Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΛΟΓΙΣΤΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ σαν έμπορος εδω και 20 χρόνια

ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΝΟΙΚΙΟ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΟΑΕΕ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΠΑ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΟΡΟΥΣ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΙΚΑ

και τώρα μου ζητάνε με το ζόρι να πληρώσω και λογιστή, ο οποίος αν κάνει λάθος μετά δεν αναγνωρίζει τίποτα.

Κατά πρώτο, όταν λέμε ότι πληρώνουμε φόρους ικα τεβε, εννοούμε ότι άλλοι "συνάδελφοι" δεν τα πληρώνουν και δημιουργείται αθέμιτος ανταγωνισμός (εντός του επαγγέλματος)..... Τα ίδια ακριβώς θα έλεγες και εσύ που πληρώνεις όλα αυτά, αν ερχόταν ένας τύπος δίπλα σου και πούλαγε παραπλήσιο προϊόν με το δικό σου, χωρίς να έχει κάνει έναρξη, χωρίς να ασφαλίζεται κτλ κτλ....

Κατά δεύτερον, και εγώ να ψωνίσω από το μαγαζί σου και διαπιστώσω ελάττωμα στο προϊόν, το πιο πιθανόν να μην αναγνωρίσεις τίποτα και εσύ.. Ωστόσο, μπορώ να σε κυνηγήσω μέσω δικαστηρίων, όπως μπορείς και εσύ να κυνηγήσεις το λογιστή σου που (αποδεδειγμένα) έκανε λάθος.

Την δήλωση μου την κάνω 20 χρόνια τώρα μόνος μου χωρίς προβλήματα όπως πχ. αλλάζω και την πρίζα στο μαγαζί μου μόνος χωρίς κανείς να με υποχρεώνει να φωνάξω ηλεκτρολόγο.

Και φυσικά αναλαμβάνω και τις ευθύνες μου.

Ευχαριστώ.

Μου αρέσει ο παραλληλισμός που κάνεις.... Σα δεν είπες ότι καθαρίζεις τη τζαμαρία του μαγαζιού σου χωρίς να θέλεις συνεργείο.......

Στο δικαστήριο παραβρίσκεσαι χωρίς δικηγόρο..??

Στο χειρουργείο μπαίνει άλλος εκτός από γιατρό..??

Σπίτι χτίζεις χωρίς να έχει επιληφθεί μηχανικός..??

Θα μου πεις ότι στήνονται κάποια πράγματα, τα οποία θα εξασφαλίσουν δουλειά στους λογιστές... Να το δεκτώ....

Ωστόσο πιστεύεις ότι η τήρηση των β κατηγορίας είναι να γράφεις στο χειρόγραφο αριστερά τα έσοδα, δεξιά τα έξοδα, αφαιρείς κάθε τρίμηνο το φπα, άντε και να ζοριστούμε λίγο να φτιάξουμε την εκκαθαριστική και τη δήλωση φορολογίας..?? Τόσο ευτελή δουλειά πιστεύεις ότι κάνουμε..????

Έχεις ρίξει μια ματιά στους νόμους και στις πολυγραφημένες που βγαίνουν σωρηδόν από πέρυσι και δεν τις προλαβαίνουμε..???? Και πόσα άλλα είναι ακόμα να έρθουν.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους,

Εχω μια απορία....

Δουλεύω εδώ και 14 χρόνια σας βοηθός λογιστή σε ΑΕ. Ενημερώνομαι και μελετάω τις εξελίξεις, παίρνω μέρος σε σεμινάρια, μιλάω με συναδέρφους αλλά λογω που εχω τελειώσει ΙΕΚ δεν έχω ασχοληθεί για αδεια από τον ΟΕΕ, μιας και δεν μ' ενδιαφέρει να κάνω κάτι δικό μου. (Ετσι κι αλλιώς λόγω πτυχίου οι δυνατότητες είναι περιορισμένες).

Εδω και 3 χρόνια έχω ανοίξει μια ατομική εμπορική επιχείρηση (πενία τέχνας κατεργάζεται) με βιβλία β κατηγορίας. ΦΥΣΙΚΑ τα βιβλία τα τηρώ μόνη μου και κατά την υποβολή του Ε3 κάνω και αυτοέλεγχο. Βασει λοιπόν τον καινούργιων δεδομένων πρέπει να πληρώνω λογιστή !!! και αυτό εσεις το θεωρείται λογικο!!!!! ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Εχω μια απορία....

Δουλεύω εδώ και 14 χρόνια σας βοηθός λογιστή σε ΑΕ. Ενημερώνομαι και μελετάω τις εξελίξεις, παίρνω μέρος σε σεμινάρια, μιλάω με συναδέρφους αλλά λογω που εχω τελειώσει ΙΕΚ δεν έχω ασχοληθεί για αδεια από τον ΟΕΕ, μιας και δεν μ' ενδιαφέρει να κάνω κάτι δικό μου. (Ετσι κι αλλιώς λόγω πτυχίου οι δυνατότητες είναι περιορισμένες).

Εδω και 3 χρόνια έχω ανοίξει μια ατομική εμπορική επιχείρηση (πενία τέχνας κατεργάζεται) με βιβλία β κατηγορίας. ΦΥΣΙΚΑ τα βιβλία τα τηρώ μόνη μου και κατά την υποβολή του Ε3 κάνω και αυτοέλεγχο. Βασει λοιπόν τον καινούργιων δεδομένων πρέπει να πληρώνω λογιστή !!! και αυτό εσεις το θεωρείται λογικο!!!!! ?????

ΕΣΥ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΠΑΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΛΑΝΟΔΙΟ ΜΕΙΩΜΕΝΑ ΣΤΟ 1/10 ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ;

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΕΣΕΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΗ;

ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΩ ΤΑ ΝΟΙΚΙΑ.ΟΑΕΕ ΚΛΠ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΣΟΥ;

BX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ Ε3-Ε5 ΒΑΖΩ ΤΟ ΑΦΜ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΛΑΘΟΣ ΑΦΜ ΕΧΩ ΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΑΠΟ ΤΟ 1996 ΕΧΩ ΑΛΑΞΕΙ ΚΑΔ ΚΛΠ ΕΧΩ ΚΩΔΙΚΟ ΤΑΞΙΣ ΑΠΟ 2001 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟ ΑΦΜ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ? ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ Ε5 ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΝΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ\/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Εχω μια απορία....

Δουλεύω εδώ και 14 χρόνια σας βοηθός λογιστή σε ΑΕ. Ενημερώνομαι και μελετάω τις εξελίξεις, παίρνω μέρος σε σεμινάρια, μιλάω με συναδέρφους αλλά λογω που εχω τελειώσει ΙΕΚ δεν έχω ασχοληθεί για αδεια από τον ΟΕΕ, μιας και δεν μ' ενδιαφέρει να κάνω κάτι δικό μου. (Ετσι κι αλλιώς λόγω πτυχίου οι δυνατότητες είναι περιορισμένες).

Εδω και 3 χρόνια έχω ανοίξει μια ατομική εμπορική επιχείρηση (πενία τέχνας κατεργάζεται) με βιβλία β κατηγορίας. ΦΥΣΙΚΑ τα βιβλία τα τηρώ μόνη μου και κατά την υποβολή του Ε3 κάνω και αυτοέλεγχο. Βασει λοιπόν τον καινούργιων δεδομένων πρέπει να πληρώνω λογιστή !!! και αυτό εσεις το θεωρείται λογικο!!!!! ?????

Mε 14 χρόνια εργασίας ώς βοηθός λογιστή, άν αυτό αποδεικνύεται μπορείς να πάρεις άδεια Δ' τάξης λογιστή...

Άν στα 8 χρόνια μάλιστα έκανες αυτή την κίνηση και συνέχιζες για άλλα 5 έτη να εργάζεσαι ώς βοηθός λογιστή δηλαδή μέχρι τα 13 χρόνια, θα είχες τώρα και άδεια λογιστή Γ' τάξης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πρώτο, όταν λέμε ότι πληρώνουμε φόρους ικα τεβε, εννοούμε ότι άλλοι "συνάδελφοι" δεν τα πληρώνουν και δημιουργείται αθέμιτος ανταγωνισμός (εντός του επαγγέλματος)..... Τα ίδια ακριβώς θα έλεγες και εσύ που πληρώνεις όλα αυτά, αν ερχόταν ένας τύπος δίπλα σου και πούλαγε παραπλήσιο προϊόν με το δικό σου, χωρίς να έχει κάνει έναρξη, χωρίς να ασφαλίζεται κτλ κτλ....

Κατά δεύτερον, και εγώ να ψωνίσω από το μαγαζί σου και διαπιστώσω ελάττωμα στο προϊόν, το πιο πιθανόν να μην αναγνωρίσεις τίποτα και εσύ.. Ωστόσο, μπορώ να σε κυνηγήσω μέσω δικαστηρίων, όπως μπορείς και εσύ να κυνηγήσεις το λογιστή σου που (αποδεδειγμένα) έκανε λάθος.

Μου αρέσει ο παραλληλισμός που κάνεις.... Σα δεν είπες ότι καθαρίζεις τη τζαμαρία του μαγαζιού σου χωρίς να θέλεις συνεργείο.......

Στο δικαστήριο παραβρίσκεσαι χωρίς δικηγόρο..??

Στο χειρουργείο μπαίνει άλλος εκτός από γιατρό..??

Σπίτι χτίζεις χωρίς να έχει επιληφθεί μηχανικός..??

Θα μου πεις ότι στήνονται κάποια πράγματα, τα οποία θα εξασφαλίσουν δουλειά στους λογιστές... Να το δεκτώ....

Ωστόσο πιστεύεις ότι η τήρηση των β κατηγορίας είναι να γράφεις στο χειρόγραφο αριστερά τα έσοδα, δεξιά τα έξοδα, αφαιρείς κάθε τρίμηνο το φπα, άντε και να ζοριστούμε λίγο να φτιάξουμε την εκκαθαριστική και τη δήλωση φορολογίας..?? Τόσο ευτελή δουλειά πιστεύεις ότι κάνουμε..????

Έχεις ρίξει μια ματιά στους νόμους και στις πολυγραφημένες που βγαίνουν σωρηδόν από πέρυσι και δεν τις προλαβαίνουμε..???? Και πόσα άλλα είναι ακόμα να έρθουν.............

Σιγά γιατί θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε εδώ...

Το ίδιο ο λογιστής με τον μηχανικό, το γιατρό και το δικηγόρο???

Ξέρεις πολλούς γιατρούς, μηχανικούς και δικηγόρους από Τ.Ε.Ι., ή ακόμη χειρότερα "πρακτικούς" ή πρώην βοηθούς με χρόνια εμπειρίας και άδεια?

Αιδώς αργείοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Εχω μια απορία....

Δουλεύω εδώ και 14 χρόνια σας βοηθός λογιστή σε ΑΕ. Ενημερώνομαι και μελετάω τις εξελίξεις, παίρνω μέρος σε σεμινάρια, μιλάω με συναδέρφους αλλά λογω που εχω τελειώσει ΙΕΚ δεν έχω ασχοληθεί για αδεια από τον ΟΕΕ, μιας και δεν μ' ενδιαφέρει να κάνω κάτι δικό μου. (Ετσι κι αλλιώς λόγω πτυχίου οι δυνατότητες είναι περιορισμένες).

Εδω και 3 χρόνια έχω ανοίξει μια ατομική εμπορική επιχείρηση (πενία τέχνας κατεργάζεται) με βιβλία β κατηγορίας. ΦΥΣΙΚΑ τα βιβλία τα τηρώ μόνη μου και κατά την υποβολή του Ε3 κάνω και αυτοέλεγχο. Βασει λοιπόν τον καινούργιων δεδομένων πρέπει να πληρώνω λογιστή !!! και αυτό εσεις το θεωρείται λογικο!!!!! ?????

Κάτι τέτοια ερωτήματα υπάρχουν και για αυτό είναι το επάγγελμα έτσι απαξιωμένο...

Να φανταστώ ότι αν θες κάποιο φάρμακο, συνταγογραφείς μόνη σου και πας και το παίρνεις από το φαρμακείο... Αφού έχεις διαβάσει βέβαια για την αρρώστια καλά...

Ή όταν θες να φτιάξεις το σπίτι σου, υπογράφεις μόνη σου για την άδεια, εάν και εφόσον έχεις διαβάσει και έχεις τις απαραίτητες γνώσεις....

Ή αν πας στο δικαστήριο, κάθεσαι διαβάζεις και μετά πας και αγορεύεις μόνη σου, χωρίς δικηγόρο....

Ή αν θες υπογραφή ηλεκτρολόγου για να πάρεις ρεύμα, υπογραφεις εσύ και από κάτω γράφεις ότι έχεις μεγάλη εμπειρία στα ηλεκτρολογικά και ενημερώνεσαι καθημερινά.......

Ή αν θες να ανοίξεις κομμωτήριο, πας και κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι είσαι ενημερωμένη με τις τελευταίες επιταγές της μόδας στο κούρεμα και στο χτένισμα και ότι κουρεύεις όλη την οικογένεια και τους συγγενείς τα τελευταία 14 χρόνια.............................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά γιατί θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε εδώ...

Το ίδιο ο λογιστής με τον μηχανικό, το γιατρό και το δικηγόρο???

Ξέρεις πολλούς γιατρούς, μηχανικούς και δικηγόρους από Τ.Ε.Ι., ή ακόμη χειρότερα "πρακτικούς" ή πρώην βοηθούς με χρόνια εμπειρίας και άδεια?

Αιδώς αργείοι...

Πριν τους δικηγόρους, υπήρχαν οι δικολάβοι, αν τους έχεις ακούσει...............

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CE%B2%CE%BF%CF%82

Δικολάβος ονομάζεται ο νομικός ο οποίος αναλαμβάνει να παρέχει νομικές συμβουλές σε κάποιον ή να τον εκπροσωπήσει ενώπιον συγκεκριμένων ειρηνοδικείων στην έδρα των οποίων δεν υπάρχουν αρκετοί δικηγόροι. Ο νόμος τον χαρακτηρίζει άμισθο δημόσιο λειτουργό, και για να διοριστεί δεν χρειάζεται να διαθέτει πτυχίο Νομικής. Το επάγγελμα του δικολάβου είναι ένα επάγγελμα που τείνει να εξαφανιστεί, κυρίως επειδή δεν υπάρχουν πια Ειρηνοδικεία που να μην έχουν δικηγόρους, λόγω του πληθωρισμού που χαρακτηρίζει το δικηγορικό επάγγελμα σήμερα.

Εμείς ως κλάδος, πρόσβαση σε αυτές τις νομοθετικές διαδικασίες δεν είχαμε, οπότε πήγαμε πιο πίσω.....

Οι πρακτικοί είναι μια μεταβατική κατάσταση, καθότι το 97 θεσμοθετήθηκε ο νόμος για τις άδειες, οπότε έπρεπε να υπήρχε ρύθμιση για αυτούς τους ανθρώπους, για να μην πεταχτούν στο δρόμο μετά από τόσα χρόνια δουλειάς.. Μάλιστα, αν διαβάσεις, θα δεις ότι έχουν περιορισμένο δικαίωμα υπογραφής.........

Τώρα τι ακριβώς ξέρατε............... δεν ξέρω.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τους δικηγόρους, υπήρχαν οι δικολάβοι, αν τους έχεις ακούσει...............

Εμείς ως κλάδος, πρόσβαση σε αυτές τις νομοθετικές διαδικασίες δεν είχαμε, οπότε πήγαμε πιο πίσω.....

Οι πρακτικοί είναι μια μεταβατική κατάσταση, καθότι το 97 θεσμοθετήθηκε ο νόμος για τις άδειες, οπότε έπρεπε να υπήρχε ρύθμιση για αυτούς τους ανθρώπους, για να μην πεταχτούν στο δρόμο μετά από τόσα χρόνια δουλειάς.. Μάλιστα, αν διαβάσεις, θα δεις ότι έχουν περιορισμένο δικαίωμα υπογραφής.........

Τώρα τι ακριβώς ξέρατε............... δεν ξέρω.......

Τα καλά και συμφέροντα...

Τ.Ε.Ι, Ι.Ε.Κ. και τεχνικά λύκεια, μερικά χρόνια ασφάλισης και άδεια άσκησης ακόμη και Α΄ τάξης (από Τ.Ε.Ι. λογιστικής, το οποίο τώρα είναι ανώτατο και λέγεται και Α (!) Τ.Ε.Ι...

Και φυσικά η αναφορά στούς δικολάβους περασμένων δεκαετιών να σκορπίσουμε το ανάθεμα για να κάνουμε το θέμα γαργάρα...

Στην Κίνα του Μάο υπήρχαν και οι "ξυπόλυτοι ιατροί", ταχύρυθμης εκπαίδευσης για την καθυστερημένη κινεζική επαρχία, ξέχασες να τους αναφέρεις. Στο μεσαίωνα τον αρχιτέκτονα έκανε όποιος είχε γνώσεις γεωμετρίας. Και αυτό σωστο.

Να μη χάσουν και οι άνθρωποι τη δουλειά τους.

Σπετσέρηδες, κουρείς, δικολάβοι και πρωτομάστορες, αξιοσέβαστοι σε όλα πάνω στις πλάτες των οποίων πάτησε η επιστήμη. Τον προηγούμενο αιώνα όμως. Και εσείς κόπτεστε για άλλο ένα κλειστό επάγγελμα, ώστε να "κλείσει" περισσότερο. Σας ενοχλούν από την άλλη οι συντεχνίες, και φταίει το ότι ο κλάδος δεν είχε πρόσβαση στις νομοθετικές διαδικασίες ώστε να γίνετε και εσείς μία, τουλάχιστον μία με αξιώσεις.

Την ουσία χάσατε, όχι τον τύπο. Θέλετε εξίσωση σε κύρος χωρίς αναβάθμιση, κάτι σαν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια ή τα Κρατικά Νοσοκομεία, πρώτα στον κόσμο μετά από όλα τα άλλα, παγκοσμίου φήμης στην Αθήνα μόνο. Και αυθεντία επιστημονική, στα χαρτιά, με ερμηνευτική εγκύκλιο και προεδρικό διάταγμα.

Δεν προβλέπεται.

Ευτύχώς που χρόνια τώρα είμαι στην Κύπρο, φορολογικά και πραγματικά, και την Ελλάδα την έχω στην καρδιά μου αλλά όχι στη τσέπη μου.

Με τη μετριοκρατία να δίνει ρεσιτάλ αλαζονείας και ημιμάθειας δεν υπάρχει μέλλον ούτε για τους λογιστές, όσα "υποχρεωτικά" και να φορτώσει το κράτος στους φορολογούμενους.

Όταν χρειαστώ δικηγόρο θα βρώ από Νομική. Μηχανικό του Πολυτεχνείου. Και δεν θα δεχτώ να με χειρουργήσει τεχνολόγος Ιατρός, ας λεέι ότι θέλει το κράτος σας. Στην εταιρεία μου έχω και οικονομολόγους, από αυτούς που είναι και μέλη του Ο.Ε.Ε. Την οικονομική διαχείριση όμως την κάνω εγώ. Ναί έχω και πτυχία και άδειες και από την Ελληνική πολιτεία, ακόμη πληρώνω για την ασφάλιση της ιδιότητας μου σε "εγκυρότατο" φορέα στην Ελλάδα, χωρίς ανταπόδωση φυσικά. Ευτυχώς που στη Κύπρο ο λογιστής και η εφορία δεν ορίζει την επαγγελματική μου επιτυχία, όπως στην Αθήνα.

Περίμενα περισσότερη λεβεντιά και ταπεινοφροσύνη. Βιβλία κρατάτε στην τελική και όχι ανθρώπινες ζωές. Δεν πέθαναν πολλοί από "λογιστικά λάθη". Σοβαρευτείτε, γιατί, όπως έιπε και το αφεντικό, "The party is over".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη μετριοκρατία να δίνει ρεσιτάλ αλαζονείας και ημιμάθειας δεν υπάρχει μέλλον ούτε για τους λογιστές, όσα "υποχρεωτικά" και να φορτώσει το κράτος στους φορολογούμενους.

συγνωμη που επεμβαινω αλλα βασει ποιων κριτηριων κρινεις? μπορεις να τους περιγραψεις αναλυτικα εαν σου ειναι ευκολο - θα ηταν πολυ χρησιμο για την εξαγωγη συμπερασματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

George1977 μην ασχολείσαι καν.

Ακόμη ένας κομπλεξικός κύπριος (ναι, με μικρό κ) είναι, όπως όλοι τους με την Ελλάδα, αλλά στο τέλος πάλι εδώ ξαναμαζεύονται.

Υ.Σ. Δεν θέλω να φανταστώ ότι αυτός ο άνθρωπος είναι Έλληνας και απλά δουλεύει εκεί......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν χάθηκες.... Να φανταστώ από τις πολλές δουλειές, ε..???

Κατά δεύτερο.....

Τα καλά και συμφέροντα...

Ενώ εσύ γράφεις τα κακά και μη συμφέροντα.............

Τ.Ε.Ι, Ι.Ε.Κ. και τεχνικά λύκεια, μερικά χρόνια ασφάλισης και άδεια άσκησης ακόμη και Α΄ τάξης (από Τ.Ε.Ι. λογιστικής, το οποίο τώρα είναι ανώτατο και λέγεται και Α (!) Τ.Ε.Ι...

Ισοπεδώνεις και δεν είσαι εντάξει, εντάξει...???? Από όλους αυτούς που αναφέρεις, μόνο για τους απόφοιτους ΑΤΕΙ λογιστικής ισχύει...... Που κάνουν 4 χρόνια + ένα εξάμηνο πρακτικής μόνο λογιστική..........

Αυτός που τελειώνει τεχνικό λύκειο, θέλει 10 χρόνια για να πάρει τη Δ τάξη... και εκεί μένει....

Και φυσικά η αναφορά στούς δικολάβους περασμένων δεκαετιών να σκορπίσουμε το ανάθεμα για να κάνουμε το θέμα γαργάρα...

Ποια γαργάρα μωρέ..??? Σα να μου φαίνεται ότι δεν............

Σου έδωσα άλλο ένα παράδειγμα όπου παλαιότερα μη πτυχιούχοι μπορούσαν να ασκούν τη δικηγορία (υπό περιπτώσεις)... Η αναφορά σου στους πρακτικούς είναι περιορισμένου χρόνου, κάποια στιγμή δεν θα υπάρχουν τέτοιοι.......

Στην Κίνα του Μάο υπήρχαν και οι "ξυπόλυτοι ιατροί", ταχύρυθμης εκπαίδευσης για την καθυστερημένη κινεζική επαρχία, ξέχασες να τους αναφέρεις. Στο μεσαίωνα τον αρχιτέκτονα έκανε όποιος είχε γνώσεις γεωμετρίας. Και αυτό σωστο.

Να μη χάσουν και οι άνθρωποι τη δουλειά τους.

Ενώ εσύ αν ήσουν κυβέρνηση, θα τους έπερνες την άδεια πίσω, και τόσα χρόνια δουλειάς θα πηγαίνανε φούντο...... ωραίος είσαι...........

Σπετσέρηδες, κουρείς, δικολάβοι και πρωτομάστορες, αξιοσέβαστοι σε όλα πάνω στις πλάτες των οποίων πάτησε η επιστήμη. Τον προηγούμενο αιώνα όμως.

Τι να κάνουμε, εδώ τώρα τελευταία αρχίζει να καταλαβαίνει το ΥΟ την συμβολή που θα μπορούσαν να έχουν οι λογιστές στα της οικονομίας.... Εμείς πάντως το λέμε κάτι χρόνια........

Και εσείς κόπτεστε για άλλο ένα κλειστό επάγγελμα, ώστε να "κλείσει" περισσότερο. Σας ενοχλούν από την άλλη οι συντεχνίες, και φταίει το ότι ο κλάδος δεν είχε πρόσβαση στις νομοθετικές διαδικασίες ώστε να γίνετε και εσείς μία, τουλάχιστον μία με αξιώσεις.

Η αλήθεια είναι ότι είναι σπαστικό να βλέπεις τι έχουν κάνει αντίστοιχοι επαγγελματικοί κλάδοι και τι έχουν "καταφέρει" (βλ. μηχανικούς, γιατρούς, νομικούς) που ενώ σας πηδ@νε με ελάχιστες αμοιβές, εισφορές σε ταμεία κτλ κτλ κτλ κτλ, τα σκάτε κανονικά και τους έχετε σε εκτίμηση.............

Ενώ ο λογιστής, ενώ ξεσκίζεται στη δουλειά, ενώ έχει ΤΟ άγχος για να αποφύγει τις κακοτοπιές για εαυτόν και πελάτη, ενώ του έχουν βγει τα μάτια έξω από το διάβασμα, πρέπει να τα ξέρει όλα, φταίει για όλα, δεν πληρώνεται για τη δουλειά του και γενικότερα είναι το παιδί για όλες τις δουλειές......

Εξάλλου, επιχειρησιακές πρακτικές εφαρμόζουμε, όπως η δική σου επιχείρηση...... Τραστ, συμπαιγνίες, καρτέλ, συμφωνίες τιμών κτλ κτλ... Ή εκεί στη Κύπρο δεν τα κάνετε αυτά...????

Ο καθένας προσπαθεί να κατοχυρώσει το επάγγελμά του και να το κάνει βιώσιμο...........

Την ουσία χάσατε, όχι τον τύπο.

Την ουσία την ξέρουμε, στον τύπο κολλάμε.... Πιστεύουμε ότι αν κλείσει λίγο ακόμα ο κλάδος, θα πεταχτούν πολλά σκουπίδια απ' έξω και θα αρχίσουν να διαχωρίζονται οι καλοί και οι κακοί επαγγελματίες......

Αλλά φαντάζομαι δεν έχεις παρακολουθήσει καμία συζήτηση για το τι γίνεται στο κλάδο μας, ωστόσο άποψη έχουμε για όλα......

Μωρέ δε πα να πήγες στην Κύπρο, κλασικός ελληνάρας.............................

Θέλετε εξίσωση σε κύρος χωρίς αναβάθμιση, κάτι σαν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια ή τα Κρατικά Νοσοκομεία, πρώτα στον κόσμο μετά από όλα τα άλλα, παγκοσμίου φήμης στην Αθήνα μόνο. Και αυθεντία επιστημονική, στα χαρτιά, με ερμηνευτική εγκύκλιο και προεδρικό διάταγμα.

Ούτε κατά διάνοια μπορείς να διανοηθείς τι όγκο δουλειάς και ενημέρωσης έχουμε πλέον να διεκπεραιώσουμε... Τράβα να διαβάσεις το 3842 (περί των 200 σελίδων) για αρχή, και όταν τελειώσεις πες μου να σου δώσω παραπομπές για άλλους νόμους, ΠΟΛ, οδηγίες κτλ κτλ κτλ........

Ευτύχώς που χρόνια τώρα είμαι στην Κύπρο, φορολογικά και πραγματικά, και την Ελλάδα την έχω στην καρδιά μου αλλά όχι στη τσέπη μου.

Εκεί να κάτσεις, και που ξέρεις, άμα συνεχίζει το μπάχαλο εδώ μπορεί να έρθουμε και εμείς κατά κει...... Αν και πολλά βουνά έχουμε στη Κρήτη, μπορεί να μην χρειαστεί.......

Με τη μετριοκρατία να δίνει ρεσιτάλ αλαζονείας και ημιμάθειας δεν υπάρχει μέλλον ούτε για τους λογιστές, όσα "υποχρεωτικά" και να φορτώσει το κράτος στους φορολογούμενους.

Σε προκαλώ να κάτσεις για 3 χρόνια σε ένα μεγάλο λογιστήριο και να δω μετά αν θα ξαναγράφεις αυτές τις π@π@ριές......................

Όταν χρειαστώ δικηγόρο θα βρώ από Νομική.

Μηχανικό του Πολυτεχνείου.

Και δεν θα δεχτώ να με χειρουργήσει τεχνολόγος Ιατρός, ας λεέι ότι θέλει το κράτος σας.

Και οι δικηγόροι, και οι μηχανικοί, και οι γιατροί έχουν κλείσει το επάγγελμά τους! Για αυτό τους έχεις σε εκτίμηση, γιατί δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να κάνει τη δουλειά τους! Από δω πας, από κει πας, πάλι στους τύπους το φέρνεις...... Εκτός αν πιστεύεις ότι με το που πάρει το πτυχίο, είναι και έτοιμος ο κάθε επαγγελματίας να κάνει τη δουλειά του σωστά...................

Στην εταιρεία μου έχω και οικονομολόγους, από αυτούς που είναι και μέλη του Ο.Ε.Ε. Την οικονομική διαχείριση όμως την κάνω εγώ. Ναί έχω και πτυχία και άδειες και από την Ελληνική πολιτεία, ακόμη πληρώνω για την ασφάλιση της ιδιότητας μου σε "εγκυρότατο" φορέα στην Ελλάδα, χωρίς ανταπόδωση φυσικά. Ευτυχώς που στη Κύπρο ο λογιστής και η εφορία δεν ορίζει την επαγγελματική μου επιτυχία, όπως στην Αθήνα.

Για διευκρίνησέ μου πως επιρρεάζει ο λογιστής, με την αμοιβή του ή με την εργασία του..??

Η εφορία σίγουρα ορίζει την επαγγελματική επιτυχία του καθενός μας, συμπεριλαμβανομένου και των λογιστών, η εμπάθεια δεν μπορώ όμως να καταλάβω που οφείλεται......

Περίμενα περισσότερη λεβεντιά και ταπεινοφροσύνη. Βιβλία κρατάτε στην τελική και όχι ανθρώπινες ζωές. Δεν πέθαναν πολλοί από "λογιστικά λάθη". Σοβαρευτείτε, γιατί, όπως έιπε και το αφεντικό, "The party is over".

Εμείς να δεις τι περιμέναμε...

Που μπαίνεις σε ένα φόρουμ που γράφουνε λογιστές....

Που παίρνεις πληροφορίες από αυτά που γράφουνε, που για να τα γράψουνε έχουνε βγάλει τα μάτια τους.....

Και που το παίζεις μάγκας, απαξιώνοντας τη δουλειά τους...................

Το αν είναι σοβαρό το επάγγελμά μας ή όχι, έλα να το πεις στους περισσότερους από μας που φεύγουνε με εγκεφαλικά και καρδιακά επεισόδια.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλά και συμφέροντα...πιο συμφερον ρε μεγαλε για τρεις και εξηντα δουλευουμε..

. Και εσείς κόπτεστε για άλλο ένα κλειστό επάγγελμα, ώστε να "κλείσει" περισσότερο. Ποτε δεν ηταν ουτε ειναι κλειστο..καθε κουτσος και στραβος λογιστης δηλωνει....

Σας ενοχλούν από την άλλη οι συντεχνίες, και φταίει το ότι ο κλάδος δεν είχε πρόσβαση στις νομοθετικές διαδικασίες ώστε να γίνετε και εσείς μία, τουλάχιστον μία με αξιώσεις. Μια χαρα κλασικου παραδειγμα ελληναριου ειμαστε και προσπαθουμε ολοι φιλοτιμα να βγαλουμε το ματι του συναδελφου...(μιλαω απο προσωπικες ιστοριες τρελας σε επαγγελματικες καρπαζιες με "συναδελφους")

Την ουσία χάσατε, όχι τον τύπο.Μη το λες

Θέλετε εξίσωση σε κύρος χωρίς αναβάθμιση, κάτι σαν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια ή τα Κρατικά Νοσοκομεία, πρώτα στον κόσμο μετά από όλα τα άλλα, παγκοσμίου φήμης στην Αθήνα μόνο. Και αυθεντία επιστημονική, στα χαρτιά, με ερμηνευτική εγκύκλιο και προεδρικό διάταγμα. Ναι ρε μεγαλε θελουμε εσυ τι ζορι τραβας?Δεν προβλέπεται. και παλι μη το λες...

Ευτύχώς που χρόνια τώρα είμαι στην Κύπρο (ευτυχως και γι μας δλδ), φορολογικά και πραγματικά, και την Ελλάδα την έχω στην καρδιά μου αλλά όχι στη τσέπη μου. (Να σαι καλα)

Με τη μετριοκρατία να δίνει ρεσιτάλ αλαζονείας και ημιμάθειας δεν υπάρχει μέλλον ούτε για τους λογιστές, όσα "υποχρεωτικά" και να φορτώσει το κράτος στους φορολογούμενους. Το ψαρι βρομαει απο το κεφαλι μην το ψαχνεις...θα ερθουμε στην κυπρο ολοι μαζι μολις καταλαβουμε και εμεις το αυτονοητο που μας υποδειξες (no future)...και θα τα κανουμε και εκει μανταρα ολα....

Όταν χρειαστώ δικηγόρο θα βρώ από Νομική (εγω λεω να περασεις μια βολτα απο την ψαραγορα και την βαρβακειο...εχουν πιασει εκει δουλεια καμποσοι μπου εχουν τελειωσει νομικη και βαρεθηκαν να φτιαχνουν καφεδιες στο αρχιλαμογιο)

. Μηχανικό του Πολυτεχνείου. (Η συμπαθεστατη 2η γενια αλβανων ειναι οι καλυτεροι μαστορες...διορθωνουν και κατοψεις μηχανικων με κλειστα ματια)

Και δεν θα δεχτώ να με χειρουργήσει τεχνολόγος Ιατρός, ας λεέι ότι θέλει το κράτος σας. (Μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μη λες...αμα χρειαστει και στην αναγκη μεχρι και εμπειρικο λογιστη θα βαλεις να σε χειρουργησει)

Στην εταιρεία μου έχω και οικονομολόγους, από αυτούς που είναι και μέλη του Ο.Ε.Ε. Σε ευχαριστουμε θερμα που μας προτιμας..Εχεις σκεφτει ποτε μηπως θα ηταν καλυτερα να τα κανεις μονος σου?Μου φαινεσαι γνωστης...

Την οικονομική διαχείριση όμως την κάνω εγώ. Το ειπα εγω πιο πανω..εισαι γνωστης τελικα...

Ναί έχω και πτυχία και άδειες και από την Ελληνική πολιτεία, ακόμη πληρώνω για την ασφάλιση της ιδιότητας μου σε "εγκυρότατο" φορέα στην Ελλάδα, χωρίς ανταπόδωση φυσικά. Και τωρα τι θες δλδ μπραβο?Ολοι αυτο κανουν-κανουμε...

Ευτυχώς που στη Κύπρο ο λογιστής και η εφορία δεν ορίζει την επαγγελματική μου επιτυχία, όπως στην Αθήνα. Ναι...την οριζει το σοι του και τα κονε του..ασε τους ειδαμε και τους γνωστες τους κυπριους λογιστες..ολοι βυσματιες ειναι και οι περισσοτεροι ασχετοι...

Περίμενα περισσότερη λεβεντιά και ταπεινοφροσύνη. Να περιμενεις λιγο ακομα και κατι μπορει να γινει και εσενα... ασχετο μου το ειχε πει πελατης: τη λεβεντια πολλοι αγαπησαν και το λεβεντη τον πηδ....γανε..φιλε μας τελειωσε (ειναι λεβεντες οι πολιτικοι μας που σωζουν τα προσχηματα )

Βιβλία κρατάτε στην τελική και όχι ανθρώπινες ζωές. Δεν πέθαναν πολλοί από "λογιστικά λάθη". Δεν φανταζεσαι ποσσες αυτοκτονιες εχουν γινει και γινονται απο οικονομικα προβληματα. στις μισες φταινε λογιστες...

Σοβαρευτείτε, γιατί, όπως έιπε και το αφεντικό, "The party is over". Ποτε γινοταν παρτυ παιδια? Τα φαγατε ολα κ Παγκαλε?(που θα ελεγε και η μακρυπουλια...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω χτύπησα φλέβα.

Θα το πώ απλά. Πολλοί εδώ είστε εγκλωβισμένοι στο μικρόκοσμο σας. Σε διαδρόμους θλιβερών εφοριών και μικρομάγαζα, εγκυκλίους και χαρτοβασίλειο ένδοξο, που μυρίζει καρμπόν και μούχλα. Τα τελευταία χρόνια και λίγο γκλάμουρ από hitech laptop και taxisnet (χα χα).

Ούτε γιατροί είστε, ούτε μηχανικοί. Σίγουρα όχι δικηγόροι, αν και το site προσφέρεται εν μέρη και για κάποιους.Πολλοί δεν είχατε την ικανότητα να γίνετε, ούτε τις επιδόσεις, την υπομονή ή και κάποιοι από επιλογή. Δεν γνώρισα κάποιον που έγινε καταλάθος ιατρός, νομικός ή μηχανικός γιατί δεν πέρασε σε καλύτερη σχολή. Από "αλεξιπτωτιστές" λογιστές είχα την τύχη να γνωρίσω πολλούς όσο έτρεχα και εγώ σαν το ποντίκι στο Ελληνικό σύστημα. Δεν είναι όλοι σκάρτοι, αλλά δεν ήταν και το παιδικό τους όνειρο, σίγουρα! Απογοητευμένοι και αλλοτριωμένοι οι πιο πολλοί, συμβιβασμένοι σχεδόν όλοι. Αυτά με τις γενικεύσεις.

Μικρόκοσμος είναι η λέξη κλειδί. Οι περισσότεροι εδώ δεν δουλέψατε ποτέ σε τρίτη χώρα, Ευρώπη ή Αμερική ακόμη και Ασία. Δεν ζήσατε σε ορθολογικά οργανωμένα συστήματα και βιώνετε τον πατερναλισμό του κράτους σαν φυσική εξέλιξη και μοναδική επιλογή. Σοβιέτ με ολίγη αγορά, να δουλεύουν όλοι με γραφειοκρατεία και προσωπικά μέσα.

Λογικό να περιχαρακώνεστε και να αντιδράτε. Αλλά ο μικρόκοσμος καταρρέει αμετάκλητα και η ανασφάλεια πάει σύννεφο. Το κράτος δεν θα σώσει την κατάσταση δημιουργώντας αντικείμενο για τους λογιστές με νόμους προστατευτικούς γιατί δεν έχει πια το μονοπώλιο. Σίγουρα όχι για τους επιχειρηματίες και τους ικανούς επιστήμονες. Εχει πορτοκαλεώνες ολόκληρους ο κόσμος έξω, αρκεί να ανοίξεις λίγο την πόρτα στο μυαλό σου αντί να περιμένεις να φας από την χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας. Ο Ελληναράς θα κάτσει στα αυγά του και στο μουσακά της μαμάς πατρίδας, γιατί " όποιος φοβάται, πάει και κοιμάται".

Υ.Γ. Διασκεδάζω αφάνταστα με τα "τι ζόρι τραβάς" και τα ¨ρε μεγάλε", μου έλειψαν οι τζάμπα μάγκες του δρόμου και του καφενείου, κι ας είναι λίγο "γιαλαντζί" με ονειρώξεις wall street και πάνω...

Δουλειές καλές και να έχετε και ελεύθερο χρόνο, να τα λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρατραβας επισκεπτη και το παρατραβας ασχημα.....προσγειωσου διοτι θα πεσεις αποτομα..

σου ειπα να αναλυσεις ενα προς ενα το που στηριζεις αυτα που λες και τι παραδειγματα εχεις.....αλλα ακομα περιμενω....το οτι το Κρατος κινειται οπως κινειται εχει τους λογους του ολα αυτα τα χρονια..αυτο δεν εχει να κανει με τον επαγγελματισμο που δειχνει ο καθενας...διοτι και εσυ στο επαγγελμα σου εχεις και αλαζονες και μη...και προφανως καπου ανηκεις και εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω χτύπησα φλέβα.

Θα το πώ απλά. Πολλοί εδώ είστε εγκλωβισμένοι στο μικρόκοσμο σας. Σε διαδρόμους θλιβερών εφοριών και μικρομάγαζα, εγκυκλίους και χαρτοβασίλειο ένδοξο, που μυρίζει καρμπόν και μούχλα. Τα τελευταία χρόνια και λίγο γκλάμουρ από hitech laptop και taxisnet (χα χα).

Ούτε γιατροί είστε, ούτε μηχανικοί. Σίγουρα όχι δικηγόροι, αν και το site προσφέρεται εν μέρη και για κάποιους.Πολλοί δεν είχατε την ικανότητα να γίνετε, ούτε τις επιδόσεις, την υπομονή ή και κάποιοι από επιλογή. Δεν γνώρισα κάποιον που έγινε καταλάθος ιατρός, νομικός ή μηχανικός γιατί δεν πέρασε σε καλύτερη σχολή. Από "αλεξιπτωτιστές" λογιστές είχα την τύχη να γνωρίσω πολλούς όσο έτρεχα και εγώ σαν το ποντίκι στο Ελληνικό σύστημα. Δεν είναι όλοι σκάρτοι, αλλά δεν ήταν και το παιδικό τους όνειρο, σίγουρα! Απογοητευμένοι και αλλοτριωμένοι οι πιο πολλοί, συμβιβασμένοι σχεδόν όλοι. Αυτά με τις γενικεύσεις.

Μικρόκοσμος είναι η λέξη κλειδί. Οι περισσότεροι εδώ δεν δουλέψατε ποτέ σε τρίτη χώρα, Ευρώπη ή Αμερική ακόμη και Ασία. Δεν ζήσατε σε ορθολογικά οργανωμένα συστήματα και βιώνετε τον πατερναλισμό του κράτους σαν φυσική εξέλιξη και μοναδική επιλογή. Σοβιέτ με ολίγη αγορά, να δουλεύουν όλοι με γραφειοκρατεία και προσωπικά μέσα.

Λογικό να περιχαρακώνεστε και να αντιδράτε. Αλλά ο μικρόκοσμος καταρρέει αμετάκλητα και η ανασφάλεια πάει σύννεφο. Το κράτος δεν θα σώσει την κατάσταση δημιουργώντας αντικείμενο για τους λογιστές με νόμους προστατευτικούς γιατί δεν έχει πια το μονοπώλιο. Σίγουρα όχι για τους επιχειρηματίες και τους ικανούς επιστήμονες. Εχει πορτοκαλεώνες ολόκληρους ο κόσμος έξω, αρκεί να ανοίξεις λίγο την πόρτα στο μυαλό σου αντί να περιμένεις να φας από την χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας. Ο Ελληναράς θα κάτσει στα αυγά του και στο μουσακά της μαμάς πατρίδας, γιατί " όποιος φοβάται, πάει και κοιμάται".

Υ.Γ. Διασκεδάζω αφάνταστα με τα "τι ζόρι τραβάς" και τα ¨ρε μεγάλε", μου έλειψαν οι τζάμπα μάγκες του δρόμου και του καφενείου, κι ας είναι λίγο "γιαλαντζί" με ονειρώξεις wall street και πάνω...

Δουλειές καλές και να έχετε και ελεύθερο χρόνο, να τα λέμε...

Αν και τα λες ωμά, πολύ ωμά..... ένα δίκιο (σαφώς εν μέρη) στο αναγνωρίζω.....

Γιατί ξέρω γιατρούς που έχουν τελειώσει βουλγαρία τοις μετρητοίς.....

Μηχανικούς που σε πανεπιστήμια του εξωτερικού είδαν και έπαθαν για να τελειώσουν, σπρωχτοί τελείως....... Άσε το άλλο που λένε για τους μηχανικούς (δεν το υιοθετώ σε καμία περίπτωση, απλά το αναφέρω ως ενδεικτικό και σε άλλους επαγγελματικούς κλάδους), ότι είναι οι αποτυχημένοι αρχιτέκτονες.....

Όσο για τους δικηγόρους, το γεγονός ότι τις περισσότερες φορές συμβουλεύονται εμάς στα δικά μας θέματα και μάλιστα για τα βασικά, μάλλον δεν σε πείθει........

Προσωπικά είχα και ακόμα έχω εναλλακτικές για να φύγω εξωτερικό... Προτιμώ να μένω στον τόπο που γεννήθηκα, δίπλα στους γονείς μου και την οικογένειά μου λόγω προτεραιοτήτων καθαρά, και όχι λόγω ανικανότητας...

Ωστόσο, μας λες ότι έχεις προσωπικό, λεφτά, επειρήσεις κτλ κτλ κτλ........ Το αντικείμενό σου..??? Οι σπουδές σου...??? Έτσι για να ξέρουμε με τι άνθρωπο μιλάμε...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω χτύπησα φλέβα.

Θα το πώ απλά. Πολλοί εδώ είστε εγκλωβισμένοι στο μικρόκοσμο σας. Σε διαδρόμους θλιβερών εφοριών και μικρομάγαζα, εγκυκλίους και χαρτοβασίλειο ένδοξο, που μυρίζει καρμπόν και μούχλα. Τα τελευταία χρόνια και λίγο γκλάμουρ από hitech laptop και taxisnet (χα χα).

Ούτε γιατροί είστε, ούτε μηχανικοί. Σίγουρα όχι δικηγόροι, αν και το site προσφέρεται εν μέρη και για κάποιους.Πολλοί δεν είχατε την ικανότητα να γίνετε, ούτε τις επιδόσεις, την υπομονή ή και κάποιοι από επιλογή. Δεν γνώρισα κάποιον που έγινε καταλάθος ιατρός, νομικός ή μηχανικός γιατί δεν πέρασε σε καλύτερη σχολή. Από "αλεξιπτωτιστές" λογιστές είχα την τύχη να γνωρίσω πολλούς όσο έτρεχα και εγώ σαν το ποντίκι στο Ελληνικό σύστημα. Δεν είναι όλοι σκάρτοι, αλλά δεν ήταν και το παιδικό τους όνειρο, σίγουρα! Απογοητευμένοι και αλλοτριωμένοι οι πιο πολλοί, συμβιβασμένοι σχεδόν όλοι. Αυτά με τις γενικεύσεις.

Μικρόκοσμος είναι η λέξη κλειδί. Οι περισσότεροι εδώ δεν δουλέψατε ποτέ σε τρίτη χώρα, Ευρώπη ή Αμερική ακόμη και Ασία. Δεν ζήσατε σε ορθολογικά οργανωμένα συστήματα και βιώνετε τον πατερναλισμό του κράτους σαν φυσική εξέλιξη και μοναδική επιλογή. Σοβιέτ με ολίγη αγορά, να δουλεύουν όλοι με γραφειοκρατεία και προσωπικά μέσα.

Λογικό να περιχαρακώνεστε και να αντιδράτε. Αλλά ο μικρόκοσμος καταρρέει αμετάκλητα και η ανασφάλεια πάει σύννεφο. Το κράτος δεν θα σώσει την κατάσταση δημιουργώντας αντικείμενο για τους λογιστές με νόμους προστατευτικούς γιατί δεν έχει πια το μονοπώλιο. Σίγουρα όχι για τους επιχειρηματίες και τους ικανούς επιστήμονες. Εχει πορτοκαλεώνες ολόκληρους ο κόσμος έξω, αρκεί να ανοίξεις λίγο την πόρτα στο μυαλό σου αντί να περιμένεις να φας από την χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας. Ο Ελληναράς θα κάτσει στα αυγά του και στο μουσακά της μαμάς πατρίδας, γιατί " όποιος φοβάται, πάει και κοιμάται".

Υ.Γ. Διασκεδάζω αφάνταστα με τα "τι ζόρι τραβάς" και τα ¨ρε μεγάλε", μου έλειψαν οι τζάμπα μάγκες του δρόμου και του καφενείου, κι ας είναι λίγο "γιαλαντζί" με ονειρώξεις wall street και πάνω...

Δουλειές καλές και να έχετε και ελεύθερο χρόνο, να τα λέμε...

Κρυγιό νερό την κεφαλή όσο μπορείς τη γραίνε

Καλό του κάνει του τρεζού ετσα γροικώ και λένε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτη την λογικη επισκεπτη και εγω εχω γνωρισει πολλους αλεξιπτωτιστες επιχειρηματιες και εδω και στην Κυπρο και μαλιστα στην Κυπρο διεκοψα και την συνεργασια εν την γεννεση της.

Και για να κανεις εσυ την οικονομικη διαχειριση της επιχ σου σημαινει 2 πραγματα

1. θες να ξερεις τα παντα και να ελεγχεις τα παντα (καθολου ασχημο αυτο)

2. δεν εχεις σε κανενα εμπιστοσυνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτη την λογικη επισκεπτη και εγω εχω γνωρισει πολλους αλεξιπτωτιστες επιχειρηματιες και εδω και στην Κυπρο και μαλιστα στην Κυπρο διεκοψα και την συνεργασια εν την γεννεση της.

Και για να κανεις εσυ την οικονομικη διαχειριση της επιχ σου σημαινει 2 πραγματα

1. θες να ξερεις τα παντα και να ελεγχεις τα παντα (καθολου ασχημο αυτο)

2. δεν εχεις σε κανενα εμπιστοσυνη

Δεν είμαι τόσο μεγάλος που να χρειάζομαι επαγγελματία μάνατζερ στο οικονομικό. Ευελπιστώ να φτάσω στο σημείο να χρειαστώ σύντομα και να αξίζει της εμπιστοσύνης μου. Τεχνολογία εξάγω, μεσαία και υψηλή, σε βιομηχανίες χημικές και επεξεργασίας πρώτων υλών. Σπουδές μαθηματικού και χημικού εδώ και έξω, με το σχετικό ΜΒΑ στη Καλιφόρνια, αχρείαστο να 'ναι, αφού πρέπει να δώσω ταυτότητα. Είχα βάσεις, ξεκίνησα καλά, εξαγωγικό προφίλ, που σην Ελλάδα είναι κρίμα και έγκλημα μεγάλο. Όποτε μιλούσα με υπουργεία, Δ.Ο.Υ., Π.Ε.Κ. και άλλους ήμουν εν δυνάμει κλέφτης. Το 80% της δουλειάς μου ήταν με εταιρείες έξω και έτσι η Κύπρος με βόλεψε κουτί. Όταν στην Ελλάδα έβλεπαν συμφωνητικά με Αραβικές και Αφρικανικές χώρες γούρλωναν τα μάτια και ταλαιπωρούσαν απίστευτα, να μη μιλήσω για φορολογικές αγκυλώσεις και αντιφάσεις. Εξ 'ού και το αντίο, αν και ακόμη δουλεύω με κόσμο εκεί και έτσι δεν χάνω την επαφή. Αυτό που στην Κύπρο γίνεται με δουλειά μίας ώρας στην Ελλάδα θέλει σκληρή δουλειά μέχρι και 15 μέρες. Τον λογιστή μου τον βλέπω δύο φορές τον χρόνο και έτσι πρέπει. Δεν ξέρω κάν πού είναι η εφορία εδώ, που λέει ο λόγος.

.Δεν έχω κάτι με τον κλάδο σας, αλλά έχω πολλά με τον κρατισμό και ο κλάδος σας είναι επιρρεπής σε αυτόν. Το γεγονός ότι κυκλοφορούν τόμοι ερμηνευτικών και νέων νόμων κάθε χρόνο τα λέει όλα.

Κοιτάξτε και έξω, το βόλεμα στα οικεία τελικά δεν λειτουργεί καλά παρά μόνο για τους μέτριους. Αυτοί δίνουν τον τόνο στην χώρα μου, ενώ δεν είναι καν η πλειοψηφία, και δυστυχώς στη λογιστική βρίσκουν πολλοί καταφύγιο, λόγω συστήματος. Οραματιστής λογιστής δεν στεριώνει σε αυτό τον τόπο, ούτε και κανένας άλλος δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι τόσο μεγάλος που να χρειάζομαι επαγγελματία μάνατζερ στο οικονομικό. Ευελπιστώ να φτάσω στο σημείο να χρειαστώ σύντομα και να αξίζει της εμπιστοσύνης μου. Τεχνολογία εξάγω, μεσαία και υψηλή, σε βιομηχανίες χημικές και επεξεργασίας πρώτων υλών. Σπουδές μαθηματικού και χημικού εδώ και έξω, με το σχετικό ΜΒΑ στη Καλιφόρνια, αχρείαστο να 'ναι, αφού πρέπει να δώσω ταυτότητα. Είχα βάσεις, ξεκίνησα καλά, εξαγωγικό προφίλ, που σην Ελλάδα είναι κρίμα και έγκλημα μεγάλο. Όποτε μιλούσα με υπουργεία, Δ.Ο.Υ., Π.Ε.Κ. και άλλους ήμουν εν δυνάμει κλέφτης. Το 80% της δουλειάς μου ήταν με εταιρείες έξω και έτσι η Κύπρος με βόλεψε κουτί. Όταν στην Ελλάδα έβλεπαν συμφωνητικά με Αραβικές και Αφρικανικές χώρες γούρλωναν τα μάτια και ταλαιπωρούσαν απίστευτα, να μη μιλήσω για φορολογικές αγκυλώσεις και αντιφάσεις. Εξ 'ού και το αντίο, αν και ακόμη δουλεύω με κόσμο εκεί και έτσι δεν χάνω την επαφή. Αυτό που στην Κύπρο γίνεται με δουλειά μίας ώρας στην Ελλάδα θέλει σκληρή δουλειά μέχρι και 15 μέρες. Τον λογιστή μου τον βλέπω δύο φορές τον χρόνο και έτσι πρέπει. Δεν ξέρω κάν πού είναι η εφορία εδώ, που λέει ο λόγος.

.Δεν έχω κάτι με τον κλάδο σας, αλλά έχω πολλά με τον κρατισμό και ο κλάδος σας είναι επιρρεπής σε αυτόν. Το γεγονός ότι κυκλοφορούν τόμοι ερμηνευτικών και νέων νόμων κάθε χρόνο τα λέει όλα.

Κοιτάξτε και έξω, το βόλεμα στα οικεία τελικά δεν λειτουργεί καλά παρά μόνο για τους μέτριους. Αυτοί δίνουν τον τόνο στην χώρα μου, ενώ δεν είναι καν η πλειοψηφία, και δυστυχώς στη λογιστική βρίσκουν πολλοί καταφύγιο, λόγω συστήματος. Οραματιστής λογιστής δεν στεριώνει σε αυτό τον τόπο, ούτε και κανένας άλλος δυστυχώς.

Θα μας πεις το ονοματεπώνυμό σου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κρατισμος δεν οφειλεται σε εμας σε πρωτη φαση ...ειναι μεγαλη ιστορια αυτο το θεμα που ανοιγεις.

ωστοσο το κρατος θεσπιζει καλως ή κακως νομους, εμεις σαν κλαδος οφειλουμε να τους εφαρμοζουμε.

μηπως εισαι λαθος στις αποψεις σου φιλε μου.

το οτι δεν στεριωσες εσυ αυτο δεν ειναι γενικος κανονας φιλε μου

και οραματιστες λογιστες υπαρχουν πολλοι

και οσο το οτι βλεπεις τον λογιστη σου 2 φορες τον χρονο να αναρωτηθεις γιατι συμβαινει αυτο στην Κυπρο. Ο λογιστης οφειλει να παρακολουθει στενα την επιχ και να ενημερωνει τακτικα για την πορεια της επιχ. Και εδω εισαι λαθος παλι. Εκτος και εαν σε ενημερωνει με e-mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ VISITOR,

Ολα καλά και ολα άγια αυτά που λες , ενα πράγμα δεν κατάλαβα ακ'ομη , πως βρέθηκες σε αυτό το site ???? τι είναι αυτό που σε κέντρισε για να συμμετέχεις σ αυτήν την κουβέντα ????

Εσυ είσαι εκεί καλά κανεις , εδώ τι θές καμιά τσάμπα πληροφόρηση ψάχνεις ??? από ανειδίκευτους και εμπειρικούς ???? λάθος θα είναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε ρε παιδιά, πείτε του ότι έχει δίκιο και ας πάει στην ευχή της Παναγίας, ο άνθρωπος είναι σπουδαγμένος, επιτυχημένος, οπότε σωστά μπορεί να έχει τη μια και μοναδική άποψη που αφορά ένα κλάδο στον οποίο δεν ανήκει σωστά? Σύμφωνα με αυτόν σωστά...

Γιατί να διαφωνήσετε με κάποιον που είναι τόσο σίγουρος ότι έχει δίκιο? Τα λογικά και τα μη λογικά επιχειρήματα δεν έχουν καμία επίπτωση σην άποψη τέτοιων ανθρώπων.

Επισκέπτη σου έυχομαι καλές γιορτές και ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες στις επιχειρήσεις σου. Σκέψου όμως ότι εκφράζεις τις απόψεις σε ένα site λογιστών, το οποίο απευθύνεται σε λογιστές, και ακόμα και σε μη λογιστές που έχουν απορίες και που αρκετοί από τους λογιστές τους απαντάνε αφιλοκερδώς με τα συν και τα πλην μιας απάντησης από ένα forum. Σκέψου το ενδεχόμενο μήπως αρχίζεις να καταχράσαι τη φιλοξενία αυτή.

Υ.Γ. Τώρα σκέφτηκα ότι έγραψα και εγώ ένα λογικό επιχείρημα προς τον ανώνυμο επισκέπτη... Πως την πάτησα και εγώ....:P

5 λεπτά χαμένα, πάμε πίσω στα Ε5. :D

Κρίμα πάντως, να εκφράζεις τέτοιο συνδυασμό αλαζονίας και κακεντρέχειας μαζί με μια καλή δόση μικροψυχίας, Δεν νομίζω ότι θα βρεις την ευτυχία με αυτά τα εργαλεία.

-----> Το όνομα μου φαίνεται σε αντίθεση με το δικό σου <-----

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε

Να πω κατ αρχήν ότι δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει ο όρος ¨οραματιστής¨ λογιστής.

Προσωπικά είμαι επαγγελματίας λογιστής και προσπαθώ να είμαι όσο πιο καλός μπορώ.

Δεν καταλαβαίνω δηλαδή τον όρο που βάζεις, όχι μόνο για τους λογιστές, όπως δεν καταλαβαίνω πολλούς που δηλώνουν ότι ασκούν λειτούργημα. Για μένα όλοι κάνουμε μια δουλειά και το ζητούμενο είναι να την κάνουμε καλά.

Από κει και πέρα να σημειώσω μερικά πράγματα.

Αναφέρεις ότι πολλοί βρεθήκαμε τυχαία στο επάγγελμα αυτό.

Θα πρέπει να σου πω ότι, σε ότι αφορά τους παλαιότερους γιατί μετά δεν ξέρω τα συστήματα εισαγωγής στα ΑΕΙ , πάρα πολλοί βρέθηκαν κάπου λόγω του συστήματος των εισαγωγικών εξετάσεων, επίδοξοι γιατροί έγιναν κτηνίατροι, παιδιά που θέλαν να γίνουν χημικοί ή μαθηματικοί, για να έρθω στα δικά σου, πέρασαν στο φυσιογνωστικό, και κάποιο που ονειρευόντουσαν την ναυπηγική έγιναν τοπογράφοι.

Αυτό δεν εμπόδισε πολλούς από τους πάρα πάνω να γίνουν πολύ καλοί επαγγελματίες, έστω και σε αυτό που δεν ήταν πρώτη επιλογή τους.

Πάρα κάτω.

Γράφεις ότι δεν θα δουμε γιατρό ή μηχανικό από ΑΤΕΙ. Σε ότι αφορά τον γιατρό έχεις δίκιο μιας και η ανώτερη εκπαίδευση (ΤΕΙ) , δεν έχει ανάλογα τμήματα. Σε ότι αφορά όμως τους μηχανικούς μόνο η μέχρι τώρα αντίσταση του ΤΕΕ δεν έχει αφήσει τους από το ΤΕΙ προερχόμενους μηχανικούς να αποκτήσουν τα δικαιώματα που τους αναλογούν, κάτι που δεν θα αργήσει πολύ.

Τελειώνοντας να προσθέσω ότι έχεις λάθος να φορτώνεις στους λογιστές τον κρατισμό και τις αγκυλώσεις του ελληνικού δημοσίου. Δεν φταίνε οι λογιστές που για να εγκριθεί πχ μια άδεια ανέγερσης μιας βιομηχανικής μονάδας χρειάζονται μήνες ή χρόνια περιφοράς της από γραφείο σε γραφείο.

Οι λογιστές ταλαιπωρούνται από τις αγκυλώσεις αυτές.

Όσο δε για τις ευκαιρίες και τις απλοποιήσεις που προσφέρει η Κύπρος δεν θα διαφωνήσω, θα σημειώσω όμως πως και στην Ελλάδα λειτουργούν ένα σωρό επιχειρήσεις που επιχειρούν σε Αφρικανικές χώρες, σε Αραβικές χώρες καθώς και σε χώρες της πρώην ΕΣΣΔ, έχοντας ξεπεράσει τα προβλήματα τα οποία αναφέρεις, ίσως γιατί προτιμούν να έχουν την έδρα τους στην πατρίδα τους (με ότι και αν σημαίνει αυτό) και όχι κάπου αλλού. Στην περιοχή μου για παράδειγμα εδρεύει ο όμιλος SABO που το συντριπτικό ποσοστό του τζίρου του προέρχεται από χώρες σαν αυτές που ανέφερα πάρα πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψε πολλά ο φίλος μας και γράφω δυο λόγια ανάλογα απ αυτά που θυμάμαι ...

Αφού το λογιστή σου στη Κύπρο τον βλέπεις μια δυο φορές το χρόνο, δε μας λες και πόσο τον πληρώνεις?

Το επάγγελμα του λογιστή στη Κύπρο είναι ανοιχτό? Μη μας τρελάνεις ...

Έχει γέλιο να βλέπεις Κύπριο λογιστή με τον 3842 στη τσάντα και να τον "μελετάει". Δεν είναι κακό που δεν ασχολούνταν πριν, δεν το χρειαζόταν άλλωστε, αλλά γελάω με το κακό που τους βρήκε.

Γιατρούς και δικηγόρους θες να σε στείλω από Βουλγαρία και Ρουμανία?

Μηχανικούς από Πολωνία ή Ρωσία?

Πατριωτισμοί βέβαια δεν υπάρχουν όπως λέει ο Γιάννης γιατί στο τέλος τα τρώει ο Πάγκαλος και μετά όλοι μαζί.

Ας ανοίξουν τα στραβά τους και οι δικοί μας πολιτικοί.

Μη μου πεις τελικά ότι οι λογιστές είναι που θέλουν αυτό το μπάχαλο. Στη Κύπρο με το ίδιο κόστος τα γραφεία έχουν τουλάχιστον τρεις φορές παραπάνω έσοδα συνεπώς και κέρδη.

Ξέρεις πόσους "καμένους" ξέρω από Κύπριους δικηγόρους που πούλησαν consulting σε ελληνικό φορολογικό και με μεγάλα ποσά? Μη με ρωτήσεις τι είχαν τελειώσει, δεν ξέρω.

Ταπεινοφροσύνη και τα λοιπά τα καθορίζει ο καθένας μόνος του αλλά κάνε και μια βόλτα στο Pralina, στο Le Café & στο Da Capo κατά τη διάρκεια του lunch break και να το ξανασυζητήσουμε.

Έχεις αντιληφθεί ότι ζεις σε μια χώρα με κομμουνιστή πρόεδρο?

Ότι είναι η πρώτη χώρα σε δαπάνες για δημόσιο τομέα? 15% του ΑΕΠ.

Ότι προσπαθεί να συμμαζευτεί αλλά δε ξέρει από πού?

Ο καθένας ζει στο μικρόκοσμο του αρκεί να το αντιλαμβάνεται καθώς και να αντιλαμβάνεται και τον τρόπο που αυτός λειτουργεί.

Και προς Θεού δεν γράφω με ίχνος εμπάθειας, ζήλιας ή οποιοδήποτε αρνητικό συναίσθημα.

Ο καθένας μπορεί να δει στο μικρόκοσμο του τα θετικά ή τα αρνητικά.

Είναι στο χέρι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...