Προς το περιεχόμενο

Κλειστε το, φτιαξτε το και δώστε μας να το δουλεψουμε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το έχω μεταφέρει στην διοίκηση, αλλά δεν ξέρω πόσο ψηλά έχει φτάσει

το γράφω και εδώ δημοσίως μπας και γίνει τίποτε

Ειμαι ο Απόστολος Αλωνιάτης και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.

Είναι φανερό πλέον ότι το σύστημα του taxisnet δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις που θέλει και η διοίκηση.

Παρ όλες τις υπεράνθρωπές προσπάθειες των υπαλλήλων της ΓΓΠΣ, το σύστημα δεν δουλεύει.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι «πέσαμε» πολλοί.

Το πρόβλημα είναι εγγενές του συστήματος.

Από ότι φαίνεται οι προγραμματιστές είχαν τον πρωτο λόγο στην κατασκευή του και δεν υπήρχε συνεργασία προγραμματιστών και εφοριακών.

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ήταν λάθος του συστήματος το ότι αν δεν είχες δαπάνες στον «αυτοέλεγχο» (αλήθεια ποτέ δεν κατάλαβα γιατι τέτοια πρεμούρα να κάψετε τους πελάτες με αυτό το κατασκεύασμα αρρωστημένου φορολογικού μυαλού) δεν μπορεί το σύστημα να δεχθεί τον πίνακα Ι.

Ούτε μπορεί να δεχθώ ότι κανείς δεν σκέφτηκε ότι υπάρχει περίπτωση να ΥΠΑΡΧΟΥΝ και εταιρίας που φέτος θα έχουν ΖΗΜΙΕΣ.

Τα πράγματα λοιπόν είναι απλά και πρέπει η ηγεσία της ΓΓΠΣ και του υπουργείου να το κατανοήσουν

ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Εκείνο που πρέπει να γίνει είναι ένα.

Πάτε στο help desk της υπηρεσίας, που τόσες μέρες το ταλαιπωρούμε με ερωτήματα και προβλήματα, καταγράφετε τα όσα έχουν καταγράψει,

ΚΛΕΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ TAXIS

ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ και μας το παραδίδετε να δουλέψουμε

Με τις συνεχείς παρατάσεις και με ένα ζαβό taxis δεν θα πάρετε ποτέ δηλώσεις.

Σκεφτείτε και το άλλο

Ένας λογιστής κάνει από 20 λεπτά έως τρεις ώρες να στείλει μια δήλωση.

Πόσο να την χρεώσει;;;

Πόσες εργατοώρες πάνε χαμένες με την δική σας ευθύνη.

Έκτος αν έχετε κάνει σύμβαση με τα φαρμακεία να παίρνετε προμήθεια από τα ψυχοφάρμακα που θα χρειαστούμε οσονούπω.

Δεν ξέρω πόσους εκφράζω, από τους συναδέλφους μου (έχω την αίσθηση ότι είναι πολλοί, τουλάχιστον από τις συζητήσεις που έχουμε κάνει λόγο της επαγγελματικής μου θέσης)

Δεν κάνω συμπολίτευση ή αντιπολίτευση, πουθενά και σε κανένα.

Αν όμως θέλετε δηλώσεις μέσα στο έτος τότε κάτι πρέπει να κάνετε και να είναι σοβαρό.

Αν θέλετε για να καλύψετε τον προϋπολογισμό πρόστιμα από τις εκπρόθεσμες δηλώσεις, τότε ενημερώστε μας να μην πέσουμε στα ψυχοφάρμακα και μεις γιατί είμαστε νέοι (λεμέ τώρα) άνθρωποι και έχουμε και παιδιά πίσω μας.

Τέλος καλό θα ήταν να υπάρχει μία ειδική γραμμή για μπορούν να επικοινωνούν και να επιλύουν προβλήματα οι συνεργάτες σας στην συλλογή των φόρων (οι λογιστές αν τους ξεχάσατε).

Με σεβασμό και εκτίμηση

Αυτός που δεν είναι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αποστόλη .. φταίμε κι εμείς .. ίσως αν είχαμε προετοιμαστεί κατάλληλα .. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ήταν λάθος του συστήματος το ότι αν δεν είχες δαπάνες στον «αυτοέλεγχο» (αλήθεια ποτέ δεν κατάλαβα γιατι τέτοια πρεμούρα να κάψετε τους πελάτες με αυτό το κατασκεύασμα αρρωστημένου φορολογικού μυαλού) δεν μπορεί το σύστημα να δεχθεί τον πίνακα Ι.

Και σου δίνουν απαντήσεις του στυλ...είναι δυνατόν να μην έχεις καθόλου δαπάνες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούλη γιατι φταίμε και εμείς

Εμείς καθυστερήσαμε 11 μήνες να βγάλουμε αποφάσεις??

εμείς καθυστερήσαμε να βγάλουμε έντυπα?

εμείς καθυστερήσαμε να ανοίξουμε το σύστημα?

εμείς δεν ακούσαμε αυτούς που έλεγαν απο τον Νοέμβρη να μας δώσουν (στους λογιστές) το νέο taxis να το τεστάρουμε?

για να μη πω και άλλα και δεν θέλω.

όσο για σένα συνάδελφε που λές για τις δαπάνες, αυτό είναι το λιγότερο

δεν μπορούν να καταλάβουν ότι έπρεπε να έχουν δώσει το "ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου ΦΠΑ" για να ξέρουμε αν θα κάνουμε αυτοέλεγχο ή όχι

τους φαίνεται παράξενο όταν τους λέμε ότι πρώτα συμφωνούμε την εκκαθαριστική του ΦΠΑ και μετά συμπληρώνουμε Ε3.

δεν μπορούν να καταλάβουν απλές σχέσεις μεταξύ όλων των αντικειμένων του φόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνάδελφε α.α. επίτρεψε μου να συνυπογράψω τα όσα γράφεις.

SAN

ΥΓ εκτός και αν ο πραγματικός στόχος ειναι να διαλυθουν τα πάντα .....ποιος ξέρει με τι απώτερο σκοπό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόστολε.. το ίδιο λέμε .. ότι δεν είμαστε θαυματοποιοί-ταχυδακτυλουργοί..

Όσο για το

για να μη πω και άλλα και δεν θέλω
.. κακώς δεν θέλεις..

Θα πρέπει και οι "εκπροσωπούμενοι" να μάθουν τα καθέκαστα από τους εκπροσώπους τους..

πριν ξημερωθούμε κανά πρωί και βρεθούμε σε "λογιστικό μνημόνιο"... που βρεθήκαμε δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορθά όσα αναφέρει ο Απόστολος. Είναι δικαιολογημένη η αγανάκτησή του, όπως άλλωστε και η αγανάκτηση όλων μας. Οι συνάδελφοι πλέον δεν έχουν τις αντοχές να τα βγάλουν πέρα με το taxis που όσο περνούν οι μέρες γίνεται όλο και πιο δύσχρηστο κατά την υποβολή των δηλώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω που γραφουμε μας διαβαζουν ή τζαμπα κοπος?

Μας διαβάζουν και μας "γράφουν" .. Χρύσα μ'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφάλμα space.gifspace.gif REP-50002: Η λειτουργία του server τερματίζεται space.gif

space.gifspace.gif

Πνευματικά δικαιώματα (Copyright) © 2002, 2005, Oracle. Με την επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματος.

Ούτε μια απλή εκτύπωση της δήλωσης σε pdf . Δυο ώρες τώρα.....Φτιάξτε το το γαμ...νο να κάνουμε την δουλειά μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη THIS IS (S)PARTA

Γιατι δεν σκέφτεστε ότι μπορεί να έχουν κάτι καλό στο μυαλό τους?

σου λέει, θα βουλιάξουμε που θα βουλιάξουμε, ας αφησουμε και μερικά ψιλά στην τσέπη του λαού ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας διαβάζουν και μας "γράφουν" .. Χρύσα μ'

βρε γραμμενους μας ειχαν απο παντα , αλλα τουλαχιστον να μας διαβαζουν....

θα μου πεις ποια η διαφορα ...

παντως εγω βρε παιδια ειμαι πολυ ψυχραιμη και δεν προκειται να πεσω στα χαπια γι αυτους ....

μονο που θελω να φυτεψω λουλουδια στο μπαλκονι και επιασε και η λεμονια ζουζουνια και δεν προλαβα να την ψεκασω....

ας μας αφησουν να χαρουμε μια Ανοιξη και θα τους χαρισουμε ενα καλοκαιρι απ την ζωη μας ....:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο που θελω να φυτεψω λουλουδια στο μπαλκονι και επιασε και η λεμονια ζουζουνια και δεν προλαβα να την ψεκασω....

Οικολογικο εντομοκτονο: 1 λιτρο νερο,1 κουταλια πρασινο σαπουνι και 1 κουταλακι ξύδι.

Για να πουμε και κατι σημαντικο μεσα σε ολη την παρανοια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε γραμμενους μας ειχαν απο παντα , αλλα τουλαχιστον να μας διαβαζουν....

θα μου πεις ποια η διαφορα ...

παντως εγω βρε παιδια ειμαι πολυ ψυχραιμη και δεν προκειται να πεσω στα χαπια γι αυτους ....

μονο που θελω να φυτεψω λουλουδια στο μπαλκονι και επιασε και η λεμονια ζουζουνια και δεν προλαβα να την ψεκασω....

ας μας αφησουν να χαρουμε μια Ανοιξη και θα τους χαρισουμε ενα καλοκαιρι απ την ζωη μας ....:)

Εγώ πάλι δεν τους χαρίζω ούτε τον πυρετό μου..γιατί άλλωστε;;;

για το έλκος και τη νεύρωση απ' το άγχος...που μου έχουν δώσει χρόοοοοοοοονια τώρα!!!!!

μια χρονία ρε που τη μου χωρίς προβλήματα μια χρονιά μόνο..............:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε γραμμενους μας ειχαν απο παντα , αλλα τουλαχιστον να μας διαβαζουν....

θα μου πεις ποια η διαφορα ...

παντως εγω βρε παιδια ειμαι πολυ ψυχραιμη και δεν προκειται να πεσω στα χαπια γι αυτους ....

μονο που θελω να φυτεψω λουλουδια στο μπαλκονι και επιασε και η λεμονια ζουζουνια και δεν προλαβα να την ψεκασω....

ας μας αφησουν να χαρουμε μια Ανοιξη και θα τους χαρισουμε ενα καλοκαιρι απ την ζωη μας ....:)

Και εγώ έχω κάτι φυτεύματα στο χωριό τώρα που το λες.... και αν περιμένω από αυτούς μαλλον θα περάσει η εποχή και θα μείνω με τα "φυτά " στο χέρι.. έλεγα να κάτσω να στείλω καμια δήλωση το σκ αλλα δε με βλέπω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο που θελω να φυτεψω λουλουδια στο μπαλκονι και επιασε και η λεμονια ζουζουνια και δεν προλαβα να την ψεκασω....

Οικολογικο εντομοκτονο: 1 λιτρο νερο,1 κουταλια πρασινο σαπουνι και 1 κουταλακι ξύδι.

Για να πουμε και κατι σημαντικο μεσα σε ολη την παρανοια!

εννοειται οικολογικο, αλλα το ξερω με οινοπνευμα και υγρο για τα πιατα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οικολογικο, αλλα το ξερω με οινοπνευμα και υγρο για τα πιατα :)

Σωστο ειναι κι αυτο αλλα το πρασινο σαπουνι ειναι πιο "καθαρο" απο το υγρο για πιατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικό σπρέι σαπουνιού

1 κουταλάκι γλυκού βιοδιασπώμενο υγρό πιάτων ή 4 κουταλάκια γλυκού τριμμένο πράσινο σαπούνι σε 1 κιλό ζεστό νερό.

2 κουταλάκια γλυκού οινόπνευμα.

Ανακατέψτε καλά και ψεκάστε. Επαναλάβετε κάθε εβδομάδα όταν χρειαστεί.

Είναι κυρίως δραστικό στα έντομα με μαλακό κέλυφος όπως τα ακάρεα, οι θρύπες, οι αφίδες (μελίγκρες), αλευρώδη και λευκές μύγες. Το σαπούνι εισχωρεί στην μεμβράνη του σώματος και κάνει το έντομο να ξεραθεί.

Σπρέι λεμονιού

Καθαρίστε τη φλούδα από ένα μεγάλο λεμόνι και βράστε τη για 10 λεπτά. Κρυώστετο και ψεκάστε με αυτό. Η Limonene είναι η δραστική ουσία.

Σπρέι αλευριού

2-4 κουτάλια σούπας αλεύρι σε 1 κιλό ζεστό νερό.

1 κουταλάκι γλυκού βιοδιασπώμενο υγρό πιάτων ή τριμμένο πράσινο σαπούνι.

Ανακατέψτε καλά και ψεκάστε. Επαναλάβετε όταν χρειαστεί.

Η σκόνη του αλευριού γίνεται μια κολλώδες ουσία, που δουλεύει σαν μια κολλώδες παγίδα για τα έντομα ή το έντομο την τρώει και ενεργεί στα πεπτικά τους μέρη.

Σπρέι κρεμυδιού

Στην παραδοσιακή γεωργία, χρησιμοποιείται ως ενισχυτικό της άμυνας των φυτών, ως μυκητοκτόνο και ως εντομοκτόνο, ιδιαίτερα εναντίον αφίδων και ακαρέων. Χρησιμοποιούνται 350 γρ. ψιλοκομμένων βολβών σε 10 λίτρα νερό όπου παραμένουν για 24 ώρες, το μίγμα μετά βράζεται σε χαμηλή φωτιά για 20 έως 30 λεπτά, φιλτράρεται και με αυτό ψεκάζονται τα φυτά που έχουν πρόβλημα.

Απωθητικά σπρέι

Γενικής χρήσης σπρέι σκόρδου-καυτής πιπεριάς.

6 σκελίδες σκόρδου

1 κρεμμύδι

1-2 κουτάλια σούπας τριμμένης κόκκινης καυτής πιπεριάς

1 κουταλάκι γλυκού βιοδιασπώμενο υγρό πιάτων ή τριμμένο πράσινο σαπούνι

1 κιλό νερό

Βάλτε τα συστατικά με λίγο νερό σε ένα μπλέντερ και χτυπήσετε μέχρι να λιώσουν

Προσθέστε και το υπόλοιπο νερό και αφήστε τα σε ένα δοχείο για 24 ώρες

Μετά σουρώστε το και ψεκάστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να φυτέψω όλη την κυβέρνηση αλλά φοβάμαι μην πολλαπλασιαστεί και τι θα γίνουμε

αυτη πρεπει αν τη θαψουν σαν τα πυρηνικα αποβλητα και παλι θα εχουμε τον φοβο μη διαρρευσουν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΣΤΕΛΛΑ

αυτη πρεπει αν τη θαψουν σαν τα πυρηνικα αποβλητα και παλι θα εχουμε τον φοβο μη διαρρευσουν ....

Μου θυμισατε τον στιχο απο ενα ποιημα του Ντινου Χριστιανοπουλου,

και τι δεν κανατε για να με θαψετε,

αλλα ξεχασατε πως ειμαι σπορος.

να μην το ξεχναμε... αυγατιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΨΕΚΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΕ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΨΕΚΑΣΜΟ ΝΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ(ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΟΙΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΦΥΤΑ ΕΙΝΑΙ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ.Αποστολε και εγω συνηπογραφω την αγανακτηση σας ,κοντευουμε να τρελαθουμε με ολλα αυτα

αληθεια πότε θα παρει μια απάντηση η αίτηση της ΠΟΦΕΕ?

συναντηθηκαν τους τα εκαναν και γραπτος..τι περιμενουν?

να δωσουν τις αυτονοητες παρατασεις (ελπιζω οχι παλι με το σταγονομετρο) στις 18/4??

θα πρεπει το περιοχομενο της συγκεκριμενης αιτησης ,οσον αφορα τις ημερομηνιες να τηρηθει στο επακρο!!

δεν ειμαι καλα και ακομα δεν εχω στειλει ουτε μια δηλωση!!

Γιαννης Ξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τα πράγματα , αν οι δηλώσεις και όλα τα συμπούρμπουλα δεν πάνε τουλάχιστον 30/09 τότε απλά δε θα γίνει τίποτα ......

Επειδή όμως κανείς στη Διοίκηση δεν έχει τα .......... να το κάνει αυτό (στηριζόμενοι βεβαίως και στο ότι ίσως κάποιοι τα πάμε τελευταιά ώρα), το σκηνικό θα είναι Λογιστές στα πρόθυρα χρεωκοπίας-φυλακής-καρδιακών κλπ να παρακαλάνε για λίγο ακόμη παράταση , το Υπουργείο να δίνει στο +5 και έτσι θα πάμε .......

Συνονόματε αν σε έφτασαν εσένα στο σημείο να εκραγείς ........ :)

Εννοείτε ότι συμφωνούμε σε όλα ,πλην του ότι θα πρέπει οι δηλώσεις να πάνε πολύ πίσω και να το γνωρίζουμε από τώρα , είμαστε άνθρωποι και όχι μηχανές .

Αφού λοιπόν δεν μας υπολογιζούν καθόλου , προσωπικά ελπίζω κάποιοι από τους διοικούντες που τυχόν διαβάζουν το παρόν να είναι τουλάχιστον ευαίσθητοι και επιτέλους μπορεί να δουλέυουμε 15 ώρες την ημέρα και 7 μέρες αλλά δεν είμστε ούτε πλούσιοι ούτε τίποτα άλλο , άνθρωποί που προσπαθούμε να βγάλουμε το μικρο μεροκάματο και να εφαρμόσουμε πολυπλοκά νομοθετήματα προς όφελος(?) και του πολίτη και του Κράτους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να φυτέψω όλη την κυβέρνηση αλλά φοβάμαι μην πολλαπλασιαστεί και τι θα γίνουμε

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Πολύ καλό!!!!:lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...