Jump to content
Sign in to follow this  
internet

email του υπουργείου για την υποβολή ΦΠΑ

Recommended Posts

Άρχισαν να στέλνουν τα emails που περιμέναμε.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

ΟΜΑΔΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ (Α.ΠΑ.Φ.Σ.)

Θεσσαλονίκης και Χανδρή 1

Μοσχάτο

Κατηγορία Δηλώσεων:Φ.Π.Α.

Είδος Δήλωσης:ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ Φ.Π.Α. (ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ))

Περίοδος Δήλωσης:1ο ΤΡΙΜΗΝΟ 2011

Αποδέκτης: *************, Username:**************

Αγαπητέ/ή κύριε/κυρία,

Σας πληροφορούμε ότι, με βάση τα στοιχεία του Υποσυστήματος Μητρώου του Ο.Π.Σ. Taxis, εμφανίζεστε υπόχρεος σε υποβολή περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α., για την φορολογική περίοδο που έληξε τον προηγούμενο μήνα.

Σας υπενθυμίζουμε ότι οι καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής της δήλωσης προβλέπονται από τις διατάξεις του αρ. 38 του Ν. 2859/00 (Κώδικας Φ.Π.Α.), όπως ισχύει. Για τις καταληκτικές ημερομηνίες μπορείτε να συμβουλευτείτε την ιστοσελίδα http://www.gsis.gr/prothesmies/proth_fpa_vies_2011.pdf .Επίσης σας γνωρίζουμε ότι η μη εκπλήρωση της ανωτέρω υποχρέωσης επισύρει τις προβλεπόμενες από το νόμο κυρώσεις.

Εάν έχετε ήδη υποβάλει τη δήλωσή σας, μη λάβετε υπόψη το παρόν μήνυμα.

Σε περίπτωση που θεωρείτε ότι δεν είστε υπόχρεος υποβολής δήλωσης Φ.Π.Α., παρακαλείστε να απευθυνθείτε στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. σας.

Και λέω εγώ. Αν έπαιρνε ο ίδιος ο πελάτης μας το email και όχι εμείς , δεν θα έλεγε Μαλ..ία έκανε πάλι αυτός ο λογιστής και τον πληρώνω και 300 ευρώ το χρόνο!

ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΑΝΕ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΤΟ ΚΑΤΕΘΕΣΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΤΕ! ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ! ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ!

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΗ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΦΠΑ ΣΤΗΝ Δ.Ο.Υ.

ΚΑΤΑ Τ΄ΑΛΛΑ ΤΟ Κ.......ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΨΟΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ "ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟΤΗΤΑ".

ΒΡΕ ΔΕ ΠΑ ΝΑ .............

ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ -ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ- ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΠΛΗΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ! ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Η "ΔΙΑΤΡΟΦΗ" ΜΟΥ!:angry:

ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΑΝΕ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΤΟ ΚΑΤΕΘΕΣΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΤΕ! ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ! ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ!

Ακριβως ιδια περιπτωση εχω ,με διακοπη 28/2/2011 και εχει υποβληθει και περιοδικη και εκκαθαριστικη στη ΔΟΥ.Τις επιστολες αυτες πρεπει να τις στειλουμε στον Σπινελη και στον Καπελερη που θελει να μας βγαλει τρελους και οτι το συστημα δουλευει καλα λεει γιατι εχουν σταλει 1500000 δηλωσεις.

ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΩ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ! ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΑΝΕΜΟ ΚΟΙΤΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ MAIL? ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΤΗΣ ΟΥΓΚΑΝΤΑ? ΜΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΧΡΗΣΤΟΙ? ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΕΣΤΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ?

Σιγά μην κάτσουν και ασχοληθούν ώστε να δούνε ποίοι έχουνε στείλει ΦΠΑ.

Γράφουν ένα κείμενο και ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ το στέλνουν σε όλα τα mail τους στην βάση δεδομένων.

Τώρα αν εσύ έχεις βάλει e-mail πελάτη και το δει ο πελάτης πρώτος .... τότε περαστικά σου γιατί θα κάνεις ώρες μέχρι να του εξηγήσεις τί διάολο συμβαίνει.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΣΧΑ!

δε φτανει που μας θυμιζουν τις υποχρεωσεις μας μεσα σ αυτο το κυκαιωνα υποχρεωσεων που εχουμε εχετε και παραπονο.ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΙ ΣΑΝ ΔΕ ΜΟΥ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ

Guest Μπάμπης Κ.

Δεν μπορώ να καταλάβω τί έληξε τον προηγούμενο μήνα για β κατηγορίας βιβλία??

Συνάδερφε ... είπαμε ΟΠΣ Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα !!! δηλαδή σε κόβει ότι δε θα στείλεις το ΦΠΑ και λέει, κάτσε να του το πω πριν λήξει και τολμήσει να μη το στείλει ...

Τώρα γι'αυτά που έχουν πάει στη ΔΟΥ ... εεεε είπαμε ... δεν είναι και τόσο ολοκληρωμένο !!!

Καλό κουράγιο.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Μοσχάτο

Αγαπητέ/ή κύριε/κυρία,

Σας πληροφορούμε ότι, με βάση τα στοιχεία του Υποσυστήματος Μητρώου του Ο.Π.Σ. Taxis, εμφανίζεστε υπόχρεος σε υποβολή περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α., για την φορολογική περίοδο που έληξε τον προηγούμενο μήνα.

Σας υπενθυμίζουμε ότι οι καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής της δήλωσης προβλέπονται από τις διατάξεις του αρ. 38 του Ν. 2859/00 (Κώδικας Φ.Π.Α.), όπως ισχύει. Για τις καταληκτικές ημερομηνίες μπορείτε να συμβουλευτείτε την ιστοσελίδα http://www.gsis.gr/prothesmies/proth_fpa_vies_2011.pdf .Επίσης σας γνωρίζουμε ότι η μη εκπλήρωση της ανωτέρω υποχρέωσης επισύρει τις προβλεπόμενες από το νόμο κυρώσεις.

Σε περίπτωση που θεωρείτε ότι δεν είστε υπόχρεος υποβολής δήλωσης Φ.Π.Α., παρακαλείστε να απευθυνθείτε στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. σας.

Και λέω εγώ. Αν έπαιρνε ο ίδιος ο πελάτης μας το email και όχι εμείς , δεν θα έλεγε Μαλ..ία έκανε πάλι αυτός ο λογιστής και τον πληρώνω και 300 ευρώ το χρόνο!

Αον: Αυτά τα e-mail έρχονται εδώ και ένα χρόνο. Συνήθως, αλλά όχι πάντα, αφορούν επιτηδευματίες οι οποίοι δεν πήγαν να πληρώσουν κάποια ή κάποιες από τις περιοδικές δηλώσεις. Ως, γνωστόν, στις περιπτώσεις αυτές η περιοδική θεωρείται ότι δεν έχει υποβληθεί. Επειδή πλέον η ηλεκτρονική υποβολή είναι υποχρεωτική, η υπενθίμηση του e-mail, είναι χρήσιμη.

Βον: Αν όντως ο επιτηδευματίας πληρώνει τον λογιστή 300€ τον χρόνο, τότε ΔΕΝ δικαιούται να διαμαρτύρεται. Αν πλήρωνε 3.000€, τότε το θέμα θα άλλαζε.

Αον: Αυτά τα e-mail έρχονται εδώ και ένα χρόνο. Συνήθως, αλλά όχι πάντα, αφορούν επιτηδευματίες οι οποίοι δεν πήγαν να πληρώσουν κάποια ή κάποιες από τις περιοδικές δηλώσεις. Ως, γνωστόν, στις περιπτώσεις αυτές η περιοδική θεωρείται ότι δεν έχει υποβληθεί. Επειδή πλέον η ηλεκτρονική υποβολή είναι υποχρεωτική, η υπενθίμηση του e-mail, είναι χρήσιμη.

Βον: Αν όντως ο επιτηδευματίας πληρώνει τον λογιστή 300€ τον χρόνο, τότε ΔΕΝ δικαιούται να διαμαρτύρεται. Αν πλήρωνε 3.000€, τότε το θέμα θα άλλαζε.

Γον: που γυρίζεις εσύ, σε φάγανε οι δουλειές...????? :)

Σχετικά με τους δικούς μου πελάτες δεν έληξε τίποτα ακόμη με σιγουριά.

..

Για σου Σταύρο ή μήπως Λένα ? μας έχετε αφήσει στην μονοτονία μας.. :)

Εμένα πάλι αυτό το mail με συγκίνησε..

Βλέπετε κάποτε παρακολουθούσα 2 ΑΕ σχεδόν δίδυμες .. είχαν και μια κ/ξια..

κάποια στιγμή μπήκαν σε εκκαθάριση και τον Μάρτη του 2003 με την λήξη τις εκκαθάρισης διαγράφηκαν απ'τα μητρώα των ΑΕ, και αφού υπέβαλαν ισολογισμό και φορολογική δήλωση τέλους εκκαθάρισης .. χάθηκαν από προσώπου γης..

Λεπτομέρεια .. για λόγους που δεν είναι του παρόντος δεν δήλωσαν διακοπή εργασιών στο μητρώο.

Στην συνέχεια με κάποια από τις προηγούμενες περαιώσεις .. έκλεισαν οριστικά τις φορολογικές τους υποχρεώσεις.

Αυτές τις μέρες μου ήρθε email που μου θύμισε ότι η μία από τις 2 δεν έχει αποστείλει την Περιοδική του προηγουμένου μηνός ..

Αυτό που με προβληματίζει είναι.. της άλλης το έστειλε κάποιος? :D

Κωδ είχες κ για τις 2? εμενα μου ήρθε σε φυσικό πρόσωπο γ κατηγοριας που έκανε μετατροπή σε ΑΕ το 1985 . Πέρσι έβγαλε κωδικους για ΤΑΧΙΣ , στο μητώρο δε ξέρω αν το 85 κάνανε διακοπή σε τέτοια περίπτωση . Πάντως τα μειλ μπορεί να είναι κ υπενθύμιση για τον καταλογισμό ΦΠΑ με τον 3943

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Μοσχάτο

Αγαπητέ/ή κύριε/κυρία,

Ένας ΧΑΜΟΣ......