Jump to content
Sign in to follow this  
ΕΛΕΝΑΗ

ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ DATA COMMUNICATION ΓΙΑ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ ΛΑΘΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΦΟΡΟΥ

Recommended Posts

Εστειλα e-mail στην DATA προτείνοντας να αποστείλει σε όσους έχουν εκτεθεί στους πελάτες

τους μία ανακοίνωση ώστε μαζί με αυτά που θα πληρώνουμε (διαφορές που μπορούσαν να υπολογισθούν πριν κατατεθεί η δήλωση)

να δείχνουμε έστω και αυτή την βεβαίωση που θα αναφέρει ότι το λάθος δεν ήταν δικό μας.Βέβαια στο μενού απ΄το παράθυρο

"βοήθεια"-"νέες δυνατότητες" η data αναφέρει ότι με την τελευταία βελτίωση αποκαταστάθηκε το πρόβλημα που δημιουργήθηκε

κατά τον υπολογισμό του Εκκαθαριστικού Σημειώματος αλλά αυτό για μένα δεν σημαίνει τίποτα.Βέβαια και για τον πελάτη θα πει

κάποιος δεν σημαίνει τίποτα όποια βεβαίωση κι αν σου δώσει οποιαδήποτε εταιρεία.Και τελικά αναρωτιέται κανείς αν πρέπει

να εμπιστεύεται την εταιρεία ή αν πρέπει να υπολογίζει πάλι μόνος του και να μην πληρώνει ούτε νταβατζιλίδικα κάθε χρόνο

του κόσμου τα λεφτά για ανανέωσεις και ότι τους κατέβει στο μυαλό.

Προτείνω και σε άλλους που έχουν DATA να ελέγξουν τις δηλώσεις που έκαναν γιατί το πρόβλημα δεν εμφανίζεται σε όλους τους

πελάτες αλλά σε ορισμένα εισοδήματα.

Όπως προτείνω κι εσείς να τους ενημερώσετε για την απαράδεχτη αντιμετώπιση που έδειξαν προς εμάς.

Για μένα πια δεν θα είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά όπως συχνά έλεγα και σύστηνα.

Έλενα

Εγώ πάλι δεν το καταλαβαίνω..

Η data ή κάποια άλλη εταιρεία έκανε λάθος.

ΟΚ και καλά κάνετε και της τα σούρνετε .. και ότι άλλο..

Όμως την ριμάδα την εκκαθάριση του taxisnet που την παρουσιάζει φάτσα κάρτα, πριν την οριστικοποίηση της δήλωσης,

δεν την κοιτάει κανείς?

Όλα με τον αυτόματο πιλότο (πρόγραμμα)?

Εγώ πάλι δεν το καταλαβαίνω..

Η data ή κάποια άλλη εταιρεία έκανε λάθος.

ΟΚ και καλά κάνετε και της τα σούρνετε .. και ότι άλλο..

Όμως την ριμάδα την εκκαθάριση του taxisnet που την παρουσιάζει φάτσα κάρτα, πριν την οριστικοποίηση της δήλωσης,

δεν την κοιτάει κανείς?

Όλα με τον αυτόματο πιλότο (πρόγραμμα)?

Δεν καταλάβατε.Έχω πρόβλημα με τις δηλώσεις που κατέθεσαν στη ΔΟΥ μισθωτοί και συνταξιούχοι

οι οποίοι δεν έχουν κωδικούς για το TAXIS.Και όταν υπάρχει η άνεση του προγράμματος της οποιασδήποτε

εταιρείας ώστε να υπολογίζουμε και να μη χρονοτριβούμε την εκκαθάριση πού να φανταστώ τί θα επακολουθούσε;

Αν μιλάς για κατάθεση στην ΔΟΥ .. ΟΚ .. το παίρνω πίσω.

και πως το πήρες χαμπάρι εκ των υστέρων? ήρθαν κιόλας εκκαθαριστικά?

Αν μιλάς για κατάθεση στην ΔΟΥ .. ΟΚ .. το παίρνω πίσω.

και πως το πήρες χαμπάρι εκ των υστέρων? ήρθαν κιόλας εκκαθαριστικά?

Σήμερα το πρωί έλαβα ενημέρωση για νέα έκδοση και παραλαμβάνοντάς την ανέτρεξα στο παράθυρο όπου αναφέρει τί προσφέρει κάθε νέα βελτίωση.

Εκεί βλέποντας αυτά που έγραφε σχετικά με λάθος υπολογισμό εκκαθάρισης άρχισα να ψάχνω πρώτα για τους πελάτους οι οποίοι ήρθαν για πρώτη

φορά στο γραφείο μου (σ΄αυτούς συνέβει το λάθος) , μετά σ΄αυτούς που είναι σε μακρινές για μένα ΔΟΥ όπου δεν μπορώ να πάω αύριο (π.χ. δήλωση στη ΔΟΥ

ΜΟΣΧΑΤΟΥ),και μετά στους υπόλοιπους .Κι εντάξει μ΄αυτούς που απλά θα έχουν μικρότερη επιστροφή απ΄αυτή που τους είχα πει.Μ΄αυτούς όμως που θα

πληρώσουν ενώ οι άνθρωποι είχαν αποδείξεις και τους τις έδωσα πίσω θα τα μπαλώσω πληρώνοντας εγώ το φόρο και θα τους πω ότι το αναλαμβάνει η εταιρεία

γιατί είναι από λάθος δικό της.Είπαμε όμως είμαι αδικαιολόγητη.Έπρεπε στον καθένα να κάθομαι ΜΟΝΗ ΜΟΥ να υπολογίζω τελικά την εκκαθάριση.

Έλενα.

Είπαμε όμως είμαι αδικαιολόγητη

Δεν είσαι καθόλου αδικαιολόγητη. Για αυτό τον λόγο τα πληρώνουμε τα προγράμματα σε καιρούς πίεσης. (Κι εγώ DATA έχω).

Δηλαδή αντί για κέρδος, θα μπεις και μέσα !!!!!

Συμφωνώ και πρασαυξάνω.

Φέτος μας τα έκανε μαντάρα η DATA. Πριν την τελευταία αναβάθμιση έβγαζε λάθος εκκαθάριση. Επειδή έβλεπα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά πήγα σε συνάλελφο φίλο και ρίξαμε τα ίδια δεδομένα σε άλλης γνωστης εταιρείας πρόγραμμα παίρνοντας βέβαια άλλη εκκαθάριση. Και αναρωτιόμασταν τι γίνεται. Συγκεκριμένα η δήλωση είχε μηδέν εισόδημα και μόνο τεκμήρια (σπίτι-εξοχικό-αυτοκίνητο).

Η εκκαθάριση όντως είχε προσαυξημένο φορολογητέο λόγω τεκμηρίων κάτι που δεν προέκυπτε από πουθενά. Επίσης στην ίδια εκκαθάριση δεν του έβγαζε και φόρο ενώ ήταν καραμπινάτη περίπτωση σε φόρο.

Συμφωνώ και πρασαυξάνω.

Φέτος μας τα έκανε μαντάρα η DATA. Πριν την τελευταία αναβάθμιση έβγαζε λάθος εκκαθάριση. Επειδή έβλεπα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά πήγα σε συνάλελφο φίλο και ρίξαμε τα ίδια δεδομένα σε άλλης γνωστης εταιρείας πρόγραμμα παίρνοντας βέβαια άλλη εκκαθάριση. Και αναρωτιόμασταν τι γίνεται. Συγκεκριμένα η δήλωση είχε μηδέν εισόδημα και μόνο τεκμήρια (σπίτι-εξοχικό-αυτοκίνητο).

Η εκκαθάριση όντως είχε προσαυξημένο φορολογητέο λόγω τεκμηρίων κάτι που δεν προέκυπτε από πουθενά. Επίσης στην ίδια εκκαθάριση δεν του έβγαζε και φόρο ενώ ήταν καραμπινάτη περίπτωση σε φόρο.

Μιας και βρίσκομαι εκτός γραφείου μπορεί κάποιος να με ενημερώσει ποιο είναι το πρόβλημα με τις εκκαθαρίσεις της data \?

Μιας και βρίσκομαι εκτός γραφείου μπορεί κάποιος να με ενημερώσει ποιο είναι το πρόβλημα με τις εκκαθαρίσεις της data \?

Μπορεί να έχεις ήδη πάει στο γραφείο σου και να έχεις εντοπίσει αυτό που εντόπισα κι εγώ εχτές που ένιωσα τόσο άσχημα και εκτεθημένη

απέναντι σε μερικούς πελάτες μου που αυτό εκτός απ΄το οικονομικό κόστος που για μένα είναι δευτερεύον μου προξένησε και άλλα προβλήματα

υγείας το βράδυ που πέρασε που δεν λέγονται ούτε γράφονται.

Λοιπόν έλεγξε μία-μία τις εκκαθαρίσεις που έκανες και ανακοίνωσες στους πελάτες σου συμπληρώνοντας τη δήλωσή τους.Εγώ υπενθυμίζω δεν είχα

(κακώς) την άνεση του χρόνου να τις υπολογίσω μόνη μου και εμπιστεύτηκα το αποτέλεσμα που έδινε η DATA COMMUNICATION.Οχι σε όλους αλλά

σε μερικούς μετά τη βελτίωση την 2.90.20. δίνεται άλλο αποτέλεσμα.Μερικοί πληρώνουν φόρο ενώ το πρόγραμμα έδινε επιστροφή,μερικοί πληρώνουν

φόρο ενώ το πρόγραμμα έδινε μηδενική και άλλοι θα λάβουν εκκαθαριστικό με αρκετά μικρότερη επιστροφή απ΄αυτή που έδειχνε το πρόγραμμα πριν

τη βελτίωση.Σε όλους όμως είχα τη δυνατότητα να προσθέσω αποδείξεις και να μην πληρώσουν ή να πάρουν επιστροφή παραπάνω.

Ελπίζω να μη σου τύχει σε κανένα πελάτη σου ή όσο το δυνατόν σε πιο λίγους ή ακόμα καλύτερα να μην έχουν καταθέσει μόνοι τους τη δήλωση.

Έλενα.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΑΘΑ. ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ 275 ευρω - ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ 320 ευρω.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΨΙΛΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΑΤΙ Η ΝΤΑΤΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΩΣ ΤΩΡΑ.

Guest Μπάμπης Κ.

Σήμερα το πρωί έλαβα ενημέρωση για νέα έκδοση και παραλαμβάνοντάς την ανέτρεξα στο παράθυρο όπου αναφέρει τί προσφέρει κάθε νέα βελτίωση.

Εκεί βλέποντας αυτά που έγραφε σχετικά με λάθος υπολογισμό εκκαθάρισης άρχισα να ψάχνω πρώτα για τους πελάτους οι οποίοι ήρθαν για πρώτη

φορά στο γραφείο μου (σ΄αυτούς συνέβει το λάθος) , μετά σ΄αυτούς που είναι σε μακρινές για μένα ΔΟΥ όπου δεν μπορώ να πάω αύριο (π.χ. δήλωση στη ΔΟΥ

ΜΟΣΧΑΤΟΥ),και μετά στους υπόλοιπους .Κι εντάξει μ΄αυτούς που απλά θα έχουν μικρότερη επιστροφή απ΄αυτή που τους είχα πει.Μ΄αυτούς όμως που θα

πληρώσουν ενώ οι άνθρωποι είχαν αποδείξεις και τους τις έδωσα πίσω θα τα μπαλώσω πληρώνοντας εγώ το φόρο και θα τους πω ότι το αναλαμβάνει η εταιρεία

γιατί είναι από λάθος δικό της.Είπαμε όμως είμαι αδικαιολόγητη.Έπρεπε στον καθένα να κάθομαι ΜΟΝΗ ΜΟΥ να υπολογίζω τελικά την εκκαθάριση.

Έλενα.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΑΘΑ. ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ 275 ευρω - ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ 320 ευρω.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΨΙΛΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΑΤΙ Η ΝΤΑΤΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΩΣ ΤΩΡΑ.

Αγαπητή συναδέρφισσα και λοιποί συνάδερφοι , η εκκαθάριση είναι ένα πολύπλοκο πράγμα για να την κάνω στο χέρι, απαιτεί πολύ χρόνο και πολλούς υπολογισμούς και φυσικά εγκυμονεί πολλούς κινδύνους λάθους και δεν μιλώ για μια εκκαθάριση μόνο με εισοδήματα , αποδείξεις και παρακρατήσεις, αλλά για ασφάλειες, δίδακτρα, ιατρικές, νοσοκομειακές δαπάνες κλπ που άλλα εκπίπτουν από το εισόδημα, άλλα μειώνουν το φόρο, άλλα έχουν περιορισμούς σε ποσά, άλλα περιορισμούς βάσει εισοδήματος. Όλα όμως τα παραπάνω είναι καταγεγραμμένα και εύκολα μπορείς να τα εντοπίσεις και ένα πρόγραμμα και μάλιστα της εταιρείας που λανσάρεται σαν ηγέτιδα στο χώρο των λογιστικών γραφείων, δεν πρέπει να υποπίπτει σε τέτοιου είδους λάθη τα οποία χαρακτηρίζει δυσλειτουργίες. Λύνονται άμεσα αυθημερόν; Πόσες μέρες γνωρίζουν και μέσα από αυτό το φόρουμ το πρόβλημα με το 2% ΕΛΓΑ που λύθηκε μόλις εχτές; Ας παραβλέψουμε όμως αυτά τα γεγονότα , που σίγουρα οφείλονται στο μεγάλο φόρτο εργασίας –που εδώ φαίνεται ο καλός συνεργάτης- χωρίς ταυτόχρονα να παραβλέπουμε και τον ανθρώπινο παράγοντα του «όσο δουλεύω κάνω λάθη», όμως πόσα λάθη;

Ρίξτε μια ματιά στα παρακάτω:

11/02/2011

Δυνατότητες της Έκδοσης 2.90.03 του Academia Financials Έσοδα – Έξοδα

3.Κατά τον υπολογισμό του Εκκαθαριστικού Σημειώματος Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων προστίθεται πάντα το ποσό των 5.000 ή 3.000 Ευρώ (ανάλογα εάν είναι έγγαμος ή άγαμος ο φορολογούμενος) στα τεκμήρια. Επίσης για τον υπολογισμό της προστιθέμενης διαφοράς τεκμηρίων δεν λαμβάνεται υπ’ όψη πλέον εάν τα έσοδα σε σχέση με τα τεκμήρια έχουν διαφορά κάτω του 20%. (2.90.03)

18/02/2011

Δυνατότητες της Έκδοσης 2.90.04 του Academia Financials Έσοδα – Έξοδα

4.Κατά τον υπολογισμό του Εκκαθαριστικού Σημειώματος Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων οι κωδικοί 781 και 782 μειώνουν πλέον τα τεκμήρια. Επίσης εάν δεν είναι ο φορολογούμενος έγγαμος δεν υπολογίζεται τεκμήριο διαβίωσης για την σύζυγο. (2.90.04)

24/03/2011

Δυνατότητες της Έκδοσης 2.90.12 του Academia Financials Έσοδα – Έξοδα

1.Κατά τον υπολογισμό του Εκκαθαριστικού Σημειώματος Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων, ο φόρος λόγω αποδείξεων υπολογίζεται πλέον στο άθροισμα του δηλούμενου εισοδήματος και των τεκμηρίων. (2.90.12)

14/04/2011

Δυνατότητες της Έκδοσης 2.90.19 του Academia Financials Έσοδα – Έξοδα

3.Κατά τον υπολογισμό του Εκκαθαριστικού Σημειώματος Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων, σε περιπτώσεις που ο φορολογούμενος έχει υποπέσει σε φορολογικές παραβάσεις (κωδ. 021 και 022 του Εντύπου Ε1) δεν υπολογίζεται πλέον φόρος για μη προσκόμιση αποδείξεων. (2.90.19)

15/04/2011

Δυνατότητες της Έκδοσης 2.90.20 του Academia Financials Έσοδα – Έξοδα

1.Αποκαταστάθηκε το πρόβλημα που δημιουργήθηκε κατά τον υπολογισμό του Εκκαθαριστικού Σημειώματος Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων με την έκδοση 2.90.19 (λάθος υπολογισμός Εκκαθαριστικού Σημειώματος σε περιπτώσεις που υπήρχαν αποδείξεις). Επίσης στο Εκκαθαριστικό Σημείωμα η Ωφέλεια Λόγω Αποδείξεων εμφανίζεται πλέον στα στοιχεία μείωσης του φόρου και η επιβάρυνση φόρου λόγω αποδείξεων εμφανίζεται πλέον στους φόρους. (2.90.20)

20/04/2011

Δυνατότητες της Έκδοσης 2.90.23 του Academia Financials Έσοδα – Έξοδα

1.Κατά τον υπολογισμό του Εκκαθαριστικού Σημειώματος Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων υπολογίζεται πλέον ΕΛΓΑ 2% σε εισοδήματα από γεωργικές επιχειρήσεις. Το ποσό του ΕΛΓΑ εμφανίζεται στο πεδίο Συμπληρωματικός Φόρος (2.90.23)

Και πόσες ακόμη διορθώσεις θα γίνουν στην εκκαθάριση του φόρου;

Μετά τα παραπάνω σας κάνω γνωστό με λύπη, ότι το πρόγραμμα εξακολουθεί … και υπολογίζει λάθος !!! την ωφέλεια λόγω αποδείξεων σε κάποιες περιπτώσεις.

Ενώ την αναγράφει σαν ωφέλεια, δεν την αφαιρεί από τον τελικό φόρο.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Guest Μπάμπης Κ.

Ένα καλό πρόγραμμα όπως αυτό, πάντα μπορεί να γίνει καλύτερο. Δεν πρέπει όμως μόνο να «ακούς» τους πελάτες σου αλλά και να υλοποιείς προτάσεις και παρατηρήσεις άμεσα και με οποιοδήποτε κόστος.

Το πρόγραμμα ανταποκρίνεται ικανοποιητικά σε πολύ μεγάλο ποσοστό αλλά υπάρχουν και δεκάδες σημεία που χρίζει περαιτέρω προσοχής και επέμβασης.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.