Προς το περιεχόμενο

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΠΟΣΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΘΦΕΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ DATA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με προηγούμενη αναφορά μου στην τελευταία "βελτίωση" της DATA

ήθελα να ρωτήσω το εξής:Εάν έχει κατατεθεί την προηγούμενη εβδομάδα δήλωση

και δεν έχει παρέλθει η ημερομηνία υποβολής γνωρίζετε αν μπορώ να καταθέσω

συμπληρωματική με αποδείξεις;

Eυχαριστώ.

Έλενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαββάσει στο Σταματόπουλο ότι δε μπορεί να κατατεθεί τροποποιητική όσον αφορά τον αριθμό των αποδείξεων.

Δε θυμάμαι όμως αν ενοούσε η τροποποιητική είναι εντός της προθεσμίας ή εκπρόθεσμη.

Βέβαια αυτό ήταν στην ερμηνεία του Σταματόπουλου..

Αν το θμηθώ θα το κοιτάξω αύριο το πρωί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαββάσει στο Σταματόπουλο ότι δε μπορεί να κατατεθεί τροποποιητική όσον αφορά τον αριθμό των αποδείξεων.

Δε θυμάμαι όμως αν ενοούσε η τροποποιητική είναι εντός της προθεσμίας ή εκπρόθεσμη.

Βέβαια αυτό ήταν στην ερμηνεία του Σταματόπουλου..

Αν το θμηθώ θα το κοιτάξω αύριο το πρωί...

Σ΄ευχαριστώ πολύ.Δεν ξέρω αν κι εσύ "την πάτησες" με το πρόγραμμα της DATA COMMUNICATION όπως

εγώ, αλλά τελικά αν δεν γίνεται επειδή δεν θέλω να εκτεθώ θα πληρώσω εγώ το εκκαθαριστικό του πελάτη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα θυμησε το μου αύριο να το κοιτάξω!!

Τελικά το τσέκαρα και απ΄τη "Φορολογική επιθεώρηση"

και όντως δεν έχει αλλάξει κάτι.Είναι όπως κάθε φορά

ότι οι αποδείξεις πρέπει να είναι με την αρχική δήλωση.

Σ΄ευχαριστώ.

Έλενα.

Α! και να μη το ξεχάσω να ευχαριστήσω θερμά και την DATA COMMUNICATION

γιατί τελευταία στιγμή τα θαλάσσωσε και προσωπικά με έχει εκθέσει ανεπανόρθωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να διενεργηθεί η έκπτωση:

α. Να έχουν πραγματοποιηθεί στην Ελλάδα

β. Να δηλωθούν με αρχική εμπροθεσμη. ( Εαν δηλωθούν με εκπρόθεσμη αρχική, ή συμπληρωματική δήλωση εμπροθεσμη ή εκπρόθεσμη δεν αναγνωρίζονται για έκπτωση) σελ. 615 ΦΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. δες αν μπορεις να τις διορθωσεις [σε συννενοηση με καποιο υπαλληλο της δου]...

2. δεν το εχω κανει ποτε, αλλα ψαξε το λιγο....

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΚΛΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ;

Η Δήλωση αποτελεί δεσμευτικό τίτλο για το φορολογούμενο. Η ανάκληση της εν όλω ή εν μέρει, επιτρέπεται μόνο για λόγους συγγνωστής πλάνης. Το βάρος της απόδειξης των πραγματικών περιστατικών που συνιστούν συγγνωστή πλάνη το φέρει ο φορολογούμενος . Η ανάκληση γίνεται με την υποβολή δήλωσης στον αρμόδιο προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ μέχρι τη λήξη του οικείου οικ.έτους, με την οποία ανακαλείται φορολογητέα ύλη ή πραγματική και τεκμαρτή δαπάνη ή οποιοδήποτε προσδιοριστικό στοιχείο της δαπάνης, προκειμένου να προσδιοριστεί το εισόδημα με βάση τα τεκμήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοπελια??

Πριν απο 3-4 χρόνια μου ειχε συμβεί το ίδιο!

Ξερεις πως το έλυσα?

Πηγα στην ΔΟΥ μαζι με μια δήλωση του πελάτη που περιλάμβανε μόνο τις αποδείξεις.

Βρηκα μια υπάλληλο συνεννοήσιμη και καταχώρησε επιτόπου ως αρχική αυτή που κρατούσα ώστε αργότερα οταν θα καταχωρούσε ο οποιοσδήποτε υπάλληλος την πρώτη δήλωση, μοιραία θα την καταχωρούσε ως συμπληρωματική.

Για δοκίμασε το.....

Επισης μια λύση ειναι να βγάλεις αμεσα κωδικούς στον εν λόγω πελάτη και να ξανακαταχωρήσεις την δήλωση και στο gsis.

Πιστεύω οτι η ΔΟΥ θα αργήσει να κάνει καταχωρήσεις στο σύστημα ή ακόμα και αν το εχει ήδη κάνει, αποκλείεται να την εχει στείλει στην ΓΓΠΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοπελια??

Πριν απο 3-4 χρόνια μου ειχε συμβεί το ίδιο!

Ξερεις πως το έλυσα?

Πηγα στην ΔΟΥ μαζι με μια δήλωση του πελάτη που περιλάμβανε μόνο τις αποδείξεις.

Βρηκα μια υπάλληλο συνεννοήσιμη και καταχώρησε επιτόπου ως αρχική αυτή που κρατούσα ώστε αργότερα οταν θα καταχωρούσε ο οποιοσδήποτε υπάλληλος την πρώτη δήλωση, μοιραία θα την καταχωρούσε ως συμπληρωματική.

Για δοκίμασε το.....

Επισης μια λύση ειναι να βγάλεις αμεσα κωδικούς στον εν λόγω πελάτη και να ξανακαταχωρήσεις την δήλωση και στο gsis.

Πιστεύω οτι η ΔΟΥ θα αργήσει να κάνει καταχωρήσεις στο σύστημα ή ακόμα και αν το εχει ήδη κάνει, αποκλείεται να την εχει στείλει στην ΓΓΠΣ.

Σ΄ευχαριστώ αλλά ήδη ειδοποίησα τον πελάτη ότι όταν του έρθει το εκκαθαριστικό να με ειδοποιήσει για να πληρώσω το φόρο

και να του αποστείλω το αποδεικτικό πληρωμής.Του είπα ό,τι ανέλαβε η εταιρεία το λάθος της και θα το πληρώσει εκείνη.

Δεν μπορούσα να περιμένω γιατί δεν θέλω να εκτεθώ.Και τελικά ο μόνος που δεν φταίει είναι ο πελάτης που γνωρίζω ότι δεν έχει την δυνατότητα

λόγω εργασίας να παραλάβει κωδικούς απ΄τη ΔΟΥ.Οι άλλοι οι οποίοι είχαν και αυτοί επιπλέον αποδείξεις και η εκκαθάριση δεν θα είναι

αυτή που τους είπα μερικοί δεν θα ξαναπατήσουν στο γραφείο μου,μερικούς δεν τους βρίσκω για να μη καταθέσουν τη δήλωση και να το προλάβω,

και σε άλλους θα τα "λουστώ" εγώ επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ευχαριστώ αλλά ήδη ειδοποίησα τον πελάτη ότι όταν του έρθει το εκκαθαριστικό να με ειδοποιήσει για να πληρώσω το φόρο

και να του αποστείλω το αποδεικτικό πληρωμής.Του είπα ό,τι ανέλαβε η εταιρεία το λάθος της και θα το πληρώσει εκείνη.

Δεν μπορούσα να περιμένω γιατί δεν θέλω να εκτεθώ.Και τελικά ο μόνος που δεν φταίει είναι ο πελάτης που γνωρίζω ότι δεν έχει την δυνατότητα

λόγω εργασίας να παραλάβει κωδικούς απ΄τη ΔΟΥ.Οι άλλοι οι οποίοι είχαν και αυτοί επιπλέον αποδείξεις και η εκκαθάριση δεν θα είναι

αυτή που τους είπα μερικοί δεν θα ξαναπατήσουν στο γραφείο μου,μερικούς δεν τους βρίσκω για να μη καταθέσουν τη δήλωση και να το προλάβω,

και σε άλλους θα τα "λουστώ" εγώ επίσης.

Ρε κοριτσάκι μου....επειδή ενημέρωσες ήδη τον πελάτη ...αυτο σου απαγορεύει να προσπαθήσεις για την διόρθωση??

Περαν τουτου ...κι εμενα κανένας πελάτης δεν εχει παει να πάρει τους κωδικούς του.....με εκεινο το ρημαδο-πληρεξουσιο "τραβιομαστε" εμεις!

Πιστευω οτι αν τους ζητησεις να παει σε καποιο ΚΕΠ που δουλευουν ως αργα το απογευμα ή αστυνομικό τμημα που δουλευει 24/7 για να σου φερει το πληρεξούσιο, θα πανε!!

Δεν ξέρω βέβαια για τι ποσό μιλάμε επι του εκκαθαριστικού , αλλα αν δεν ειναι αμελητεο τυπου 30-40 ευρώ, θα σε συμβούλευα να το προσπαθήσεις!!

Μας βγαίνει ο κ...... γι αυτα τα παλιο λεφτα......μη τα χαρίζεις κι απο πάνω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μια λύση ειναι να βγάλεις αμεσα κωδικούς στον εν λόγω πελάτη και να ξανακαταχωρήσεις την δήλωση και στο gsis.

Πιστεύω οτι η ΔΟΥ θα αργήσει να κάνει καταχωρήσεις στο σύστημα ή ακόμα και αν το εχει ήδη κάνει, αποκλείεται να την εχει στείλει στην ΓΓΠΣ.

εγω γιατι θυμαμαι οτι αν υποβαλλεις και μεσω ιντερνετ και μεσω δου πιανει η δηλωση της δου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε κοριτσάκι μου....επειδή ενημέρωσες ήδη τον πελάτη ...αυτο σου απαγορεύει να προσπαθήσεις για την διόρθωση??

Περαν τουτου ...κι εμενα κανένας πελάτης δεν εχει παει να πάρει τους κωδικούς του.....με εκεινο το ρημαδο-πληρεξουσιο "τραβιομαστε" εμεις!

Πιστευω οτι αν τους ζητησεις να παει σε καποιο ΚΕΠ που δουλευουν ως αργα το απογευμα ή αστυνομικό τμημα που δουλευει 24/7 για να σου φερει το πληρεξούσιο, θα πανε!!

Δεν ξέρω βέβαια για τι ποσό μιλάμε επι του εκκαθαριστικού , αλλα αν δεν ειναι αμελητεο τυπου 30-40 ευρώ, θα σε συμβούλευα να το προσπαθήσεις!!

Μας βγαίνει ο κ...... γι αυτα τα παλιο λεφτα......μη τα χαρίζεις κι απο πάνω!!

Το ένα εκκαθαριστικό που θα πληρώσω είναι 114,00 , το άλλο 159,00 , μερικοί απ΄τους υπόλοιπους εκνευρισμένοι δεν δέχτηκαν να αναλλάβω τίποτα και μαζί με τους άλλους με τις μικρότερες επιστροφές απ΄αυτές που τους είχα ανακοινώσει αρχικά τους βλέπω να φεύγουν μακριά μου και να με βρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...
επισκέπτη Βαγγέλης

SOS!!!! Παιδιά θέλω την βοήθεια σας αν μπορείτε!!! Στην δήλωση που έκανε η μητέρα μου με εισόδημα 22000 euro, στείλαμε τον φάκελο με τις αποδειξεις κανονικά αλλα κάναμε την εξής πατάτα... Δεν γράψαμε το πόσο μέσα στο έντυπο της δήλωσης με αποτέλεσμα να μην συμπεριληφθεί στο εκκαθαριστικό!!!! Ναι τέτοια βλακεία! Τώρα τι κάνω! Παιδιά SOS μου ήρθε τρο πόσο να πληρώσω... Θα βρούνε τον φάκελο; Μπορώ να κάνω συμπληρωματική δήλωση; Αν δεν τις βρούνε μπορώ να προσκόμισω άλλες αποδειξεις του 2010 που έχω; Ρε παιδιά θα καθώς εγκεφαλικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

SOS!!!! Παιδιά θέλω την βοήθεια σας αν μπορείτε!!! Στην δήλωση που έκανε η μητέρα μου με εισόδημα 22000 euro, στείλαμε τον φάκελο με τις αποδειξεις κανονικά αλλα κάναμε την εξής πατάτα... Δεν γράψαμε το πόσο μέσα στο έντυπο της δήλωσης με αποτέλεσμα να μην συμπεριληφθεί στο εκκαθαριστικό!!!! Ναι τέτοια βλακεία! Τώρα τι κάνω! Παιδιά SOS μου ήρθε τρο πόσο να πληρώσω... Θα βρούνε τον φάκελο; Μπορώ να κάνω συμπληρωματική δήλωση; Αν δεν τις βρούνε μπορώ να προσκόμισω άλλες αποδειξεις του 2010 που έχω; Ρε παιδιά θα καθώς εγκεφαλικό...

Αν δε βρεθεί ο φάκελλος και ταυτόχρονα αν δε δεχτεί ο υπάλληλος να γράψεις τις αποδείξεις που έχει ο φάκελλος στην αρχική δήλωση....... θα την φάς την πατάτα.

Το ποσό των δαπανών για την επιβολή ή την έκπτωση φόρου, σύμφωνα με τα δύο προηγούμενα εδάφια, δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να υπερβαίνει τα δεκαπέντε χιλιάδες (15.000) ευρώ για τον υπόχρεο και τα τριάντα χιλιάδες (30.000) ευρώ για συζύγους. Οι δαπάνες που έχουν πραγματοποιηθεί υπολογίζονται αθροιστικά

και για τους δύο συζύγους μόνον εφόσον έχουν περιληφθεί στην αρχική δήλωση/ και επιμερίζονται μεταξύ των συζύγων ανάλογα με το δηλούμενο και φορολογούμενο σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις ατομικό εισόδημα της αρχικής δήλωσής τους, αφού προηγουμένως καλυφθεί το ποσό των αποδείξεων που απαιτείται για την κάλυψη

του αφορολόγητου ποσού.Όταν ο ένας σύζυγος δηλώνει εισόδημα μέχρι έξι χιλιάδες (6.000) ευρώ, οι αποδείξεις που προσκομίζονται καλύπτουν το αφορολόγητο ποσό του άλλου συζύγου, εφόσον αυτό υπερβαίνει τα έξι χιλιάδες (6.000) ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Βαγγέλης

Αν δε βρεθεί ο φάκελλος και ταυτόχρονα αν δε δεχτεί ο υπάλληλος να γράψεις τις αποδείξεις που έχει ο φάκελλος στην αρχική δήλωση....... θα την φάς την πατάτα.

Το ποσό των δαπανών για την επιβολή ή την έκπτωση φόρου, σύμφωνα με τα δύο προηγούμενα εδάφια, δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να υπερβαίνει τα δεκαπέντε χιλιάδες (15.000) ευρώ για τον υπόχρεο και τα τριάντα χιλιάδες (30.000) ευρώ για συζύγους. Οι δαπάνες που έχουν πραγματοποιηθεί υπολογίζονται αθροιστικά

και για τους δύο συζύγους μόνον εφόσον έχουν περιληφθεί στην αρχική δήλωση/ και επιμερίζονται μεταξύ των συζύγων ανάλογα με το δηλούμενο και φορολογούμενο σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις ατομικό εισόδημα της αρχικής δήλωσής τους, αφού προηγουμένως καλυφθεί το ποσό των αποδείξεων που απαιτείται για την κάλυψη

του αφορολόγητου ποσού.Όταν ο ένας σύζυγος δηλώνει εισόδημα μέχρι έξι χιλιάδες (6.000) ευρώ, οι αποδείξεις που προσκομίζονται καλύπτουν το αφορολόγητο ποσό του άλλου συζύγου, εφόσον αυτό υπερβαίνει τα έξι χιλιάδες (6.000) ευρώ.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έμαθα όμως ότι υπάρχει εντολή του υπουργείου να κρατάνε τον φάκελο μαζί με τις αποδειξεις και όχι να τις καταστρέψουν. Το πόσο που είχα προσκομίσει το θυμάμαι, οπότε μπορω να το γράψω σε καινούριο έντυπο. Τι να πω... Αν τελικά την φάω την πατάτα θα είναι καυτή... Ασε που θα μείνω και ορφανος απο μάνα μιας και θα πάθει έμφραγμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...
επισκέπτη ΜΑΡΙΑ

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΩΡΘΟΣΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΩΡΘΟΣΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ;

2238/94 αρ.9 παρ.1

Οι δαπάνες που έχουν πραγματοποιηθεί υπολογίζονται αθροιστικά και για τους δύο συζύγους μόνον εφόσον έχουν περιληφθεί στην εμπρόθεσμη δήλωση και επιμερίζονται μεταξύ των συζύγων ανάλογα με το δηλούμενο και φορολογούμενο σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις ατομικό εισόδημα της εμπρόθεσμης δήλωσής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΩΡΘΟΣΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ;

Ναι μπορεις,

Στις συμπληρωματικες δηλωσεις του οικ. ετους 2012 μετα την τροποποιηση του Αρ. 9 του Κ.Φ.Ε. με το αρθρο 38 του Ν. 4024/2011, οι αποδειξεις (κωδ. 49) υπολογιζονται εφοσον οι δηλωσεις ειναι εμπροθεσμες, ανεξαρτητα αν προκειται για αρχικες ή συμπληρωματικες δηλωσεις.

http://www.taxdevil....-e1-ekprothesmi

Την πατησα και εγω εχθες και σημερα πηγα στη Δ.Ο.Υ. και υπεβαλα αιτηση για τροποποιητικη μονο με το ποσο των αποδειξεων (κωδ. 049)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...