Προς το περιεχόμενο

Πανελλήνια Λευκή Απεργία Λογιστών Φοροτεχνικών.


ANGELOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ για την απεργία 18/4 και 19/4 και προτείνω 20/4 και ώρα 11’00 να στείλουμε τα πάντα(ΦΠΑ δηλώσεις κλπ ) επίσης προτείνω να μπαίνουμε όλοι μαζί κάθε μέρα μια συγκεκριμένη ώρα να τους ρίχνουμε το σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΜΑΙ ΘΕΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2.5 ΟΡΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΔΗΛΩΣΗ . ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ. ΜΕ ΧΡΕΩΣΑ ΚΑΙ 100 Ε ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΣΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..................

και προτείνω 20/4 και ώρα 11’00 να στείλουμε τα πάντα(ΦΠΑ δηλώσεις κλπ )

...........................

Αδυνατούμε να δηλώσουμε συμμετοχή στο παραπάνω γιατί πολύ απλά .......

ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΙΣ ΕΤΟΙΜΟ ............ :D

και συνεχίζω :

30/09/2011 ΑΦΜ 1-2

30/09/2011 ΑΦΜ 3-4

30/09/2011 ΑΦΜ 5-6

30/09/2011 ΑΦΜ 7-8

30/09/2011 ΑΦΜ 9

30/09/2011 ΑΦΜ 10-50

30/09/2011 ΑΦΜ 60-00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια προταση κανω , μην πυροβολήσετε :

Κινητοποιηση λογιστων εξω απο την ΓΓΠΣ η το υπουργειο και ανευρεση ενος παπα (υπαρχει εαν θυμαστε και παπας -λογιστης στον χωροbiggrin.gif) ωστε να κανει ενα ευχελαιο απ εξω για την ευρρυθμη λειτουργια του taxisnet ...

Με αυτό περισσοτερα θα καταφέρουμε... συνάδελφοι. Διαμαρτυρία απο τα πληκτρολόγια νομίζω ότι δε μας αξίζει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδυνατούμε να δηλώσουμε συμμετοχή στο παραπάνω γιατί πολύ απλά .......

ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΙΣ ΕΤΟΙΜΟ ............ :D

Μ'αυτό υπονοείς οτι αν είχες κατιτίς έτοιμο θα κατάφερνες να το στειλεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα κι εγώ, σε όποιας μορφής αντίδραση-επανάσταση-αντίρρηση-ή όπως αλλιώς μπορεί να ονομαστεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ σύμφωνη σε ότι αποφασιστεί, διότι δεν αντέχω άλλο άγχος.Πνίγομαι βρε παιδιά, θέλω να φωνάξω σ'αυτούς τους ηλίθιους, πως είμαι και εγώ άνθρωπος βρε γαϊδούρια, και επιπλέον είμαι και μάνα και σύζυγος, και το παιδί μου δεν με βλέπει εδώ και καιρό, παρά μόνο 2 ώρες κάθε βράδυ.Μένει ξύπνιο ώς τις 10 το βράδυ, βρέ γαϊδούρια, είναι 5 χρονών και έχει ανάγκη την μάνα του, την οποία απο τότε που γεννήθηκε, την βλέπει μόνο βράδυ. Αι σιχτίρ πιά βαρέθηκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη NEKTARIOS23

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ.ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ.ΑΣ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ."ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ" !!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο διάλογος έχει προχωρήσει αρκετά και είναι αποδεκτή η πρόταση.

Σας στέλνω κείμενο ( αν νομίζετε ότι χρειάζεται τροποποιήσεις να τις κάνουμε) και να αρχίσουμε ο καθένας χωριστά την αποστολή του στο taxis

Προς Γ.Γ.Π.Σ.

Κοινοποίηση γραφείο ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Αξιότιμοι κύριοι

Λαμβάνοντας υπόψη την κατάσταση που επικρατεί το τελευταίο διάστημα όσον αφορά τις προθεσμίες υποβολής ενός μεγάλου όγκου φορολογικών υποχρεώσεων μέσω της εφαρμογής του taxisnet η οποία παρουσιάζει σημαντικές αδυναμίες και απαιτεί διαρκείς αναβαθμίσεις με αποτέλεσμα την δημιουργία ενός άκρως αρνητικού κλίματος στο σύνολο των λογιστών φοροτεχνικών.

Ως ελάχιστη ένδειξη διαμαρτυρίας της τραγελαφικής πλέον κατάστασης που επικρατεί με τις συνεχείς παρατάσεις και τις σοβαρές λειτουργικές αδυναμίες του συστήματος, σας κάνω γνωστό ότι προχωρώ σε «λευκή απεργία» και δεν πρόκειται να κάνω καμιά χρήση των ηλεκτρονικών υπηρεσιών σας για 48 ώρες αρχής γεννωμένης την 06:00 της Δευτέρας 18/04/2011 έως την 06:00 την Τετάρτη 19/04/2011.

Επιτέλους πρέπει άμεσα να αντιληφθείτε την κατάσταση που επικρατεί, να ορίσετε άπαξ τις εφικτές τελικές ημερομηνίες υποβολής χωρίς να ξαναχρειαστεί να εκτεθείτε ανεπανόρθωτα με έκδοση διαρκών αποφάσεων που ξαναμαναπαρατείνουν τις ήδη παραταθείσες ημερομηνίες υποβολής.

Σε περίπτωση που οι αρμόδιοι για το θέμα δεν μπορούν να αντιληφθούν τις πραγματικές ημερομηνίες και οι συνδικαλιστικοί μας φορές δεν μπορούν να σας βοηθήσουν να τις προσδιορίσετε, ρωτήστε εμάς που δεν σηκώνουμε κεφάλι από τις οθόνες των υπολογιστών μας παραβλέποντας κάθε ίχνος των συνταγματικών μας δικαιωμάτων. Σίγουρα κάτι παραπάνω θα γνωρίζουμε.

Προσδοκώντας σε μια ευδόκιμη συνεργασία, αφού αποτελούμε τον συνδετικό κρίκο μεταξύ φορολογουμένων και των υπηρεσιών σας, είμαστε πάντοτε στην διάθεσή σας

Με εκτίμηση

Λογιστής Φοροτεχνικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικηγόροι απήργησαν και έκλεισαν τα δικαστήρια, οι φαρμακοποιοί απήργησαν και άφησαν τον κόσμο χωρλις φάρμακα, οι μηχανικοί απήργησαν, οι συμβολαιγράφοι απήργησαν, καί πόσοι άλλοι έχοντας κυρίως συντεχνιακά και οικονομικά αιτήματα. Εμείς τι μπορούμε να κάνουμε για να δικδικήσουμε ανθρώπινες συνθήκες δουλειάς. Να εργάζομαι 12 ωρες την ημέρα και όχι 18. Να μπορέσω να πάω στην εκκλησία την Μεγάλη Πέμπτη, να είμαι στην περιφορά του Επιταφίου,να κάνω Ανάσταση, γενικά να κάνω Πάσχα με την οικογένειά μου χωρίς άγχος. Έλεος. Και κάτι άλλο, το πρόστιμο για εκπρόθεσμη δήλωση είναι 200,00 € ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικηγόροι απήργησαν και έκλεισαν τα δικαστήρια, οι φαρμακοποιοί απήργησαν και άφησαν τον κόσμο χωρλις φάρμακα, οι μηχανικοί απήργησαν, οι συμβολαιγράφοι απήργησαν, καί πόσοι άλλοι έχοντας κυρίως συντεχνιακά και οικονομικά αιτήματα. Εμείς τι μπορούμε να κάνουμε για να δικδικήσουμε ανθρώπινες συνθήκες δουλειάς. Να εργάζομαι 12 ωρες την ημέρα και όχι 18. Να μπορέσω να πάω στην εκκλησία την Μεγάλη Πέμπτη, να είμαι στην περιφορά του Επιταφίου,να κάνω Ανάσταση, γενικά να κάνω Πάσχα με την οικογένειά μου χωρίς άγχος. Έλεος. Και κάτι άλλο, το πρόστιμο για εκπρόθεσμη δήλωση είναι 200,00 € ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ.

Kυριοι συναδελφοι, μην διαμαρτυρεστε ,το Υπουργειο καθυστερει και το taxisnet δεν λειτουργει γιατι πρεπει να υπολογιζει και να εκτυπωνει στο φορολογουμενο που ακριβως πανε τα λεφτα του φορου που εχει πληρωσει ή θα πληρωσει επιπλεον.

ΦΟΒΕΡΟ Ε!!!!!

[Έγγραφο1.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια προταση κανω , μην πυροβολήσετε :

Κινητοποιηση λογιστων εξω απο την ΓΓΠΣ η το υπουργειο και ανευρεση ενος παπα (υπαρχει εαν θυμαστε και παπας -λογιστης στον χωροbiggrin.gif) ωστε να κανει ενα ευχελαιο απ εξω για την ευρρυθμη λειτουργια του taxisnet ...

Καλά είσαι άπαιχτος!!! Και αφού λέμε για ευχέλαιο, η Μεγάλη Τετάρτη 20-4-2011 είναι η καλύτερη μέρα.... ;)

Ο παπάς ποιός είναι; :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι του Υ.Ο.

Αντιλαμβανόμαστε τις τεράστιες προσπάθειες που κάνετε ώστε να γιορτάσουμε το Πάσχα όλοι μαζί....εσείς στα σπίτια σας με τις οικογένειες σας και μεις στα γραφεία μας με τους υπολογιστές μας.....:angry:

Εμείς και οι οικογένειες μας σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ανακοίνωση ΟΛΟΙ οι σύλλογοι μαζί ή ο καθένας ξεχωριστά, αλλά μαζικά και με το ίδιο περιεχόμενο (το αυτονόητο που μας ταλανίζει όλους) ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΚΔΟΣΟΥΝ???

Έλεος πιά, ας γίνει επιτελους κάτι μαζικά!!!! Πόσα ακόμα να δεχτούμε σαν κλάδος? Μας έχετε γονατίσει και το χειρότερο είναι ότι δεν μας σέβεστε κιόλας... :angry: :angry:

Ήθελα να ξερα, οι υπουργοί αποφασίζουν και διατάζουν και όλοι εμείς σαν πιστά στρατιωτάκια απλά κατεβάζουμε υποτακτικά το κεφάλι και λέμε ''μάλιστα''?????

ΞΕΦΤΥΛΕΣ.... (Σε εσάς τους καρεκλοκένταυρους προεδράρες αναφέρομαι... Κάντε και κάτι για να δικαιολογήσετε τις θέσεις σας!)

Ο κλάδος που ''προεδρεύετε'', ασφυκτιά και εσείς τι κάνετε? Σφυρίζετε αδιάφορα ή είστε τόσο ανίκανοι????

ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ, ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.......!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Προς Γ.Γ.Π.Σ.

Κοινοποίηση γραφείο ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Αξιότιμοι κύριοι

Λαμβάνοντας υπόψη την κατάσταση που επικρατεί το τελευταίο διάστημα όσον αφορά τις προθεσμίες υποβολής ενός μεγάλου όγκου φορολογικών υποχρεώσεων μέσω της εφαρμογής του taxisnet η οποία παρουσιάζει σημαντικές αδυναμίες και απαιτεί διαρκείς αναβαθμίσεις έχοντας αποτέλεσμα την δημιουργία ενός άκρως αρνητικού κλίματος στο σύνολο των λογιστών φοροτεχνικών.

Ως ελάχιστη ένδειξη διαμαρτυρίας της τραγελαφικής πλέον κατάστασης που επικρατεί, με τις συνεχείς παρατάσεις και τις σοβαρές λειτουργικές αδυναμίες του συστήματος, σας κάνω γνωστό ότι προχωρώ σε «λευκή απεργία» και δεν πρόκειται να κάνω καμιά χρήση των ηλεκτρονικών υπηρεσιών σας, για 48 ώρες αρχής γεννωμένης την 06:00 της Δευτέρας 18/04/2011 έως την 06:00 την Τετάρτη 20/04/2011.

Επιτέλους πρέπει άμεσα να αντιληφθείτε την κατάσταση που επικρατεί, να ορίσετε άπαξ τις εφικτές τελικές ημερομηνίες υποβολής χωρίς να ξαναχρειαστεί να εκτεθείτε ανεπανόρθωτα με έκδοση διαρκών αποφάσεων που ξαναμαναπαρατείνουν τις ήδη παραταθείσες ημερομηνίες υποβολής.

Σε περίπτωση που οι αρμόδιοι για το θέμα δεν μπορούν να αντιληφθούν τις πραγματικές ημερομηνίες και οι συνδικαλιστικοί μας φορές δεν μπορούν να σας βοηθήσουν να τις προσδιορίσετε, ρωτήστε εμάς που δεν σηκώνουμε κεφάλι από τις οθόνες των υπολογιστών μας παραβλέποντας κάθε ίχνος των συνταγματικών μας δικαιωμάτων. Σίγουρα κάτι παραπάνω θα γνωρίζουμε.

Προσδοκώντας σε μια ευδόκιμη συνεργασία, αφού αποτελούμε τον συνδετικό κρίκο μεταξύ φορολογουμένων και των υπηρεσιών σας, είμαστε πάντοτε στην διάθεσή σας

Με εκτίμηση

Λογιστής Φοροτεχνικός

( αν νομίζετε ότι χρειάζεται τροποποιήσεις να τις κάνουμε)

αρχίστε άμεσα ο καθένας χωριστά την αποστολή του στο taxis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παπα βρήκαμε???

για να συντονιστουμε, να ειδοποιήσουμε καναλια και ....

.... ΙΔΕΑ

να βρουμε και την κα Λουκά να παραστει στο ευχελαιο και να την ρωτησουμε πως θα διώξουμε τον 666 απ το ΤΑΧΙΣ και την εκκαθαριστική ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν σου φαίνεται, αλλά είσαι και εσύ μεγάλη Μάρκα... :D :D (Για την από πάνω κυρία)

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε; Τις βεβαιώσεις από τον ΟΠΕΚΕΠΕ θα τις εκτυπώνουμε εμείς, δίνουν και φυλλάδιο στις κατά τόπους ενώσεις με οδηγίες προς τους ΛΟΓΙΣΤΕΣ για το πως θα μπουν στην σελίδα τι στοιχεία θα δώσουμε και άλλα... ε δεν είμαστε καλά...ΑΠΕΡΓΙΑ δαγκωτό... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πρόβλημα σοβαρό μέ όλους όσους έρχονται να τους υποβάλλω τις δηλώσεις Ε3 κλπ, λόγω των αλλαγών ενώ πέρισυ ενημέρωναν τα βιβλία μόνοι τους. Μικροί επιχειρηματίες βέβαια με β΄κατηγ. Τι κάνεις? Διώχνεις τον πελάτη

ενώ σου λέει ότι από δώ και πέρα αφου άλλαξε ο νόμος θα του τα αναλλάβω εγώ??? Γιατί τέτοιες ώρες τέτοια λόγια. Δεν υπάρχει χρόνος πρώτα από όλα να κάνεις έλεγχο ολόκληρης της χρήσης και να βγάλεις και διαφορές στον ΦΠΑ

οπότε χρειάζονται εκκαθαριστικές κλπ. Βέβαια θα χάσει και το δικαίωμα αυτοελέγχου με τις εκπρόθεσμες φπα. (διορθώστε με σε αυτό αν κάνω λάθος). Το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει χρόνος για όλα αυτά που ζητάνε. Οσο και να

χτυπηθούμε κάτω. Μήπως πρέπει να πιέσουμε και προς αυτή την κατεύθυνση. Δηλ. τις περσινές να μην τις υπογράφουμε εμείς και βέβαια ούτε να πληρώνει πρόστιμο ο επαγγελματίας αν δεν υπογραφεί από εμάς. Από φέτος βέβαια,

να υπάρχει υποχρέωση να υπογράφουμε εμεις τα πάντα. Ωστε να περνάνε αναγκαστικά από εμάς όλη την χρονιά και όχι στο τέλος μόνο. Για την λευκή απεργία δεν το συζητώ. Αλλωστε το δήλωσα από την πρώτη στιγμή. Εχω αρχίσει να

ενημερώνω και τους λοιπους συναδέλφους που δεν ενημερώνονται απο το forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παπα βρήκαμε???

για να συντονιστουμε, να ειδοποιήσουμε καναλια και ....

.... ΙΔΕΑ

να βρουμε και την κα Λουκά να παραστει στο ευχελαιο και να την ρωτησουμε πως θα διώξουμε τον 666 απ το ΤΑΧΙΣ και την εκκαθαριστική ΦΠΑ

O παπας γυριζει απο την Σαμο μαλλον Δευτερα για τις λειτουργιες της Μεγαλοβδομαδας και το Αγιον Πασχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...