Προς το περιεχόμενο

Ε3 ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΣΤΕΓΗΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!!

Θα ήθελα μια βοήθεια για την περίπτωση του πίνακα Ε του Ε3! Η επαγγελματική στέγη ανοικει 50-50 στα παιδιά και το κάνουν δωρεάν παραχώρηση στον πατέρα. Πώς θα ανοίξει και άλλο πεδίο για να βάλω και τα δύο αφμ?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα (και συγνώμη που επαναφέρω το θέμα, αλλά....)

με επικοινωνία που είχα σήμερα το πρωί με το υπουργείο, δεν ξέρουν, να κοιτάξω λέει τις οδηγίες που δίνει το gsis.gr, αλλά δεν αναφέρει τίποτα για την περίπτωση αυτή!!! μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16. Πώς καταχωρώ στον πίνακα 6.9 ( ενοίκιο εγκατάστασης ατομικής επιχείρησης )όταν έχω περισσότερους από 2 εκμισθωτές;

«Στην 1η γραμμή καταχωρείτε τον ΑΦΜ του εκμισθωτή με το μεγαλύτερο μίσθωμα και το ποσό στον κωδικό 793. Στη 2η γραμμή στο πεδίο ονοματεπώνυμο, γράφετε ως συνημμένη κατάσταση, το πεδίο ΑΦΜ εκμισθωτή το αφήνω κενό και στον κωδικό 615 γράφετε το άθροισμα των υπολοίπων».

Αυτό γίνεται στην περίπτωση συμπλήρωσης του Ε-1...με βάση τις οδηγίες του ΓΓΠΣ. Δεν ξέρω εάν κάνεις κάτι αντίστοιχο για την συμπλήρωση και του Ε-3 :huh:

Δεν ξέρω κατα πόσο βοηθάω..

Και αυτή είναι η οδηγία για το Ε3

ΠΙΝΑΚΑΣ Ε: ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΛΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΧΘΗΚΑΝ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ

Κωδικοί 671 έως 679: Συμπληρώνονται τα στοιχεία των εκμισθωτών (ιδιοκτητών) τα οποία ανακτώνται αυτόματα εφόσον καταχωρηθεί ο Α.Φ.Μ. τους και αντίστοιχα τα ποσά στους κωδικούς 672 έως 680.

Εάν καταβάλατε ενοίκια σε περισσότερους εκμισθωτές συνυποβάλλετε κατάσταση.

Στον κωδικό 905 συμπληρώνετε το σύνολο των ενοικίων που απεικονίζονται στον πίνακα αλλά και στην συνυποβαλλόμενη κατάσταση.

Στον κωδικό 906 συμπληρώνετε ο Α.Φ.Μ. ιδιοκτήτη σε περίπτωση δωρεάν παραχώρησης εγκατάστασης.

That's all !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jeison, το έχω δει για την περίπτωση του ε1, αλλά για το ε3...δεν ξέρω, θα το ξανακοιτάξω, πάντως ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jeison, το έχω δει για την περίπτωση του ε1, αλλά για το ε3...δεν ξέρω, θα το ξανακοιτάξω, πάντως ευχαριστώ!!!

Στον κωδικό 905 συμπληρώνετε το σύνολο των ενοικίων που απεικονίζονται στον πίνακα αλλά και στην συνυποβαλλόμενη κατάσταση.

Η μόνη λύση και να έχεις και συνηποββαλόμενη κατάσταση σε περίπτωση που τον καλέσουν για έλεγχο να την δείξει...τι άλλο ??

Μας δυσκολεύει τη ζωή αυτή η ηλεκτρονική υποβολή......:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον κωδικό 906 συμπληρώνετε ο Α.Φ.Μ. ιδιοκτήτη σε περίπτωση δωρεάν παραχώρησης εγκατάστασης.

That's all !! :)

Ακριβώς! that's all!!!δεν υπάρχει δηλαδή κατά αυτούς η περίπτωση να είναι εξ αδιαιρέτου το ακίνητο βρε αδελφέ!!

ναι! έχεις δίκιο για την συνυποβαλλόμενη!!!ευχαριστώ και καλή ανάσταση εύχομαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Καλησπερα ! Μια ερωτησουλα σχετικη με την συμπληρωση του Ε3 οικ ετους 2013. Σε περιπτωση που συμπληρωσουμε τον κωδ. 906 για δωρεαν παραχωρηση επαγ.στεγης θα πρεπει να συμπληρωσουμε και τα στοιχεια του εκμισθωτη στην ''εισαγωγη ενοικιων'' ??? ευχαριστω πολυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ! Μια ερωτησουλα σχετικη με την συμπληρωση του Ε3 οικ ετους 2013. Σε περιπτωση που συμπληρωσουμε τον κωδ. 906 για δωρεαν παραχωρηση επαγ.στεγης θα πρεπει να συμπληρωσουμε και τα στοιχεια του εκμισθωτη στην ''εισαγωγη ενοικιων'' ??? ευχαριστω πολυ !

Καλησπερα σε ολους ! Σε περιπτωση που στο Ε3 συμπληρωνουμε τον κωδ. 906 για δωρεαν παραχωρηση επαγ.στεγης θα πρεπει να πατησουμε και στην ''εισαγωγη ενοικιων'' για να γραψουμε τα στοιχεια του εκμισθωτη ??? ευχαριστω πολυ !

 

Συμπληρώνουμε τα στοιχεια του εκμισθωτή στο 'παραθυρακι' που ανοίγει πατωντας ''εισαγωγη ενοικιων'' και στην περιπτωαη της δωρεαν παραχωρησης ???

 

Δεν είναι μια ερωτησούλα συνάδελφε, αλλά τρεις (τουλάχιστον) ...

Δεν πειράζει όμως. Θα σας απαντήσω σε όλες. :)

 

Στο πεδίο ονοματεπώνυμο συμπληρώστε "δωρεάν παραχώρηση" και στο πεδίο ΑΦΜ, γράψτε τον ΑΦΜ του προσώπου που το κατέχει.

 

Στο πεδίο ονοματεπώνυμο συμπληρώστε "δωρεάν παραχώρηση" και στο πεδίο ΑΦΜ, γράψτε τον ΑΦΜ του προσώπου που το κατέχει.

 

Στο πεδίο ονοματεπώνυμο συμπληρώστε "δωρεάν παραχώρηση" και στο πεδίο ΑΦΜ, γράψτε τον ΑΦΜ του προσώπου που το κατέχει.

 

Καλησπέρα :)  Καλησπέρα :)  Καλησπέρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν είναι μια ερωτησούλα συνάδελφε, αλλά τρεις (τουλάχιστον) ...

Δεν πειράζει όμως. Θα σας απαντήσω σε όλες.

 

Στο πεδίο ονοματεπώνυμο συμπληρώστε "δωρεάν παραχώρηση" και στο πεδίο ΑΦΜ, γράψτε τον ΑΦΜ του προσώπου που το κάνει χρήση.

 

Στο πεδίο ονοματεπώνυμο συμπληρώστε "δωρεάν παραχώρηση" και στο πεδίο ΑΦΜ, γράψτε τον ΑΦΜ του προσώπου που το κάνει χρήση.

 

Στο πεδίο ονοματεπώνυμο συμπληρώστε "δωρεάν παραχώρηση" και στο πεδίο ΑΦΜ, γράψτε τον ΑΦΜ του προσώπου που το κάνει χρήση.

 

Καλησπέρα :)  Καλησπέρα :)  Καλησπέρα :)

 

Σ΄ ευχαριστω Χαρη ! :) ομως στον κωδικο 906 δεν βαζουμε το ΑΦΜ του ατομου που το κανει χρηση αλλα του ιδιοκτητη (εκμισθωτη) . Η ερωτηση μου αφορα στο αν κλικαρω στο παραθυρακι ''εισαγωγη ενοικιων'' και συμμπληρωνουμε και εκει τα στοιχεια του εκμισθωτη παροτι προκειται για δωρεαν παραχωρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ ευχαριστω Χαρη ! :) ομως στον κωδικο 906 δεν βαζουμε το ΑΦΜ του ατομου που το κανει χρηση αλλα του ιδιοκτητη (εκμισθωτη) . Η ερωτηση μου αφορα στο αν κλικαρω στο παραθυρακι ''εισαγωγη ενοικιων'' και συμμπληρωνουμε και εκει τα στοιχεια του εκμισθωτη παροτι προκειται για δωρεαν παραχωρηση

 

Ήθελα να σας πειράξω και στην προσπάθειά μου αυτή, έγραψα κάνει χρήση αντί κατέχει. Το διόρθωσα. Ή το γράψετε σε κανονική σειρά (αυτή του 671) με τον τρόπο που σας έγραψα, ή το γράψετε στην σειρά του 906 (με την επιλογή "εισαγωγή ενοικίων") χωρίς ποσό, είναι το ίδιο. Δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα.

 

Καλησπέρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να σας πειράξω και στην προσπάθειά μου αυτή, έγραψα κάνει χρήση αντί κατέχει. Το διόρθωσα. Ή το γράψετε σε κανονική σειρά (αυτή του 671) με τον τρόπο που σας έγραψα, ή το γράψετε στην σειρά του 906 (με την επιλογή "εισαγωγή ενοικίων") χωρίς ποσό, είναι το ίδιο. Δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα.

 

Καλησπέρα :)

και πολυ καλα εκανες ! :) παρολα αυτα εχω αμφιβολιες για την συπληρωση του ''αναδυομενου'' παραθυρου για τα στοιχεια του εκμισθωτη (''εισαγωση ενοικιων'') σε περπτωση δωρεαν παραχωρησης κωδ.906. καλη συνεχεια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

σε ιδιοκατοικουμενο σπιτ 80 τ.μ.γονεων  εχουν  παραχωρηθει δωρεαν  30τ.μ. για την ασκηση δραστηριοτητας του γιου (πολιτικος μηχανικος). στο ε2 του γονεα θα δηλωθουν τα 30 τ.μ. που παραχωρουνται και βασει αυτων θα υπολογισθει το τεκμαρτο εισοδημα απο την δωρεαν παραχωρηση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με υπεθυνη δηλωση του πατερα στη δου κατα την εναρξη  του γιου δηλωθηκε οτι του παραχωρουνται 30 τ.μ ( ενα δωματιο) . πραγμα που σημαινει οτι το σπιτι του πατερα στον πινακα 5 του Ε1 θα δηλωθει 50 τ.μ ? ( να μια ακομη απορια) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

 

Με την υπεύθυνη δήλωση ο πατέρας του,

ΔΕΝ του παραχωρεί δωρεάν μέρος της οικίας του.

Απλώς του επιτρέπει να χρησιμοποιεί μέρος της οικίας του (στην περίπτωσή σας δωμάτιο 30τμ) ως έδρα,

για τήρηση/φύλαξη βιβλίων και παράλληλα αποδέχεται την επίσκεψη ελεγκτών από τις αρμόδιες αρχές (Δ.Ο.Υ. κλπ)

 

Ο πατέρας θα εξακολουθεί να δηλώνει τα 80τμ της οικίας του όπως το έκανε ως σήμερα.

δηλαδή ιδιοκατοίκηση, χωρίς τεκμαρτό εισόδημα από δωρεάν παραχώρηση, γιατί δεν υφίσταται τέτοια.

 

Καλό σας βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το παραχωρώ 10 ή 20 ή 30 τμ δεν το έχω καταλάβει 

ο πατέρας επιτρέπει στο βλαστάρι του να τηρεί τα βιβλία και στοιχεία της ατομικής του επιχείρησης  στην πατρική κατοικία στην οποία και κατοικεί (το βλαστάρι) 

 

διαφορετικά θα μπορούσαμε να ζήσουμε στιγμές φοβερες 

 

πχ έλεγχος από το ΣΔΟΕ , το εσόδων εξόδων πάνω στο τραπέζι της κουζίνας και παράβαση για τήρηση εκτός έδρας (λέω τώρα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το παραχωρώ 10 ή 20 ή 30 τμ δεν το έχω καταλάβει 

ο πατέρας επιτρέπει στο βλαστάρι του να τηρεί τα βιβλία και στοιχεία της ατομικής του επιχείρησης  στην πατρική κατοικία στην οποία και κατοικεί (το βλαστάρι) 

 

διαφορετικά θα μπορούσαμε να ζήσουμε στιγμές φοβερες 

 

πχ έλεγχος από το ΣΔΟΕ , το εσόδων εξόδων πάνω στο τραπέζι της κουζίνας και παράβαση για τήρηση εκτός έδρας (λέω τώρα) 

 

Κάποιες ΔΟΥ ζητούσαν και ενοικιαστήριο του δωματίου του βλασταριού.

 

Δεν δέχονταν δωρεάν παραχώρηση και ζητούσαν το   ενοικιαστήριο να είναι τουλάχιστον 50€.

 

Γενικά στην Ελλάδα ξοδεύουμε τόσο χρόνο να ασχολούμαστε με το τίποτα ... :)

 

Άσχετο αλλά ειδικά αυτές οι δωρεάν αποδείξεις στο λαιμό μου κάθονται. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ζήτημα για μένα δεν είναι ότι κάποιες ΔΟΥ ζητούσαν (άσχετοι υπάρχουν και από κει και από δω) αλλά ότι κάποιοι συνάδελφοι τους πήγαιναν τέτοια συμφωνητικά (άσχετοι υπάρχουν και από δω και από κει) 

 

 

σχετικό αλλά αν μιλάς για τις δικές μας είναι ο ΦΠΑ . και τώρα ο ΚΦΑΣ το λέει σαφώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε παλικάρια να μην μπορεί να παραχωρήσει δωρεάν ο πατέρας στο γιό κλπ μέρος 

του σπιτιού για χρήση επαγγελματική?ποιος το απαγορεύει?δικό του είναι οτι γουστάρει

το κάνει.Λίγοι είναι αυτοί που νοικιάζουνε δωμάτια σπιτιού σε αλλοδαπούς?Η εφορία

χρήμα θέλει.Και στην περίπτωση του πατέρα από τεκμαρτό μίσθωμα θα πάρει και ο γιός δεν

θα το εμφανίσει σαν έξοδο,γιαυτό καλύτερα ένα μισθωτήριο με ενοίκιο για να μπορεί να το περνάει

και ο γιός. Τώρα να μην δηλωθεί τεκμαρτό ενοίκιο,ο νόμος μόνο για χρήση κύριας κατοικίας και με 

προϋποθέσεις το επιτρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...