Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απαντήσεις για την ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων από τη Γ.Γ.Π.Σ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ Μπάμπη Κ, οι κωδικοί όπως φαίνονται πλέον στο τυπωμένο ηλεκτρονικό εκκαθαριστικό είναι τα στοιχεία του οχήματος & στον 851 (τεκμήριο αυτοκ.) 4480 , Στους 092 , 097 & 801 η φιλοξενία, στον 049 οι αποδείξεις επι των τεκμαρτών εισοδημάτων 1880,50 Ε, και στον 661 το επίδομα ανεργίας 3700Ε. ΤΙΠΟΤΑ άλλο! δεν έπρεπε να βγάλει χρεωστικό????

Προς Μάρκο, στον κωδ.216 βάζεις το ποσό της αξίας ανα τ.μ. και εφόσον αυτή είναι άνω των 2.800Ε.

Τα δύο σπίτια πέραν της Κύριας κατοικίας των 76 τ.μ. μπορείς να τα βάλεις με π.χ. 1 μήνα ιδιοκατοίκησης το κάθε ένα κατα προτίμηση ( και αντίστοιχα 10 μήνες στην κύρια).

ΤΕΚΜΑΡΤΟ εισόδημα 7480

μείον επιδ.ΟΑΕΔ 3700

Φορολογητέο 3780 το οποίο εφόσων έχετε βάλει αποδείξεις στον 049 σωστά δεν φορολογείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Με προλάβατε συνάδερφε GAV, φορολογείται μόνο για την προστιθέμενη διαφορά των 3780,00€, άρα φόρος 0.

Καλό βράδυ σε όλους

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι υπάρχει κανείς που να έκανε ηλεκτρονική δήλωση την προηγούμενη ώρα και η εκκαθάριση να του βγαίνει λάθος?

Περίπτωση 1) 32 ετών άνεργος. Δηλώνει μόνο το ταμείο ανεργίας αλλα πιάνεται απο τα τεκμήρια διαβίωσης, και συγκεκριμένα τεκμαρτό 3000Ε εαυτός + 4480 αμάξι = 7480Ε. Για κατοικία βάχω φιλοξενία ωστε να μην έχει τεκμήριο. Βάσει των γνώσεων μου θα έπρεπε να του βγεί Χρεωστικό 248Ε . Παρ'αυτά το σύστημα λέει ΜΗΔΕΝΙΚΟ. Προκαταβολή φόρου απο πέρυσι δεν υπάρχει, ούτε εχω κλικάρει κατα λάθος το κάτω απο 30 ετών....

Περίπτωση 2) 28 ετών άνεργος, Δε δηλώνει τίποτα, ούτε αμάξι έχει, και σπίτι φιλοξενία. Επομένως τεκμαρτό 3000 και άρα αφορολόγητος, πάραυτα βγάζει ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ 116,25Ε.

Δεν μπορώ να καταλάβω..

Για την δεύτερη περίπτωση, αν δεν βάλετε αποδείξεις, θα βγει όντως φόρος 75,00€ (3000Χ25%Χ10%) και 55% προκαταβολή 41,25 άρα σύνολο φόρου 116,25

Καλό βράδυ

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Τα δύο σπίτια πέραν της Κύριας κατοικίας των 76 τ.μ. μπορείς να τα βάλεις με π.χ. 1 μήνα ιδιοκατοίκησης το κάθε ένα κατα προτίμηση ( και αντίστοιχα 10 μήνες στην κύρια).

Επιβεβαιώνεται απο κάπου ή ετσι το γράψατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Γιώργο & Μπάμπη, σας ευχαριστώ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση! Επομένως το φορολογητέο εισόδημα και ειδικά στην περίπτωση που ανέφερα οπου δεν υπήρχαν άλλα εισοδήματα πλην του αφορολόγητου επιδόματος ανεργίας, ο τυχόν φόρος υπολογίζεται στην προστιθέμενη διαφορά δαπανών και όχι στο στο συνολικό τεκμαρτό.

Οσον αφορά τις δευτερεύουσες κατοικίες, αναφέρθηκα βασιζόμενος στον τρόπο που ερμηνεύω τις οδηγίες του "δηλώστε έξυπνα" του κ.κ. Μελά το οποίο γράφει "Στους κωδικούς 215-222-229 γράφονται οι μήνες που ιδιοκατοικήθηκε το συγκεκριμένο ακίνητο...". Πάντως, εφόσον πλέον οι δευτερεύουσες εξοχικές κατοικίες έχουν δαπάνη διαβίωσης για όλο το χρόνο, τι όφελος έχουμε δηλώνοντας τους μήνες...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Θα ηθελα να μου δωσετε μια γνωμη.

Ο πατερας μου δηλωνει ενα δανειο το οποιο αποτελει τεκμηριο διαβιωσης. Περυσι εγινε στον λογ/σμο τον δανειακο, μια καταθεση 6000 και την επομενη μερα το ποσο αυτο εγινε αναληψη. Στην βεβαιωση που εστειλε η τραπεζα, αναγραφει καταβληθεν ποσο που περιλαμβανει και αυτες τις 6000 οι οποιες δεν προοριζοταν για την αποσβεση του. Επισης αναγραφεται οτι εγιναν και αναληψεις.

Αν εγω δηλωσω ολο το ποσο, τοτε με ποιανει τεκμηριο. Υπαρχει τροπος να αποδειχθει και να γινει αποδεκτο απο την εφορια οτι το πραγματικο καταβληθεν ποσο που αφορα αποσβεση τοκων και κεφαλαιου, δεν ειναι το συνολικο (περιπου 12500) αλλα μειον τις 6000?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Αντωνης

Μπορείς είτε να δηλώσεις το ποσό της ανάληψης των 6000 στον κωδ.781, ως ποσό που προέρχεται από δάνειο, οπότε δεν σε πιάνει το τεκμήριο είτε να μειώσεις το καταβληθέν ποσό και να χρησιμοποιήσεις ως αποδεικτικό των ισχυρισμών σου το extrait του λογαριασμού που δείχνει αυτές τις κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Μπάμπη Κ, οι κωδικοί όπως φαίνονται πλέον στο τυπωμένο ηλεκτρονικό εκκαθαριστικό είναι τα στοιχεία του οχήματος & στον 851 (τεκμήριο αυτοκ.) 4480 , Στους 092 , 097 & 801 η φιλοξενία, στον 049 οι αποδείξεις επι των τεκμαρτών εισοδημάτων 1880,50 Ε, και στον 661 το επίδομα ανεργίας 3700Ε. ΤΙΠΟΤΑ άλλο! δεν έπρεπε να βγάλει χρεωστικό????

Προς Μάρκο, στον κωδ.216 βάζεις το ποσό της αξίας ανα τ.μ. και εφόσον αυτή είναι άνω των 2.800Ε.

Τα δύο σπίτια πέραν της Κύριας κατοικίας των 76 τ.μ. μπορείς να τα βάλεις με π.χ. 1 μήνα ιδιοκατοίκησης το κάθε ένα κατα προτίμηση ( και αντίστοιχα 10 μήνες στην κύρια).

και που βρισκω την αξια ανα τμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αναγράφονται τα ποσά των δαπανών για ιατρική και νοσοκομειακή περίθαλψη του φορολογούμενου και των προσώπων που τον βαρύνουν.

Και εγώ που νόμιζα ότι ήμουν η μόνη που είχε αυτή την απορία :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Τασος

Όταν επιχειρώ να κάνω εγγραφή, μου γράφει "Υπάρχει ήδη αίτηση εγγραφής για τον ΑΦΜ...". Όταν κάνω επανεγγραφή γράφει "Δεν υπάρχει εγγεγραμένος χρήστης με ΑΦΜ"

Τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν επιχειρώ να κάνω εγγραφή, μου γράφει "Υπάρχει ήδη αίτηση εγγραφής για τον ΑΦΜ...". Όταν κάνω επανεγγραφή γράφει "Δεν υπάρχει εγγεγραμένος χρήστης με ΑΦΜ"

Τι μπορώ να κάνω?

Κατ'αρχην το ξαναπροσπαθείς αύριο μήπως και είναι μπλοκαρισμένο το σύστημα. Διαφορετικά πηγαίνεις την Δευτέρα στην ΔΟΥ παίρνεις κλειδάριθμο ( αφου υπάρχει αίτηση εγγραφής ) και αμέσως μετά κάνεις αίτηση επανεγγραφής με νέους κωδικούς, ξανά νέο κλειδάριθμο , ενεργοποίηση λογαριασμού και τέλος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η αίτηση έχει γίνει 4 μηνες και πίσω και δεν παραλάβαν κλειδάριθμο , παρε taxis να σου ενεργοποιήσουν ξανα την αίτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

εχω μια βεβαιωση αποδοχών ενός καθηγητή του οποίου εκτός από τις παρακρατησεις που του εχουν κανει

για σύνταξη κλπ, διπλα από τον αναλογουν και τον παρακρατηθεις φορο εχει και ενα ποσο που λέει ειδ.εισφορα αλληλεγγυης.

επισημαινω πάνω στη βεβαιωση αποδοχών. αυτό το ποσό γραφεται πουθενα στο ε1?

συγκεκριμενα τα ποσα ειναι:

ακαθαριστες αποδοχες 22252,27

συνολο κρατησεων 4379,59

καθαρες αποδοχες 17872,68

αναλογουν φορος 1026,26

παρακρατηθεις φορος 1010,87

ειδ.εισφορα αλλ/ης 433,22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

εχω μια βεβαιωση αποδοχών ενός καθηγητή του οποίου εκτός από τις παρακρατησεις που του εχουν κανει

για σύνταξη κλπ, διπλα από τον αναλογουν και τον παρακρατηθεις φορο εχει και ενα ποσο που λέει ειδ.εισφορα αλληλεγγυης.

επισημαινω πάνω στη βεβαιωση αποδοχών. αυτό το ποσό γραφεται πουθενα στο ε1?

συγκεκριμενα τα ποσα ειναι:

ακαθαριστες αποδοχες 22252,27

συνολο κρατησεων 4379,59

καθαρες αποδοχες 17872,68

αναλογουν φορος 1026,26

παρακρατηθεις φορος 1010,87

ειδ.εισφορα αλλ/ης 433,22

Έχει απαντηθεί άπειρες φορές, δεν γράφεται πουθενά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΓΑΙΩΝ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΑΘΟΥΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΩΙΚΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ (ΚΩΔΙΚΟΙ 103,121,105,107 ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔ.175)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΓΑΙΩΝ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΑΘΟΥΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΩΙΚΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ (ΚΩΔΙΚΟΙ 103,121,105,107 ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔ.175)

αποροια και δικη μου ..??? αν γνωριζει καποιος συναδερφος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΓΑΙΩΝ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΑΘΟΥΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΩΙΚΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ (ΚΩΔΙΚΟΙ 103,121,105,107 ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔ.175)

αποροια και δικη μου ..??? αν γνωριζει καποιος συναδερφος

Καλημέρα

Γιατί δεν ψάχνετε αγαπητοί μου;

Η ερώτησή σας έχει γίνει τουλάχιστον 150 φορές και σε διάφορα θέματα.

Το να δώσω μια απάντηση άμεσα, δεν είναι τίποτα προσωπικά για μένα, το να ψάξτε λίγο παραπάνω εσείς όμως, είναι πολύ;

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

δείτε εδώ: http://www.taxheaven...opic=87770&st=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη aporimenos

Να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι. Η ώρα λήξης ηλεκτρονικής υποβολής της δήλωσης Ε1 στις 16/7/2012 ποια είναι; Στις 24:00?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι. Η ώρα λήξης ηλεκτρονικής υποβολής της δήλωσης Ε1 στις 16/7/2012 ποια είναι; Στις 24:00?

Καλημέρα

Είναι μέχρι να ανοίξουν οι δημόσιες υπηρεσίες την επόμενη ημέρα. Θεωρητικά μέχρι τις 07:30 της 17/7

Άρα μπορούμε να δουλεύουμε και ξημερώματα της 17/7.

Ότι και να κάνουμε όμως δεν προλαβαίνουμε ...

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαμπη ευχαριστουμε για το λινκ δυστηχως τωρα τελευταια μου ετυχε και δεν ηξερα πως να το κανω αναζητηση.σορρυ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη aporimenos

Καλημέρα

Είναι μέχρι να ανοίξουν οι δημόσιες υπηρεσίες την επόμενη ημέρα. Θεωρητικά μέχρι τις 07:30 της 17/7

Άρα μπορούμε να δουλεύουμε και ξημερώματα της 17/7.

Ότι και να κάνουμε όμως δεν προλαβαίνουμε ...

Μπάμπης Κ.

Σ'ευχαριστώ Μπαμπη!

Όντως... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Καλημερα και καλο κουραγιο σε ολουσ τους συναδελφους,

ηρθα πρωι πρωι Κυριακατικα στο γραφειο να κανω εκτυπωσεις δηλωσεων που υπεβαλα ολη την προηγουμενη εβδομαδα απο 2/7 εως και εχθες 7/7 διοτι το συστημα σερνωταν στις εκτυπωσεις. Αρχισα με τις πιο τελευταιες και ολα πηγαιναν καλα. Οσες ομως ειχαν υποβληθει πριν τις 5/7 το συστημα οθτε μου εμφανιζε πριν την εκτυπωση ουτε εκτυπωσε την πρωτη σελιδα (συνοδευτικη) του Ε1 που ειναι αποδεικτικο υποβολης με τον αριθμο καταχωρησης και το τελικο ποσο φορου. Στις υπολοιπες σελιδες των εντυπων ομως αναφερεται κανονικα ο αριθμος καταχωρησης.

Εχει τυχει σε κανενα αλλο συναδελφο αυτο? Υπαρχει περιπτωση να θεωρηθουν "μη υποβαλλομενες" αυτες οι δηλωσεις που δεν εχουν το αποδεικτικο καταθεσης?

Σας ευχαριστω εκ των προτερον.

ΥΓ Αντε να δουμε πως θα πεισω καποιους δυσπιστους πελατες οτι το "συστημα" δεν μου εδωσε την δυνατοτητα εκτυπωσης του αποδεικτικου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το taxis γράφει ότι έχει υποβληθεί οριστικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Εξάλλου οι εκτυπώσεις και των εντύπων αλλά και του εκκαθαριστικού γίνονται μόνο μετά την οριστική υποβολή.Τώρα για τους δύσπιστους πελάτες που αναφέρεις το νούμερο καταχώρησης αναγράφεται και στην πρώτη σελίδα αλλά και στο τέλος της εκτύπωσης του Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Εάν το taxis γράφει ότι έχει υποβληθεί οριστικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Εξάλλου οι εκτυπώσεις και των εντύπων αλλά και του εκκαθαριστικού γίνονται μόνο μετά την οριστική υποβολή.Τώρα για τους δύσπιστους πελάτες που αναφέρεις το νούμερο καταχώρησης αναγράφεται και στην πρώτη σελίδα αλλά και στο τέλος της εκτύπωσης του Ε1.

Συμφωνω,

απλα ρωταω μηπως εχει τυχει και σε καποιον αλλο συναδελφο το γεγονος της μη εκτυπωσης της πρωτης σελιδας αυτες τις ημερες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...