Προς το περιεχόμενο

Βατερλό για τα δημόσια έσοδα το θέμα των αποδείξεων για κατοχύρωση του αφορολογήτου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω στειλει 100 ε1 .. Κανενα χρεωστικο.. Απο τα οποια τα 30 ηταν περσυ χρεωστικα

100?????????????????? ποτε προλαβες????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά της επιστροφής το κάγκελο γίνεται φέτος. ο συνδυασμός (μείωση μισθων και συντάξεων με τις επιπλέον αποδείξεις από αυτές που απαιτούνται για το αφορολόγητο ) είναι θανατηφόρος για το κράτος.

Αυτά συμβαίνουν εαν δεν έχεις βγεί στην αγορά να δουλέψεις .

από τα γραφεία τους περιμένουν να σώσουν την χώρα , είναι αξιολύπητοι

για το μόνο που κάνουν είνα να βγάζουν νόμους για πρόστιμα .

Είδα την συνέντευξη του πρώην υπουργού οικονομ. Αλέκου Παπαδόπουλου είπε.................

΄΄ερχονταν και μου έλεγαν κύριε υπουργέ βεβαιώσαμε τόσα πρόστιμα , στην ερωτησή μου πόσα από αυτά θα εισπράξουμε?

χαχαχαχα την απάντηση την ξέρετε όλοι σας

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μπράβο .....

Διότι ήταν ψιλοαπλοϊκα έτσι όπως το έθεσε ο κ.Αντώνης κάτι που δεν μας έχει συνηθίσει ..... :) (με όλο το θάρρος και όχι ότι εμένα μου κόβεί ....) :)

Πράγματι το μέτρο είχε και αυτές τις απώλειες , όμως ο σκοπός ήταν η απόδοση του ΦΠΑ (το οποίο επισήμανε συνάδελφος παραπάνω) , απλά για μένα θα ήταν όλο σούπερ αν οι συντελεστες ΦΠΑ μειωνόνταν κατά πολύ ......

Οι επιχειρήσεις θα έκοβαν σχεδόν τα πάντα υπό το φόβο του ελέγχου και των προστίμων αλλά και από την πίεση των καταναλωτών , αυτό θα σήμαινε αυξημένα έσοδα από το ΦΠΑ (αλλά σε διευρημένη φορολογική βάση) , καταχώρηση στη συνείδηση του καταναλωτή ότι για κάτι που αγοράζει θα πρέπει να έχει και το στοιχείο (γιατί κιδυνεύει και ο ίδιος) , ακόμη περισσότερο σημασία θα αποκτήσει το γεγονός ότι και οι μικρές και μεσαίες επιχείρησεις θα αποκτήσουν φορολογική συνείδηση με την έννοια ότι δεν θα του ρουφάει το αίμα η εφορία μιας και ο συντελεστής ΦΠΑ θα μειωθεί κατά πολύ (το έχω δηλώσει ότι θα πρέπει να είναι το έλαχιστο όριο της Ε.Ε. 15% αν δε κάνω λάθος) , παράλληλα θα τονωθεί και η αγορά μιας και θεωρητικά θα υπάρξει αυξημένη ζήτηση και ίσως μείωση τιμών (ίσως όχι σε πρώτη φάση αλλάσίγουρα μεσοπρόθεσμα) που σημαίνει μείωση της ύφεσης και αύξηση της απασχόλησης ...

Επίσης εκτός της αύξησης απόδοσης ΦΠΑ από πολλές επιχείρησεις (επαναλαμβάνω με τη μέθοδο αυτή θα μεγαλώσει η φορολογική βάση , μικρότερα ποσά αλλά από περισσότερες επιχειρήσεις που τώρα με τους υψηλους συντελεστές ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ φοροδιαφεύγουν) θα υπάρχει και σημαντική αύξηση του εισοδήματος Φ.Ε. και άρα επιπλέον φορολογικών εσόδων αλλά με σημαντικά πιο ευχαριστημένους φορολογικά πολίτες .

Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να το δοκιμάσει και αυτό το Υπουργείο .....???

Αυτά τα λίγα .

Αυτά τα "λίγα" ΑΚΡΙΒΩΣ λέω και εγώ εδώ και 1 χρόνο. Κατέληξα πλέον ότι οι "υπεύθυνοι" και οι "εμπνευστές" του φορολογικού νομοσχεδίου είναι απλά ηλίθιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα "λίγα" ΑΚΡΙΒΩΣ λέω και εγώ εδώ και 1 χρόνο. Κατέληξα πλέον ότι οι "υπεύθυνοι" και οι "εμπνευστές" του φορολογικού νομοσχεδίου είναι απλά ηλίθιοι.

Επειδή εμπνευστες αυτων των απιθανων ειναι παντα οι ιδιοι ηλίθιοι, οι οποιοι αφου πεθαναν τον κοσμο , ζητανε φόρους απο τα πτώματα, θα δείτε τι πλακα θα πάθουν με τον πρόσθετο φόρο καταναλωσης που πάνε να βάλουνε στα αναψυκτικά. Οχι φορο καταναλωσης θα πάρουνε , αλλα και το ΦΠΑ θα χάσουνε. Γιατι ο κοσμος απλα θα παψει να ψωνίζει αφου του πειρανε τα λεφτά. Σιγά σιγά ομως αυτος ο ιδιος κόσμος θα μπουκαρει στα υπουργεια και θα τους πετάξει κλοτσιδόν ολους έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα γιατι μιλατε ετσι για τους φωστηρες του υπουργειου οικονομικων? :P

τοση μεγαλη επιστροφη πρωτη (και μαλλον τελευταια) φορα παιρνω στη ζωη μου. :)

συνηθως ημουν απο τα κοροιδα (ειμαι μισθωτος) με μεγαλη παρακρατηση και ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ επιστροφες, επειδη ουτε τις βασικες αποδειξεις δεν κατεθετα στην εφορια.

φετος ομως το ευχαριστηθηκα, εβαλα οσες βρηκα (ελπιζω βεβαια να παρω την επιστροφη και σε πραγματικα λεφτα γιατι για την ωρα μονο σαν νουμερο στο online εκκαθαριστικο τα βλεπω).

Y.Γ. για να μιλησω και λιγο σοβαρα, μεχρι τωρα πιστευα οτι οσοι μας κυβερναν ειναι κλεφτες, πονηροι, κουτοπονηροι, υπερφιαλοι και λογω αυτου ασχετοι και ανικανοι, ματαιοδοξοι, αλλα τοσο ΒΛΑΚΩΔΩΣ ΗΛΙΘΙΟΙ ειλικρινα δεν το πιστευα. το κακο ειναι οτι τα σπασμενα για να καλυψουν τη βλακεια τους παλι οι κακομοιρηδες θα τα πληρωσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το έχω πει, όλοι θα θυμούνται το έτος 2011 ως το έτος της εκδίκησης των μισθωτών...tongue.gif

Εγώ ελεύθερος επαγγελματίας αλλά θα πριμοδοτήσω πολλούς από αυτούς, μόνο και μόνο επειδή θα με πεθάνουν φέτος, θα τους πεθάνω και εγώ σε επιστροφές πελατών μου laugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το έχω πει, όλοι θα θυμούνται το έτος 2011 ως το έτος της εκδίκησης των μισθωτών...tongue.gif

Εγώ ελεύθερος επαγγελματίας αλλά θα πριμοδοτήσω πολλούς από αυτούς, μόνο και μόνο επειδή θα με πεθάνουν φέτος, θα τους πεθάνω και εγώ σε επιστροφές πελατών μου laugh.gif

ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΣ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το έχω πει, όλοι θα θυμούνται το έτος 2011 ως το έτος της εκδίκησης των μισθωτών...tongue.gif

Εγώ ελεύθερος επαγγελματίας αλλά θα πριμοδοτήσω πολλούς από αυτούς, μόνο και μόνο επειδή θα με πεθάνουν φέτος, θα τους πεθάνω και εγώ σε επιστροφές πελατών μου laugh.gif

ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΣ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη να ρωτησω?

οι επιστροφες δηλαδη θα δοθουν?

εγω παντως τους λεω να μην πολυχαιρονται.

παρα να τους αρκει που δε θα πληρωσουν.

τα περι αναδιαρθρωσης χρεους η οπως αλλιως βαφτισουνε την χρεοκοπια τα ακουμε?

δεν το πολυβλεπω αυτο με τις επιστροφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη να ρωτησω?

οι επιστροφες δηλαδη θα δοθουν?

εγω παντως τους λεω να μην πολυχαιρονται.

παρα να τους αρκει που δε θα πληρωσουν.

τα περι αναδιαρθρωσης χρεους η οπως αλλιως βαφτισουνε την χρεοκοπια τα ακουμε?

δεν το πολυβλεπω αυτο με τις επιστροφες

αν γινει αναδιαρθρωση -χρεοκοπια, οι φοροι που δε θα επιστραφουν θαμας λειψουν, ας σκεφτομαστε λιγο θετικα και να ευχομαστε να μη μας οδηγησουν εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γινει αναδιαρθρωση -χρεοκοπια, οι φοροι που δε θα επιστραφουν θαμας λειψουν, ας σκεφτομαστε λιγο θετικα και να ευχομαστε να μη μας οδηγησουν εκει...

Με συγχωρεις αλλα με τα ευχολογια, τα ευχελαια και τα ταματα, σε διαβεβαιωνω οτι δεν κερδιζεις τιποτα.

Μας οδηγουν, οπου τους εχουμε επιτρεψει να μας πηγαινουν.

χωρις αντιδραση...........απο κανεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα "λίγα" ΑΚΡΙΒΩΣ λέω και εγώ εδώ και 1 χρόνο. Κατέληξα πλέον ότι οι "υπεύθυνοι" και οι "εμπνευστές" του φορολογικού νομοσχεδίου είναι απλά ηλίθιοι.

Θεωρώ ότι το μέτρο είναι το καλλίτερο και το εξυπνότερο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τους ανοίγουμε τα μάτια και να παρακολουθούν τέτοιες συζητήσεις και να μαθαίνουν.

Έχω μάθει να απαντώ όταν με ρωτούν.

Αφού δεν με/μας ρώτησαν γιατί πρέπει να τους πούμε τι θα έπρεπε να κάνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μέρα αγχώνομαι περισσότερο βλέποντας πόσες επιστροφές πρέπει να γίνουν από το υπ.οικ.. Και σκέπτομαι διαρκώς. Μετά από 2 μήνες που θα μπω στην σύνταξη, θα έχει μείνει τίποτα να μου δώσουν ή το στομάχι μου θα παίζει μαντολίνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τους πεθάνω και εγώ σε επιστροφές πελατών μου laugh.gif

Οταν λεω οτι, βαζω ολους και γραφουν τις αποδειξεις , απορουν. Εδω ειναι το μυστικό. Στην αρχη αντιδρουσαν. Οταν ομως ελεγα θα παρεις τόσα πίσω, ακομα και 85αρηδες εκαναν τουμπες οσο μπορουσαν καλυτερα για να κάνουν αυτο που τους έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οικονομικό επιτελείο αναζητεί αυτή την περίοδο «φόρμουλα», ώστε αφενός να μειωθούν ή και να καταργηθούν φοροαπαλλαγές και αφετέρου να μην αποδυναμωθεί το κίνημα των αποδείξεων.

.........................................

Στο πλαίσιο αυτό συζητείται η αύξηση του ορίου των δαπανών για τις οποίες ο φορολογούμενος μπορεί να μαζέψει αποδείξεις από τις 15.000 στις 20.000 ευρώ για κάθε άτομο και από τις 30.000 στις 40.000 ευρώ για τους συζύγους. Σε αυτή την περίπτωση αν ένα ζευγάρι καλύψει το ανώτατο όριο των 40.000, θα έχει μεγαλύτερη επιστροφή φόρου 1.000 ευρώ.

http://www.taxheaven...ws/view/id/7603

Έλα και το πήρανε χαμπάρι................. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...