Jump to content
Sign in to follow this  
Guest ΓΙΩΡΓΟΣ

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ Ε3

Recommended Posts

Guest ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΡΕΜΑΛΑ

Πότε θα είναι ΕΤΟΙΜΟ το TAXISNET για να δεχθεί δηλώσεις???

ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΕΤΟΙΜΟ ΕΝΝΟΩ ΕΤΟΙΜΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΟ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΟ...ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥΜΕ.....ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΤΕΛΕΙΩΤΩΝ ΩΡΩΝ...

ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΟ ΠΑΝΕΤΟΙΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ,ΩΣ ΕΠΠΑΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,

ΟΙ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣΤΕΙΕΣ.30/06/2011 ΕΦΟΣΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ..ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ...ΚΑΙ ΤΟ 30/06/2011 ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΕΡΙΠΑΙΚΤΙΚΑ Ή ΑΝΕΥΘΥΝΑ.ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΠΡΟΣΘΕΤΩΝ ΠΡΟΣΤΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΥΤΕ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ.ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΜΑΣ,ΤΟ ΟΕΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ???

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΑΜΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΛΙ????

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΙΡΑ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΩ.ΞΕΡΕΤΕ ΤΟ ΛΟΓΟ?ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΑΧΙΣ ΠΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ?ΜΗΝ ΔΩΣΩ ΤΣΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ.

ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΙΡΑ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΩ.ΞΕΡΕΤΕ ΤΟ ΛΟΓΟ?ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ? ναι ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΑΧΙΣ ΠΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ? από το Ο.Ε.Ε ΜΗΝ ΔΩΣΩ ΤΣΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ.

Σε Ε-3 μηχανικού (πλέον με λογιστικό προσδιορισμό του εισοδήματος) δεν με αφήνει να συμπληρώσω στον πίνακα Ι για αυτοέλεγχο (παρά μόνο τπ ποσό των δαπανών). Καμιά ιδέα τί μπορεί να τρέχει πάλι.? δοκίμασα και σε mozila και σε explorer

Συνεχίζεις την συμπλήρωση του πινακα Ι κανονικα και υπολογιζει αυτοματα τον συντελεστη αναγωγης (εννοείται ότι έχεις συμπληρώσει τον κωδ 304-359)

δλδ...συμπληρώνεις κωδ. 112-111-137-140 στην περιπτωση σου

Και για να μην γκρινιάζω μόνο ....να πω ότι έχει αρχίσει και βελτιώνεται πολύ η κατάσταση

Μίλησα πριν από λίγο με το taxisnet για το ίδιο ακριβώς θέμα και μου είπαν ότι έχουν πρόβλημα με τις αναβαθμίσεις και να προσπαθήσω πάλι αύριο να στείλω την δήλωση Ε3.

Για το παραπάνω θέμα η συμπλήρωση πρέπει να γίνεται με το χέρι.

Αυτή την στιγμή το taxis δεν λειτουργεί

Έχουν βγάλει και ανακοίνωση:

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Αγαπητοί χρήστες των ηλεκτρονικών υπηρεσιών

Σας ενημερώνουμε ότι σήμερα, Πέμπτη 14/04/2011 και από ώρα 15:00΄ έως 16:00, οι υπηρεσίες του TAXISnet (Εγγραφή νέων χρηστών, υποβολή δηλώσεων Φ.Π.Α., προσωρινής δήλωσης Φ.Μ.Υ. και δηλώσεων εισοδήματος Νομικών Προσώπων) δεν θα είναι διαθέσιμες, λόγω εργασιών αναβάθμισης που απαιτούνται για την εγκατάσταση της εφαρμογής Οριστικής Δήλωσης Φ.Μ.Υ. (Ε7).

Η υπηρεσία ηλεκτρονικής υποβολής Δηλώσεων Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων (Ε1, Ε2, Ε3) θα λειτουργεί κανονικά.

Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.

Στον κωδικό 741 του Ε3 μου βγάζει στην ηλεκτρονική υποβολή "Μη αποδεκτός ΑΦΜ". Απο όσο θυμάμαι δεν είναι υποχρεωτική η συμπλήρωση αυτού του κωδικού - δηλαδή τα στοιχεία του δηλούντος - εφόσον έχει τσεκαριστεί η ένδειξη "ο επιχειρηματίας". Κάνω εγώ κάτι λάθος;

Για το παραπάνω θέμα η συμπλήρωση πρέπει να γίνεται με το χέρι.

Σε όσες έστειλα σήμερα και ήταν αρκετές, όταν πήγαινα στον πίνακα Ι συμπλήρωνα κοστος, δαπανες και ακαθαριστα βασει βιβλιων και οι υπολογισμοι για τον συντελεστη αναγωγής και τα σύνολα υπολογιζονταν αυτοματαB)

ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ.ΠΡΟΧΩΡΑ. ΣΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΡΟΜΟ

Απλά ήθελα να δω αν κάνω κάτι λάθος. Το βγάζει σε όλους; Μήπως το πρόγραμμά μου κάνει κάτι λάθος;

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ ΤΑΞΙ.ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΤΟ Ε3 ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΕ. ΠΑΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ Ε1 ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΣΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΟΥ Ε3. ΤΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΤΑ ΞΑΝΑΤΣΕΚΑΡΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΟΛΟΣΩΣΤΑ. ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ ΟΤΙ ΤΟ Ε3 ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗ ΧΙΛΙΑΔΑ.ΔΛΔ.9750,00 ΚΑΙ ΟΧΙ 9.750,00. ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ Ε1 ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΡΗΜΑΔΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΣΥΜΦΩΝΙΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΑΣ?ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΙ ΘΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΛΑΚΩΣΩ!

<BR>ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ INTERNET EXPLORER ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.<BR>

Πηγαινε στα παρακατω κουτακια που βαζουμε τους ΜΣΚΚ βαλε το ποσοστο και μονο του θα σου βαλει τον συντελεστη αναγωγης

Νεώτερα: με πήραν από το Taxis και μου είπαν ότι σήμερα ανεβάζουν νέα έκδοση και να δοκιμάσω αύριο πάλι, αλλά περνώντας πάλι τα δεδομένα και όχι μόνο κάνοντας επανυποβολή.

Αύριο τα ξαναλέμε.

Τελικά σ΄ημερα βρήκα ευκαιρία να στείλω την δήλωση.

Δεν άλλαξα τίποτε στο περιεχόμενο της αλλά την καθάρισα και την ξαναγέμισα πάλι. Με αυτόι τον τρόπο την έκανε αποδεκτή.

Ανακεφαλαιώνω: Κέρδος από πώληση παγίου στο 840, το σύνολο του 346 στο Ε1 σαν έσοδο από εμπορικές επιχειρήσεις και όλα ΟΚ.

Ευχαριστώ όλους και καλό κουράγιο.

Στον κωδικό 741 του Ε3 μου βγάζει στην ηλεκτρονική υποβολή "Μη αποδεκτός ΑΦΜ". Απο όσο θυμάμαι δεν είναι υποχρεωτική η συμπλήρωση αυτού του κωδικού - δηλαδή τα στοιχεία του δηλούντος - εφόσον έχει τσεκαριστεί η ένδειξη "ο επιχειρηματίας". Κάνω εγώ κάτι λάθος;

Και εμένα μου το βγάζει ΠΑΝΤΑ σε κάθε ΑΦΜ που στέλνει το πρόγραμμά μου.

Η λύση είναι να πάς με κλικ στο πεδίο του ΑΦΜ στο TAXIS και να πατήσεις ΤΑΒ. Με το διάβασμα αυτό ξεπερνά το πρόβλημα και αναγνωρίζει και το ΑΦΜ και φορτώνει τα στοιχεία που αντιστοιχούν σε αυτό.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!

Οσοι εχετε συμπληρώσει και αποθηκευσει Ε3 πριν την αναβαθμιση ,πριν την υποβολη της δηλωσης Ε1 να κάνετε επανέλενχο διότι σε 2 πελατες μου ειχε σβήσει τα ποσά στον αυτοέλεγχο και κατατέθηκαν οι δηλώσεις χωρίς αυτοέλεγχο.

Ο ΜΣκκ θέλει 5 δεκαδικά αλλιώς βγαίνει μήνυμα λάθους .

Επίσης ο αυτοέλεγχος θέλει υπογραφή λογιστή.

Guest Επισκέπτης

Τελικά αν υποβάλλεις τη δήλωση με κωδικούς υπόχρεου και βάλεις στοιχεία λογιστή ισχύει ο αυτοέλεγχος ή πρέπει να γίνει η δήλωση με κωδικούς λογιστή μετά την εξουσιοδότηση;

Guest ΚΩΜΕΡ

ΣΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 305 ΚΑΙ 345 ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΟΣΑ....ΠΟΤΕΕΕΕΕΕ......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΣΧΕΤΙΚΟ

Τελικά αν υποβάλλεις τη δήλωση με κωδικούς υπόχρεου και βάλεις στοιχεία λογιστή ισχύει ο αυτοέλεγχος ή πρέπει να γίνει η δήλωση με κωδικούς λογιστή μετά την εξουσιοδότηση;

Υποβάλεις με κωδικους υποχρεου , αλλα βαζεις και ΑΦΜ, ΑΡΙΘΜΟ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΔΕΙΑΣ του λογιστη για να παρει τον αυτοελεγχο.

ΣΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 305 ΚΑΙ 345 ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΟΣΑ....ΠΟΤΕΕΕΕΕΕ......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΣΧΕΤΙΚΟ

Εκτός για την περίοδο που τηρούσαμε Α' κατηγορίας βιβλία.

Guest TZABELAS  KITSOS

ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

ΕΦΑΓΑ 2 ΩΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΩ

ΤΗΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Guest μαρακι

καλημερα!!!

γιατι οταν παω να γραψω τον συντελεστη αναγωγης δν μου αγηνει περιθωριο να γραψω τιποτα???

κανω καποιο λαθος??

δν με αφηνει να γραψω τιποτα!!

Guest TZABELAS  KITSOS

καλημερα!!!

γιατι οταν παω να γραψω τον συντελεστη αναγωγης δν μου αγηνει περιθωριο να γραψω τιποτα???

κανω καποιο λαθος??

δν με αφηνει να γραψω τιποτα!!

ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ

ΕΣΥ ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 305 ΚΑΙ 345

ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΜΟΝΟ

ΑΦΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΚΚ ΣΤΟΥΣ 128-133-138

ΠΑΝΤΩΣ ΟΛΟΚΛΗΛΗ ΠΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΑΝΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΤΑ 5 ΔΕΚΑΔΙΚΑ

ΚΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ 6ο ΔΕΚΑΔΙΚΟ, ΣΤΟΓΓΥΛΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΟ 5ο

ΑΝΑΛΟΓΑ ΑΝ ΤΟ 6ο ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ Η ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΤΟΥ 5 :lol:

kalhspera,

edo k 2 evdomades prospatho n steilo e3 peripterou pou htan to a eksamhno a kathgorias k to b eksamhno b kathgorias k diarkos opos k an to eftiaksa m leei gia ton kodiko 552. mhpos kapoios antimetopizei to idio na me sumvoulepsei ti na kano?

eyxaristo