Jump to content
  • 0

Προσφυγή δικηγόρου στο ΣΤΕ το είδατε αυτό?

Question

Recommended Posts

• 0
Guest Δικηγόρος

Διακρίνω μία εμπάθεια προς τους δικηγόρους, από τα γραφόμενα στο συγκεκριμένο θέμα.

Και το χειρότερο είναι, ότι κάποια σχόλια που γράφονται στρέφονται αδιάκριτα κατά όλων των δικηγόρων, με αποτέλεσμα να αισθανθώ άμεσα θιγόμενος, αν και ξέρω ότι δεν θα έπρεπε.

Καλό θα ήταν να λάβετε υπ' όψη ότι, εάν εγώ σχημάτιζα άποψη για το σύνολο των λογιστών από τις περιπτώσεις που έχω συναντήσει, αυτή θα ήταν πολύ άσχημη και σίγουρα δεν θα ανταποκρινόταν στην πραγμτικότητα.

Όμως έχω μάθει να μην κρίνω το σύνολο από τη μονάδα.

Ευτυχώς εξάλλου υπάρχει και το συγκεκριμένο forum, που επισκέπτομαι συχνά και βλέπω, όπως ούτως ή άλλως υποψιαζόμουν, ότι υπάρχουν και πραγματικοί επαγγαλματίες και επιστήμονες, που θα αδικούνταν από την παραπάνω εσφαλμένη εικόνα.

Από την άλλη, δεν τρέφω καμία ιδιαίτερη συμπάθεια για έναν μεγάλο αριθμό "συναδέλφων" μου, ίσως και για τους περισσότερους.

Και είναι αλήθεια, όπως ειπώθηκε, ότι υπάρχουν και η γνωστή κατηγορία των "μεγαλοδικηγόρων". Και δεν εννοώ "μεγάλοι" σε ικανότητες ή σε κατάρτιση, αλλά απλά σε ηλικία.

Αυτοί έχουν μάθει αλλιώς. Παλαιότερα, άπαξ και γινόσουν δικηγόρος, ήσουν φτιαγμένος για όλη σου τη ζωή.

Επίσης, από επιστημονική κατάρτιση, πολλές φορές κάτι τέτοιοι δεινόσαυροι, υπολείπονται ακόμα και από ασκούμενο, ενώ τους σώζει μόνο η εμπειρία.

Τα δε δικόγραφά τους, τα διαβάζουμε και γελάμε. Είναι γραμμένα με πομπώδες, σχεδόν λογοτεχνικό, ύφος και μεαγλοστομίες, ενώ από ουσία μηδέν.

Οι εποχή τους έχει περάσει (ευτυχώς λέω εγώ) ανεπιστρεπτί.

Η μεγάλη όμως πλειοψηφία των δικηγόρων είναι με πολύ λίγα χρόνια στη δουλειά και οικονομικά τα φέρνουν βόλτα ίσα ίσα.

Όμως επίσης στην πλειοψηφία τους είναι επιστημονικά καταρτισμένοι και καλοί γνώστες του (χαώδους) αντικειμένου τους.

Επιτρέψτε μου να έχω την άποψη, χωρίς φυσικά να μπορώ να την αποδείξω ή να τη θεμελιώσω κάπου, ότι, κατά μέσο όρο, οι δικηγόροι είναι περισσότερο καταρτισμένοι από τους λογιστές στο αντικείμενό τους.

Δεν γνωρίζω τον συγκεκριμένο δικηγόρο που άσκησε την εν λόγω προσφυγή και δεν έχω διαβάσει και την προσφυγή εξάλλου, όπως κανένας από εσάς φαντάζομαι, παρά μόνο το σχετικό άρθρο. Ούτε θα σχολιάσω τη σκοπιμότητά της.

Αλλά, όταν γίνεται ολόκληρο νομοσχέδιο για το άνοιγμα των επαγγελμάτων, είναι λίγο προβληματικό να νομοθετείς και να κάνεις υποχρεωτική την υπογραφή λογιστή.

Δεν αναφέρομαι τόσο στα όρια των ακαθόριστων εσόδων επιχειρήσεων και ελεύθερων επαγγελματιών, πάνω από τα οποία υποχρεωτικά θα υπογράφουν τις φορολογικές δηλώσεις λογιστές, τα οποία όρια εξάλλου (δυστυχώς) δεν με αφορούν.

Κατά τη γνώμη μου, αν έχεις (όχι 100.000 €, που λέει η 1008/2011) έστω και 50.000 € ακαθάριστα και δεν έχεις λογιστή, είσαι άξιος της μοίρας σου.

Δεν είναι δυνατόν να έχεις τέτοιο κύκλο εργασιών και να συμπληρώνεις μόνος σου ΑΠΥ, βιβλία, περιοδικές κλπ. Απλά δεν προλαβαίνεις.

Και αν το έχεις αναθέσει σε άλλον (γραμματέα; ασκούμενο;) και όχι σε λογιστή, επίσης άξιος της μοίρας σου είσαι.

Άλλο όμως αυτό, και άλλο το να επιβάλεις υπογραφή και για τον αυτοέλεγχο. Αυτό είναι τουλάχιστον ασυνεπές.

Κατά τ' άλλα, πιστεύω ότι θα έπρεπε περισσότερος κόσμος να απευθύνεται σε λογιστές, αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι.

Γενικότερα η άποψή μου για το θέμα είναι ότι, εφόσον οι πολίτες ενός κράτους έχουν την οικονομική ευχέρεια, είναι καλό και χρήσιμο να παρίστανται υποχρεωτικά με δικηγόρο στο δικαστήριο, να υποβάλλουν υποχρεωτικά με λογιστές τις δηλώσεις τους, οι οικοδομικές άδειες να απαιτούν υποχρεωτικά υπογραφή μηχανικού κ.ο.κ.

Όλες οι διαδικασίες θα γίνονται γρηγορότερα, με μεγαλύτερη ασφάλεια και ελάχιστες απαιτήσεις από πλευράς του δημοσίου.

Πόσες φορές δεν αισθάνεσθε άσχημα που κάποιος πηγαίνει στην εφορία ή στα δικαστήρια και απασχολεί μία ώρα τους υπαλλήλους για ένα ζήτημα που θα του είχατε λύσει σε 2 λεπτά;

Όταν όμως υπάρχει γενικότερο οικονομικό πρόβλημα, οι προταιρεότητες αλλάζουν.

Αναφορικά όμως με το κομμάτι που προκάλεσε τις αντιδράσεις, κατ' αρχήν πρέπει να τονίσω ότι όσα γράφονται σε ένα δικόγραφο, δεν είναι απόψεις, αλλά επιχειρήματα.

Με άλλα λόγια, πολλές φορές γράφεις κάτι που δεν απηχεί τις προσωπικές σου απόψεις ή ακόμα έχεις και αντίθετη άποψη, αλλά θέλεις να στηρίξεις το αίτημά σου σε όσο το δυνατόν βάσεις μπορείς (προσωπικά όμως δεν θα το έγραφα αυτό επ' ουδενί). Θέλω να πιστεύω ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει εν προκειμένω,

Είναι όμως αλήθεια ότι ορισμένοι συνάδελφοι, έχουν αυτή τη νοοτροπία του "όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω". Ότι δηλαδή μπορούν να ασχοληθούν με οτιδήποτε.

Πρόκειται όμως για εξαιρετικά σπάνια σήμερα νοοτροπία. Εγώ ελάχιστες φορές την έχω συναντήσει. Και πάντως την έχω συναντήσει περισσότερς φορές στον κλάδο των λογιστών, όχι όμως από αξιόλογους συναδέφους σας.

Προσωπικά, όποτε προκύπτει ζήτημα που άπτεται έστω και λίγο των οικονομικών, συμβουλεύουμε τον εντολέα να απευθυνθεί σε λογιστή και έχουμε συνεργαστεί άψογα με πολλούς.

Δεν θέλω να ανοίξω αντιπαράθεση και ελπίζω να μην έθιξα κανέναν. Δεν νομίζω εξάλλου να έγραψα κάτι αναληθές.

Επίσης, με την ευκαιρία, να συγχαρώ τους δημιουργούς και διαχειριστές του forum, που είναι μία μεγάλη και χρήσιμη πηγή γνώσης.

Στον τομέα της συναδελφικότητας είμαστε πολύ πίσω νομίζω.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία και συγνώμη αν σας κούρασα.

• 0

Τα πράγματα θα μπορούσαν να τακτοποιηθούνε με μια στρατηγική κίνηση.

Έχουμε ως δεδομένο ότι η ηγεσία του υπουργείου μας θεωρεί συνεργάτες. Χρειάζεται την συνδρομή μας για την επίτευξη των στόχων.

Για να σταματήσόυν επιτέλους όλα αυτά τα κακώς κείμενα, τα οποία έχουνε βαθυές ρίζες, μπορούνε να κάνουνε υποχρεωτική την τήρηση βιβλίων και στοιχείων όλων των κατηγοριών, ανεξαρτήτου ορίου ακαθάριστου εισοδήματος, από τους λογιστές.

Μόνον έτσι θα αποκτήσει ισχύ το επάγγελμά μας.

Πως; Τι; Πού;

Μας δουλευουν για να κανουν τι δουλειά τους.

Μη μασάτε. Οπως θαλεγε κάποιος.

• 0

Σιγά να μην δικαιωθεί...

Είπαμε τώρα, επειδή γράφουν 2-3 μ@λ@κιες πάει να πει ότι θα κερδίζουν..???

Τι πάει να πει και νόμους ξέρουνε , και απεργίες κάνουνε και πετυχαίνουν περισσότερα από αυτά που θέλουν..???

Φπα δεν τους μπήκε..??

Οι δικηγόροι εδώ του Ηρακλείου χρόνια χτυπιούνται για εφετείο στο Ηράκλειο, απεργίες, διαδηλώσεις, συναντήσεις, ακόμα τπτ.....

Έλα βρε Στεφανε. Τουλάχιστον μερικοί δικηγόροι στο Ηράκλειο είναι αγωνιστές. Κόντρα είχαν όλα τα χρόνια για το εφετείο το Μητσοτάκη. Τώρα και το προεδρικό διάταγμα έχει υπογραφεί. Το εφετείο ανατολικής Κρήτης θα λειτουργήσει και με τη βούλα τον Σεπτέμβριο 2011. Τώρα γίνονται διαβουλεύσεις από πιο μέγαρο θα ξεκινήσει μέχρι να κτιστεί το δικαστικό.

• 0

Έλα βρε Στεφανε. Τουλάχιστον μερικοί δικηγόροι στο Ηράκλειο είναι αγωνιστές. Κόντρα είχαν όλα τα χρόνια για το εφετείο το Μητσοτάκη. Τώρα και το προεδρικό διάταγμα έχει υπογραφεί. Το εφετείο ανατολικής Κρήτης θα λειτουργήσει και με τη βούλα τον Σεπτέμβριο 2011. Τώρα γίνονται διαβουλεύσεις από πιο μέγαρο θα ξεκινήσει μέχρι να κτιστεί το δικαστικό.

Δε πρόλαβα να διαβάσω την απάντησή σου και έπεσε η σύνδεση... Μη γράφεις απαγορευμένες λέξεις........ :D

Αυτό που ήθελα να δείξω είναι ότι μπορεί οι δικηγόροι να είναι δικηγόροι, αλλά δεν πάει να πει ότι αν ζητάνε κάτι πρέπει να γινεται κι όλας.....

Και θυμάσαι πόσα χρονια το παλεύανε..??? Γιατί εγώ έχω ξεχάσει... Από τότε που ήμουνα παιδί....

Απεργίες, κλείσιμο δικαστηρίων κτλ κτλ κτλ, όχι μια απλή προσφυγή.............

• 0

Διακρίνω μία εμπάθεια προς τους δικηγόρους, από τα γραφόμενα στο συγκεκριμένο θέμα.

Και το χειρότερο είναι, ότι κάποια σχόλια που γράφονται στρέφονται αδιάκριτα κατά όλων των δικηγόρων, με αποτέλεσμα να αισθανθώ άμεσα θιγόμενος, αν και ξέρω ότι δεν θα έπρεπε.

Κοίτα, ώρες ώρες ζηλεύουμε την αποτελεσματικότητα που έχουν τα συλλογικά σας όργανα (σε αντίθεση με εμάς).. Αυτό ναι, να το παραδεχτώ... Υπάρχει σχετική ομοψυχία στον κλάδο σας, ο δικηγορικός σύλλογος στη κάθε πόλη είναι απόλυτα σεβαστός από όλους τους δικηγόρους κτλ κτλ.

Εμπάθεια προς δικηγόρους λες και μάλιστα νιώθεις θιγμένος...

Εξήγησέ μου πως πρέπει να αισθανθεί κάποιος λογιστής με κινήσεις σας, όπως αυτή:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=61548

Οι δικηγόροι, μέσω του προέδρου του συλλόγου Θεσσαλονίκης Μανόλη Λαμτζίδη, είχαν υποστηρίξει πως “η σύνταξη δήλωσης για το Κτηματολόγιο απ’ οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα αποτελεί αντιποίηση επαγγέλματος και είναι αδίκημα”, ενώ είχαν επιτεθεί σε φοροτεχνικούς, οι οποίοι αναλαμβάνουν σαν ειδικοί τη σύνταξη των δηλώσεων, απειλώντας και με υποβολή μηνύσεων. Μάλιστα ο κ. Λαμτζίδης τόνισε πως ήδη δημιουργούνται μεγάλα προβλήματα, επειδή δεν συντάσσονται οι δηλώσεις από νομικούς, με συνέπεια πολλές υποθέσεις να καταλήγουν στα δικαστήρια.

Στις αιτήσεις ασφαλιστικών μέτρων που έχουν καταθέσει στο Ειρηνοδικείο και στρέφονται σε βάρος φοροτεχνικών και μηχανικών, οι οποίοι έχουν διαφημίσει ότι παρέχουν συγκεκριμένες εργασίες για τη σύνταξη των δηλώσεων του Κτηματολογίου, ισχυρίζονται ότι η ενασχόληση άλλων επαγγελμάτων αποτελεί αντιποίηση αρχής και τιμωρείται βάσει του Κώδικα Δικηγόρων. Ζητήθηκε μάλιστα να ληφθούν συγκεκριμένα μέτρα απαγόρευσης σε βάρος των υπολοίπων επαγγελμάτων.

ή αυτή που βρήκαμε αυτές τις μέρες:

Επίσης, υπογραμμίζεται ότι οι άδειες σε λογιστές φοροτεχνικούς χορηγούνται σε πρόσωπα όχι απαραίτητα πανεπιστημιακής εκπαίδευσης. Ανεξάρτητα, όμως, από το επίπεδο εκπαίδευσής τους, από την κοινή πείρα, δεν συμπεραίνεται ότι οι λογιστές είναι περισσότερο κατάλληλοι από τους δικηγόρους για να μεταφέρουν ορθά τα δεδομένα των βιβλίων στην φορολογική δήλωση, αλλά και για ποιο λόγο θεωρούνται αξιόπιστοι για την ορθή συμπλήρωση της φορολογικής δηλώσεως, σημειώνει ο δικηγόρος.

Όταν υποβιβάζεις την επαγγελματική κατάρτιση ενός κλάδου, θίγεις την αξιοπρέπειά του κατ' αρχήν.. Είναι λογικό και επόμενο να ακολουθήσουν ανάλογες αντιδράσεις, δε νομίζεις..???

Καλό θα ήταν να λάβετε υπ' όψη ότι, εάν εγώ σχημάτιζα άποψη για το σύνολο των λογιστών από τις περιπτώσεις που έχω συναντήσει, αυτή θα ήταν πολύ άσχημη και σίγουρα δεν θα ανταποκρινόταν στην πραγμτικότητα.

Όμως έχω μάθει να μην κρίνω το σύνολο από τη μονάδα.

Ευτυχώς εξάλλου υπάρχει και το συγκεκριμένο forum, που επισκέπτομαι συχνά και βλέπω, όπως ούτως ή άλλως υποψιαζόμουν, ότι υπάρχουν και πραγματικοί επαγγαλματίες και επιστήμονες, που θα αδικούνταν από την παραπάνω εσφαλμένη εικόνα.

Φαντάζομαι, μπορείς να κατανοήσεις ότι το ίδιο μπορώ να ισχυριστώ και εγώ για τους δικούς σου συναδέλφους, χωρίς να τους αδικώ...

Ωστόσο είναι αλήθεια ότι λείπουν πολλά πράγματα από τον κλάδο μας, από τη δεοντολογία μέχρι τη κατάρτιση..... δυστυχώς.....

Επιτρέψτε μου να έχω την άποψη, χωρίς φυσικά να μπορώ να την αποδείξω ή να τη θεμελιώσω κάπου, ότι, κατά μέσο όρο, οι δικηγόροι είναι περισσότερο καταρτισμένοι από τους λογιστές στο αντικείμενό τους.

Εδώ υπερβάλλεις....

Δεν ξέρω αν κρίνεις βάσει δικής σου εμπειρίας ή αν έχεις και άλλες περιπτώσεις... Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πελάτη δικηγόρο ακόμα, αλλά από αυτά που ακούω, η έκδοση των στοιχείων, η τήρηση των βιβλίων και η υποβολή των δηλώσεων από τους ίδιους τους δικηγόρους (όπως ακούω από άλλους συναδέλφους) είναι σε γενικές γραμμές τραγική.....

Εκτός αν θεωρείς ότι δουλειά του λογιστή είναι ένα μπακαλοτέφτερο, ή ότι μπορεί ένας δικηγόρος με το χαώδες - συνεχώς μεταβαλλόμενο - αντικείμενο, να παρακολουθεί και τις εξελίξεις στα φορολογικά, εταιρικά, εργατικά και ασφαλιστικά αντικείμενα......

Υπόθεση στην εφορία δεν είχα ακόμα, αλλά σε εργατικά και ασφαλιστικά, στο 90% των περιπτώσεων, οι δικηγόροι που έχω συνεργαστεί πρώτα συμβουλεύονταν εμένα και μετά ξεκινάγανε και γράφανε... Μη σου πω ότι είχαν παντελή άγνοια βασικών θεμάτων, όπως τρόπος υποβολής ενσήμων κτλ κτλ κτλ (ας μην επεκταθώ, δεν έχει νόημα εξάλλου)...

Δεν γνωρίζω τον συγκεκριμένο δικηγόρο που άσκησε την εν λόγω προσφυγή και δεν έχω διαβάσει και την προσφυγή εξάλλου, όπως κανένας από εσάς φαντάζομαι, παρά μόνο το σχετικό άρθρο. Ούτε θα σχολιάσω τη σκοπιμότητά της.

Να τη σχολιάσω εγώ τότε....

Η περίπτωση του κτηματολογίου ξέρεις πως είχε ξεκινήσει..?? Είχε στείλει ο Σύλλογος Λογιστών της Θεσσαλονίκης υπόμνημα για να χρεώνουν και οι δικηγόροι φπα στη σύνταξη αυτών των δηλώσεων (για να μη δημιουργείται στρέβλωση ανταγωνισμού εις βάρος των λογιστών), καθώς δεν περιλαμβάνονταν στις δικηγορικές υπηρεσίες. Και τι απάντησαν, μήνυση για αντιποίηση επαγγέλματος! Οικονομική σκοπιμότητα, λοιπόν, καθαρά!

Η τωρινή περίπτωση, προφανώς σκοπό έχει οικονομικό, την αποφυγή του κόστους του λογιστή.....

Το θέμα ξέρεις ποιο είναι, προκειμένου να αποκτήσετε κάτι, δεν διστάζετε να θίξετε επαγγελματικά ολόκληρο κλάδο! Και καλά η τωρινή περίπτωση, μπορεί να θεωρηθεί μεμονωμένη... Ωστόσο, (για την περίπτωση του κτηματολογίου) όταν κατατίθεται μήνυση για αντιποίηση επαγγέλματος από το καθ' ύλην θεσμικό όργανο των δικηγόρων, πρέπει να παραδεχτείς ότι έχει διαφορετική βαρύτητα και σημαντικότητα ως κίνηση......

Αλλά, όταν γίνεται ολόκληρο νομοσχέδιο για το άνοιγμα των επαγγελμάτων, είναι λίγο προβληματικό να νομοθετείς και να κάνεις υποχρεωτική την υπογραφή λογιστή.

Δεν αναφέρομαι τόσο στα όρια των ακαθόριστων εσόδων επιχειρήσεων και ελεύθερων επαγγελματιών, πάνω από τα οποία υποχρεωτικά θα υπογράφουν τις φορολογικές δηλώσεις λογιστές, τα οποία όρια εξάλλου (δυστυχώς) δεν με αφορούν.

Κατά τη γνώμη μου, αν έχεις (όχι 100.000 €, που λέει η 1008/2011) έστω και 50.000 € ακαθάριστα και δεν έχεις λογιστή, είσαι άξιος της μοίρας σου.

Δεν είναι δυνατόν να έχεις τέτοιο κύκλο εργασιών και να συμπληρώνεις μόνος σου ΑΠΥ, βιβλία, περιοδικές κλπ. Απλά δεν προλαβαίνεις.

Και αν το έχεις αναθέσει σε άλλον (γραμματέα; ασκούμενο;) και όχι σε λογιστή, επίσης άξιος της μοίρας σου είσαι.

Άλλο όμως αυτό, και άλλο το να επιβάλεις υπογραφή και για τον αυτοέλεγχο. Αυτό είναι τουλάχιστον ασυνεπές.

Ασυνεπής είναι να υπογράφεται ο αυτοέλεγχος από λογιστές...?????

Ίσως δεν έχεις καταλάβει ακόμα τη σημαντικότητα του συγκεκριμένου μέτρου... Η διαδικασία αυτή οδηγεί σε κλείσιμο των βιβλίων χωρίς έλεγχο από την εφορία (εκτός περιπτώσεων). Αν κάτι δεν πάει καλά, ανοίγει ξανά η χρήση... Ας μην πούμε πόσες μεταβολές έχουν γίνει σε αυτή τη διαδικασία, είτε με νόμους είτε με ΠΟΛ....

Δεν θεωρείς (κατ' αρχήν από τη μεριά της πολιτείας και κατά δεύτερον από τη μεριά του ίδιου του φορολογούμενου) ότι αυτή η δουλειά πρέπει να γίνεται από ειδικούς..????

Τώρα θα μου πεις ότι υπάρχουν ειδικοί και "ειδικοί"... Εδώ θα μπουν όμως και θέματα αμοιβής (δεν μπορείς να πληρώνεις τον άλλο 20-30 ευρώ το μήνα και να έχεις απαιτήσεις), θέματα επιλογής συνεργατών κτλ κτλ, όπως ακριβώς και στα άλλα επαγγέλματα....

Αν πάλι θες να μιλήσουμε για ασυνέπεια, ας ξεκινήσουμε με τη μετάφραση επίσημων εγγράφων που γίνεται από δικηγόρους, την υποχρεωτική παράστασή σας στην υπογραφή συμβολαίων (που στο 90% των περιπτώσεων δεν τα διαβάζετε καν) κτλ κτλ.....

Κατά τ' άλλα, πιστεύω ότι θα έπρεπε περισσότερος κόσμος να απευθύνεται σε λογιστές, αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι.

Γενικότερα η άποψή μου για το θέμα είναι ότι, εφόσον οι πολίτες ενός κράτους έχουν την οικονομική ευχέρεια, είναι καλό και χρήσιμο να παρίστανται υποχρεωτικά με δικηγόρο στο δικαστήριο, να υποβάλλουν υποχρεωτικά με λογιστές τις δηλώσεις τους, οι οικοδομικές άδειες να απαιτούν υποχρεωτικά υπογραφή μηχανικού κ.ο.κ.

Όλες οι διαδικασίες θα γίνονται γρηγορότερα, με μεγαλύτερη ασφάλεια και ελάχιστες απαιτήσεις από πλευράς του δημοσίου.

Πόσες φορές δεν αισθάνεσθε άσχημα που κάποιος πηγαίνει στην εφορία ή στα δικαστήρια και απασχολεί μία ώρα τους υπαλλήλους για ένα ζήτημα που θα του είχατε λύσει σε 2 λεπτά;

Όταν όμως υπάρχει γενικότερο οικονομικό πρόβλημα, οι προταιρεότητες αλλάζουν.

Προτεραιότητα είναι η είσπραξη δημόσιων εσόδων, και σε αυτή τη κατεύθυνση κινείται το υπουργείο. Μη νομίζεις ότι θέλουν να κατοχυρώσουν το επάγγελμά μας, συνδρομή θέλουνε για να τα καταφέρουνε.....

Προσωπικά, όποτε προκύπτει ζήτημα που άπτεται έστω και λίγο των οικονομικών, συμβουλεύουμε τον εντολέα να απευθυνθεί σε λογιστή και έχουμε συνεργαστεί άψογα με πολλούς.

Και θα ήταν ηλίθειο από μέρος του λογιστή να μην παραπέμψει πελάτη του σε δικηγόρο για περίπτωση που ξεφεύγει των αρμοδιοτήτων του...

Δεν θέλω να ανοίξω αντιπαράθεση και ελπίζω να μην έθιξα κανέναν. Δεν νομίζω εξάλλου να έγραψα κάτι αναληθές.

Τα πάντα εδώ μέσα είναι διάλογος και ως αυτό πρέπει να λαμβάνεται η κάθε τοποθέτηση... Ένα από τα καλά του forum....

• 0

Εαν και συμφωνω με την δημιουργια Εφετειου Ανατολικης Κρητης και με την τοποθετηση σας περι Μητσοτακεικου , ειναι αποριας αξιο η ελλειψη επισημης θεσης απο την απογονο του γκαντεμη .

Λετε να ειναι σοβαρος λογος τα ψηφαλακια εξ Ανατολων?biggrin.gifbiggrin.gif

• 0

Εαν και συμφωνω με την δημιουργια Εφετειου Ανατολικης Κρητης και με την τοποθετηση σας περι Μητσοτακεικου , ειναι αποριας αξιο η ελλειψη επισημης θεσης απο την απογονο του γκαντεμη .

Λετε να ειναι σοβαρος λογος τα ψηφαλακια εξ Ανατολων?biggrin.gifbiggrin.gif

Προσεξε τώρα που ξεσυκοθηκανε τα αγαπημενα μου Χανιωτάκια (και το εννοώ). Ωρες ειναι να αρχισει διαλογος απο εδω οπως εκαναν οι δικηγόροι. Εγω βρε τους Χανιωτες τους αγαπώ παρα πολύ. Εκανα φανταρος 16 μηνες εκει και εχω αριστες αναμνησεις. Δεν μας χωριζει τίποτα. ΖΉΤΩ Η ΚΡΗΤΗ απο την μια πάντα μεχρι την άλλη.

• 0

Δηλαδή για να καταλάβω - αν και δεν έχω δει την προσφυγή - οι δικηγόροι εναντιώνονται στην μείωση του πλαφόν ή στην ύπαρξη πλαφόν; (Μιλάω πάντα για τα Β' κατηγορίας.)

Γιατί είναι τουλάχιστον αστείο να ισχυρίζομαι ότι μπορώ να ενημερώνω τα βιβλία μου, να κάνω αυτοέλεγχο, να κάνω φορολογικές αναμορφώσεις, και ό,τι άλλο χρειαστεί στο μέλλον, με 20.000 ευρώ τζίρο αλλά να δέχομαι ότι δεν ξέρω να τα κάνω όλσ αυτά όταν ο τζίρος γίνεται π.χ. 200.000 ευρώ.

Το πρόβλημα δηλαδή εντοπίζεται στην ύπαρξη παραπάνω μηδενικών ή στην καταχώρηση περισσότερων αποδείξεων; Ή ξέρεις ή δεν ξέρεις. Την ύπαρξη πλαφόν ποτέ δεν την κατάλαβα.

Παρεπιπτόντως μετά από συνεργασία με 4 δικηγόρους για ΦΠΑ κτλ τραβούσα τα μαλλιά μου (όσα μου έχουν μείνει :D ) για λάθος καταχωρήσεις, για μη απόδοση παρακρατούμενων φόρων, για λάθος έκδοση στοιχείων για για για.

• 0

κυριοι ή παπας παπας ή ζευγας ζευγας...ετσι λενε στο χωριο μου. Δεν υπαρχει παντογνωστης και πανεπιστημων αυτο πρεπει να καταλαβουν οι φιλοι δικηγοροι.

Οποιος νομιζει οτι μπορει να τα κανει ολα ειναι εξ ορισμου καταδικασμενος στην συνγχονη εποχη που ολα ειναι εξιδικευμενα. Θα φαει τα προστιμα του και θα πληρωσει λεφτα τσαμπα σε λαθος ενεργειες και θα βαλει μυαλο...βεβαια μπορει και να μην το καταλαβει και μιας και η αγνοια ειναι ευτυχια να νομιζει πως επιασε το συστημα κοτσο και ολα μπορει να τα καταφερει. Δεν υπαρχει προβλημα και η μισαλοδοξια εχει το τιμημα της...

Τωρα ξαναλεω. Βασικη αρχη ειναι να ξερεις τι κανεις και γιατι. Δεν νομιζω χωρις συνταγη να δινει ο φαρμακοποιος ενα γιατρικο εστω για μια γριπη διοτι δεν ξερει τις παρενεργειες (απλα το εχεις δει να κανει εναν αρρωστο καλα), ουτε το ιστορικο του ασθενους (αλλεργιες) ουτε ουτε. Ας του λες του φαρμακοποιου αυτο ειναι το φαρμακο το ξερω το εχω παρει και εγω. Η καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και η καθε παρεμβαση εξατομικευμενη. Μην τα βαζουμε σε κουβα ολα.

Η λογιστικη δεν ειναι τεχνικη δουλεια ειναι επιστημη. Και το πιο απλο β βιβλιο μπορει να παρουσιασει θεμα το οποιο να χρειαστει γνωση και εμπειρια για να αντιμετωπιστει ιδανικα και νομιμα.

• 0
Guest Lawyer - law

Να ευχηθώ σ΄ολα τα μέλη και τους επιστκέπτες του forum Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα. Μέσα στο πνεύμα που απαιτούν οι ημέρες αυτές σας παραθέσω τα ακόλουθα:

1. Το κείμενο της προσφυγής δεν το γνωρίζουμε. Όλοι από εφημερίδα το πληροφορηθήκαμε. Ας έχουμε λοιπόν υπομονή μέχρι να δοθεί στη δημοσιότητα.

2. Ο συνάδελφος (είμαι και εγώ δικηγόρος) έκανε το αυτονόητο. 'Οταν εκ του νόμου μέχρι το εισόδημα των 50.000 Ευρώ μπορρούμε να καταθέτουμε το Ε1 και Ε3 χωρίς την υπογραφή του λογιστή γιατί θα πρέπει για τον αυτοέλεγχο πρέπ να πληρώνουμε αμοιβή στο λογιστή. Όλα τα προηγούμενα χρόνια που δεν είχαμε ενταχθεί στο καθεστώς του ΦΠΑ οι πλειοφηψία από εμάς τακτοιούσε τα φορολογικά της χωρίς τη βοήθεια του λογιστή.

3. Δε νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς ότι έχουμε τη δυνατότητα να κατανοούμε ή να ερμηνεύουμε τους νόμους της πολιτείας καλύτερα από τους λογιστές. Με αυτό δεν θέλω να πω ότι ο λογιστής δεν χρειάζεται για την τήρηση των βιβλίων μας, αλλά οι οικονομικές μας δυνατότητες δεν μας το επιτρέπουν και αναγκαζόμαστε να διαβάζουμε κάθε ΠΟΛ για να μπορέσουμε να ανταπεξέρθουμε στα νέα δεδομένα (Περιοδικοί δήλωση, εκκαθαριστική κ.λ.π)

4.Μια μερίδα δε δικηγόρων ασχολείται με τα φορολογικά δικαστήρια και νομίζω ότι για μια φορολογική δήλωση ή ένα Ε3 δεν δυσκολεύεται καθόλου. Ενώ αντίθετα οι περισσότεροι λογιστές δεν έχουν ιδέα για τα δικά μας λογιστικά. Ελάχιστοι από εσας έχουν ασχοληθεί με δικηγορικά φορολογικά.

Ένα τελευταίο σχόλιο για το κτηματολόγιο: Οι δικηγόροι σίγουρα γνωρίζουν καλύτερα το εμπράγματο δίκαιο. Η δε ενασχόληση μας με συμβόλαια ή με ελέγχους τίτλους είναι η επιστήμη μας στη πράξη.

Θα επιθυμούσαμε όλοι οι δικηγόροι να έχουμε από ένα καλό λογιστή και να μη χολοσκάμε για το τομέα αυτό. Δεν θέλω να δημιουργήσω καμία αντιπαρέθεση με κανένα αλλά είναι μερικές σκέψεις που ήθελα να καταθέσω.

Με τις καλύτερες ευχές μου για καλό Πάσχα με υγειά και ευτυχία σ΄ολους σας.

• 0

Να ευχηθώ σ΄ολα τα μέλη και τους επιστκέπτες του forum Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα. Μέσα στο πνεύμα που απαιτούν οι ημέρες αυτές σας παραθέσω τα ακόλουθα:

1. Το κείμενο της προσφυγής δεν το γνωρίζουμε. Όλοι από εφημερίδα το πληροφορηθήκαμε. Ας έχουμε λοιπόν υπομονή μέχρι να δοθεί στη δημοσιότητα.

2. Ο συνάδελφος (είμαι και εγώ δικηγόρος) έκανε το αυτονόητο. 'Οταν εκ του νόμου μέχρι το εισόδημα των 50.000 Ευρώ μπορρούμε να καταθέτουμε το Ε1 και Ε3 χωρίς την υπογραφή του λογιστή γιατί θα πρέπει για τον αυτοέλεγχο πρέπ να πληρώνουμε αμοιβή στο λογιστή. Όλα τα προηγούμενα χρόνια που δεν είχαμε ενταχθεί στο καθεστώς του ΦΠΑ οι πλειοφηψία από εμάς τακτοιούσε τα φορολογικά της χωρίς τη βοήθεια του λογιστή.

3. Δε νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς ότι έχουμε τη δυνατότητα να κατανοούμε ή να ερμηνεύουμε τους νόμους της πολιτείας καλύτερα από τους λογιστές. Με αυτό δεν θέλω να πω ότι ο λογιστής δεν χρειάζεται για την τήρηση των βιβλίων μας, αλλά οι οικονομικές μας δυνατότητες δεν μας το επιτρέπουν και αναγκαζόμαστε να διαβάζουμε κάθε ΠΟΛ για να μπορέσουμε να ανταπεξέρθουμε στα νέα δεδομένα (Περιοδικοί δήλωση, εκκαθαριστική κ.λ.π)

4.Μια μερίδα δε δικηγόρων ασχολείται με τα φορολογικά δικαστήρια και νομίζω ότι για μια φορολογική δήλωση ή ένα Ε3 δεν δυσκολεύεται καθόλου. Ενώ αντίθετα οι περισσότεροι λογιστές δεν έχουν ιδέα για τα δικά μας λογιστικά. Ελάχιστοι από εσας έχουν ασχοληθεί με δικηγορικά φορολογικά.

Ένα τελευταίο σχόλιο για το κτηματολόγιο: Οι δικηγόροι σίγουρα γνωρίζουν καλύτερα το εμπράγματο δίκαιο. Η δε ενασχόληση μας με συμβόλαια ή με ελέγχους τίτλους είναι η επιστήμη μας στη πράξη.

Θα επιθυμούσαμε όλοι οι δικηγόροι να έχουμε από ένα καλό λογιστή και να μη χολοσκάμε για το τομέα αυτό. Δεν θέλω να δημιουργήσω καμία αντιπαρέθεση με κανένα αλλά είναι μερικές σκέψεις που ήθελα να καταθέσω.

Με τις καλύτερες ευχές μου για καλό Πάσχα με υγειά και ευτυχία σ΄ολους σας.

Κύριε,

καταρχήν βεβαίως και αμφισβητώ την παράγραφο 3 διότι πολλοί και εκλεκτοί συνάδελφοί μου σαφώς και ερμηνεύουν καλύτερα από πολλούς δικηγόρους τουλάχιστον τους φορολογικούς νόμους. Βέβαια το ελαφρυντικό που σας καταλογίζω είναι ότι τόσα χρόνια η πολιτεία σας έκανε κακομαθημένους διότι σας εξαίρεσε από το ΦΠΑ το 1987, ενώ οι συνάδελφοί σας της Ε.Ε. έχουν ενταχθεί κανονικά από το 1980.

Στην παράγραφο 4 προφανώς δεν έχετε κάνει σωστή επιλογή συναδέλφου όπως και εγώ μια φορά σε ένα δικαστήριο ένας συνάδελφός σας παραλίγο να με βάλει φυλακή ενώ με υπερασπιζόταν για ένα τροχαίο στο οποίο δεν έφταιγα.

Γενικά πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τις επιλογές μας.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

• 0

Θα ήθελα να παραθέσω μερικές σκέψεις μου πάνω σε όσα ειπώθηκαν σε αυτή την ενότητα του forum:

1. Oι περισσότεροι από τους Λογιστές Φοροτεχνικούς είναι Πανεπιστημιακού Επιπέδου και εξ αυτών αρκετοί έχουν μεταπτυχιακές Σπουδές.

2. Στις οικονομικές σχολές έχουμε διδαχθεί εκτός από τα καθαρά οικονομικής κατεύθυνσης μαθήματα και τέτοια της νομικής επιστήμης: EMΠΟΡΙΚΟ, ΑΣΤΙΚΟ, ΔΗΜΟΣΙΟ κλπ ΔΙΚΑΙΟ.

.3.Το ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ είναι ειδικά στην χώρα μας υπό διαρκή αναμόρφωση επί δεκαετίες και απαιτεί συνεχή και καθημερινή παρακολούθηση.

4.Με τον τελευταίο φορολογικό νόμο οι Λογιστές Φοροτεχνικοί της χώρας καθίστανται συνυπεύθυνοι περίπου ως προς τις τυχόν ¨"φορολογικέςαμαρτίες¨ των πελατών τους , γεγονός

που σίγουρα δεν συμβαίνει μεταξύ δικηγόρου και πελάτη του.

5.Ο κάθε πολίτης της χώρας αυτής έχει το δικαίωμα να προσφύγει στη δικαιοσύνη σε οποιοδήποτε βαθμό αυτής και για οποιοδήποτε θέμα. Το ζητούμενο είναι το κίνητρο που θα το κάνει.

6.Η πλειοψηφία των δικηγόρων δεν ασχολείται με τα φορολογικά ούτε κατ' επάγγελμα αλλά και σε προσωπικό επίπεδο αναθέτουν σε Λογιστή Φοροτεχνικό τα φορολογικά τους ζητήματα.

Πολλές φορές ζητούν τη συμβουλή μας αν τους προκύψει πελάτης που άπτεται θέματος των αρμοδιοτήτων μας.

7.Τελευταία λόγω και της οικονομικής κρίσης βοηθούσης μιά σειρά από δικηγόρους προσπαθεί να επεκταθεί και στο φορολογικό δίκαιο. (Το αναφέρω από προσωπική εμπειρία, από προτάσεις συνεργασίας που μου έγιναν ) Όμως το δικό μας επάγγελμα απαιτεί και μιά σειρά από άλλες δεξιότητες και γνώσεις κυρίως που άπτονται της οικονομικής, παρά της νομικής επιστήμης.Παρόλα αυτά καλοδεχούμενοι αρκεί να έχουν τις ανάλογες με εμάς ουσιαστικές αλλά και τυπικές προυποθέσεις όπως αυτές έχουν θεσπιστεί από την Πολιτεία. Εδώ καλείται το Επιμελητήριο αλλά και οι επαγγελματικές μας οργανώσεις να ελέγχουν αν υπάρχουν λαθραίοι στο επάγγελμά μας.Μία δικλείδα ασφαλείας όμως τέτοια είναι και η υπογραφή κατηγοριών φορολογικών δηλώσεων από πιστοποιημένο Λογιστή Φοροτεχνικό. Μπορεί και πρέπει να γίνουν περισσότερα...

και τέλος θα προσθέσω το εξής:

Aς κάνουν αυτοί προσφυγές (όπως η τωρινή και η παλαιότερη για τα θέματα του Κτηματολογίου) και ας τους αγνοήσουμε φροντίζοντας περισσότερο τα του οίκου μας...

Να κατοχυρώσουμε την ουσιαστική και τυπική αξιοπιστία του επαγγέλματός μας...

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ !!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!

• 0
Η μεγάλη όμως πλειοψηφία των δικηγόρων είναι με πολύ λίγα χρόνια στη δουλειά και οικονομικά τα φέρνουν βόλτα ίσα ίσα. Όμως επίσης στην πλειοψηφία τους είναι επιστημονικά καταρτισμένοι και καλοί γνώστες του (χαώδους) αντικειμένου τους.Επιτρέψτε μου να έχω την άποψη, χωρίς φυσικά να μπορώ να την αποδείξω ή να τη θεμελιώσω κάπου, ότι, κατά μέσο όρο,  <b>οι δικηγόροι είναι περισσότερο καταρτισμένοι από τους λογιστές στο αντικείμενό του</b>ς.

Όσον αφορά την παραπάνω παρατήρηση, απλά αναφέρω το κάτωθι:

Πελάτης μου (ΑΕ) απευθύνθηκε σε δικηγόρο για να εισπράξουν σφραγισμένες επιταγές πελατών τους. Ο δικηγόρος βρήκε κάποιο ακίνητο ενός πελάτη και προχώρησε σε ένδικη διεκδίκησή του με εντολή κατάσχεσης.

Μία εβδομάδα πρό των εορτών, μου έδωσαν να διαβάσω μια αντιμύνηση (ή κάτι αντίστοιχο-δεν θυμάμαι τον τίτλο του εγγράφου και δεν έχει απολύτως καμία σημασία ) και να τους εξηγήσω μια πρόταση (είδατε; ενώ στον δικηγόρο δεν βάζουν λογιστικά ζητήματα, αλλά από τον λογιστή περιμένουν γνώσεις και άποψη για τα πάντα).

Το συμπέρασμα που έβγαινε από το έγγραφο ήταν ότι ο δικηγόρος του πελάτη μου, προφανώς για να εισπράξει αμοιβή και όχι να παράσχει σωστές υπηρεσίες ,αγνόησε παντελώς τον νόμο περι αναστολής πλειστηριασμών μέχρι 30.6.2011 «οι οποίοι επισπεύδονται για την ικανοποίηση απαιτήσεων που δεν υπερβαίνουν το ποσό των 200.000 ευρώ από πιστωτικά ιδρύματα και

εταιρείες παροχής πιστώσεων, καθώς και από εκδοχείς των απαιτήσεων αυτών», σύμφωνα με το άρθρο 40 του Ν.3858/2010 (ΦΕΚ 102 A’ ) "που έληγε στις 31.12.2010 και παρατάθηκε «έως την 30.6.2011»με τη διάταξη του άρθρου 36 του Ν.3910/2011,άσκησε "εσπευσμένως" την προσφυγή για τον πληστειριασμό του ακινήτου του οφειλέτη, ο δικηγόρος του ανταπάντησε με την προσφυγή αυτή κατά του πελάτη μου και το αποτέλεσμα της όλης πράξης ήταν να ακυρωθεί ο "εσπευσμένος" πληστειριασμός και να υποχρεωθεί ο πελάτης μου σε αποζημίωση και να καλύψει τα δικαστικά έξοδα.

Τέρας καταρτίσεως ο παραπάνω δικηγόρος... ή μήπως δεν είναι το αντικείμενό του οι πληστειριασμοί; Να χαρώ πιστοποίηση από τον πανεπιστημιακής καταρτίσεως επαγγελματία.

Είτε είσαι δικηγόρος, είτε λογιστής, είτε μηχανικός, είτε οποιοσδήποτε επαγγελματίας που πρέπει να ενημερώνεται ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΣ για τις εξελίξεις στο επάγγελμά σου, εφόσον δεν το κάνεις, είσαι απλά επικίνδυνος και αχρείαστος

Ποιός νόμος επιβάλλει για αυτή την παράλειψη του δικηγόρου, αποζημίωση προς τον πελάτη του και πρόστιμο; Διοικητικό πρόστιμο όπως μπορεί να επιβάλλει το Υ.Ο. σε εμάς.

Με τέτοια παραδείγματα, ήθελα να ήξερα αν οι ελάχιστες εγγυημένες αμοιβές των δικηγόρων, εξασφαλίζουν και ποιότητα υπηρεσιών...

• 0

Αυτή η αντιπαράθεση μεταξύ λογιστών και δικηγόρων είναι άσκοπη, χωρίς ουσία και δεν βγάζει κανένα προς το καλύτερο. Ας κερδίσει αυτός ο δικηγόρος την αγωγή του , να ικανοποιηθεί και τον πελάτη εμείς οι λογιστές δεν τον χάνομε. Δεν πιστεύω ότι με τις τελευταίες νομοθεσίες πιστεύει κάποιος λογιστής με ικανότητες ότι θα αυξηθεί η πελατεία του. Σε λίγο καιρό δεν θα έχουμε οι περισσότεροι λογιστές αλλά και οι δικηγόροι πελάτες. Με τις καταστροφικές νομοθεσίες τους το αντικείμενο πελάτης πνέει τα λοίσθια και είναι είδος υπό εξαφάνιση. Θέμα χρόνου για όλους μας το τετελεσται. Ελπίζει κανένας ότι θα καλυτερεύσει η κατάσταση; Αν υποθέσουμε ότι αρχίζει να καλυτερεύει η κατάσταση οι επιχειρηματίες που έκλεισαν και θα κλείσουν μαζικά εντος των επόμενων μηνών δεν ξαναγυρίζουν στην πιάτσα. Ότι και να κάνουν οι <<κυβερνώντες>> η μπάλα από τον γκρεμό που την πέταξαν δεν ξαναγυρίζει στην κορυφή. Τα έσοδα του δημοσίου έχουν πάρει τέτοιο κατήφορο και τέτοια ταχύτητα κατηφόρας με τέτοια επιτάχυνση , σε βαθμό που κατά την σύγκρουση στον πάτο δεν θα καταλάβουν τίποτα γιατί θα είναι ήδη πεθαμένα.

• 0

Φορολογικούς νόμους, σίγουρα όχι...... :)

Εκτός από αυτούς τους δικηγόρους που ασχολούνται με διοικητικά και φορολογικές δίκες, οι υπόλοιποι πως να καταλάβουν έννοιες όπως μη εκπιπτόμενες δαπάνες, ΜΣΚΚ & ΣΜΚ, μικτά κέρδη, καθαρά κέρδη, αποτελέσματα χρήσης, φορολογητέο εισόδημα, υπεραξία.....

Ξαναρωτάω, μήπως έχετε την εντύπωση ότι η τήρηση των λογιστικών βιβλίων είναι ένα μεγάλο μπακαλοτέφτερο που αριστερά βάζεις τα έσοδα, δεξιά τα έξοδα, συμπληρώνεις και κάτι κουτάκια σε κάτι δηλώσεις και όλα καλά..????

Αντιποίηση επαγγέλματος δλδ η συμπληρωση των δηλώσεων κτηματολογίου από μη δικηγόρο...????? Συμφωνείς και εσύ με τη κίνηση ή όχι, για να καταλάβω........

ΥΓ: δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση ότι επειδή είναι ο άλλος δικηγόρος ή λογιστής ή οτιδήποτε άλλο, μπορεί να είναι καλύτερος από μένα. Μπορεί να έχει μια στοιχειώδη εκπαίδευση, αλλά στις μέρες μας, αν δεν ενημερώνεται καθημερινά για τις αλλαγές, είναι ένα τίποτα!

Πέρυσι, σε μια περίπτωση, είχα δικηγόρο που ήθελε ντε και καλά να συγκροτηθεί ΔΣ με 2 άτομα γιατί κατά τη γνώμη του ήταν νόμιμο.....

Έγραψα πολλά παραπάνω, δεν μου απάντησες, δεν πειράζει...

Εάν όμως το θεωρείς υπερβολή τη τήρηση βιβλίων και τη σύνταξη δηλώσεων μόνο από λογιστή, γιατί να μην μπορώ να συντάξω και εγώ ένα συμβόλαιο χωρίς τη παρουσία δικηγόρου..??? Κι εγώ θα κάτσω να διαβάσω και θα μπορώ να τα ελέγχω.. Ή να παραστώ σε μια αστική δίκη, θα διαβάσω πολύ καλά και θα πάω μόνος μου..... Ή να συστήσω μια ΑΕ χωρίς τη παρουσία δικηγόρου, ιδίως μάλιστα που τα καταστατικά είναι κωδικοποιημένα πλέον..... Εάν κάνω καμιά πατάτα, εγώ θα τη πληρώσω, θα αναλάβω πλήρως τις ευθύνες μου και δεν θα κατηγορήσω κανένα....

• 0

Αυτή η αντιπαράθεση μεταξύ λογιστών και δικηγόρων είναι άσκοπη, χωρίς ουσία και δεν βγάζει κανένα προς το καλύτερο.

Δεν είναι θέμα αντιπαράθεσης, συζήτηση κάνουμε, δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα....

Ίσα ισα που συνεργαζόμαστε καθημερινά οι δύο κλάδοι, σε γενικές γραμμές αρμονικά....

Ωστόσο, δεν γινεται ρε φίλε να μιλάνε για σχοινί στο σπίτι του κρεμασμένου.....

Πιο κλειστό επάγγελμα από αυτό του δικηγόρου, απλά δεν υπάρχει....

Παίρνουν εισφορά για τη σύσταση εταιριών επί του κεφαλαίου, δεν μπορεί να παραστεί κάποιος μόνος του στο δικαστήριο, δεν μπορείς να συντάξεις συμβόλαιο χωρίς τη παρουσία τους, δεν μπορείς να συστήσεις αε ή επε (από ένα ποσό και πάνω) χωρίς τη παρουσία τους κτλ κτλ....

Και είναι λέει προβληματική και ασυνεπής η μείωση των ορίων του άρθρου 38.......

• 0

Χωρίς να γνωρίζω...

Υπάρχει forum δικηγόρων στο οποίο μπορούν σαν επισκέπτες οι λογιστές να μπαίνουν και να γράφουν το μακρύ και το κοντό τους; Έτσι για να μπω και εγώ και να αναφέρω περι του κλάδου τους εκεί μέσα.

Όσον αφορά την συνεργασία μεταξύ λογιστών και δικηγόρων, εκτός του ότι δεν γίνεται σε επίπεδο συνεργατών αλλά επιθυμούν όλοι ανεξαιρέτως να είναι προϊστάμενοί μας, ο Στέφανος έχει απόλυτο δίκιο λέγοντας ότι ούτε από φορολογικά ούτε πολλές φορές και από εργατικά σκαμπάζουν οι περισσότεροι. Και η πλειοψηφία των δικηγόρων δυστυχώς προτρέπουν τους πελάτες τους σε παράνομες πράξεις. Ακολουθεί περίπτωση τέτοια.

Παράδειγμα:

ΕΠΕ με εκμετάλλευση ακινήτων, έχει τραπεζικό δάνειο για την αποπληρωμή αγοράς των. Επιπλέον η μοναδική εταίρος στην φορολογική της δήλωση, εγγράφει την αποπληρωμή δανείου offshore εταιρείας για την αποπληρωμή της αγοράς προσωπικού της ακινήτου. Σε 3 ωρη συνάντηση τον περασμένο Δεκέμβριο, μεταξύ εμού, της εταίρου, του κουνιάδου της και του δικηγόρου της, εγινε μια προσπάθεια να καταρτισθεί σχέδιο αποπληρωμής των δανείων. Αναλύοντας τα δάνεια αυτά, εξηγώντας τους τις υποχρεώσεις τους στην αποπληρωμή τους (μπλέκεται ένα balloon payment 190.000 USD τον Ιανουάριο 2012 για το προσωπικό δάνειο, υπάρχει τριτεγγύηση από offshore εταιρεία για το εταιρικό δάνειο την οποία εγώ ισχυρίζομαι ότι δεν μπορώ να συμψηφίσω διότι δεν υπάρχει άμεση σχέση μεταξύ των δυο εταιριών και ένας έλεγχος μπορεί να προέβαλε θέμα εισόδου νέου μετόχου ή και δεν ξέρω τι άλλο-εδώ τα σαΐνια της τράπεζας λένε πως γίνεται κάτι τέτοιο αλλά απλά εννοούν συμψηφιστική εγγραφή στον υπολογιστή τους), τους προτείνω ώς μοναδική λύση για την κάλυψη των δανείων αυτών, τον επαναπατρισμό κεφαλαίων από το εξωτερικό, καθώς οι ταμειακοί πόροι της εταιρείας δεν αρκούν για την κάλυψη 360.000 ευρώ υπολοίπου δανείου και η εταίρος δεν είχε άλλο περιθώριο για αναλώσεις κεφαλαίου για την κάλυψη ούτε των τρεχουσών δόσεων (σε επίπεδο δηλώσεως πάντα).

Στο άκουσμα βέβαια ότι θα πρέπει να πληρώσουν 5% επί των επαναπατριζομένων κεφαλαίων με δέσμευση καταθέσεων για ένα έτος ή εναλλακτικά 8% και παραμονή των κεφαλαίων στο εξωτερικό, τους έπιασε τεταρταίος πυρετός. Μάλιστα επείδή έχουν και σχέση με τον ναυτιλιακό κύκλο, ο κουνιάδος της είπε χαρακτηριστικά "Το κράτος θα κάνει κουμάντο που βρήκα τα λεφτά μου;" (η γνωστή απλοϊκή μπακαλοειδής σκέψη).

Η συμβουλή του δικηγόρου: "Καλά ντε, είναι ανάγκη να βάλεις και φέτος στην δήλωσή σου την αποπληρωμη του προσωπικού δανείου σου; Μην την βάλεις και άμα σε πιάσουν κάνε μια συμπληρωματική" και "Μην φέρνεις τα χρήματά σου έτσι, κάνε ότι κάνω και εγώ: φέρνε τα λίγα λίγα από έξω, κάτω από 10.000 ευρώ εμβάσματα, ώστε η τράπεζα να μην κάνει ερώτημα για τα εμβάσματα, παρά μόνο αν το πάρει είδηση η Τράπεζα της Ελλάδος... αλλά σιγά μην τα βρούν με τόσα εμβάσματα το χρόνο-έτσι κάνω και εγώ και δεν με έχουν πιάσει μέχρι τώρα".

Τα συμπεράσματα δικά σας.

@Epimenidis Δυστυχώς οι "επιχειρηματίες" που ήταν στην πιάτσα, ήταν αρπακολατζήδες, έκαναν αρπαχτές, επαφίονταν στις κομματικές σχέσεις για να κάνουν μπίζνα, έχουν πήξει στα μαύρα και δεν τα ξαναρίχνουν στην αγορά, οι καλύτεροι δε έχουν φτιάξει μεζονετούλες στα Β.Π. και τις έχουν μεταβιβάσει στα παιδιά τους για να μην τα "φάει" η τράπεζα.

Ας είναι καλά οι αδέκαστοι δικαστικοί του ΣτΕ που έκαναν το έγκλημα να αναιρέσουν την προσωποκράτηση για οφειλές. Έβαλαν το προσωπικό όφελος πάνω από το κοινωνικό καλό.... Γιατί τότε θα έφτιαχναν πολλά πράγματα στην αγορά, πολύ γρήγορα. Τι να λέμε τώρα... Σαπίλα της νεοελληνικής κοινωνίας-ας κοιτάξει κανείς την Super League και θα δεί όλη την σύγχρονη μεταπολιτευτική κοινωνία σε μικρογραφία.

Πάω να κοιτάξω το κοκορέτσι μην καεί :lol: