Προς το περιεχόμενο

θα δωσουν τελικα παράταση δηλωσεων?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΠΕΙΤΕ ΗΜΕΡΑ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΦΤΙΑΞΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ- ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙΣ- ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΥΣ( ΤΡΕΙΣ ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΩΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ )- ΦΠΑ-ΑΠΔ - ΝΑ ΕΚΔΟΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΕΚΕΠΕ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ . ΕΧΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΜΑΝ ΠΙΑ .

ΤΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΞΕΘΥΜΑΝΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 628
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσοχή Θα υπάρξουν μερικές μικροτροποποιήσεις στις προθεσμίες.

Σήμερα το απόγευμα αναμένεται νέα Ανακοίνωση (με αναλυτικούς πίνακες) για όλες τις καταληκτικές προθεσμίες δηλώσεων .

επομένως όλες οι απορίες θα λυθούν.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα προσπαθώ από εχθές να επικοινωνήσω με το υπουργείο οικονομικών με σκοπό να διαμαρτυρηθώ

για την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί και μόλις σήμερα με παρέπεμψαν καταρχίν στον κ.Κουσελά και κατόπιν

στον κύριο Καραβοκύρη ο οποίος είναι φορολογικός του σύμβουλος όπως μου είπαν.

Το τηλέφωνο του όμως δεν απαντάει.

Νομίζω ότι πρέπει να αντιδράσουμε ποιό δυναμικά.Είναι και θέμα αξιοπρέπειας πλέον.

Θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας αν έχετε χρόνο

ευχαριστώ

Θα γράφουν κανένα βιβλίο ή θα είναι σε κανένα σεμινάριο........... Βρήκες και εσύ να ενοχλήσεις............

Ρε σεις, σαν τις ειδήσεις έχετε καταντήσει....

Πιάστηκε η καρδιά μου να διαβάζω, αγχώθηκα και δεν έχω κάνει τίποτα...................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή Θα υπάρξουν μερικές μικροτροποποιήσεις στις προθεσμίες.

Σήμερα το απόγευμα αναμένεται νέα Ανακοίνωση (με αναλυτικούς πίνακες) για όλες τις καταληκτικές προθεσμίες δηλώσεων .

επομένως όλες οι απορίες θα λυθούν.

Ευχαριστώ

Παρακαλώ.. αλλά προσωπικά αν δεν κυκλοφορήσει ΦΕΚ μένω στο παρόν που αφορά Β'.

ΦΕΚ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή Θα υπάρξουν μερικές μικροτροποποιήσεις στις προθεσμίες.

Σήμερα το απόγευμα αναμένεται νέα Ανακοίνωση (με αναλυτικούς πίνακες) για όλες τις καταληκτικές προθεσμίες δηλώσεων .

επομένως όλες οι απορίες θα λυθούν.

Ευχαριστώ

νασαι καλα ...smile.gif

αντε κουραγιο να τους αλλαξεις αυτους τους πινακες καμμια εικοσαρια φορες ακομα ....

εσυ δηλωσεις προλαβαινεις να κανεις ????tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι δηλωσεις επαγγελματιων θα ληξουν 30/06/11

οι δηλωσεις φυσικων προσωπων 31/07/11

οι παρατασεις θα δινονται την ημερα ληξης

μονο οι εταιριες Ε5 δεν θα παρουν τετοιου ειδους παρατασεις.

οι λογοι ειναι προφανεις (να δοκιμαστει το συστημα σε συνεχεις πιεσεις για να μπορεσουν να μελετηθουν τα λαθη του)

τωρα οσων αφορα τον πιωμενο Δ.Υ. που μας κανει πλακα με τις ανακοινωσεις απαταστε!!

ειναι κρυπτογραφημενο μηνυμα προσεκτικα μελετημενο που επεξεργαζονται αυτη την στιγμη οι συνεργατες του Κου Χαρδαβελα..

κατι που εχει να κανει με εξωγηινους/Παπανδρεου/ΔΝΤ/αμερικανους/ΝΑΣΑ/πειραματα σε σαλιγκαρια και δημοσ.υπαλλ.. κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά πάντως, είναι η πρώτη χρονιά που έχω πελαγώσει. Κοιτάζω ώρες-ώρες την οθόνη λες και θα μου απαντήσει.

Είμαι από χθες άρρωστη, δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα ξαπλώσω χάνοντας ώρες και μια βδομάδα χτυπάω 12-13ωρα με διακοπή μόνο για φαγητό και WC.

Εκτός των άλλων, παίρνουν και πελάτες για δηλώσεις (μισθωτοί-συνταξιούχοι) και όταν τους λέω την κατάσταση για Taxisnet με παρακαλούν να πάω εγώ για κλειδάριθμο με εξουσιοδότηση. Και κάθομαι από το πρωί και τυπώνω το Ειδικό Πληρεξούσιο με τα στοιχεία μου, να το μοιράσω σε όλους (μόνο οι παλιοί καμιά 70αριά άτομα), να πάνε σε ΚΕΠ για γνήσιο υπογραφής και μετά να πάω εγώ για κλειδάριθμους, αφού φυσικά χάσω και πόσες ώρες για τις αιτήσεις.

Πάντως αν δεν δοθούν σωστές παρατάσεις και άνευ ΑΦΜ, δεν θα την βγάλουμε καθαρή μέχρι το καλοκαίρι.................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια θα μπορουμε να στειλουμε και δηλωσεις μεσω ελτα

οπως τον παλιο καλο καιρο η μονο στις εφοριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια θα μπορουμε να στειλουμε και δηλωσεις μεσω ελτα

Εννοείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός των άλλων, παίρνουν και πελάτες για δηλώσεις (μισθωτοί-συνταξιούχοι) και όταν τους λέω την κατάσταση για Taxisnet με παρακαλούν να πάω εγώ για κλειδάριθμο με εξουσιοδότηση. Και κάθομαι από το πρωί και τυπώνω το Ειδικό Πληρεξούσιο με τα στοιχεία μου, να το μοιράσω σε όλους (μόνο οι παλιοί καμιά 70αριά άτομα), να πάνε σε ΚΕΠ για γνήσιο υπογραφής και μετά να πάω εγώ για κλειδάριθμους, αφού φυσικά χάσω και πόσες ώρες για τις αιτήσεις.

Κάνω λάθος ή δεν απαιτείται κλειδάριθμος για μισθωτούς και συνταξιούχους; Νομίζω πως αυτοί μπορούν να υποβάλλουν κανονικά τις δήλώσεις τους ηλεκτρονικά με τους παλιούς κωδικούς χωρίς να πάρουν κλειδάριθμο, κάτι που θα ισχύει έως 31.12.2011. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι δηλωσεις επαγγελματιων θα ληξουν 30/06/11

οι δηλωσεις φυσικων προσωπων 31/07/11

οι παρατασεις θα δινονται την ημερα ληξης

μονο οι εταιριες Ε5 δεν θα παρουν τετοιου ειδους παρατασεις.

οι λογοι ειναι προφανεις (να δοκιμαστει το συστημα σε συνεχεις πιεσεις για να μπορεσουν να μελετηθουν τα λαθη του)

τωρα οσων αφορα τον πιωμενο Δ.Υ. που μας κανει πλακα με τις ανακοινωσεις απαταστε!!

ειναι κρυπτογραφημενο μηνυμα προσεκτικα μελετημενο που επεξεργαζονται αυτη την στιγμη οι συνεργατες του Κου Χαρδαβελα..

κατι που εχει να κανει με εξωγηινους/Παπανδρεου/ΔΝΤ/αμερικανους/ΝΑΣΑ/πειραματα σε σαλιγκαρια και δημοσ.υπαλλ.. κατι τετοιο

ΤΣΑ ........... :D

30/09/2011 ΑΦΜ 1-2

30/09/2011 ΑΦΜ 3-4

30/09/2011 ΑΦΜ 5-6

30/09/2011 ΑΦΜ 7-8

30/09/2011 ΑΦΜ 9

30/09/2011 ΑΦΜ 10-50

30/09/2011 ΑΦΜ 60-00

Μα καλά δε θα μεί σε κανά υποσυνείδητο ????? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Κολυόμενα
-κυριε μου τι δεν καταλαβαινετε?το λεει η ανακοινωση ,παραταση δοθηκε μοναχα για τα Γ κατηγοριας τα Β παραμενουν ως εχει..στις 18 Απριλιου ειναι το ΑΦΜ 1!!!!!!!!!!!!!!!

Δηλώνει εισόδημα μόνο απο Μισθωτες καθως φαίνεται....ποιός νοιάζεται για Αγρότες...

Εξακολουθούμε να εχουμε την απορία ...Ισχύει για την πληθώρα των επιχειρήσεων Β΄... ΤΟ ΨΗΦΙΟ 1 ΑΠΟ 18/04?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλώνει εισόδημα μόνο απο Μισθωτες καθως φαίνεται....ποιός νοιάζεται για Αγρότες...

Εξακολουθούμε να εχουμε την απορία ...Ισχύει για την πληθώρα των επιχειρήσεων Β΄... ΤΟ ΨΗΦΙΟ 1 ΑΠΟ 18/04?

Μάλλον τα έχετε δει όλα "κολυόμενα" !!!

Γεμίζετε αναρτήσεις χωρίς να διαβάζετε !!! και εμείς που θέλουμε μόνο να διαβάσουμε , αναγκαζόμαστε , ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ !!!

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο θα ηταν να μας επιτρψουν να παμε εναλλακιτικα στις ΔΟΥ τις δηλωσεις, αντε και του χρονου θα ειναι το συστημα πιο ετοιμο και εμεις πιο ψυχραιμοι.

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις εταιρείες αν είχαν μυαλό και ηλεκτρονικά θα υποβάλλονταν και τα λεφτά θα μάζευαν στην ώρα τους.

Παράταση μέχρι 31/07/2011 η υποβολή,οι δόσεις όμως θα πληρώνονταν κανονικά ,πρώτη 15 Απριλίου ,31/05/ ,30/6 κλπ. ,από την στιγμή που τις έχουμε έτοιμες,ως έναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο διάλογος περί παρατάσεων και αντιδράσεων καλά κρατεί σε αρκετα θέματα του FORUM και επειδή έχει χιλιοειπωθεί πως είναι δύσκολο να αντιδράσουμε για τουςλογους που έχουν ξαναειπωθεί, και για να μην ανοιξω προς το παρόν νεο topic προτείνω το εξής:

Εντός προθεσμίας για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, και για μια ολόκληρη ημέρα να μην κάνουμε καμμία χρήση του taxisnet. Η ημερομηνία να οριστεί άμεσα αφού πρωτα γνωστοποιηθεί προς τα μεσα ενημέρωσης και στο Υπουργείο ότι θα γίνει για λόγους διαμαρτυρίας της τραγελαφικής κατάστασης που επικρατεί τόσο με τις ημερομηνίες όσο και με τις υποδομές. Την αμέσως επόμενη από την Λευκή Απεργία ημέρα και από μια συγκεκριμένη ώρα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ θα κάνουμε χρήση των ηλεκτρονικών υπηρεσιών για να το ξαναμπλοκάρουμε για να δουν επιτέλους και αυτοί ΤΙ ΕΣΤΙ ΒΕΡΥΚΟΚΟ και να σταματήσουν να μας εμπαίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς βγει η ΠΟΦΕΕ και το ΟΕΕ να συντονισουν παννελαδικη κινητοποιηση

καλο ....καινουργιο ειναι ?

βρε αν μπορουσαν αυτοι να συντονιστουν δεν θα ειμασταν εδω τωρα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλώνει εισόδημα μόνο απο Μισθωτες καθως φαίνεται....ποιός νοιάζεται για Αγρότες...

Εξακολουθούμε να εχουμε την απορία ...Ισχύει για την πληθώρα των επιχειρήσεων Β΄... ΤΟ ΨΗΦΙΟ 1 ΑΠΟ 18/04?

Για να ξεκαθαρίσει το πράγμα, πρίν την νέα ανακοίνωση του Υπουργείου (που θα δοθεί αύριο τελικά, αφού δεν δόθηκε σήμερα στην δημοσιότητα.)

Τα Β κατηγορίας (ελεύθεροι επαγγελματίες , ατομικές επιχειρήσεις) που υποχρεωτικά υποβάλουν Ηλεκτρονικά και όχι στις ΔΟΥ , πάνε μέχρι 5 Μαίου .

Επειδή όμως στους υπόχρεους του άρθρου 64 παρ. 1 υπάρχουν και άλλες κατηγορίες που δεν είναι υποχρεωμένοι να πάνε ηλεκτρονικά (εκμίσθωση ακινήτων - κινητές αξίες κλπ) γιαυτούς ισχύει το πινακάκι (από 18 απριλίου εώς 5 Μαίου ανα ΑΦΜ στην ΔΟΥ)

Για τους ελεύθερους επαγγελματίες και οι ατομικές επιχειρήσεις λοιπόν (Από ατομική επιχείρηση, ή ελευθέριο επάγγελμα η οποία δεν τηρεί βιβλία ή τηρεί βιβλία πρώτης ή δεύτερης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. όπως αναφέρονται στο άρθρο 64 παρ.1 ) η καταληκτική ημερομηνία είναι η 5η Μαίου.

Οι ημερομηνίες από 18 Απριλίου εώς 05 Mαίου ανα ΑΦΜ δεν έχουν κανένα νόημα, εκτός το ότι προτρέπουν τους υπόχρεους (προτρέπουν και όχι υποχρεώνουν) να πάνε την δήλωση πιό νωρίς και όχι την 5η Μαίου για να μήν πέσει το TAXIS.

Το καταλάβατε η να κάνω ορθή επανάληψη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ....καινουργιο ειναι ?

βρε αν μπορουσαν αυτοι να συντονιστουν δεν θα ειμασταν εδω τωρα ....

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΕΦΟΡΙΩΝ

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ: ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ

ΑΙΤΗΜΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ: ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΞΕΖΟΥΜΙΣΜΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ...ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Κολυόμενα
...........Το καταλάβατε η να κάνω ορθή επανάληψη ?

Να'σαι καλά όπου και αν είσαι...και συγχαρητήρια για την αξιόπιστη και αξιέπαινη δουλειά / συνεισφορά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίσει το πράγμα, πρίν την νέα ανακοίνωση του Υπουργείου (που θα δοθεί αύριο τελικά, αφού δεν δόθηκε σήμερα στην δημοσιότητα.)

Τα Β κατηγορίας (ελεύθεροι επαγγελματίες , ατομικές επιχειρήσεις) που υποχρεωτικά υποβάλουν Ηλεκτρονικά και όχι στις ΔΟΥ , πάνε μέχρι 5 Μαίου .

Επειδή όμως στους υπόχρεους του άρθρου 64 παρ. 1 υπάρχουν και άλλες κατηγορίες που δεν είναι υποχρεωμένοι να πάνε ηλεκτρονικά (εκμίσθωση ακινήτων - κινητές αξίες κλπ) γιαυτούς ισχύει το πινακάκι (από 18 απριλίου εώς 5 Μαίου ανα ΑΦΜ στην ΔΟΥ)

Για τους ελεύθερους επαγγελματίες και οι ατομικές επιχειρήσεις λοιπόν (Από ατομική επιχείρηση, ή ελευθέριο επάγγελμα η οποία δεν τηρεί βιβλία ή τηρεί βιβλία πρώτης ή δεύτερης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. όπως αναφέρονται στο άρθρο 64 παρ.1 ) η καταληκτική ημερομηνία είναι η 5η Μαίου.

Οι ημερομηνίες από 18 Απριλίου εώς 05 Mαίου ανα ΑΦΜ δεν έχουν κανένα νόημα, εκτός το ότι προτρέπουν τους υπόχρεους (προτρέπουν και όχι υποχρεώνουν) να πάνε την δήλωση πιό νωρίς και όχι την 5η Μαίου για να μήν πέσει το TAXIS.

Το καταλάβατε η να κάνω ορθή επανάληψη ?

Το καταλάβαμε,το καταλάβαμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...