Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΛΟΓΙΣΤΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχίζουν να μας δουλεύουν , οι αξιοτιμοι κύριοι και κυρίες του Υ.Ο

Το ΤΑΧΙΣΝΕΤ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ Ε3 ( ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100.000 ΤΖΙΡΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΚΤΛ ) ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΛΟΓΙΣΤΗ , ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΈΡΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ !!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΝΥWAY PERASTIKA MAS !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΜΑΛΛΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΥΡΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ( ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ -ΤΡΑΠΑΖΙΚΟΙ-ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ- ΚΤΛ , ) ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΑΓΚΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ .ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΕΝΩ ΕΜΕΙΣ ΣΚΟΤΩΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΔΙΧΟΝΟΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ.

ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ , ΚΑΠΟΤΕ ,ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ Ομοσπονδίας Λογιστών (ΠΟΛ), της Ένωσης Λογιστών Αθήνας (Ε.Ε.ΛΠ )και του Συλλόγου Λογιστών Πειραιά (ΣΛΠ), ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ . ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΕΜΑ .

ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ?????

ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΑΣ ΑΜΕΣΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα την ένστασή σου συνάδελφε

Τα πάντα μπορείς να κάνεις, οποιαδήποτε παράβαση, αν δεν σε νοιάζει να πληρώσεις πρόστιμο.

Να πουλήσεις χωρίς το ανάλογο παραστατικό

Να μην ενημερώσεις τα βιβλία σου

Να μην υποβάλεις ΦΠΑ

Να μην υποβάλεις Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος

Να

Να

Ένα σωρό

Τι άλλο δηλαδή να κάνει το Υπουργείο από το να σου επισημαίνει ότι αυτό που κάνεις είναι παράβαση και θα πληρώσεις πρόστιμο

Και μάλιστα, μιας και η υποβολή είναι ηλεκτρονική, καταγράφει άμεσα και τον παραβάτη.

Υπάρχουν πολλά στραβά

Ας μην ¨φτιάχνουμε¨ κι άλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα την ένστασή σου συνάδελφε

Τα πάντα μπορείς να κάνεις, οποιαδήποτε παράβαση, αν δεν σε νοιάζει να πληρώσεις πρόστιμο.

Να πουλήσεις χωρίς το ανάλογο παραστατικό

Να μην ενημερώσεις τα βιβλία σου

Να μην υποβάλεις ΦΠΑ

Να μην υποβάλεις Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος

Να

Να

Ένα σωρό

Τι άλλο δηλαδή να κάνει το Υπουργείο από το να σου επισημαίνει ότι αυτό που κάνεις είναι παράβαση και θα πληρώσεις πρόστιμο

Και μάλιστα, μιας και η υποβολή είναι ηλεκτρονική, καταγράφει άμεσα και τον παραβάτη.

Υπάρχουν πολλά στραβά

Ας μην ¨φτιάχνουμε¨ κι άλλα

Η ΕΝΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΝΟΙΚΙΟ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΟΑΕΕ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΠΑ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΟΡΟΥΣ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΙΚΑ

ΚΑΙ ΕΡΧΕΣΑΙ ΕΣΥ (ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ ΧΑΡΗΝ ) ΠΟΥ ΕΙΣΑΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ , ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ, ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ , ΤΗΡΕΙΣ ΒΙΒΛΙΑ ΣΥΝΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΟΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ (ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ)

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ,,,ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΑΥΡΗ , ΚΑΙ Ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ !!

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΣΤΑΣΗ ΜΟΥ !!!!,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

Η ΕΝΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΝΟΙΚΙΟ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΟΑΕΕ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΠΑ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΟΡΟΥΣ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΙΚΑ

ΚΑΙ ΕΡΧΕΣΑΙ ΕΣΥ (ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ ΧΑΡΗΝ ) ΠΟΥ ΕΙΣΑΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ , ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ, ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ , ΤΗΡΕΙΣ ΒΙΒΛΙΑ ΣΥΝΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΟΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ (ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ)

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ,,,ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΑΥΡΗ , ΚΑΙ Ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ !!

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΣΤΑΣΗ ΜΟΥ !!!!,

Και εγώ σαν έμπορος εδω και 20 χρόνια

ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΝΟΙΚΙΟ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΟΑΕΕ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΠΑ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΟΡΟΥΣ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΙΚΑ

και τώρα μου ζητάνε με το ζόρι να πληρώσω και λογιστή, ο οποίος αν κάνει λάθος μετά δεν αναγνωρίζει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σαν έμπορος εδω και 20 χρόνια

ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΝΟΙΚΙΟ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΟΑΕΕ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΠΑ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΟΡΟΥΣ

ΠΛΗΡΩΝΩ ΙΚΑ

και τώρα μου ζητάνε με το ζόρι να πληρώσω και λογιστή, ο οποίος αν κάνει λάθος μετά δεν αναγνωρίζει τίποτα.

ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΥΡΙΕ ΕΜΠΟΡΕ ,

ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΕΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ORIGINAL KAI ΝΟΜΙΜΟΣ , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ !!

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΕΝΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗ (ΚΙΝΕΖΟ -ΜΑΙΜΟΥ )) (ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ-ΕΦΟΡΙΑΚΟ-ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ) ΜΑΥΡΟ ΔΗΛΑΔΗ , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΑΙ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΥΡΙΕ ΕΜΠΟΡΕ ,

ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΕΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ORIGINAL KAI ΝΟΜΙΜΟΣ , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ !!

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΕΝΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗ (ΚΙΝΕΖΟ -ΜΑΙΜΟΥ )) (ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ-ΕΦΟΡΙΑΚΟ-ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ) ΜΑΥΡΟ ΔΗΛΑΔΗ , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΑΙ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ !

Την δήλωση μου την κάνω 20 χρόνια τώρα μόνος μου χωρίς προβλήματα όπως πχ. αλλάζω και την πρίζα στο μαγαζί μου μόνος χωρίς κανείς να με υποχρεώνει να φωνάξω ηλεκτρολόγο.

Και φυσικά αναλαμβάνω και τις ευθύνες μου.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δήλωση μου την κάνω 20 χρόνια τώρα μόνος μου χωρίς προβλήματα όπως πχ. αλλάζω και την πρίζα στο μαγαζί μου μόνος χωρίς κανείς να με υποχρεώνει να φωνάξω ηλεκτρολόγο.

Και φυσικά αναλαμβάνω και τις ευθύνες μου.

Ευχαριστώ.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΠΙΣΤΕΨΩ

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΕΙΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΚΑΘΕ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΕΤΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΣΤΗ ΔΕΗ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δήλωση μου την κάνω 20 χρόνια τώρα μόνος μου χωρίς προβλήματα όπως πχ. αλλάζω και την πρίζα στο μαγαζί μου μόνος χωρίς κανείς να με υποχρεώνει να φωνάξω ηλεκτρολόγο.

Και φυσικά αναλαμβάνω και τις ευθύνες μου.

Ευχαριστώ.

Νομίζω ότι υπάρχει ένα δίκιο στον κο Εμπορο.

Υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις και δεν μπορούμε να πούμε εκ των προτέρων ότι οπωσδήποτε πίσω από αυτό κρύβεται "μαύρος" λογιστής.

Διαφωνώ με την επιβολή προστίμου γι αυτό.

Αν η πολιτεία υποψιάζεται (και είναι νόμιμο να υποψιάζεται) ότι η δήλωση έχει λάθη μπορεί να φροντίσει να στείλει τα όργανά της να κάνουν έλεγχο.

Κι αν υπάρχουν λάθη ή σκόπιμα "λάθη" να επιβάλλει τότε τις όποιες ποινές.

Αν όμως δεν βρεί λάθη να αποδεχθεί την δήλωση του επιτηδευματία χωρίς καμιά παράβαση μη υπογραφής λογιστή.

Για ποιό λόγο να τον τιμωρήσει προκαταβολικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι υπάρχει ένα δίκιο στον κο Εμπορο.

Υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις και δεν μπορούμε να πούμε εκ των προτέρων ότι οπωσδήποτε πίσω από αυτό κρύβεται "μαύρος" λογιστής.

Διαφωνώ με την επιβολή προστίμου γι αυτό.

Αν η πολιτεία υποψιάζεται (και είναι νόμιμο να υποψιάζεται) ότι η δήλωση έχει λάθη μπορεί να φροντίσει να στείλει τα όργανά της να κάνουν έλεγχο.

Κι αν υπάρχουν λάθη ή σκόπιμα "λάθη" να επιβάλλει τότε τις όποιες ποινές.

Αν όμως δεν βρεί λάθη να αποδεχθεί την δήλωση του επιτηδευματία χωρίς καμιά παράβαση μη υπογραφής λογιστή.

Για ποιό λόγο να τον τιμωρήσει προκαταβολικά;

Είναι μια καλή περίτπωση τον έλεγχο σε επιχειρησείς που δεν έχουν λογιστές να τον κάνουν λογιστές . Τότε ίσως καταλάβαινε και ο κ εμπορος ότι το κόστος του μη λογιστή είναι μικρότερο από το κέρδος . Με τον ηλκετρολόγο δεν μπορεί να γίνει το ίδιο γιατί όταν πάθει ηλεκτροπληξία θα είναι αργά για να το καταλάβει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα την ένστασή σου συνάδελφε

Τα πάντα μπορείς να κάνεις, οποιαδήποτε παράβαση, αν δεν σε νοιάζει να πληρώσεις πρόστιμο.

Να πουλήσεις χωρίς το ανάλογο παραστατικό

Να μην ενημερώσεις τα βιβλία σου

Να μην υποβάλεις ΦΠΑ

Να μην υποβάλεις Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος

Να

Να

Ένα σωρό

Τι άλλο δηλαδή να κάνει το Υπουργείο από το να σου επισημαίνει ότι αυτό που κάνεις είναι παράβαση και θα πληρώσεις πρόστιμο

Και μάλιστα, μιας και η υποβολή είναι ηλεκτρονική, καταγράφει άμεσα και τον παραβάτη.

Υπάρχουν πολλά στραβά

Ας μην ¨φτιάχνουμε¨ κι άλλα

επίσης μπορείς..

να ληστέψεις πρατήριο τσιγάρων η ψιλικατζίδικο..

να βιάσεις μια υπερήλικη γιαγιά..

να πετά σκουπίδια από το παράθυρο του αυτοκινήτου..

να καπνίζεις στη μούρη των άλλων..

όλα ένα πρόστιμο έχουν, αλλά, τι είναι το πρόστιμο, αφού όλοι μαι μέρα θα πεθάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια καλή περίτπωση τον έλεγχο σε επιχειρησείς που δεν έχουν λογιστές να τον κάνουν λογιστές . Τότε ίσως καταλάβαινε και ο κ εμπορος ότι το κόστος του μη λογιστή είναι μικρότερο από το κέρδος . Με τον ηλκετρολόγο δεν μπορεί να γίνει το ίδιο γιατί όταν πάθει ηλεκτροπληξία θα είναι αργά για να το καταλάβει .

Κατά βάση συμφωνώ.

Ωστόσο είναι άλλο το να καταλάβει ο καθείς τι του προσφέρει ένας λογιστής-σύμβουλος κι άλλο να υποχρεώνεται και μάλιστα εκ των υστέρων να βρεί λογιστή να του υπογράψει για την προηγούμενη χρονιά.

Κι άλλο είναι να υφίστασαι τις συνέπειες της μή ορθής τήρησης των βιβλίων εξ αιτίας της έλλειψης λογιστή που θα προκύψει από έλεγχο κι άλλο η επιβολή τιμωρίας εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά βάση συμφωνώ.

Ωστόσο είναι άλλο το να καταλάβει ο καθείς τι του προσφέρει ένας λογιστής-σύμβουλος κι άλλο να υποχρεώνεται και μάλιστα εκ των υστέρων να βρεί λογιστή να του υπογράψει για την προηγούμενη χρονιά.

Κι άλλο είναι να υφίστασαι τις συνέπειες της μή ορθής τήρησης των βιβλίων εξ αιτίας της έλλειψης λογιστή που θα προκύψει από έλεγχο κι άλλο η επιβολή τιμωρίας εκ των προτέρων.

Δυστυχώς Γιάννη μου,λίγοι από τους λογιστές θα σε υποστηρίξουν και μέσα σαυτούς και εγώ,διότι όταν θίγονται τα συμφέροντά μας από

τα λοιπά "κλειστά" επαγγέλματα,ενοχλούμαστε και βρίζουμε τους πάντες και τα πάντα.

Όταν όμως τα ίδια και χειρότερα επιδιώκουμε εμείς για το επάγγελμά μας είναι καλώς καμωμένα. (ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ)

Σαφώς και το χειρότερο είναι όταν κάποιος για τον ΑΛΦΑ ή ΒΗΤΑ λόγο ενημέρωνε τα βιβλία του μόνος του ή του τα ενημέρωνε λογιστής που

δεν πλήρωνε τις εισφορές στο Ο.Ε.Ε ή ακόμα και κάποιος άλλος,να έρχεται ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ μία εγκύκλιος να του απαγορεύει την υποβολή της

δήλωσης και να είναι υποχρεωμένος να απευθυνθεί πλέον σε λογιστή,που πλήρωσε τις εισφορές,ο οποίος μπορεί να είναι παντελώς άσχετος.

(δεν μπορείτε να φανταστείτε τι θα συμβεί τις αμέσως επόμενες μέρες,που κάποιοι επαγγελματίες δεν θα βρίσκουν λογιστές να υποβάλλουν

τις δηλώσεις τους ή θα τους ζητούν τα μαλλιοκέφαλά τους για να υποβάλλουν ακόμα και την απλούστερη δήλωση για περσυνά εισοδήματα.)

Θα μπορούσανε να ενημερώσουν όλους του επαγγελματίες για την πρόθεσή τους από την νέα χρονιά.

Εν πάσει περιπτώσει είπαμε "τα καλά και συμφέροντα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος Δεκεμβρίου κάποιος έμπορος από το τηλεφώνα ζητούσε πληροφορίεςγια ΦΠΑ, ΚΒΣ, ΕΓΓΡΑΦΕΣ κτλ, από σεβασμό(λόγο ηλικίας) απάντησα μισή ώρα στις ερωτήσειςτου, έκανε παζάρια και του έδωσα μια πρόσφοραγια την τήρηση βιβλίων κτλ.

Πήγα στην έδρα τα βιβλία ήταν με διορθώσεις και το τελευταίοτριμμένο ήταν απέραστα τα τιμολ. Τον ρώτησα τι είχε συμβεί με την λογίστρια μουλέει πώς τίποτα, κατάλαβα ότι το τελευταίο χρόνο τα είχε χειρόγραφα ενώ πριν μηχανογραφημένα,και ότι έκανε αντιγραφή από την λογίστρια και πίστευε ότι δεν την χρειαζόταν πλέον,και να που τα βρήκε σκούρα και ζήτησε κάποια άλλη, τα πέρασα όλα έκανα αρχειοθέτησηδιόρθωσα τα φπα κτλ, και του ζήτησα χρήματα για όλο το τριμμένο(για τα διορθωμέναφπα δεν ζήτησα τίποτα), λοιπόν η πιο προσβλητική απάντηση που πηρά ποτέ από πελάτη,«τι λες επειδή έκανες κάποιες έγγραφες θα μου πάρεις τα χρήματα για 3 μήνες,για χαζό με περνάς???» του είπα ότι έκανα την δουλεία για όλο το τρίμηνο, μου φώναζεδεν σέβεσαι την ηλικία μου κτλ. Δεν με πλήρωσε γιατί στο τέλος και εγώ δεν άντεχατις προσβολές του για το επάγγελμα και του τα είπα κάπως εκνευρισμένη, πήρα τα χρήματαμόνο για ένα μήνα, όταν έφυγα είναι περιττό να σας πω ότι ένιωθα χάλια , έμαθε αυτάπου ήθελε από μένα, και μετά από μήνες θα πάρει άλλον συνάδελφο και άμα βρει γυναίκαακόμα πιο εύκολη η εκμετάλλευση.

Καλό μάθημα για μένα , πλέον δεν δίνω εξηγήσεις και πληροφορίες ούτε απότηλέφωνο ούτε από κοντά, τέρμα τα «φροντιστήρια» λογιστικής σε πελάτες και πρέπεινα πληρωθώ πριν από αγνώστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς Γιάννη μου,λίγοι από τους λογιστές θα σε υποστηρίξουν και μέσα σαυτούς και εγώ,διότι όταν θίγονται τα συμφέροντά μας από

τα λοιπά "κλειστά" επαγγέλματα,ενοχλούμαστε και βρίζουμε τους πάντες και τα πάντα.

................

Βαγγέλη καλημέρα.........

Δεν ψάχνω υποστήριξη........ Την γνώμη μου λέω.

Εμένα βασικά αυτό με βολεύει........

Κάνω καμιά 15αριά δηλώσεις το χρόνο μόνο για εξυπηρέτηση και χωρίς χρήματα εννοείται.

Ο λόγος; δεν θέλω στο περιβάλλον μου (οικογενειακό και φιλικό) να έχω συναλλαγές.

Προτιμώ ο άλλος να ξέρει ότι του κάνω χάρη και να μην έχει την αίσθηση ότι αγοράζει αυτή την υπηρεσία έστω και φθηνά.

Τώρα έχω μια καλή δικαιολογία να σταματήσω λέγοντας πως με όλες αυτές τις αλλαγές δεν έχω το δικαίωμα να συνεχίσω να τους "υποστηρίζω"

Η αλήθεια είναι ότι εγώ ως μισθωτός που δεν ζεί ψάχνοντας πελάτες δεν μπορώ να μπώ σε αυτή τη λογική.

Δεν ξέρω πως θα είναι .... αύριο. Αδηλο το μέλλον.

Οι νεώτεροι έχουν άλλες αντιλήψεις.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος Δεκεμβρίου κάποιος έμπορος από το τηλεφώνα ζητούσε πληροφορίεςγια ΦΠΑ, ΚΒΣ, ΕΓΓΡΑΦΕΣ κτλ, από σεβασμό(λόγο ηλικίας) απάντησα μισή ώρα στις ερωτήσειςτου, έκανε παζάρια και του έδωσα μια πρόσφοραγια την τήρηση βιβλίων κτλ.

Πήγα στην έδρα τα βιβλία ήταν με διορθώσεις και το τελευταίοτριμμένο ήταν απέραστα τα τιμολ. Τον ρώτησα τι είχε συμβεί με την λογίστρια μουλέει πώς τίποτα, κατάλαβα ότι το τελευταίο χρόνο τα είχε χειρόγραφα ενώ πριν μηχανογραφημένα,και ότι έκανε αντιγραφή από την λογίστρια και πίστευε ότι δεν την χρειαζόταν πλέον,και να που τα βρήκε σκούρα και ζήτησε κάποια άλλη, τα πέρασα όλα έκανα αρχειοθέτησηδιόρθωσα τα φπα κτλ, και του ζήτησα χρήματα για όλο το τριμμένο(για τα διορθωμέναφπα δεν ζήτησα τίποτα), λοιπόν η πιο προσβλητική απάντηση που πηρά ποτέ από πελάτη,«τι λες επειδή έκανες κάποιες έγγραφες θα μου πάρεις τα χρήματα για 3 μήνες,για χαζό με περνάς???» του είπα ότι έκανα την δουλεία για όλο το τρίμηνο, μου φώναζεδεν σέβεσαι την ηλικία μου κτλ. Δεν με πλήρωσε γιατί στο τέλος και εγώ δεν άντεχατις προσβολές του για το επάγγελμα και του τα είπα κάπως εκνευρισμένη, πήρα τα χρήματαμόνο για ένα μήνα, όταν έφυγα είναι περιττό να σας πω ότι ένιωθα χάλια , έμαθε αυτάπου ήθελε από μένα, και μετά από μήνες θα πάρει άλλον συνάδελφο και άμα βρει γυναίκαακόμα πιο εύκολη η εκμετάλλευση.

Καλό μάθημα για μένα , πλέον δεν δίνω εξηγήσεις και πληροφορίες ούτε απότηλέφωνο ούτε από κοντά, τέρμα τα «φροντιστήρια» λογιστικής σε πελάτες και πρέπεινα πληρωθώ πριν από αγνώστους.

Μεγαλώνοντας μαθαίνουμε αξιολογούμε και επιλέγουμε, αλλά Δυστυχώς δεν προασπίζουμε το Επάγγελμα , γιατί πάντα ΜΑ ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει ένας συνάδελφος που θα κάνει όλοι την ΧΑΜΑΛΟ-ΔΟΥΛΕΙΑ χωρίς Αμοιβή…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΣΤΕΛΛΑ

Μεγαλώνοντας μαθαίνουμε αξιολογούμε και επιλέγουμε, αλλά Δυστυχώς δεν προασπίζουμε το Επάγγελμα , γιατί πάντα ΜΑ ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει ένας συνάδελφος που θα κάνει όλοι την ΧΑΜΑΛΟ-ΔΟΥΛΕΙΑ χωρίς Αμοιβή…

Αυτο ξαναπες το. Δυστυχως υπαρχουν πολλοι.Το τι γινεται με τα ταξι παραδειγμα ειναι ανευ προηγμενου. και οχι μονο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος Δεκεμβρίου κάποιος έμπορος από το τηλεφώνα ζητούσε πληροφορίεςγια ΦΠΑ, ΚΒΣ, ΕΓΓΡΑΦΕΣ κτλ, από σεβασμό(λόγο ηλικίας) απάντησα μισή ώρα στις ερωτήσειςτου, έκανε παζάρια και του έδωσα μια πρόσφοραγια την τήρηση βιβλίων κτλ.

Πήγα στην έδρα τα βιβλία ήταν με διορθώσεις και το τελευταίοτριμμένο ήταν απέραστα τα τιμολ. Τον ρώτησα τι είχε συμβεί με την λογίστρια μουλέει πώς τίποτα, κατάλαβα ότι το τελευταίο χρόνο τα είχε χειρόγραφα ενώ πριν μηχανογραφημένα,και ότι έκανε αντιγραφή από την λογίστρια και πίστευε ότι δεν την χρειαζόταν πλέον,και να που τα βρήκε σκούρα και ζήτησε κάποια άλλη, τα πέρασα όλα έκανα αρχειοθέτησηδιόρθωσα τα φπα κτλ, και του ζήτησα χρήματα για όλο το τριμμένο(για τα διορθωμέναφπα δεν ζήτησα τίποτα), λοιπόν η πιο προσβλητική απάντηση που πηρά ποτέ από πελάτη,«τι λες επειδή έκανες κάποιες έγγραφες θα μου πάρεις τα χρήματα για 3 μήνες,για χαζό με περνάς???» του είπα ότι έκανα την δουλεία για όλο το τρίμηνο, μου φώναζεδεν σέβεσαι την ηλικία μου κτλ. Δεν με πλήρωσε γιατί στο τέλος και εγώ δεν άντεχατις προσβολές του για το επάγγελμα και του τα είπα κάπως εκνευρισμένη, πήρα τα χρήματαμόνο για ένα μήνα, όταν έφυγα είναι περιττό να σας πω ότι ένιωθα χάλια , έμαθε αυτάπου ήθελε από μένα, και μετά από μήνες θα πάρει άλλον συνάδελφο και άμα βρει γυναίκαακόμα πιο εύκολη η εκμετάλλευση.

Καλό μάθημα για μένα , πλέον δεν δίνω εξηγήσεις και πληροφορίες ούτε απότηλέφωνο ούτε από κοντά, τέρμα τα «φροντιστήρια» λογιστικής σε πελάτες και πρέπεινα πληρωθώ πριν από αγνώστους.

Αγαπητέ συνάδελφε,το συμβάν,που ανάφερες δεν έχει να κάνει με την υπογραφή του λογιστή,όπως προσπαθούν να το

περάσουν,αλλά με τους καλούς ή κακούς πελάτες,που θα μας παρουσιάζονται κάθε μέρα και την αντιμετώπισή τους

από εμάς.

Αυτά τα θέματα θέλουν μεγάλη προσοχή και πρέπει να είμαστε κουμπωμένοι όταν αναλαμβάνουμε δουλειές,που δεν

τις αρχίσαμε εμείς και θα πρέπει πρώτα απόλα να ερχόμαστε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε επεαφή με τον προηγούμενο λογιστή.

Βαγγέλη καλημέρα.........

Δεν ψάχνω υποστήριξη........ Την γνώμη μου λέω.

Εμένα βασικά αυτό με βολεύει........

Κάνω καμιά 15αριά δηλώσεις το χρόνο μόνο για εξυπηρέτηση και χωρίς χρήματα εννοείται.

Ο λόγος; δεν θέλω στο περιβάλλον μου (οικογενειακό και φιλικό) να έχω συναλλαγές.

Προτιμώ ο άλλος να ξέρει ότι του κάνω χάρη και να μην έχει την αίσθηση ότι αγοράζει αυτή την υπηρεσία έστω και φθηνά.

Τώρα έχω μια καλή δικαιολογία να σταματήσω λέγοντας πως με όλες αυτές τις αλλαγές δεν έχω το δικαίωμα να συνεχίσω να τους "υποστηρίζω"

Η αλήθεια είναι ότι εγώ ως μισθωτός που δεν ζεί ψάχνοντας πελάτες δεν μπορώ να μπώ σε αυτή τη λογική.

Δεν ξέρω πως θα είναι .... αύριο. Αδηλο το μέλλον.

Οι νεώτεροι έχουν άλλες αντιλήψεις.........

Συμφωνώ με την άποψή σου,αλλά προσωπικά τις εξυπηρετήσεις σε αγαπημένους φίλους και συγγενείς,θα εξακολουθήσω

να τις κάνω έστω και αν κόβω Δελτίο Αυτοπαράδοσης,διότι Γιάννη μου στην εποχή μας,μόνο σαυτούς θα μπορούμε να

στηριχτούμε σε μιά δύσκολη στιγμή και όχι στα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΙΔΡΥΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ ΜΙΑ ΟΕ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ (ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ) ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ. Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟ 2010 ΕΧΕΙ ΤΖΙΡΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50.000,00 € ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΗ Β' ΑΠΟ ΤΟ ΟΕΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΩΣ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ . ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΟΕ ΜΕ ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΑΜ ΟΕΕ ΚΙ ΩΣ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΟΕ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ Η' ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΛΟΓΙΣΤΗ? ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΘΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΓΩ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΙΔΡΥΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ ΜΙΑ ΟΕ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ (ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ) ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ. Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟ 2010 ΕΧΕΙ ΤΖΙΡΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50.000,00 € ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΗ Β' ΑΠΟ ΤΟ ΟΕΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΩΣ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ . ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΟΕ ΜΕ ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΑΜ ΟΕΕ ΚΙ ΩΣ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΟΕ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ Η' ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΛΟΓΙΣΤΗ? ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΘΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΓΩ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΟΥ?

Από πληροφορίες που είχα από άλλους το ΟΕΕ δεν τους ξεμπλοκάρει αν δεν εχουν εναρξη στην εφορία ακόμη κι αν είναι οικονομικα τακτοποιημενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα την ένστασή σου συνάδελφε

Τα πάντα μπορείς να κάνεις, οποιαδήποτε παράβαση, αν δεν σε νοιάζει να πληρώσεις πρόστιμο.

Να πουλήσεις χωρίς το ανάλογο παραστατικό

Να μην ενημερώσεις τα βιβλία σου

Να μην υποβάλεις ΦΠΑ

Να μην υποβάλεις Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος

Να

Να

Ένα σωρό

Τι άλλο δηλαδή να κάνει το Υπουργείο από το να σου επισημαίνει ότι αυτό που κάνεις είναι παράβαση και θα πληρώσεις πρόστιμο

Και μάλιστα, μιας και η υποβολή είναι ηλεκτρονική, καταγράφει άμεσα και τον παραβάτη.

Υπάρχουν πολλά στραβά

Ας μην ¨φτιάχνουμε¨ κι άλλα

Εγώ λέω στον κόσμο 40 χρόνια τώρα. Ληστεία να κάνεις , η εφορία θα σου πει , δώσε μου το μερίδιο μου. Αν είναι παράνομο, θα επιλειφθεί άλλος για τα περαιτέρω. Όταν τους λέω ότι και οι οίκοι ανοχής έχουν ταμειακές, δεν το πιστεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΙΔΡΥΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ ΜΙΑ ΟΕ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ (ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ) ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ. Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟ 2010 ΕΧΕΙ ΤΖΙΡΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50.000,00 € ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΗ Β' ΑΠΟ ΤΟ ΟΕΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΩΣ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ . ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΟΕ ΜΕ ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΑΜ ΟΕΕ ΚΙ ΩΣ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΟΕ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ Η' ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΛΟΓΙΣΤΗ? ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΘΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΓΩ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΟΥ?

Πρώτα - πρώτα ηρεμία. Αφού έχει πάρει η εταιρεία κλειδάριθμο και αυτός που τον πήρε ήταν σίγουρα ο νόμιμος εκπρόσωπος βάσει του εταιρικού, ο οποίος θα πάρει και για τον εαυτό του σαν φυσικό πρόσωπο. Εξουσιοδοτεί τον νόμιμο εκπρόσωπο η εταιρεία για αυτές τις δουλειές και ο εκπρόσωπος αποδέχεται την εξουσιοδότηση που του έκανε η εταιρεία μέσα από τον λογαριασμό του. Μέσα από τον λογαριασμό του στέλνει όλες τις δηλώσεις της εταιρείας. Αφού όμως ο εκπρόσωπος έχει άδεια φοροτεχνη , βάζει και στην θέση των στοιχείων του λογιστή το ΑΦΜ του , τον αριθ. άδειας και την κατηγορία αυτής.

Εάν ο εκπρόσωπος δεν έχει άδεια φοροτέχνου , βάζει ως λογιστή το άλλο μέλος της εταιρείας που έχει την άδεια. Την άδεια φοροτέχνου την ζητά το υπουργείο για να βλέπει ότι τον αυτοέλεγχο ειδικά τον έκανε κάποιος με γνώσεις (με πιστοποιημένες γνώσεις) και όχι κανένας άσχετος. Εμείς γνωρίζοντας ότι το πράγμα θα έχει επέκταση παραπέρα για έλεγχο της φοροδιαφυγής και πονηροί όπως ήμαστε σαν αυτόν που έβγαλε το νόμο, βλέπουμε την περίπτωση μόνο εκ του πονηρού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνάδελφε,το συμβάν,που ανάφερες δεν έχει να κάνει με την υπογραφή του λογιστή,όπως προσπαθούν να το

περάσουν,αλλά με τους καλούς ή κακούς πελάτες,που θα μας παρουσιάζονται κάθε μέρα και την αντιμετώπισή τους

από εμάς.

Αυτά τα θέματα θέλουν μεγάλη προσοχή και πρέπει να είμαστε κουμπωμένοι όταν αναλαμβάνουμε δουλειές,που δεν

τις αρχίσαμε εμείς και θα πρέπει πρώτα απόλα να ερχόμαστε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε επεαφή με τον προηγούμενο λογιστή.[/col

]

Εχω παρατησει ενα χρονο τωρα καποιον , επειδη μου χρωστουσε. Δεν το πιστευε οτι τον εγκατελειψα ενω του ειχα πει οτι την πορτα του μαγαζιου του δεν την ξαναπερω. Εχοντας νεκρωσει τα παντα 8 μηνες, πηγε και βρηκε καποιον συναδελφο. Εγω του ειπα πληρωσε με και θα σου τακτοποιήσω τα παντα μεχρι τελος 2010. Αυτος προσπαθουσε να τα φτιαξω χωρις να με πληρωσει. Με ψευτικες υποσχεσεις. Του λεω κανε ατο που πρεπει γιατι δεν σε πιστευω πιά και εγω θα ενημερωσω σωστα και θα δωσω οτι θελει ο επομενος. Ο επομενος πριν μαθει τι ειχε συμβει του ειπε μια τιμη, τα μισά αποτι επερνα εγω. Οταν με πηρε ομως τηλεφωνο και του ειπα τα γεγονοτα αλλα και ποσο επρεπε να παρει, τον καλεσε και του ειπε. Εαν δε καθαρησεις μετον ταδε (εμενα) δεν θα σε παραλαβω. Ακομα δεν εκανε τιποτα. Δεν εχουν γινει, 3 τριμηνα ΑΠΔ, 4 τριμηνα ΦΠΑ, Εκκαθαριστική ΦΠΑ. οριστικη μισθωτων κλπ. ανημερωτα τα βιβλια 9 μηνες. Αδηλωτο υποκαταστημα το οποιο εργαζεται με την ταμειακη πλησιεστερου αλλου παροπλησμενου υποκαταστηματος. Ολα αυτα δεν τα ειπε στον επομενο πριν τα πω εγω. Το προσωπικο σε λιγες μερες θα θελει βεβαιωσεις αποδοχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόστιμο του ΚΒΣ δεν είναι το μόνο που παθαίνει μια επιχείρηση που δεν δηλώνει λογιστή ενώ είναι πάνω από τα όρια, αλλά δεν μπορεί να κάνει και αυτοέλεγχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...