Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΟΑΕΔ ΚΑΙ Ε3 ---------


XRISTOSX

Ερώτηση

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟ Ε3 , ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ.

ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΚΟΡΠΙΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ, ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

ΜΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.

ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ( Η' ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ ) ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΠΩΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ?

ΣΤΟ Ε3 ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΩΔΙΚΟ 681 Η' 904?

ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ?

ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΛΙΔΑ?

ΕΧΕΙ ΕΣΟΔΑ 500 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ 2010 , ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΟΑΕΔ 5000 ΕΥΡΩ ΚΙ ΕΞΟΔΑ- ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ 3000 ΕΥΡΩ.

ΕΧΩ ΚΕΡΔΟΣ Η' ΖΗΜΙΑ?

ΑΝ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΕΧΩ 2000 ΚΕΡΔΟΣ , ΑΝ ΟΧΙ ΕΧΩ ΖΗΜΙΑ.

ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΩΣ , ΑΠ'ΟΣΟ ΞΕΡΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ναι ο ΟΑΕΔ έχει στείλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, eleni1981 said:

 

Εγώ έχω απόφαση έγκρισης 11ος/2016 και πληρωμή 01ος/2017 αφορά επιδότηση δαπανών.

Όταν ρώτησα τον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι αφού καταργήθηκε το τιμολόγιο μάλλον δεν θα στείλουν ΜΥΦ. Τι να πω ?

Σήμερα που το είδα δεν έχει στείλει ο ΟΑΕΔ μυφ για το 2016. Αν θα στείλει για το 2017 θα το δω το 2018.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν , nick63 said:

Ε

Σήμερα που το είδα δεν έχει στείλει ο ΟΑΕΔ μυφ για το 2016. 

 

Μπορεί να είναι σε φάση αναμονής εγκρισης και να μη φάινεται ακόμη. Προθεσμία μέχρι 10/04 είναι , αλλά σιγά μη μασήξει για την προθεσμία ο ΟΑΕΔ......:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είχα πελάτη με έγκριση και πληρωμή Ά τρίμηνο του 2016 και ο ΟΑΕΔ αποφάσισε να το στείλει πριν μία βδομάδα (στο ΄Δ τριμ του 2016, λογικά ετήσια?)... ευτυχώς το είδα και το διόρθωσα γιατί είναι και έσοδο είχα κι εγώ την εντύπωση ότι εφόσον δεν κόπηκε τιμολόγιο δεν θα περαστεί.. ξαναγχώθηκα και με τους υπόλοιπους μήπως μου διέφυγε κάτι :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι σχετικά με τις επιδοτήσεις ΟΑΕΔ για προσωπικό, όσον αφορά την απεικόνιση τους στο Ε3?

Τόσα χρόνια έβαζα την επιδότηση στην 1η Σελίδα του Ε3 ΣΤΟ ΚΩΔΙΚΟ 904 και το ποσό της επιδότησης το αφαιρούσα από τις δαπάνες μισθοδοσίας.

Σήμερα που πήγα να στείλω ένα Ε3 με επιδότηση μου έβγαλε μήνυμα ότι ο κωδικός 282 (Λοιπά εσ. παρ. υπηρεσιών) είναι μικρότερος από τον κωδικό 904(ΣΥΝΟΛΟ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΧΘΗΚΑΝ)!!

Θα πρέπει να βάλω δηλαδή την επιδότηση στο κωδ. 282 ως λοιπα εσοδα και να μην πάει αφαιρετικά στη δαπάνη Μισθοδοσίας?

Έχει αλλάξει κάτι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδή αν έλαβε ένας επιτηδευματίας μία επιχορήγηση 10000 ευρώ απο τον ΟΑΕΔ μέσα στο 2016(όταν λέω έλαβε εννοώ αν έστω εγκρίθηκε μέσα στο 2016, αν δηλ. απέκτησε το δικαίωμα είσπραξης αυτής) για δαπάνες που έκανε το-τα αμέσως προηγούμενο-α έτος-η(2014-2015) ήτοι Εισφορές ΟΑΕΕ-ΕΝΟΙΚΙΑ κλπ(όχι πάγια), θα προστεθεί αυτή στα ακαθάριστα έσοδα του 2016 χωρίς να χρειάζεται να γίνει κάτι άλλο, σωστα?? Στο Ε3 απλά θα αναγραφεί και στην 1η σελίδα στον 904 όπως και για τα προηγούμενα έτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει αλλάξει κάτι σχετικά με την αντιμετώπιση των επιδοτήσεων για απασχόληση προσωπικού από τον ΟΑΕΔ. Μέχρι πέρυσι πήγαινε αφαιρετικά της δαπάνης μισθοδοσίας και δεν έμπαινε σαν έσοδο.

Φέτος κατά την υποβολή του Ε3 γιατί υπάρχει αυτή η δικλείδα βάζοντας ένα ποσό στον κωδ. 904 ή κωδ. 681 να υπάρχει και αντίστοιχο ποσό στον κωδ. 282 σαν λοιπά έσοδα δραστηρίοτητας !!!

ΛΑΘΟΣ Ε3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ καταχωρώ κανονικά το έξοδο της μισθοδοσίας στα έξοδα και στον πίνακα της αναμόρφωσης βάζω το ποσό της επιδότησης του ΟΑΕΔ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δείτε και το μήνυμα που εμφανίζει κατά την υποβολή φέτος του Ε3 , όταν βάζεις ποσό στον 681 'η 904 σε αναγκάζει να βάλεις και το ίδιο ποσό στον  κωδ. 282 σαν έσοδο από λοιπές δραστηριότητες!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι έχετε αντιμετωπίσει φέτος το πρόβλημα στην υποβολή του Ε3 με τις επιδοτήσεις των εμπορικών επιχειρήσεων που μπαίνουν στους κωδικούς 681 και 904.?

Γιατί   φέτος τους συνδέει με τους κωδικούς 273 και 282 (Λοιπά έσοδα δραστηρίοτητας)? Έχω 3 επιχειρήσεις που έχουν πάρει επιδοτήσεις, άλλη για προσωπικό, άλλη για πάγια και άλλη για δαπάνες και δεν μπορώ να τις υποβάλλω αν δεν βάλω ποσό στους κωδικούς 273 ή 282 , να εμφανίσω δηλαδή την επιδότηση σαν έσοδο!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, VERRIS said:

Συνάδελφοι έχετε αντιμετωπίσει φέτος το πρόβλημα στην υποβολή του Ε3 με τις επιδοτήσεις των εμπορικών επιχειρήσεων που μπαίνουν στους κωδικούς 681 και 904.?

Γιατί   φέτος τους συνδέει με τους κωδικούς 273 και 282 (Λοιπά έσοδα δραστηρίοτητας)? Έχω 3 επιχειρήσεις που έχουν πάρει επιδοτήσεις, άλλη για προσωπικό, άλλη για πάγια και άλλη για δαπάνες και δεν μπορώ να τις υποβάλλω αν δεν βάλω ποσό στους κωδικούς 273 ή 282 , να εμφανίσω δηλαδή την επιδότηση σαν έσοδο!!!!!

Από 1/1/2014 βάσει του 4172/2013 οι επιδοτήσεις που αφορούν δαπάνες θεωρούνται έσοδο από επιχειρηματική δραστηριότητα οπότε ναί πρέπει να μπούν στη 2η σελίδα του εντύπου. Αλλά αν διαβάσεις και στα θέματα των δηλώσεων του 2016 έχω και εγώ την απορία όχι μόνο για αυτό που λές εσύ συνάδελφε αλλά και για το αν έχουμε τη δυνατότητα αντί να προσαυξήσουμε τα ακαθάριστα έσοδα βάζοντας το ποσό της επιδότησης στον 282, να πάμε να μειώσουμε κατά το ποσό αυτό αντίστοιχα την αξία των δαπανών των χρήσεων που αφορά αυτή ή της χρήσης που εισπράχθηκε ή εγκρίθηκε η επιδότηση διότι από την απάντηση στα ερωτήματα αυτά θα κριθεί αν πρέπει υποχρεωτικά-προαιρετικά να υποβάλλουμε τροποποιητικές ή όχι.. Το ΣΛΟΤ πάντως έβγαλε τη γνωμάτευσή του στον "ασθενή"προσφάτως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, VERRIS said:

Συνάδελφοι έχετε αντιμετωπίσει φέτος το πρόβλημα στην υποβολή του Ε3 με τις επιδοτήσεις των εμπορικών επιχειρήσεων που μπαίνουν στους κωδικούς 681 και 904.?

Γιατί   φέτος τους συνδέει με τους κωδικούς 273 και 282 (Λοιπά έσοδα δραστηρίοτητας)? Έχω 3 επιχειρήσεις που έχουν πάρει επιδοτήσεις, άλλη για προσωπικό, άλλη για πάγια και άλλη για δαπάνες και δεν μπορώ να τις υποβάλλω αν δεν βάλω ποσό στους κωδικούς 273 ή 282 , να εμφανίσω δηλαδή την επιδότηση σαν έσοδο!!!!!

σαν προσωρινή λύση βάλτο στα έσοδα και το πρόσθεσε το στα έξοδα.

μάλλον δεν σκέφτηκαν την διπλή αντιμετώπιση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως η " Αρ. πρωτ.: ΔΕΑΦ 1080132 ΕΞ 2015/2.6.2015: Φορολογική αντιμετώπιση των επιδοτήσεων – επιχορηγήσεων στα πλαίσια ατομικής επιχειρηματικής δραστηριότητας"  το γράφει ξεκάθαρα λέγοντας :   "... ενώ για τις επιχορηγήσεις που καταβάλλονται για την κάλυψη συγκεκριμένων δαπανών, αυτές δεν προσαυξάνουν τα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα, αλλά αποτελούν μειωτικό στοιχείο του κόστους της δαπάνης που επιχορηγήθηκε (π.χ. οι επιχορηγήσεις από τον ΟΑΕΔ για την καταπολέμηση της ανεργίας αποτελούν μειωτικό στοιχείο της δαπάνης για αμοιβές προσωπικού)."

Είμαι 100% σίγουρος ότι έχουν κάνει λάθος στο έντυπο Ε3 και βγάζει μήνυμα που συνδέει τον 681 με τον 282 (λοιπά έσοδα).

Άλλα δεν ξέρω που να πάρω τηλέφωνο για να το αλλάξουν.



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, VERRIS said:

Πάντως η " Αρ. πρωτ.: ΔΕΑΦ 1080132 ΕΞ 2015/2.6.2015: Φορολογική αντιμετώπιση των επιδοτήσεων – επιχορηγήσεων στα πλαίσια ατομικής επιχειρηματικής δραστηριότητας"  το γράφει ξεκάθαρα λέγοντας :   "... ενώ για τις επιχορηγήσεις που καταβάλλονται για την κάλυψη συγκεκριμένων δαπανών, αυτές δεν προσαυξάνουν τα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα, αλλά αποτελούν μειωτικό στοιχείο του κόστους της δαπάνης που επιχορηγήθηκε (π.χ. οι επιχορηγήσεις από τον ΟΑΕΔ για την καταπολέμηση της ανεργίας αποτελούν μειωτικό στοιχείο της δαπάνης για αμοιβές προσωπικού)."

Είμαι 100% σίγουρος ότι έχουν κάνει λάθος στο έντυπο Ε3 και βγάζει μήνυμα που συνδέει τον 681 με τον 282 (λοιπά έσοδα).

Άλλα δεν ξέρω που να πάρω τηλέφωνο για να το αλλάξουν.



 

λάθος κάνανε.  απλά αν δεν υπάρχουν δαπάνες θα πάνε στα έσοδα ,για αυτό έγραψα για διπλή αντιμετώπιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, PROAKIS said:

λάθος κάνανε.  απλά αν δεν υπάρχουν δαπάνες θα πάνε στα έσοδα ,για αυτό έγραψα για διπλή αντιμετώπιση.

Σύμφωνα με ν.4308/2014, άρθρο 23 Κρατικές επιχορηγήσεις και αναβαλλόμενοι φόροι - 2. Κρατικές επιχορηγήσεις εξόδων, οι κρατικές επιχορηγήσεις που αφορούν έξοδα αναγνωρίζονται αρχικά ως υποχρεώσεις στην περίοδο που εισπράττονται ή στην περίοδο που καθίσταται οριστική η έγκρισή τους και υπάρχει βεβαιότητα ότι θα εισπραχθούν. Οι κρατικές επιχορηγήσεις που αφορούν έξοδα μεταφέρονται στα αποτελέσματα ως έσοδα στην περίοδο στην οποία τα επιχορηγηθέντα έξοδα βαρύνουν τα αποτελέσματα.

Η λογιστική οδηγία όμως εφαρμογής του ν.4308/2014 στο επίμαχο σημείο αναφέρει 23.2.1 Οι κρατικές επιχορηγήσεις εξόδων μεταφέρονται στα αποτελέσματα ως έσοδα (ή ως μειωτικό στοιχείο του κόστους) στην περίοδο στην οποία οι δαπάνες που επιχορηγήθηκαν βαρύνουν τα αποτελέσματα.

Οπότε είναι στην ευχέρεια της οντότητας το αν θα μεταχειριστεί μια κρατική επιχορήγηση ως έσοδο ή ως μειωτικό στοιχείο του κόστους;

Υπάρχει διαφορά γιατί στην πρώτη περίπτωση αυξάνονται τα ακαθάριστα έσοδα ενώ στην δεύτερη μειώνονται οι δαπάνες.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Στη λογιστική Οδηγία της ΕΛΤΕ έχει δοθεί ερμηνευτικά η αναφερόμενη λύση, σύμφωνα με τη διεθνή πρακτική. Συνεπώς, είναι στη διακριτική ευχέρεια της οντότητας να επιλέξει τον ένα από τους δύο αποδεκτούς χειρισμούς και στη συνέχεια να τον ακολουθεί παγίως.


ΤΑ ΜΕΛΗ   


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 12/4/2017 at 4:56 ΜΜ, v.kourtis said:

δηλαδή αν έλαβε ένας επιτηδευματίας μία επιχορήγηση 10000 ευρώ απο τον ΟΑΕΔ μέσα στο 2016(όταν λέω έλαβε εννοώ αν έστω εγκρίθηκε μέσα στο 2016, αν δηλ. απέκτησε το δικαίωμα είσπραξης αυτής) για δαπάνες που έκανε το-τα αμέσως προηγούμενο-α έτος-η(2014-2015) ήτοι Εισφορές ΟΑΕΕ-ΕΝΟΙΚΙΑ κλπ(όχι πάγια), θα προστεθεί αυτή στα ακαθάριστα έσοδα του 2016 χωρίς να χρειάζεται να γίνει κάτι άλλο, σωστα?? Στο Ε3 απλά θα αναγραφεί και στην 1η σελίδα στον 904 όπως και για τα προηγούμενα έτη?

άρα βάσει του νόμου σε μία τέτοια περίπτωση, θα πρέπει να βρεί ο ενδιαφερόμενος τις δαπάνες και τις χρήσεις για τις οποίες επιδοτήθηκε και να αφαιρέσει το ποσό που αναλογεί από το σύνολο των δαπανών έκαστης χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, v.kourtis said:

άρα βάσει του νόμου σε μία τέτοια περίπτωση, θα πρέπει να βρεί ο ενδιαφερόμενος τις δαπάνες και τις χρήσεις για τις οποίες επιδοτήθηκε και να αφαιρέσει το ποσό που αναλογεί από το σύνολο των δαπανών έκαστης χρήσης.

δηλ. θα κάνεις τροποποιητικές?

εγώ λέω ,αν επιχορήγηση αφορά δαπάνες προηγουμένων ετών ,την πας έσοδα τον χρόνο είσπραξης.

αν μέσα στην χρήση που πραγματοποιήθηκαν οι δαπάνες ,επιλέγεις 1 εκ των 2 λύσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν , PROAKIS said:

δηλ. θα κάνεις τροποποιητικές?

εγώ λέω ,αν επιχορήγηση αφορά δαπάνες προηγουμένων ετών ,την πας έσοδα τον χρόνο είσπραξης.

αν μέσα στην χρήση που πραγματοποιήθηκαν οι δαπάνες ,επιλέγεις 1 εκ των 2 λύσεων.

εγώ ανήκω στην 1η περίπτωση και αυτό θέλω να κάνω γιατί είναι και το πιό εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν , v.kourtis said:

εγώ ανήκω στην 1η περίπτωση και αυτό θέλω να κάνω γιατί είναι και το πιό εύκολο.

απλώς η οδηγία λέει "στην συνέχεια ακολουθείται παγίως".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την επιδότηση από ΟΑΕΔ για προσωπικό είναι πιο εύκολο αφού μπορείς είτε να το πας αφαιρετικά(που το θεωρώ πιο σωστό) είτε να το προσθέσεις σαν έσοδο.

Όταν επιδοτηθώ όμως για πάγια ,π.χ. αγοράζω 20.000 πάγια και παίρνω επιδότηση  10.000,  πώς το εμφανίζω στο Ε3 εφαρμόζοντας τον δεύτερο τρόπο που λέει ότι η επιδότηση προσαυξάνει τα έσοδα? Μέχρι και πέρυσι εμφάνιζα την επιδότηση στον 904 και έκανα αναμόρφωση τις αποσβέσεις των επιδοτούμενων παγίων ίση με το ποσοστό επιδότησης κάνοντας το ίδιο για όσα χρόνια διαρκούν οι αποσβέσεις των επιδοτούμενων παγίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν αλλάξει το σύστημα έχουμε δύο λύσεις..

1) Δεν τις βάζουμε καθόλου τις επιδοτήσεις στην πρώτη σελίδα και αναμορφώνουμε τα ποσά της επιδότησης στον πίνακα αναμόρφωσης.

2) Τις βάζουμε στην πρώτη σελίδα, τις μεταφέρουμε σαν έσοδα και δεν κάνουμε αναμορφώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...