Προς το περιεχόμενο

Διακοπή επαγγέλματος και μεταβολή ΙΚΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγινε διακοπή επαγγέλματος στην εφορία 04/01/2011 λόγω συνταξιοδότησης.

Στο παρελθόν απασχολούσε προσωπικό (2005) αλλά τα τελευταία χρόνια οχι.

Μετά την διακοπή δεν έγινε καμία ενέργεια πρός το ΙΚΑ από παράλειψη. Το πρόστιμο είναι 150€

Τι προτείνετε?

Να κάνουμε τώρα την μεταβολή ή να το αφήσουμε για όταν προκύψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνουμε διάβασμα της εγκ.54/2004...

Οι εργοδότες που δεν απασχολούν προσωπικό και δεν έχουν οφειλές προς το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ υποχρεούνται να γνωστοποιήσουν τις μεταβολές της προηγούμενης παραγράφου κατά τη πρώτη συναλλαγή τους με το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μετά την έλευση αυτών.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνουμε διάβασμα της εγκ.54/2004...

4.3 Κυρώσεις

Στους εργοδότες που δεν γνωστοποιούν ή γνωστοποιούν εκπρόθεσμα..........................

................................................

Οριστική διακοπή των εργασιών της επιχείρησης -> Πρόστιμο 150€

Άρα όποτε και αν κάποια στιγμή προκύψει θα είναι 150€ ?

ή επειδή "Οι εργοδότες που δεν απασχολούν προσωπικό και δεν έχουν οφειλές προς το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ υποχρεούνται να γνωστοποιήσουν τις μεταβολές της προηγούμενης παραγράφου κατά τη πρώτη συναλλαγή τους με το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μετά την έλευση αυτών" δεν προκύπτει πρόστιμο ?

Έχω μπερδευτεί λίγο. Είναι και περασμένη η ώρα :rolleyes:

Σε κάθε περίπτωση προκύπτει δεν προκύπτει πρόστιμο πάνω από 150€ δεν πάει................................οπότε το αφήνουμε για όταν προκύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4.3 Κυρώσεις

Στους εργοδότες που δεν γνωστοποιούν ή γνωστοποιούν εκπρόθεσμα..........................

................................................

Οριστική διακοπή των εργασιών της επιχείρησης -> Πρόστιμο 150€

Άρα όποτε και αν κάποια στιγμή προκύψει θα είναι 150€ ?

ή επειδή "Οι εργοδότες που δεν απασχολούν προσωπικό και δεν έχουν οφειλές προς το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ υποχρεούνται να γνωστοποιήσουν τις μεταβολές της προηγούμενης παραγράφου κατά τη πρώτη συναλλαγή τους με το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μετά την έλευση αυτών" δεν προκύπτει πρόστιμο ?

Έχω μπερδευτεί λίγο. Είναι και περασμένη η ώρα :rolleyes:

Σε κάθε περίπτωση προκύπτει δεν προκύπτει πρόστιμο πάνω από 150€ δεν πάει................................οπότε το αφήνουμε για όταν προκύψει.

Πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρο...

Εάν δεν απασχολείς κόσμο κατά τη διακοπή και δεν έχεις οφειλές προς το ίδρυμα, δεν έχει πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρο...

Εάν δεν απασχολείς κόσμο κατά τη διακοπή και δεν έχεις οφειλές προς το ίδρυμα, δεν έχει πρόστιμο.

Στεφανε καλησπερα και καλη Ανασταση σε σενα και την οικογενεια σου καθως και σε ολους τους συναδελφους που θα με διαβασουν.

θελω, με αφορμη το ανωτερω, να σε ρωτησω αν ξερεις ,εσυ ή οποιος αλλος φιλος/λη. πριν 5 ετη κατεδαφησα ενα παλιο σπιτι σε ενα οικοπεδο που ειχα,για να χτισω καινουργιο.

αυτη η κατεδαφηση στο ΙΚΑ ειχε ξεχωριστο αριθμο μητρωου απο την νεα οικοδομη.τα ενσημα στην κατεδαφηση ειχαν πληρωθει ολα κανονικα.χρωστουσα ομως κατι για την νεοαναγειρομενη και προχθες που πηγα στο ΙΚΑ να τα πληρωσω, μου ειπαν οτι επρεπε να ειχα κανει διακοπη,και να εχω κλεισει το φακελλο της κατεδαφησης εγω βεβαια αυτο δεν το ηξερα ,διοτι νομιζα οτι θα κλεισω οτι αφορα την οικοδομη ολα μαζι. για αυτο μου πηραν 150 ευρω προστιμο,σε αυτη την περιπτωση, μου τα πηραν δικαιως

ή με επιασαν κωτσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεφανε καλησπερα και καλη Ανασταση σε σενα και την οικογενεια σου καθως και σε ολους τους συναδελφους που θα με διαβασουν.

θελω, με αφορμη το ανωτερω, να σε ρωτησω αν ξερεις ,εσυ ή οποιος αλλος φιλος/λη. πριν 5 ετη κατεδαφησα ενα παλιο σπιτι σε ενα οικοπεδο που ειχα,για να χτισω καινουργιο.

αυτη η κατεδαφηση στο ΙΚΑ ειχε ξεχωριστο αριθμο μητρωου απο την νεα οικοδομη.τα ενσημα στην κατεδαφηση ειχαν πληρωθει ολα κανονικα.χρωστουσα ομως κατι για την νεοαναγειρομενη και προχθες που πηγα στο ΙΚΑ να τα πληρωσω, μου ειπαν οτι επρεπε να ειχα κανει διακοπη,και να εχω κλεισει το φακελλο της κατεδαφησης εγω βεβαια αυτο δεν το ηξερα ,διοτι νομιζα οτι θα κλεισω οτι αφορα την οικοδομη ολα μαζι. για αυτο μου πηραν 150 ευρω προστιμο,σε αυτη την περιπτωση, μου τα πηραν δικαιως

ή με επιασαν κωτσο?

Σωστα πληρωσες.

Επρεπε να δηλωθει η αποπερατωση του οικοδομετεχνικου εργου (στην περιπτωση σου,η κατεδαφιση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρο...

Εάν δεν απασχολείς κόσμο κατά τη διακοπή και δεν έχεις οφειλές προς το ίδρυμα, δεν έχει πρόστιμο.

Πήγαινε στο Σταυρωμένο , στον Άγιο Μηνά, ή στην Αλικαρνασσό να το πεις μετά από 30 μέρες ότι έκανες διακοπή, κιας μην έχεις προσωπικό και έλα μετά να μου πεις ότι δε σου βαλανε πρόστιμο. Πρόπερσι έστειλα ένα πελάτη μου να πάει στον Σταυρωμένο την διακοπή από εφορία και το έντυπο διακοπής από το ΙΚΑ . Τελευταια απασχοληση 2 χρονια πριν. Πήγε μετά από 1,5 μηνά . Του λένε , αυτό Κύριε είναι εκπρόθεσμο και πλήρωσε πρόστιμο. Επειδή όμως φοβόταν τις φωνές μου, μου το είπε μετά από 6 μήνες.

Υπαρχει ομως η περ'ιπτωση να γινει αυτο που λες, οταν εχει να απασχολησει παρα πολλα χρονια προσωπικό. Δηλαδή αρκετα χρονια πριν την μηχανογραφηση του ΙΚΑ. Τοτε δεν τον βρισκουν με τιποτα σαν εργοδοτη. Οπότε ειναι περιτό και πηγαινεις γυρευοντας αν πας την διακοπή. Μου συναιβει σε τρεις εργοδοτες οταν ηταν το ΙΚΑ Καμινιων. Δεν καναμε τιποτα μετα την διακοπη επαγγελματος. Επερναν δε αρκετα χρονια ενημεροτητα ως μη εργοδοτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε διακοπή επαγγέλματος στην εφορία 04/01/2011 λόγω συνταξιοδότησης.

Στο παρελθόν απασχολούσε προσωπικό (2005) αλλά τα τελευταία χρόνια οχι.

Μετά την διακοπή δεν έγινε καμία ενέργεια πρός το ΙΚΑ από παράλειψη. Το πρόστιμο είναι 150€

Τι προτείνετε?

Να κάνουμε τώρα την μεταβολή ή να το αφήσουμε για όταν προκύψει?

Αστο για τον ελεγχο ο οποιος υποθετω οτι δεν εχει κλεισει το 2005.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα πληρωσες.

Επρεπε να δηλωθει η αποπερατωση του οικοδομετεχνικου εργου (στην περιπτωση σου,η κατεδαφιση).

ΜΑΛΙΣΤΑ...σε ευχαριστω πολυ ,καλη αανασταση και προκαταβολικα σου ευχομαι ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ και καλα !!!!και του χρονου με υγεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στο Σταυρωμένο , στον Άγιο Μηνά, ή στην Αλικαρνασσό να το πεις μετά από 30 μέρες ότι έκανες διακοπή, κιας μην έχεις προσωπικό και έλα μετά να μου πεις ότι δε σου βαλανε πρόστιμο. Πρόπερσι έστειλα ένα πελάτη μου να πάει στον Σταυρωμένο την διακοπή από εφορία και το έντυπο διακοπής από το ΙΚΑ . Τελευταια απασχοληση 2 χρονια πριν. Πήγε μετά από 1,5 μηνά . Του λένε , αυτό Κύριε είναι εκπρόθεσμο και πλήρωσε πρόστιμο. Επειδή όμως φοβόταν τις φωνές μου, μου το είπε μετά από 6 μήνες.

Υπαρχει ομως η περ'ιπτωση να γινει αυτο που λες, οταν εχει να απασχολησει παρα πολλα χρονια προσωπικό. Δηλαδή αρκετα χρονια πριν την μηχανογραφηση του ΙΚΑ. Τοτε δεν τον βρισκουν με τιποτα σαν εργοδοτη. Οπότε ειναι περιτό και πηγαινεις γυρευοντας αν πας την διακοπή. Μου συναιβει σε τρεις εργοδοτες οταν ηταν το ΙΚΑ Καμινιων. Δεν καναμε τιποτα μετα την διακοπη επαγγελματος. Επερναν δε αρκετα χρονια ενημεροτητα ως μη εργοδοτες.

Δε μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση (η αλήθεια είναι ότι έχει δεν έχει απασχόληση, τα κλείνω στην ώρα τους για να μην έχω να κάνω με παραξενιές ελεκτών), αλλά γιατί όχι..??

Και σε περίπτωση που σου κόψουνε πρόστιμο, τραβάς μια ένσταση, μια επίσπευση και στην ακρόαση μόνο με αυτό θα δικαιωθείς....

Οι ελεγκτές πολλές φορές χρεώνουν απίθανα πράγματα, μόνο και μόνο γιατί έτσι νομίζουν ότι θα έχουν καλυμμένο το κ@λο τους....

Πλέον το moto είναι "Πράξη και ένσταση"..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση (η αλήθεια είναι ότι έχει δεν έχει απασχόληση, τα κλείνω στην ώρα τους για να μην έχω να κάνω με παραξενιές ελεκτών), αλλά γιατί όχι..??

Και σε περίπτωση που σου κόψουνε πρόστιμο, τραβάς μια ένσταση, μια επίσπευση και στην ακρόαση μόνο με αυτό θα δικαιωθείς....

Οι ελεγκτές πολλές φορές χρεώνουν απίθανα πράγματα, μόνο και μόνο γιατί έτσι νομίζουν ότι θα έχουν καλυμμένο το κ@λο τους....

Πλέον το moto είναι "Πράξη και ένσταση"..................

Η αλήθεια είναι αυτή που λες. Ότι τα φτιάχνουμε όλοι πριν την ώρα τους και δεν μπλεχνουμε σε τέτοιες διαδικασίες. Σεμένα π.χ. μου έχει τύχει να μην γνωρίζω πόση είναι η προσαύξηση του φπα , γιατί έτυχε να μην έχω πληρώσει εκπρόθεσμο πάρα πολλά χρόνια. Οπότε αφού γνωρίζεις ότι σπάνια μπορεί να χρησιμοποιήσεις κάτι δεν μπαίνεις στον κόπο να το αποστηθίσεις. Για την ένσταση όμως σε τέτοιο θέμα, δεν θυμούμαι να την κέρδισε κάποιος. Ε!!! δεν θα πας και στα δικαστήρια με δικηγόρο για 150,00 ευρώ. Επευκαιρεια να σου πω κάτι. Πρόσεχε στο Άγιο Μηνά , διότι οι πληρωμές από τράπεζες έχουν γίνει κουλουβάχατα στα αρχεία του ΙΚΑ. Ενώ πληρώνεις εμπρόθεσμα και έχεις την αποδείξεις, μπορεί να σου βγάλουν ότι τα πλήρωσες μετά από 5 ή 10 μήνες και να σου υπολογίσουν τόκο. Έχω μια περίπτωση με 10 πληρωμές . Έχω τις αποδείξεις και δεν τα διορθώνουν. Απείλησα μέχρι τον υπουργό να το παω το θέμα. Παραμένει η εκκρεμότητα. Δεν πρόκειται να ταχτοποιηθεί διότι ο πελάτης μου ήταν συμμαθητής με το προϊστάμενο εσόδων και γνωρίζω ότι θα του κάνω ζημιά. Ο δε προϊστάμενος ο όποιος κρατά φωτοτυπίες των δικαιολογητικών μου δεν προχωρα για να μην τσακωθεί με την υπάλληλο. Και ξέρεις τι είδους υπάλληλοι. Αυτοί που μπήκαν μαζικά το 85 από το γραφείο του μακαρίτη του Σκουλα στο ΙΚΑ κιας ηταν του Δημοτικού. Βέβαια εμείς έχουμε το χαρακτηριστικό στο ΙΚΑ από παλιά να είναι υπάλληλοι ψηφοφόροι ή του γέρο Κεφαλογιαννη παλιά ή του Σκουλά αργότερα. Μακαρίτες και οι δυο τώρα. Ο Θεός να του συχωρέσει. Ψωμί έδωσαν, δεν έκλεψαν. Δεν είναι βέβαια και υπεύθυνοι για την ποιότητα αυτών που εξυπηρετούσαν οι παρατρεχάμενοι τους. Κάπου εδω έχει δίκιο ο Πάγκαλος με το <<μαζί τα φάγαμε>> . Εννοώντας τέτοιου είδους πράξεις και από τα 2 κόμματα. Εμείς τον παρεξηγήσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...