Προς το περιεχόμενο

παρακρατηση δικαιωματος οικησεως και Ε2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συναδελφοι,

μια επιβεβαιωση αν καταλαβαινω αυτα που διαβαζω.Με συμβολαιο ο πατερας μεταβιβαζει πληρη κυριοτητα σε ακινητο στο τεκνο αλλα παρακρατει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙΚΗΣΕΩΣ , το εισοδημα απο το ακινητο το δηλωνει ο υιος σωστα?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι,

μια επιβεβαιωση αν καταλαβαινω αυτα που διαβαζω.Με συμβολαιο ο πατερας μεταβιβαζει πληρη κυριοτητα σε ακινητο στο τεκνο αλλα παρακρατει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΙΚΗΣΕΩΣ , το εισοδημα απο το ακινητο το δηλωνει ο υιος σωστα?

Ευχαριστω

Το συμβόλαιο ειναι λάθος. Πως γινεται να μεταβιβαζει πληρη και να κρατά επικαρπεία. Να ερωτηθει ο συμβολαιογραφος, μηπως τογραψε καποια γραμματεας του και εκανε τρελό συμβόλαιο. Ο γιος που εχει την πληρη κυριοτητα στο Ε2 κανει δωρεα παραχωρηση στον πατερα με μηδεν αξίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον στην Κρήτη ο Αστικός Κώδικας δεν είναι τόσο διαδεδομένος.

Οίκηση

Είναι το εμπράγματο και αποκλειστικό δικαίωμα του δικαιούχου να χρησιμοποιεί ως κατοικία ξένη οικοδομή ή διαμέρισμα (Α.Κ. 1183). Το δικαίωμα αυτό είναι αμετάβλητο και αποσβήνεται με το θάνατο του δικαιούχου.

Φορολογικά τώρα αν θυμάμαι καλά και για τις ανάγκες του Ε9 το δικαίωμα οίκησης το αντιμετωπίζουμε όπως την επικαρπία.

Αυτό που με προβληματίζει μόνο είναι ότι ο συνάδελφος picos ρωτάει για το ¨εισόδημα¨ που προκύπτει. Δηλαδή ο πατέρας δεν ασκεί το δικαίωμα οίκησης και το ακίνητο το νοικιάζουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον στην Κρήτη ο Αστικός Κώδικας δεν είναι τόσο διαδεδομένος.

Οίκηση

Είναι το εμπράγματο και αποκλειστικό δικαίωμα του δικαιούχου να χρησιμοποιεί ως κατοικία ξένη οικοδομή ή διαμέρισμα (Α.Κ. 1183). Το δικαίωμα αυτό είναι αμετάβλητο και αποσβήνεται με το θάνατο του δικαιούχου.

Φορολογικά τώρα αν θυμάμαι καλά και για τις ανάγκες του Ε9 το δικαίωμα οίκησης το αντιμετωπίζουμε όπως την επικαρπία.

Αυτό που με προβληματίζει μόνο είναι ότι ο συνάδελφος picos ρωτάει για το ¨εισόδημα¨ που προκύπτει. Δηλαδή ο πατέρας δεν ασκεί το δικαίωμα οίκησης και το ακίνητο το νοικιάζουν ?

ακριβως φιλε Χαλκιδεε , εισπραττουν ενοικια απο τα ακινητα ..... ετσι οπως το ψυχανεμιζομαι πρεπει να τα δηλωσει ο υιος αλλα θελω να το δεσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον στην Κρήτη ο Αστικός Κώδικας δεν είναι τόσο διαδεδομένος.

Οίκηση

Είναι το εμπράγματο και αποκλειστικό δικαίωμα του δικαιούχου να χρησιμοποιεί ως κατοικία ξένη οικοδομή ή διαμέρισμα (Α.Κ. 1183). Το δικαίωμα αυτό είναι αμετάβλητο και αποσβήνεται με το θάνατο του δικαιούχου.

Φορολογικά τώρα αν θυμάμαι καλά και για τις ανάγκες του Ε9 το δικαίωμα οίκησης το αντιμετωπίζουμε όπως την επικαρπία.

Αυτό που με προβληματίζει μόνο είναι ότι ο συνάδελφος picos ρωτάει για το ¨εισόδημα¨ που προκύπτει. Δηλαδή ο πατέρας δεν ασκεί το δικαίωμα οίκησης και το ακίνητο το νοικιάζουν ?

Τωρα εσύ τι ελυσες το φορολογικό προβλημα που εθεσε ο ερωτών. Δεν σου απαντώ γιατι πρεπει να ξανασκεφτεις τι έγραψες,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ (με δουλεία οικήσεως) ένα από τα διαμερίσματα του αδελφού μου που ο ίδιος μου παραχώρησε πριν από λίγο καιρό. Λόγω διορισμού πάω σε άλλη πόλη τον επόμενο μήνα και αναρωτιέμαι εάν έχω δικαίωμα να μισθώσω το διαμέρισμα αυτό σε τρίτο πρόσωπο και να εισπράττω στο εξής το νοίκι.

Το δικαίωμα οίκησης που σας παραχώρησε ο αδελφός σας δίνει την εξουσία να χρησιμοποιείτε το διαμέρισμα του αδελφού σας ως κατοικία δική σας, χωρίς να του καταβάλετε κανένα αντίτιμο (νοίκι). Επειδή από τον νόμο η δουλεία οίκησης θεωρείται αμεταβίβαστο δικαίωμα, δεν μπορείτε να εκμισθώσετε το διαμέρισμα σε κάποιον τρίτο και να εισπράττετε το μίσθιο εσείς. Ακόμη και εάν ο αδελφός σας δώσει τη συγκατάθεσή του, απαγορεύεται από τον νόμο να το εκμισθώσετε. Απαγορεύεται επίσης να το πουλήσετε και να εισπράξετε εσείς τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμβόλαιο ειναι λάθος. Πως γινεται να μεταβιβαζει πληρη και να κρατά επικαρπεία. Να ερωτηθει ο συμβολαιογραφος, μηπως τογραψε καποια γραμματεας του και εκανε τρελό συμβόλαιο. Ο γιος που εχει την πληρη κυριοτητα στο Ε2 κανει δωρεα παραχωρηση στον πατερα με μηδεν αξίες.

Τωρα εσύ τι ελυσες το φορολογικό προβλημα που εθεσε ο ερωτών. Δεν σου απαντώ γιατι πρεπει να ξανασκεφτεις τι έγραψες,

Καλά

Εσύ μπορεί να μην απαντάς αλλά δεν είμαι εγώ που έβγαλα λάθος τον συμβολαιογράφο και τρελό το συμβόλαιό του.

Το δικαίωμα οίκησης είναι δουλεία και το προβλέπει ο ΑΚ.

Από κει και πέρα εγώ αναρωτήθηκα για το αν υπάρχει έσοδο ενώ εσύ έδωσες την λύση της δωρεάν παραχώρησης (!!!!!)

Μάλλον εσύ πρέπει να διαβάζεις καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικαίωμα οίκησης εξομοιώνεται με επικαρπία.Αυτός που έχει την επικαρπία,καρπούται τυχόν πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα.Ο γυιος έχει την ψιλή (γυμνή) κυριότητα και δεν καρπούται κανένα εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

αδυνατώ να καταλάβω... γιαγιά δίνει την επικαρπία στην κόρη και την ψιλή κυριότητα στον ανήλικο εγγονό, η ίδια παρακρατεί το δικαίωμα της συνοικήσεως. Στα Ε9 όλης της οικογένειας τι γράφουμε? δηλώνεται κάπως το δικαίωμα της συνοικήσεως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 years later...

Μου τυχε κ μενα μια παρομοια περιπτωση κ θα ηθελα τα φωτα ...για  οσους γνωριζουν το θεμα.

Στο ε9 μιας μητερας μου ζητηθηκε απο δικηγορο ν δηλωσω ατυπη παραχωρηση δουλείας οίκησης στο σπιτι που μενει με τα παιδια της εδω κ 20 χρονια!!!. Δεν ειναι δικό της το σπιτι! ..αλλα βαση του νομου αυτου μπορει να το κανει!

Το Ε9 αυτο θα χρησιμοποιηθει στο δικαστηριο. Κ ερωτω ...οκ μπορει η δικηγορος να βασιζεται στον ταδε νομο κ να δικαιουται η μητέρα την οικηση λογω 20ετιας.

Εγω πως θα το δηλωσω στο Ε9 της μητερας το σπιτι αυτο ?? ποια αιτιολογια ως εισαγωγη κ ως τι ...ως επικαρπία?..κ θα χει κ ενφια...

Αν καποιος γνωριζει...!!!!!!!,

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"στο σπίτι που μένει με τα παιδιά της" 
τίνος είναι το σπίτι ? 
πως μένει ? 

"άτυπη παραχώρηση"  από ποιον ?
όσο για το τι είναι το δικαίωμα οίκησης, διάβασε τα πάρα πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

"στο σπίτι που μένει με τα παιδιά της" 
τίνος είναι το σπίτι ? 
πως μένει ? 

"άτυπη παραχώρηση"  από ποιον ?
όσο για το τι είναι το δικαίωμα οίκησης, διάβασε τα πάρα πάνω 

Σ ευχαριστω για την απαντηση σου.

Το σπιτι ειναι του πεθερου της, εμεναν μαζι με το συζυγο της κ τα παιδια τους .Τωρα ομως που χωρισαν συνεχιζει να μενει η ιδια με τα παιδια της. Λογω 20ετιας που μενει η ιδια στο σπιτι αυτο προσπαθει η δικηγορος με το αρ 1183 ΑΚ να το εμφανισει στο δικαστηριο ωστε να καταφερει να συνεχισει να μενει με τα παιδια της για να μην τους διωξουν !

Η δικηγορος λοιπον μου ζητησε να το αναγραψω αυτο στο Ε9 της.

Πως ομως  θα μπορεσω να εισαγω ενα ακινητο που δεν της ανηκει!

 Ελεγα μηπως γνωριζετε τι γινεται ,αν σας εχει τυχει.

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πεθερός ζει ? 
αν όχι οι κληρονόμοι του τι έκαναν ? 
αποποιήθηκαν την κληρονομιά ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

ο πεθερός ζει ? 
αν όχι οι κληρονόμοι του τι έκαναν ? 
αποποιήθηκαν την κληρονομιά ? 

Ο πεθερός ζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...