Jump to content
Sign in to follow this  
Στέλιος

Συνάντηση στην Θεσσαλονίκη για διαβούλευση και συντονισμό

Recommended Posts

Στη Γιαννιτσων κατω απο τη Μοναστηριου, το εμπορικο κεντρο, με τα σουπερ μαρκετ και τα σινεμα στη Δυτικη πλευρα της πολης....

οκ χρύσα κατάλαβα, σ'ευχαριστώ....

οκ χρύσα κατάλαβα, σ'ευχαριστώ....

Εγώ δεν πολυκατάλαβα αλλά αφού έχουμε το τηλ. της Χρύσας κάτι θα γίνει...εκτός απροόπτου θα ερθω! :lol:

Εγώ δεν πολυκατάλαβα αλλά αφού έχουμε το τηλ. της Χρύσας κάτι θα γίνει...εκτός απροόπτου θα ερθω! :lol:

http://www.ploigos.gr/?sessionid=033df3f02da13423d943666c57ad3428

Εντάξει λοιπόν, από τη στιγμή που μας τιμούν συνάδελφοι και εκτός Θεσσαλονίκης, θα είναι ντροπή να μη συμμετάσχουμε εμείς από τη πόλη μας. Θα κάνω ότι είναι δυνατό για να είμαι εκεί στις 7.

Μπράβο Χρύσα για τον ρόλο του συντονιστή!

Βασίλης

Στέλιος

tzimdim

ΤΕΟ70

anast

jim1970

Christine

vassoulli

asteriar

Korina_77

kassandra

PAMAR

harula

ATGOLIARAS

VASSILIKI

MXalit

ethos

SOTHRIS

ΤΣΟΦΗΣ ( ? )

TETRADI

peteralu ( ? )

BILLBEAR

THE ART OF ROLLING

235711

PAMAR

Eli-0411

billakos

ΜΙΤΑΚ

greekmind

Κωνσταντινος

Μαρια

Μπράβο συνάδελφοι,να είσατε καλά και να περάσετε υπέροχα όπως αξίζει σε βορειοελλαδίτες.

Πιείτε κανένα ποτήρι και για 'μας.

Υ.Γ Χρυσούλα μου,εμείς δεν είμαστε νέοι σαν και σένα να έρθουμε αυθημερόν,από την Αθήνα όπως κάνεις εσύ.

Μπράβο συνάδελφοι,να είσατε καλά και να περάσετε υπέροχα όπως αξίζει σε βορειοελλαδίτες.

Πιείτε κανένα ποτήρι και για 'μας.

Υ.Γ Χρυσούλα μου,εμείς δεν είμαστε νέοι σαν και σένα να έρθουμε αυθημερόν,από την Αθήνα όπως κάνεις εσύ.

.....................και κάποια μανεκέν από την Αθήνα.

Ελπίζω μόνο αυτή την φορά να έρθει με αεροπλάνο ή με άλλον οδηγό. :D:D:D:D

Δυστυχώς την Τρίτη μου είναι δύσκολο, επιφυλάσσομαι όμως και ίσως τα καταφέρω. Αν όχι θα περιμένω την άλλη συνάντηση.

.....................και κάποια μανεκέν από την Αθήνα.

Ελπίζω μόνο αυτή την φορά να έρθει με αεροπλάνο ή με άλλον οδηγό. :D:D:D:D

Βαγγελη, δεν ξερω αν θαρθει, αλλα τον εβαλα στην λιστα τιμης ενεκεν...

κι εγω δεν ειμαι τοσο μικρη , ενα τριημερο το θελω για να κατεβω...smile.gif

Χρύσα? Εσύ, τελικά, δεν θα έρθεις????? Δεν σε βλέπω στην λίστα!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Στέλιος

tzimdim

ΤΕΟ70

anast

jim1970

Christine

vassoulli

asteriar

Korina_77

kassandra

PAMAR

harula

ATGOLIARAS

VASSILIKI

MXalit

ethos

SOTHRIS

ΤΣΟΦΗΣ ( ? )

TETRADI

peteralu ( ? )

BILLBEAR

THE ART OF ROLLING

235711

PAMAR

Eli-0411

billakos

ΜΙΤΑΚ

greekmind

Κωνσταντινος

Μαρια

Χρηστος-Σταυρος

Χρυσα

info_icon.gif I

- Πρέπει να στέλνουν αμέσως αναφορά στην Αρμόδια Αρχή

- Θα θεωρηθούν και οι ίδιοι υπέυθυνοι για ξέπλυμα μαύρου χρήματος

- Στο παιχνίδι και οίκοι δημοπρασίας και ενεχυροδανειστές

Με εγκύκλιο του λοιπόν ορίζει συνυπεύθυνους επαγγελματίες όπως λογιστές, φοροτεχνικούς, κτηματομεσίτες, κοσμηματοπώλες αλλά και εμπόρους πολυτελών αυτοκινήτων και σκαφών και τους υποχρεώνει να αποκαλύπτουν κάθε υπόθεση που υποκρύπτει προσπάθεια ξεπλύματος μαύρου χρήματος εκ μέρους των πελατών τους.

Έτσι και με βάση την εγκύκλιο, όταν λογιστές παρατηρήσουν, κατά την άσκηση της εργασίας τους, ότι πελάτες τους ενδεχομένως προβαίνουν σε πράξεις φοροδιαφυγής γενικώς (π.χ.δεν έχουν αποδώσει τους οφειλόμενους φόρους), δεν αποστέλλουν σχετική αναφορά στην Αρχή του άρθρου 7 του ν. 3691/2008, όπως ισχύει.

Αντιθέτως, όταν διαπιστώσουν περίπτωση φοροδιαφυγής (π.χ. μη απόδοση Φ.Π.Α.) εκ μέρους πελάτη τους και ταυτόχρονα αγορά από τον ίδιο κινητών ή ακίνητων περιουσιακών στοιχείων μεγάλης αξίας, τότε οφείλουν να αποστείλουν σχετική αναφορά στην ανωτέρω Αρχή.

Τέτοια υποχρέωση έχουν οι λογιστές που δεν συνδέονται με σχέση εξηρτημένης εργασίας και οι ιδιώτες ελεγκτές, οι φορολογικοί ή φοροτεχνικοί σύμβουλοι, οι εταιρείες φορολογικών ή φοροτεχνικών συμβουλών, καθώς και οι συμβολαιογράφοι και δικηγόροι που λαμβάνουν πληροφορίες από ή σχετικά με πελάτη τους.

'Ολα αυτά τα πρόσωπα, οφείλουν να υποβάλλουν αναφορά στην Αρχή, όταν κατά την άσκηση των καθηκόντων τους αντιλαμβάνονται ύποπτες συναλλαγές, δηλαδή συναλλαγές οι οποίες ενδεχομένως υποκρύπτουν νομιμοποίηση προϊόντος εγκλήματος (μετατροπή, μεταβίβαση, κατοχή, χρησιμοποίηση κ.λπ.), το οποίο μπορεί να προέρχεται από οποιαδήποτε εγκληματική δραστηριότητα, από αυτές που αναφέρονται στο άρθρο 3 του ν. 3691/2008 (π.χ. δωροδοκία, σωματεμπορία, εμπορία ναρκωτικών, φοροδιαφυγή που συνιστά φορολογικό αδίκημα, αδικήματα λαθρεμπορίας κ.λπ.), και όχι για αυτήν καθ' αυτήν την εγκληματική πράξη.

Συνεπώς, αντικείμενο αναφορών των υπόχρεων προσώπων θα πρέπει να αποτελεί η χρήση του προερχόμενου από εγκληματική δραστηριότητα προϊόντος με σκοπό την νομιμοποίησή του και όχι η τέλεση συγκεκριμένης και εξειδικευμένης αξιόποινης πράξης (π.χ. απάτη ή υπεξαίρεση ή κλοπή κ.λπ.), για την τέλεση της οποίας αρκεί απλή και γενική υπόνοια.

Πέραν των παραπάνω υποχρέωση αναφοράς στην αρμόδια Αρχή έχουν και:

- Οι κτηματομεσίτες, όταν μεσολαβούν στη μεταβίβαση ακινήτων και, από τις γενικές πληροφορίες που συλλέγουν για τους πελάτες τους με βάση τις υποχρεώσεις τους που προβλέπονται από το ν. 3691/2008, αποκομίζουν την εντύπωση ότι η γενική οικονομική κατάσταση κάποιου πελάτη δεν δικαιολογεί το ύψος της συναλλαγής, τότε οφείλουν να αποστείλουν σχετική αναφορά στην Αρχή

- Εμποροι αγαθών μεγάλης αξίας, π.χ. έμποροι πολυτελών αυτοκινήτων όταν διαπιστώνουν για παράδειγμα επιμονή του πελάτη για αγορά αυτοκινήτου τοις μετρητοίς, διότι στην περίπτωση αυτή ενδέχεται να υποκρύπτεται απόπειρα ξεπλύματος χρήματος.

Τα ίδια ισχύουν αναλογικά και για τα λοιπά υπόχρεα πρόσωπα αρμοδιότητας Γενικής Δ/νσης Φορολογικών Ελέγχων του υπουργείου Οικονομικών, όπως οίκοι δημοπρασίας, εκπλειστηριαστές και ενεχυροδανειστές.

Σημειώνεται, επίσης, ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του ίδιου νόμου, τα υποκαταστήματα και γραφεία αντιπροσωπείας ελληνικών πιστωτικών ιδρυμάτων ή χρηματοπιστωτικών οργανισμών που λειτουργούν σε άλλη χώρα διαβιβάζουν πληροφορίες ή αναφορά ύποπτων συναλλαγών προς την αρμόδια Αρχή, όπως επίσης πληροφορίες μπορούν να αντληθούν και από τα πιστωτικά ιδρύματα, τους χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς και τους χρηματοπιστωτικούς ομίλους, συνεπώς και από τις εταιρείες κεφαλαίου επιχειρηματικών συμμετοχών.

Καλημερα !!!

δυσκολη εβδομαδα , αλλα να σας υπερνθυμισω το αυριανο ραντεβου...

το εχουμε ολοι αναγκη νομιζω να ξεκλεψουμε δυο(?) ωριτσες ....:)

Εντάξει, είμαστε έτοιμοι βάλαμε και 50 ευρώ βενζίνη ελπίζω να μας φτάσει να πάμε και να έρθουμε... <_<

Είπαμε να μην έρθουμε με τα Cayenne :D :D :D ,

Θα είμαι και εγώ εκεί

Όχι εγώ με το "Cayenne" θα έρθω, την άλλη βδομάδα όμως θα το κάνω "αεριο"ωθούμενο... γμ τη μιζέρια μας γμ... και δεν είναι και του χαρακτήρος μου... :D

Όχι εγώ με το "Cayenne" θα έρθω, την άλλη βδομάδα όμως θα το κάνω "αεριο"ωθούμενο... γμ τη μιζέρια μας γμ... και δεν είναι και του χαρακτήρος μου... :D

καντο seicento να βρεις την υγεια σου !!!

δεν καιει και χωραει παντου ....:)

Παιδιά εγώ "φατσικά δεν γνωρίζω κανέναν...άρα πως θα αναγνωρίσω την παρέα του forum? θα κρατάμε κανένα έντυπο (Ε1,Ε3,Φ1,λόγω των ημερών?) ή θα κρατάμε συμβολικά ένα ....φτυάρι?!!

Παιδιά εγώ "φατσικά δεν γνωρίζω κανέναν...άρα πως θα αναγνωρίσω την παρέα του forum? θα κρατάμε κανένα έντυπο (Ε1,Ε3,Φ1,λόγω των ημερών?) ή θα κρατάμε συμβολικά ένα ....φτυάρι?!!

παραπανω εγραψα τηλεφωνο....

θα ειμαστε στον δευτερο οροφο , θα ρωτησεις στο famous , ή εκει ή διπλα θα ειμαστε θα ξερουν οι σερβιτοροι.

παραπανω εγραψα τηλεφωνο....

θα ειμαστε στον δευτερο οροφο , θα ρωτησεις στο famous , ή εκει ή διπλα θα ειμαστε θα ξερουν οι σερβιτοροι.

ok γλιτώνω κουβάλημα φτυαριού...tongue.gif

Είπαμε να μην έρθουμε με τα Cayenne :D :D :D ,

Θα είμαι και εγώ εκεί

εσυ ανοιξες το θεμα μην ξεχνας....:)

αυτο μας ελειπε να μην εισαι...

και σε θελουμε προετοιμασμενο, διαβασμενο και με προτασεις ....:P

Ξαναθυμιζω

Σημερα, Τριτη και ωρα 7 (χαλαρα) μ.μ. στον 2ο οροφο του citygate (ρωτατε στο καφε famous, θα ξερουν που ακριβως ειμαστε), θα γινει η πρωτη συναντηση της Θεσσαλονικης στα πλαισια της ομαδας παρεμβασης Λ-Φ. Ελατε να γνωριστουμε κατ αρχην και που ξερετε μπορει να βρουμε τροπους αντιστασης και διεκδικησης ολοι μαζι ...

εσυ ανοιξες το θεμα μην ξεχνας....:)

αυτο μας ελειπε να μην εισαι...

και σε θελουμε προετοιμασμενο, διαβασμενο και με προτασεις ....:P

Καλημέρα Χρύσα , να φέρω και τα βιβλία μου μαζί (ΚΒΣ , ΕΙΣΟΔΗΜΑ , ΦΠΑ κλπ)

Ξαναθυμιζω

Σημερα, Τριτη και ωρα 7 (χαλαρα) μ.μ. στον 2ο οροφο του citygate (ρωτατε στο καφε famous, θα ξερουν που ακριβως ειμαστε), θα γινει η πρωτη συναντηση της Θεσσαλονικης στα πλαισια της ομαδας παρεμβασης Λ-Φ. Ελατε να γνωριστουμε κατ αρχην και που ξερετε μπορει να βρουμε τροπους αντιστασης και διεκδικησης ολοι μαζι ...

Τελικά θα πάμε στο famus ?

Εχω και άκρες εκεί B) B) B)

Θα μας περιποιηθούν αναλόγως