Προς το περιεχόμενο

Βεβαιώση αποδοχών επικουρικής σύνταξης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Συνταξιουχος του ΙΚΑ με ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ συνταξης ΙΚΑ 12176,28 παιρνει και επικουρικη συνταξη.Στη βεβαιωση που ελαβε για το επικουρικο,αναφερει μονο ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ:4921,58 και στα σημεια ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ και ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΗΚΕ δεν αναγραφει τιποτα.Στη περσινη του βεβαιωση οπου το καθαρο ποσο ηταν περιπου παραπλησιο (4850,45)αναγραφοταν κανονικα ο Φορος που αναλογει(727,59) και αντιστοιχα ο φορος που του παρακρατηθηκε.Ειναι σωστη η μη αναγραφη του φορου,και αν οχι τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση;Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Συνταξιουχος του ΙΚΑ με ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ συνταξης ΙΚΑ 12176,28 παιρνει και επικουρικη συνταξη.Στη βεβαιωση που ελαβε για το επικουρικο,αναφερει μονο ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ:4921,58 και στα σημεια ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ και ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΗΚΕ δεν αναγραφει τιποτα.Στη περσινη του βεβαιωση οπου το καθαρο ποσο ηταν περιπου παραπλησιο (4850,45)αναγραφοταν κανονικα ο Φορος που αναλογει(727,59) και αντιστοιχα ο φορος που του παρακρατηθηκε.Ειναι σωστη η μη αναγραφη του φορου,και αν οχι τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση;Ευχαριστω πολυ.

Μηπως λεω εγω τωρα δεν διαβαζεις κατι καλα? με 12.176,28 επρεπε να ειχε φορο κατι σε φορο,και απορω και το αλλο με 12.176 κυρια συνταξη , πως παιρνει και επικουρικο? μηπως απο λαθος γραφεις το συνολο και των δυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως λεω εγω τωρα δεν διαβαζεις κατι καλα? με 12.176,28 επρεπε να ειχε φορο κατι σε φορο,και απορω και το αλλο με 12.176 κυρια συνταξη , πως παιρνει και επικουρικο? μηπως απο λαθος γραφεις το συνολο και των δυο?

Οι βεβαιωσεις αποδοχων που παιρνει ειναι δυο.Μια για τη κυρια συνταξη του ΙΚΑ και μια για το Επικουρικο.Παραθετω αναλυτικα το τI γραφουν οι βεβαιωσεις.Αυτη της κυριας συνταξης:

ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟ ΠΟΣΟ:12646,88

ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ:470,60

ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ:12176,28

ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ:133,22

ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΗΚΕ:131,22

Και η βεβαιωση απο το επικουρικο:

AΚΑΘΑΡΙΣΤΟ ΠΟΣΟ:4921,58

KΑΘΑΡΟ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΠΟΣΟ:4921,58

ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ:

ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΗΚΕ:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βεβαιωσεις αποδοχων που παιρνει ειναι δυο.Μια για τη κυρια συνταξη του ΙΚΑ και μια για το Επικουρικο.Παραθετω αναλυτικα το τI γραφουν οι βεβαιωσεις.Αυτη της κυριας συνταξης:

ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟ ΠΟΣΟ:12646,88

ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ:470,60

ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ:12176,28

ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ:133,22

ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΗΚΕ:131,22

Και η βεβαιωση απο το επικουρικο:

AΚΑΘΑΡΙΣΤΟ ΠΟΣΟ:4921,58

KΑΘΑΡΟ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΠΟΣΟ:4921,58

ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ:

ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΗΚΕ:

Καποια απαντηση μηπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βεβαιωσεις αποδοχων που παιρνει ειναι δυο.Μια για τη κυρια συνταξη του ΙΚΑ και μια για το Επικουρικο.Παραθετω αναλυτικα το τI γραφουν οι βεβαιωσεις.Αυτη της κυριας συνταξης:

ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟ ΠΟΣΟ:12646,88

ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ:470,60

ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ:12176,28

ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ:133,22

ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΗΚΕ:131,22

Και η βεβαιωση απο το επικουρικο:

AΚΑΘΑΡΙΣΤΟ ΠΟΣΟ:4921,58

KΑΘΑΡΟ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΠΟΣΟ:4921,58

ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ:

ΦΟΡΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΗΚΕ:

θα τα δηλωσης ως εξης:

Κυρια συνταξη 12176,28 κωδ.303 του Ε1 ή 304 αν ειναι της συζυγου. το ιδιο ισχυει και για τους επομενους κωδικους.

Εικουρικο 4921,58 κωδ.321

φορος που αναλογει 133,22 κωδ.313

φορος που παρακρατηθηκε 131,22 κωδ. 315

το επικουρικο ειναι μικρο ποσο και δεν εχει φορο.

****επισης συγνωμη για το μπερδεμα κεκτημενης ταχυτητας και λογω του οτι το μυαλο δεν λειτουργει σωστα αυτο τον καιρο,μπερδεψα το επικουρικο με το ΕΚΑΣ το οποιο ειναι βοηθημα και αυτο δεν θα επερνε με 12176, και οχι το επικουρικο το οποιο ειναι συνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

θα τα δηλωσης ως εξης:

Κυρια συνταξη 12176,28 κωδ.303 του Ε1 ή 304 αν ειναι της συζυγου. το ιδιο ισχυει και για τους επομενους κωδικους.

Εικουρικο 4921,58 κωδ.321

φορος που αναλογει 133,22 κωδ.313

φορος που παρακρατηθηκε 131,22 κωδ. 315

το επικουρικο ειναι μικρο ποσο και δεν εχει φορο.

****επισης συγνωμη για το μπερδεμα κεκτημενης ταχυτητας και λογω του οτι το μυαλο δεν λειτουργει σωστα αυτο τον καιρο,μπερδεψα το επικουρικο με το ΕΚΑΣ το οποιο ειναι βοηθημα και αυτο δεν θα επερνε με 12176, και οχι το επικουρικο το οποιο ειναι συνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Είναι πρώτη φορά που δηλώνω σύνταξη ΙΚΑ και αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Η Βεβαίωση Αποδοχών κύριας σύνταξης ΙΚΑ γράφει:

Ακαθάριστο ποσό: 9066,18

Ασφαλιστικές κρατήσεις: 315,85

Σύνολο κρατήσεων: 315,85

Καθαρό φορολογητέο ποσό: 8750,33

Ποσο φόρου που αναλογεί: -

Ποσό φόρου που κρατήθηκε: -

Λογικά θα πρέπει να δηλώσω την κύρια σύνταξη 8750,33 στον κωδικό 303

τις ασφαλιστικές κρατήσεις σε ποιο κωδικό;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 weeks later...
επισκέπτη episkeptis

Καλησπερα, να ρωτησω αν σε βεβαιωση συνταξης του ΙΚΑ το ποσο που αναγραφετε ως ΤΕΑΜ-ΤΑΚΤ δηλωνετε σε καποιο κωδικο ? Το ποσο ειναι 3962,71 Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, να ρωτησω αν σε βεβαιωση συνταξης του ΙΚΑ το ποσο που αναγραφετε ως ΤΕΑΜ-ΤΑΚΤ δηλωνετε σε καποιο κωδικο ? Το ποσο ειναι 3962,71 Ευχαριστω.

Βεβαίως και δηλώνεται σε κάποιο κωδικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκεπτης

Βεβαίως και δηλώνεται σε κάποιο κωδικό....

Ευχαριστώ. Ειναι ευκολο να μου πειτε σε ποιον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Ειναι ευκολο να μου πειτε σε ποιον?

Το ξέρω ότι σας ταλαιπωρώ και σας κουράζω, και συγγνώμη προκαταβολικά...

Αν δεν σας κάνει κόπο, μπορείτε να διαβάσετε την απάντηση στο ερώτημά σας 7 δημοσιεύσεις παραπάνω από τη τελευταία σας δημοσίευση στο ίδιο post.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκεπτης

Απο τα λεγομενα σας καταλαβαινω πως το ποσο ΤΕΑΜ-ΤΑΚΤ ειναι το επικουρικο που αναφερετε, και πρεπει να καταχωρηθει στον κωδικό 321.Αν κανω λαθος παρακαλώ διορθωστε με.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
επισκέπτη NEOS LOGISTIS

Καλησπέρα,

στο θέμα της επικουρικής που έρχεται η βεβαίωση χωριστά από την κύρια σύνταξη.Φορολογούμενος με μία αρκετά καλή (ακόμα) σύνταξη λάνβάνει και επικουρική.Με ρώτησε σήμερα το εξής:

"Επειδή το ποσό της επικουρικής είναι μικρό(κάτι λιγότερο από 5.000) δεν έχει κρατήσεις.Όταν όμως εγώ κάνω τη φορολογική δήλωση με φορολογούν στο σύνολο των αποδοχών, με αποτέλεσμα να προκύπτει μεγάλος φόρος, ο οποίος μου είναι δύσκολο να πληρώσω. Εάν λοιπόν μου έκαναν και κάποιες κρατήσεις στην επικουρική όλη τη χροονιά, θα τα έδινα σταδιακά, δεν θα μου φαινόταν τόσο άσχημα και, κυρίως θα ήξερα τί μου μένει στην τσέπη.Γιατί δεν το κάνουν αυτό?"

Εγώ τώρα σας ρωτάω:Υπάρχει η δυνατότητα να κάνει κάποια αίτηση στο ΙΚΑ ότι θέλει να γίνεται η παρακράτηση καθ'όλη τη διάρκεια της χρονιάς?

Από ότι καταλαβαίνω αυτό δεν γίνεται γιατί προφανώς δεν υπάρχει κάποια κλίμακα με την οποία μπορεί να γίνει αυτή παρακράτηση.

Υπάρχει κάποιος νόμος που μπορώ να του υποδείξω, γιατί επιμένει πολύ.

Μ.Φ.Χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

στο θέμα της επικουρικής που έρχεται η βεβαίωση χωριστά από την κύρια σύνταξη.Φορολογούμενος με μία αρκετά καλή (ακόμα) σύνταξη λάνβάνει και επικουρική.Με ρώτησε σήμερα το εξής:

"Επειδή το ποσό της επικουρικής είναι μικρό(κάτι λιγότερο από 5.000) δεν έχει κρατήσεις.Όταν όμως εγώ κάνω τη φορολογική δήλωση με φορολογούν στο σύνολο των αποδοχών, με αποτέλεσμα να προκύπτει μεγάλος φόρος, ο οποίος μου είναι δύσκολο να πληρώσω. Εάν λοιπόν μου έκαναν και κάποιες κρατήσεις στην επικουρική όλη τη χροονιά, θα τα έδινα σταδιακά, δεν θα μου φαινόταν τόσο άσχημα και, κυρίως θα ήξερα τί μου μένει στην τσέπη.Γιατί δεν το κάνουν αυτό?"

Εγώ τώρα σας ρωτάω:Υπάρχει η δυνατότητα να κάνει κάποια αίτηση στο ΙΚΑ ότι θέλει να γίνεται η παρακράτηση καθ'όλη τη διάρκεια της χρονιάς?

Από ότι καταλαβαίνω αυτό δεν γίνεται γιατί προφανώς δεν υπάρχει κάποια κλίμακα με την οποία μπορεί να γίνει αυτή παρακράτηση.

Υπάρχει κάποιος νόμος που μπορώ να του υποδείξω, γιατί επιμένει πολύ.

Μ.Φ.Χ

Είναι τόσο δύσκολο για το φορολογούμενο, από τη στιγμή που ξέρει το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί, να κρατάει στην άκρη πχ 100 ευρώ το μήνα? Θα είχε διαφορά αν τα κράταγε το ΙΚΑ?

Για το πως πρέπει να γίνεται η παρακράτηση διάβασε την ΠΟΛ 1246/2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη NEOS LOGISTIS

Είναι τόσο δύσκολο για το φορολογούμενο, από τη στιγμή που ξέρει το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί, να κρατάει στην άκρη πχ 100 ευρώ το μήνα? Θα είχε διαφορά αν τα κράταγε το ΙΚΑ?

Για το πως πρέπει να γίνεται η παρακράτηση διάβασε την ΠΟΛ 1246/2011

Πόσο δίκιο έχεισ???

Ευχαριστώ πολύ για την πολ

Καλο Σαββατοκύριακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

Άσχετο αλλα μήπως έχει τυχει σε κανέναν οι βεβαιώσεις συνταξεων που εκτυπωνονται απο το σαιτ του ΙΚΑ να έχουν λάθος ΑΦΜ; Εμένα μου έχει σύμβεί ήδη σε δύο περιπτώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο συνήθως γίνεται στις κυρίες των κυρίων που δεν είχαν ΑΦΜ και έδιναν του συζύγου

Ναί είναι και αυτές... Πάντως εγω τα έχω in the mix. Ενας άντρας και μία γυναίκα :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω τέτοιες περιπτώσεις σε γυναίκες κυρίως σε άνδρα δεν είχα.Και ρωτώ εγώ τώρα αφού έχει γίνεις ήδη έλεγχος πριν 1 μήνα περίπου από το σαιτ του ικα γιατί δεν είναι διορθωμένο. Εγώ προκαταβολικά τους έστειλα στο ικα να το διορθώσουν για να μην έχουνν πρόβλημα με την συνέχιση της σύνταξής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι είπαν στο ΙΚΑ, υπάρχουν αρκετά  τέτοια λάθη ακόμα και σε άτομα τα οποία πριν απο ενα μήνα είχαν ελέγξει τα στοιχεία τους και δεν είχαν κανένα πρόβλημα! Τώρα πάντως για τη διόρθωση ζητάνε ΑΜΚΑ εκκαθαριστικό, την εκτυπωμένη βεβαίωση συντάξεων όπου φαίνεται το λάθος ΑΦΜ και φωτοτυπία ταυτότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση και είμαι κατα 99% σίγουρη αλλα μια επιβεβαίωση θα ήθελα αν γίνεται.

Σύνταξη απο ταμείο ΤΕΑΠΟΖΟ απο οτι καταλαβαίνω θεωρείται και αυτή επικουρική όταν λαμβάνει ήδη κύρια σύνταξη απο το ΙΚΑ, επίσης η θεία είναι σε κατάσταση χηρείας απο πέρυσι, φέτος που θα κάνει ξεχωριστά την δήλωση και δε θα συμπληρώσει οτι είναι έγγαμη, θα πρέπει το ποσό των συντάξεων να καταχωρηθεί στη δήλωση ως ποσά του Υπόχρεου σωστά???

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Βεβαίωση συντάξεων ικα αναφέρει ποσό επικουρικής σύνταξης αναδρομικά χωρίς να λέει σε ποιο έτος αφορά. Μπορώ να κάνω συμπληρωματική για την χρήση 2011 ή όχι εφόσον δεν το αναφέρει ξεκάθαρα η βεβαίωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...