 8ωρο ή 10ωρο και αμείβονται με τουλάχιστον 600 ευρώ τον μήνα.

Άνθρωποι πεθαίνουν από την πείνα ενώ άλλοι πετάνε φαγητό στα σκουπίδια.

Μανάδες που βλέπουν τα παιδιά τους να λιώνουν από τα ναρκωτικά ενώ οι "δικαστές" τα παίρνουν και αφήνουν ελεύθερους τους εμπόρους.

Υπάρχουν παιδιά που η επιβίωση τους εξαρτάται από το αν θα τους "υιοθετήσει" κάποιος παιδεραστής.

Σίγουρα ο κόσμος είναι γεμάτος αδικίες. Εσείς που είστε τόσο ευαίσθητοι στο θέμα της αδικίας φαντάζομε κάνετε ότι περνάει από το χέρι σας για να τις εξαλείψετε. Και είμαι 100% σίγουρη ότι εσείς δεν ασκήσατε ποτέ κάποιο παραπάνω δικαίωμα που σας δίνει ο νόμος επειδή αυτό θα ήταν "άδικο" απέναντι στους άλλους... π.χ. δουλεύετε 12ωρα και 14ωρα και τα μισά χρήματα τα δίνετε σε αδικημένους συνανθρώπους σας.... ή αν στο μέλλον βγει νόμος που θέτει ακόμα αυστηρότερα κριτήρια για την άδεια που ήδη έχετε και εσείς δεν τα καλύπτετε θα παραιτηθείτε των κεκτημένων σας προκειμένου να μην υπάρχουν αδικημένοι...

Εκτός αν θυμάστε τις αδικίες μόνο όταν αισθάνεστε εσείς οι αδικημένοι.

Τι να σας πω...

Αγαπητή Guest,

Θα ήθελα να σε μαλώσω - με τον καλό τρόπο !!! - για την μη κατανόηση του προβλήματος και την αναγωγή του - εκ μέρους σου - στην χαοτική παγκοσμιοποιημένη αδικία. Θα ήθελα να σε μαλώσω για την μη κατανόηση της ανθρώπινης στιγμής όπου κάποιος "κουρασμένος" διαβάζει κάτι και εκείνη την στιγμή η κόρη του οφθαλμού του διαστέλλεται όπως και η πίεση του. Απλά έπρεπε να μην απαντήσεις.

Να μην απαντήσεις διότι και οι συνάδελφοι που σου επιτέθηκαν έπρεπε να καταλάβουν ότι με τα λόγια τους θα σε στεναχωρούσαν. Έπρεπε να καταλάβουν ότι δεν έφτιαξες εσύ τον νόμο αλλά κάποιοι άλλοι ...

Oλoι λοιπόν έχουμε δίκιο. Απλά ηρεμία.

Προτείνω να βάλετε ένα cd με το "Air" του J. S. Βαch ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή Guest,

Θα ήθελα να σε μαλώσω - με τον καλό τρόπο !!! - για την μη κατανόηση του προβλήματος και την αναγωγή του - εκ μέρους σου - στην χαοτική παγκοσμιοποιημένη αδικία. Θα ήθελα να σε μαλώσω για την μη κατανόηση της ανθρώπινης στιγμής όπου κάποιος "κουρασμένος" διαβάζει κάτι και εκείνη την στιγμή η κόρη του οφθαλμού του διαστέλλεται όπως και η πίεση του. Απλά έπρεπε να μην απαντήσεις.

Να μην απαντήσεις διότι και οι συνάδελφοι που σου επιτέθηκαν έπρεπε να καταλάβουν ότι με τα λόγια τους θα σε στεναχωρούσαν. Έπρεπε να καταλάβουν ότι δεν έφτιαξες εσύ τον νόμο αλλά κάποιοι άλλοι ...

Oλoι λοιπόν έχουμε δίκιο. Απλά ηρεμία.

Προτείνω να βάλετε ένα cd με το "Air" του  J. S. Βαch ....

Θα ήθελα να διαφωνήσω στο ότι εγώ το ανήγαγα σε παγκόσμια αδικία. Ο "συνάδελφος" Dimitris K. ήταν που ανέφερε για άδικο κόσμο και το συγκεκριμένο γεγονός το θεωρώ κάτι παραπάνω από ατόπημα, δηλαδή το να επικαλούμαστε την παροχή ή μη άδειας Α, Β, Γ τάξης για να κρίνουμε αν ο κόσμος είναι άδικος ή όχι! Υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά πράγματα από το συγκεκριμένο για να λέμε άδικο τον κόσμο. Μακάρι η αδικία του κόσμου να οφειλόταν στην παροχή άδειας!

Και σαφώς δεν έγραψα μόνο για το παγκόσμιο φαινόμενο, αλλά και για το συγκεκριμένο θέμα, καθώς έχω ΕΝΤΟΝΕΣ αμφιβολίες κατά πόσο θα παραιτούντο των κεκτημένων δικαιωμάτων τους σε περίπτωση που ο νόμος θέσπιζε αυστηρότερα κριτήρια τα οποία οι ίδιοι δεν θα πληρούσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...