Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ Ε3

Recommended Posts

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ....ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΑ ΕΧΩ ΜΕ ΤΟ Ε3 ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ.........ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ Ε3 ΕΝΑ ΠΕΔΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ Η ΟΧΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ Ο 345 (ΕΞΩΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΚΕΡΔΗ) ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ Ο 571 ΜΕ ΤΟΝ 346 ΕΙΤΕ ΕΧΕΙ ΖΗΜΙΕΣ ΕΙΤΕ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΗ) ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙΝΕ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ........

• Replies 221
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

ΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΑΛΛΙΩΣ "ΕΓΕΡΘΗΤΙ" (Πλάκα κάνω)

Αν η επιχείρηση ελέγχεται βάσει τζίρου από ελεγκτικό κέντρο, καλό θα είναι να το αναγράψετε.

Guest 8KZMWK

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ....ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΑ ΕΧΩ ΜΕ ΤΟ Ε3 ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ.........ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ Ε3 ΕΝΑ ΠΕΔΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ Η ΟΧΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ Ο 345 (ΕΞΩΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΚΕΡΔΗ) ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ Ο 571 ΜΕ ΤΟΝ 346 ΕΙΤΕ ΕΧΕΙ ΖΗΜΙΕΣ ΕΙΤΕ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΗ) ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙΝΕ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ........

ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ. ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΖΗΜΙΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΒΑΖΩ ΜΕ ΤΟ (-) ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΣΤΟ 346 ΔΕ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝ..

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΟΤΑΝ ΥΠΟΒΑΛΕΤΑΙ ΤΟ Ε3 ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΕΠΙΔΕΥΜΑΤΙΑ, ΒΑΖΕΤΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ Η ΤΟ ΑΦΗΝΕΤΕ ΚΕΝΟ? Η ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΑ ΣΤΟ ΔΗΛΩΝ?? ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΥΠΟΒΑΛΕΤΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟ Ε3 ΣΑΣ ΒΓΑΖΕΙ ΑΡΙΘΜΟ ΔΗΛΩΣΗΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΠΑ?

Εγώ πριν από λίγο που έστειλα την πρώτη μου (κερδοφόρα με αυτοέλεγχο :P), έβαλα τον Α.Φ.Μ. και στο λογιστή και στον υποβάλλοντα. Και μπήκα και μέσω των κωδικών μου :D

Ο αριθμός δήλωσης του Ε3 είναι ο ίδιος με αυτόν του Ε1 και αποδίδεται όταν υποβληθεί το Ε1. Οι δυο αριθμοί διαφέρουν από τα δύο πρώτα γράμματα/αριθμοί, τα οποία είναι το έντυπο:

Ε1-100000

Ε3-100000

Ε2?-100000 (υπόχρεου)

Ε2?-100000 (συζύγου)

Σημειωτέον η δική μου ήταν η 100005 :rolleyes:

<BR>Το ποσό του κωδ. 425 ακαθ. έσοδα από ατομ. επιχείρηση, είναι μικρότερο από το άθροισμα των ποσών των κωδικών (548) (549) [(344)-(550)] Πιν. ΣΤ (στ,η),(612),(687), Πιν ΙΓ, (890), Πιν ΙΔ του εντύπου Ε3.

Για το πρόβλημα με τους ελέυθερους επαγγελματίες ,και τα εσοδα ...απο ατομική ??? Μάλλον κάποιο update κανανε ,

Κατά την ξανα-υποβολή του Ε3 αφου μου εβγλαλε ενα ΝΕΟ κουλο , οτι ο κωδικός 344 ,συνολο ακαθ.εσόδων (υπ/κας στ ) δεν συμφωνεί με τον κωδικό 551 ,σύνολο ακαθ. εσόδων (υπ/κας η) ,, λέω ...μπάς ??

Συμπλήρωσα με τα ακαθ,ε΄σοδα τον πίνακα στ κωδ.304 και σύνολο δλδ 344 ,χωρίς να βάλω συντελεστή Κ.Κ.

ΚΑΙ την πήρε !!!

Η απορία μου ,γιατί πρέπει να συμπληρώσεις τον εξωλογιστικό προσδιορισμο κερδών ,δλδ τον πίνακα στ ,σε ελευθερο επαγγελματία?:huh:

Μόλις πήρα το taxisnet (μετά απο 30' αναμονή) και μου είπαν ότι όντως υπάρχει πρόβλημα με τις ζημιές !!!! Τις ζημίες δεν τις δέχεται το σύστημα και μου είπαν να περιμένω νεα νersion του συστήματος τις επόμενες ώρες ή αύριο!!!!

Μόλις πήρα το taxisnet (μετά απο 30' αναμονή) και μου είπαν ότι όντως υπάρχει πρόβλημα με τις ζημιές !!!! Τις ζημίες δεν τις δέχεται το σύστημα και μου είπαν να περιμένω νεα νersion του συστήματος τις επόμενες ώρες ή αύριο!!!!

'Η ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.....:D

Επιχείρηση παροχής υπηρεσιών με μηδενικά έξοδα και αυτοέλεγχος

Δεν κάνει δεκτή την δήλωση και το μύνημα που βγάζει είναι το....

"Πίνακας Ι ...δεν εχουν προσδιοριστεί ακαθαριστα εσοδα βασει αυτοελεγχου στον πινακα Ι του εντυπου Ε3"

Πως να προσδιοριστούν ακαθάριστα έσοδα βασει αυτοελεγχου αφού έχει μηδενικά έξοδα;

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ Ε3 ΠΕΛΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑΔΩΜΑΤΙΑ.

ΠΑΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Ι ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 132-136 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ

ΤΟΥΣ 102-106 ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΝΜ ΛΑΘΟΥΣ ΟΤΙ Ο ΚΩΔ 132 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 105 ΚΑΙ 106.

ΕΓΩ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ.

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΞΟΔΑ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΩ ΤΟΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΑΝΑΓΩΓΗΣ ΜΕ ΤΟ ΜΗΔΕΝ!!!

ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ??

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΞΟΔΑ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΩ ΤΟΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΑΝΑΓΩΓΗΣ ΜΕ ΤΟ ΜΗΔΕΝ!!!

ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ??

Καλωσήρθες στο κλάμπ

Δες την προηγουμενη δημοσιευση ;)

Guest sstav

Προσπαθώντας να υποβάλω και γω την Ε3 για λογαριασμό της συζύγου μου (μικροκατάστημα) ήρθα αντιμέτωπος με το γνωστό πρόβλημα για τον κωδικο 346....καθως επίσης και με ένα άλλο "λάθος" περί "ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΧΘΕΙΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ¨"

Για το 346 θα λυθεί αν σβήσω το κωδικό 305/345;

Γιατί έτσι βρε παιδιά; δεν μπορω ως ιδιώτης να κάνω αυτοέλεγχο μόνος μου; Πρέπει να πάω σε λογιστή; Ακόμα και να πάω πως θα βεβαιώσει εμένα που κάνω τα λογιστικά και να πάρει την ευθύνη;

Επιχείρηση παροχής υπηρεσιών με μηδενικά έξοδα και αυτοέλεγχος

Δεν κάνει δεκτή την δήλωση και το μύνημα που βγάζει είναι το....

"Πίνακας Ι ...δεν εχουν προσδιοριστεί ακαθαριστα εσοδα βασει αυτοελεγχου στον πινακα Ι του εντυπου Ε3"

Πως να προσδιοριστούν ακαθάριστα έσοδα βασει αυτοελεγχου αφού έχει μηδενικά έξοδα;

ΝΑΙ ΣΟΡΥ ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΦΟΥ ΠΑΤΗΣΑ ΥΠΟΒΟΛΗ!!!:lol:

ΕΒΓΑΛΕΣ ΑΚΡΗ???

Προσπαθώντας να υποβάλω και γω την Ε3 για λογαριασμό της συζύγου μου (μικροκατάστημα) ήρθα αντιμέτωπος με το γνωστό πρόβλημα για τον κωδικο 346....καθως επίσης και με ένα άλλο "λάθος" περί "ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΧΘΕΙΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ¨"

Για το 346 θα λυθεί αν σβήσω το κωδικό 305/345;

Γιατί έτσι βρε παιδιά; δεν μπορω ως ιδιώτης να κάνω αυτοέλεγχο μόνος μου; Πρέπει να πάω σε λογιστή; Ακόμα και να πάω πως θα βεβαιώσει εμένα που κάνω τα λογιστικά και να πάρει την ευθύνη;

οχι συμβωνα με την 1008/2011 απόφαση του υπουργού

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/12017/hl/1008

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΖΗΜΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΩΔ.346 ΤΟΥ Ε3 ΤΟ ΕΛΥΣΑ ΩΣ ΕΞΗΣ

ΠΡΕΠΕΙ Ο ΚΩΔ.730 (ΧΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΛΕΙΣΑΤΕ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ) ΝΑ ΕΙΝΑ 0 Η ΚΕΝΟΣ

ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΩΔ. 071 (ΑΝΕΛΕΓΚΤΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ) ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 1 ΚΑΙ ΑΝΩ.

ΕΓΩ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ Ε3 ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Guest Nigolas

....By the way....Σε μηχανικους τοπογραφους κλπ ...που μεχρι περυσι πηγαιναν με Εξωλογιστικο και φετος με Εσοδα-Εξοδα συμπληρωνω κανονικα πινακα Ι' ετσι !?

Guest ΣΤΕΛΛΑ

Μια ερωτηση για το Ε3 και Ε1 των ταξιτζηδων.Εχω κερδη λογιστικα 10000,00 και τεκμαρτα 10800,00

στον 401 εχω 20800,00 και ακαθαριστα στον 425 18000,00

υπαρχει θεμα μεγαλυτερα κερδη απο ακαθαριστα?σημειωτεον δεν μπορω να προσθεσω στα ακαθαριστα τα τεκμαρτα κερδη.

ευχαριστω

Guest AGGELA

Γιατί δεν μου κάνει επαλήθευση στοιχειών φορολογούμενου όταν παω να στήσω την δηλωση εισοδηματος ??????

Εχει μήπως καποιο προβλημα παλι το ΤΑΧΙ΅ς???? :huh: :huh: :huh: :huh: :huh:

Guest AGGELA

Γιατί δεν μου κάνει επαλήθευση στοιχειών φορολογούμενου όταν παω να στήσω την δηλωση εισοδηματος ??????

Εχει μήπως καποιο προβλημα παλι το ΤΑΧΙ΅ς???? :huh: :huh: :huh: :huh: :huh:

ΠΑΙΔΕΣ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟ Ε3 ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΕΣΤΕΙΛΑ ΗΔΗ 3 ΓΙΟΥΠΙΙΙΙ.....

ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΑΚΟΜΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ...ΠΧ ΣΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΟΤΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΏ 10 ΑΡΑΔΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΠΩΣ ΤΙΣ ΒΑΖΩ???? Ε????

Guest ALLLLLAAAAAAAA

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ Ε3 ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΤΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ 346 ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΟΣΩΝ ΤΩΝ ΚΩΔΙΚΩΝ 345, 571 ΚΑΙ ΠΙΝΑΚΑ Ζ ΤΟΥ Ε3.

ΒΡΗΚΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΛΥΣΗ?

ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΩ ΔΗΛΩΝΩ ΣΤΟ Ε3 ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΣΤΟ Ε1 ΤΑ ΠΟΣΑ ΣΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΤΟΥ Ε1 ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ "ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥ (425),ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΩΝ Πιν. ΣΤ(στ-η)-ΙΓ-ΙΔ ΤΟΥ ΕΝΤΥΠΟΥ Ε3."

ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΟ ΤΑΧΙS ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ Ε1 ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ Ε3?