Jump to content

ΕΝΑΡΞΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ

Recommended Posts

ΣΥΑΔΕΛΦΟΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΠΙΔ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ . ΜΠΟΡΩ ΠΑΡΑΛΗΛΑ ΝΑ ΚΑΜΩ ΕΝΑΡΞΗ ΚΑΙ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΠΙΔ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ . ΜΠΟΡΩ ΠΑΡΑΛΗΛΑ ΝΑ ΚΑΜΩ ΕΝΑΡΞΗ ΚΑΙ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Είχα δίκιο που τον είδα τον νέο Νόμο με καλό μάτι... Ένας ένας σαν τα σαλιγγάρια θα αρχίσετε να εμφανίζεστε......

Υ.Γ. Την υπηρεσία σου ρώτα για το θέμα!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

[/quote

οχι.. οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν μπορουν να κανουν εναρξη ως ελευθεροι επαγγελματιες εκτος εαν εχει εγκριθει ειδικη αδεια μονο για την περιπτωση του συγκεκριμενου υπαλληλου

τωρα εαν αυτο που πραγματικα ηθελες να ρωτησεις ειναι εαν μπορεις να εισαι μελος του ΟΕΕ και να εχεις αδεια φοροτεχνη-λογιστη η απαντηση ειναι ναι

καθως θεωρω δεδομενο οτι εισαι αποφοιτος οικονομικης(η' αλλης αποδεκτης) σχολης. μπορεις με την προσληψη σου να απευθυνθεις στο πλησιεστερο υποκαταστημα ΟΕΕ

η για περισσοτερες πληροφοριες http://www.oe-e.gr/oee_gr.htm

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

στο forum υπάρχει μια επιστολή που μιλάει για "την απαξίωση και την μείωση του λογιστή"

πρέπει να την υπογράψετε και εσείς, εμπίπτει στην κατηγορία σας...

Και ενδιαφερομαι τωρα τελευταια για καλλιεργεια σαλιγκαριων..Καλως τα δεχτηκαμε..:rolleyes:

Εάν ενδιαφέρεσαι θα βρεις στο προσεχές διάστημα πολλά εδώ μέσα.......

Θα αρχίσουν ένας ένας να αναρωτιούντε με ποιόν τρόπο θα μπορέσουν να κάνουν έναρξη!!!

Στο τέλος πάντως, θα έχει αποτέλεσμα το σκηνικό με τις ηλεκτρονικές υπογραφές, τις πιστοποιήσεις κτλ... Να παταχθούν επιτέλους οι ΜΗ ΝΟΜΙΜΟΙ και οι ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ!!!

Guest FROZEN

Να παταχθούν επιτέλους οι ΜΗ ΝΟΜΙΜΟΙ και οι ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ!!!

Είπα να το απομονώσω για να αποκτήσει και όλη την αίγλη που του πρέπει.

Κρίμα είναι να πηγαίνει χαμένος τόσος στόμφος.

Guest GIANNA

ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΣΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΒΙΒΛΙΑ ?????/ ΞΕΡΩ ΕΦΟΡΙΑΚΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΟΕ ΜΕ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ " ΓΙΑ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Εγώ πάλι δεν βλέπω τον λόγο που έτυχε τέτοιας υποδοχής το ερώτημα.

Μήπως έχουμε μπερδέψει κάποια πράγματα ?

Ρωτά αν, σαν υπάλληλος με σχέση αορίστου χρόνου σε Ιδιωτικού Δικαίου πρόσωπο, μπορεί να κάνει έναρξη.

Δηλαδή ρωτά αν και πως μπορεί να ασκήσει το επάγγελμα νόμιμα.

Είναι αυτό κακό ή σημαίνει αυτό για σας ότι μέχρι τωρα ασκούσε το επάγγελμα παράνομα ?

ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ 1993 ΜΕ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 2004 ΜΕ ΙΚΑ. ΕΙΜΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΣΤΟ ΟΟΕ ΜΕ ΑΔΕΙΑ Α΄ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΩ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ.

ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΗ?

ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ 1993 ΜΕ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 2004 ΜΕ ΙΚΑ. ΕΙΜΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΣΤΟ ΟΟΕ ΜΕ ΑΔΕΙΑ Α΄ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΩ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ.

ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΗΤΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΑΠΟ ΤΟ 1993 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ , Ο ΜΙΣΘΟΣ ΣΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΑΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΕΛΑΤΕΣ , ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΟΥ( ΕΜΕΙΣ ) ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΘΟΥΝ ΟΙ ΦΟΡΟΙ ΚΑΙ ΕΡΧΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΥΕΣ ΜΑΥΡΑ , ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΝΟΜΙΜΗ .

ΒΑΛΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑ ΜΟΝΗ ΣΟΥ !

Αν και δεν βλέπω τον λόγο , καθώς το φόρουμ αυτό υπάρχει - θέλω να πιστεύω - για να εκφράζουμε ελεύθερα τις απόψεις μας και τους προβληματισμούς μας, λάβε υπ΄όψιν σου την δεδομένη πνευματική κόπωση όλων των συναδέλφων την δεδομένη στιγμή.Λάβε υπ΄όψιν σου την αναργανωσιά που υπάρχει και που ' καλείται΄ο Λογιστής μέσα από ένα κικεώνα αποφάσεων ,νόμων κτλ που κατά 90% - μην πω περισσότερο- είναι ελλειπής ή αυτοανερούνται ή ακόμη χειρότερα πρέπει να 'μαντέψει' - Ελληνική γλώσσα είναι αυτή - σε ελάχιστο χρονικό διάστημα, με αυξημένες τις πιθανότητες λάθους.

Όλοι είναι 'στην πίεση' . Γι΄αυτό όταν βλέπεις μία κάπως επιθετική διάθεση μην δίνεις σημασία.Αν τελικά τα καταφέρεις - που δεν βλέπω τον λόγο του μη ( θέλεις απόφαση υπηρεσιακού συμβουλίου νομίζω) - έχεις να απαξιωθείς πολλές φορές . Δύναμη θέλει και κάποια αφασία-όπου χρειάζετε-.

Παρατήρηση : Τι κάνει όμως ο ανταγωνισμός!!!!!!!!

Εγώ πάλι δεν βλέπω τον λόγο που έτυχε τέτοιας υποδοχής το ερώτημα.

Μήπως έχουμε μπερδέψει κάποια πράγματα ?

Ρωτά αν, σαν υπάλληλος με σχέση αορίστου χρόνου σε Ιδιωτικού Δικαίου πρόσωπο, μπορεί να κάνει έναρξη.

Δηλαδή ρωτά αν και πως μπορεί να ασκήσει το επάγγελμα νόμιμα.

Είναι αυτό κακό ή σημαίνει αυτό για σας ότι μέχρι τωρα ασκούσε το επάγγελμα παράνομα (μη νόμιμα)?

Δεν βγάζει μάτι??? Δεν είναι καραμπινάτη περίπτωση?????? Σιγά σιγά θα δεις πόόόόόόόσοι θα βγουν σαν τα σαλιγγάρια.... Πόόόόόόόόόόόόσες τέτοιες περιπτώσεις θα αρχίσουν να ψάχνωνται σιγάσιγά και να βγαίνουν οι απορίες τους στην επιφάνεια!

Υπογράφεις έκει που εργάζεσαι και έχεις τόσα χρονάκια καμιά 10-20αριά μαγαζάκια απ' όπου τα παίρνεις ΜΑΥΡΑ....

ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΗΤΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΑΠΟ ΤΟ 1993 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ , Ο ΜΙΣΘΟΣ ΣΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΑΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΕΛΑΤΕΣ , ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΟΥ( ΕΜΕΙΣ ) ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΘΟΥΝ ΟΙ ΦΟΡΟΙ ΚΑΙ ΕΡΧΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΥΕΣ ΜΑΥΡΑ , ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΝΟΜΙΜΗ .

ΒΑΛΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑ ΜΟΝΗ ΣΟΥ !

ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΦΩ...

Μα πως θέλεις να ξεκινήσουμε διάλογο με κάποιον,που μας έτρωγε το "ψωμί" τόόόόόσα χρόνια? ;););)

Εμάς τώρα ποιός μας πιάνει??? :P:P:P