Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
HARIS_K

ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΑΠΟΚΤΗΣΗ Ή ΛΗΨΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ Η ΑΓΟΡΑ SOFTWARE ΑΠΟ ΓΑΛΛΙΑ

Question

ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΑΠΟΚΤΗΣΗ Ή ΛΗΨΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ Η ΑΓΟΡΑ SOFTWARE ΑΠΟ ΓΑΛΛΙΑ ;Η αγορά στάλθηκε με CD από Γαλλία

Επίσης από την ίδια Γαλλική εταιρεία χρεωθήκαμε σε άλλο ξεχωριστό τιμολόγιο (invoice) για την ετήσια υποστήριξη του εν λόγω software και με ΦΠΑ (VAT) .Tα ερωτήματα ειναι :

α) Η αγορά software αποτελεί ενδοκοινοτική απόκτηση αγαθών ή ενδοκοινοτική απόκτηση υπηρεσιών ;

β) Το invoice χρέωσής μας για παροχή υποστήριξης προφανώς από απόσταση , δηλαδή μέσω internet , πώς το χειριζόμαστε λογιστικά και συγκεκριμένα ο ΦΠΑ που εμπεριέχει θεωρείται κόστος για μας και στη συνέχεια ως προς την περιοδική δηλωση ΦΠΑ ως ενδοκοινοτική λήψη υπηρεσιών ; με κόστος το συνολικό μαζί με τον ΦΠΑ ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

21 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Για το θεμα της υποστηριξης σαφεστατα κακως σας χρεωσε ΦΠΑ.

Ο τοπος φορολογιας ειναι η Ελλαδα και υποχρεος για την αποδοση του ειναι ο ληπτης.

Προφανως η Ελληνικη εταιρεια ειναι υποκειμενη στο ΦΠΑ.

Τους εχετε δωσει του ΑΦΜ σας;

Σχετικα με την αγορα του λογισμικου σε cd, το τιμολογιο δεν γραφει κατι σχετικο με την απαλλαγη του ΦΠΑ;

Οταν δεν βγαζω ακρη και για να μην εχω διαφορες με τον πελατη, συνηθως του στελνω ενα email και τον ρωταω αν θα το χειριστει ως

ενδοκοινοτικη παραδοση αγαθου ή ως ενδοκοινοτικη παροχη υπηρεσιας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα , ΝΠΔΔ μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα απαλλασόμενο του ΦΠΑ θα λάβει υπηρεσίες μηχανογράφησης  από εταιρεία στην Βουλγαρία αξίας 5000 ευρω χωρίς να υπάρχει χρέωση Βουλγαρικού Φπα!!

Πως το αντιμετωπίζω αντιμετωπίζω την παραπάνω πράξη?

1. Δεν θεωρείται ενδοκοινοτική απόκτηση μια και σύμφωνα με το άρθρο 11 παρ.2 περίπτωση γ η απόκτηση αγαθών που πραγματοποιείται:από μη υποκείμενο στο φόρο νομικό πρόσωπο, εφόσον το ύφος των συναλλαγών αυτών, χωρίς το φόρο προστιθέμενης αξίας, που οφείλεται στο κράτος - μέλος της αναχώρησης της αποστολής ή της μεταφοράς, δεν υπερβαίνει κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο το ποσό των 10.000 ευρώ και κατά την τρέχουσα διαχειριστική περίοδο δεν υπερβαίνει το ποσό αυτό.

άρα εφόσον το ύψος των συναλλαγών για το 2016 και 2017 είναι κάτω από τις 10.000 euro δεν κάνω απολύτως τίποτα ως τπρος το φπα??

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει χρέωση βουλγαρικού φπα??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οι πράξεις αυτές φορολογούνται, ως παραδόσεις αγαθών, εντός του κράτους- μέλους, στο οποίο πραγματοποιείται η παράδοση και συνεπώς ο πωλητής επιβαρύνει την παράδοση αυτή με το ΦΠΑ που ισχύει στο κράτος - μέλος του πωλητή

οποτε ο Βουλγαρος οφειλει να χρεωσει Βουλγαρικο ΦΠΑ η' να σας εκδοσει ενα συμπληρωματικο τιμολογιο ΦΠΑ

οσων αφορα τωρα το συγκεκριμενο τιμολογιο για ''υπηρεσιες μηχανογραφησης'' να ξερεις οτι κανονικα ΔΕΝ ΕΚΠΙΠΤΕΙ απο τα βιβλια της επιχειρησης, καθως αμφισβητειται η παραγωγικοτητα της δαπανης, εκτος αν εχεις αδιασειστα στοιχεια οτι η υπηρεσια οντως παρεσχεθη και οτι η αξια της υπηρεσιας αυτης σε χρημα ειναι σχετικα ιση η' μικροτερη απο την εγχωρια υπηρεσια., οπως οριζε παλαιοτερα η ΠΟΛ 1198/13 και ΠΟΛ 1225/11

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλησπέρα..

δείτε κάτι παρόμοιο..

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/23958

3. Κατά παρέκκλιση των ανωτέρω, σύμφωνα με την παράγραφο 9.α' του άρθρου 14 του Κώδικα ΦΠΑ, ο τόπος παροχής υπηρεσιών σχετικών με πραγματογνωμοσύνες και εργασίες σε κινητά ενσώματα αγαθά προς μη υποκείμενα στο φόρο πρόσωπα, είναι το εσωτερικό της χώρας, εφόσον οι υπηρεσίες αυτές εκτελούνται πράγματι στο εσωτερικό της χώρας. Στην περίπτωση αυτή, υπόχρεος να αποδώσει τον οφειλόμενο στην Ελλάδα ΦΠΑ είναι ο παρέχων τις υπηρεσίες αυτές, ακόμη και στην περίπτωση που δεν είναι εγκατεστημένος στο εσωτερικό της χώρας μας, αλλά στο εσωτερικό άλλου κράτους μέλους, σύμφωνα με την περίπτωση β' της παραγράφου 1 του άρθρου 35 του Κώδικα ΦΠΑ. Για την εκπλήρωση της εν λόγω φορολογικής υποχρέωσης, ο μη εγκατεστημένος στην Ελλάδα πάροχος υποχρεούται σε λήψη ΑΦΜ/ΦΠΑ, είτε μέσω ορισμού φορολογικού αντιπροσώπου εφόσον το επιθυμεί, είτε με τη διαδικασία που προβλέπεται στην υπουργική απόφαση ΠΟΛ.1113/22.5.2013.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ελα ρε τζιμ που εκαναν οι Βουλγαροι πραγματωγνωμοσυνες και συναρμολογηση σε κινητο ενσωματο αγαθο σε ΜΚΟ.

πιθανοτατα εβγαλαν κανα 5χιλιαρο απο ερανους η' κατι τετοιο και θελουν να τσιμπησουν τα φραγκα οι προεδροι .

οπως και να εχει ο νομος ειναι αυστηρος και λεει οτι ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΠΟ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΚΥΠΡΟ δεν εκπιπτει απο τα βιβλια (λαικιστη ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΑΝ ΕΞΟΔΟ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ)  εκτος αν εχετε τρανταχτα στοιχεια 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δεν μπορώ να ξέρω ρε συ τι έκαναν οι Βούλγαροι και ποιοι θα τσιμπήσουν τα φράγκα..

απλά το έριξα να έχει μια ιδέα και γι αυτό..

κατά τα λοιπά δε διαφωνούμε..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, ethos said:

ελα ρε τζιμ που εκαναν οι Βουλγαροι πραγματωγνωμοσυνες και συναρμολογηση σε κινητο ενσωματο αγαθο σε ΜΚΟ.

πιθανοτατα εβγαλαν κανα 5χιλιαρο απο ερανους η' κατι τετοιο και θελουν να τσιμπησουν τα φραγκα οι προεδροι .

οπως και να εχει ο νομος ειναι αυστηρος και λεει οτι ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΠΟ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΚΥΠΡΟ δεν εκπιπτει απο τα βιβλια (λαικιστη ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΑΝ ΕΞΟΔΟ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ)  εκτος αν εχετε τρανταχτα στοιχεια 

Οι χώρες αυτές ανήκουν στις λεγόμενες συνεργάσιμες χώρες με προνομιακό φορολογικό καθεστώς. Συνεπώς φορολογικά στη φορολογία εισοδήματος η δαπάνη θα εκπέσει αφού αποδειχθεί (από εμάς) η "κανονικότητα της συναλλαγής".

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στην δική μου περίπτωση υπάρχει πραγματική συναλλαγή και μάλλον είναι αδιάφορο το αν θα εκπέσει από τα ακαθάριστα έσοδα η συγκεκριμένη δαπάνη μια και είναι ΝΠΔΔ μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα , άρα και απαλλασόμενο της ΦΕ!!

Θα υπάρξει όμως πρόβλημα για το ΝΠΔΔ αν δεν  καταβληθεί  από τον υπόχρεο δηλ τον παρέχων τις υπηρεσίες αυτές μη εγκατεστημένο στην Ελλάδα ο οφειλόμενος στην Ελλάδα ΦΠΑ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 ώρες πριν, MARIOSMD11 said:

Στην δική μου περίπτωση υπάρχει πραγματική συναλλαγή και μάλλον είναι αδιάφορο το αν θα εκπέσει από τα ακαθάριστα έσοδα η συγκεκριμένη δαπάνη μια και είναι ΝΠΔΔ μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα , άρα και απαλλασόμενο της ΦΕ!!

Θα υπάρξει όμως πρόβλημα για το ΝΠΔΔ αν δεν  καταβληθεί  από τον υπόχρεο δηλ τον παρέχων τις υπηρεσίες αυτές μη εγκατεστημένο στην Ελλάδα ο οφειλόμενος στην Ελλάδα ΦΠΑ??

Καταλήξατε ότι οφείλεται ΦΠΑ στην Ελλάδα και υπόχρεος καταβολής αυτού είναι η παρέχουσα , βουλγαρική εταρεία ,   την υπηρεσία ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Καταλήξατε ότι οφείλεται ΦΠΑ στην Ελλάδα και υπόχρεος καταβολής αυτού είναι η παρέχουσα , βουλγαρική εταρεία ,   την υπηρεσία ?


Σύμφωνα με την 

Αρ. πρωτ.: ΔΕΕΦ Α 1094040 ΕΞ 2016/ 17.6.2016 Τόπος παροχής εργασιών σε ενσώματα κινητά αγαθά

Κατά παρέκκλιση των ανωτέρω, σύμφωνα με την παράγραφο 9.α' του άρθρου 14 του Κώδικα ΦΠΑ, ο τόπος παροχής υπηρεσιών σχετικών με πραγματογνωμοσύνες και εργασίες σε κινητά ενσώματα αγαθά προς μη υποκείμενα στο φόρο πρόσωπα, είναι το εσωτερικό της χώρας, εφόσον οι υπηρεσίες αυτές εκτελούνται πράγματι στο εσωτερικό της χώρας. Στην περίπτωση αυτή, υπόχρεος να αποδώσει τον οφειλόμενο στην Ελλάδα ΦΠΑ είναι ο παρέχων τις υπηρεσίες αυτές, ακόμη και στην περίπτωση που δεν είναι εγκατεστημένος στο εσωτερικό της χώρας μας, αλλά στο εσωτερικό άλλου κράτους μέλους, σύμφωνα με την περίπτωση β' της παραγράφου 1 του άρθρου 35 του Κώδικα ΦΠΑ. Για την εκπλήρωση της εν λόγω φορολογικής υποχρέωσης, ο μη εγκατεστημένος στην Ελλάδα πάροχος υποχρεούται σε λήψη ΑΦΜ/ΦΠΑ, είτε μέσω ορισμού φορολογικού αντιπροσώπου εφόσον το επιθυμεί, είτε με τη διαδικασία που προβλέπεται στην υπουργική απόφαση ΠΟΛ.1113/22.5.2013.

Κάνω κάποιο λάθος όσο αφορά τις υπηρεσίες μηχανογράφησης?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 λεπτά πριν , MARIOSMD11 said:


Σύμφωνα με την 

Αρ. πρωτ.: ΔΕΕΦ Α 1094040 ΕΞ 2016/ 17.6.2016 Τόπος παροχής εργασιών σε ενσώματα κινητά αγαθά

Κατά παρέκκλιση των ανωτέρω, σύμφωνα με την παράγραφο 9.α' του άρθρου 14 του Κώδικα ΦΠΑ, ο τόπος παροχής υπηρεσιών σχετικών με πραγματογνωμοσύνες και εργασίες σε κινητά ενσώματα αγαθά προς μη υποκείμενα στο φόρο πρόσωπα, είναι το εσωτερικό της χώρας, εφόσον οι υπηρεσίες αυτές εκτελούνται πράγματι στο εσωτερικό της χώρας. Στην περίπτωση αυτή, υπόχρεος να αποδώσει τον οφειλόμενο στην Ελλάδα ΦΠΑ είναι ο παρέχων τις υπηρεσίες αυτές, ακόμη και στην περίπτωση που δεν είναι εγκατεστημένος στο εσωτερικό της χώρας μας, αλλά στο εσωτερικό άλλου κράτους μέλους, σύμφωνα με την περίπτωση β' της παραγράφου 1 του άρθρου 35 του Κώδικα ΦΠΑ. Για την εκπλήρωση της εν λόγω φορολογικής υποχρέωσης, ο μη εγκατεστημένος στην Ελλάδα πάροχος υποχρεούται σε λήψη ΑΦΜ/ΦΠΑ, είτε μέσω ορισμού φορολογικού αντιπροσώπου εφόσον το επιθυμεί, είτε με τη διαδικασία που προβλέπεται στην υπουργική απόφαση ΠΟΛ.1113/22.5.2013.

Κάνω κάποιο λάθος όσο αφορά τις υπηρεσίες μηχανογράφησης?

Αναφέρεται για υπηρεσίες προς μη υποκείμενα στο φόρο πρόσωπα.

Οι υπηρεσίες μηχανογράφησης δεν είναι εργασίες σε κινητά αγαθά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 λεπτά πριν , anast said:

Αναφέρεται για υπηρεσίες προς μη υποκείμενα στο φόρο πρόσωπα.

Οι υπηρεσίες μηχανογράφησης δεν είναι εργασίες σε κινητά αγαθά.

Ναι είναι μη υποκειμενο στο φόρο ΝΠΔΔ ( φορέας γεν. κυβέρνηση με δραστηριότητα παιδικοί σταθμοί)....

Ποιος είναι ο ορισμός του κινητού αγαθού για τις ανάγκες ΦΠΑ???

Άρα  η άποψη σας είναι να κοπεί τιμολόγιο με Βουλγαρικό Φπα μια και δεν προτίθεμαι  προαιρετικά να ενταχθώ στο vies μια και το ύψος των συναλλαγών ούτε την προηγούμενη ούτε στην τρέχουσα χρήση δεν ξεπέρασε τις 10000 euro!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 ώρες πριν, anast said:

Αναφέρεται για υπηρεσίες προς μη υποκείμενα στο φόρο πρόσωπα.

Οι υπηρεσίες μηχανογράφησης δεν είναι εργασίες σε κινητά αγαθά.

 

Ναι είναι μη υποκειμενο στο φόρο ΝΠΔΔ ( φορέας γεν. κυβέρνηση με δραστηριότητα παιδικοί σταθμοί)....

Να υποθέσω ότι τα κινητά αγαθά αφορά μέσα μεταφοράς?

Άρα πάμε με τον γενικό κανόνα "Ο τόπος παροχής υπηρεσιών προς µη υποκείμενο στον φόρο πρόσωπο είναι ο τόπος της έδρας της οικονομικής δραστηριότητας του παρέχοντος τις υπηρεσίες"

και πρέπει να κοπεί τιμολόγιο με Βουλγαρικό Φπα μια και δεν προτίθεμαι  να ενταχθώ προαιρετικά  στο vies μια και το ύψος των συναλλαγών ούτε την προηγούμενη ούτε στην τρέχουσα χρήση δεν ξεπέρασε τις 10000 euro!!

Τα λέω σωστά?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 ώρες πριν, MARIOSMD11 said:
 

Ναι είναι μη υποκειμενο στο φόρο ΝΠΔΔ ( φορέας γεν. κυβέρνηση με δραστηριότητα παιδικοί σταθμοί)....

και πρέπει να κοπεί τιμολόγιο με Βουλγαρικό Φπα μια και δεν προτίθεμαι  να ενταχθώ προαιρετικά  στο vies

 

Δηλαδή το ΝΠΔΔ προτιμά να πληρώσει ΦΠΑ στη Βουλγαρία , παρά στην Ελλάδα .....:angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
10 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Δηλαδή το ΝΠΔΔ προτιμά να πληρώσει ΦΠΑ στη Βουλγαρία , παρά στην Ελλάδα .....:angry:

Αν επιλέξω την προαιρετική ένταξη στο vies τότε σύμφωνα με το άρθρο 36 παρ. 6 

Ο υποκείμενος στο φόρο ο οποίος ενεργεί αποκλειστικά πράξεις για τις οποίες δεν του παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης, τα νομικά πρόσωπα που δεν υπόκεινται στο φόρο και οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος του άρθρου 41, εφόσον διενεργούν ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών, οι οποίες δεν καλύπτονται από την παρέκκλιση της παραγράφου 2 του άρθρου 11 υποχρεούνται:

 

α) να υποβάλλουν τις δηλώσεις που προβλέπονται από την παράγραφο 1 και να λαμβάνουν Α.Φ.Μ., όπως προβλέπεται από την παράγραφο 2,

β) να υποβάλλουν δήλωση, με την οποία γνωστοποιούν τη διενέργεια φορολογητέων ενδοκοινοτικών αποκτήσεων αγαθών. Η δήλωση αυτή υποβάλλεται κατά το χρόνο που διαπιστώνεται η συνδρομή των προϋποθέσεων για τη φορολόγηση, σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 11,

γ) να υποβάλλουν τη δήλωση που προβλέπεται από την παράγραφο 6 του άρθρου 38,

δ) να υποβάλλουν δήλωση με την οποία γνωστοποιούν την παύση των φορολογητέων ενδοκοινοτικών αποκτήσεων αγαθών. Η δήλωση αυτή υποβάλλεται μέχρι τις 10 Ιανουαρίου του έτους κατά το οποίο δεν

δηλ. αυτό που πρέπει να κάνει είναι

1,  να δηλώνει την έναρξη ή παύση λήψης υπηρεσιών από υποκείμενο στον φόρο εγκατεστημένο σε άλλο κράτος - µέλος, για τις οποίες ο τόπος φορολόγησης είναι το εσωτερικό της χώρας, σύμφωνα µε την περίπτωση α΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 14.

Οι δηλώσεις των περιπτώσεων αυτών επιτρέπεται να υποβάλλονται ηλεκτρονικά

2.  να καταβάλει τον ΦΠΑ με την  υποβολή δήλωσης ΦΠΑ μόνο για τις φορολογικές περιόδους κατά τις οποίες πραγματοποιεί τις ως άνω φορολογητέες πράξεις 

3,να υποβάλλει ανακεφαλαιωτικό πίνακα.

 

Τα λέω σωστά????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρθρο 14. Τόπος παροχής υπηρεσιών

1. Ορισμοί
  Για τους σκοπούς της εφαρμογής του παρόντος άρ­θρου:
α) Υποκείμενος στον φόρο ο οποίος ασκεί επίσης δραστηριότητες ή πραγματοποιεί συναλλαγές που δεν θεωρούνται φορολογητέες παραδόσεις αγαθών ή πα­ροχές υπηρεσιών σύμφωνα με το άρθρο 2 θεωρείται ως υποκείμενος στον φόρο όσον αφορά όλες τις υπηρεσίες που παρέχονται σε αυτόν.
β) Μη υποκείμενο στον φόρο νομικό πρόσωπο το οποίο διαθέτει αριθμό μητρώου ΦΠΑ θεωρείται ως υποκείμενος στον φόρο.

 

Κάνε ένα έλεγχο στο VIES το ΑΦΜ του ΝΠΔΔ.

Η παρέκκλιση της παρ.2 του άρθρου 11 αφορα ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μη έγκυρος αριθμός εγγραφής Φ.Π.Α 

άρα ως  Νομικό πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου με ΚΑΔ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ (παιδικούς σταθμούς έχει) είναι μη υποκείμενο στο φόρο σύμφωνα με τον ορισμό

Μη Υποκείμενα στο Φόρο Πρόσωπα

 είναι το Ελληνικό Δημόσιο, οι Δήμοι, οι Κοινότητες και τα λοιπά Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου για τις πράξεις παράδοσης αγαθών και παροχής υπηρεσιών που ενεργούν κατά την εκπλήρωση αποστολής τους, ακόμα και αν εισπράττουν τέλη, δικαιώματα ή εισφορές. Δηλαδή τα πρόσωπα αυτά εξαιρούνται από το φόρο μόνο για τις πράξεις κατά τις οποίες ενεργούν ως δημόσια εξουσία, ενώ για τις λοιπές πράξεις υπόκεινται στο φόρο.

Άρα 

Αρθρο 14 Τόπος παροχής υπηρεσιών

2. Γενικοί κανόνες

β) Ο τόπος παροχής υπηρεσιών προς µη υποκείμενο στον φόρο πρόσωπο είναι ο τόπος της έδρας της οικονομικής δραστηριότητας του παρέχοντος τις υπηρεσίες. Ωστόσο, εάν οι υπηρεσίες αυτές παρέχονται από μόνιμη εγκατάσταση του παρέχοντος που βρίσκεται σε τόπο διαφορετικό από τον τόπο της έδρας της οικονομικής του δραστηριότητας, ως τόπος παροχής των υπηρεσιών αυτών θεωρείται ο τόπος όπου βρίσκεται η μόνιμη αυτή εγκατάσταση. Ελλείψει τέτοιας έδρας ή μόνιμης εγκατάστασης, ως τόπος παροχής υπηρεσιών θεωρείται ο τόπος της μόνιμης κατοικίας ή της συνήθους διαμονής του παρέχοντος.

 

Έτσι θα χρεωθεί Βουλγαρικός ΦΠΑ και δεν έχω δικαίωμα επιλογής του τόπου φορολογίας?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα επιλογής.

Υποχρεωτικά πρέπει να δηλωθεί η έναρξη λήψης ενδοκοινοτικών υπηρεσιών, να υποβαλει ανακεφαλαιωτικό πίνακα και περιοδική δήλωση μόνο για τις φορολογικές περιόδους που πραγματοποιεί ενδοκοινοτικές λήψεις υπηρεσιών.

Επειδή λογικά δεν θα έχει δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ, στην ουσία θα πληρωθεί ΦΠΑ στην Ελλάδα.

Δες την παράγραφο 3 στην ΠΟΛ.1170/8.7.2013

Στο «μητρώο VIES» εγγράφονται όλα τα ανωτέρω πρόσωπα, που δεν ανήκουν στο κανονικό καθεστώς, εφόσον σύμφωνα με το άρθρο 36, παρ. 1, περ. β΄ του Κώδικα ΦΠΑ υποβάλλουν δήλωση μεταβολών για έναρξη πραγματοποίησης ενδοκοινοτικών αποκτήσεων ή σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην περίπτωση ε΄ της ίδιας παραγράφου δηλώνουν την έναρξη λήψης υπηρεσιών ενδοκοινοτικά.

Σημειώνεται ότι τα ανωτέρω πρόσωπα εγγράφονται στο «μητρώο VIES» υποχρεωτικά εάν το ύψος των ενδοκοινοτικών αποκτήσεων που πραγματοποιούν, χωρίς το ΦΠΑ, υπερβαίνει το ποσό των 10.000 ευρώ ή προαιρετικά εφόσον το επιθυμούν, καθώς και για ενδοκοινοτική λήψη υπηρεσιών ανεξαρτήτως ύψους.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, anast said:

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα επιλογής.

Υποχρεωτικά πρέπει να δηλωθεί η έναρξη λήψης ενδοκοινοτικών υπηρεσιών, να υποβαλει ανακεφαλαιωτικό πίνακα και περιοδική δήλωση μόνο για τις φορολογικές περιόδους που πραγματοποιεί ενδοκοινοτικές λήψεις υπηρεσιών.

Επειδή λογικά δεν θα έχει δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ, στην ουσία θα πληρωθεί ΦΠΑ στην Ελλάδα.

Δες την παράγραφο 3 στην ΠΟΛ.1170/8.7.2013

Στο «μητρώο VIES» εγγράφονται όλα τα ανωτέρω πρόσωπα, που δεν ανήκουν στο κανονικό καθεστώς, εφόσον σύμφωνα με το άρθρο 36, παρ. 1, περ. β΄ του Κώδικα ΦΠΑ υποβάλλουν δήλωση μεταβολών για έναρξη πραγματοποίησης ενδοκοινοτικών αποκτήσεων ή σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην περίπτωση ε΄ της ίδιας παραγράφου δηλώνουν την έναρξη λήψης υπηρεσιών ενδοκοινοτικά.

Σημειώνεται ότι τα ανωτέρω πρόσωπα εγγράφονται στο «μητρώο VIES» υποχρεωτικά εάν το ύψος των ενδοκοινοτικών αποκτήσεων που πραγματοποιούν, χωρίς το ΦΠΑ, υπερβαίνει το ποσό των 10.000 ευρώ ή προαιρετικά εφόσον το επιθυμούν, καθώς και για ενδοκοινοτική λήψη υπηρεσιών ανεξαρτήτως ύψους.

 

Σας ευχαριστώ πολύ,,,,αυτό το  καθώς και για ενδοκοινοτική λήψη υπηρεσιών ανεξαρτήτως ύψους

αλλάζει τα πάντα μια και αλλάζει τον καθιστά υποκείμενο στον φόρο

Επίσης θα μπορούσαμε να αναφέρουμε 

Αρθρο 3 Υποκείμενοι στο φόρο

2. Το ελληνικό Δημόσιο, οι δήμοι, οι κοινότητες και τα άλλα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου δε θεωρούνται υποκείμενοι στο φόρο για τις πράξεις παράδοσης αγαθών και παροχής υπηρεσιών που ενεργούν κατά την εκπλήρωση της αποστολής τους, ακόμη και αν εισπράττουν δικαιώματα, τέλη ή εισφορές. Εν τούτοις τα πρόσωπα αυτά θεωρούνται ως υποκείμενοι στο φόρο κατά το μέτρο που η μη υπαγωγή στο φόρο των δραστηριοτήτων τους οδηγεί σε στρέβλωση των όρων του ανταγωνισμού.

Μια και η κύρια δραστηριότητα του είναι "παιδικοί σταθμοί"

Άρα 

Αρθρο 14 Τόπος παροχής υπηρεσιών

2. Γενικοί κανόνες

α) Ο τόπος παροχής υπηρεσιών προς υποκείμενο στον φόρο πρόσωπο, που ενεργεί µε την ιδιότητα αυτή, είναι ο τόπος όπου το εν λόγω πρόσωπο έχει την έδρα της οικονομικής του δραστηριότητας

 

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Μπορεί να υποβληθεί Ανακεφαλαιωτικός Πίνακας VIES χωρίς να έχει δηλωθεί στο Μητρώο ότι διενεργούνται ενδοκοινοτικές συναλλαγές? Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...