Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απαντήσεις για την ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων από τη Γ.Γ.Π.Σ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουσιαστικα η βεβαιωση της τραπεζας λεει; Βεβαιωση χορηγησης δανειου

Η παρουσα βεβαιωση χορηγειται για φορολογικη χρηση και μπορει να αποτελεσει τεκμηριο διαβιωσης,συμφωνα με παραγραφο ΣΤ αρθρ.17 Ν.2238/94.. Αρα παει πουθενά;;;

το ποσό του δανείου στον κωδ. 781 και οι δόσεις που πλήρωσε στον κωδ. 727

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικα η βεβαιωση της τραπεζας λεει; Βεβαιωση χορηγησης δανειου

Η παρουσα βεβαιωση χορηγειται για φορολογικη χρηση και μπορει να αποτελεσει τεκμηριο διαβιωσης,συμφωνα με παραγραφο ΣΤ αρθρ.17 Ν.2238/94.. Αρα παει πουθενά;;;

727

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τις αμεσες απαντησεις...ΕΙναι η πρωτη δηλωση...τωρα πηρα πτυχιο...σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Στο πίνακα 5 του Ε1 και συγκεκριμένα στα στοιχεία σκαφών αναψυχής αφού πατήσουμε στο κίτρινο πλαίσιο για να εισάγουμε τα στοιχεία του σκάφους εμφανίζονται και οι νέες επιλογές

"Λόγος μη εφαρμογής αντικειμ. δαπάνης" και "Αριθμ. πρωτ. βεβαίωσης λιμενικής αρχής".

Αν υποθέσουμε ότι έχουμε ένα σκάφος που έμεινε ακίνητο 7 μήνες τότε έχουμε 5 μήνες χρήσης και επιλέγουμε 5 στην αντίστοιχη στήλη (μεταφέρεται στο κωδ. 733).

Εδώ να υπενθυμίσω ότι διάστημα 15 ημέρες και πάνω λογίζεται ώς ολόκληρος μήνας.

 

Το θέμα είναι το εξής αν συμπληρωθεί και η στήλη "Λόγος μη εφαρμογής αντικειμ. δαπάνης" με ακινησία και αριθμό βεβαίωσης λιμεναρχείου τότε αφού κάνουμε μεταφορά στη δήλωση,

η αντικειμενική δαπάνη είναι μηδέν!!!

Με λίγα λόγια όσοι δεν είχαν σε ακινησία το σκάφος τους όλο το έτος δεν μπορούν να συμπληρώσουν τον αρ. πρωτοκ. του λιμεναρχείου και έτρεχαν άδικα για τις βεβαιώσεις

(πλήρώνοντας και 20 περίπου ευρώ ανάλογα το μήκος). Θα μπορούσαν να τις πάρουν οποτεδήποτε μέσα στο 2013 για πιθανό έλεγχο.

Είναι κάποιo bug του taxisnet?

Στο 15515 της Γ.Γ.Π.Σ που πήρα δεν έχει πλέον ούτε αναμονή.. πέφτει η γραμμή αμέσως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πίνακα 5 του Ε1 και συγκεκριμένα στα στοιχεία σκαφών αναψυχής αφού πατήσουμε στο κίτρινο πλαίσιο για να εισάγουμε τα στοιχεία του σκάφους εμφανίζονται και οι νέες επιλογές

"Λόγος μη εφαρμογής αντικειμ. δαπάνης" και "Αριθμ. πρωτ. βεβαίωσης λιμενικής αρχής".

Αν υποθέσουμε ότι έχουμε ένα σκάφος που έμεινε ακίνητο 7 μήνες τότε έχουμε 5 μήνες χρήσης και επιλέγουμε 5 στην αντίστοιχη στήλη (μεταφέρεται στο κωδ. 733).

Εδώ να υπενθυμίσω ότι διάστημα 15 ημέρες και πάνω λογίζεται ώς ολόκληρος μήνας.

 

Το θέμα είναι το εξής αν συμπληρωθεί και η στήλη "Λόγος μη εφαρμογής αντικειμ. δαπάνης" με ακινησία και αριθμό βεβαίωσης λιμεναρχείου τότε αφού κάνουμε μεταφορά στη δήλωση,

η αντικειμενική δαπάνη είναι μηδέν!!!

Με λίγα λόγια όσοι δεν είχαν σε ακινησία το σκάφος τους όλο το έτος δεν μπορούν να συμπληρώσουν τον αρ. πρωτοκ. του λιμεναρχείου και έτρεχαν άδικα για τις βεβαιώσεις

(πλήρώνοντας και 20 περίπου ευρώ ανάλογα το μήκος). Θα μπορούσαν να τις πάρουν οποτεδήποτε μέσα στο 2013 για πιθανό έλεγχο.

Είναι κάποιo bug του taxisnet?

Στο 15515 της Γ.Γ.Π.Σ που πήρα δεν έχει πλέον ούτε αναμονή.. πέφτει η γραμμή αμέσως..

Καλησπέρα,

 

Δεν μπορείτε να το καταχωρήσετε σε δύο γραμμές.Μία με 5 μήνες με τεκμήριο και μία με 7 μήνες για την ακινησία?

Δεν σας δίνεται αυτή η δυνατότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση! Όπως γίνεται και στα αυτοκίνητα ή τα ακίνητα στο Ε2 λοιπόν.. Η λύση είναι τόσο απλή αλλά καμιά φορά το μυαλό κολλάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα...

εχω μια βεβαίωση για μια ασκούμενη δικηγόρο..η βεββαίωση λέει: για τη χρονικη περίοδο 01/01/2012-31/12/2012 παρακρατήσαμε επι αμοιβής ευρω 4249,99 φόρο 20% :850 ευρω οπου και καταβάλαμε..

οπότε βαζω στον κωδικο 507 το ποσο 4249,99 και στον κωδικο 605 το ποσο 850 ?

επιπλέον πληρωσε το ταμείο νομικων για τη χρηση 2012...πρεπει αυτο το ποσο να μπει κάπου?ειναι υποχρεωτκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!! Βοηθεια !!  συζυγος απεβιωσε το 2012, αλλα ακομαδεν εχουν φερει τα διακαιολογητικα για τη δηλωση του θανατου στο μητρωο. ο αφμ της συζυγου ειναι σε 1 και εχω παρει κωδικους για αυτην , αλλα οταν μπαινω φαινεται καο ο συζυγος (πεθανε το Νοεμβριο του 2012) .

τί να κανω?????? :(  :(  :(  :(  :o  :o  :o  :o  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ 2300Ε ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΩΔ 081  ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 084 & 085(ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΩΝ ΓΩΝΕΩΝ) ?ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΩ 084+085( ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΕΤΣΙ)???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΑΓΩΝΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!! Βοηθεια !!  συζυγος απεβιωσε το 2012, αλλα ακομαδεν εχουν φερει τα διακαιολογητικα για τη δηλωση του θανατου στο μητρωο. ο αφμ της συζυγου ειναι σε 1 και εχω παρει κωδικους για αυτην , αλλα οταν μπαινω φαινεται καο ο συζυγος (πεθανε το Νοεμβριο του 2012) .

τί να κανω?????? :(  :(  :(  :(  :o  :o  :o  :o  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα!! Βοηθεια !!  συζυγος απεβιωσε το 2012, αλλα ακομαδεν εχουν φερει τα διακαιολογητικα για τη δηλωση του θανατου στο μητρωο. ο αφμ της συζυγου ειναι σε 1 και εχω παρει κωδικους για αυτην , αλλα οταν μπαινω φαινεται καο ο συζυγος (πεθανε το Νοεμβριο του 2012) .

τί να κανω?????? :(  :(  :(  :(  :o  :o  :o  :o  :o

 

 

Καλησπέρα

Νομίζω ότι αν σβήστε την ένδειξη έγγαμος, μπορείτε να βάλετε τον ΑΦΜ της συζύγου, στη θέση του ΑΦΜ του συζύγου και θα είστε εντάξει. :)

 

Υ.Γ.

Η δήλωση στο μητρώο του θανόντα, φυσικά και πρέπει να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Υπάλληλος Προξενείου έχει τις αφορολόγητες αμοιβές του (659), αλλά έχει και 850,00 φορολογητέο. Του έχουν γίνει κρατήσεις ως εξής:

301:825,00

313:419,86

315:413,56

 

Στο ταχις όταν πατάω Συνέχεια υποβολής μου βγάζει:

"Πίνακας μηνυμάτων :

Το ποσό του κωδ.(313), φόρος που αναλογεί σε μισθούς,συντάξεις,είναι μεγαλύτερο από το ποσό που αναλογεί στο άθροισμα  των ποσών των κωδικών (301,303,321),εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες.

Το ποσό του κωδ.(315), φόρος που παρακρατήθηκε  σε μισθούς,συντάξεις,είναι μεγαλύτερο από το ποσό που αναλογεί στο άθροισμα  των ποσών των κωδικών (301,303,321),εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες."

και δεν μπορώ να τη στείλω. (Λήγει σε 1)

Είμαι σε αναμονή στο 15515 2ω17λ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την ίδια περίπτωση με την PATDINA μόνο που εγώ έχω δηλώσει τον θάνατο στην εφορία από τον Ιούνιο αλλά όταν πήγα να κάνω τώρα το Ε1 της συζύγου μου εμφανίζει και τον σύζυγο. Άλλαξα τον ΑΦΜ του υπόχρεου με της συζύγου, έβγαλε μνμ ότι δεν έχει δηλωθεί στην ΔΟΥ αλλά τελικά εμφάνισε τα στοιχεία της γυναίκας. Δεν ξέρω αν πρέπει να πατήσω επιβεβαίωση ή θα το μπλοκάρω εντελώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλώς ξε-κλικάρεις το έγγαμος βάζεις τα στοιχεία της συζύγου και πατας επιβεβαίωση.Όταν μπεις μετά θα σου έχει  υπόχρεο τη σύζυγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιον πίνακα ???

ΠΙΝΑΚΑΣ 5.ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΕΤΗΣΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ 1.Ετήσια αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης με βάση:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πρεπει να κανω κλικ εκει που λεει "Μισθωμένη ή δωρεάν παραχωρημένη κύρια κατοικία"? κωδικος 203?

 

Άλλο η φιλοξενία και άλλο η δωρεάν παραχώρηση κατοικίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι

ήθελα να ρωτήσω το εξής: κατά την είσοδο στο τάξιςνετ με τους δικούς μας κωδικούς ως λογιστές ζητάει να συμπληρωθουν 3 πεδία για να γίνει η εισαγωγή για κάποιον που δεν έχει κλειδάριθμο:

 

1) ΑΦΜ

2) αρ. ειδοπ (περυσινού εκκαθαριστικού)

3) Αριθμό ταυτότητας

 

 

τι γίνεται σε περίπτωση που δεν υπαρχει αριθμός ειδοποίησης??? (πχ αρχική δήλωση... Υπάρχει κάποιος τρόπος εισαγωγής?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...