Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ Ε3


επισκέπτη ΓΙΩΡΓΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΗΓΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΝΑ Ε3 ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ

E3.pdf

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ (Ο ΚΩΔ. 346 ΕΙΝΑΙ ΙΔΟΣ ΜΕ ΤΟΝ 571 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΣ)

Υπάρχει πρόβλημα με τις ζημιές στα πεδία. Νομίζω ότι το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και πέρσι, στην αρχή. Τελικά δεν βάζουν μυαλό ή αλλάζουν οι υπάλληλοι κάθε χρόνο. Ελπίζω να διορθωθεί σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟ Ε3 ΜΟΥ ΒΓΑΖΗ ΜΗΝΥΜΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΤΕ ΤΟΝ ΚΑΔ ΣΤΟ 705, ΚΑΙ ΣΤΟ 761. ΣΤΟ 705 ΓΡΑΦΩ ΤΟΝ ΚΑΔ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΣΤΟ 761 ΠΟΙΟΝ ΚΑΔ ΓΡΑΦΩ? ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΟΥ ΕΓΡΨΑ ΣΤΟ 705? ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟΛΕΓΧΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ΤΟ ΘΕΛΑΝΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΟΥΝΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ...............ΕΧΩ 5 ΩΡΕΣ ΓΙΑ 2 Ε3................ΕΛΕΟΣ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ..

ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΑΝΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΠΡΩΤΟΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΤΙΣ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ !!!!!!!!

ΜΆΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΣΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Δημητρης

ΠΗΓΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ Ε3 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΜΗΝΥΜΑ : ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥ 346 (ΦΟΡΟΛ.ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ ) ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΩΝ ΚΩΔΙΚΩΝ 345 (ΣΥΝΟΛΟ ΚΕΡΔΩΝ ΜΕ ΕΞΟΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ) ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥ 571 (ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΑΘΑΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΜΟ) .

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΕΡΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΤΡΟΠΩΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ , ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ !!!

ΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ?

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ...Από που και ως που πρέπει ο αναθεματισμένος 346 ναι είναι το άθροισμα του 345 (εξωλογιστικά κέρδη) και του 571 ( λογιστικά κέρδη)....

Δηλαδή αν έχω 345= 10000 και 571 = 20000 θα πρέπει να δηλώσω 346 = 30000

Μήπως τελικά έχει γίνει η αποποινικοποίηση της κάνναβης και δεν πήραμε χαμπάρι γιατί τα παλικάρια στο Taxis δε τα βλέπω καλά ..άμα δεν μπορούνε με την τεχνολογία ας πιάσουν άλλο άθλημα .....την αγανάκτηση μου μέσα ...ΕΛΕΟΣ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΤΙΣ ΔΟΥ.ΕΛΕΟΣ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΦΠΑ ,ΑΠΔ ,ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ,ΔΗΛΩΣΕΙΣ,ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΤΙΠΟΤΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ...Από που και ως που πρέπει ο αναθεματισμένος 346 ναι είναι το άθροισμα του 345 (εξωλογιστικά κέρδη) και του 571 ( λογιστικά κέρδη)....

Δηλαδή αν έχω 345= 10000 και 571 = 20000 θα πρέπει να δηλώσω 346 = 30000

Μήπως τελικά έχει γίνει η αποποινικοποίηση της κάνναβης και δεν πήραμε χαμπάρι γιατί τα παλικάρια στο Taxis δε τα βλέπω καλά ..άμα δεν μπορούνε με την τεχνολογία ας πιάσουν άλλο άθλημα .....την αγανάκτηση μου μέσα ...ΕΛΕΟΣ !!!!

Μηπως γιατι ο 345 θα συμπληρωθει μονο εφοσον εχουμε και εξωλογιστικο προσδιορισμο μεσα στη χρηση (λαικες , περιπτερα), οποτε λογικα θα προστεθει στον 571 ?

διαφορετικα δεν εχεις λογο να συμπληρωσεις τον 345 και εφοσον θα ειναι 0 δεν σε ενοχλει το αθροισμα 345+571

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο θεματάκι με τους κυρίους πιο πάνω δηλ. ΠΡΕΠΕΙ αναγκαστικά να προσθέσω τον 345 και τον 571 και η πρόσθεση αυτών να πάει στον 346. Μιλάμε για ελεύθερο επαγγελματία χωρίς έξοδα κτλ. Το ίδιο "μου λέει" να κάνω και το πρόγραμμα της Altec Xline Tax. Αυτό το θέμα θα γίνει το αγαπημένο μου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΠΩΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΚΑΝΕΝΑΣ Ε3 ΜΕ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΗΝΥΜΑ ΛΑΘΟΣ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Ι (ΠΕΡΑΙΩΣΗ)

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΣΜΑ ΑΓΟΡΕΣ *100/100-ΣΚ

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΩΣΤΕΣ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ -ΕΧΕΙ ΤΥΠΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ PROSVASIS

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ

Για βγει σωστα το Ε3 , οταν μαλιστα κανομε περαιωση, συμπληρώνουμε ολα οπως ξέρουμε , εκτος τους κωδικους 305,311,317 κλπ μεχρι κατω το 345. Δεν κανουμε δηλαδή τους πολλαπλασιασμούς εσοδα Χ συντελεστη μοναδικο κέρδους.

Αυτό γινεται απο το συστημα στον πινακα Ι . Τα προγράμματα των εταιρειων δεν βγαζουν σωστα τον συντελεστη αναγωγής , γιαυτό κομπιουτερακι εν δραση. Ετσι το εκανα και εγω . Η διαφορα απο το σωστό ήταν κατι λεπτα. Ετσι το συστημα το δεχεται. Στο συντελεστη αναγωγης αφου τον υπολογισουμε με το μηχανακι βαζουμε 5 δεκαδικα για να ημαστε σιγουροι οτι το συστημα δεν θα κλωτσισει , γραφοντας οτι καναμε λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πάντα εξωλογιστικά βγάζεις κέρδος (αφού είναι ο τζίρος * των συντελεστή κ.κερδών)

Εγώ λογιστικά στο 571 & 346 βγάζω ζημία -3746,57, και αυτό πρέπει να δηλώσω .

Γιατί θα πρέπει να δηλώσω το ποσό του κωδ. 345 (κέρδος 710,74) ή το Άθροισμα του 345+571 ?

Από πότε ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΖΗΜΙΑ στον κωδικό 346 ??

Δεν ξεκινήσαμε καλά και θα σαλτάρω !!!!!!

Δεν νομιζω οτι παιζει τιποτα με τον κωδικο 345,το πολυ πολυ σβησε το αποτελεσμα του εξωλογιστικου(οτι εχεις στουσ κωδ 305 ως 345),αλλα και παλι δρν θα φυγει,γιατι καποιο προβλημα υπαρχει με τις ζημιες( εγω με εναρξη 01/12 δηλωνω ζημια με εσοδα 0,και η δηλωση με ζημια στον κωδ 571 και 346 παλι δεν φευγει)

Επισης κατι αλλο που παρατηρησα σχετικα με φορλογικη αναμορφωση... σε εταιρια παρ υπηρεσ,και σε ελευθ επαγγελματια η αναμορφωση κολλησε και εφγλαε το γνωστο λαθος,σε αλλη εταιρια εμποριας μονο με φορλογικη ανμορφωση εφυγε η δηλωση κανονικα..... τι να υποθεσω...καμμια ιδεα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΗΓΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΝΑ Ε3 ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ

E3.pdf

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ (Ο ΚΩΔ. 346 ΕΙΝΑΙ ΙΔΟΣ ΜΕ ΤΟΝ 571 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΣ)

βγαλε τον μσκκ απο το πινακα με τον εξωλογιστικο προσδιορισμο και τον τζιρο απο αυτον τον πινακα και θα σου δεχτει τη δηλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πρόβλημα με τις ζημιές στα πεδία. Νομίζω ότι το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και πέρσι, στην αρχή. Τελικά δεν βάζουν μυαλό ή αλλάζουν οι υπάλληλοι κάθε χρόνο. Ελπίζω να διορθωθεί σύντομα.

Δεν έχει να κάνει με τις ζημιές

Γιατί? ο 345 συμπληρώνεται?

Κατά πάσα πιθανότητα δεν πρέπει φέτος να συμπληρώσουμε τον εν λόγω πίνα κα με τον τεκμαρτό προσδιορισμό,όπως λέει και η ΧΡΥΣΑ και ρωτά

και ο Θανάσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ

Δεν πρέπει να συμπληρώνετε τον τον υποπίνακα στ΄ του πίνακα ΣΤ΄, γιατί το σύστημα θα βγάζει λάθος ότι ο κωδικός 346 δεν συμφωνεί με τον υπολογισμό που έγινε εξωλογιστικά και λογιστικά καθώς και τον αυτοέλεγχο του πίνακα Ι΄. Εξάλλου, στον πίνακα Ι΄ (στον κωδικό 143), γίνεται ο εξωλογιστικός προσδιορισμός ανά ΜΣΚΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά τον πίνακα εξωλογιστικού προσδιορισμού (στ) συμπλήρωσα το ποσό ακαθαρίστων εσόδων (340) και τον συντελεστή καθαρού κέρδους (366) χωρίς να κάνω τους υπολογισμούς στους 341,344,345 και έκανε δεκτή την υποβολή.Και τα προηγούμενα έτη έτσι υπέβαλα και τα δεχόταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπολογισμούς δεν κάνουμε στο ΣΤ,στ πίνακα.

κατα τα άλλα το πρόβλημα έχει να κάνει με το ότι το πρόγραμμα δεν δέχεται ζημιές.

Υπομονή μέχρι να το φτιάξουν, έστειλα ήδη μήνυμα αλλά Κυριακή γαρ.

Χαλαρώστε με μια μικρή απόδραση, Κυριακή είναι άλλωστε. Από αύριο πάλι το πήξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είδα το άλλο.

Για πελάτη ελεύθερο επαγγελματία οδοντίατρο, αφού συμπλήρωσα τα πεδία 550 και 346 (χωρίς αυτοέλεγχο το τονίζω), κάνοντας αποθήκευση στο Ε3 χωρίς πρόβλημα, κατά την υποβολή του Ε1 του, στην προσπάθεια να την υποβάλλω έχοντας συμπληρώσει τα πεδία (στο Ε1 τονίζω) 501 και 517 μιας και είχε κέρδη, μου έβγαλε το εξής μήνυμα:

Το ποσό του κωδ. 425 ακαθ. έσοδα από ατομ. επιχείρηση, είναι μικρότερο από το άθροισμα των ποσών των κωδικών (548) (549) [(344)-(550)] Πιν. ΣΤ (στ,η),(612),(687), Πιν ΙΓ, (890), Πιν ΙΔ του εντύπου Ε3.

Από πού κι ως πού ρε γμτ πρέπει να συμπληρώσω:

α) Έσοδα από ατομική επιχείρηση σε ελεύθερο επαγγελματία (στο Ε1) και

β) Ποσά για εξωλογιστικό προσδιορισμό (στη 2η σελίδα του Ε3) ειδικά από τη στιγμή που δεν κάνω και αυτοέλεγχο;;;; :angry:

Έχετε κάτι να προτείνετε;

Παρατήρησα ότι αν συμπληρώσω το ποσό του 550 στο 340(για να τραβήξω αθροίσματα στο 344 όπου 340=344)στο Ε3 ούτως ώστε το 344 να είναι ίσο με 550 έτσι ώστε να επιτύχω το 344=550 άρα ==> 344-550=0 όπου ούτως ή άλλως το 425 είναι 0 τότε μου επιτρέπει να τη στείλω. Είναι όμως κάτι τέτοιο σωστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΦΩΤΕΙΝΗ

Εγώ πάλι είδα το άλλο.

Για πελάτη ελεύθερο επαγγελματία οδοντίατρο, αφού συμπλήρωσα τα πεδία 550 και 346 (χωρίς αυτοέλεγχο το τονίζω), κάνοντας αποθήκευση στο Ε3 χωρίς πρόβλημα, κατά την υποβολή του Ε1 του, στην προσπάθεια να την υποβάλλω έχοντας συμπληρώσει τα πεδία (στο Ε1 τονίζω) 501 και 517 μιας και είχε κέρδη, μου έβγαλε το εξής μήνυμα:

Το ποσό του κωδ. 425 ακαθ. έσοδα από ατομ. επιχείρηση, είναι μικρότερο από το άθροισμα των ποσών των κωδικών (548) (549) [(344)-(550)] Πιν. ΣΤ (στ,η),(612),(687), Πιν ΙΓ, (890), Πιν ΙΔ του εντύπου Ε3.

Από πού κι ως πού ρε γμτ πρέπει να συμπληρώσω:

α) Έσοδα από ατομική επιχείρηση σε ελεύθερο επαγγελματία (στο Ε1) και

β) Ποσά για εξωλογιστικό προσδιορισμό (στη 2η σελίδα του Ε3) ειδικά από τη στιγμή που δεν κάνω και αυτοέλεγχο;;;; :angry:

Έχετε κάτι να προτείνετε;

Παρατήρησα ότι αν συμπληρώσω το ποσό του 550 στο 340(για να τραβήξω αθροίσματα στο 344 όπου 340=344)στο Ε3 ούτως ώστε το 344 να είναι ίσο με 550 έτσι ώστε να επιτύχω το 344=550 άρα ==> 344-550=0 όπου ούτως ή άλλως το 425 είναι 0 τότε μου επιτρέπει να τη στείλω. Είναι όμως κάτι τέτοιο σωστό;

Το ποσό του κωδ. 425 ακαθ. έσοδα από ατομ. επιχείρηση, είναι μικρότερο από το άθροισμα των ποσών των κωδικών (548) (549) [(344)-(550)] Πιν. ΣΤ (στ,η),(612),(687), Πιν ΙΓ, (890), Πιν ΙΔ του εντύπου Ε3.ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ Κ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ...Από που και ως που πρέπει ο αναθεματισμένος 346 ναι είναι το άθροισμα του 345 (εξωλογιστικά κέρδη) και του 571 ( λογιστικά κέρδη)....

Δηλαδή αν έχω 345= 10000 και 571 = 20000 θα πρέπει να δηλώσω 346 = 30000

Έχω το ίδιο θεματάκι με τους κυρίους πιο πάνω δηλ. ΠΡΕΠΕΙ αναγκαστικά να προσθέσω τον 345 και τον 571 και η πρόσθεση αυτών να πάει στον 346. Μιλάμε για ελεύθερο επαγγελματία χωρίς έξοδα κτλ. Το ίδιο "μου λέει" να κάνω και το πρόγραμμα της Altec Xline Tax. Αυτό το θέμα θα γίνει το αγαπημένο μου! :)

β) Ποσά για εξωλογιστικό προσδιορισμό (στη 2η σελίδα του Ε3) ειδικά από τη στιγμή που δεν κάνω και αυτοέλεγχο;;;; :angry:

Έχετε κάτι να προτείνετε;

Ψυχραιμία..... το taxis θα έχει τα προβλήματα του και είναι λογικό κατά την πρώτη έναρξη λειτουργίας.. και εμείς όμως δεν πάμε πίσω!!! και μάλιστα σε ένα έντυπο που το φτιάχνουμε χρόνια τώρα!

345 αν έχει ποσά βεβαίως θα αθροιστεί με τα λογιστικά και πρέπει να έχει ποσό μόνο αν είχα και βιβλία Α κατηγορίας στην χρήση..... και μην ξεχνάμε και το κουτάκι στην πρώτη σελίδα που λέει για μικτά βιβλία ΑΒ

Γίνει δεν γίνει αυτοέλεγχος ο πίνακας ΣΤ στ πρέπει να συμπληρωθεί (χωρίς την στήλη καθαρών κερδών αν είναι Β κατ. --- με συμπληρωμένη στήλη καθαρών κερδών για Α κατ.)

Δεν τα βάζω με κανέναν, ισα ισα τα γράφω και για τον εαυτό μου...... ασ τους δώσουμε λίγο χρόνο, θα φτιαξεί και το σύστημα, θα φτιάξουμε και εμείς biggrin.gif... Χαλαράαα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,

ΟΤΑΝ ΥΠΑΒΑΛΕΙΣ ΤΟ Ε3 ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ? ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΞΗ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντιμετώπισα πρόβλημα κατα την οριστικοποίηση του Ε3. Σας παραθέτω το μήνυμα που απέστειλα στη Γ.Γ.Π.Σ. μέσω του λογαριασμού μου στο taxisnet και αναμένω απάντηση... :

Αφού έχω συντάξει το Ε3 , όταν προχωράω στην οριστικοποίηση του εντύπου εμφανίζεται μήνυμα ότι το άθροισμα των (558) και (566) δεν είναι ίσο με το ποσό του κωδικού (546). Ελέγχοντας τους συγκεκριμένους κωδικούς διαπίστωσα ότι το πρόβλημα έγκειται στην αναμόρφωση της δαπάνης του κωδικού 566(Πλέον: Δαπάνες μη εκπιπτόμενες) που στη συγκεκριμένη περίπτωση αφορά δαπάνη κινητής τηλεφωνίας. Πιστεύω ότι κακώς εμφανίζεται το συγκεκριμένο μήνυμα, μιας και στον πίνακα ΣΤ δ) πρέπει να εμφανίζονται οι συνολικές δαπάνες όπως ακριβώς είναι καταχωρημένες στα βιβλία εσόδων - εσόδων (κωδ.546), να μεταφέρονται ομοίως με το ίδιο ποσό στον κωδ.558 (Μείον: Δαπάνες Χρήσης) και οι όποιες διαφορές υπάρχουν λόγω αναμόρφωσης να εμφανίζονται στον κωδικό 566(Πλέον: Δαπάνες μη εκπιπτόμενες). Με τη διαδικασία που σας περιγράφω και που θεωρώ πως είναι η ορθή, είναι λογικό να μην συμφωνούν το άθροισμα των κωδικών 558+566 με τον κωδικό 546. Εάν προβλέπεται κάποια άλλη διαδικασία που δεν γνωρίζω και ίσως να κάνω λάθος με τα παραπάνω θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με τις αλλαγές που θα πρέπει να κάνω για να συμφωνεί με τα βιβλία και να οριστικοποιηθεί η δήλωσή μου. Αναμένω την απάντησή σας...

Θεωρώ πως θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τις αναμορφώσεις των δαπανών, εκτός κι αν είναι άλλη η διαδικασία που πρέπει να γίνει για να υποβληθεί το έντυπο και δεν το γνωρίζω εγώ... Για να δούμε...

Τελικά σήμερα, χωρίς να κάνω καμία αλλαγή στα δεδομένα της δήλωσης και χωρίς να έχω πάρει απάντηση ακόμη, το Ε3 οριστικοποιήθηκε και η δήλωση στάλθηκε επιτυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσό του κωδ. 425 ακαθ. έσοδα από ατομ. επιχείρηση, είναι μικρότερο από το άθροισμα των ποσών των κωδικών (548) (549) [(344)-(550)] Πιν. ΣΤ (στ,η),(612),(687), Πιν ΙΓ, (890), Πιν ΙΔ του εντύπου Ε3.ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ Κ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Το ιδιο ακριβώς ,δεβ καταλαβάινω τι προβλημα υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο ακριβώς ,δεβ καταλαβάινω τι προβλημα υπάρχει...

Το ίδιο και σε 2ο Ελευθ.Επ ,εχω συμπληρώσει στο Ε3 ΜΟΝΟ ολα τα ανάλογα πεδία για ελευθερο επ (δλδ Πίνακας ΣΤ ,εκτός απο υποπίνακα δ ,Πίνακας Ζ κωδ 346) ,και δεν εκανα αυτοέλεγχο .

Εστειλα ερώτημα στο TAXIS ,,,αναμένω :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΟΤΕΡΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΣΤΟ ΕΝΥΤΠΟ Ε3?? ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΚΡΗ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΤΕ ΣΤΗ ΔΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...