Προς το περιεχόμενο

Δεν μεταφέρει τα ακίνητα στον Πίνακα 5!


επισκέπτη Maria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, προσπαθώ να στείλω ηλεκτρονικά τη δήλωσή μου, όμως στον Πίνακα 5 του Ε1 ενώ μου εμφανίζει το ακίνητο που θέλω να εισάγω, όταν επιλέγω μεταφορά στη δήλωση τα στοιχεία δεν εμφανίζονται. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ ΤΟΥ!

ΚΑΝΕ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΝΕΟ ΑΚΟΝΗΤΟ

ΜΕΤΑ ΔΙΕΓΡΑΨΕ ΤΟ

ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΥΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, προσπαθώ να στείλω ηλεκτρονικά τη δήλωσή μου, όμως στον Πίνακα 5 του Ε1 ενώ μου εμφανίζει το ακίνητο που θέλω να εισάγω, όταν επιλέγω μεταφορά στη δήλωση τα στοιχεία δεν εμφανίζονται. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ πολύ!

να μην ρωτήσω αν έχεις τσεκάρει το πεδίο "κύρια κατοικία"? να θεωρήσω δεδομένο ότι το έχεις κάνει σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μην ρωτήσω αν έχεις τσεκάρει το πεδίο "κύρια κατοικία"? να θεωρήσω δεδομένο ότι το έχεις κάνει σωστά?

Έχω τικάρει το 1η δευτερεύουσα, αλλά τίποτα. Οπότε να δημιουργήσω νέο ακίνητο, π.χ. με τα ίδια στοιχεία; Μετά μπορώ να το διαγράψω; Μη βρεθώ με δύο σπίτια ξαφνικά! Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τικάρει το 1η δευτερεύουσα, αλλά τίποτα. Οπότε να δημιουργήσω νέο ακίνητο, π.χ. με τα ίδια στοιχεία; Μετά μπορώ να το διαγράψω; Μη βρεθώ με δύο σπίτια ξαφνικά! Ευχαριστώ...

Μπορείς ....ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!............. να κάνεις τουλάχιστον 100 εγγραφές και διαγραφές

μην φοβάσαι

τελικώς θα μεταφερθούν μόνον τα ακίνητα για τα οποία έχεις τσεκάρει το κουτάκι τους και τίποτε άλλο

γιατί όμως είναι δευτερεύουσα? μήπως δεν έχεις κύρια?

αν έχεις την κύρια την δέχεται κανονικά?

πάντως έχει δίκιο ο συνάδελφος geooo ακολούθησε χωρίς φόβο (και πολύ πάθος) την συμβουλή του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς ....ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!............. να κάνεις τουλάχιστον 100 εγγραφές και διαγραφές

μην φοβάσαι

τελικώς θα μεταφερθούν μόνον τα ακίνητα για τα οποία έχεις τσεκάρει το κουτάκι τους και τίποτε άλλο

γιατί όμως είναι δευτερεύουσα? μήπως δεν έχεις κύρια?

αν έχεις την κύρια την δέχεται κανονικά?

πάντως έχει δίκιο ο συνάδελφος geooo ακολούθησε χωρίς φόβο (και πολύ πάθος) την συμβουλή του :)

Μένω σε ενοίκιο αυτή είναι εξοχική, άρα δεν είναι δευτερεύουσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω σε ενοίκιο αυτή είναι εξοχική, άρα δεν είναι δευτερεύουσα;

[/quote

Οπότε πρέπει πρώτα να περάσεις την ενοικιαζόμενη κατοικία σαν κύρια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορω να κανω διαγραφη ακινητου που εχω εισαγει απο λαθος στον πινακα 5?

χαχαχαχαχ :) δυνατή ερώτηση! :) έριξα ΤΑ καντήλια τις προάλλες.... :) Εντέλει επικοινώνησα μαζί τους και...... τώρα κόμπλαρε ο εγκέφαλος... άμα θυμάμαι καλά μου είπαν να περάσω στους μήνες 0 και να καταχωρήσω ως είθισται (σα να είχα δώσει μήνες 12 δλδ). Και αφού το έκανα, η εγγραφή διαγράφηκε. (σε κάποιο από τα πεδία βάζεις μια "κουλή" τιμή και αφού καταχωρήσεις, το σύστημα "διαγράφει" το ακίνητο... νομίζω πως ήταν οι μήνες....)

προφανώς ένα κουμπί με τον τίτλο "διαγραφή" θα χρειαζόταν και μάνιουαλ για να το καταλάβουμε, οπότε δεν μας το έβαλαν για να μην γράφουν και μάνιουαλ.... :)

για τους συναδέλφους που σκέφτηκαν ότι μπορεί να φταίει το πρώτη/δευτερεύουσα/ενοίκιο κλπ. Όχι. Δεν ήταν κάτι τέτοιο και το σύστημα μπορεί να πάρει "ξερά" μια δευτερεύουσα κατοικία. Σημειώνω το σενάριο όπου κάποιος μπορεί να συγκατοικεί με τους γονείς του (ή με άλλο πρόσωπο) οι οποίοι να έχουν την κυριότητα/επικαρπία του ακινήτου και ο ίδιος να έχει ένα εξοχικό (με τον χ/ψ τρόπο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλησπέρα.Έχω μερικές απορίες σχετικά με τη συμπλήρωση του πίνακα 5 του Ε1 για τα ακίνητα:

1. Όταν στο παράθυρο που ανοίγει απο το πρόγραμμα εμφανίζεται απο μόνο του ακίνητο κυριότητας του υπόχρεου στο οποίο όμως αυτός δεν κατοικεί αλλά το εκμισθώνει, πρέπει να το διαγράψουμε;

2. Στο ίδιο παράθυρο εμφανίζεται στήλη με τίτλο ''στοιχεία κυρίου'' στην οποία μάλιστα εμφανίζεται το ονοματεπώνυμο του υπόχρεου, που όμως δεν εμφανίζεται στο έντυπο Ε1. Σε περίπτωση που η κατοικία είναι μισθωμένη απο τον υπόχρεο, αναγράφουμε το όνομα του υπόχρεου ή του εκμισθωτή και κύριου της κατοικίας;

3. Σε περίπτωση νοικιασμένης κατοικίας απο έγγαμο, τι ποσοστό συνιδιοκτησίας βάζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλησπέρα.Έχω μερικές απορίες σχετικά με τη συμπλήρωση του πίνακα 5 του Ε1 για τα ακίνητα:

1. Όταν στο παράθυρο που ανοίγει απο το πρόγραμμα εμφανίζεται απο μόνο του ακίνητο κυριότητας του υπόχρεου στο οποίο όμως αυτός δεν κατοικεί αλλά το εκμισθώνει, πρέπει να το διαγράψουμε;

2. Στο ίδιο παράθυρο εμφανίζεται στήλη με τίτλο ''στοιχεία κυρίου'' στην οποία μάλιστα εμφανίζεται το ονοματεπώνυμο του υπόχρεου, που όμως δεν εμφανίζεται στο έντυπο Ε1. Σε περίπτωση που η κατοικία είναι μισθωμένη απο τον υπόχρεο, αναγράφουμε το όνομα του υπόχρεου ή του εκμισθωτή και κύριου της κατοικίας;

3. Σε περίπτωση νοικιασμένης κατοικίας απο έγγαμο, τι ποσοστό συνιδιοκτησίας βάζουμε;

Υπάρχει κάποιος καλός ή μάλλον ορεξάτος συνάδελφος για βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλησπέρα.Έχω μερικές απορίες σχετικά με τη συμπλήρωση του πίνακα 5 του Ε1 για τα ακίνητα:

1. Όταν στο παράθυρο που ανοίγει απο το πρόγραμμα εμφανίζεται απο μόνο του ακίνητο κυριότητας του υπόχρεου στο οποίο όμως αυτός δεν κατοικεί αλλά το εκμισθώνει, πρέπει να το διαγράψουμε; ΝΑΙ (ξετσεκάρεις το (ν) από την κύρια κατοικια και διαγράφεται ή βάζεις 0 στους μήνες-δοκιμή και πλάνη που λένε!!!- ότι κάτσει)

2. Στο ίδιο παράθυρο εμφανίζεται στήλη με τίτλο ''στοιχεία κυρίου'' στην οποία μάλιστα εμφανίζεται το ονοματεπώνυμο του υπόχρεου, που όμως δεν εμφανίζεται στο έντυπο Ε1. Σε περίπτωση που η κατοικία είναι μισθωμένη απο τον υπόχρεο, αναγράφουμε το όνομα του υπόχρεου ή του εκμισθωτή και κύριου της κατοικίας; Προφανώς αναφέρεσαι στον πινακα 5 το όνομα αυτού που την κατοικεί αν είναι μισθωμένη και τσεκάρεις το κωδ.203, συμπληρώνεις δε και τη θέση ορόφου και τους κωδ.211, 212, 213 ή 214 και 215

3. Σε περίπτωση νοικιασμένης κατοικίας απο έγγαμο, τι ποσοστό συνιδιοκτησίας βάζουμε; Αν το μισθωτήριο είναι στο όνομα μόνο του υπόχρεου 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, προσπαθώ να στείλω ηλεκτρονικά τη δήλωσή μου, όμως στον Πίνακα 5 του Ε1 ενώ μου εμφανίζει το ακίνητο που θέλω να εισάγω, όταν επιλέγω μεταφορά στη δήλωση τα στοιχεία δεν εμφανίζονται. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ πολύ!

Σε κάποια περιγραφή ακινήτου (την οποία αυτοί έχουν ήδη καταχωρήσει!!!!!), έχει κάποιο σύμβολο, σε μένα είχε εισαγωγικά, π.χ. Θέση "Άσπρα Χώματα", έσβησα τα εισαγωγικά και όταν έκανα μεταφορά στη Δήλωση, το δέχθηκε!!!!

Περιττό να πω ότι προσπαθούσα και μισή ώρα να βρω τι φταίει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Μετς

Nα ΄σαι καλά καλό κουράγιο :)

Συνάδελφοι, έχω περίπτωση ελ. επαγγελματία που έχει δηλωμένη την κύρια κατοικία του ως γραφείο (μερικά τμ). Η κύρια κατοικία αποτελείται από δύο διαμερίσματα (2 Χ 75τμ). Στον πίνακα 5 δεν μπορώ να επιλέξω και τα δύο σαν κύρια κατοικία (150τμ). Τι κάνω; δηλώνω μόνο το ένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Κώστας

πως μπορω να κανω διαγραφη ακινητου που εχω εισαγει απο λαθος στον πινακα 5?

Βάζεις 0 σε "ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ", "ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ" και "ΜΗΝΕΣ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ" και πατάς "Μεταφορά στη Δήλωση".

Μα τόσο δύσκολο ήταν να μπει ένα κουμπί επιπλέον "ΔΙΑΓΡΑΦΗ" ;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Μιας και όταν γκουγκλάρεις το δεν μεταφέρει ακινητα ε1 από τα πρώτα χτυπήματα είναι αυτό εδώ το τόπικ, ας το σημειώσω εδώ ώστε άμα τύχει σε κάποιον συνάδελφο, να έχει τη λύση :)

 

Προφανώς μου είχε συμβεί και πέρυσι, αλλά δεν θυμόμουν την απάντηση στο συγκεκριμένο πρόβλημα (όπως μου έτυχε εμένα έστω).

 

Το ακίνητο στην περιγραφή του στο περιουσιολόγιο είχε παρενθέσεις, εισαγωγικά και άλλα ωραία (διότι ήταν σε ένα αγροτεμάχιο και είχε περιγραφεί ως μπλαμπλα (θέση "μπλαμπλα" - εκείθε). Αποτέλεσμα ήταν να πατάω και να ξαναπατάω μεταφορά και να μη συμβαίνει τίποτα. Εντέλει μπήκα (από τον έξτρα πίνακα που σου βγάζει όταν πατάς στο κίτρινο πλαίσιο) στην περιγραφή, αφαίρεσα παρενθέσεις και εισαγωγικά και αυτομάτως το πήρε.

 

Έφαγα κανά τέταρτο ψάχνοντας να δω τι κάνω λάθος και ανοιγοκλείνοντας τον υπολογιστή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...