Jump to content
Sign in to follow this  
SOTIRIS Χ.

TAXIS NET. ΣΥΧΓΑΡΗΤΗΡΙΑ, ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΕΤΣΙ!

Recommended Posts

Στις ΔΟΥ γινεται ο κακός χαμός με τους κλειδαριθμους , εχει κρεμασει και αυτο το συστημα και καταπινει καθημερινα δεκαδες κλειδαριθμους , με αποτελεσμα να πρεπει ο φορολογουμενος να φυγει απο την ΔΟΥ , να κανει εκ νεου αποστολή αιτησης για εγγραφη η επανεγγραφη και να ξαναπαει στην ΔΟΥ για εκδοση νεου κλειδαριθμου. Μια ομορφιά.

Που θα πάει επιτέλους αυτό το χάλι με τις αιτήσεις για κλειδάριθμους που χάνονται?Έχω ένα σωρό περιπτώσεις που ενώ ο φορολογούμενος έχει πάρει τον κλειδάριθμο όταν πάω να κάνω ενεργοποίηση λογαριασμού δεν υπάρχει η αίτηση!!!Μήπως είναι και αυτό για το καλό των φορολογούμενων?Δωρεάν ασκήσεις ετοιμότητας από το ΥΟ?ΕΛΕΟΣ!!!!

Κουραγιο παιδιά , κουραγιο .

Επίσης, εάν η φορολογική δήλωση συμπεριλαμβάνει εισόδημα Δ, Ε ή Ζ πηγής από επιτηδευματίες κατά τον ΚΒΣ και εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, η φορολογική δήλωση θα υποβληθεί υποχρεωτικά ηλεκτρονικά αλλά στην ημερομηνία που ορίζεται για τους μισθωτούς.

Συμφωνώ και αυτό ίσχυε πάντα...

Αλλά για πες μου πως αυτό αναιρεί το παρακάτω?

Αυτές οι δηλώσεις δεν υποβάλλονται από τους ίδιους αλλά από λογιστές.

Ειλικρινά δε θέλω να διαφωνούμε, την ημερομηνία 15/06 θέλω και εγώ για αυτούς, αλλά από την παρακάτω σύνταξη δεν προκύπτει αυτό, προκύπτει μόνο ότι δεν ξέρουν τι γράφουν.

--------

Εφόσον οι δηλώσεις των παραπάνω υπόχρεων, υποβάλλονται από τους ίδιους με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου, καθώς και οι δηλώσεις των υπόχρεων της υποπερίπτωσης αα΄ της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 62 του ΚΦΕ (εισοδήματα από συμμετοχή σε εταιρίες, αντιπρόσωποι, πράκτορες ασφαλιστικών εταιριών, ασφαλειομεσίτες κ.τ.λ.), που υποχρεωτικά υποβάλλονται με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου, η προθεσμία υποβολής τους παρατείνεται μέχρι και τις 15 Ιουνίου 2011, ανεξάρτητα από το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ τους.

----------

Συμφωνώ και αυτό ίσχυε πάντα...

Αλλά για πες μου πως αυτό αναιρεί το παρακάτω?

Αυτές οι δηλώσεις δεν υποβάλλονται από τους ίδιους αλλά από λογιστές.

Ειλικρινά δε θέλω να διαφωνούμε, την ημερομηνία 15/06 θέλω και εγώ για αυτούς, αλλά από την παρακάτω σύνταξη δεν προκύπτει αυτό, προκύπτει μόνο ότι δεν ξέρουν τι γράφουν.

--------

Εφόσον οι δηλώσεις των παραπάνω υπόχρεων, υποβάλλονται από τους ίδιους με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου, καθώς και οι δηλώσεις των υπόχρεων της υποπερίπτωσης αα΄ της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 62 του ΚΦΕ (εισοδήματα από συμμετοχή σε εταιρίες, αντιπρόσωποι, πράκτορες ασφαλιστικών εταιριών, ασφαλειομεσίτες κ.τ.λ.), που υποχρεωτικά υποβάλλονται με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου, η προθεσμία υποβολής τους παρατείνεται μέχρι και τις 15 Ιουνίου 2011, ανεξάρτητα από το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ τους.

----------

Υπάρχουν περιπτώσεις που έχω ας πούμε τη σύζυγο επαγγελματία και το σύζυγο μισθωτό.

Δίνω το Ε3, και ο σύζυγος τη στέλνει μόνος του. Μη ρωτήσεις γιατί... δεν ξέρω, (λες αν μάθω τα λοιπά οικονομικά στοιχεία τους να γίνει κάτι?). Άλλη περίπτωση έχω τον ένα επαγγελματία, ο άλλος μέλος εταιρίας, δίνω το Ε3 και στέλνει τη δήλωσή του μέσα από το λογιστήριο της εταιρίας του. Ή ακόμη, μπαίνω με τους κωδικούς ενός συζύγου, στέλνω το Ε3, και μετά εκείνοι στέλνουν τα λοιπά έντυπα.

Άρα με τον ίδιο τρόπο, μπορούμε να στέλνουμε και τις δηλώσεις με τους κωδικούς τους μέχρι τις 15 Ιουνίου.

Προσπαθω εδω και 1,30 ώρα να στειλω μία δήλωση ,

το γνωστό μνμ , "Εσωτερικό σφάλμα στο server. Προσπαθήστε ξανά, "

Μπορεί καποιος να μου εξηγήσει ποιός έχει δωσει το δικαιωμα σε αυτους τους ανεύθυνους του taxisnet να πάιζουν με τα δικά μου τα νεύρα , ποιός τους έχει δωσει το δικαίωμα να ορίζουν το πότε και το πώς θα δουλέψω.

Εγω θέλω να στειλω την δήλωση ΤΩΡΑ, τώρα εχω χρόνο , τωρα εχω προγραμματισει να το κάνω , δεν μπορώ ούτε σε μισή ωρα , ούτε σε μία .

Το αστειο αυτο εχει παρατραβήξει , προσωπικά έχω ρωτήσει δικηγόρο για το πώς μπορω να κινηθώ νομικά .

Δεν ειναι δυνατόν ώς επαγγελματιας να εχω μόνο υποχρεώσεις , μπορεί να μην εχω την πίεση που εχουν αλλοι συνάδελφοι , αλλα αυτή την συμπεριφορά δεν την δέχομαι , φτάνει ώς εδω .

Αυτο θα επρεπε να εχει κανει εδω και καιρό η ομοσπονδία , το ΟΕΕ και όλοι οι σύλλογοι , να κινηθούν νομικά και να διεκδικήσουν τα αυτονόητα , αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει φως απο εκεί.

Αν θέλει καποιος ας ανοιξει ένα θέμα στις αρχικες συζητησεις της ομάδας σκέψης και παρεμβασης, με σκοπό την μαζική προσφυγη στην Δικαιοσύνη, δεν το ανοιγω εγω μπάς και πάει γούρι γιατι το αλλο που ανοιξα με την διαμαρτυρία, το έφαγε η παράταση .

Μπορεί καποιος να μου εξηγήσει ποιός έχει δωσει το δικαιωμα σε αυτους τους ανεύθυνους του taxisnet να πάιζουν με τα δικά μου τα νεύρα , ποιός τους έχει δωσει το δικαίωμα να ορίζουν το πότε και το πώς θα δουλέψω.

Εγω θέλω να στειλω την δήλωση ΤΩΡΑ, τώρα εχω χρόνο , τωρα εχω προγραμματισει να το κάνω , δεν μπορώ ούτε σε μισή ωρα , ούτε σε μία .

Το αστειο αυτο εχει παρατραβήξει , προσωπικά έχω ρωτήσει δικηγόρο για το πώς μπορω να κινηθώ νομικά .

Δεν ειναι δυνατόν ώς επαγγελματιας να εχω μόνο υποχρεώσεις , μπορεί να μην εχω την πίεση που εχουν αλλοι συνάδελφοι , αλλα αυτή την συμπεριφορά δεν την δέχομαι , φτάνει ώς εδω .

Αυτο θα επρεπε να εχει κανει εδω και καιρό η ομοσπονδία , το ΟΕΕ και όλοι οι σύλλογοι , να κινηθούν νομικά και να διεκδικήσουν τα αυτονόητα , αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει φως απο εκεί.

Αν θέλει καποιος ας ανοιξει ένα θέμα στις αρχικες συζητησεις της ομάδας σκέψης και παρεμβασης, με σκοπό την μαζική προσφυγη στην Δικαιοσύνη, δεν το ανοιγω εγω μπάς και πάει γούρι γιατι το αλλο που ανοιξα με την διαμαρτυρία, το έφαγε η παράταση .

Εγώ πλέον αρχίζω να πιστεύω με όλη αυτήν την αναλογία εργασίας/ αμοιβής/χρόνος αμοιβής/χρόνος εργασίας είναι αδύνατον να έχεις οικογένεια και να είσαι λογιστής - ελεύθερος επαγγελματίας. Τα πράγματα έχουν ξεφύγει. Χρειάζονται αποφάσεις τομές για όλους μας. Δυστυχώς δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.

Και γω γι αυτό κοίταξα στο Forum αν έχει κι άλλος το ίδιο πρόβλημα γιατί εδώ και 1 περίπου ώρα έχω το ίδιο μήνυμα και δεν μπορώ να στείλω τίποτα

Πήγα να κάνω ενεργοποίηση λογαριασμού, έφτασα στο σημείο να βάλω το νέο Password και μου έβγαλε μετά εσωτερικό σφάλμα. Μη μου πείτε ότι έγινε κανένα μπέρδεμα και θα χρειαστεί νέο κλειδάριθμο, δε θα το αντέξω!!!

Και γω γι αυτό κοίταξα στο Forum αν έχει κι άλλος το ίδιο πρόβλημα γιατί εδώ και 1 περίπου ώρα έχω το ίδιο μήνυμα και δεν μπορώ να στείλω τίποτα

Απο την εφαρμογή της EPSILONET αυτόματη υποβολή , συμπληρώνει μόνον το username και στο password με πετάει έξω. Εδώ και μια ώρα προσπαθώ με όλους τους τρόπους αλλά δεν......

Υποθέτω πως μάλλον "κρέμασε" πάλι.

πήρες μπρος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αλλά τι να το κάνω τώρα που μου έσπασε τα νεύρα?

Να' σαι καλά! Τα κατάφερα κι εγώ!

πήρες μπρος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αλλά τι να το κάνω τώρα που μου έσπασε τα νεύρα?

Επιβεβαίωση ! Δουλεύει.

Ωραία τα πράγματα απο χθες. Άρχισαν να λήγουν οι δηλώσεις και το σύστημα υπο μόνιμη κατάρρευση,..

Εσωτερικό σφάλμα server και κολοκύθια τούμπανα.

Ωραία τα πράγματα απο χθες. Άρχισαν να λήγουν οι δηλώσεις και το σύστημα υπο μόνιμη κατάρρευση,..

Εσωτερικό σφάλμα server και κολοκύθια τούμπανα.

Χθες δραμα η κατασταση για ακομα μια φορα. Καταρεει το συμπαν εκει στην ΓΓΠΣ.

Τηλεφώνησα στο taxis 210 4802552 και τους ρώτησα αν γνωρίζουν ότι για να στείλουμε μία δήλωση με Ε1 Ε2 Ε3 μπορεί να προσπαθούμε και 2-3 ώρες.Μου είπαν ότι το γνωρίζουν και να μπω στο σύστημα λίγο αργότερα μήπως είναι καλύτερα.Για παράταση δεν γνωρίζουν ακόμη.

Όμως αφού δεν κάνει τίποτα κανένας ρυμαδοσύλλογος μήπως πρέπει ο καθένας μας ονομαστικά όπως έκανα κι εγώ να τηλεφωνεί και να αναφέρει ότι δεν μπορούμε να δουλέψουμε;

Έλενα.

Guest Επισκέπτης

Έλαβα το παρακάτω μήνυμα

ΟΜΑΔΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ (Α.ΠΑ.Φ.Σ.)

Θεσσαλονίκης και Χανδρή 1

Μοσχάτο

Κατηγορία Δηλώσεων:Φ.Π.Α.

Είδος Δήλωσης:ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ Φ.Π.Α. (ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ)

Περίοδος Δήλωσης:1ο ΤΡΙΜΗΝΟ 2011

Αποδέκτης: *************************************

Αγαπητέ/ή κύριε/κυρία,

Μετά το πέρας της προθεσμίας για την υποβολή της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. διαπιστώθηκε ότι αμελήσατε να εκπληρώσετε αυτή τη φορολογική σας υποχρέωση.

Για το λόγο αυτό, σας καλούμε εντός 10 ημερών, να προβείτε στην τακτοποίηση της παραπάνω εκκρεμότητας.

Επίσης σας γνωρίζουμε, ότι η μη συμμόρφωση ως προς την παραπάνω φορολογική σας υποχρέωση, επισύρει τις κυρώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις του N. 2523/1997 και οι οποίες είναι:

1. Πρόσθετος φόρος 1,5% για κάθε μήνα καθυστέρησης.

2. Αυτοτελές πρόστιμο από 117 έως 1170 Ευρώ.

Τέλος, μέσω της ιστοσελίδας, https://www1.gsis.gr/gsisapps/taxcomp/displayTaxComp.htm?token=26d06097-418a-4d66-9438-8c5fb0a2994a , παρακαλούμε να μας ενημερώσετε για τους λόγους της αδυναμίας σας να εκπληρώσετε την παραπάνω φορολογική σας υποχρέωση, συμπληρώνοντας εντός 10 ημερών το τυποποιημένο ερωτηματολόγιο που εμφανίζεται στην οθόνη σας.

Εάν έχετε ήδη υποβάλει τη δήλωσή σας, μη λάβετε υπόψη το παρόν μήνυμα.

Σε περίπτωση που θεωρείτε ότι δεν είστε υπόχρεος υποβολής δήλωσης Φ.Π.Α., παρακαλείστε να απευθυνθείτε στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. σας.

* Η αναζήτηση των δεδομένων στην κεντρική βάση της ΓΓΠΣ πραγματοποιήθηκε την **/05/2011

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας στέλνουμε από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, εφόσον δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, περιλαμβάνει στο επάνω μέρος του το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username). Εάν λάβετε μήνυμα που αναφέρει ότι προέρχεται από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων χωρίς να περιέχει τα στοιχεία αυτά και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας μήνυμα, να το διαγράψετε μια και θα είναι πλαστό και πιθανώς να περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο.

Γνωρίζετε κάτι;

η παράκληση ενημέρωσης για τους λόγους ενέχει και την δυνατότητα μh ενημέρωσης ή δεν είναι παράκληση και είναι υποχρέωση;

Έλαβα το παρακάτω μήνυμα

Γνωρίζετε κάτι;

η παράκληση ενημέρωσης για τους λόγους ενέχει και την δυνατότητα μh ενημέρωσης ή δεν είναι παράκληση και είναι υποχρέωση;

Έλαβα πολλά τέτοια για πελάτες μου (πρώην και νυν).

Ένας είναι πεθαμένος (αλήθεια...)

7-8 εξαφανισμένοι εδώ και καιρό - μου χρωστάνε, δεν τους ψάχνω, προφανώς διακοπή δεν κάναν ποτέ....

2-3 εκκρεμεί εκπρόθεσμη διακοπή για καιρό πριν...

Και 2 πραγματικά ήταν να πληρώσουν και να υποβάλλουν δήλωση και δεν υπέβαλλαν...tongue.gif

Εμένα η ερώτησή μου είναι η εξής...

Αν δεν πάνε μέσα σε 10 μέρες και τα πάνε μόνοι τους σε 30 μέρες, μόνο προσαύξηση δεν θα έχει 1,5 κατά τα γνωστά? Από που και ως που θα έχει και αυτοτελές πρόστιμο από τη στιγμή που πρόστιμο και προσαύξηση δεν πάνε ποτέ μαζί? Εκτός αν εννοεί αν κάνουνε προσωρινό έλεγχο και ο ελεγκτής μπορεί να ρίξει ένα εκ των δύο, όποιο θέλει...huh.gif

Όσον αφορά την ηλεκτρονική γνωστοποίηση, σιγά μην κάνω...

Δηλαδή στον πεθαμένο τι θα βάλω, "μη υπόχρεος ΦΠΑ"? tongue.gif

Guest Επισκέπτης

.................

.

οι υπηρεσίες φορολογούνται εκτός Ελλάδας βάσει του 14 του Ν.2859/2000 όπως κωδικοποιήθηκε με 3943/2011

:);):P

.

οι υπηρεσίες φορολογούνται εκτός Ελλάδας βάσει του 14 του Ν.2859/2000 όπως κωδικοποιήθηκε με 3943/2011

:);):P

2 μέτρα κάτω από τη γή δεν είναι εκτός Ελλάδας...mad.gif

Στο πολύ μακάβριο το γυρίσαμε....unsure.gif

Guest Επισκέπτης

Έλαβα πολλά τέτοια για πελάτες μου (πρώην και νυν).

Ένας είναι πεθαμένος (αλήθεια...)

7-8 εξαφανισμένοι εδώ και καιρό - μου χρωστάνε, δεν τους ψάχνω, προφανώς διακοπή δεν κάναν ποτέ....

2-3 εκκρεμεί εκπρόθεσμη διακοπή για καιρό πριν...

Και 2 πραγματικά ήταν να πληρώσουν και να υποβάλλουν δήλωση και δεν υπέβαλλαν...tongue.gif

Εμένα η ερώτησή μου είναι η εξής...

Αν δεν πάνε μέσα σε 10 μέρες και τα πάνε μόνοι τους σε 30 μέρες, μόνο προσαύξηση δεν θα έχει 1,5 κατά τα γνωστά? Από που και ως που θα έχει και αυτοτελές πρόστιμο από τη στιγμή που πρόστιμο και προσαύξηση δεν πάνε ποτέ μαζί? Εκτός αν εννοεί αν κάνουνε προσωρινό έλεγχο και ο ελεγκτής μπορεί να ρίξει ένα εκ των δύο, όποιο θέλει...huh.gif

Όσον αφορά την ηλεκτρονική γνωστοποίηση, σιγά μην κάνω...

Αφου ξέρεις ότι πέθανε και ότι έχει ανοιχτές παρτίδες με εφορία, μήπως να δείξεις στοιχειώδη υπευθυνότητα; Υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που πρέπει να γίνουν στο μητρώο. Πρέπει να ειδοποιήσεις τους συγγενείς του. Το πρέπει δεν ξέρω αν προκύπτει από κάποιον νόμο αλλά και πάλι, λιγη ανθρωπιά ρε συ. Dε νομίζω να κοστίζει κάτι ένα τηλέφωνο

Αφου ξέρεις ότι πέθανε και ότι έχει ανοιχτές παρτίδες με εφορία, μήπως να δείξεις στοιχειώδη υπευθυνότητα; Υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που πρέπει να γίνουν στο μητρώο. Πρέπει να ειδοποιήσεις τους συγγενείς του. Το πρέπει δεν ξέρω αν προκύπτει από κάποιον νόμο αλλά και πάλι, λιγη ανθρωπιά ρε συ. Dε νομίζω να κοστίζει κάτι ένα τηλέφωνο

Καλά ρε Επισκέπτη μη βαράς.

Η μάλλον καλύτερα πριν βαρέσεις να είσαι σίγουρος ότι έχεις δίκιο.

Ο πατέρας του μου το είπε, ο πατέρας του το ξέρει, ο πατέρας του το ξέρει από εμένα ότι ΠΡΕΠΕΙ να το δηλώσει στην εφορία και να γίνει διακοπή κτλπ...

Αρά από που προκύπτει έλειψη υπευθυνότητας ή ανθρωπιάς απο μέρους μου.... Εγώ πάντως ξέρω από που προκύπτει έλλειψη αυτοσυγκράτησης για αποφυγή εξαγωγής λανθασμένων πρώιμων συμπερασμάτων από μέρους σου... wink.gif

Για όποιον έχει ασχοληθεί με τέτοιες ιστορίες, θα πρέπει να ξέρει ότι μόνο οι κληρονόμοι/συγγενείς μπορούν να κάνουν αυτές τις ενέργειες στο μητρώο και όχι εγώ...

Ναι βρε Πέτρο.. κάνε κάτι..

Αν εκτός του Username έχεις και το pass .. μπες και άλλαξε την διεύθυνση mail.. βάλε [email protected] .. :P

Αυτό τώρα ήταν μεγάλη κακία... tongue.gif

Guest Επισκέπτης

Καλά ρε Επισκέπτη μη βαράς.

Η μάλλον καλύτερα πριν βαρέσεις να είσαι σίγουρος ότι έχεις δίκιο.

Ο πατέρας του μου το είπε, ο πατέρας του το ξέρει, ο πατέρας του το ξέρει από εμένα ότι ΠΡΕΠΕΙ να το δηλώσει στην εφορία και να γίνει διακοπή κτλπ...

Αρά από που προκύπτει έλειψη υπευθυνότητας ή ανθρωπιάς....

Για όποιον έχει ασχοληθεί με τέτοιες ιστορίες, θα πρέπει να ξέρει ότι μόνο οι κληρονόμοι/συγγενείς μπορούν να κάνουν αυτές τις ενέργειες στο μητρώο και όχι εγώ...

Δε βάρεσα φίλε μου, απλά μου δημιουργήθηκε λάθος εικόνα από τα γραφόμενά σου και από τις κρυάδες που ακολούθησαν (συμβαίνει αυτό στο internet...). Τέλος πάντων, εγώ θα απαντούσα στο mail για εντελώς τυπικούς λόγους

Δε βάρεσα φίλε μου, απλά μου δημιουργήθηκε λάθος εικόνα από τα γραφόμενά σου και από τις κρυάδες που ακολούθησαν (συμβαίνει αυτό στο internet...). Τέλος πάντων, εγώ θα απαντούσα στο mail για εντελώς τυπικούς λόγους

Για να ξέρεις..

Σε παρόμοια περίπτωση προσπάθησα να απαντήσω στην διεύθυνση που μου ζητήθηκε..

όταν έβαζα όμως το ΑΦΜ.. μου έλεγε ότι το ΑΦΜ δεν αντιστοιχεί στην διεύθυνση..

Έγραψα λοιπόν μία απάντηση και επέστρεψα το μύνημα στον αποστολέα του ..gsis κάτι..

Σε πέντε λεπτά είχα ειδοποίηση ότι η αποστολή απέτυχε..

Πήρα τηλέφωνο την ΓΓΠΣ , δήλωσαν αναρμόδιοι και με παρέπεμψαν στο taxisnet.. 2104802552..

Πήρα και εκεί.. και μετά από μια ώρα υπομονή.. και αφού τους εξήγησα .. μου είπαν.. αν θέλω ..να τους στείλω mail στο [email protected] ..

Την εμπειρία μου λοιπόν μετέφερα.. B)

Να απαντήσω... Ποιά όμως από τις επιλογές που έχει?

Είναι τυποποιημένες οι επιλογές...

Οι κάτωθι:

Άγνοια ή αμέλεια

Ασθένεια

Τεχνικό πρόβλημα σε δικό μου εξοπλισμό

Φυσική καταστροφή

Οικονομική αδυναμία

Τεχνικό πρόβλημα στις υποδομές της ΓΓΠΣ

Δεν είμαι υπόχρεος υποβολής δήλωσης ΦΠΑ

Διακοπή συνεργασίας με λογιστή

Άλλο

Μου κολάει το δεν είμαι υπόχρεος και το άλλο (που δεν μπορεί να διευκρινιστεί περαιτέρω από ότι βλέπω)...

Άντε για πες μου εσύ που είσαι και τυπικός πιο από τα δύο να βάλω...smile.gif Άσε που η απάντηση στο mail είναι σαν να απαντά ο πεθαμένος και όχι εγώ...

Για να ξέρεις..

Σε παρόμοια περίπτωση προσπάθησα να απαντήσω στην διεύθυνση που μου ζητήθηκε..

όταν έβαζα όμως το ΑΦΜ.. μου έλεγε ότι το ΑΦΜ δεν αντιστοιχεί στην διεύθυνση..

Έγραψα λοιπόν μία απάντηση και επέστρεψα το μύνημα στον αποστολέα του ..gsis κάτι..

Σε πέντε λεπτά είχα ειδοποίηση ότι η αποστολή απέτυχε..

Πήρα τηλέφωνο την ΓΓΠΣ , δήλωσαν αναρμόδιοι και με παρέπεμψαν στο taxisnet.. 2104802552..

Πήρα και εκεί.. και μετά από μια ώρα υπομονή.. και αφού τους εξήγησα .. μου είπαν.. αν θέλω ..να τους στείλω mail στο [email protected] ..

Την εμπειρία μου λοιπόν μετέφερα.. B)

Σούλη νομίζω ότι στην περίπτωσή σου ο συγγενής του είχε δηλώσει το θάνατο και το ΑΦΜ "πέθανε".

Νομίζω ότι στην περίπτωσή μου δεν έχουν γίνει ακόμα οι ενέργειες στην εφορία από την οικογενειά του.

Γενικά αν δεν υπάρχει κάτι να κληρονομήσουν, έχω παρατηρήσει ότι οι συγγενείς δεν κόπτονται ιδιαίτερα για τη συγκεκριμένη υποχρέωση στη ΔΟΥ...

Και το μήνυμα σου απέτυχε γιατί το mail η είναι mail noreply ρε συ, ποτέ δεν μπορείς να στείλεις απάντηση σε τέτοια mail.