Προς το περιεχόμενο

ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ΛΟΓΙΣΤΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συναδελφοί καλησπέρα,

έχω προχωρήσει στην κατάρτιση μερικών συμφωνητικών με πελάτες.

Έχω βάλει ημερομηνία έναρξης 01/01/2011, αλλά δεν κατάφερα να τα

στείλω στην ΔΟΥ με τους πίνακες τριμήνου.

(Δεν ξέρω κιόλας εάν πρέπει να πάνε με τρίμηνο ή το καθε ένα μόνο του

προς σφράγιση.)

Το θέμα είνάι ότι τώρα που δεν τα προσκόμισα 20/4/2011 μπορώ με κάποιο πρόστιμο να

τα υποβάλω μετέπειτα (πίνακας τριμηνου) .Τα πρόστιμα εδώ είναι για τον πίνακα ή ανά

συμφωνητικό?

---- Γενικότερα έχετε καταρτίσει και εσείς συμφωνητικά? τι απόψεις επικρατούν?

Σας ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Συναδελφοί καλησπέρα,

έχω προχωρήσει στην κατάρτιση μερικών συμφωνητικών με πελάτες.

Έχω βάλει ημερομηνία έναρξης 01/01/2011, αλλά δεν κατάφερα να τα

στείλω στην ΔΟΥ με τους πίνακες τριμήνου.

(Δεν ξέρω κιόλας εάν πρέπει να πάνε με τρίμηνο ή το καθε ένα μόνο του

προς σφράγιση.)

Το θέμα είνάι ότι τώρα που δεν τα προσκόμισα 20/4/2011 μπορώ με κάποιο πρόστιμο να

τα υποβάλω μετέπειτα (πίνακας τριμηνου) .Τα πρόστιμα εδώ είναι για τον πίνακα ή ανά

συμφωνητικό?

---- Γενικότερα έχετε καταρτίσει και εσείς συμφωνητικά? τι απόψεις επικρατούν?

Σας ευχαριστώ,

[/qu

Επειδή έχω και εγώ την ίδια απορία μπορεί κάποιος να απαντήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΜ και συ τα συμφωνιτικα ξεχασες? τι θυμηθηκες :lol: εγω παντως εχω κανει απο 1/1 εως 31/12 με συμβαση εργου ,ωστε να μπορω.. να κοβω τις αποδειξεις στο τελος του ετους ,και οχι καθε μηνα,διμηνο,τριμηνο.τα συμφωνιτικα πανε ολα σε κατασταση.τωρα αν εχει καθε ενα ξεχωριστα προστιμο, θα σε γελασω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΜ και συ τα συμφωνιτικα ξεχασες? τι θυμηθηκες :lol: εγω παντως εχω κανει απο 1/1 εως 31/12 με συμβαση εργου ,ωστε να μπορω.. να κοβω τις αποδειξεις στο τελος του ετους ,και οχι καθε μηνα,διμηνο,τριμηνο.τα συμφωνιτικα πανε ολα σε κατασταση.τωρα αν εχει καθε ενα ξεχωριστα προστιμο, θα σε γελασω...

Γενικά τα πρόστιμα είναι άνα κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάθεση στην δική σου ΔΟΥ πίνακας με όλα τα συμφωνητικά (και πρόστιμο φυσικά) και κατάθεση στις ΔΟΥ των πελατών σου (αν ανήκουν σε άλλη ΔΟΥ) με κατάσταση κι ας είναι μόνο ένα συμφωνητικό (και πρόστιμο φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάθεση στην δική σου ΔΟΥ πίνακας με όλα τα συμφωνητικά (και πρόστιμο φυσικά) και κατάθεση στις ΔΟΥ των πελατών σου (αν ανήκουν σε άλλη ΔΟΥ) με κατάσταση κι ας είναι μόνο ένα συμφωνητικό (και πρόστιμο φυσικά).

Να σου πω ..εγω την κατασταση την εδωσα μονο στη δικη μου ΔΟΥ. .λες ....να την βρω μεσα μου...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συμφωνητικά πάνε στις ΔΟΥ και των δύο συμβαλλομένων και φυσικά δεν είναι υποχρεωτικά εφ

οσον είσαι με το μποκάκι στο χέρι καθε μήνα για τα Γ και κάθε τρίμηνο τουλάχιστον,για τα Β.

Εγώ πάντως τα έδωσα με έτησια αμοιβή και έβαλα και όρο οτι μποπώ να τιμολογίσω και ενδιάμεσα

οπότε πιστεύω οτι κάπως καλυπτομαι,για να μην μου λέει κανένας αύριο ιστορίες .Φυσικά έβαλα και

όρο οτι αν δεν καταγγελθεί απο κανέναν εξακολουθεί να ισχύει και πέραν του έτους,πιστεύω οτι είμαι

οκ,βέβαια αύριο βλέπουμε.Εχω και καναδυό που δεν το γουστάρανε οπότε τα αφησα και τιμολογώ

ανάλογα ,τουλαχιστον τρίμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συμφωνητικά πάνε στις ΔΟΥ και των δύο συμβαλλομένων και φυσικά δεν είναι υποχρεωτικά εφ

οσον είσαι με το μποκάκι στο χέρι καθε μήνα για τα Γ και κάθε τρίμηνο τουλάχιστον,για τα Β.

Εγώ πάντως τα έδωσα με έτησια αμοιβή και έβαλα και όρο οτι μποπώ να τιμολογίσω και ενδιάμεσα

οπότε πιστεύω οτι κάπως καλυπτομαι,για να μην μου λέει κανένας αύριο ιστορίες .Φυσικά έβαλα και

όρο οτι αν δεν καταγγελθεί απο κανέναν εξακολουθεί να ισχύει και πέραν του έτους,πιστεύω οτι είμαι

οκ,βέβαια αύριο βλέπουμε.Εχω και καναδυό που δεν το γουστάρανε οπότε τα αφησα και τιμολογώ

ανάλογα ,τουλαχιστον τρίμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πότε τα συμφωνητικά εγιναν υποχρεωτικά ?????

ΚΑΝΕΙΣ..... αν κοβεις την αποδειξη οποτε οριζει ο νομος.αν ομως θελεις να την κοβης καθε ετος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε άμα κόβω κάθε τρίμηνο απυ είμαι εντάξει για τα Β κατηγορίας βιβλία?

με κάθε ενημέρωση (δηλ. μήνα), με κάθε δήλωση (φπα, απδ, φμυ κλπ) και γενικά με κάθε τι που τελειώνεις θα πρέπει κανονικά να κόβεις απόδειξη, γιατί διαφορτικά πως θα πείσεις τον "κακόπιστο" ότι η δικιά σου δουλειά περιλαμβάνει 3 μήνες ενημέρωση, ή όλες τις φορολογικές ή και όλες τις εργοδοτικές-ασφαλιστικές υποχρεώσεις, αν αυτό δεν είναι κάπου γραμμένο? Ο καθένας θα λέει το δικό του και ο χαμένος θα είναι αυτός που δεν έχει κόψει την ΑΠΥ τελικά, δηλαδή εσύ. Και στην τελική ποιος λέει ότι η μονάδα μέτρησης είναι το τρίμηνο μαζί την Περιοδική ΦΠΑ? Και αν είναι έτσι γιατί να μην είναι και η Εκκ/κή , και η Δηλ Εισοδ/τος κλπ κλπ. Πως θα τον πείσεις το "κακό" όταν γίνει έλεγχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Σχετικά με τα συμφωνητικά που ξέχασε να καταθέσει ο συνάδελφος με την κατάσταση του Α΄ τριμήνου, θα μπορούσε να διορθωθεί η ημερομηνία σύνταξης - υπογραφής (να βάλει αρχές Απριλίου) και στην διάρκεια να βάλει ότι έχουν αναδρομική ισχύ από 01/01/2011. Ανάλογα διαμορφώνει & τον τρόπο πληρωμής, ώστε να μην φαίνεται ότι χρειαζόταν να εκδώσει απόδειξη εντός του αρχικού διαστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...

ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΩΝ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ??

ΕΓΩ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ..ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΔΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Στην περίπτωση που η ΔΟΥ του πελάτη είναι η ίδια με τη δικιά μου , πρέπει να υποβληθούν δύο καταστάσεις ? Δηλαδή μία για μένα και μία για τον πελάτη , στην ίδια ΔΟΥ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που η ΔΟΥ του πελάτη είναι η ίδια με τη δικιά μου , πρέπει να υποβληθούν δύο καταστάσεις ? Δηλαδή μία για μένα και μία για τον πελάτη , στην ίδια ΔΟΥ ?

Ναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΩΝ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ??

ΕΓΩ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ..ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΔΟΥ?

Ο πελάτης σου θα καταθέσει στη ΔΟΥ του μία κατάσταση εις διπλούν και δύο συμφωνητικά, παίρνει πίσω σφραγισμένα από ένα αντίγραφο. Εσύ καταθέτεις στη ΔΟΥ σου κατάσταση για όλους τούς πελάτες σου και από δύο συμφωνητικά με τον καθένα, παίρνεις πίσω μία κατάσταση και από ένα συμφωνητικό για τον κάθε πελάτη. Ξαναπάς από την αρχή όλες τις συμβάσεις (εννοώ και αυτές που έχεις ήδη καταθέσει στη ΔΟΥ σου, και τις οποίες δεν είχες καταθέσει στη ΔΟΥ των πελατών σου, για να μην πληρώσεις πρόστιμα για εκπρόθεσμη καταχώριση) και όπως έλεγε και η Μελίνα στη "Φαίδρα", στο τέλος όλοι ευτυχισμένοι πήγαν στη θάλασσα. Δεν βλέπω κάτι άλλο πιο πρόσφορο. Απλά να βάλεις ημερομηνίες έναρξης της συνεργασίας (σε αυτές που είχες καταθέσει μόνο στη δική σου ΔΟΥ) την ίδια που είχες βάλει και σε αυτές που είχες καταθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πελάτης σου θα καταθέσει στη ΔΟΥ του μία κατάσταση εις διπλούν και δύο συμφωνητικά, παίρνει πίσω σφραγισμένα από ένα αντίγραφο. Εσύ καταθέτεις στη ΔΟΥ σου κατάσταση για όλους τούς πελάτες σου και από δύο συμφωνητικά με τον καθένα, παίρνεις πίσω μία κατάσταση και από ένα συμφωνητικό για τον κάθε πελάτη. Ξαναπάς από την αρχή όλες τις συμβάσεις (εννοώ και αυτές που έχεις ήδη καταθέσει στη ΔΟΥ σου, και τις οποίες δεν είχες καταθέσει στη ΔΟΥ των πελατών σου, για να μην πληρώσεις πρόστιμα για εκπρόθεσμη καταχώριση) και όπως έλεγε και η Μελίνα στη "Φαίδρα", στο τέλος όλοι ευτυχισμένοι πήγαν στη θάλασσα. Δεν βλέπω κάτι άλλο πιο πρόσφορο. Απλά να βάλεις ημερομηνίες έναρξης της συνεργασίας (σε αυτές που είχες καταθέσει μόνο στη δική σου ΔΟΥ) την ίδια που είχες βάλει και σε αυτές που είχες καταθέσει.

THO, ΔΛΔ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΣΤΗ ΔΟΥ ΜΟΥΤΑ ΞΕΧΝΑΩ....ΣΥΝΤΑΣΩ ΕΚ ΝΕΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΦΑΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ??

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ, ΣΑΝ ΑΥΞΟΝΤΑ ΑΡΙΘΜΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟ 1 'Η ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω οταν οι πελατες ειναι στην ιδια δου με εμενα καταθετω μονο για το γραφειο συμφωνητικο και οχι (και) για τους πελατες, δεν βρισκω λογο να καταθεσω δυο φορες το ιδιο ακριβως συμφωνητικο στην ιδια δου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...