Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΟΑΕΔ ΚΑΙ Ε3 ---------


XRISTOSX

Ερώτηση

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟ Ε3 , ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ.

ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΚΟΡΠΙΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ, ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

ΜΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.

ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ( Η' ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ ) ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΠΩΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ?

ΣΤΟ Ε3 ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΩΔΙΚΟ 681 Η' 904?

ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ?

ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΛΙΔΑ?

ΕΧΕΙ ΕΣΟΔΑ 500 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ 2010 , ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΟΑΕΔ 5000 ΕΥΡΩ ΚΙ ΕΞΟΔΑ- ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ 3000 ΕΥΡΩ.

ΕΧΩ ΚΕΡΔΟΣ Η' ΖΗΜΙΑ?

ΑΝ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΕΧΩ 2000 ΚΕΡΔΟΣ , ΑΝ ΟΧΙ ΕΧΩ ΖΗΜΙΑ.

ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΩΣ , ΑΠ'ΟΣΟ ΞΕΡΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
4 ώρες πριν, maria00 said:

στο ετος εισπραξης ή στο ετος που αφορα;

δλδ, γινονται οι δαπανες εστω 5.000 εως το 2015 κ τα χρηματα ακομα να φανουν. στελνει φορολογικη και τις δαπανες τις περναει κανονικα στο συνολο τους και τις 5000 δλδ.

μεσα στο 2016 δεν εχει δαπανες. ερχονται τα χρηματα ομως εστω 4000 η επιδοτηση.

δε θα πρεπει να γινει τροπ/κη στο 2015 ετσι ωστε οι 5000 να γινουν 1000 τελικα;;

 

αν μπουν στο 2016 απλα της αυξανουν τα εσοδα κατα 4000.

σε μεγαλυτερα ποσα ομως αυτο μπορει να προκαλεσει μεγαλη ζημια στη χρηση 2015 και μεγαλα κερδη απ την αλλη, στο 2016.

Ετσι οπως στα ειπε ο Σωτήρης υπάρχει και εγκυκλιος γι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
46 λεπτά πριν , chrisanna said:

Ετσι οπως στα ειπε ο Σωτήρης υπάρχει και εγκυκλιος γι αυτο

αρα μπαινουν για φορολόγηση στη χρηση που εισπράττονται; ωραια.

μπορειτε να μου πειτε και ποια ειναι η εγκυκλιος που αναφερατε;

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1147/22.5.01 όμως θα μειώσει τις λοιπές δαπάνες διαχείρισης της επιχείρησης (αν δεν υπάρχουν δαπάνες μισθοδοσίας) την χρονιά που τα εισέπραξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν , koskir1 said:

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1147/22.5.01 όμως θα μειώσει τις λοιπές δαπάνες διαχείρισης της επιχείρησης (αν δεν υπάρχουν δαπάνες μισθοδοσίας) την χρονιά που τα εισέπραξε

Aν είναι επιδότηση για λειτουργικές δαπάνες μειώνονται αυτές και αν δεν υφίστανται ή δεν επαρκούν η διαφορά θα προσαυξήσει το αποτέλεσμα ήτοι θα προστεθεί στα κέρδη .

Αν είναι επιδότηση για αγορά παγίων στοιχείων θα μειώσει την αξία των παγίων αυτών στοιχείων και θα υπολογίζονται αποσβέσεις εφεξής επί της μειωμένης αυτής αξίας . Αν τώρα υπάρχει πάγιο επιχορηγημένο το οποίο όμως έχει αποσβεσθεί , λόγω όσων προβλέπει ο ν 4172/2013 , η αναλογούσα στο πάγιο αυτό επιδότηση θα προσαυξήσει τα κέρδη ή θα μειώσει τις ζημίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Aν είναι επιδότηση για λειτουργικές δαπάνες μειώνονται αυτές και αν δεν υφίστανται ή δεν επαρκούν η διαφορά θα προσαυξήσει το αποτέλεσμα ήτοι θα προστεθεί στα κέρδη .

Αν είναι επιδότηση για αγορά παγίων στοιχείων θα μειώσει την αξία των παγίων αυτών στοιχείων και θα υπολογίζονται αποσβέσεις εφεξής επί της μειωμένης αυτής αξίας . Αν τώρα υπάρχει πάγιο επιχορηγημένο το οποίο όμως έχει αποσβεσθεί , λόγω όσων προβλέπει ο ν 4172/2013 , η αναλογούσα στο πάγιο αυτό επιδότηση θα προσαυξήσει τα κέρδη ή θα μειώσει τις ζημίες .

Μα το ανίθετο καταλαβαίνω εγώ από την ΠΟΛ, επίσης 
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/10146
"6.    Σημειώνεται όμως ότι, στην περίπτωση κατά την οποία η υπόψη ατομική επιχείρηση κάνοντας εφαρμογή των διατάξεων της περίπτ. (ζ) του άρθρου 33 του ν.3296/04, περί εφάπαξ απόσβεσης για πάγια περιουσιακά στοιχεία αξίας μέχρι 1200 ευρώ (σχετ. παρ. 6 άρθρ. 9 ν.3296/2004) για την αγορά που πραγματοποίησε τη χρήση 2005 για πάγιο αξίας 249,00 ευρώ, επέλεξε την εφάπαξ απόσβεσή του το έτος κτήσης αυτού (2005), ενώ η επιχορήγηση που εισέπραξε το έτος (2007) δηλ. σε έτος μεταγενέστερο της αγοράς του πιο πάνω παγίου από τον ΕΟΜΜΕΧ για αγορά παγίων συμπεριλάμβανε και την πιο πάνω αγορά, τότε το ποσό αυτό της επιχορήγησης που αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο πάγιο, αφού δεν υπάρχουν δαπάνες τη χρήση 2007 για αποσβέσεις αυτού του παγίου που χρηματοδοτήθηκε με το ποσό της επιχορήγησης, κατά το λογιστικό προσδιορισμό των καθαρών κερδών της ατομικής επιχείρησης το ποσό αυτό της επιχορήγησης μειώνει τις λοιπές δαπάνες διαχείρισης της χρήσης (2007) μέσα στην οποία η επιχείρηση εισέπραξε το ποσό αυτής (στο έντυπο Ε3 πίνακα ΣΤ κωδ. 557). Στην περίπτωση αυτή το ποσό της επιχορήγησης θα καταχωρηθεί στο σκέλος των εξόδων στα βιβλία της επιχείρησης ως αφαιρετικό στοιχείο της δαπάνης των αποσβέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν , koskir1 said:

Μα το ανίθετο καταλαβαίνω εγώ από την ΠΟΛ, επίσης 
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/10146
"6.    Σημειώνεται όμως ότι, στην περίπτωση κατά την οποία η υπόψη ατομική επιχείρηση κάνοντας εφαρμογή των διατάξεων της περίπτ. (ζ) του άρθρου 33 του ν.3296/04, περί εφάπαξ απόσβεσης για πάγια περιουσιακά στοιχεία αξίας μέχρι 1200 ευρώ (σχετ. παρ. 6 άρθρ. 9 ν.3296/2004) για την αγορά που πραγματοποίησε τη χρήση 2005 για πάγιο αξίας 249,00 ευρώ, επέλεξε την εφάπαξ απόσβεσή του το έτος κτήσης αυτού (2005), ενώ η επιχορήγηση που εισέπραξε το έτος (2007) δηλ. σε έτος μεταγενέστερο της αγοράς του πιο πάνω παγίου από τον ΕΟΜΜΕΧ για αγορά παγίων συμπεριλάμβανε και την πιο πάνω αγορά, τότε το ποσό αυτό της επιχορήγησης που αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο πάγιο, αφού δεν υπάρχουν δαπάνες τη χρήση 2007 για αποσβέσεις αυτού του παγίου που χρηματοδοτήθηκε με το ποσό της επιχορήγησης, κατά το λογιστικό προσδιορισμό των καθαρών κερδών της ατομικής επιχείρησης το ποσό αυτό της επιχορήγησης μειώνει τις λοιπές δαπν άνες διαχείρισης της χρήσης (2007) μέσα στην οποία η επιχείρηση εισέπραξε το ποσό αυτής (στο έντυπο Ε3 πίνακα ΣΤ κωδ. 557). Στην περίπτωση αυτή το ποσό της επιχορήγησης θα καταχωρηθεί στο σκέλος των εξόδων στα βιβλία της επιχείρησης ως αφαιρετικό στοιχείο της δαπάνης των αποσβέσεων.

Δεν κατάλαβα ειλικρινά τι δεν κατάλαβες. Δε διαβάζουμε δημοσιεύσεις απομονώνοντας φράσεις γιατί διασπάτε το νόημα . Η ουσία είναι ότι η επιδότηση μειώνει τις δαπάνες και αν δεν υπάρχουν τέτοιες ή δεν επαρκούν προσαυξάνει τα κέρδη . Αυτό είπα εγώ , αυτό λέει και η ΠΟΛ .  Αν πχ δεν υπάρχουν καθόλου δαπάνες (ούτε και αποσβέσεις ) τι θα μειώσεις ? Πως θα εφαρμόσεις το παραπάνω που παραθέτεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οκ τώρα κατάλαβα τι εννοείτε, σε περίπτωση που δεν έχουμε καθόλου έξοδα μέσα στην χρήση τότε προσαυξάνει τα κέρδη. Λανθασμένα νόμιζα πως θέλατε να πείτε ότι δεν μπορεί να μειώσει διαφορετικές δαπάνες από αυτές που επιδοτήθηκε κι αυτό ήθελα να τονίσω στην συνάδελφο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν , koskir1 said:

Οκ τώρα κατάλαβα τι εννοείτε, σε περίπτωση που δεν έχουμε καθόλου έξοδα μέσα στην χρήση τότε προσαυξάνει τα κέρδη. Λανθασμένα νόμιζα πως θέλατε να πείτε ότι δεν μπορεί να μειώσει διαφορετικές δαπάνες από αυτές που επιδοτήθηκε κι αυτό ήθελα να τονίσω στην συνάδελφο παραπάνω.

Με τον λογιστικό προσδιορισμό του καθαρού εισοδήματος όλα τα παραπάνω είναι απλώς λεπτομέρειες . Στην τελική η επιχορήγηση δαπανών θα φορολογηθεί αυτούσια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δλδ για να κλεισουμε, 

εχω: 

χρηση 2014: δαπανες οι οποιες εμπιπτουν στην επιδοτηση: 59.000... ζημια χρησης 52.000!

χρηση 2015: δαπανες οι οποιες εμπιπτουν στην επιδοτηση: 31.000... ζημια χρησης 30.000!

χρηση 2016 καμια δαπανη σχετικη με επιδοτηση. πληρωμη της επιδοτησης 11ος 2016, 75.000!

 

στο 2015 δεν εκανε μεταφορα της ζημιας του 2014.

αρα στην ουσια το μονο που εχω να κανω ειναι να μεταφερω μονο τα 30.000 τη ζημια δλδ του 2015 για να μειωθουν στα 45.000 τα εσοδα της επιδοτησης;; και παλι ειναι παρα πολλα τα κερδη δε το συζητω!

ή μπορω να κανω τροπ. φορ. ετους 2015 για να μεταφερω τη ζημια του 2014;; ετσι ωστε να μεταφερω φετος 82.000;; δε ξερω αν γινεται αυτο που λεω. 

παντως δε φορολογηθηκε με τεκμηρια σε καμια χρηση.

 

ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, maria00 said:

δλδ για να κλεισουμε, 

εχω: 

χρηση 2014: δαπανες οι οποιες εμπιπτουν στην επιδοτηση: 59.000... ζημια χρησης 52.000!

χρηση 2015: δαπανες οι οποιες εμπιπτουν στην επιδοτηση: 31.000... ζημια χρησης 30.000!

χρηση 2016 καμια δαπανη σχετικη με επιδοτηση. πληρωμη της επιδοτησης 11ος 2016, 75.000!

 

στο 2015 δεν εκανε μεταφορα της ζημιας του 2014.

αρα στην ουσια το μονο που εχω να κανω ειναι να μεταφερω μονο τα 30.000 τη ζημια δλδ του 2015 για να μειωθουν στα 45.000 τα εσοδα της επιδοτησης;; και παλι ειναι παρα πολλα τα κερδη δε το συζητω!

ή μπορω να κανω τροπ. φορ. ετους 2015 για να μεταφερω τη ζημια του 2014;; ετσι ωστε να μεταφερω φετος 82.000;; δε ξερω αν γινεται αυτο που λεω. 

παντως δε φορολογηθηκε με τεκμηρια σε καμια χρηση.

 

ευχαριστω..

Nα μεταφερθούν οι ζημίες από το 2014 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να επαναφερω το ερωτημα γιατι εχω μπερδευτει αρκετα...

Ατομικη εχει κανει προσληψη προσωπικου με επιδοτουμενο προγραμμα οαεδ...Ο  οαεδ της επιχορηγει το 90% των συνολικων ασφαλιστικων εισφορων...

 

Στις 31/12/16  εχει 2 πληρωμες απο οαεδ (αρα μυφ και ε3 2016 )

- Αφορα το διαστημα 22/10/15-22/1/16 για χρηματα που ειχε καταβαλει η επιχειρηση στο ικα κ εργαζομενο ...Το ποσο μπαινει ολο στο 2016,σωστα?

 

-Αφορα το διαστημα 22/1/16-30/6/2016 για χρηματα που δινει ο ΟΑΕΔ απευθειας στο ΙΚΑ...

 

Στα βιβλια μας πως θα το απεικονισουμε ολο αυτο για να ειναι σωστη ?

Κυριως με εχει μπερδεψει η 2 η καταθεση γιατι αυτα τα χρηματα ποτε δεν τα εισπεπραξε η επιχειρηση και εγω στα βιβλια καταχωρησα τις εισφορες και  μονο που απεδωσε η επιχειρηση στο ικα...

 

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
46 λεπτά πριν , eleni1981 said:

Να επαναφερω το ερωτημα γιατι εχω μπερδευτει αρκετα...

Ατομικη εχει κανει προσληψη προσωπικου με επιδοτουμενο προγραμμα οαεδ...Ο  οαεδ της επιχορηγει το 90% των συνολικων ασφαλιστικων εισφορων...

 

Στις 31/12/16  εχει 2 πληρωμες απο οαεδ (αρα μυφ και ε3 2016 )

- Αφορα το διαστημα 22/10/15-22/1/16 για χρηματα που ειχε καταβαλει η επιχειρηση στο ικα κ εργαζομενο ...Το ποσο μπαινει ολο στο 2016,σωστα?

 

-Αφορα το διαστημα 22/1/16-30/6/2016 για χρηματα που δινει ο ΟΑΕΔ απευθειας στο ΙΚΑ...

 

Στα βιβλια μας πως θα το απεικονισουμε ολο αυτο για να ειναι σωστη ?

Κυριως με εχει μπερδεψει η 2 η καταθεση γιατι αυτα τα χρηματα ποτε δεν τα εισπεπραξε η επιχειρηση και εγω στα βιβλια καταχωρησα τις εισφορες και  μονο που απεδωσε η επιχειρηση στο ικα...

 

 

Ευχαριστω

Πήγαινε στον ΟΑΕΔ να δεις τι έχουν χρεώσει..έχουν σταματήσει να ζητάνε τιμολόγιο και το μόνο αποδεικτικό είναι η κατάθεση στην τράπεζα...

Από εκεί θα δεις και τι ποσό πρέπει να περάσεις στα βιβλία σου...Το οποίο έπρεπε να μπει και στο έντυπο του ΦΠΑ όταν εισπράχτηκε

Άμα έχεις απλογραφικά βάλ' τα στα λοιπά έσοδα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, SAIDONAMESSHNIA said:

Πήγαινε στον ΟΑΕΔ να δεις τι έχουν χρεώσει..έχουν σταματήσει να ζητάνε τιμολόγιο και το μόνο αποδεικτικό είναι η κατάθεση στην τράπεζα...

Από εκεί θα δεις και τι ποσό πρέπει να περάσεις στα βιβλία σου...Το οποίο έπρεπε να μπει και στο έντυπο του ΦΠΑ όταν εισπράχτηκε

Άμα έχεις απλογραφικά βάλ' τα στα λοιπά έσοδα  

Eχω τις αποφασεις απ τον ΟΑΕΔ...ειναι 2 αποφασεις επιχορηγησης..

Και αυτες τις 2 αποφασεις εστειλε και ο ΟΑΕΔ ΜΥΦ......

 

Αλλη ειναι η απορια μου..Πως θα απεικονισω στα βιβλια μου τις εισφορες και την επιχρογηγηση απο αοεδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, eleni1981 said:

Eχω τις αποφασεις απ τον ΟΑΕΔ...ειναι 2 αποφασεις επιχορηγησης..

Και αυτες τις 2 αποφασεις εστειλε και ο ΟΑΕΔ ΜΥΦ......

 

Αλλη ειναι η απορια μου..Πως θα απεικονισω στα βιβλια μου τις εισφορες και την επιχρογηγηση απο αοεδ

Κανονικά τις εισφορές σα να μην υπηρχε η επιδότηση καθόλου και την επιχορήγηση είτε ως έσοδο , είτε αφαιρετικά από τη δαπάνη των εισφορών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, SOTHRIS said:

Κανονικά τις εισφορές σα να μην υπηρχε η επιδότηση καθόλου και την επιχορήγηση είτε ως έσοδο , είτε αφαιρετικά από τη δαπάνη των εισφορών.

Αυτο φοβομουν οτι θα ακουσω...

Το προβλημα ειναι οτι εχει επιχορηγηθει μεχρι στιγμης  για το 1ο 6μηνο μονο μες το 2016 και με αυτον τον τροπο θα εμφανιζονται αυξημενα εξοδα για την επιχειρηση..

Δηλ εισφορες που η επιχειρηση δεν εχει αποδοσωσει εκεινη αλλα ο ΟΑΕΔ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν , eleni1981 said:

Αυτο φοβομουν οτι θα ακουσω...

Το προβλημα ειναι οτι εχει επιχορηγηθει μεχρι στιγμης  για το 1ο 6μηνο μονο μες το 2016 και με αυτον τον τροπο θα εμφανιζονται αυξημενα εξοδα για την επιχειρηση..

Δηλ εισφορες που η επιχειρηση δεν εχει αποδοσωσει εκεινη αλλα ο ΟΑΕΔ ...

Μα αλληλοσυμψηφιζονται αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Μα αλληλοσυμψηφιζονται αυτά. 

ο υπάλληλος επιχορηγείται όλο το 2016?

Η επιχείρηση τι πληρώνει για τον εργαζόμενο?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, SAIDONAMESSHNIA said:

ο υπάλληλος επιχορηγείται όλο το 2016?

Η επιχείρηση τι πληρώνει για τον εργαζόμενο?? 

Ναι,το προγράμματος συνεχίζει κανονικά...απλά έως 28/12/16 που βγήκαν οι 2 αποφάσεις ο ΟΑΕΔ είχε ελέγξει μέχρι τον Ιούνιο...

η επιχείρηση επιβαρύνεται μόνο με το 10% των συνολικών εισφορων(κ τη μισθοδοσία εννοείται) κ ο ΟΑΕΔ στη συνέχεια επιχορηγεί με το υπόλοιπο 90%  απευθείας το ΙΚΑ...η επιχείρηση δηλ δεν ασχολείται καθόλου με αυτό το 90%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Μα αλληλοσυμψηφιζονται αυτά. 

Ναι αλλά για το υπόλοιπο του 2016 θα εμφανίζω σαν έξοδα όλοκληρο το ποσό των εισφορών ;αφού η επιχείρησης δεν επιβαρύνθηκε με αυτό το ποσό και προφανώς για το 2 εξάμηνο η επιχορήγηση θα βγει μες το 2017

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, eleni1981 said:

Ναι αλλά για το υπόλοιπο του 2016 θα εμφανίζω σαν έξοδα όλοκληρο το ποσό των εισφορών ;αφού η επιχείρησης δεν επιβαρύνθηκε με αυτό το ποσό και προφανώς για το 2 εξάμηνο η επιχορήγηση θα βγει μες το 2017

ναι για το υπολοιπο 2016 ολο το ποσο των εξοδων και θα δειξεις αυξημενα εξοδα και οταν ερθει η επιδοτηση θα δειξεις αυξημενα εσοδα.... αφου οι χρονιες δε συμπιπτουν αναγκαστικα θα εχεις αυτα τα αποτελεσματα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, maria00 said:

ναι για το υπολοιπο 2016 ολο το ποσο των εξοδων και θα δειξεις αυξημενα εξοδα και οταν ερθει η επιδοτηση θα δειξεις αυξημενα εσοδα.... αφου οι χρονιες δε συμπιπτουν αναγκαστικα θα εχεις αυτα τα αποτελεσματα........

Άρα να το κάνω έτσι λοιπόν...τρέχω εξολοκλήρου τη μισθοδοσία με το σύνολο των εισφορών στα βιβλία κάθε χρόνο..και όταν λαμβάνει την επιχορήγηση την βάζω στην χρόνια που την εισέπραξε!!!Σας ευχαριστώ για κάθε απάντηση (κ κυρίως εσένα Μαράκι γιατί πολύ σε παιδεψα ??????)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, eleni1981 said:

Άρα να το κάνω έτσι λοιπόν...τρέχω εξολοκλήρου τη μισθοδοσία με το σύνολο των εισφορών στα βιβλία κάθε χρόνο..και όταν λαμβάνει την επιχορήγηση την βάζω στην χρόνια που την εισέπραξε!!!Σας ευχαριστώ για κάθε απάντηση (κ κυρίως εσένα Μαράκι γιατί πολύ σε παιδεψα ??????)

δε τελειωσαμε ακομα! :wub::wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 7/2/2017 at 3:38 ΜΜ, eleni1981 said:

ειμαι σιγουρη για καταχωρηση /μυφ/φπα=2016 ...φορολογια ομως ?τεινω οτι θα μπει επισης (ημερ/νια που το ποσο εγινε απιτητο) τι λες?

Για το 2016 καταργήθηκε το τιμολόγιο για είσπραξη επιδότησης από ΟΑΕΔ.

Στα κεντρικά που ρώτησα τελικά μου είπαν (αφού έκανα μεγάλη υπομονή) ότι μάλλον δεν θα στείλουν ΜΥΦ για το 2016.

Εγώ δεν έστειλα και μέχρι σήμερα ούτε και ο ΟΑΕΔ.

Για το φορολογικό και εγώ είχα την ίδια σχεδόν περίπτωση

(έξοδα 01/10/2014 - 18/11/2016 , απόφαση έγκρισης 18/11/2016 , είσπραξη επιδότησης 19/01/2017)

Μείωσα στο 2016 τα ανάλογα έξοδα του 2016 που επιδοτήθηκαν και το υπόλοιπο ποσό της επιδότησης θα μειώσει τα έξοδα του 2017.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, nick63 said:

Για το 2016 καταργήθηκε το τιμολόγιο για είσπραξη επιδότησης από ΟΑΕΔ.

Στα κεντρικά που ρώτησα τελικά μου είπαν (αφού έκανα μεγάλη υπομονή) ότι μάλλον δεν θα στείλουν ΜΥΦ για το 2016. Εχουν στειλει ΜΥΦ για το 2016...Κανονικα1!!Καλο θα ηταν να στειλεις και συ ..

Εγώ δεν έστειλα και μέχρι σήμερα ούτε και ο ΟΑΕΔ.

Για το φορολογικό και εγώ είχα την ίδια σχεδόν περίπτωση

(έξοδα 01/10/2014 - 18/11/2016 , απόφαση έγκρισης 18/11/2016 , είσπραξη επιδότησης 19/01/2017)

Μείωσα στο 2016 τα ανάλογα έξοδα του 2016 που επιδοτήθηκαν και το υπόλοιπο ποσό της επιδότησης θα μειώσει τα έξοδα του 2017.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...