Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα στην ηλεκτρονική αποστολή Ε5.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα... Εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα! Μου δέχεται ΟΡΙΣΤΙΚΑ το Ε5, αφού το έχω στείλει μέσω εξουσιοδότησης, αλλά το Ε3 μπορώ να το τροποποιήσω ακόμα και δε μου βγάζει οριστική υποβολή... Το έχει πάθει κανείς; Λέτε να υπάρξει πρόβλημα;

Το ιδιο ακριβως επαθα κι εγω σημερα!! Μεχρι χθες με το που εστελνα Ε5 επαιρνε οριστικα και το Ε3 (που ηταν προσωρινα αποθηκευμενο). Σημερα και ενω υπεβαλλα οριστικα Ε5 το Ε3 δε με αφηνει να το εκτυπωσω και φαινεται προσωρινα αποθηκευμενο ακομα! Τι να πω, καθε μερα προκυπτει κι ενα προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να είχατε οριστικοποιήσει το Ε3 πριν την υποβολή του Ε5... όπως προβλέπεται. Τώρα, για 2 ρημαδιασμένα κλικ, καλά ξεμπερδέματα...

Κατα τα άλλα, για τη δήλωση Κοινωνίας Αστικού Δικαίου που εκμεταλλεύεται ΦΔΧ θα ισχύσει η παράταση υποβολής στη ΔΟΥ ως τις 5/5 μιας και δεν είναι δυνατή η υποβολή της δήλωσης μέσω TAXISNET;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια επιχείρηση παροχής υπηρεσιών και εμφανίζει εισαγωγή ανταλλακτικών παγίων 15.000 κωδ. 244. Με ζητάει το site για την υποβολή του Ε5 να βάλω το ίδιο ποσό και στον κωδ. 553 που αφορά το κόστος πωληθέντων.....]Πίνακες = ΣΤ(α-β-στ). 'Το ποσό του κωδικού (552) δεν είναι ίσο με το αποτέλεσμα των πράξεων (251+252+520)-521-553.'. Έχει κανένας καμία ίδια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να είχατε οριστικοποιήσει το Ε3 πριν την υποβολή του Ε5... όπως προβλέπεται. Τώρα, για 2 ρημαδιασμένα κλικ, καλά ξεμπερδέματα...

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις, έτσι κι αλλιώς από την δεύτερη μέρα δεν δεχόταν υποβολή του Ε5 χωρίς να έχεις οριστοκοποιήσει το Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eταιρεία Ο.Ε. με τρεις εταίρους.

Το σύστημα βγάζει στον πίνακα στα ποσοστά των Ο.Μ εταίρων για τον υπολογισμό της επιχειρηματικής αμοιβής

τα ποσοστά έκαστος με 33,33% (Λείπει 0,01%).

Πίνακας Ι' τέταρτη σελίδα με ποσοστά συμμετοχής 33,33% έκαστος (λείπει 0,01%)

Πίνακας Γ' στην πρώτη σελίδα για τον υπολογισμό του φόρου, υπολογίζει αυτό το 0,01% που λεέιπει στον

ΚΑ 521 με ποσοστό 25%.

Προσπάθεια επικοινωνίας με taxis έπί 2 συνεχόμενων ημερών απέτυχε.

Έχετε τέτοια περίπτωση και πρόταση λύσης?

Καλό Πάσχα

Χαρούμενη Ανάσταση.

Κατερίνα

Υπομονή, πάλι με χρόνια με καιρούς, πάλι δικά μας θάναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ user_popup.png

,... για την υποβολή του Ε3 μιλούσα... Εκεί δεν προχωράει αν δεν βάλω το ίδιο ποσό στον κωδ του κόστους πωληθέντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποβάλλω χθές Ε3 και Ε5 κανονικά. Προσπάθώσήμερα να πάρω προβολή του Ε3. Γιατί δεν μπορώ?

Που υπάρχει η εργασία αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο ... ήθελα να πώ.. οι ετερόρρυθμοι εταίροι παίρνουν επιχ αμοιβή φέτος?

????????

Γιατί, πότε παίρνανε για να πάρουνε και φέτος.....?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να είχατε οριστικοποιήσει το Ε3 πριν την υποβολή του Ε5... όπως προβλέπεται. Τώρα, για 2 ρημαδιασμένα κλικ, καλά ξεμπερδέματα...

Κατα τα άλλα, για τη δήλωση Κοινωνίας Αστικού Δικαίου που εκμεταλλεύεται ΦΔΧ θα ισχύσει η παράταση υποβολής στη ΔΟΥ ως τις 5/5 μιας και δεν είναι δυνατή η υποβολή της δήλωσης μέσω TAXISNET;

Αυτό που λέει κι ο "ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ" είναι το σωστό.... Το Ε3 θεωρείται προγενέστερο έντυπο και υποχρεωτικό σε περίπτωση δήλωσης Ε5, όπως είναι και δεδομένο κατά την υποβολή στην εφόρια. Εγώ λοιπόν, είχα υποβάλλει πριν καμιά εβδομάδα τα Ε3, πατώντας "υποβολή" και όχι προσωρινή αποθήκευση, με αποτέλεσμα να μου βγάλει ένδειξη "υποβλήθηκε", πάντα μέσω των λογαριασμών των πελατών. Σήμερα, που είναι "ανοιχτή" η υποβολή του Ε5, απέστειλα τις δηλώσεις, μέσω του λογαριασμού του λογιστή, οι οποίες κατατέθηκαν με επιτυχία, απλά μπορώ να επεξεργαστώ το Ε3. Το θέμα είναι πως πρί οριστικής υποβολής αναγράφει μόνο το Ε5. Θεωρώ πως είμαστε καλυμμένοι από πλευράς σωστής αποστολής, μιας και 1. αν υποβάλλεις Ε1, για παράδειγμα χωρίς Ε3 δε δέχεται την υποβολή Ε3 μεταγενέστερα και 2. για να παραληφθεί το Ε5, πρέπει να συνοδεύεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ από Ε3.

Το περίεργο που παρατήρησα όμως, είναι πως το Ε5 δε "διαβάζει" το Ε3. Βάζοντας διαφορετικά ποσά, καθαρά δοκιμαστικά, δε βγάζει μήνυμα ασυμφωνίας, πράγμα που μπερδεύει το θέμα ακόμη περισσότερο... Κι άντε βρες το Taxisnet στο τηλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει κι ο "ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ" είναι το σωστό.... Το Ε3 θεωρείται προγενέστερο έντυπο και υποχρεωτικό σε περίπτωση δήλωσης Ε5, όπως είναι και δεδομένο κατά την υποβολή στην εφόρια. Εγώ λοιπόν, είχα υποβάλλει πριν καμιά εβδομάδα τα Ε3, πατώντας "υποβολή" και όχι προσωρινή αποθήκευση, με αποτέλεσμα να μου βγάλει ένδειξη "υποβλήθηκε", πάντα μέσω των λογαριασμών των πελατών. Σήμερα, που είναι "ανοιχτή" η υποβολή του Ε5, απέστειλα τις δηλώσεις, μέσω του λογαριασμού του λογιστή, οι οποίες κατατέθηκαν με επιτυχία, απλά μπορώ να επεξεργαστώ το Ε3. Το θέμα είναι πως πρί οριστικής υποβολής αναγράφει μόνο το Ε5, ενώ το Ε3 είτε γράφει πως η δήλωση έχει υποβληθεί, ή έχει τον αριθμό "6" στη θέση αυτή... Θεωρώ πως είμαστε καλυμμένοι από πλευράς σωστής αποστολής, μιας και 1. αν υποβάλλεις Ε1, για παράδειγμα χωρίς Ε3 δε δέχεται την υποβολή Ε3 μεταγενέστερα και 2. για να παραληφθεί το Ε5, πρέπει να συνοδεύεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ από Ε3.

Το περίεργο που παρατήρησα όμως, είναι πως το Ε5 δε "διαβάζει" το Ε3. Βάζοντας διαφορετικά ποσά, καθαρά δοκιμαστικά, δε βγάζει μήνυμα ασυμφωνίας, πράγμα που μπερδεύει το θέμα ακόμη περισσότερο... Κι άντε βρες το Taxisnet στο τηλ...

Προσθετικά, θα παρακαλούσα για έναν έλεγχο από τους συναδέλφους, για να δούμε αν το πρόβλημα είναι μεμονωμένο ή γενικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα χτες να πληρώσω τη δόση φόρου εταιρείας κι αφου κοπανήθηκε ο υπάλληλος κανα τέταρτο

είπε πως δεν ξέρει σε τι κατηγορία να το στείλει.

Μου το γυρισε πίσω. Ετυχε σε κανένα άλλο συνάδελφο??

Ξέρει κανείς τι σ......... να του πω??

Να θέλεις να πληρώσεις και να μη μπορείς. Κι εγώ τι τόθελα το ηλεκτρονικό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δήλωση με ζημίες μου βγάζει το μήνυμα "Δεν επιτρέπεται η συμπληρωση των κωδικών 621, 622,623". Οι μέτοχοι είναι ομόρρυθμοι και τους έχω συμπληρώσει στους κωδικούς αυτούς του Πίνακα Η' οπότε τους φέρνει αυτόματα και στους αντίστοιχους του Πίνακα Ι. Κάνω κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

????????

Γιατί, πότε παίρνανε για να πάρουνε και φέτος.....?????

Ποτέ .. Για φέτος ρωτησα.. Επειδη στην αρχη ειχα ακουσει οτι θα παρουν ολλοι αλλα ηταν για τους ομορυθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΜΙΕΣ ΜΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΩΝ ΚΩΔΙΚΟ 621,622 ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ Ε5

Είναι δυνατόν να γίνει αυτό; Εννοείς να μην φαίνονται καθόλου οι εταίροι ούτε στον Ι' ούτε στον Η' πίνακα; Μήπως θα έχουμε πρόβλημα μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΜΙΕΣ ΜΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΩΝ ΚΩΔΙΚΟ 621,622 ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ Ε5

Είναι δυνατόν να γίνει αυτό; Εννοείς να μην φαίνονται καθόλου οι εταίροι ούτε στον Ι' ούτε στον Η' πίνακα; Μήπως θα έχουμε πρόβλημα μετά;

Συμπληρώνεις κανονικά, το δέχεται, δεν ξέρω τι γινόταν τότε που το έγραψε ο συνάδελφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνεις κανονικά, το δέχεται, δεν ξέρω τι γινόταν τότε που το έγραψε ο συνάδελφος

Και μένα γιατί μου βγάζει μήνυμα "Δεν επιτρέπεται η συμπληρωση των κωδικών 621, 622,623";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μόνο εγώ που έχω το πρόβλημα!!!!

ΠΟΛ.1038/22.2.2008

(Στο τέλος της εγκυκλίου)

6. Οι εταιρίες (ΟΕ, ΕΕ κ.λπ.) που έχουν ως λογιστικό αποτέλεσμα «ζημία» θα αναγράψουν στον πίνακα Ι΄ του εντύπου Ε5, τα ονοματεπώνυμα και ΑΦΜ των εταίρων-μελών τους, το ποσοστό συμμετοχής τους στην εταιρία καθώς και τα ΑΦΜ άλλων νομικών προσώπων από τα οποία έχουν τυχόν εισπράξει επιχειρηματική αμοιβή. Ευνόητο, στην περίπτωση αυτή δεν θα συμπληρωθούν οι κωδικοί 621, 622, 623 και 505, 506, 507 που αφορούν επιχειρηματική αμοιβή.

Με βάση τα ανωτέρω συμπληρώνουμε τον πίνακα Ι' ( 621, 622, 623) με τα στοιχεία των ομμόρυθμων εταίρων αλλά δεν πρέπει να συμπληρώσουμε τα αντίστοιχα (621, 622, 623) του πίνακα Η. Αν όμως βγάλουμε από τα 621, 622, 623 του πίνακα Η' τα στοιχεία τότε τα στοιχεία των εταίρων τα πηγαίνει στους κωδικούς 624, 625, 626 του πίνακα Ι.

Είναι αυτός ο ορθός χειρισμός; Με βάση τις οδηγίες (στην 4η σελίδα Νο 9 σημείωση) του Ε5 στις γραμμές 1,2,3 (621, 622, 623) του πίνακα Ι "αναγράφονται τα δεδομένα των εταίρων/μελών (μέχρι 3) που έχουν πάρει επιχειρηματική αμοιβή από την εταιρεία". Υπό αυτή την έννοια, εφόσον το αποτέλεσμα είναι ζημίες ή μηδεν δεν πήραν επιχειρηματική αμοιβή και άρα πρέπει να παν τα στοιχεία τους στου κωδικούς 624 εως 628 όπου "αναγράφονται τα δεδομένα των εταίρων/μελών που δεν έχουν πάρει επιχ. αμοιβή από την εταιρεία".

Αν είναι έτσι τότε σε μηδενικές ή σε δηλώσεις με ζημίες δεν βάζουμε τίποτα στον Πίνακα Η και οι ομόρρυθμοι εταιροι παν στου κωδικούς 624-628.

Περιμένω απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ .. Για φέτος ρωτησα.. Επειδη στην αρχη ειχα ακουσει οτι θα παρουν ολλοι αλλα ηταν για τους ομορυθμους.

Αλήθεια φτιάχνεις δηλώσεις με βάση τι είχες ακούσει; Καλό θα ήταν να ρίχναμε και καμιά ματιά στον 2238. Δεν βλάπτει.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρες-Ωρες μπενομε εδω στο φορουμ ή μεθυσμένοι ή ζαλισμενοι και γραφουμε ανεγκέφαλα χωρις να βλεπουμε τι γραφουμε. Οι κωδικοι 621,622,623 ειναι στον πινακα Η = Αφαιρεση επιχειρηματικής αμοιβής. Οταν η εταιρεια εχει ζημια τι θα γραψεις εκει για επιχειρηματική αμοιβή. Ο πίνακας Ι λέει για κατανομή κερδών, αρα οταν ζημίες δεν γραφουμε τιποτα. Αν και ειναι στραβό λεω να συμπληρωσουμε τον πινακα ΙΑ την δηλωση του νομιμου εκπροσωπου για το ποιοι δικαιουνται επιχειρηματικης αμοιβής κιας μην υπαρχει αυτή, αφου για ζημια λέμε. Ο ΙΑ δεν ελεγχεται και απο το συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρες-Ωρες μπενομε εδω στο φορουμ ή μεθυσμένοι ή ζαλισμενοι και γραφουμε ανεγκέφαλα χωρις να βλεπουμε τι γραφουμε. Οι κωδικοι 621,622,623 ειναι στον πινακα Η = Αφαιρεση επιχειρηματικής αμοιβής. Οταν η εταιρεια εχει ζημια τι θα γραψεις εκει για επιχειρηματική αμοιβή. Ο πίνακας Ι λέει για κατανομή κερδών, αρα οταν ζημίες δεν γραφουμε τιποτα. Αν και ειναι στραβό λεω να συμπληρωσουμε τον πινακα ΙΑ την δηλωση του νομιμου εκπροσωπου για το ποιοι δικαιουνται επιχειρηματικης αμοιβής κιας μην υπαρχει αυτή, αφου για ζημια λέμε. Ο ΙΑ δεν ελεγχεται και απο το συστημα.

Η δυνατότητα που μας δίνεται από το σύστημα είναι συγκεκριμένη. Μπαίνοντας μέσα στο σύστημα βλέπεις συμπηρωμένους τους εταίρους στους κωδικούς 624,625,626 του πίνακα Ι. Αν βάλεις ΑΦΜ στους κωδικούς 621,622,623 του πίνακα Η τότε αυτόματα στους πηγαίνει στους αντίστοιχους κωδικούς του πίνακα Ι. Αν δεν βάλεις στους αφήνει στους 624, 625,626.

Άρα ο πίνακας Ι θα συμπληρωθεί έτσι κι αλλιώς. Δεν μπορείς να τους διαγράψεις. Με τη λογική λοιπόν του συστήματος εγώ καταλήγω στη μη συμπήρωση των 621, 622,623 του Η και συμπλήρωση των 624, 625, 626 με τα στοιχεία των ομόρρυθμων εταίρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΧΡΗΣΤΟΣ

Καλημέρα σε όλους και καλή Ανάσταση!

Είμαι λογιστής σε μια εταιρεία (μισθωτός) και συγγενής που έχει μια ΟΕ μου έχει ζητήσει περιστασιακά να τον βοηθάω στις δηλώσεις του. Στη συμπλήρωση του Ε3 όταν πληκτρολογώ το ΑΦΜ ως λογιστή μου βγάζει λάθος ΑΦΜ Λογιστή. Δεν έχω ανοίξει βιβλία στο taxis και δε με ενδιαφέρει προ το παρών κάτι τέτοιο. Δε μπορώ να το ξεπεράσω με κάποιο τρόπο? Ουσιαστικά δε βγάζω εισόδημα από αυτή την περίπτωση, άλλωστε όλοι έχουμε φορτωθεί συγγενείς που τους κάνουμε δηλώσεις χατηρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δυνατότητα που μας δίνεται από το σύστημα είναι συγκεκριμένη. Μπαίνοντας μέσα στο σύστημα βλέπεις συμπηρωμένους τους εταίρους στους κωδικούς 624,625,626 του πίνακα Ι. Αν βάλεις ΑΦΜ στους κωδικούς 621,622,623 του πίνακα Η τότε αυτόματα στους πηγαίνει στους αντίστοιχους κωδικούς του πίνακα Ι. Αν δεν βάλεις στους αφήνει στους 624, 625,626.

Άρα ο πίνακας Ι θα συμπληρωθεί έτσι κι αλλιώς. Δεν μπορείς να τους διαγράψεις. Με τη λογική λοιπόν του συστήματος εγώ καταλήγω στη μη συμπήρωση των 621, 622,623 του Η και συμπλήρωση των 624, 625, 626 με τα στοιχεία των ομόρρυθμων εταίρων

Εισαι σιγουρος οτι συμπληρωνει το συστημα τους κωδικους που λες; Μηπως ανεβαζεις απο προγραμμα το Ε5; Εγω εχω στειλει 6 εταιρειες , πληρωθηκαν κιολας και δεν μου το εκανε σε καμια αυτο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος οτι συμπληρωνει το συστημα τους κωδικους που λες; Μηπως ανεβαζεις απο προγραμμα το Ε5; Εγω εχω στειλει 6 εταιρειες , πληρωθηκαν κιολας και δεν μου το εκανε σε καμια αυτο που λες.

Αν έχεις κάποια εταιρεία που δεν έστειλες ακόμη μπορείς να το διαπιστώσεις. Αν αυτές που έστειλες ήταν χρεωστικές τότε απλά δεν χρειάστηκε να αντιμετωπίζεις το ζήτημα. Όταν δεν μπαίνεις μέσω προγράμματος τότε το βλέπεις ότι από μόνο του έχει τους εταίρους στους 624, 625, 626.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...