Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ-υπολογισμός


kmary

Ερώτηση

Καλημέρα,

υπολογίζω σε κάποιους συναδέλφους κάθε μήνα για τις μέρες που δουλεύουν εκτός έδρας μια προσαύξηση 25% στο ημερομίσθιό τους. Παρεπιπτόντως το πρόγραμμα δεν υπολογίζει στα ποσά αυτά ένσημα, παρά μόνο αυξάνει το φόρο λόγω κλίμακας. Μου φαίνεται όμως ότι κάτι δεν πάει καλά. Μήπως θα έπρεπε να υπολογίζονται εισφορές?? Και αν τα εκτός έδρας είναι και εκτός Ελλάδας έχει κάποια άλλη αντιμετώπιση?? Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μου απαντήσει !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα,

υπολογίζω σε κάποιους συναδέλφους κάθε μήνα για τις μέρες που δουλεύουν εκτός έδρας μια προσαύξηση 25% στο ημερομίσθιό τους. Παρεπιπτόντως το πρόγραμμα δεν υπολογίζει στα ποσά αυτά ένσημα, παρά μόνο αυξάνει το φόρο λόγω κλίμακας. Μου φαίνεται όμως ότι κάτι δεν πάει καλά. Μήπως θα έπρεπε να υπολογίζονται εισφορές?? Και αν τα εκτός έδρας είναι και εκτός Ελλάδας έχει κάποια άλλη αντιμετώπιση?? Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μου απαντήσει !!

Μήπως ο μισθός είναι υψηλός και φτάνει το πλαφόν του ΙΚΑ που δεν υπολογίζει επιπλέον εισφορές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

υπολογίζω σε κάποιους συναδέλφους κάθε μήνα για τις μέρες που δουλεύουν εκτός έδρας μια προσαύξηση 25% στο ημερομίσθιό τους. Παρεπιπτόντως το πρόγραμμα δεν υπολογίζει στα ποσά αυτά ένσημα, παρά μόνο αυξάνει το φόρο λόγω κλίμακας. Μου φαίνεται όμως ότι κάτι δεν πάει καλά. Μήπως θα έπρεπε να υπολογίζονται εισφορές?? Και αν τα εκτός έδρας είναι και εκτός Ελλάδας έχει κάποια άλλη αντιμετώπιση?? Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μου απαντήσει !!

Η εκτός έδρας αποζημίωση δεν έχει κρατήσεις και εισφορές γιατί δεν λογίζεται ως μισθός. Εκτός αν έχει μεταβληθεί σε μόνιμη κατάσταση και καταβάλλεται από τον εργοδότη τακτικώς και αδιαλείπτως. Θα πρέπει λοιπόν, να είσαστε προσεκτικοί γιατί μπορεί από το προσωπικό σας να θεωρηθεί ως μισθός. Στην περίπτωση αυτή και αν απευθυνθούν στον ασφαλιστικό φορέα, εύκολα μπορεί να κατηγορηθείτε για εισφοροδιαφυγή. ( ΔΕΝ 2008 σελ. 898 & ΔΕΝ 2000 σελ.302)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οκ ! ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!:)

Δεν υπάρχει κάτι έξτρα αν πρόκειται για εξωτερικό?? γιατί έψαξα αλλά δεν βρήκα κάποιο άρθρο να αναφέρει κάτι σχετικό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...