Προς το περιεχόμενο

Βατερλό για τα δημόσια έσοδα το θέμα των αποδείξεων για κατοχύρωση του αφορολογήτου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βατερλό για τα δημόσια έσοδα το θέμα των αποδείξεων για κατοχύρωση του αφορολογήτου. Για πρώτη φορά μετά από 40 χρόνια χειριζόμενος κατάλληλα την περίπτωση των αποδείξεων, σε 60 δηλώσεις εισοδήματος που έχω στείλει υπάρχουν μόνο 2 χρεωστικές. Η μια με φόρο εισοδήματος (σουβλατζίδικο με 270.000 ετήσιο τζίρο) και η άλλη 100 ευρώ χαρτόσημο οικοδομών. Ποιος εγκέφαλος επινόησε αυτήν την περίπτωση;. Ούτε για να πλύνει καμπινεδες δεν κάνει.

Και να σκεφτεί κάποιος ότι καθόλου δεν είναι κατά της φοροδιαφυγής αυτή η διάταξη. Διότι ζητά αποδείξεις από εκεί που από πρακτική ανάγκη εκδίδονται όλες. Η και εκεί που δεν υπήρχαν αποδείξεις, δεν ξέφευγαν διότι δεν μπορούσαν να κρύψουν τις αγορές. Περίπτωση πρατηρίων καυσίμων. Να μου πεις στα πρατήρια ίσως υπήρχε τελωνιακή φοροδιαφυγή. Μπορούσαν όμως με άλλο τρόπο . Φορολογικά όμως και εκεί είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά...

Εκείνοι έχουν την πίτα, εκείνοι και το μαχαίρι.

Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν παρόλο που στις δηλώσεις που ήδη έχουμε στείλει και ήδη έχουν εκκαθαριστεί,

δεν γίνει τελικά η επιστροφή/έκπτωση του φόρου που αφορά τις επιπλέον αποδείξεις.

Πες με απαισιόδοξη, πες με ρεαλίστρια, όλα τα περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά...

Εκείνοι έχουν την πίτα, εκείνοι και το μαχαίρι.

Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν παρόλο που στις δηλώσεις που ήδη έχουμε στείλει και ήδη έχουν εκκαθαριστεί,

δεν γίνει τελικά η επιστροφή/έκπτωση του φόρου που αφορά τις επιπλέον αποδείξεις.

Πες με απαισιόδοξη, πες με ρεαλίστρια, όλα τα περιμένω.

Εχει εκδοθει εκκαθαριστικο και δεν μπορουν να κανουν αλλιώς. Ισως τρεξουν πανικοβλητοι να ανακαλεσουν την διαταξη για τις επομενες χρήσεις ή να την τροποποιήσουν για το ειδος των αποδειξεων. Ακου σουπερμάρκετ. Ξερετε σε ολη την Ελλάδα , ενα σουπερμαρκετ να μην κοβει αποδείξεις. Μονον για ταμειακους λογους ειναι αδυνατον να μην κοψει. Ακομα και να τους απαγορεψει το υπουργειο να κοβουν αποδειξεις, αυτοι θα κόβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά...

Εκείνοι έχουν την πίτα, εκείνοι και το μαχαίρι.

Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν παρόλο που στις δηλώσεις που ήδη έχουμε στείλει και ήδη έχουν εκκαθαριστεί,

δεν γίνει τελικά η επιστροφή/έκπτωση του φόρου που αφορά τις επιπλέον αποδείξεις.

Πες με απαισιόδοξη, πες με ρεαλίστρια, όλα τα περιμένω.

Κι εμένα δεν θα μου κάνει καθόλου εντύπωση εάν συμβεί κάτι τέτοιο.

Απ' την άλλη ίσως και να είναι ένας τρόπος για να επιστρέψει ενα ποσό στον απλό κοσμάκη απ'αυτά που του στέρησε...........................................αντε πάλι μαζί θα τα φάμε :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ .ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΠΛΗΡΩΝΕ ΦΟΡΟ ΑΠΟ 1200 ΕΩΣ 1500 ΕΥΡΩ ΦΕΤΟΣ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΜΕΓΑΛΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΚΑΥΣΙΜΑ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΙΩΣ ΚΟΒΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΡΟΣ ΔΟΞΑΝ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως συναδελφοι θυμηθειτε το εαν αποδειχτει οτι τελικα το μετρο απετυχε θα συμβουν 2 πραγματα

1. θα ανακοινωσουν λιστα με συγκεκριμενες δαπανες που θα εκπιπτουν.

ή

2. θα παρουν πισω το μετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως συναδελφοι θυμηθειτε το εαν αποδειχτει οτι τελικα το μετρο απετυχε θα συμβουν 2 πραγματα

1. θα ανακοινωσουν λιστα με συγκεκριμενες δαπανες που θα εκπιπτουν.

ή

2. θα παρουν πισω το μετρο.

Συμφωνώ, αλλά θα προσθέσω και το εξής. Ίσως και να κρύβει παγίδες αυτό το άρθρο με τις αποδείξεις και να θέλει να αποκαλύψει μαύρο χρήμα. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή ο συνδυασμός α. φορολογητέου εισοδήματος β. αποδείξεων και γ. ποσών που αφαιρούνται από το συνολικό εισόδημα ή από το φόρο (πίνακας 7). Σκεφτείται αν κάποιος με 18000 εισόδημα δηλώσει αποδείξεις 15000 ευρώ και έχει και κανένα ενοίκιο 5000 ευρώ και καμία ασφάλεια ζωής 1000 ευρώ και έχει χαλάσει και 500 ευρώ σε γιατρούς. Πώς θα δικαιολογήσει τη διαφορά των 3500 πάνω από το εισόδημά του; :rolleyes:

Τώρα θα μου πείτε θα ελέγξει το κράτος όλους τους μισθωτούς; Δύσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, αλλά θα προσθέσω και το εξής. Ίσως και να κρύβει παγίδες αυτό το άρθρο με τις αποδείξεις και να θέλει να αποκαλύψει μαύρο χρήμα. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή ο συνδυασμός α. φορολογητέου εισοδήματος β. αποδείξεων και γ. ποσών που αφαιρούνται από το συνολικό εισόδημα ή από το φόρο (πίνακας 7). Σκεφτείται αν κάποιος με 18000 εισόδημα δηλώσει αποδείξεις 15000 ευρώ και έχει και κανένα ενοίκιο 5000 ευρώ και καμία ασφάλεια ζωής 1000 ευρώ και έχει χαλάσει και 500 ευρώ σε γιατρούς. Πώς θα δικαιολογήσει τη διαφορά των 3500 πάνω από το εισόδημά του; :rolleyes:

Τώρα θα μου πείτε θα ελέγξει το κράτος όλους τους μισθωτούς; Δύσκολο...

Για να μην βαζουμε ιδεες, οπως εβαζαν απο την ΠΟΦΕΕ στον Γεοργακόπουλο, εδω αναφερομαστε οτι το Βατερλο επέρχεται από νορμαλ καταστασεις , οπου τα εξοδα δεν καλυπτουν ουτε το μισο εισοδημα.

Αναφερόμαστε σε σωστή και λογική μεταχειρηση του νομου. Αν συμβει αυτο που λες, δεν θα ειναι απο λογιστή αλλα απο καποιο λαμογιο που θα κανει μονος του τη δηλωση και θα την παει μονος του στην ΔΟΥ, για να μην δωσει καποια ελαχιστα που τους περνουμε, και να πεσει μονος του στη φακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην βαζουμε ιδεες, οπως εβαζαν απο την ΠΟΦΕΕ στον Γεοργακόπουλο, εδω αναφερομαστε οτι το Βατερλο επέρχεται από νορμαλ καταστασεις , οπου τα εξοδα δεν καλυπτουν ουτε το μισο εισοδημα.

Αναφερόμαστε σε σωστή και λογική μεταχειρηση του νομου. Αν συμβει αυτο που λες, δεν θα ειναι απο λογιστή αλλα απο καποιο λαμογιο που θα κανει μονος του τη δηλωση και θα την παει μονος του στην ΔΟΥ, για να μην δωσει καποια ελαχιστα που τους περνουμε, και να πεσει μονος του στη φακα.

Πρεπει εδω να θυμισουμε οτι μπορουμε στη δηλωση να βαλουμε και αποδειξεις που μπορουν να ξεπερνουν το εισοδημα μαζι με αλλες δαπανες 'η τεκμηρια.Αναφερομαι σε περιπτωσεις αγαθων που αγοραζονται με δοσεις.

Ηλεκτρικα ειδη εως 5000 ευρω ,στρωματα ακριβα,επιπλα ολα εως 5000 ευρω εκαστο που μπορει να πληρωνονται σε 48 δοσεις.Οι αποδειξεις ομως περνουν σε αυτη τη χρηση.Αυτο ελειπε να τους καλεσουν να δοσουν και λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε κανενα πελατη που να πληρωσε πιο πολυ φπα το 2010 απο το 2009;; Εγω οχι.. Ακομα και τα βενζιναδικα που πληρωναν επειδη ηταν α κατηγοριας τωρα δεν πληρωνουν τιποτα.. Σε αντιθεση φετος πολυ δυσκολα θα στειλω χρεωστικη δηλωση.. Ξεχαστε τις αποδειξεις για του χρονου.. Και θα το ανακοινωσουν οτι δεν μπαινουν λιγο πριν την εναρξη των φορολογικων δηλωσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνουν αυτό, ότι κερδίσουν από το εισόδημα, θα το χάσουν από τα έσοδα τους από το Φ.Π.Α. που θα πάνε περίπατο του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εσεις το παρατηρειτε ε? χαχαχ ποσο μ αρεσειιιι!!!!! για να μαθουν οτι με βλακωδη μετρα μονο ζημια θα εχουν. εχω περιπτωση δηλωσης που πληρωνε 1.100 περιπου και θα παρει κανα 700-800 επιστροφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να δω τι θα κανουν τη φοροκαρτα- μαλακοκαρτα.

Δουλειες του ποδαριου, ανικανοι να αντιμετωπισουν την κριση, αντιαναπτυξιακοι νομοι, ανιδεοι απο επιχειρηματικη δυναμικη.

Ο,τι ναναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει που θελουν και τις δηλωσεις νωριτερα, μεσω taxis, για να δωσουν πιο γρηγορα τις επιστροφες.

αν τις δωσουν δηλαδη, γιατι προβλεπω να τρεχουμε με τους ελεγχους που θα προκυψουν, και δεν θα ειναι για γελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι δηλαδη ενας υπαλληλος που παιρνει 20.000 το χρονο δεν εχει τις 15000 αποδειξεις που δηλωσε.. Νομιζουν οτι ειναι εποχες για αποταμιευσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρίσκω πολύ "παραγωγικό", ιδιαίτερα την περίοδο που περνάμε, ο εφοριακός να χάνει ώρες με το να μετράει μία μία τις εκατοντάδες αποδείξεις του κάθε φορολογούμενου για να διαπιστώσει ότι όντως δικαιούται τη μείωση φόρου ή την τυχόν επιστροφή. Και οι ώρες αυτές είναι στο πολλαπλάσιο ανάλογα με τους φορολογούμενους που θα ελέγξει. Έτσι θα παταχθεί η φοροδιαφυγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ.... δεν είμαι *τόσο* σύμφωνος με την κατάργηση του μέτρου... θυμάμαι πέρυσι, όταν είχε γίνει ο κακός χαμός, πρώτο τρίμηνο έβλεπα αποδόσεις ΦΠΑ που δεν είχα ξαναδεί. Μετά, που πέρασε η "μόδα", τα πάντα "επανήλθαν" στο νορμάλ.

Όντως. Βλέπω αυτή τη στιγμή ασυνήθιστα πράγματα και εγώ στις δηλώσεις, όπως είπε και ο συνάδελφος που άνοιξε το θέμα. Και μια φορά είδα και καταφανή αδικία... Μισθωτός, 2 παιδιά, 8000 εισόδημα, πληρωμή ενοικίου και επειδή δεν είχε αποδείξεις, 80 ευρώ φόρος Από την άλλη βέβαια, μισθωτός με 2 παιδιά, πληρώνει και ενοίκιο και μόνο 8Κ εισόδημα? .... :) οικοδόμος, αλλοδαπός, με τη σύζυγο οικιακά.... :) εύλογες οι υπόνοιες/εκτιμήσεις.... και υπάρχει και η εισφοροδιαφυγή ως έννοια :) Και πάλι όμως. Φτωχοδιάβολος. Ούτε υποβρύχια που γέρνουν αγόρασε, ούτε αγόρασε σπίτι στο όνομα της μάνας, της πεθεράς, της κόρης, του γιού, του γαμπρού και 5-6 ατόμων ακόμα :)

Όσο όμως θυμάμαι τους ΦΠΑδες του πρώτου τριμήνου του 10, τόσο είμαι πεπεισμένος ότι κάτι θετικό μπορεί να βγει από την "επιδότηση" του να ζητάς αποδείξεις. (αν και συνολικά, το θέμα κατ'εμέ δεν είναι η φοροδιαφυγή, αλλά η διαχείριση των φόρων...... διότι άμα εισέπρατταν τα διπλάσια τόσα χρόνια, πιστεύω ότι πολύ απλά θα χρωστάγαμε και ως κράτος/έθνος τα διπλάσια... πιθανότατα διότι αντί είχαμε "το 1 στα 3 υποβρύχια γέρνει, θα λέγαμε τα 2 στα 6 γέρνουν......)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα διαβάζω στην Ελευθεροτυπία ένα άρθρο για τις αποδείξεις και μεταξύ άλλων λέει:

"Οι αποδείξεις για το μπόνους φόρου φτάνουν μέχρι 3.000 ευρώ κατ' άτομο, καθώς καλύπτουν τη διαφορά του αφορολογήτου των 12.000 ευρώ και του ανώτατου ύψους αποδείξεων 15.000 ευρώ.

* Για παράδειγμα, αν έχετε εισόδημα 20.000 ευρώ απαιτούνται αποδείξεις αξίας 3.600 ευρώ για να καλύψετε το αφορολόγητο. Αν θέλετε να έχετε και το μπόνους φόρου προσκομίζετε αποδείξεις συνολικής αξίας 6.600 ευρώ. Οι πρόσθετες αποδείξεις σάς δίνουν μπόνους ίσο με το 10% της αξίας των αποδείξεων. "

Στο παράδειγμα αυτό δεν μπορούν να προσκομιστούν θεωρητικά αποδείξεις έως 15.000 ευρώ; Γιατί βάζει ο συντάκτης το όριο των 6.600 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΦΛΟΥ

Παιδιά να μη λέμε τη μισή αλήθεια διότι το μειωμένο ποσό φόρου οφείλεται σε πολλές περιπτώσεις και στο γεγονός ότι:

1) Μειώθηκε από φέτος η φορολογία για εισοδήματα μέχρι 30.000 ευρώ

2) Έπεσε μαχαίρι σε μισθούς Δ.Υ. και σε όλες τις συντάξεις μειώνοντας δραστικά το εισόδημα αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να μη λέμε τη μισή αλήθεια διότι το μειωμένο ποσό φόρου οφείλεται σε πολλές περιπτώσεις και στο γεγονός ότι:

1) Μειώθηκε από φέτος η φορολογία για εισοδήματα μέχρι 30.000 ευρώ

2) Έπεσε μαχαίρι σε μισθούς Δ.Υ. και σε όλες τις συντάξεις μειώνοντας δραστικά το εισόδημα αυτών.

Έτσι μπράβο .....

Διότι ήταν ψιλοαπλοϊκα έτσι όπως το έθεσε ο κ.Αντώνης κάτι που δεν μας έχει συνηθίσει ..... :) (με όλο το θάρρος και όχι ότι εμένα μου κόβεί ....) :)

Πράγματι το μέτρο είχε και αυτές τις απώλειες , όμως ο σκοπός ήταν η απόδοση του ΦΠΑ (το οποίο επισήμανε συνάδελφος παραπάνω) , απλά για μένα θα ήταν όλο σούπερ αν οι συντελεστες ΦΠΑ μειωνόνταν κατά πολύ ......

Οι επιχειρήσεις θα έκοβαν σχεδόν τα πάντα υπό το φόβο του ελέγχου και των προστίμων αλλά και από την πίεση των καταναλωτών , αυτό θα σήμαινε αυξημένα έσοδα από το ΦΠΑ (αλλά σε διευρημένη φορολογική βάση) , καταχώρηση στη συνείδηση του καταναλωτή ότι για κάτι που αγοράζει θα πρέπει να έχει και το στοιχείο (γιατί κιδυνεύει και ο ίδιος) , ακόμη περισσότερο σημασία θα αποκτήσει το γεγονός ότι και οι μικρές και μεσαίες επιχείρησεις θα αποκτήσουν φορολογική συνείδηση με την έννοια ότι δεν θα του ρουφάει το αίμα η εφορία μιας και ο συντελεστής ΦΠΑ θα μειωθεί κατά πολύ (το έχω δηλώσει ότι θα πρέπει να είναι το έλαχιστο όριο της Ε.Ε. 15% αν δε κάνω λάθος) , παράλληλα θα τονωθεί και η αγορά μιας και θεωρητικά θα υπάρξει αυξημένη ζήτηση και ίσως μείωση τιμών (ίσως όχι σε πρώτη φάση αλλάσίγουρα μεσοπρόθεσμα) που σημαίνει μείωση της ύφεσης και αύξηση της απασχόλησης ...

Επίσης εκτός της αύξησης απόδοσης ΦΠΑ από πολλές επιχείρησεις (επαναλαμβάνω με τη μέθοδο αυτή θα μεγαλώσει η φορολογική βάση , μικρότερα ποσά αλλά από περισσότερες επιχειρήσεις που τώρα με τους υψηλους συντελεστές ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ φοροδιαφεύγουν) θα υπάρχει και σημαντική αύξηση του εισοδήματος Φ.Ε. και άρα επιπλέον φορολογικών εσόδων αλλά με σημαντικά πιο ευχαριστημένους φορολογικά πολίτες .

Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να το δοκιμάσει και αυτό το Υπουργείο .....???

Αυτά τα λίγα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στειλει 100 ε1 .. Κανενα χρεωστικο.. Απο τα οποια τα 30 ηταν περσυ χρεωστικα

Εστειλα και 120 φπα πρωτου τριμηνου.. 7 χρεωστικα.. Συνολο 6000 ευρω.. Περσυ α τριμηνο 32 χρεωστικα .. Συνολο 75000 ευρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μπράβο .....

Διότι ήταν ψιλοαπλοϊκα έτσι όπως το έθεσε ο κ.Αντώνης κάτι που δεν μας έχει συνηθίσει ..... :) (με όλο το θάρρος και όχι ότι εμένα μου κόβεί ....) :)

Πράγματι το μέτρο είχε και αυτές τις απώλειες , όμως ο σκοπός ήταν η απόδοση του ΦΠΑ (το οποίο επισήμανε συνάδελφος παραπάνω) , απλά για μένα θα ήταν όλο σούπερ αν οι συντελεστες ΦΠΑ μειωνόνταν κατά πολύ ......

Οι επιχειρήσεις θα έκοβαν σχεδόν τα πάντα υπό το φόβο του ελέγχου και των προστίμων αλλά και από την πίεση των καταναλωτών , αυτό θα σήμαινε αυξημένα έσοδα από το ΦΠΑ (αλλά σε διευρημένη φορολογική βάση) , καταχώρηση στη συνείδηση του καταναλωτή ότι για κάτι που αγοράζει θα πρέπει να έχει και το στοιχείο (γιατί κιδυνεύει και ο ίδιος) , ακόμη περισσότερο σημασία θα αποκτήσει το γεγονός ότι και οι μικρές και μεσαίες επιχείρησεις θα αποκτήσουν φορολογική συνείδηση με την έννοια ότι δεν θα του ρουφάει το αίμα η εφορία μιας και ο συντελεστής ΦΠΑ θα μειωθεί κατά πολύ (το έχω δηλώσει ότι θα πρέπει να είναι το έλαχιστο όριο της Ε.Ε. 15% αν δε κάνω λάθος) , παράλληλα θα τονωθεί και η αγορά μιας και θεωρητικά θα υπάρξει αυξημένη ζήτηση και ίσως μείωση τιμών (ίσως όχι σε πρώτη φάση αλλάσίγουρα μεσοπρόθεσμα) που σημαίνει μείωση της ύφεσης και αύξηση της απασχόλησης ...

Επίσης εκτός της αύξησης απόδοσης ΦΠΑ από πολλές επιχείρησεις (επαναλαμβάνω με τη μέθοδο αυτή θα μεγαλώσει η φορολογική βάση , μικρότερα ποσά αλλά από περισσότερες επιχειρήσεις που τώρα με τους υψηλους συντελεστές ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ φοροδιαφεύγουν) θα υπάρχει και σημαντική αύξηση του εισοδήματος Φ.Ε. και άρα επιπλέον φορολογικών εσόδων αλλά με σημαντικά πιο ευχαριστημένους φορολογικά πολίτες .

Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να το δοκιμάσει και αυτό το Υπουργείο .....???

Αυτά τα λίγα .

Broster φίλε μου γεια σου. Το θέμα των αποδείξεων το ανέφερα ως μέτρο αυτό καθαυτό για την κατοχύρωση του αφορολογήτου. Δεν το ανακάτεψα με καμία άλλη προσπάθεια του υπουργείου. Διότι για μένα όλες οι προσπάθειες του υπουργείου είναι αποτυχημένες αφού προέρχονται από ανθρώπους οι όποιοι ουδεμία σχέση είχαν και έχουν με την ελληνική πραγματικότητα και την ψυχολογία του Έλληνα. Οι περισσότεροι εκεί βρίσκονται ως ψηφοφόροι κάποιου πολιτικού. Καλύτερα θα τα κατάφερνε ένας φιλότιμος υπάλληλος με γραμματικές γνώσεις μερικών τάξεων του δημοτικού σχολείου, αρκεί το ντιενέϊ του να του είχε δώσει μια ελαχίστη ευστροφία στον εγκέφαλο. Προσπαθούν με δήθεν παραβάσεις να μαζέψουν χρήματα. Το 80% δε αυτών των παραβάσεων είναι προϊόν εκβιασμού. Στο τέλος θέλω να δω από που θα τα πάρουν αφού και όσες περιουσίες βγάλουν σε πλειστηριασμό δεν θα βρεθεί κανένας να τις πάρει. Εν πασει περιπτώσει όσα έγραψα τώρα εδω , ουδεμία σχέση έχουν με το θέμα όπως το παρουσίασα στην αρχή. Διότι το θέμα εδω είναι ότι χειριζόμενοι τις αποδείξεις κατάλληλα, νόμιμα και λογικά το δημόσιο χάνει περισσότερα από αυτά που είχε σκοπό να κερδίσει με οποιονδήποτε τρόπο από το μέτρο. Μην μειώνουμε λοιπόν το ύψος της βλακείας αυτού που επινόησε αυτό το μέτρο. Το μετρο αυτο σε συνδιασμό με τα αλλα μετρα φερνει ακομα πιο χαμηλα τα εσοδα του κρατους.

Χαιρετώ με μεγάλη συμπάθεια και τα δυο μπροστεράκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλο ειναι. Νομιζαν οτι με το μετρο των αποδειξεων θα ειχαν αυξησει εσοδων μεσω του ΦΠΑ. Αλλα οπως φαινεται θα πεσουν μονοι τους στον λακο που ανοιξαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...