Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απαντήσεις για την ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων από τη Γ.Γ.Π.Σ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

το αφορολογητο των 9000 ευρω θα το ειχατε αν το δηλωθεν εισοδημα σας ηταν ΜΕΧΡΙ 9000 ευρω.

Απο την στιγμη που περασατε τα 9000 ευρω τοτε το αφορολογητο σας μειωθηκε στα 5000 ευρω.

Ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μάριος Κ.

Με βοηθήσατε και οι δυο -αν και μου κάνατε την καρδιά περβόλι B)

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση-βοήθεια!

Μάριος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Γειά σας, διάβασα πως από φέτος θα υποβάλουν όλοι φορολογική δήλωση υποχρεωτικά ανεξάρτητα από το αν έχουν εισόδημα ή αν έχουν ακίνητα, αυτοκίνητο κτλ.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Είμαι μακροχρόνια άνεργος από το 2011, δεν έχω εισόδημα ούτε περιουσιακά στοιχεία, φιλοξενούμεαι από την μητέρα μου και επιβιώνω με μεγάλη δυσκολία. Εφόσον πρέπει μέχρι τον Ιούνιο να υποβάλω φορολογική δήλωση αυτό σημαίνει ότι θα μου επιβληθεί χαράτσι 75€ όπως λέει εδώ; http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=191309&catid=3 

Ευχαριστώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Εκτός κι αν έχεις 750€ αποδείξεις, οπότε ο φόρος πάει στο 0,00 !!

Ή αν αποδείξεις( σημ. ρήμα) ότι δεν έχεις εισοδήματα με αίτηση στη ΔΟΥ.

Υ.Σ.: Αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τότε... :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου.

Για να αποδείξω ότι δεν έχω εισοδήματα θα πρέπει να κάνω σχετική αίτηση μαζί με την κατάθεση της φορολογικης δήλωσης; Mήπως gνωρίζεις τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω και τι δικαιολογητικά χρειάζονται; Εννοείται πως έχω και κάρτα ΟΑΕΔ αν παίζει ρόλο.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε άρθρο 16 ΚΦΕ

...

 

2. Το ετήσιο συνολικό ποσό της αντικειμενικής δαπάνης, που προσδιορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου, μπορεί να αμφισβητηθεί από τον φορολογούμενο όταν αυτό είναι μεγαλύτερο από την πραγματική δαπάνη του φορολογουμένου και των μελών που τον βαρύνουν, εφόσον αυτό αποδεικνύεται από τον υπόχρεο με βάση πραγματικά περιστατικά ή στοιχεία. Τέτοια περιστατικά συντρέχουν ιδίως στο πρόσωπο των υπόχρεων, οι οποίοι:
 α) υπηρετούν τη στρατιωτική θητεία τους στις Ένοπλες Δυνάμεις,
 β) είναι φυλακισμένοι,
 γ) νοσηλεύονται σε νοσοκομείο ή κλινική,
 δ) είναι άνεργοι και δικαιούνται βοήθημα ανεργίας,
 ε) συγκατοικούν με συγγενείς πρώτου βαθμού και έχουν μειωμένες δαπάνες διαβίωσης, λόγω αποδεδειγμένης συμβολής στις δαπάνες αυτές των συγγενών τους με την προϋπόθεση ότι οι τελευταίοι αυτοί έχουν εισόδημα από εμφανείς πηγές,
 στ) είναι ορφανοί ανήλικοι οι οποίοι έχουν στην κυριότητά τους επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης από κληρονομιά του πατέρα ή της μητέρας τους και
 ζ) προσκομίζουν στοιχεία από τα οποία αποδεικνύεται ότι για λόγους ανώτερης βίας πραγματοποίησαν δαπάνη μικρότερη από την αντικειμενική.
 Όταν συντρέχει μία ή περισσότερες από τις περιπτώσεις αυτές, ο φορολογούμενος υποχρεούται να υποβάλει μαζί με τη δήλωσή του και τα αναγκαία δικαιολογητικά για την απόδειξη των ισχυρισμών του. Ο προϊστάμενος της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας ελέγχει την αλήθεια των ισχυρισμών και την ακρίβεια των αποδεικτικών στοιχείων του φορολογουμένου και μειώνει ανάλογα την ετήσια αντικειμενική δαπάνη, στην οποία αναφέρονται οι ισχυρισμοί και τα αποδεικτικά στοιχεία.
 Στις πιο πάνω α΄ και ε΄ περιπτώσεις, η διαφορά μεταξύ της αντικειμενικής δαπάνης και της πραγματικής δαπάνης λαμβάνεται υπόψη για τον υπολογισμό της συνολικής αντικειμενικής δαπάνης του γονέα ή του τέκνου που συμβάλλει στις δαπάνες διαβίωσης του υπόχρεου.
 Αν πρόκειται για τους γονείς, η διαφορά αντικειμενικής δαπάνης καταλογίζεται σε εκείνον που έχει το μεγαλύτερο εισόδημα.

 

Καλό είναι να πας σε ένα λογιστή. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Δηλαδή πληρώνεις το ποσό και αν εγκριθεί η αίτησή σου σου επιστρέφεται το ποσό ή υποβάλεις την αίτηση και περιμένεις να σου απαντήσουν αν υποχρεούσαι να πληρώσεις ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Δηλαδή πληρώνεις το ποσό και αν εγκριθεί η αίτησή σου σου επιστρέφεται το ποσό ή υποβάλεις την αίτηση και περιμένεις να σου απαντήσουν αν υποχρεούσαι να πληρώσεις ή όχι;

είναι στην ευχέρια του εφόρου. . . . :ph34r: :ph34r:

αλλά αν βρεις 750 € αποδείξεις (ή και να μην βρεις . . . :P :P ) κάνε μία δήλωση να ξεμπερδεύεις!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι στην ευχέρια του εφόρου. . . . :ph34r: :ph34r:

αλλά αν βρεις 750 € αποδείξεις (ή και να μην βρεις . . . :P :P ) κάνε μία δήλωση να ξεμπερδεύεις!! :D

 

Με τίποτα δεν έχω αποδείξεις 750€ αφού ξοδεύω χρήματα μόνο για τα απαραίτητα. Όταν λες να κάνω δήλωση εννοείς να καταβάλω το ποσό; Το θέμα είναι ότι δεν έχω εισόδημα ούτε και παίρνω επίδομα ανεργίας, δεν μπορώ να καταλάβω που θα βρω να πληρώσω. Μπορεί να ακούγεται μικρό ποσό για κάποιον εργαζόμενο αλλά μακροχρόνια άνεργοι χωρίς πόρους όπως εγώ με δυσκολία προμηθεύονται ακόμα και τα βασικά. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω, πως να πληρώσω όταν δεν έχω εισόδημα από πουθενά και ούτε έχω περιουσιακά στοιχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις 750€ αποδείξεις ΔΕΝ πληρώνεις βρε λέμε...!

Τώρα θα μου πεις δεν ήσουν υποχρεωμένος να μαζέψεις για πέρυσι.... μπορεί να δώσουν απαλλαγή για φέτος . . . ειδωμεν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ Κ

Παιδιά πέρυσι έπρεπε να υποβάλουν φορολογική δήλωση ακόμα και όσοι δεν είχαν καθόλου εισόδημα ή περιουσιακά στοιχεία; Εδώ και δύο χρόνια δυστυχώς είμαι κι εγώ άνεργος και δεν έχω κανένα εισόδημα ούτε περιουσιακά στοιχεία, είχα ρωτήσει και μου είχαν πει ότι δεν χρειαζόταν να υποβάλω δήλωση γιατί δεν είχα τίποτα στο όνομά μου. Τώρα διάβασα ότι από περυσι φορολογούνται και οι άστεγοι! Τι ισχύει τελικά και τι πρέπει να κάνω;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πέρυσι έπρεπε να υποβάλουν φορολογική δήλωση ακόμα και όσοι δεν είχαν καθόλου εισόδημα ή περιουσιακά στοιχεία; Εδώ και δύο χρόνια δυστυχώς είμαι κι εγώ άνεργος και δεν έχω κανένα εισόδημα ούτε περιουσιακά στοιχεία, είχα ρωτήσει και μου είχαν πει ότι δεν χρειαζόταν να υποβάλω δήλωση γιατί δεν είχα τίποτα στο όνομά μου. ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ Τώρα διάβασα ότι από περυσι φορολογούνται και οι άστεγοι! Τι ισχύει τελικά και τι πρέπει να κάνω;  ΔΗΛΩΣΗ :) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Γνωριζει καποιος πως θα δηλωσουν οι τσιγγανοι οτι μενουν σε σκηνη σε καποιο οικοπεδο - αγροτεμαχιο τωρα που ειναι υποχρεωτικο και δεν φευγει η δηλωση αν δεν βαλεις αφμ ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

εχω ενα προβλημα ...κατα την υποβολη Ε1 μου βγαζει ενα μηνυμα οτι ο κωδικος 401 ειναι μεγαλυτερος απο τον 421 και δεν προχωραει η υποβολη .Τα καθαρα ειναι μεγαλυτερα απο τα ακαθαριστα λογω ενος πιστωτικου τιμολογιου δαπανων που δγμιουργει αρνητικο προσημο στις δαπανες αυξανωντας τα κερδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει καποιος πως θα δηλωσουν οι τσιγγανοι οτι μενουν σε σκηνη σε καποιο οικοπεδο - αγροτεμαχιο τωρα που ειναι υποχρεωτικο και δεν φευγει η δηλωση αν δεν βαλεις αφμ ευχαριστω.

 Σε περίπτωση φορολογούμενου σκηνίτη / νομάδα (διαμονή σε σκηνή) συμπληρώνεται ο κωδικός 801 με τον Α.Φ.Μ. 000000000 (9 μηδενικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μία απορία και από εμένα γιατί έχω κολήσει. Μισθωτήριο  460 euro τον μήνα για διαμέρισμα με θέση στάθμευσης (παρακολούθημα) και αποθήκη οριζόντια ιδιοκτησία. Στο Ε2 γράφω σε μία γραμμή το διαμέρισμα μόνο τους κύριους χώρους χωρίς να γράψω καθόλου το παρακολούθημα και σε άλλη μία γραμμή την αποθήκη συμπληρώνοντας και στις δύο γραμμές τα στοιχεία του μισθωτή. Στο συμβόλαιο όμως το μίσθωμα δεν διαχωρίζεται σε ποσό για το διαμέρισμα μετά του παρακολουθήματος και σε ποσό για την αποθήκη. Πως θα το χειριζόσασταν στο Ε2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σας, θα έγραφα ολόκληρο το ενοίκιο στην πρώτη γραμμή και στη δεύτερη πάλι τον ΑΦΜ και στο ονοματεπώνυμο θα σημείωνα "ενιαία χρέωση".

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι στους ΚΩΔ601-602 του Ε1που αφορα τους προκαταβληθέντες φόρους των μηχανικών (ΦΕΜ) ανοίγει ενα παράθυρο και ζητάει ΑΦΜ.Ποιό ΑΦΜ βάζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα...ειμαι νέα στο επάγγελμα και θα ήθελα να σας κάνω 4 ερωτήσεις.. 1.εχω μια βεβαιωση συνταξεων νατ... Λεει στην κυρια συνταξη νατ 1 ακαθαριστο ποσο 11183,84. 2 ασφαλ. Κρατ. 311,52 3. Λοιπες κρατησεις(οχι εισφ.αλληλ.) 726,88 4. Καθαρο φορολ. Ποσο 10145,44 ...η ερωτηση μουειναι...ποιο το φορολογητέο εισοδημα; Εγω εβαλα 10872,32... Ισχυει; Κ αν ισχυει οι λοιπες κρατησεις το ποσο 726,88 παει πουθενά;

2 ερωτηση; Αγορα οικιακου εξοπλισμου συνολικης αξιας 870 με καταβολη σε τραπεζα το 2012 798,90, τοτε βαζουμε στον κωδικο 727 το ποσο 798,90;

3.τα εξοδα τραπεζης σε χορηγηση στεγαστικου δανειου πανε πουθενα;

4.για επιδομα τεκνων πρεπει να παμε τα δικαιολογητικα στον ΟΓΑ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα...ειμαι νέα στο επάγγελμα και θα ήθελα να σας κάνω 4 ερωτήσεις.. 1.εχω μια βεβαιωση συνταξεων νατ... Λεει στην κυρια συνταξη νατ 1 ακαθαριστο ποσο 11183,84. 2 ασφαλ. Κρατ. 311,52 3. Λοιπες κρατησεις(οχι εισφ.αλληλ.) 726,88 4. Καθαρο φορολ. Ποσο 10145,44 ...η ερωτηση μουειναι...ποιο το φορολογητέο εισοδημα; 10145,44  Εγω εβαλα 10872,32...λαθος  Ισχυει; Κ αν ισχυει οι λοιπες κρατησεις το ποσο 726,88 παει πουθενά; οχι

2 ερωτηση; Αγορα οικιακου εξοπλισμου συνολικης αξιας 870 με καταβολη σε τραπεζα το 2012 798,90, τοτε βαζουμε στον κωδικο 727 το ποσο 798,90; όχι.δεν έχει σχέση  ο οικιακός εξοπλισμός  με τον 727. άν είναι με δάνειο τότε ότι γράφει η βεβαίωση της τράπεζας

3.τα εξοδα τραπεζης σε χορηγηση στεγαστικου δανειου πανε πουθενα;

4.για επιδομα τεκνων πρεπει να παμε τα δικαιολογητικα στον ΟΓΑ;;;; μόνο άν καλεστείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα...ειμαι νέα στο επάγγελμα και θα ήθελα να σας κάνω 4 ερωτήσεις.. 1.εχω μια βεβαιωση συνταξεων νατ... Λεει στην κυρια συνταξη νατ 1 ακαθαριστο ποσο 11183,84. 2 ασφαλ. Κρατ. 311,52 3. Λοιπες κρατησεις(οχι εισφ.αλληλ.) 726,88 4. Καθαρο φορολ. Ποσο 10145,44 ...η ερωτηση μουειναι...ποιο το φορολογητέο εισοδημα; 10145,44  Εγω εβαλα 10872,32...λαθος  Ισχυει; Κ αν ισχυει οι λοιπες κρατησεις το ποσο 726,88 παει πουθενά; οχι

2 ερωτηση; Αγορα οικιακου εξοπλισμου συνολικης αξιας 870 με καταβολη σε τραπεζα το 2012 798,90, τοτε βαζουμε στον κωδικο 727 το ποσο 798,90; όχι.δεν έχει σχέση  ο οικιακός εξοπλισμός  με τον 727. άν είναι με δάνειο τότε ότι γράφει η βεβαίωση της τράπεζας

3.τα εξοδα τραπεζης σε χορηγηση στεγαστικου δανειου πανε πουθενα;

4.για επιδομα τεκνων πρεπει να παμε τα δικαιολογητικα στον ΟΓΑ;;;; μόνο άν καλεστείς

Ευχαριστώ πολύ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!!!!!

Ουσιαστικα η βεβαιωση της τραπεζας λεει; Βεβαιωση χορηγησης δανειου

Η παρουσα βεβαιωση χορηγειται για φορολογικη χρηση και μπορει να αποτελεσει τεκμηριο διαβιωσης,συμφωνα με παραγραφο ΣΤ αρθρ.17 Ν.2238/94.. Αρα παει πουθενά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...