Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ Ε3


επισκέπτη ΓΙΩΡΓΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι συμβωνα με την 1008/2011 απόφαση του υπουργού

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/12017/hl/1008

Επιβεβαιώνω ότι σβήνοντας τον κωδικό 305 (τον συστημικό υπολογισμό δηλαδή) εξαφανίστηκε το λάθος του κωδικού 346...Το θέμα με τον λογιστή και τον αυτοελεγχο όμως;;;. Να την υποβάλω έτσι ή πρέπει υποχρεωτικά να τα δώσω σε λογιστή;;;;

Τι να περιμένω αν δεν κάνω αυτοέλεγχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....By the way....Σε μηχανικους τοπογραφους κλπ ...που μεχρι περυσι πηγαιναν με Εξωλογιστικο και φετος με Εσοδα-Εξοδα συμπληρωνω κανονικα πινακα Ι' ετσι !?

Τον πινακα Ι για τους μηχανικους τον συμπληρωνω ανεξαρτητα αν υπαχθω στον αυτοελεγχο ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ???

Και κατι που ρωτησα κ εχθες αν τα ακαθαριστα λογιστικα εσοδα ειναι μεγαλυτερα των ακαθ. εσοδων του αυτοελεγχου υποβαλω ή οχι το ειδικο σημειωμα φπα?

περιμενω απαντηση ....please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ πχ. στ) 2η ΣΕΛΙΔΑ

Ή ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ Ε1 ΠΩΣ ΤΟ ΛΥΝΟΥΜΕ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα το taxisnet (μετά απο 30' αναμονή) και μου είπαν ότι όντως υπάρχει πρόβλημα με τις ζημιές !!!! Τις ζημίες δεν τις δέχεται το σύστημα και μου είπαν να περιμένω νεα νersion του συστήματος τις επόμενες ώρες ή αύριο!!!!

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛ ΣΤΟ ΧΕΛΠΝΤΕΣΚ ΣΤΟ ΤΑΧΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΚΛΗΣΗ ΜΟΥ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βγει σωστα το Ε3 , οταν μαλιστα κανομε περαιωση, συμπληρώνουμε ολα οπως ξέρουμε , εκτος τους κωδικους 305,311,317 κλπ μεχρι κατω το 345. Δεν κανουμε δηλαδή τους πολλαπλασιασμούς εσοδα Χ συντελεστη μοναδικο κέρδους.

Αυτό γινεται απο το συστημα στον πινακα Ι . Τα προγράμματα των εταιρειων δεν βγαζουν σωστα τον συντελεστη αναγωγής , γιαυτό κομπιουτερακι εν δραση. Ετσι το εκανα και εγω . Η διαφορα απο το σωστό ήταν κατι λεπτα. Ετσι το συστημα το δεχεται. Στο συντελεστη αναγωγης αφου τον υπολογισουμε με το μηχανακι βαζουμε 5 δεκαδικα για να ημαστε σιγουροι οτι το συστημα δεν θα κλωτσισει , γραφοντας οτι καναμε λαθος.

Πραγματικά εκεί που όλα τα έβλεπα μαύρα ,γιατί εκτός απο όλα τα προβλήματα , δεν μπορούσα να καταλάβω τί λάθος έχει η διαίρεση 100/57=1,75 για να στείλω τη δήλωση και σκεφτόμουνα ότι εάν σε μια πάναπλη δήλωση έχω πρόβλημα τί έρχεται με τις άλλες που ακολουθούν ? Η παραπάνω καταχώρηση με ενημέρωσε ότι για το taxis κάνει 1,75438 και κατάφερα να νιώσω πιο αισιόδοξα γιατί υπάρχει εκει έξω μια βοήθεια.

Ευχαριστώ τους ανθρώπους που δημοσιεύουν τις λύσεις στα προβλήματα μας και είναι πραγματική βοήθεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιωργος

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΣΒΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΣΤΗΛΗ 305-345, ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ ΟΤΙ ΣΤΟΝ 346 ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΟΥ 571+345? ΑΥΤΟ ΠΟΣΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ? ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΣΒΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΣΤΗΛΗ 305-345, ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ ΟΤΙ ΣΤΟΝ 346 ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΟΥ 571+345? ΑΥΤΟ ΠΟΣΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ? ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

Αν σβήσεις 305-341 τότε ο 346 είναι ή ο 571 ή ο 145 απο την περαίωση (πιν.ι) σε περίπτωση που ο αυτοέλεγχος δίνει μεγαλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πινακα Ι για τους μηχανικους τον συμπληρωνω ανεξαρτητα αν υπαχθω στον αυτοελεγχο ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ???

Και κατι που ρωτησα κ εχθες αν τα ακαθαριστα λογιστικα εσοδα ειναι μεγαλυτερα των ακαθ. εσοδων του αυτοελεγχου υποβαλω ή οχι το ειδικο σημειωμα φπα?

περιμενω απαντηση ....please

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΝ ΞΕΡΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης στην δωρεάν παραχώρηση επαγγελματικης στέγης (είτε κατοικία,είτε κατάστημα) από γονέα σε τέκνο το σύστημα ΔΕΝ δέχεται το ποσό μηδέν στον κωδικό 672 του πίνακα Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας χαιρετίζω όλους στο φορουμ...... φίλε αν είναι να κανεις αυτοέλεγχο πρεπει να κάνεις και φορολογική αναμόρφωση των κερδών...σύμφωνα με τον Ν.3842/2010, και αιτείται υπογραφή λογιστή φοροτεχνικου και για να υπογράψει την Φορολογική δήλωση και τις καταστάσεις αναμόρφωσης βασει νομου.........Τωρα αν δεν κανεις αυτοόλεγχο......αλλαζει

Επιβεβαιώνω ότι σβήνοντας τον κωδικό 305 (τον συστημικό υπολογισμό δηλαδή) εξαφανίστηκε το λάθος του κωδικού 346...Το θέμα με τον λογιστή και τον αυτοελεγχο όμως;;;. Να την υποβάλω έτσι ή πρέπει υποχρεωτικά να τα δώσω σε λογιστή;;;;

Τι να περιμένω αν δεν κάνω αυτοέλεγχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης στην δωρεάν παραχώρηση επαγγελματικης στέγης (είτε κατοικία,είτε κατάστημα) από γονέα σε τέκνο το σύστημα ΔΕΝ δέχεται το ποσό μηδέν στον κωδικό 672 του πίνακα Ε

Και είναι απόλυτα λογικό! :D

ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ άνευ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥ εισοδήματος υπάρχει ΜΟΝΟ στην ΚΑΤΟΙΚΙΑ. Από τη στιγμή κατά την οποία υπάρχει Επαγγελματική Στέγη ΔΕ νοείται φορολογική δωρεάν παραχώρηση :P

(Κοινώς, υπολόγισε ένα ενδεικτικό/τεκμαρτό μίσθωμα ~20-50 ευρώ ανά μήνα, δήλωσέ στα Ε3/Ε1 του τέκνου και στα Ε2/Ε1 του γονέα και πήγαινε στην επόμενη Δήλωση :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σβήσεις 305-341 τότε ο 346 είναι ή ο 571 ή ο 145 απο την περαίωση (πιν.ι) σε περίπτωση που ο αυτοέλεγχος δίνει μεγαλύτερα

σημειωνω οτι σημερα 2 υπαλληλοι διαφορετικων ΔΟΥ μου ειπαν οτι ο υποπινακας στ) εξωλογιστ.προσδιορ.κερδων δεν συμπληρωνεται

μηπως αυτο δημιουργει το προβλημα στην υποβολη ?

- εγω νομιζω παντως οτι συμπληρωνεται σε καποιες περιπτωσεις - μηπως γνωριζετε πότε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημειωνω οτι σημερα 2 υπαλληλοι διαφορετικων ΔΟΥ μου ειπαν οτι ο υποπινακας στ) εξωλογιστ.προσδιορ.κερδων δεν συμπληρωνεται

μηπως αυτο δημιουργει το προβλημα στην υποβολη ?

- εγω νομιζω παντως οτι συμπληρωνεται σε καποιες περιπτωσεις - μηπως γνωριζετε πότε ?

Μην ακούτε όποιον συναντάτε μπροστά σας, υπάρχουν οδηγίες για όλα αυτά, μελετήστε τα

Αν ρωτήσεις άλλους 2 θα πάρεις διαφορετικές απαντήσεις πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote Καταχωρήθηκε Χθες, 01:59 μμ

snapback.pngEFTHIMIOS, on 06 Απρίλιος 2011 - 01:07 μμ, said:

Επίσης στην δωρεάν παραχώρηση επαγγελματικης στέγης (είτε κατοικία,είτε κατάστημα) από γονέα σε τέκνο το σύστημα ΔΕΝ δέχεται το ποσό μηδέν στον κωδικό 672 του πίνακα Ε

Και είναι απόλυτα λογικό! :D

ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ άνευ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥ εισοδήματος υπάρχει ΜΟΝΟ στην ΚΑΤΟΙΚΙΑ. Από τη στιγμή κατά την οποία υπάρχει Επαγγελματική Στέγη ΔΕ νοείται φορολογική δωρεάν παραχώρηση :P

(Κοινώς, υπολόγισε ένα ενδεικτικό/τεκμαρτό μίσθωμα ~20-50 ευρώ ανά μήνα, δήλωσέ στα Ε3/Ε1 του τέκνου και στα Ε2/Ε1 του γονέα και πήγαινε στην επόμενη Δήλωση :D) ]

Αυτό πάλι πως σου ήρθε??????? Μην γράφεται τέτοια πράγματα !!

Για δωρεάν παραχώρηση επαγγελματικής στέγης στο Ε3, θα συμπληρωθεί η τελευταία σειρά και ο κωδικός 906 χωρίς -εννοείται- ποσά

Και εννοείτε ότι θα κάνεις Ε2 σ' αυτόν που έκανε την δωρεάν παραχώρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδιά

έχω ένα πρόβλημα που μου'χει φάει τα σπλάχνα. Στο Ε3 μου βγάζει το εξής μήνυμα

ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΞΑΤΕ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΝΕΟΥ ΚΑΔ ΚΑΙ ΔΩΣΑΤΕ ΝΕΟ Ή ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΚΑΔ

ενώ έχω επιλέξει ΝΕΟ ΚΑΔ και έχω γράψει σωστά τα ΝΕΑ ΚΑΔ

μπορεί να μου εξηγήσει κανείς τι συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδιά

έχω ένα πρόβλημα που μου'χει φάει τα σπλάχνα. Στο Ε3 μου βγάζει το εξής μήνυμα

ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΞΑΤΕ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΝΕΟΥ ΚΑΔ ΚΑΙ ΔΩΣΑΤΕ ΝΕΟ Ή ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΚΑΔ

ενώ έχω επιλέξει ΝΕΟ ΚΑΔ και έχω γράψει σωστά τα ΝΕΑ ΚΑΔ

μπορεί να μου εξηγήσει κανείς τι συμβαίνει?

Και εγω αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα, αν επιλέξεις παλαιος ενω έχεις βάλει κανονικα τους νεους ΚΑΔ θα σου πάρει την δήλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα, αν επιλέξεις παλαιος ενω έχεις βάλει κανονικα τους νεους ΚΑΔ θα σου πάρει την δήλωση

ευχαριστώ πολύ! αυτό ήταν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια και πάλι (ουφ)

για βιβλία κατηγορίας Β μου βγάζει αυτό όταν πάω να στείλω το Ε3

"Έχετε συμπληρώσει ποσό στον κωδικό 551 συνολικά ακαθάριστα έσοδα [πιν ΣΤ(η)] και δεν έχετε συμπληρώσει στον πίν ΣΤ (στ)."

πρέπει να συμπληρώσω κάτι στον πίνακα στ (Εξωλογιστικός προσδιορισμός κερδών επιχειρήσεων με βιβλία Α' κατηγορίας

(άρθρο 32 ν.2238/94) και ακαθάριστα έσοδα ανά Μ.Σ.Κ.Κ. για βιβλία Β' κατηγορίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΑΡΑΚΙ

Αν δεν κανετε αυτοέλεγχο πως θα συμπληρωσετε τον πίνακα Ι . ???

ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ !!

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΦΠΑ ΘΑ ΤΟ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΒΑΣΕΙ ΒΙΒΛΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ Ο ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΣ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ προσπαθώ να υποβάλλω ηλεκτρονικά την φορολογική μου δήλωση και τώρα στο έντυπο Ε3 αντιμετωπίζω το εξής μήνυμα λάθους: Μου ζητάει να συμπληρώσω τον κωδικό 344 (εξωλογιστικός υπολογισμός κερδών) επειδή έχω συμπληρώσει τον κωδικό 551 (λογιστικός υπολογισμός κερδών). Χθες δεν μου έβγαζε αυτό το μήνυμα, αν και είχα συμπληρώσει τον κωδικό 551. Προφανώς κάτι άλλαξαν σήμερα στην Γ.Γ.Π.Σ. και βγαίνει αυτό το (ακατανόητο σε εμένα) μήνυμα. Αναρωτιέμαι αν έχει καμία λογική να υποβάλλουμε φορολογική δήλωση και παράλληλα να τροποποποιούν τους κανόνες υποβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΤ εχω συμπληρωμενα αγορες εμπορευματων και αναλωσιμων.. εχω απογραφη ληξης για το εμπορευματων 10%... στονλογιστικο προσδιορισμο εμποριας το εμπορευματων-την απογραφη ληξης (δεν εχω εναρξης) / στο παροχης υπηρεσιας εχω το αναλωσιμων ολοκληρο..

τι κανω λαθος ρε παιδια και δεν το δεχεται το συστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθέτω στην συλλογή των προβλημάτων:

Β' κατηγορία παροχή υπηρεσιών με αυτοέλεγχο και πώληση παγιων:

καθαρά κέρδη από Ι-145=52215,21

Κέρδος από πώληση παγίου Ζ-840=1000

Φορολογητέα καθαρά κέρδη Ζ-345=53215,21.

Δίνοντας το Ε1 μου βγάζει ότι το αθροισμα του ποσού του κωδικού 501 καθαρά κέρδη από ελευθέριο επάγγελμα είναι μικροτερο από τα ποσά Ζ-141 (μάλλον εννοεί Ι-141) και Ζ-840, 592, 336,318 και 313.

Δεν υπάρχει ελευθέριο επάγγελμα, οπότε όλα τα αντίστιχα πεδία είναι κενά..

Μόνο το 840 είναι γεμάτο, αλλά αυτό θα μπορούσε μόνο να θεωρηθεί ότι προέρχεται από την δραστηριότητα της παροχης υπηρεσιών και όχι ελευθερίου επαγγέλματος.

Έχει κανείς καμμια πρόταση, ή να περιμένω να του περάσει και να ξαναδοκιμάσω αύριο;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 ώρες μίλησα με την ΓΓΠΣ για το πρόβλημα του 346 που δεν συμφωνεί με το άθροισμα των 345 + 571 λέγοντάς τους ότι όλα τα χρόνια μέχρι φέτος δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα. Σημειωτέον ότι πάντα συμπλήρωνα τους κωδικούς 305 & 345. Η απάντησή τους ήταν να προσπαθήσω ξανά σε 3-4 μέρες επειδή κάποιοι κωδικοί του Ε3 εμφανίζουν πρόβλημα. (Πληροφοριακά περίμενα στην αναμονή δύο φορές από 20 λεπτά μέχρι να μιλήσω και την 1η φορά ο υπάλληλος μου έδωσε το τηλέφωνο του τμήματος ΦΠΑ για να μου απαντήσει για το πρόβλημα αυτό του Ε3 !!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...