Jump to content
Sign in to follow this  
gus

Η αναλυτική κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται καθώς και κατάσταση με τις δηλώσεις και τους οφειλόμενους φόρους, που πρέπει να συμπληρώσουν οι λογιστές φοροτεχνικοί

Recommended Posts

είναι φανερό ότι το βάρος του ελεγχου πλέον πέφτει στους προσωρινούς.

αν διαβάσει κανείς προσεκτικά το νόμο που ψηφίστηκε προχτές και δεν έχει δημοσιευτεί ακόμη (να δούμε τι στο καλό ψήφισαν για άλλο μας έδειξαν και άλλο θα διαβάσουμε σαν νόμο, όλες οι διατάξεις που αφορούν ελέγχους περιστρέφονται γύρω απο τους προσωρινούς (ΦΠΑ, ΦΜΥ και λοιπούς παρακρατούμενους)

άρα θα τους βλέπουμε δυστυχώς συχνά (και ειδικά αυτοί που δεν αποδίδουν)αλλά για προσωρινούς ελέγχους

καλημερα

Ειμαι νέο μέλος στην παρέα και βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο το φορουμ.

Μια απλή ερώτηση έχω. Αν δεν στείλουμε τις καταστάσεις τι ποινες/προστιμά προβλέπονται? Ψάχνω και δεν τα βρίσκω πουθενά.

Κάποιοι μικροί επιχειρηματιές ενημερώνουν μόνοι τους τα βιβλία, αυτοί τι θα κάνουν? Θα πρέπει να ερθουν σε μας για να υπογράψουμε?

ΦΙΛΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΕΡΔΩΝ ΣΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΩΔΙΚΟΣ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΣΤΗΛΗ ΜΕ ΚΩΔ 3) ΕΚΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΕΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΠΛΑΝΗ ΣΤΗΛΗ (ΠΟΣΟ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ 4) ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΣΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 564 565 566 ΤΟΥ ΕΝΤΥΠΟΥ Ε3 ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΣΤ'

Οι καταστάσεις που όλοι περιμέναμε. Πατήστε εδώ για να δείτε την ανακοίνωση

Η αναλυτική κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται καθώς και κατάσταση με τις δηλώσεις και τους οφειλόμενους φόρους, που πρέπει να συμπληρώσουν οι λογιστές φοροτεχνικοί.

Κυριακάτικα.....Περίεργο...

για να βάλω μια τάξη στο μυαλό μου ... λέμε τώρα

1. κάνουμε την εκκαθαριστική

2. κάνουμε το Ε3

3. τελευταίο αφήνουμε την αναμόρφωση δαπανών ? Συνοδευει τη δήλωση ή πάει ξεχωριστά . Εντάξει κάνουμε την αναμόρφωση , τα αποτελέσματα που θα έχουμε που θα τα απεικονίσουμε ? αλλάζουμε τα δεδομένα του Ε3 μετά την αναμόρφωση?

ειμαι πολύ μπερδεμένη

Μα καλά τόσα χρόνια δλδ πουθενα δε κάνατε αναμόρφωση ? Μου θυμίζει την περίοδο που μετά τα αντικειμενικά κριτήρια και το εσοδαχΜΣΚΚ οι λογιστές ανακαλύψαμε τι είναι οι αποσβέσεις κ το μητρωο παγίων .

2. κάνουμε το Ε3

3. τελευταίο αφήνουμε την αναμόρφωση δαπανών ? Συνοδευει τη δήλωση ή πάει ξεχωριστά . Εντάξει κάνουμε την αναμόρφωση , τα αποτελέσματα που θα έχουμε που θα τα απεικονίσουμε ? αλλάζουμε τα δεδομένα του Ε3 μετά την αναμόρφωση?

ειμαι πολύ μπερδεμένη

Διαβασε την 1053

Μα καλά τόσα χρόνια δλδ πουθενα δε κάνατε αναμόρφωση ? Μου θυμίζει την περίοδο που μετά τα αντικειμενικά κριτήρια και το εσοδαχΜΣΚΚ οι λογιστές ανακαλύψαμε τι είναι οι αποσβέσεις κ το μητρωο παγίων .

....και ναι η γή γυρίζει :D

2. κάνουμε το Ε3

ειμαι πολύ μπερδεμένη

Tα ποσά για την λογιστική αναμόρφωση τα έχεις ήδη έτοιμα και τα χρησιμοποιείς στο Ε3, το οποίο και καταθέτεις ανάλογα (χειρόγραφα, ηλεκτρονικά κλπ).Προφανώς και με τη λογιστική αναμόρφωση θα μεταβληθεί το λογιστικό αποτέλεσμα δηλ. θα μειωθεί η ζημία ή θα αυξηθεί το κέρδος.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση στην οποία δεν υπάρχουν δαπάνες προς φορολογική αναμόρφωση.

Η σχετική κατάσταση θα υποβληθεί αργότερα (από 01/06 έως 30/06).

Guest ΜΠΑΣΜΕΝΟΣ

Καλά,εδώ δεν μπορούμε να στείλουμε μία απλή δήλωση και ασχολούμαστε με καταστάσεις αναμόρφωσης.Με τους ρυθμούς του taxisnet όχι 30/6 ούτε 31/12 θα έχουμε τελειώσει.Σωστό αποτέλεσμα απαιτεί σωστά ενημερωμένο επαγγελματία.Αυτά για φέτος ξεχάστε τα.Κι ας βγάλουν όσες εγκυκλίους και παπαριές θέλουν οι άσχετοι..Όσο εύκολα βγάλαν τις αποφάσεις τους τόσο εύκολα να τις πάρουν και πίσω προτού να είναι αργά.ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΕΩΣ ΤΙΣ 30/06/2011.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΜΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΟΡΓΑΝΩΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ,ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΕΙ ΡΟΛΟΙ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ

καλημερα

Ειμαι νέο μέλος στην παρέα και βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο το φορουμ.

Μια απλή ερώτηση έχω. Αν δεν στείλουμε τις καταστάσεις τι ποινες/προστιμά προβλέπονται? Ψάχνω και δεν τα βρίσκω πουθενά.

Κάποιοι μικροί επιχειρηματιές ενημερώνουν μόνοι τους τα βιβλία, αυτοί τι θα κάνουν? Θα πρέπει να ερθουν σε μας για να υπογράψουμε?

Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά δεν βρίσκω τίποτα που να λέει για ποινές πρόστιμα σε επιχείρηση που υποβάλει μόνη της την δήλωση χωρίς λογιστή και άρα χωρίς κατάσταση αναμόρφωσης αλλά ούτε και συνέπειες για εμάς τους λογιστές που θα υπογράψουμε κάτι το οποίο σε κάποιο έλεγχο μετά από χρόνια βρεθεί λανθασμένο επειδή πχ κάποια δαπάνη αφορούσε ιδιωτικά τον επιχειρηματία και όχι την επιχείρηση.

Κώδικας Διοικητικών και Ποινικών Κυρώσεων (Φορολογικό Ποινολόγιο)

Παιδιά έκανα φορολογική αναμόρφωση, την έγραψα στον κωδικό 566 και προσπαθώντας να στείλω το Ε3 μου έβγαλα μήνυμα ότι ο κωδικός 546 δεν συμφωνεί με το άθροισμα των κωδικών 558 + 566. Πως γίνεται να συμφωνήσει αφού στους κωδικούς 546 και 558 βάζουμε το σύνολο των δαπανών και στον κωδικό 566 της μη εκπιπτώμενες ;;;

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΙΝΗΤΟΥ (ΠΑΚΕΤΟ ΕΤΑΙΡΙΚΟ), ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Πολλά δίνεις .... πολλά πέρνεις!!!! έτσι δεν λένε;;;

Η διαφορά όμως Χρήστο μου , ήταν ότι θεωρητικά δεν ήσουν υποχρεωμένος να κάνεις εσύ την αναμόρφωση , πόσο μάλλον να την αποδεχθεί ο φορολογούμενος με τις περαιώσεις κλπ , ούτε αυτό το φετινό μπάχαλο που θα στέλνουμε 500 διαφορετικές δηλώσεις σε 500 διαφορετικές ημερομηνίες .....

ΥΓ Και ναι κάναμε σχεδόν σε όλους αναμόρφωση , με ανάλυση πίσω στις σημειώσεις , αλλά δεν κατασκοτωνόμασταν όμως να δούμε μια μια τη δαπάνη ....... :)

Δεν θ΄αλλάξουμε ποτέ... :(

Αγαπητέ επισκέπτη κατανοώ την απογοήτευση σου, όμως οι παρατηρήσεις των συναδέλφων δεν προέκυψαν από παρθενογέννεση. Δεν είμαστε εμείς (οι λογιστές) που βγάλαμε την περαίωση - αυτοέλεγχο, δεν είμαστε εμείς που νομοθετήσαμε 12*2 διαφορετικούς συντελεστές μέσα σε ένα χρόνο κάνοντας της Εκ ΦΠΑ να φαντάζει σαν σταυρόλεξο (και το ερώτημα τι συντελεστή ΦΠΑ είχαμε το 2010;;;; Ανέκδοτο), δεν είμαστε εμείς που ψηφίσαμε φορολογικό νόμο (3842) και μέσα σε ένα χρόνο ψηφίσαμε καινούργιο χωρίς καν ο προηγούμενος να εφαρμοστεί...

Αυτό φυσικά δεν κάνει εμάς του λογιστές τέλειους πόσο μάλλον αγίους, όμως είναι καλό να βάζουμε τα πράγματα σε μια σωστή βάση και να αποδίδουμε τα του Καίσαρη τω Καίσαρη.

Αγαπητέ επισκέπτη κατανοώ την απογοήτευση σου, όμως οι παρατηρήσεις των συναδέλφων δεν προέκυψαν από παρθενογέννεση. Δεν είμαστε εμείς (οι λογιστές) που βγάλαμε την περαίωση - αυτοέλεγχο, δεν είμαστε εμείς που νομοθετήσαμε 12*2 διαφορετικούς συντελεστές μέσα σε ένα χρόνο κάνοντας της Εκ ΦΠΑ να φαντάζει σαν σταυρόλεξο (και το ερώτημα τι συντελεστή ΦΠΑ είχαμε το 2010;;;; Ανέκδοτο), δεν είμαστε εμείς που ψηφίσαμε φορολογικό νόμο (3842) και μέσα σε ένα χρόνο ψηφίσαμε καινούργιο χωρίς καν ο προηγούμενος να εφαρμοστεί...

Αυτό φυσικά δεν κάνει εμάς του λογιστές τέλειους πόσο μάλλον αγίους, όμως είναι καλό να βάζουμε τα πράγματα σε μια σωστή βάση και να αποδίδουμε τα του Καίσαρη τω Καίσαρη.

Ο καίσαρης είναι ο γνωστός με τα κοσμήματα:)?

Tα ποσά για την λογιστική αναμόρφωση τα έχεις ήδη έτοιμα και τα χρησιμοποιείς στο Ε3, το οποίο και καταθέτεις ανάλογα (χειρόγραφα, ηλεκτρονικά κλπ).Προφανώς και με τη λογιστική αναμόρφωση θα μεταβληθεί το λογιστικό αποτέλεσμα δηλ. θα μειωθεί η ζημία ή θα αυξηθεί το κέρδος.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση στην οποία δεν υπάρχουν δαπάνες προς φορολογική αναμόρφωση.

Η σχετική κατάσταση θα υποβληθεί αργότερα (από 01/06 έως 30/06).

ευχαριστώ Σωτήρη & ΜΑRKA !!

Στην "κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης" στην στήλη 3 (ΚΩΔΙΚΟΣ), τι γράφουμε τελικά;

Τον αντίστοιχο κωδ του Ε3 ή το ποσό στο οποίο γίνεται αναμόρφωση;

Υπάρχει κάποια απόφαση που αναφέρει ότι η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί την 1η Ιουνίου και πως η προθεσμία υποβολής ορίζεται για τις 30/6/2011;

Στην "κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης" στην στήλη 3 (ΚΩΔΙΚΟΣ), τι γράφουμε τελικά;

Τον αντίστοιχο κωδ του Ε3 ή το ποσό στο οποίο γίνεται αναμόρφωση;

τιποτε

ειναι για το taxis και τα στατιστικά που θα βγάλει

Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά δεν βρίσκω τίποτα που να λέει για ποινές πρόστιμα σε επιχείρηση που υποβάλει μόνη της την δήλωση χωρίς λογιστή και άρα χωρίς κατάσταση αναμόρφωσης αλλά ούτε και συνέπειες για εμάς τους λογιστές που θα υπογράψουμε κάτι το οποίο σε κάποιο έλεγχο μετά από χρόνια βρεθεί λανθασμένο επειδή πχ κάποια δαπάνη αφορούσε ιδιωτικά τον επιχειρηματία και όχι την επιχείρηση.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=forums&module=forums&section=findpost&pid=389743

Guest Επισκέπτης

Τρεις ερωτήσεις συνάδελφοι....

1. Στην αναλυτική κατάσταση ο κωδικός στη στήλη 3 υποθέτω είναι ο κωδικός της σελίδας αναμόρφωσης πάνω στο Φ.01-010 πχ021 για τις δαπάνες αυτοκινήτων.

2. ο κωδικός στην κατάσταση δαπανών Ε.Ι.Χ. στην πρώτη στήλη υποθέτω είναι του ΕΓΛΣ (πχ 64.00) ενώ στην 4η στήλη είναι της δήλωσης (κωδ.021)

3. Οι δαπάνες μοτοσικλετών δεν αμφισβητούνται υποθέτω αρα αναμορφώνουμε μόνο δαπάνες ΙΧ

ευχαριστώ

Στην ΚΦΑ δεν συπληρώνουμε την στηλη ΚΩΔ

Για τις μοτοσυκλετες ότι γράφει το άρθρο 31 είναι στην κρίση του λογιστή/ελεγκτη

Guest ΜΑΡΙΑ

Για τις μοτοσυκλετες ότι γράφει το άρθρο 31 είναι στην κρίση του λογιστή/ελεγκτη

Στην κατάσταση φόρων, κωδικός δεν γράφουμε τίποτα , αποδοθέντα αυτά που έχουμε πληρώσει, κωδικός πάλι τίποτα, ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ; ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ Η ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ; ΔΗΛΑΔΗ ΠΧ ΑΠΟΔΟΘΕΝΤΑ 100 (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΩΣΗ ΤΟΥ 54)

ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΑ 100 Η ΜΗΔΕΝ;

Guest Επισκέπτης

Ευχαριστώ

το άρθρο 31 λέει για επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης.......

αυτή η κρίση του ελεγκτή με προβληματίζει...

1)Σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει αναμόρφωση είναι υποχρεωτική η κατάθεση της κατάστασης ;

2) Σήμερα που μπήκα στο Ταχιςνετ δεν υπάρχει ακόμα κάτι σχετικό . Μήπως θα ανοίξει 25/6 και θα αρχίσουν πάλι οι παρατάσεις κτλ ; Τελικά μπορούμε να καταθέσουμε την δήλωση στην εφορία ;(να ξεμπερδεύουμε)