Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ Ε3


επισκέπτη ΓΙΩΡΓΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ατομική επιχείρηση με έναρξη μέσα στο 2010 και ο επιχειρηματίας κάτω των 35 κατά το έτος έναρξης

Η επιχείρηση βγάζει ζημία

Συμπληρώνω τον κωδικό 019 και όταν πάω να υποβάλω την δήλωση μου λέει ότι δεν έχω συμπληρώσει τα πεδία 401 ή 501 αντίστοιχα

Θα μου πείτε μικρό το κακό αφού δεν έχει ωφέλεια στο φόρο συμπληρώνοντας αυτόν τον κωδικό

το κώλημα μου είναι ότι ο πίνακας 2 αφορά πληροφοριακά στοιχεία

[/qu

απλα δεν θα σημειωσεις τον κωδικο 019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά , τι κάνουμε με αυτο το μήνυμα ??????? Περιμέμουμε ?????????

"Το ποσό του κωδικού 346 δεν είναι ίσο με το αθροισμα των ποσών των κωδικών 345 & 571......

ΑΠΟ ΠΌΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΊΝΑΙ???????dry.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκε τελικά κανένας τι θα κάνουμε με τις περιπτώσεις που ενώ θέλουμε να εκτελέσουμε λογιστικό προσδιορισμό το πρόγραμμα μας ζητάει εξωλογιστικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ Ε3?ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Η ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΠΑΛΙ ΚΟΛΛΗΣΕ?ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΗΓΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ Ε3 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΜΗΝΥΜΑ : ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥ 346 (ΦΟΡΟΛ.ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ ) ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΩΝ ΚΩΔΙΚΩΝ 345 (ΣΥΝΟΛΟ ΚΕΡΔΩΝ ΜΕ ΕΞΟΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ) ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥ 571 (ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΑΘΑΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΜΟ) .

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΕΡΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΤΡΟΠΩΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ , ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ !!!

ΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ?

Ξέρει κανείς τι θα κάνουμε??????? Περιμένουμε η κάτι κάνω λάθος?????????

OYF..........:lol: ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑ:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μας που δεν είμαστε λογιστές και υποβάλουμε μόνοι μας την δήλωση Ε3, δεν μπορούμε να κάνουμε αυτοέλεγχο, σωστά; Τι συνέπειες έχω αν υποβαλλω έτσι την δήλωση; τι να περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μας που δεν είμαστε λογιστές και υποβάλουμε μόνοι μας την δήλωση Ε3, δεν μπορούμε να κάνουμε αυτοέλεγχο, σωστά; Τι συνέπειες έχω αν υποβαλλω έτσι την δήλωση; τι να περιμένω;

Απλά δεν περαιώνεις...Οι συνέπειες σε μη περαίωση είναι οι ήδη υπάρχουσες. Διαλέγεις και πέρνεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν περαιώνεις...Οι συνέπειες σε μη περαίωση είναι οι ήδη υπάρχουσες. Διαλέγεις και πέρνεις. ;)

Δηλαδη θα έρθουν να με ελέγξουν (δεν έχουν έρθει ακόμα εφοριακοί στο μαγαζί και δεν ξέρω ?) ...δεν έχω να φοβηθώ τίποτα .Απ'την αρχή προσπάθησα και προσπαθώ πολύ να κρατάω μόνος μου τα βιβλία της μικρής επιχείρησης και σιγά σιγά έμαθα μερικά από αυτά που μου χρειάζονται .... ούτε στην περαίωση εντάχθηκα...δηλαδή ο αυτοέλεγχος και περαίωση είναι το ίδιο ? Χαζό μου φαίνεται ...πως είναι δυνατόν να περαιώνεις μια χρονιά επειδή ντε και καλά το λές εσύ ότι έτσι είναι (αυτοέλεγχος). Εσείς τι θα κάνατε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως συντελεστής αναγωγής λαμβάνεται ο συντελεστής που προκύπτει από τη σχέση του κλάσματος που αριθμητή έχει τον αριθμό (100) και παρονομαστή τον αριθμό (100) μείον τον προβλεπόμενο Μ.Σ.Κ.Κ.

Σε περίπτωση που δεν προβλέπεται για την επιχείρηση Μ.Σ.Κ.Κ., εφαρμόζεται ο μέσος όρος των Μ.Σ.Κ.Κ. του οικείου πίνακα.

Για επιχειρήσεις με περισσότερους του ενός Μ.Σ.Κ.Κ., εφαρμόζεται ο μέσος σταθμικός συντελεστής.

Ο συντελεστής αναγωγής ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ με ΠΕΝΤΕ (5) δεκαδικά ψηφία.

Μου βγάζει αυτό το πρόβλημα απο εχθές και δεν μπορω να στείλω κανένα Ε3 με αυτοέλεγχο. Υπάεχει κάποιος τρόπος αντιμετώπισης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη θα έρθουν να με ελέγξουν (δεν έχουν έρθει ακόμα εφοριακοί στο μαγαζί και δεν ξέρω ?) ...δεν έχω να φοβηθώ τίποτα ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ-Το θέμα είναι να μν μπούν...γιατί άμα μπούν..:( .Απ'την αρχή προσπάθησα και προσπαθώ πολύ να κρατάω μόνος μου τα βιβλία της μικρής επιχείρησης και σιγά σιγά έμαθα μερικά από αυτά που μου χρειάζονται .... ούτε στην περαίωση εντάχθηκα...δηλαδή ο αυτοέλεγχος και περαίωση είναι το ίδιο ?Ακριβώς το ίδιο Χαζό μου φαίνεται ...πως είναι δυνατόν να περαιώνεις μια χρονιά επειδή ντε και καλά το λές εσύ ότι έτσι είναι (αυτοέλεγχος). Πλέον δεν θα το λες εσύ αλλά ο λογιστής ο οποίος θα έχει την ευθύνη των αποτελεσμάτων της εκάστοτε επιχείρησης Εσείς τι θα κάνατε;;;

Τώρα το τι κάνει ο καθένας (αν περαιώνει ή οχι) είναι υποκειμενικό γιατί διαφέρει ανα επιχείρηση. Άλλους τους συμφέρει και άλλους όχι. Μερικές φορές κάποιοι θέλουν να περαιώσουν αλλά μόλις βγαίνει το νούμερο που είναι να πληρώσουν με την περαίωση το μετανιώνουν. ;) Οι περιπτώσεις πολλές και διαφορετικές.

Εξάλλου υπάρχουν φορές που αν μια επιχείρηση βγάζει ζημιές ανα έτος χωρίς να περαιώνει, όταν θα χρειαστεί να κλείσει π.χ. δεν μπορεί γιατί πρέπει να ελεγχθούν οι χρήσεις αυτές....και φυσικά θα έρθει τότε να πληρώσει τα ''απλήρωτα''

Με άλλα λόγια δεν τη γλιτώνεις (προσωπικά), πολλοί δεν πληρώνουν ΦΠΑ κάθε μήνα-τρίμηνο αλλά το πληρώνουν μαζεμένο στο τέλος π.χ με την περαίωση αναγκαστικά.

Όπως σου πρωτο-είπα είναι πολλά.......

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως συντελεστής αναγωγής λαμβάνεται ο συντελεστής που προκύπτει από τη σχέση του κλάσματος που αριθμητή έχει τον αριθμό (100) και παρονομαστή τον αριθμό (100) μείον τον προβλεπόμενο Μ.Σ.Κ.Κ.

Σε περίπτωση που δεν προβλέπεται για την επιχείρηση Μ.Σ.Κ.Κ., εφαρμόζεται ο μέσος όρος των Μ.Σ.Κ.Κ. του οικείου πίνακα.

Για επιχειρήσεις με περισσότερους του ενός Μ.Σ.Κ.Κ., εφαρμόζεται ο μέσος σταθμικός συντελεστής.

Ο συντελεστής αναγωγής ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ με ΠΕΝΤΕ (5) δεκαδικά ψηφία.

Μου βγάζει αυτό το πρόβλημα απο εχθές και δεν μπορω να στείλω κανένα Ε3 με αυτοέλεγχο. Υπάεχει κάποιος τρόπος αντιμετώπισης?

Ωρθά όλα αυτά που λές...το πρόβλημα που ακριβώς το αντιμετωπίζεις ? :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρθά όλα αυτά που λές...το πρόβλημα που ακριβώς το αντιμετωπίζεις ? :unsure:

ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΑΝΑΓΩΓΗΣ?

ΔΕΝ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ 101 ή 104 ή 114 ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ Ι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΑΝΑΓΩΓΗΣ?

ΔΕΝ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ 101 ή 104 ή 114 ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ Ι

INTERNET EXPLORER και δεν εχεις προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ INTERNET EXPLORER ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.

ΤΣΕΚΆΡΙΣΕ ΤΟ : v στο κουτάκι που εμφανίζεται, που γράφει -να μην εμφανιστεί ξανά αυτό το μήνυμα - και θ απροχωρήσει και με

mozilla, το ξέρω γιατί τα πέρασα και εγώ αυτά εχθές...κουράγιο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Β' κατηγορία παροχή υπηρεσιών με αυτοέλεγχο και πώληση παγιων:

καθαρά κέρδη από Ι-145=52215,21

Κέρδος από πώληση παγίου Ζ-840=1000

Φορολογητέα καθαρά κέρδη Ζ-345=53215,21.

Δίνοντας το Ε1 με Γ-401 = 53215,21, μου βγάζει ότι το αθροισμα του ποσού του κωδικού 501 καθαρά κέρδη από ελευθέριο επάγγελμα είναι μικροτερο από τα ποσά Ζ-141 (μάλλον εννοεί Ι-141) και Ζ-840, 592, 336,318 και 313.

Δεν υπάρχει ελευθέριο επάγγελμα, οπότε όλα τα αντίστοιχα πεδία είναι κενά..

Μόνο το 840 είναι γεμάτο, αλλά αυτό θα μπορούσε μόνο να θεωρηθεί ότι προέρχεται από την δραστηριότητα της παροχης υπηρεσιών και όχι ελευθερίου επαγγέλματος.

Δοκίμασα να βάλω 1000,00 στο Δ-507 και Δ-517 με 52215,21 στο Γ-401 χωρίς αποτέλεσμα.

Η δήλωση περνάει μόνο με Γ-401 = 53215,21 και Δ-501 και Δ517 = 1000,00!!!

Έχει δώσει κανείς σας δήλωση με ποσό στο 840;

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Έχω στείλει mail στο Taxis αλλά δεν μου έχουν απαντήσει. Πήρα τηλέφωνο στο help desk και μου είπαν ότι δεν ξέρουν πως πρέπει να συμπληρώσω το Ε1 και Ε2 και να απευθυνθώ στην εφορία ή στο υπουργείο.

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί βάζεις ποσό από πώληση παγίου στον κωδικό Ζ-840;

Αρθρο 32. Εξωλογιστικός προσδιορισμός του καθαρού εισοδήματος



1. Το καθαρό εισόδημα των επιχειρήσεων που τηρούν βιβλία και στοιχεία πρώτης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων, καθώς και των επιχειρήσεων που δεν τηρούν βιβλία και στοιχεία ή τηρούν ανακριβή ή ανεπαρκή βιβλία και στοιχεία, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 30 του Κ.Β.Σ., προσδιορίζεται εξωλογιστικώς με πολλαπλασιασμό των ακαθάριστων εσόδων της επιχείρησης με ειδικούς, κατά γενικές κατηγορίες επιχειρήσεων, συντελεστές καθαρού κέρδους.

Σε αυτά τα ακαθάριστα έσοδα δεν συμπεριλαμβάνονται τα ακόλουθα ποσά εσόδων:

α) Οι τόκοι από συναλλακτικές πράξεις, με εξαίρεση τους τόκους της παρ. 4 του άρθρου 25, που αποτελούν εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις.

β) Η αυτόματη υπερτίμηση κεφαλαίου της επιχείρησης.

γ) Τα ποσά που έχουν εισπραχθεί από επισφαλείς απαιτήσεις που έχουν αποσβεστεί, εφόσον είχαν γίνει δεκτές από τον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας κατά τον προσδιορισμό του φορολογούμενου εισοδήματος.

δ) Τα ποσά που έχουν εισπραχθεί από φόρους, τέλη και εισφορές της επιχείρησης, εφόσον είχαν καταβληθεί αχρεωστήτως και είχαν γίνει δεκτά από τον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας κατά τον προσδιορισμό του φορολογούμενου εισοδήματος.

Τα ποσά των πιο πάνω περιπτώσεων α' έως δ' προστίθενται στο καθαρό κέρδος της επιχείρησης, το οποίο προκύπτει από την εφαρμογή του συντελεστή καθαρού κέρδους.

Αρθρο 50. Τεκμαρτός προσδιορισμός του εισοδήματος

3.Για τον τεκμαρτό προσδιορισμό των καθαρών αμοιβών οι ακαθάριστες αμοιβές πολλαπλασιάζονται με ειδικούς συντελεστές καθαρών αμοιβών ανάλογα με την κατηγορία του επαγγέλματος. Στις καθαρές αμοιβές που προσδιορίζονται με τεκμαρτό τρόπο προστίθενται:

α) Οι τόκοι από συναλλακτικές πράξεις.

β) Η αυτόματη υπερτίμηση κεφαλαίου του ελεύθερου επαγγελματία.

γ) Τα ποσά που έχουν εισπραχθεί από επισφαλείς απαιτήσεις που έχουν αποσβεστεί, εφόσον είχαν γίνει δεκτές από τον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας κατά τον προσδιορισμό του φορολογούμενου εισοδήματος.

δ) Τα ποσά που έχουν εισπραχθεί για φόρους, τέλη και εισφορές που είχαν καταβληθεί αχρεωοτήτως, εφόσον είχαν γίνει δεκτά από τον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας κατά τον προσδιορισμό του φορολογούμενου εισοδήματος.

Εγώ είχα μείνει στην

arrow_pano.gif

1009648/155/Α0012/ΠΟΛ.1023/29.1.2001

από το site της ΓΓΠΣ

  • Για τον Κωδικό 840 του υποπίνακα αυτού σημειώνεται ότι, προκειμένου για επιχειρήσεις που τηρούν βιβλία Β' κατηγορίας του ΚΒΣ οι οποίες προσδιορίζουν τα κέρδη τους με βάση τις διατάξεις του άρθρου 33 του Ν.2238/1994, το υπερτίμημα από πώληση παγίου (καθώς και τα υπόλοιπα έσοδα του άρθρου 32 του Ν.2238/1994) αναγράφεται στον κωδικό αυτό και προστίθεται στα μεγαλύτερα κέρδη (λογιστικά - εξωλογιστικά). Στην περίπτωση αυτή, το τίμημα της πώλησης δεν πρέπει να έχει συμπεριληφθεί στους υποπίνακες των εσόδων, τυχόν δε αποσβέσεις της χρήσης 2000 που συμπεριλήφθηκαν στον Υποπίνακα ε' των δαπανών θα προστεθούν ως λογιστική διαφορά στον Υποπίνακα η'.

Προκειμένου για τυχόν υπερτίμημα από πώληση αυτοκινήτου, ανεξάρτητα από την επιλογή να φορολογηθεί με τις γενικές διατάξεις ή όχι, το ποσό του δεν συμπεριλαμβάνεται ως έσοδο στους υποπίνακες των εσόδων γ', στ' και δ' του Πίνακα ΣΤ', ενώ οι τυχόν αποσβέσεις του, της χρήσης 2000, που έχουν βαρύνει τις δαπάνες της χρήσης αυτής κατά το λογιστικό προσδιορισμό των καθαρών κερδών θα προστεθούν ως δαπάνες μη εκπιπτόμενες στον Υποπίνακα η'.

Αν δεν μπουν στο 840 τα κέρδη από πώληση παγίου που θα μπούν; Στα λοιπά έσοδα δραστηριότητας; και σύμφωνα με το άρθρο που μου ανάφερες θα περιληφθούν στα κέρδη βιβλίων για να συγκριθούν με τα κέρδη της περαίωσης;

Αν ναι, με τι συντελεστή θα υπολογιστούν/περιληφθούν στον πίνακα ΣΤ-στ;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και όταν βρεις καιρό σε παρακαλώ αν θες απάντησε μου στα νέα ερωτήματα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακούτε όποιον συναντάτε μπροστά σας, υπάρχουν οδηγίες για όλα αυτά, μελετήστε τα

Αν ρωτήσεις άλλους 2 θα πάρεις διαφορετικές απαντήσεις πάλι

ΣΥΝΑΔΕΡΦΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ Ε3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My link

Θεωρώ την πρώτη απάντηση σωστή. Όσον αφορά τον πίνακα ΣΤ-στ πιστεύω, χωρίς να το στηρίζω κάπου, ότι εμφανίζεται αναλογικά ανά συντελεστή εσόδων (αν υπάρχουν πάνω από ένας συντελεστές).

Διάβασα τις απαντήσεις και μίλησα και με έναν ελεγκτή και το τμήμα εισοδήματος σε ΔΟΥ. Δυστυχώς στο υπουργείο δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα. Είτε μιλάνε είτε δεν τα σηκώνουν.

Η γνώμη του ελεγκτή και του εισοδήματος είναι ότι μια που τα έσοδα του παγίου δεν είναι αντικείμενο της δραστηριότητας της επιχείρησης δεν μπορούν να συμπεριληφθούν ούτε στα ακαθάριστα ούτε στα τεκμαρτά, άρα σωστά μπαίνουν στο 840 και στο Ε1 θα έπρεπε να μπούν μαζί στα κέρδη από ΠΥ, όπως το είχα κάνει.

Από την στιγμή μου λέει που το TAXIS δεν το δέχεται, βάλτα στο Δ-507.

'Ομως, έχω δοκιμάσει να τα βάλω εκεί αλλά δεν τα δέχεται. Τα θέλει μόνο στον 501 και μάλιστα επιπρόσθετα στα 53215 του Ζ-346! Αν αφαιρέσω τα 1000 από τον Ζ346 και το αφήσω 52215, δεν μου προχωρά (και σωστά) το Ε3. Αν βάλω 52215 στο 401 και 1000 στο 501 πάλι δεν τα δέχεται. Θέλει να δηλώσω συνολικό εισόδημα 54215 και όχι 53215 που είναι το σωστό!!!

Ξαναέδωσα το πρόβλημα στο Help desk, έστειλα και δεύτερο mail στο TAXIS και περιμένω. Αν δεν έχω νεώτερο, θα το ξαναδώ μετά το Πάσχα, μήπως με την Ανάσταση γίνει κάτι...

Ευχαριστώ για την βοήθεια σου και θα επανέλθω όταν θα έχω κάτι νεώτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΡΦΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ Ε3?

Υπάρχει στο Site της ΓΓΠΣ εγκύκλιος του 2001 http://www.gsis.gr/forologikos_odigos/xrisimes_plirofories/foros_eisodimatos/e3.html 1009648/155/Α0012/ΠΟΛ.1023/29.1.2001

Επίσης:

ΠΟΛ 1050-2003, ΠΟΛ 1014566-2004, ΠΟΛ 1020-10-02-05 , ΠΟΛ 1020-08.02.07, ΠΟΛ 1038-22.2.2008,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Ε-3 μηχανικού (πλέον με λογιστικό προσδιορισμό του εισοδήματος) δεν με αφήνει να συμπληρώσω στον πίνακα Ι για αυτοέλεγχο (παρά μόνο τπ ποσό των δαπανών). Καμιά ιδέα τί μπορεί να τρέχει πάλι.? δοκίμασα και σε mozila και σε explorer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τις απαντήσεις και μίλησα και με έναν ελεγκτή και το τμήμα εισοδήματος σε ΔΟΥ. Δυστυχώς στο υπουργείο δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα. Είτε μιλάνε είτε δεν τα σηκώνουν.

Η γνώμη του ελεγκτή και του εισοδήματος είναι ότι μια που τα έσοδα του παγίου δεν είναι αντικείμενο της δραστηριότητας της επιχείρησης δεν μπορούν να συμπεριληφθούν ούτε στα ακαθάριστα ούτε στα τεκμαρτά, άρα σωστά μπαίνουν στο 840 και στο Ε1 θα έπρεπε να μπούν μαζί στα κέρδη από ΠΥ, όπως το είχα κάνει.

Από την στιγμή μου λέει που το TAXIS δεν το δέχεται, βάλτα στο Δ-507.

'Ομως, έχω δοκιμάσει να τα βάλω εκεί αλλά δεν τα δέχεται. Τα θέλει μόνο στον 501 και μάλιστα επιπρόσθετα στα 53215 του Ζ-346! Αν αφαιρέσω τα 1000 από τον Ζ346 και το αφήσω 52215, δεν μου προχωρά (και σωστά) το Ε3. Αν βάλω 52215 στο 401 και 1000 στο 501 πάλι δεν τα δέχεται. Θέλει να δηλώσω συνολικό εισόδημα 54215 και όχι 53215 που είναι το σωστό!!!

Ξαναέδωσα το πρόβλημα στο Help desk, έστειλα και δεύτερο mail στο TAXIS και περιμένω. Αν δεν έχω νεώτερο, θα το ξαναδώ μετά το Πάσχα, μήπως με την Ανάσταση γίνει κάτι...

Ευχαριστώ για την βοήθεια σου και θα επανέλθω όταν θα έχω κάτι νεώτερο.

Νεώτερα: με πήραν από το Taxis και μου είπαν ότι σήμερα ανεβάζουν νέα έκδοση και να δοκιμάσω αύριο πάλι, αλλά περνώντας πάλι τα δεδομένα και όχι μόνο κάνοντας επανυποβολή.

Αύριο τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...