Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ Ε3


επισκέπτη ΓΙΩΡΓΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΟ Ε3 ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ Α'ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ Β' ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ 2010 (πχ πρατηρια υγρων καυσιμων,περιπτερα,πρακτορεια οπαπ).ΤΟ TAXIS ΠΑΝΤΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΣΟΔΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ.ΚΑΜΟΙΑ ΛΥΣΗ....

Όλοι αυτό αναρωτιόμαστε...

Πάντως εγώ θα την στείλω στη ΔΟΥ να την παραλάβουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΒΑΣΙΑ

Kαλημέρα.

Η πελάτης μου έχει ατομική επιχ/ση οπότε υποβάλλει Ε3. Έχει κλειδάριθμο κανονικά στο όνομα της.

Μπήκα με τους κωδικούς να υποβάλλω το Ε3 και στα στοιχεία υποχρεου το σύστημα εμφάνιζε του συζύγου της ενώ έπρεπε τα δικά της.

Έβαλα στον υπόχρεο το ΑΦΜ της γυναίκας εφόσον εκείνη έχει την ατομική επιχ/ση,αλλά εκ παραδρομής χωρίς να τσεκάρω το πεδίο ΕΓΓΑΜΟΣ έκανα ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.

Έτσι όταν μπήκα στο Ε3 για να το συμπληρώσω δεν δεχόταν τα στοιχεία του συζύγου ,τα οποία είναι υποχρεωτικά όταν η σύζυγος εχει επιχ/ση.

Τώρα γίνεται να ακυρωθεί ότι έχω συμπληρώσει στο Ε3 και να το αρχίσω από την αρχή; ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟ Ε3!

Παίρνω στη gsis τηλ. και ειναι συνεχως κατειλημενο.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αριστείδης

Μου βγάζει συνέχεια το παρακάτω μήνυμα όταν προσπαθώ να υποβάλλω το Ε3

"Έχει συμπληρωθεί ο κωδ (019) κατηγορία βιβλίων Β΄(2) και το ποσό του κωδικού (550) είναι μικρότερο από το ποσό του κωδικού (550) είναι μικρότερο του ποσού του κωδικού (137)"

Το ποσό του 550 δεν είναι μικρότερο του 137... κάνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Τελικά σ΄ημερα βρήκα ευκαιρία να στείλω την δήλωση.

Δεν άλλαξα τίποτε στο περιεχόμενο της αλλά την καθάρισα και την ξαναγέμισα πάλι. Με αυτόι τον τρόπο την έκανε αποδεκτή.

Ανακεφαλαιώνω: Κέρδος από πώληση παγίου στο 840, το σύνολο του 346 στο Ε1 σαν έσοδο από εμπορικές επιχειρήσεις και όλα ΟΚ.

Ευχαριστώ όλους και καλό κουράγιο.

αν ειναι πωληση αυτοκινητου και πρεπει να το γραψουμε στον 407 παλι το ιδιο παραμυθι λεει " το συνολο του κωδ 401 δεν συμφωνει με το συνολο του 346"

εχουμε καποια λυση γι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...
επισκέπτη σπυρος

χαιρετε, παω να κανω υποβολη Ε3 και μου βγαζει αυτο: ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ E3 & ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ Έχετε ολοκληρώσει τη συμπλήρωση της Δήλωσης E3

και των Καταστάσεων της Φορολογικής Αναμόρφωσης

ώστε να τις Υποβάλετε; ΠΡΟΣΟΧΗ! Εάν έχετε ξεχάσει τη συμπλήρωση κάποιου κωδικού ή εάν από λάθος χειρισμό (π.χ. αν πατήσατε "back" ή "πίσω" κατά τη συμπλήρωση) υποβάλλετε τη δήλωσή σας κενή, θα υποχρεωθείτε να επισκεφθείτε τη Δ.Ο.Υ. σας για την υποβολή τροποποιητικής.

Εάν δεν είστε σίγουροι για την ορθότητα της δήλωσής σας, επιλέξτε ΟΧΙ και επανελέγξτε την.

Εάν χρειαστεί, μπορείτε να τροποποιήσετε την υποβληθείσα Δήλωση Ε3

μέχρι να υποβάλετε οριστικά

τη Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος του Νομικού Προσώπου.

χωρίς να μπορω να πατησω καπου για συνεχεια. Τι φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

χαιρετε, παω να κανω υποβολη Ε3 και μου βγαζει αυτο: ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ E3 & ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ Έχετε ολοκληρώσει τη συμπλήρωση της Δήλωσης E3

και των Καταστάσεων της Φορολογικής Αναμόρφωσης

ώστε να τις Υποβάλετε; ΠΡΟΣΟΧΗ! Εάν έχετε ξεχάσει τη συμπλήρωση κάποιου κωδικού ή εάν από λάθος χειρισμό (π.χ. αν πατήσατε "back" ή "πίσω" κατά τη συμπλήρωση) υποβάλλετε τη δήλωσή σας κενή, θα υποχρεωθείτε να επισκεφθείτε τη Δ.Ο.Υ. σας για την υποβολή τροποποιητικής.

Εάν δεν είστε σίγουροι για την ορθότητα της δήλωσής σας, επιλέξτε ΟΧΙ και επανελέγξτε την.

Εάν χρειαστεί, μπορείτε να τροποποιήσετε την υποβληθείσα Δήλωση Ε3

μέχρι να υποβάλετε οριστικά

τη Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος του Νομικού Προσώπου.

χωρίς να μπορω να πατησω καπου για συνεχεια. Τι φταιει?

Ο MOZILLA ...Δοκίμασε με internet explorer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσό δαπάνης κινητών 1000,00 αριθμός κινητών 1, αριθμός εργαζομένων 2, δαπάνη που δεν αναγνωρίζεται 0!!!! Άλλαξε κάτι??? Δεν θα έπρεπε να βγάζει το 50% ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη σπυρος

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙ ΜΟΤΖΙΛΑ ΚΑΙ ΕΞΠΛΟΡΕΡ. ΔΥΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ, ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ.

1. ΟΤΑΝ ΥΠΟΒΑΛΩ ΤΟ Ε3 ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΟ 551 ΠΙΝ ΣΤ (η) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ 344 ΠΙΝ ΣΤ (στ). ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΕΞΩΛΟΓΙΣΤΙΚΑ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ? ΚΑΙ ΑΝ ΒΑΛΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΣΤΟ 551, ΘΑ ΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ?

2. ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΣΤ(η) - Ε ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΑΔΕ ΝΟΜΟ. ΝΑ ΣΥΜΠΗΡΩΣΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΚΕΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙ ΜΟΤΖΙΛΑ ΚΑΙ ΕΞΠΛΟΡΕΡ. ΔΥΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ, ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ.

2. ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΣΤ(η) - Ε ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΑΔΕ ΝΟΜΟ. ΝΑ ΣΥΜΠΗΡΩΣΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΚΕΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ?

Πρέπει να αποφασίσετε σαν λογιστής, όπως ήδη έχετε κάνει με την συμπλήρωση της Δήλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Αυτό πάλι πως σου ήρθε??????? Μην γράφεται τέτοια πράγματα !!

Για δωρεάν παραχώρηση επαγγελματικής στέγης στο Ε3, θα συμπληρωθεί η τελευταία σειρά και ο κωδικός 906 χωρίς -εννοείται- ποσά

Και εννοείτε ότι θα κάνεις Ε2 σ' αυτόν που έκανε την δωρεάν παραχώρηση

σε περιπτωση που ειναι δυο αυτοι που παραχωρουν δωρεαν τον χωρο... που μπαινει ο δευτερος ??? το συστημα δεχεται μονο ενα αφμ στον κωδ. 906 ... οσο ηταν χειρογραφα τα ε3, ο δευτερος δηλωνονταν με ειδικη γραμμογραφημενη κατασταση στην εφορια... στην περιπτωση ηλεκτρονικης υποβολης πως λυνεται αυτο το προβλημα ??? ευχαριστω !
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιπτωση που ειναι δυο αυτοι που παραχωρουν δωρεαν τον χωρο... που μπαινει ο δευτερος ??? το συστημα δεχεται μονο ενα αφμ στον κωδ. 906 ... οσο ηταν χειρογραφα τα ε3, ο δευτερος δηλωνονταν με ειδικη γραμμογραφημενη κατασταση στην εφορια... στην περιπτωση ηλεκτρονικης υποβολης πως λυνεται αυτο το προβλημα ??? ευχαριστω !

Καλησπέρα

Στη θέση σας, θα το ανέφερα στις παρατηρήσεις.

Καλό απόγευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, ο κωδικος 017 του Ε3 ''αρμοδιο ελεγκτικο κεντρο'' πρεπει να συμπληρωθει υποχρεωτικα ή τον αφηνουμε κενο ?

Αν η επιχείρηση ελέγχεται βάσει τζίρου από ελεγκτικό κέντρο, καλό θα είναι να το αναγράψετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Στη θέση σας, θα το ανέφερα στις παρατηρήσεις.

Καλό απόγευμα

ευχαριστω πολυ HARYK ! και γω προς αυτη τη λυση προσανατολιζομαι.. καλο βραδυ !
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Καλησπερα σε ολους ! Σε περιπτωση που στο Ε3 συμπληρωνουμε τον κωδ. 906 για δωρεαν παραχωρηση επαγ.στεγης θα πρεπει να πατησουμε και στην ''εισαγωγη ενοικιων'' για να γραψουμε τα στοιχεια του εκμισθωτη ??? ευχαριστω πολυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους ! Σε περιπτωση που στο Ε3 συμπληρωνουμε τον κωδ. 906 για δωρεαν παραχωρηση επαγ.στεγης θα πρεπει να πατησουμε και στην ''εισαγωγη ενοικιων'' για να γραψουμε τα στοιχεια του εκμισθωτη ??? ευχαριστω πολυ !

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=80227&p=560413

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...