Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΑΓΙΟ ΤΕΛΟΣ ΚΤΗΜΑΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ - ΠΟΤΕ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ


manageraccount

Ερώτηση

καλημερα συναδελφοι.

εχω ενα ερωτημα, οποιος μπορει ας με βοηθησει.

το παγιο τελος κτηματογραφησης το πληρωνουμε καθε χρονο ή μονο μια φορα οταν ειχαμε υποβαλλει στο κτηματολογιο τι ακινητα εχουμε στο ονομα μας? δηλαδη ο ανθρωπος που μου υπεβαλλε το ερωτημα αυτο ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει εκ νεου το τελος του κτηματολογιου?

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

η λογικη μου λεει.. παγιο= δεν ξαναπληρωνω.. αλλα θελω μια επιβεβαιωση..

καποιος? μπορει να μου το επιβεβαιωσει συναδελφος? διοτι και να παρω στο κτηματολογιο... ηδη δεν το σηκωνουν εκει... κρατος υπο διαλυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι κάθε χρόνο. Δεν πρόκειται για φόρο. Κάθε φορά που γίνεται αλλαγή ιδιοκτησιακού καθεστώτος η οποία δημιουργεί ανάγκη υποβολής δήλωσης, ξαναπληρώνεται το πάγιο τέλος. Παράδειγμα: Δήλωσε μια φορά ο αρχικός ιδιοκτήτης κατά ποσοστό 100% πλήρους κυριότητας το 2008 και όσο έτρεχε ακόμα η προθεσμία υποβολής δηλώσεων για τους "Ενεργούς τίτλους". Έκανε δωρεά εν ζωή το 2010. Έπρεπε σε προθεσμία ενός μήνα από την μεταγραφή (τυπικά για να μην θεωρηθούν εκπρόθεσμοι) του συμβολαίου δωρεάς εν ζωή, να υποβληθεί νέα δήλωση στο Κτηματολόγιο από τους δωρεοδόχους και να πληρώσουν αυτοί εκ νέου πάγιο τέλος Κτηματογράφησης. Σε πώληση το ίδιο. Παράλογο και ίσως και μη προβλεπόμενο από το νόμο είναι το παραπάνω (εφόσον τα γραφεία κτηματογράφησης ενημερώνονται ούτως ή άλλως μέσω περιλήψεων μεταγραφής που υποχρεούνται να αποστέλλουν τα Υποθηκοφυλακεία σε αυτά), αλλά αυτό εφαρμόζεται πρακτικά. Σε περιπτώσεις μεταβίβασης ακινήτων που βρίσκονται σε περιοχές με "λειτουργούν" Κτηματολόγιο, ενημερώνεστε από το κάθε γραφείο (το οποίο έχει συγχωνευθεί σε αυτή την περίπτωση με το αρμόδιο Υποθηκοφυλακείο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η λογικη μου λεει.. παγιο= δεν ξαναπληρωνω.. αλλα θελω μια επιβεβαιωση..

καποιος? μπορει να μου το επιβεβαιωσει συναδελφος? διοτι και να παρω στο κτηματολογιο... ηδη δεν το σηκωνουν εκει... κρατος υπο διαλυση..

Δεν είναι φόρος και επομένως πληρώνεται μία φορά.

Από δική μου ωστόσο περίπτωση, στην οποία τέκνα και μητέρα είχαν αρχικώς ψιλή κυριότητα και επικαρπία αντίστοιχα, έκαναν δήλωση το 2009 και πλήρωσαν το αντίστοιχο τέλος κτηματογράφησης, στην συνέχεια όταν φέτος έγινε δωρεάν μεταβίβαση λογω γονικής παροχής ΚΑΙ της επικαρπίας, στα τέκνα, όταν καταβλήθηκε μέσω τραπέζης το αντίστοιχο τέλος, εντός μηνός ήρθαν αιτήσεις επιστροφής τέλους κτηματογράφησης στα τέκνα ως αχρεωστήτως καταβληθέντα.

Επομένως, υποθέτω (δεν έχω ακόμη βρει κάποιον από το κτηματολογικό γραφείο για επαλήθευση) ότι ΜΙΑ ΜΟΝΟ φορά πληρώνεται το τέλος κτηματογράφησης, ακόμη και αν μετά γίνεται συνένωση δικαιωμάτων ψιλής κυριότητας-επικαρπίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν υπάρχει <U>μεταβολή ποσοστού</U> (και αυτό ακόμα ήταν ασαφές με τα δεδομένα που έχω προ 2ετίας) ή μεταβίβαση (αλλαγή ιδιοκτήτη) πληρώνεται ξανά τέλος κτηματογράφησης. Η συνένωση επικαρπίας με την ψιλή κυριότητα είτε λόγω παραίτησης επικαρπίας όπως στην περίπτωσή σου ή και λόγω θανάτου του επικαρπωτή, <STRONG>δε συνιστά μεταβολή (ποσοστού)</STRONG> η οποία χρήζει πληρωμής τέλους εκ νέου. Σωστά λοιπόν επεστράφησαν ως αχρεωστήτως καταβληθέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...