Προς το περιεχόμενο

Πάγια και περιπτώσεις.....που προβληματίζουν.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι ορθός ο ισχυρισμός μου?

αν το κάνεις με πρωτόκολλο καταστροφής....ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το κάνεις με πρωτόκολλο καταστροφής....ναι

Σοβαράς μιλάς?

δηλαδή ότι περνάμε σε πάγιο και αυτό μετά χαλάει ΠΡΕΠΕΙ να κάνω πρωτόκολλο καταστροφής???????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι έεχω βάλει στο μητρώο παγίων ακόμη και σουμεν(70 ευρώ) πληκτρολόγιο(80) κ.λ.π φωτιστικά 200 ευρω,μικροέπιπλο (100)

Ας πούμε ένα παράδειγμα φωτιστικά 200 με απόσβεση 100 % όλα καλά, με % ΠΔ. χρονοβορα διαδικασία και δεν αξίζει.

Αν χαλάσει το φωτιστικό και το πετάξει ο πελάτης θα υπάρχει πρόβλημα?????????????????????????????????????????????

Χάλασε κύριε και το πέταξα....χάλασαν οι πίνακεσ κύριοι και του πέτααξα

οι πινακες ειναι παγια αλλα δεν κανεις αποσβεσεις.

δεν πετας τιποτα χωρις πρωτοκολο καταστροφης που εχεις στο μητρωο. Συνηθως τα μικρα σε αξια παγια τα περνας εξοδα εαν εχουν και το χαρακτηριστικο του αναλωσιμου.

Εαν δεν βαριεσαι περνα τα ολα καθε λογης αξιας και βαλε ομως σωστους συντελεστες ή πληρη αποσβεση στο χρονο εαν προβλεπεται και σε βολευει.

(υπαρχουν και παγια που προσαυξανουν την αξια και αλλα που ειναι ξεχωριστα κομματια και θα μπορουσαν να προσφερουν μελλοντικο οφελος στην επιχειρηση και σαν μοναδες. Τα δευτερα θα μπουν σαν νεα παγια πχ ups.

πχ πληκτρολογιο προσαυξανειτην αξια υπολογιστη. εαν ομως θες μπορεις να το δεις και σαν αναλωσιμο εαν το αλλαξεις καθε 1-2 χρονια. Επισης θα μπορουσες να το περασεις ξεχωριστα εαν σκοπευεις να το πουλησεις. Προσοχη στην υπολειμματικη σε περιπτωση που εχεις πολλα παγια σε μια εγγραφη.

Προσοχη και μην χασεις τη μπαλα. Και εαν θες να μαθεις περισσοτερα διαβασε οσο μπορεις και στο φορουμ αυτο υπαρχουν ιδιατερως αξιολογες αποψεις και σχετικη βιβλιογραφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαράς μιλάς?

δηλαδή ότι περνάμε σε πάγιο και αυτό μετά χαλάει ΠΡΕΠΕΙ να κάνω πρωτόκολλο καταστροφής???????????????????????

Δυστυχώς..το ίδιο ισχύει και για τα αποθέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πινακες ειναι παγια αλλα δεν κανεις αποσβεσεις.καλά σε όλα τα πάγια δεν κάνουμε αποσβέσεις????????????????????????????????????????????

δεν πετας τιποτα χωρις πρωτοκολο καταστροφης που εχεις στο μητρωο. Συνηθως τα μικρα σε αξια παγια τα περνας εξοδα εαν εχουν και το χαρακτηριστικο του αναλωσιμου.

Εαν δεν βαριεσαι περνα τα ολα καθε λογης αξιας και βαλε ομως σωστους συντελεστες ή πληρη αποσβεση στο χρονο εαν προβλεπεται και σε βολευει.

(υπαρχουν και παγια που προσαυξανουν την αξια και αλλα που ειναι ξεχωριστα κομματια και θα μπορουσαν να προσφερουν μελλοντικο οφελος στην επιχειρηση και σαν μοναδες. Τα δευτερα θα μπουν σαν νεα παγια πχ ups.

πχ πληκτρολογιο προσαυξανειτην αξια υπολογιστη. εαν ομως θες μπορεις να το δεις και σαν αναλωσιμο εαν το αλλαξεις καθε 1-2 χρονια. Επισης θα μπορουσες να το περασεις ξεχωριστα εαν σκοπευεις να το πουλησεις. Προσοχη στην υπολειμματικη σε περιπτωση που εχεις πολλα παγια σε μια εγγραφη.

Προσοχη και μην χασεις τη μπαλα. Και εαν θες να μαθεις περισσοτερα διαβασε οσο μπορεις και στο φορουμ αυτο υπαρχουν ιδιατερως αξιολογες αποψεις και σχετικη βιβλιογραφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πίνακες ζωγραφικής δεν υπόκεινται σε ετήσια απόσβεση γιατίθεωρούνται απότο νόμο ότι είναι στοιχεία που δεν φθείρονται με την πάροδο του χρόνου.

Αν όμως υποστούν ζημιάγια οποιοδήποτε λόγο, η ζημία αυτήαναγνωρίζεται φορολογικά.

κανε και κανα search στο φορουμ οπως σου προτεινα πιο πανω πριν πυροβολησεις με ερωτηματα.

εχει απαντησει και ο τασος.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=50851

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πίνακες ζωγραφικής δεν υπόκεινται σε ετήσια απόσβεση γιατίθεωρούνται απότο νόμο ότι είναι στοιχεία που δεν φθείρονται με την πάροδο του χρόνου.

Αν όμως υποστούν ζημιάγια οποιοδήποτε λόγο, η ζημία αυτήαναγνωρίζεται φορολογικά.

κανε και κανα search στο φορουμ οπως σου προτεινα πιο πανω πριν πυροβολησεις με ερωτηματα.

εχει απαντησει και ο τασος.

http://www.taxheaven...showtopic=50851

Νόμιζα για τους πίνακες μεγάλης αξίας και όχι για πίνακες ζωγραφικής αξίας 700 ευρω.

Το ότι δεν αποσβένονται σημαίνει ότι θα τους κάνω καταχώρηση ως δαπάνες και όχι σαν πάγια?

Η ερμηνεία πάντα μπερδεύει

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλί ( 250 ευρώ)

σετ γραφείου (80 ευρώ)

σκαμπό με πλάτη (194 ευρώ)

σκαλοπάτι μονό (80 ευρώ)

τα έχω περάσει ως πάγια.Θα μπορούσα να τα περάσω και ως δαπάνες?

Έχω μπερδευτεί με.....

  • πάγια που δεν αποσβένονται( π.χ. ακριβός πίνακας ) πώς χειριζόμαστε τον πίνακα?επειδή ΔΕΝ αποσβένεται σημαίνει ότι δεν θα το περάσω πάγιο?
  • πρωτόκολλο καταστροφής πότε και γιατί κάνουμε? Π.χ. έχω μια τηλεφωνικη συσκευή που την έχω περάσει πάγιο και δεν λειτουργεί και δεν την θέλω άλλο τι πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλί ( 250 ευρώ)

σετ γραφείου (80 ευρώ)

σκαμπό με πλάτη (194 ευρώ)

σκαλοπάτι μονό (80 ευρώ)

τα έχω περάσει ως πάγια.Θα μπορούσα να τα περάσω και ως δαπάνες?

Έχω μπερδευτεί με.....

  • πάγια που δεν αποσβένονται( π.χ. ακριβός πίνακας ) πώς χειριζόμαστε τον πίνακα?επειδή ΔΕΝ αποσβένεται σημαίνει ότι δεν θα το περάσω πάγιο?
  • πρωτόκολλο καταστροφής πότε και γιατί κάνουμε? Π.χ. έχω μια τηλεφωνικη συσκευή που την έχω περάσει πάγιο και δεν λειτουργεί και δεν την θέλω άλλο τι πρέπει να κάνω?

??????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαίνω γιατί ειναι δυσκολα ,

το χαλί αν είναι μαγικό θα το αποσβέσεις χ5

η πλάτη αποσβέσεις μόνο αν είναι σε γωνία <50

το σκαλοπάτι μονο τι είναι ? για μονοποδαρους?

Για τους πινακες δυσκολευουν λίγο τα πραγματα , πρεπει να μας πεις τεχνοτροπία πχ αν ειναι κυβισμός θα κάνεις στρογγυλες αποσβεσεις

Για το τηλεφωνο αφου εκδωσεις ΔΑ (απαραιτητο) προς το καταστημα του κ. Φωντα επι της οδου Αθηναγορα 69 κ πιστοποιήσει ότι έχει βγει ΠΕΕ τότε μπορείς αφοβα να το πετάξεις ανετ πρωτο κωλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαίνω γιατί ειναι δυσκολα ,

το χαλί αν είναι μαγικό θα το αποσβέσεις χ5

η πλάτη αποσβέσεις μόνο αν είναι σε γωνία <50

το σκαλοπάτι μονο τι είναι ? για μονοποδαρους?

Για τους πινακες δυσκολευουν λίγο τα πραγματα , πρεπει να μας πεις τεχνοτροπία πχ αν ειναι κυβισμός θα κάνεις στρογγυλες αποσβεσεις

Για το τηλεφωνο αφου εκδωσεις ΔΑ (απαραιτητο) προς το καταστημα του κ. Φωντα επι της οδου Αθηναγορα 69 κ πιστοποιήσει ότι έχει βγει ΠΕΕ τότε μπορείς αφοβα να το πετάξεις ανετ πρωτο κωλου.

έλα και συμπαθώ την Ξάνθη και έχω φίλους εκεί μην μου το χαλάς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα και συμπαθώ την Ξάνθη και έχω φίλους εκεί μην μου το χαλάς....

Ελα μια πλακιτσα καναμε μη κανεις ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μια πλακιτσα καναμε μη κανεις ετσι

Πέρα από πλάκα μπορείς να βοηθήσεις...?

Ξέρω ότι η ερώτηση μου μπορεί να είναι χαζή αλλά για μένα είναι ένα παζλ αυτές οι αποσβέσεις που συμπληρώνουν τα κενα μου.|( Μετά από διάβασμα φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλί ( 250 ευρώ)

σετ γραφείου (80 ευρώ)

σκαμπό με πλάτη (194 ευρώ)

σκαλοπάτι μονό (80 ευρώ)

τα έχω περάσει ως πάγια.Θα μπορούσα να τα περάσω και ως δαπάνες?

Έχω μπερδευτεί με.....

  • πάγια που δεν αποσβένονται( π.χ. ακριβός πίνακας ) πώς χειριζόμαστε τον πίνακα?επειδή ΔΕΝ αποσβένεται σημαίνει ότι δεν θα το περάσω πάγιο?
  • πρωτόκολλο καταστροφής πότε και γιατί κάνουμε? Π.χ. έχω μια τηλεφωνικη συσκευή που την έχω περάσει πάγιο και δεν λειτουργεί και δεν την θέλω άλλο τι πρέπει να κάνω?

Μήπως κάποοιος γνωρίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλί ( 250 ευρώ)

σετ γραφείου (80 ευρώ)

σκαμπό με πλάτη (194 ευρώ)

σκαλοπάτι μονό (80 ευρώ)

τα έχω περάσει ως πάγια.Θα μπορούσα να τα περάσω και ως δαπάνες? κανονικά εκεί θα έπρεπε, μην μπλέκεις τα πάγια με ψιλοπράγματα....τώρα αν δεν μπορείς να τα αλλάξεις απόσβεσέ τα με 100%..

Έχω μπερδευτεί με.....

  • πάγια που δεν αποσβένονται( π.χ. ακριβός πίνακας ) πώς χειριζόμαστε τον πίνακα?επειδή ΔΕΝ αποσβένεται σημαίνει ότι δεν θα το περάσω πάγιο? πάγιο με 0% αποσβέσεις...
  • πρωτόκολλο καταστροφής πότε και γιατί κάνουμε? Π.χ. έχω μια τηλεφωνικη συσκευή που την έχω περάσει πάγιο και δεν λειτουργεί και δεν την θέλω άλλο τι πρέπει να κάνω? την κρατάς.Οταν αποφασίσεις να την πετάξεις, μαζεύεις και ότι άλλο έχεις και συντάσεις το πρωτόκολλο...ένα άλλο που πρέπει να προσέξεις στα πάγια είναι η πενταετής υποχρεωτική παρακολούθηση αυτών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάγια που δεν αποσβένονται( π.χ. ακριβός πίνακας ) πώς χειριζόμαστε τον πίνακα?επειδή ΔΕΝ αποσβένεται σημαίνει ότι δεν θα το περάσω πάγιο? πάγιο με 0% αποσβέσεις...

αυτό ακόμη να το χωνέψω! Δηλαδή ο γιατρός που αγόρασε πίνακες ζωγραφικής 700 ευρω πώς τους χειρίζομαι?

πάγιο με ο% το 0% τί είναι? 0% Φ.Π.Α. Που έχουν οι ιατροι? ή ποσοστό απόσβεσης?

Αυτή η απάντηση που μου έδωσες αφορά ακριβούς μόνο πίνακες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάγια που δεν αποσβένονται( π.χ. ακριβός πίνακας ) πώς χειριζόμαστε τον πίνακα?επειδή ΔΕΝ αποσβένεται σημαίνει ότι δεν θα το περάσω πάγιο? πάγιο με 0% αποσβέσεις...

αυτό ακόμη να το χωνέψω! Δηλαδή ο γιατρός που αγόρασε πίνακες ζωγραφικής 700 ευρω πώς τους χειρίζομαι?

πάγιο με ο% το 0% τί είναι? 0% Φ.Π.Α. Που έχουν οι ιατροι? ή ποσοστό απόσβεσης? μηδέν (0%) χωρίς απόσβσεση δηλαδή....

Αυτή η απάντηση που μου έδωσες αφορά ακριβούς μόνο πίνακες? ναι....τα ψιλά είπαμε... δαπάνες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι απο περιέργεια.... έχουν βγάλει ποτέ πρόβλημα σε κάποιον στον έλεγχο (με Β κατ βιβλία) επειδή δεν βρέθηκε στην επιχείρηση κάποιο πάγιο αξίας 500-600 ευρω το οποίο είναι πλήρως αποσβεσμένο??? εστω και αν δεν έχει περάσει πενταετία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου πάω να το βρω και κάπου το χάνω.....

εγώ τα πάγια των ιατρών τα περνάω αγορές παγίων ο% και στο μητρώο επιλέγω τον ανάλογο συντελεστή.

Με τους πίνακες πως θα το κάνω?αγορές παγίων 0% και θα επιλέξω συντελεστή απόσβεσης 0%??????????Αυτό εννοείς συνάδελεφε??

Αυτό κάνω σε πίνακες μεγάλης αξίας?

Σε πίνακες 700 ευρώ μπορώ να τους περάσω σαν δαπάνη?Ναι ή όχι?

Σε πίνακες 700 ευρώ ( που αγόρασε ΙΑΤΡΟΣ)μπορώ αν το πέράσω σαν πάγιο 0% με συντελεστή ??

Σε πίνακες 700 ( Που αγόρασε δικηγόρος)θα το περάσω αγορες παγίων 23% με συντελεστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσω αλλα έχω την εντύπωση οτι αγορα αντικειμένων μέχρι 1200 ευρώ μπορείς να το αποσβέσεις με 100% οπότε γιατί να μην τα περάσεισ κατευθέιαν έξοδα?

΄τωρα για τον πίνακα μάλλον είναι πολύ ειδική περίπτωση .. πάντος αν έχω άδικο για αυτό που πρότινα για τα πάγια μεχρι 1200€ να μου το πειτε μην άφινομαι στην αγνειά μου.

να προσθέσω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτησης.

Λογιστής πώς περναεί έξοδα ανταλλακτικών και επισκευής ποδηλάτου (μπορεί να τα περασει σαν έξοδα ή οχι)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσω αλλα έχω την εντύπωση οτι αγορα αντικειμένων μέχρι 1200 ευρώ μπορείς να το αποσβέσεις με 100% οπότε γιατί να μην τα περάσεισ κατευθέιαν έξοδα?

΄τωρα για τον πίνακα μάλλον είναι πολύ ειδική περίπτωση .. πάντος αν έχω άδικο για αυτό που πρότινα για τα πάγια μεχρι 1200€ να μου το πειτε μην άφινομαι στην αγνειά μου.

να προσθέσω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτησης.

Λογιστής πώς περναεί έξοδα ανταλλακτικών και επισκευής ποδηλάτου (μπορεί να τα περασει σαν έξοδα ή οχι)?

Εχεις βαθια μεσάνυχτα αλλά δεν είναι κακό αυτό , αν είναι πάγιο στα πάγια όποια κι αν είναι η αξία του αλλίως είναι λάθος , έξοδο είναι η απόσβεση του παγίου .

Για το ποδήλατο κ εφοσον η δαπάνη είναι παραγωγική εκπίπτει όλο το ποσό + το ΦΠΑ . Πρόσεξε μόνο μηπως είναι βελτίωση πχ αλλάζεις τα φρένα σου κ βάζεις τα SHIMANO BR-M486-L (υδραυλικο δσκοφρενο ) αυτό δεν είναι επισκευή συντήρηση αλλά βελτίωση -προσαυξηση της αξίας του παγίου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...