Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απαντήσεις για την ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων από τη Γ.Γ.Π.Σ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορείς να την στείλεις και από την ξεχωριστή εφαρμογή...

http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/epixiriseis/e-epixiriseis.html

ατην παρ. " λοιπές δηλώσεις εισοδήματος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει αν του έχει τύχει γιατί η γγπσ δεν σηκώνει τηλέφωνα. Παιρνάω ε1 κάποιου που από τον ιούνιο μεταφέρθηκε στην δου εξωτερικού. κλικάρω κανονικά τον κωδικό 319 βάζω το ενοίκιο που πλήρωσε μέχρι να φύγει εξωτερικό και ζητάει να συμπληρωθεί και ο κωδικός 211 σαν μισθωμένη κατοικία στον πίνακα 5. αν βάλεις μόνο αυτό τον κωδικό δεν κάνει μεταφορά, αν συμπληρώσεις όλους τους κωδικούς και γίνει η μεταφορά δεν προχωράει μετα για να δω την εκκαθάριση γιατί λέει ότι αφού έχει κλικαριστεί ο κωδικός 319 δεν πρέπει να συμπληρωθεί και ο κωδικός 211 αν το ακυρώσω πάλι δεν προχωράει λεγοντας ότι πρέπει να συμπληρωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια περίπτωση με γεωργικά εισοδήματα με βάση το αντικειμενικό σύστημα (Πίνακας 4Β) σε 6 διαφορετικές τοποθεσίες. Στην περίπτωση αυτή (ο πίνακας έχει μόνο 4 γραμμές) τι κάνουμε; Μιλαμε πάντα για ηλεκτρονική υποβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια περίπτωση με γεωργικά εισοδήματα με βάση το αντικειμενικό σύστημα (Πίνακας 4Β) σε 6 διαφορετικές τοποθεσίες. Στην περίπτωση αυτή (ο πίνακας έχει μόνο 4 γραμμές) τι κάνουμε; Μιλαμε πάντα για ηλεκτρονική υποβολή.

Καλησπέρα

Κάντε μια συνημμένη κατάσταση με τα τρία ακίνητα και γράψτε στην 4η γραμμή της Ε1 ως συνημμένη κατάσταση και το συνολικό ποσό.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα,αν κανω τροποποιητικη κ αλλάξω τους μήνες κυριοτητας σε ενα ιχ (απο λάθος εβαλα 4 αντι για 12 γιατι νόμιζα πως υπήρχε παρακτρατηση ενω τελικα δεν υπήρχε)αλλάζει ο φόρος? το εκκαθαριστικο ειναι πιστωτικο 237,95 το τεκμήριο για 12 μηνες καλύπτεται Ευχαριστω

εισοδημα 4213,19

επιδομνα ανεργιας 4647,76

εξοφληση δανειου αυτοκινητου 2257,6

αναλο.φορ 241,57

παρακ.φορ 237,95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Στον κωδικό 071 τ.μ. βαζουμέ τα τετραγωνικά μέτρα των κύριων χώρων ή και των βοηθητικών; Ευχαριστώ.

Kωδ.071: αν η επιφάνεια της κύριας κατοικίας υπερβαίνει τα 120 τ.μ., το ποσό των τόκων που εκπίπτει περιορίζεται στο μέρος που αναλογεί επιμεριστικά στη μέχρι των 120 τ.μ. επιφάνειας την κατοικίας. Για το λόγο αυτό, πρέπει να συμπληρωθεί ο κωδ.071 με το αριθμό των τ.μ. της επιφάνειας κατοικίας. Στην επιφάνεια της κύριας κατοικίας περιλαμβάνονται ακέραιες χωρίς καμία μείωση οι επιφάνειες των βοηθητικών και κύριων χώρων ,στους οποίους περιλαμβάνεται και ο υπόγειος χώρος(αποθήκη, πάρκινγκ κ.τ.λ.) που βρίσκονται στην οικοδομή και εξυπηρετεί τις ανάγκες της κατοικίας, ανεξάρτητα αν έχουν ληφθεί υπόψη στον συντελεστή δόμησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κκαλημερα καποιος εκανε ρυθμιση οφειλων σε τραπεζα με ημ/νια συμβασης 2011 το συνολο των δανειων ειναι 68000 ευρω μπορω να το χρησιμοποιω τα επομενα ετη για αναλωση κεφαλαιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι βλέπω υπάρχει αντίθετη άποψη. Η δική μου γνώμη είναι ότι πρέπει να βάλω κ τους βοηθητικούς. Σας ευχαριστώ πάντως και τις 2.

Καλησπέρα. Στον κωδικό 071 τ.μ. βαζουμέ τα τετραγωνικά μέτρα των κύριων χώρων ή και των βοηθητικών; Ευχαριστώ.

Kωδ.071: αν η επιφάνεια της κύριας κατοικίας υπερβαίνει τα 120 τ.μ., το ποσό των τόκων που εκπίπτει περιορίζεται στο μέρος που αναλογεί επιμεριστικά στη μέχρι των 120 τ.μ. επιφάνειας την κατοικίας. Για το λόγο αυτό, πρέπει να συμπληρωθεί ο κωδ.071 με το αριθμό των τ.μ. της επιφάνειας κατοικίας. Στην επιφάνεια της κύριας κατοικίας περιλαμβάνονται ακέραιες χωρίς καμία μείωση οι επιφάνειες των βοηθητικών και κύριων χώρων ,στους οποίους περιλαμβάνεται και ο υπόγειος χώρος(αποθήκη, πάρκινγκ κ.τ.λ.) που βρίσκονται στην οικοδομή και εξυπηρετεί τις ανάγκες της κατοικίας, ανεξάρτητα αν έχουν ληφθεί υπόψη στον συντελεστή δόμησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αντωνης

Καλησπερα. Θα ηθελα να μου δωσετε μια γνωμη.

Ο πατερας μου δηλωνει ενα δανειο το οποιο αποτελει τεκμηριο διαβιωσης. Περυσι εγινε στον λογ/σμο τον δανειακο, μια καταθεση 6000 και την επομενη μερα το ποσο αυτο εγινε αναληψη. Στην βεβαιωση που εστειλε η τραπεζα, αναγραφει καταβληθεν ποσο που περιλαμβανει και αυτες τις 6000 οι οποιες δεν προοριζοταν για την αποσβεση του. Επισης αναγραφεται οτι εγιναν και αναληψεις.

Αν εγω δηλωσω ολο το ποσο, τοτε με ποιανει τεκμηριο. Υπαρχει τροπος να αποδειχθει και να γινει αποδεκτο απο την εφορια οτι το πραγματικο καταβληθεν ποσο που αφορα αποσβεση τοκων και κεφαλαιου, δεν ειναι το συνολικο (περιπου 12500) αλλα μειον τις 6000?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Αντωνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι βλέπω υπάρχει αντίθετη άποψη. Η δική μου γνώμη είναι ότι πρέπει να βάλω κ τους βοηθητικούς. Σας ευχαριστώ πάντως και τις 2.

Δεν υπάρχει θέμα αντίθετης άποψης...

Η διοίκηση έχει τοποθετηθεί ρητά...

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12418

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟΥ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΥΠΟΧΡΕΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ

ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΦΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΩΝ ΙΑΤΡΩΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟΥ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΥΠΟΧΡΕΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ

ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΦΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΩΝ ΙΑΤΡΩΝ?

Όχι, αναγράφονται τα ποσά των δαπανών για ιατρική και νοσοκομειακή περίθαλψη του φορολογούμενου και των προσώπων που τον βαρύνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μου τυχαινουν πολλες περιπτωσεις μισθωτων που εχουν και ενα χωραφι το οποιο παραχωρουν δωρεαν στους γονεις τους που ειναι αγροτες θα ηθελα να μαθω αν δεν συμπληρωσω τον κωδ.701 με το αντικιμενικο ποσο τι γινεται? Σε περιπτωση που συμπληρωθει, ο φορος ανεβαινει κατα πολυ και βγαζει και προκαταβολη.Το θεωρω αδικο και σκεφτομαι να κανω Ε2 σε ολους με δωρεαΝ παραχωρηση χωρις ποσο.Μπορει καποιος συναδελφος να με συμβουλεψει αν πρεπει ή οχι να το κανω ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μου τυχαινουν πολλες περιπτωσεις μισθωτων που εχουν και ενα χωραφι το οποιο παραχωρουν δωρεαν στους γονεις τους που ειναι αγροτες θα ηθελα να μαθω αν δεν συμπληρωσω τον κωδ.701 με το αντικιμενικο ποσο τι γινεται? Σε περιπτωση που συμπληρωθει, ο φορος ανεβαινει κατα πολυ και βγαζει και προκαταβολη.Το θεωρω αδικο και σκεφτομαι να κανω Ε2 σε ολους με δωρεαΝ παραχωρηση χωρις ποσο.Μπορει καποιος συναδελφος να με συμβουλεψει αν πρεπει ή οχι να το κανω ετσι?

Καλησπέρα

Άποψή μου είναι ότι σε όλες τις δωρεάν παραχωρήσεις, εκτός από αυτές που γίνονται για κύρια κατοικία από γονείς προς τέκνα και αντίστροφα (και εδώ με κάποιους περιορισμούς) κλπ, προκύπτει τεκμαρτό εισόδημα. Έτσι στην περίπτωσή σας και αν ήθελα να το ρισκάρω, δεν θα υπέβαλα Ε2 με μηδενική δωρεάν παραχώρηση, αλλά απλά, δεν θα την ανέφερα, καθόλου.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ.Εξακολουθώ να παραμένω προβληματισμένη για το τι πρέπει τελικά να κάνω.Το κακό είναι ότι έχω πολλές τέτοιες περιπτώσεις.Σ' αυτή τη δήλωση που έκανα τώρα βγάζει 735Ε φόρο και αν δηλώσω στο 701 365Ε βγάζει 1035.Δεν μου αρέσει να μην κάνω το σωστό αλλά το θεωρώ και άδικο αφού στην πραγματικότητα είναι δωρέαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ, Η ΟΠΟΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ, ΙΚΑ ΚΥΡΙΑ ΚΩΔ303, ΙΚΑ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΚΩΔ 321, ΚΑΙ ΑΝΑΠΗΡΙΚΗ,ΤΗΝ ΑΝΑΠΗΡΙΚΗ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 659?ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΑΝΑΠΗΡΟΣ ΠΟΛΕΜΟΥ ΘΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΤΟ 001 ΚΩΔΙΚΟ ΓΙΑ 67% ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αναγράφονται τα ποσά των δαπανών για ιατρική και νοσοκομειακή περίθαλψη του φορολογούμενου και των προσώπων που τον βαρύνουν.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι υπάρχει κανείς που να έκανε ηλεκτρονική δήλωση την προηγούμενη ώρα και η εκκαθάριση να του βγαίνει λάθος?

Περίπτωση 1) 32 ετών άνεργος. Δηλώνει μόνο το ταμείο ανεργίας αλλα πιάνεται απο τα τεκμήρια διαβίωσης, και συγκεκριμένα τεκμαρτό 3000Ε εαυτός + 4480 αμάξι = 7480Ε. Για κατοικία βάχω φιλοξενία ωστε να μην έχει τεκμήριο. Βάσει των γνώσεων μου θα έπρεπε να του βγεί Χρεωστικό 248Ε . Παρ'αυτά το σύστημα λέει ΜΗΔΕΝΙΚΟ. Προκαταβολή φόρου απο πέρυσι δεν υπάρχει, ούτε εχω κλικάρει κατα λάθος το κάτω απο 30 ετών....

Περίπτωση 2) 28 ετών άνεργος, Δε δηλώνει τίποτα, ούτε αμάξι έχει, και σπίτι φιλοξενία. Επομένως τεκμαρτό 3000 και άρα αφορολόγητος, πάραυτα βγάζει ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ 116,25Ε.

Δεν μπορώ να καταλάβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα οταν ο υποχρεος εχει μια κατοικια στην σαλαμινα το 50% 52τμ απο κληρονομια και η συζυγος το 20% του πατρικου της στο χωριο απο κληρονομια τα βαζω στον πινακα 5 ως εξοχικες και μηνες κυριοτητας 12;και επισης το σπιτι που μενουν 76τμ πρεπει να βγαλω τιμη ζωνης 76*40€=3040 στον κωδ.216;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι υπάρχει κανείς που να έκανε ηλεκτρονική δήλωση την προηγούμενη ώρα και η εκκαθάριση να του βγαίνει λάθος?

Περίπτωση 1) 32 ετών άνεργος. Δηλώνει μόνο το ταμείο ανεργίας αλλα πιάνεται απο τα τεκμήρια διαβίωσης, και συγκεκριμένα τεκμαρτό 3000Ε εαυτός + 4480 αμάξι = 7480Ε. Για κατοικία βάχω φιλοξενία ωστε να μην έχει τεκμήριο. Βάσει των γνώσεων μου θα έπρεπε να του βγεί Χρεωστικό 248Ε . Παρ'αυτά το σύστημα λέει ΜΗΔΕΝΙΚΟ. Προκαταβολή φόρου απο πέρυσι δεν υπάρχει, ούτε εχω κλικάρει κατα λάθος το κάτω απο 30 ετών....

Περίπτωση 2) 28 ετών άνεργος, Δε δηλώνει τίποτα, ούτε αμάξι έχει, και σπίτι φιλοξενία. Επομένως τεκμαρτό 3000 και άρα αφορολόγητος, πάραυτα βγάζει ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ 116,25Ε.

Δεν μπορώ να καταλάβω..

Καλησπέρα

Ανεβάστε αν θέλετε, κωδικούς και ποσά, όπως εμφανίζονται στην εκκαθάριση της ΓΓΠΣ.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Μπάμπη Κ, οι κωδικοί όπως φαίνονται πλέον στο τυπωμένο ηλεκτρονικό εκκαθαριστικό είναι τα στοιχεία του οχήματος & στον 851 (τεκμήριο αυτοκ.) 4480 , Στους 092 , 097 & 801 η φιλοξενία, στον 049 οι αποδείξεις επι των τεκμαρτών εισοδημάτων 1880,50 Ε, και στον 661 το επίδομα ανεργίας 3700Ε. ΤΙΠΟΤΑ άλλο! δεν έπρεπε να βγάλει χρεωστικό????

Προς Μάρκο, στον κωδ.216 βάζεις το ποσό της αξίας ανα τ.μ. και εφόσον αυτή είναι άνω των 2.800Ε.

Τα δύο σπίτια πέραν της Κύριας κατοικίας των 76 τ.μ. μπορείς να τα βάλεις με π.χ. 1 μήνα ιδιοκατοίκησης το κάθε ένα κατα προτίμηση ( και αντίστοιχα 10 μήνες στην κύρια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...